[Katowice] Pyrzowice - Page 104 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 2nd, 2011, 11:29 PM   #2061
gulasznikoff
Registered User

gulasznikoff's Avatar

Likes (Received): 146

Oooo dobrze wiedzieć o drabince, o tym nie słyszałem
Wyjade odpowiednio wcześniej, zawsze lepiej poczekać niż się spóźnić.
Dzięki za informacje
gulasznikoff no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 3rd, 2011, 10:19 AM   #2062
inter10
Registered User

Likes (Received): 468

A ja mam dwa pytania do Pana Piotra Adamczyka z GTL.
1) Czy nowy RWY będzie miał system ILS na obu kierunkach?
2) Czy można coś napisać o dzisiejszych, wczorajszych i 1 listopadowych lotach w związku z wypadkiem w Warszawie i mgłą w Krakowie. Podobno w KTW zabrakło płyt postojowych więc ruch musiał być spory. Nie pobito czasem rekordu dobowego pyrzowickiego lotniska?

pozdrawiam
inter10 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 10:38 AM   #2063
marek80
Registered User

Likes (Received): 49

Quote:
3 listopada rano podkrakowskie lotnisko Balice znów sparaliżowała mgła. Natomiast ruch w porcie lotniczym "Katowice" odbywa się bez zakłóceń.
Jak informują służby prasowe portu "Katowice" w rejonie płyty jest "bezchmurnie i występuje niewielkie zamglenie ograniczające widzialność do 4 km. Dzisiaj nie będzie padać. Czwartek będzie ciepły, temperatura powietrza osiągnie 14°C. Ciśnienie powietrza powoli spada i w południe wyniesie 1016 hPa. Wiatr południowo-wschodni wiejący z prędkością do 10 km/h.".

Natomiast z silnym zamglenie znów zmagają sie podkrakowskie Balice. Rzeczniczka tego portu Urszula Podraza powiedziała w TVN24, że lądowania w Balicach, jak starty samolotów będą najprawdopodobniej możliwe najpóźniej o godz. 10 rano. Widzialność wczesnym rankiem w Krakowie wynosiła zaledwie 400 metrów.

Dwa poranne samoloty z Balic do Wiednia i Monachium przejął port lotniczy w Pyrzowicach. Pasażerowie tych rejsów odlecieli z właśnie z Katowice-Airport.Także wczoraj, 2 listopada na ranem, lotnisko w Balicach było zamknięte z powodu silnych zamgleń. Z tego powodu piłkarze Wisły Kraków nie mogli z podkrakowskiego lotniska polecieć do Wielkiej Brytanii na mecz w Lidze Europejskiej z Fulham. Wiślacy skorzystali z portu lotniczego w Pyrzowicach.
http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl...01604b71,1,3,7

@inter10: poszukaj na forum kilka stron wcześniej przetargu na projekt nowej drogi startowej, na RWY27 będzie ILS CAT II, na RWY09 podejście uproszczone (takie jak obecne).
A info o przekierowanych rejsach znajdziesz na forum lotnictwo.net.pl http://lotnictwo.net.pl/5-poszczegol...2011_a-14.html
marek80 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 11:15 AM   #2064
captainboss
STELLAR FOX

captainboss's Avatar

Likes (Received): 766

Quote:
Originally Posted by marek80 View Post
@inter10: poszukaj na forum kilka stron wcześniej przetargu na projekt nowej drogi startowej, na RWY27 będzie ILS CAT II, na RWY09 podejście uproszczone (takie jak obecne).
a ja coś słyszałem, że na 27 ma być ILS II
a na 09 ma być przeniesiony ILS I ze starej drogi.
captainboss no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 11:21 AM   #2065
inter10
Registered User

