⛵ Unutrašnji plovni putevi: plovne reke, kanali i jezera | Inland waterways - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Изградња и развој > Изградња, привреда и инфраструктура > Водни саобраћај

Водни саобраћај Water transport

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 15th, 2011, 04:39 AM   #121
frakturator
Registered User

Likes (Received): 126

BROD KOLUBARA

Kolubara je bio prvi morski brod kome je Beograd bio matična luka.
Izrađen je u Rijeci ( Kraljevica ) 1957. god. za JRB.
Plovio je i na liniji BEOGRAD - ISTANBUL - ALEKSANDRIJA.
1971. brod je prodan.

Brzu liniju Beograd - Aleksandrija uz Kolubaru su održavali i brodovi Mlava i Tamnava

BROD KOLUBARA

Last edited by frakturator; June 15th, 2011 at 05:17 AM.
frakturator no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 15th, 2011, 10:39 AM   #122
Bad_Hafen
BANNED

Likes (Received): 159

kakva je to linija bila?
Bad_Hafen no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2011, 06:20 PM   #123
direktor
Registered User

direktor's Avatar

Likes (Received): 12365

FRAKTURATOR odlicna tema svaka cast na predivnim fotografijama i snimcima kontaktiraj g.Gordanu Karovic iz muzeja nauke i tehnike www.muzejnt.rs Ona se bavi zastitom brodova i plaovnih objekata ako te nesto zanima i mozes u muzeju da potpises peticiju za osnivanje muzeja rijecnog brodarstva u srbiji.Imam jednopitanje molbu imas li nesto o cuvenim hidrogliserima ja jedino znam da su ruske proizvodnje sa motorima zvezda
Old June 15th, 2011, 06:37 PM   #124
CrazySerb
BANNED

Likes (Received): 8372

Da, to bas i mene zanima. Ja licno ih nikad nisam doziveo - odavno su van upotrebe - ali moja majka uvek lepo prica o krstarenju Raketama & Meteorima Dunavom, koliko se secam putovala je do Novog Sada i/ili Smedereva.

Jedna vest...

Quote:
Promo vožnja broda "Dunavski biser"
V.Đ.Đ. | 15. 06. 2011. - 10:43h

U petak u 20 časova biće organizovana promotivna vožnja broda “Dunavski biser” i kompanije “Beogradska krstarenja”, na kom će biti prisutne javne ličnosti, novinari i drugi gosti, a zabavu će uveličati svirka “Đure i mornara” i Ivane Ćosić.

Organizatori kažu da je “Dunavski Biser” nov brod na beogradskim vodama koji pruža drugačiji užitak od svega na šta ste dosada navikli i svaku vašu proslavu čini nezaboravnom.

Dimenzije broda su 34.06m dužine i 6.45m širine, a kapacitet je do 200 putnika. Ima dve palube – restoransku terasu i prostor za razgledanje. Pored velike palube koja je delimično natkrivena, ono što brod Dunavski Biser razlikuje od drugih je njegova klimatizovana sala za ručavanje čiji veliki prozori omogućavaju fantastičan pogled na reku kojom se plovi tik uz vas, tako da ne možete propustiti ni jedan trenutak plovidbe.

Dunavski Biser će biti pogodan za sve vrste kompanijskih i privatnih proslava gde je potrebno ugostiti veći broj ljudi.

Pristan broda je u ulici Vojvode Bojovića 5 (Pristan Riga od Fere), kod Nebojšine kule, gde postoji veliki obezbeđen parking.

CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2011, 06:56 PM   #125
CrazySerb
BANNED

Likes (Received): 8372

"Navar 40" - proizvod privatnog brodogradilista Navar iz Bijele:

Quote:
Dužina trupa: 12.20 m
Širina trupa: 4.40 m Deplasman: 6630 kg
Tank goriva: 2x750 l
Snaga motora: 2 x Yanmar 315 HP - 2 x Hamilton Jet HJ-274
Gaz: 0.52 m
Brzina: 32 knots

CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2011, 07:14 PM   #126
podvodni
Registered User

podvodni's Avatar

Likes (Received): 3

Frakturator, svaka čast na temi i stručnim objašnjenjima... Najkvalitetnija tema koja se pojavila otkako pratim ovaj forum... Praktično sam odrastao na Dunavu i polovinu detinjstva proveo na njegovim obalama, ali većina ovih informacija je potpuno nova za mene...