Likes (Received): 468

Quote:
http://tarnowskiegory.naszemiasto.pl...01604b71,1,3,7

A info o przekierowanych rejsach znajdziesz na forum lotnictwo.net.pl http://lotnictwo.net.pl/5-poszczegol...2011_a-14.html
Dzięki za info o RWY09. Szkoda że nie będzie ILS na dwóch stronach bo to powinno być na nowym pasie normą ale trudno... pewnie nie ma kasy.
Co do przekierowań to czasem piszę na lotnictwo net ale poprostu chodzi mi o konkretne dane dodatkowych operacji itp. Wszędzie w Polsce piszą o innych lotniskach (Łódź, Gdańsk, Kraków) a niebagatelną rolę myślę odegrały Pyrzowice.
inter10 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 12:01 PM   #2066
marek80
Registered User

inter10: dokładnie, o KTW jakoś zawsze mało piszą a one chyba wczoraj przyjęły najwięcej przekierowanych samolotów. Teraz znowu w WAW zamgliło i już 3 samoloty przekierowano do KTW.
captainboss: też o tym słyszałem, ale w przetargu na projekt był zapis o podejściu uproszczonym na 09 z możliwością późniejszej zmiany na ILS CAT I. W ciągu prac projektowych mogli coś zmienić to trzeba czekać na ogłoszenie przetargu na budowę nowego pasa.
Old November 3rd, 2011, 01:25 PM   #2067
ps-man
Łysy karzeł z dredami

ps-man's Avatar

Likes (Received): 84328

Quote:
inter10: dokładnie, o KTW jakoś zawsze mało piszą a one chyba wczoraj przyjęły najwięcej przekierowanych samolotów. Teraz znowu w WAW zamgliło i już 3 samoloty przekierowano do KTW.
W końcu to najmniej zamglone lotnisko. Bardzo dobre położenie w kontekście rzeźby terenu i wysokości lotniska i okolicy. Nie to co Balice w kotlinie, czy płaskie nizinne mazowieckie Okęcie.
ps-man no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 02:31 PM   #2068
MichałT
Registered User

Likes (Received): 7119

No, ale dziś jakiś Pan z KTW dał czadu swojej fantazji w TVN24, o tym jak to KTW ma najnowocześniejszy ILS w PL (oczywiście CAT2), i (sic!), że lepszy jest tylko CAT3C, który ma tylko kilka lotnisk na świecie (głupota na głupocie)...

Gratulacje, że profesjonaliści zamiast prostować głupoty walone przez TVN24 i podobnych sami jeszcze większe głupoty za ich pośrednictwem puszczają w eter...
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 02:34 PM   #2069
ursjan
Registered User

Likes (Received): 78

Nieźle te mgły wam paxów w statystyki nabiją kosztem WAW i KRK
ursjan no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 02:47 PM   #2070
tytus222
Registered User

Likes (Received): 10

a ja mam takie pytanie:

jak Pyrzowice sa przygotowane do przyjecia awaryjnego ladowania? np czy lotniskowa straz pozarna w KTW ma takie zapasy piany, ktore pozwolilyby na pokrycie pasa startowego warstwa piany tak jak to zrobiono w Warszawie? i jak predko udaloby sie sciagnac posilki PSP i pogotowia ratunkowego (wiadomo ze okecie jest w samym srodku metropolii warszawskiej, Pyrzowice sa nieco z boku)?
tytus222 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 03:07 PM   #2071
Blizz_krk
Registered User

Blizz_krk's Avatar

Likes (Received): 3020

Quote:
Originally Posted by MichałT View Post
No, ale dziś jakiś Pan z KTW dał czadu swojej fantazji w TVN24, o tym jak to KTW ma najnowocześniejszy ILS w PL (oczywiście CAT2), i (sic!), że lepszy jest tylko CAT3C, który ma tylko kilka lotnisk na świecie (głupota na głupocie)...

Gratulacje, że profesjonaliści zamiast prostować głupoty walone przez TVN24 i podobnych sami jeszcze większe głupoty za ich pośrednictwem puszczają w eter...
Zgadzam się z tobą w 100%, też widziałem te jego babole...
Blizz_krk está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 03:36 PM   #2072
vrg
Zagłębie ŚląskoDąbrowskie

vrg's Avatar

Likes (Received): 465

Quote:
Originally Posted by tytus222 View Post
a ja mam takie pytanie:

jak Pyrzowice sa przygotowane do przyjecia awaryjnego ladowania? np czy lotniskowa straz pozarna w KTW ma takie zapasy piany, ktore pozwolilyby na pokrycie pasa startowego warstwa piany tak jak to zrobiono w Warszawie? i jak predko udaloby sie sciagnac posilki PSP i pogotowia ratunkowego (wiadomo ze okecie jest w samym srodku metropolii warszawskiej, Pyrzowice sa nieco z boku)?
W kontekście straży lotniskowej odpowiedź masz tutaj: http://www.tvs.pl/36764,okecie_zamkn...smienicie.html

Dali by sobie radę sami. Oczywiście jedyny "problem" stanowiłby zapas karetek pogotowia które trzeba by ściągać z większego obszaru. Jednak w ciągu takiego czasu jak mieli w Warszawie to spokojnie by się wszystko udało zorganizować.

Czeladź w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Czeladz
Region w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Region
Moja Czeladź - moje miejsce - lepsza strona miasta - www.czeladz.org.pl
Strona dla miłośników dalekich obserwacji www.DalekieObserwacje.eu
vrg no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 03:36 PM   #2073
marek80
Registered User

Quote:
Originally Posted by tytus222 View Post
a ja mam takie pytanie:

http://www.tvs.pl/36764,okecie_zamkn...smienicie.html
Pod tym linkiem jest wywiad z komendantem straży pożarnej na lotnisku. A o co chodzi z tym ulokowaniem z boku?? Z boku czego ? Lotnisko KTW posiada kategorię 8 pod względem ochrony przeciwpożarowej do tego gdy jest taka potrzeba wzywane są straże pożarne z okolicznych miast. Najszybciej przyjeżdżają Piekary Śląskie i Tarnowskie Góry. Z tego co pamiętam wyższą kategorię przeciwpożarową w Polsce posiada tylko WAW - i jest to 9.

Co do wywiadu w tvn24, to nie widziałem tego, ale być może chodziło o to że KTW jako lotnisko cywilne (bo o wojskowych lotniskach nic nie wiem) posiada najnowszy ILS w Polsce, który został zainstalowany w 2008r po incydencie z Air Europą. ILS posiada zdolność pracy w CAT II, choć niestety na nią poczekamy do 2015r gdy zostanie wybudowany nowy RWY i zainstalowane oświetlenie linii centralnej na TWY i płytach postojowych. W niedługim czasie z tego co pamiętam ma być wymieniony ILS w WAW w związku z zamiarem podniesienia do CAT III - więcej pod linkiem http://lotnictwo.net.pl/5-poszczegol...i_na_epwa.html

Last edited by marek80; November 3rd, 2011 at 03:51 PM. Reason: Uprzedziłeś mnie vrg :)
Old November 3rd, 2011, 03:52 PM   #2074
vrg
Zagłębie ŚląskoDąbrowskie

vrg's Avatar

Likes (Received): 465

Quote:
Originally Posted by ursjan View Post
Nieźle te mgły wam paxów w statystyki nabiją kosztem WAW i KRK
Z tego co po cichu naliczyłem to od wtorku już 22 dodatkowe przyloty obsłużyliśmy. Odlotów nie liczę bo niektóre były odwołane i odleciały puste.

Pi razy drzwi to będzie do 3000 dodatkowo obsłużonych pasażerów
Ale będą statystyki za listopad !

Czeladź w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Czeladz
Region w obiektywie - http://picasaweb.google.pl/Virgo.Region
Moja Czeladź - moje miejsce - lepsza strona miasta - www.czeladz.org.pl
Strona dla miłośników dalekich obserwacji www.DalekieObserwacje.eu
vrg no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 03:59 PM   #2075
MichałT
Registered User

Likes (Received): 7119

urządzenia nadawcze dla ILS CAT2 są m.in. w Gdańsku i Krakowie. Coś kojarzę, że w Bydgoszczy ostatnio montowano anteny certyfikowane do CAT3A. Tylko co z tego?