Imaš li možda presek korita Dunava kod Novog Sada i znaš li protok u tom delu?
podvodni no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2011, 11:50 PM   #127
nixazmaj
Registered User

Likes (Received): 719

Quote:
Originally Posted by podvodni View Post
Frakturator, svaka čast na temi i stručnim objašnjenjima... Najkvalitetnija tema koja se pojavila otkako pratim ovaj forum... Praktično sam odrastao na Dunavu i polovinu detinjstva proveo na njegovim obalama, ali većina ovih informacija je potpuno nova za mene...

Možda ovo može da ti pomogne

http://www.hidmet.gov.rs/ciril/hidro...hp?hm_id=42035

http://www.hidmet.gov.rs/ciril/osmot...42035&period=7
nixazmaj no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2011, 01:36 AM   #128
podvodni
Registered User

podvodni's Avatar

Likes (Received): 3

hvala, zmaju
podvodni no está en línea   Reply With Quote
Old June 16th, 2011, 02:20 AM   #129
frakturator
Registered User

Quote:
Originally Posted by podvodni View Post

Pozdrav.
Profil Dunava kod Novog Sada je već postavljen. Kao i oni koje sam ja postavio je sa sajta Republičkog Hidrometeorološkog Zavoda.
Kod Novog Sada je protok oko 3000 m3/s.
Old June 16th, 2011, 02:24 AM   #130
frakturator
Registered User

Quote:
Originally Posted by Bad_Hafen View Post
kakva je to linija bila?
Sa detaljima linije nisam upoznat.
Pokušavao sam da nađem nešto više o njoj ali bez uspeha.
Old June 16th, 2011, 03:34 AM   #131
frakturator
Registered User

Quote:
Originally Posted by direktor View Post
FRAKTURATOR odlicna tema svaka cast na predivnim fotografijama i snimcima kontaktiraj g.Gordanu Karovic iz muzeja nauke i tehnike www.muzejnt.rs Ona se bavi zastitom brodova i plaovnih objekata ako te nesto zanima i mozes u muzeju da potpises peticiju za osnivanje muzeja rijecnog brodarstva u srbiji.Imam jednopitanje molbu imas li nesto o cuvenim hidrogliserima ja jedino znam da su ruske proizvodnje sa motorima zvezda

Kod nas su plovili gliseri tipa RAKETA i METEOR
Postojala je redovna linija od Beograda do Kladova kojom se stizalo brže nego autobusom.
Brodovi su povučeni zbog velike potrošnje goriva i maziva, a nije bilo dovoljno putnika koji su to bili spremni i da plate.
neki gliseri su izvučeni na obalu, neki pretvoreni u plutajuće restorane, a nažalost neki verovatno i isečeni.

Tip RAKETA
Builders: Krasnoye Sormovo, Sormovo, Nizhny Novgorod
Built: 1957–1970s
General characteristics
Type: Hydrofoil riverboat
Displacement: 25 230
Length: 26.9 m (88 ft 3 in)
Beam: 5 m (16 ft 5 in)
Draft: 1.8 m (5 ft 11 in) displacement mode
1.1 m (3 ft 7 in) foilborne
Propulsion: 900–1,000 hp (671–746 kW) (depending on the model), propeller
Speed: 60–65 km/h (37–40 mph) cruising
70 km/h (43 mph) maximum
Capacity: 64 or 66 passengers (depending on the model)

Tip METEOR ( mislim da se može rezumeti )

Основная информация

Тип Судно на подводных крыльях
Государство СССР
Класс О
Верфь Красное Сормово; «Море»
Введено в эксплуатацию 1957 год

Параметры

Тоннаж 36,4 (порожнее)
53,4 (полное)
Длина 34,6 м
Ширина 9,5 м (наибольшая)
Высота 5,63 м (при стоянке)
6,78 м (при ходе на крыльях)
Средняя осадка 2,35 м (при стоянке)
1,2 м (при ходе на крыльях)