Koszt samych anten to piard w porównaniu do kosztu montażu lamp w pasie i upgrad'u ASLF/CALVERT to poziomu 2.
MichałT no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 04:06 PM   #2076
marek80
Registered User

Co do CAT II, dodam tylko, że w najnowszej aktualizacji AIP jest wzmianka o wprowadzeniu procedur LVP Tak więc ULC wyraził zgodę, że jeśli instrukcja operacyjna przewoźnika na to pozwala na lotnisku w KTW będą mogły odbywać się starty poniżej obecnych minimów. Obecnie starty mogą odbywać się gdy RVR wynosi min 550m, natomiast podczas obowiązywania procedur LVP starty będą mogły odbywać się gdy widzialność będzie mniejsza niż 550m ale większa od 150m. Oczywiście do lądowania nadal obowiązują obecne minima czyli RVR 550m oraz podstawa chmur 60m.
Old November 3rd, 2011, 05:04 PM   #2077
Dylus88
Registered User

Dylus88's Avatar

Likes (Received): 358

Zatem mała wyprawa na Katowice-Airport. Zdjęcia (15 sztuk) nie mają na celu ukazanie jakiejś konkretnej rzeczy/budowy, są luźnym przejściem po lotnisku z aparatem. Lecimy:

1. Załapałem się na startującego Wizza, nie pamiętam dokąd poleciał.

2. Terminal B widziany z parkingu.

3. Reklama przebudowywanego Terminalu A.

4. Widok na T.A.

5. Rzut oka przez ogrodzenie. Brak robót.

6. Tablica informacyjna.

7. Częściowo zdemonotowane stare wejście T.A.

8. Start Lufthansy.

9. Przylot kolejnego Wizza.

10. Taras widokowy. Byłem tam ledwie 2 razy, ale jak ostatnio wyczytałem w internecie, że ma 180m, jakoś nie mogłem uwierzyć. Nie liczyłem dokładnie, ale przyjżałem się i stwierdzam, że ma

11. Petrolot tankuje inny statek Lufthansy.

12. Wizzair i Ford Fusion "FOLLOW ME"

13. Obsługa naziemna GTL Service (ludzie + bagaż).

14. Końcówka wykończenia i roboty parkingowe restauracji "atmosfera" położonej na wyjeździe z lotniska.

15. Widok na zbiorniki zbierające wodę deszczową z nowobudowanych płyt postojowych (ostatnio Pan Piotr pokazywał sam wykop).

To tyle, za chwilę wrzucę zdjęcia w wątku o budowanej u nas A1 - węzeł Pyrzowice + łącznica S1.'

Pozdrawiam

Last edited by Dylus88; November 3rd, 2011 at 05:37 PM.
Dylus88 no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 05:54 PM   #2078
marek80
Registered User

A byłeś na budowie siedziby firmy Wichary ? Dla ciekawych inwestycja znajduje się na przeciwko biurowca gminy w Pyrzowicach na ul. Centralnej.
http://wichary.eu/o-firmie/nowa-siedziba-ozarowice/
Old November 6th, 2011, 02:36 AM   #2079
ursjan
Registered User

Likes (Received): 78

Aż dziwne że nikt nie odnotowuje, że właśnie do KTW leci rejs numer LO7912 z Hamilton do właśnie KTW. Wie ktoś może co wiozą a co będą brać teraz?
ursjan no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2011, 10:14 AM   #2080
desmo
Registered User

desmo's Avatar

Likes (Received): 856

Przecież to połączenie regularne, dlaczego ktoś ma akurat na ten konkretny rejs zwracać uwagę?
desmo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
gliwice, katowice, lotnisko, pyrzowice, silesia, wizz air

Thread Tools

Posting Rules