Технические данные

Силовая установка 2 дизельных M-400, 1 вспомогательный дизель-генератор-компрессор-насос
Винты 2
Мощность 1000 л.с.
Скорость 65 км/ч (максимальная)
58-62 км/ч (эксплуатационная)
Автономность плавания 600 км
Экипаж 5 чел.
Пассажировместимость 116—117 человек (в зависимости от модификации

METEOR u Novom Sadu i Beogradu

Sada u Srbiji plovi gliser ,,Maslačak" tipa Polesija

Meteor u Rusiji

http://youtu.be/-UV12bbfLPw

Last edited by frakturator; June 16th, 2011 at 04:07 AM.
Old June 17th, 2011, 10:40 AM   #132
direktor
Registered User

direktor's Avatar

Likes (Received): 12365

krezi srb NAVARO je brodogradiliste iz tivta nalaze se na staroj racici od njih sam kupio barku odlcna je.Frakturator hvala na pojasnjenjima jednom sam bio natrapao na stranicu na ruskom o hidrogliserima bili su prikazani svi modeli.Sto se tice isplativosti mislim daje moguce kupiti ruski hidrogliser i staviti njemacki motor koji je maji potrosac i da se nadje isplativost .Ima ih po zapadnoj evropi voze.
Old June 17th, 2011, 03:35 PM   #133
Alex_ZR
Registered User

Alex_ZR's Avatar

Likes (Received): 4517

Do pre nekoliko decenija plovni putevi u Vojvodini su se koristili čak i za putnički saobraćaj. Čuo sam od starijih ljudi da je saobraćao brod Begejom od Zrenjanina uzvodno, do Žitišta i Srpskog Itebeja (u to vreme autobuski saobraćaj je bio slabije razvijen nego danas). Ne znam kako je taj brod izgledao i kada je ukinut.
Alex_ZR no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 04:31 PM   #134
Dragomir
Registered User

Dragomir's Avatar

Likes (Received): 25

Quote:
Originally Posted by Alex_ZR View Post
Do pre nekoliko decenija plovni putevi u Vojvodini su se koristili čak i za putnički saobraćaj. Čuo sam od starijih ljudi da je saobraćao brod Begejom od Zrenjanina uzvodno, do Žitišta i Srpskog Itebeja (u to vreme autobuski saobraćaj je bio slabije razvijen nego danas). Ne znam kako je taj brod izgledao i kada je ukinut.
Alex iz Zrenjanina evo ti jedna slika broda TEMESVAR snimljena u Velikom Bečkereku 1910. Sliku sam pokupio na jednom mađarsko sajtu ljubitelje brodova.
Vidi koliko brodova na malom Begeju, a ovaj je izgleda održavao liniju između V.Bečkereka i Temišvara.
Inače ovaj parobrod sa točkom na krmi, slično parobrodima sa Misisipija, izgrađen je daleke 1894. godine u brodogradilištu Ganz u Budimpešti. Od 1918 je u vlasništvu kraljevine SHS odnosno Jugoslavije i dobija ime BOKA koje nosi do 1960-ih godina kada je na Dravi kod Osijeka izrezan u staro željezo......

A TEMESVÁR vontat Nagybecskereknél az 1910-es években.

Dragomir no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 08:48 PM   #135
frakturator
Registered User

Begej je reka na kojoj su vršeni veliki zahvati.
Na nizvodnom delu od ušća pa do spoja sa kamalom DTD je samo korito reke kanalisano. Uzvodno od spoja sa kanalom DTD pa do Temišvara je prokopan kanal udaljen od starog toka.

Kanal je napravljen 1790. ( mislim da je tako ako grešim ispraviću ).
Kanalom sa nizvodno od Temišvara odvijao intenzivan i teretni i putnički saobraćaj.
1944. godine je prevezeno rekordnih 500 000 putnika.

1958. ( ako se dobro sećam ) je zbog političke situacije obustavljena plovidba kanalom sa Rumunijom. Od tada je kanal počeo da se zapušta. Zbog velike industrije i gradova koji su svoje vode izbacivali u kanal natalozeno je mnogo toksišnog mulja.

Devedesetih kada su politički razlozi nestali postojali su pregovori Srbije i Rumunije o revitalizaciji kanala. Dogovore je kvario na prvom mestu nedostatak novca.

2005. godine ( opet ako ne grešim ) došlo je do velikih poplava u Banatu, najviše u Rumuniji gde je došlo do probijanja nasipa, a zatim je voda preko granice došla i kod nas ( Sečanj, Boka, Jaša Tomić ).
Nakon poplava Rumunija je svoj deo kanala sredila. Čeka se srbija na svoj deo.
Ovim poplavama je još jednom dokazano da Bačka i Banat zavise od kanala i da bi sa zapuštenom kanolskom mrezom bili prvo zrtva velikih poplava,a zatim se i pretvorili u močvaru što su i bili.

Rumunija ima zelju da ponovo pokrene brodove do Temišvara zbog svoje industrije. Ovim kanalom bi imali i jevtiniji transport robe do ostatka same Rumunije. Iz Begeja kanala bi brodovi mogli da skrenu pre Zrenjanina u kanal DTD kojim su kod Banatske Palanke na Dunavu i to već na ulazu u Đerdap.
Opet čeka se Srbija. Da li će priliku iskoristiti pitanje je, a mogla bi da ima koristi od toga.

Rekonstrukcijom kanala kada je kompletirana mreza sistema kanala DTD predviđena je plovidba kanalom do Temišvara za brodove od 500 t nosivosti i tome su prilagođene i sve prevodnice. O tome sam pisao na 1. strani.

kanal Begej u Temišvaru

Old June 17th, 2011, 10:31 PM   #136
Alex_ZR
Registered User

Alex_ZR's Avatar

Likes (Received): 4517

Da, Begej je sada veoma zapušten. Prethodnih godina je iz Rumunije stizalo zagađenje, ali od ulaska u EU to zagađenje je smanjeno. Snimak stanja korita Begeja kod Srpskog Itebeja (nizvodno od prevodnice):

@Dragomir

Nekada je Zrenjanin (Veliki Bečkerek, Petrovgrad) imao i pristanište i kapetaniju. Najprometniji deo Begeja u gradu je bio kod železničke stanice gde se roba pretovarala na brodove i obratno. Brodovi na Begeju su čest motiv zrenjaninskih razglednica. Šezdesetih godina korito Begeja kroz Zrenjanin je u centru grada skraćeno prokopavanjem kroz najkraći deo krivine koji je pravio. Time je stvoreno "slepo crevo" u kojem se voda pretvorila u mrtvaju, jer je reka tekla kraćim putem. 1985. su od tog rukavca napravljena tri jezera (uređena samo dva). Takođe, mnoge fabrike u Zrenjaninu su locirane pored Begeja (i sadašnjeg korita i bivšeg) što govori o značaju reke za grad. Mnoge značajne građevine su okrenute ka reci (neke danas ka jezeru)...

Alex_ZR no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 11:28 PM   #137
frakturator
Registered User

Kad se opet govori o Begeju da ponovim jedan snimak koji sam postavio na 3. strani.

Old June 19th, 2011, 02:21 AM   #138
frakturator
Registered User

VECE PODUNAVSKE LUKE

LUKE U UKRAJINI I MOLDAVIJI

Moldavija na Dunav izlayzi samo u duzini od 300 m.

LUKE U RUMUNIJI I BUGARSKOJ

Old June 19th, 2011, 02:25 AM   #139
frakturator
Registered User

VECE LUKE U SRBIJI I HRVATSKOJ

Old June 19th, 2011, 02:36 AM   #140
frakturator
Registered User

LUKE U MADARSKOJ I SLOVACKOJ

LUKE U AUSTRIJI I NEMACKOJ

LUKE ( VELIKE I MANJE ) NA CELOM TOKU DUNAVA
Sa oznzcenom klasom plovnog puta, kilometrzom i prevodnicama

.

Last edited by frakturator; June 19th, 2011 at 03:01 AM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules