[AL] Albania | road infrastructure • Rrugėt dhe Autoudhat shqiptare - Page 7 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > Infrastructure and Mobility Forums > Highways & Autobahns

Highways & Autobahns All about automobility


Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.


Reply

 
Thread Tools
Old August 10th, 2007, 08:53 PM   #121
ChrisZwolle
Road user
 
ChrisZwolle's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Zwolle
Posts: 48,157
Likes (Received): 26740

Jep, we say Bosniė en Herzegovina (en = and).
__________________

travel mapping • highway photography @ Flickr and Youtube
ChrisZwolle no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 10th, 2007, 09:15 PM   #122
mirza-sm
Lilium Bosniacum
 
mirza-sm's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Frederiksberg, CPH
Posts: 38,625
Likes (Received): 10150

cool,and how do u pronounce it? : )
__________________
visitsarajevo.ba
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2007, 09:27 PM   #123
ChrisZwolle
Road user
 
ChrisZwolle's Avatar
 
Join Date: May 2006
Location: Zwolle
Posts: 48,157
Likes (Received): 26740

Bosnie-e.

We say that ie-e to a lot of words; Belgium - Belgiė, Kyrgyzstan -> Kirgiziė, Georgia -> Georgiė, Italy -> Italiė, Slovenia -> Sloveniė, Serbia -> Serviė, Macedonia -> Macedoniė, Romania -> Roemeniė, Moldova -> Moldaviė, Croatia -> Kroatiė, Mongolia -> Mongoliė

Countries ending in English with Y become -ije. Hungary - Hongarije, Turkey - Turkije, but Slovakia becomes Slowakije.
__________________

travel mapping • highway photography @ Flickr and Youtube
ChrisZwolle no está en línea   Reply With Quote
Old August 10th, 2007, 10:40 PM   #124
mirza-sm
Lilium Bosniacum
 
mirza-sm's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Frederiksberg, CPH
Posts: 38,625
Likes (Received): 10150

ooooooh okay,thanks for the explanation
__________________
visitsarajevo.ba
mirza-sm no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2007, 02:45 PM   #125
Foolish Farmer
Athleta Christi
 
Foolish Farmer's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: Pejė [AL]
Posts: 950
Likes (Received): 4

Tiranė-Elbasan MotorwayQeveria ka miratuar koncesionin e parė pėr ndėrtimin e rrugėve. Projekti i inxhinierit Xhevair Ngjeqari, i njohur si autostrada fushore, panoramike dhe pa tunele qė do tė lidhė Tiranėn me Elbasanin ka marrė dje bekimin e Kėshillit Kombėtar tė Rregullimit tė Territorit tė Republikės sė Shqipėrisė. Nė kėtė mbledhje ėshtė miratuar projektideja e pėrgjithshme e studimit pėr autostradėn Tiranė-Elbasan (Vaqar –Papėr). Kryeministri e cilėsoi kėtė projekt si mjaft pozitiv, ndėrsa theksoi se do tė merren tė gjitha masat pėr harmonizimin e hapave qė duhen ndėrmarrė pėr konkretizimin e kėsaj rruge. Ai theksoi se ligji i partneritetit do tė amendohet, me qėllim qė t`u jepet mundėsi kompanive private tė ndėrhyjnė nė konkretizimin e projekteve, tė cilat shteti nuk ka mundėsi t`i pėrballojė. Nė kėtė kontekst Kryeministri tha se nė rast se kompania brenda njė kohe tė caktuar nuk siguron dot financimin do tė ruhet autorėsia e idesė apo projektit, por shtoi se as qeveria dhe as kompania nuk mund tė kushtėzojnė me njė kohė tė pacaktuar projektin. Ai theksoi se ky do tė jetė njė nga amendimet kryesore qė do t`i bėhen ligjit tė partneritetit.

Projekti
Ngjeqari nė prezantimin e projektit ka deklaruar se gjatėsia e autostradės do tė jetė 36 kilometra dhe ndėrtimi i saj do tė kushtojė 40 milionė euro. Sipas tij, janė katėr kompani tė cilat do tė ndjekin punimet. Kompania koncesionare "Be-Alba-Konstruksion" ka nėnshkruar akt-marrėveshjen me Ministrinė e Punėve Publike, Transporteve dhe Telekomunikacionit, pėr ndėrtimin me koncesion tė autostradės, Tiranė-Elbasan. Nė kėtė projekt ėshtė parashikuar tė ndėrtohet rruga me katėr korsi dhe me njė gjatėsi prej 36 kilometrash. Sipas presidentit tė kompanisė koncesionare, Xhevahir Ngjeqari, kėrkesat deri tani kanė qenė tė shumta dhe nga kompani tė huaja, por prioritet do tė kenė investitorėt vendas. Sipas projektit tė kėsaj autostrade, parashikohen tė vendosen edhe 10-12 pika tė furnizimit me karburant nė ēdo 7.2 kilometra nė ēdo anė tė aksit. Kėto qendra karburantesh do tė jenė komplekse, tė shoqėruara me shėrbime tė tjera sociale apo ambulante. "Pėrveē kėtyre, nuk do tė ketė vepra arti tė tjera si mbikalime apo tunele, siē mund tė projektohen pėr autostrada tė tjera", thuhet nė projekt. Gjatėsia e kėtij aksi parashikohet tė pėrshkohet brenda 30 minutave, duke u kursyer rreth 1 orė kohė mjeteve pėr ēdo kalim. Autostrada Tiranė-Elbasan ka piketuar se kush do jenė zonat qė do tė preken prej saj. Ajo kalon nė zonėn e Vaqarrit, nė Arbanė, vijon nė zonėn e Baldushkut e deri nė zonėn e Papėrsollakut. Sipas Ngjeqarit, kėto janė zonat pėr tė cilat po punohet pėr piketim.

Taksat
Taksat qė duhen paguar nga udhėtarėt pėr tė kaluar nė autostradėn Tiranė-Elbasan janė: 1,5 dollarė pėr veturat, 5 dollarė pėr mjetet 10-tonėshe, 8 dollarė pėr mjetet 20-tonėshe dhe 10 dollarė pėr mjetet 30-tonėshe.


Pėrmasat
1. Gjatėsia e rrugės Vaqarr-Papėr: 35,2-35,8 kilometra
2. Gjatėsia e degėzimeve: 5 kilometra
3. Gjatėsia e kuptimit ekonomik: 36-41 kilometra
4. Gjatėsia e rrugės: 20 metra (katėr korsi)
5. Pjerrėsia maksimale e trasesė: 34 kilometra 02-2-4 pėr qind
6. Pjerrėsia maksimale e trasesė: 7 kilometra 4-4,8 pėr qind
7. Rrezja e kthesave minimale: mbi 160 metėr
8. Shpejtėsia e lėvizjes: 120 kilometėr nė orė
9. Aftėsia e qarkullimit minimal: 385 mjete nė orė
10. Aftėsia e qarkullimit normal: 11280 mjete nė ditė

Kategoria ndėrtimore
1. Vlera e ndėrtimit: 40 milionė Euro
2. Vlera e ndėrtimit pėr njė kilometėr: rreth 1 milion dollar pėr kilometėr
3. Vepra arti tė veēanta e tunele nuk ka
4. Koha e ndėrtimit: 18 muaj
5. Ndėrtohet njė urė mbi lumin Erzen
6. Vepra arti tombino nė hapėsirė 6 metėr
7. Materiali gjendet nė vend
8. Intensiteti i pritshėm nė 3-vjeēarin 6000 mjete nė 24 orė
9. Nė vitin 2015-10000 mjete
10. Probleme gjeologjike nuk ka
11. Shpronėsimet janė minimale
12. Segmenti ėshtė PJESĖ E KORRIDORIT TETĖ
13. Zėvendėson rrugėn e vėshtirė tė Qafės sė Kėrrabės. Kukės 1 orė rrugė pėr ēdo kalim mjeti
14. Shkurton 60 kilometėr rrugė pėr automjetet mbi 5 ton
15. Trasja kalon nė njė zonė rurale tė zhvilluar. Ėshtė rrugė panoramike
16. Ndikon nė rritjen e nivelit ekonomiko-shoqėror tė zonės rurale
17. Trasja kalon nė njė zonė tė gjelbėruar dhe zhvillon turizmin e gjelbėr
18. Kostoja e ndėrtimit ėshtė nė kufij minimal pėr njėsi
19. Pengesa ndėrtimore nuk ka
20. Ndėrtimet realizohen pa penguar aktivitetin e pėrditshėm tė zonės
21. Ndikon nė punėsimin e dy qarqeve
22. Probleme anėsore tė mjedisit nuk ka
23. Nė analizat e pėrfitimit ekonomik janė marrė nė llogaritje vetėm 2000 vetura dhe furgona, ndėrsa mjetet e rėnda janė nė llogaritje 500. Nė llogaritjen e vetėshlyerjes sė ndėrtimit nuk ėshtė marrė intensiteti perspektiv i qarkullimit.

E Merkure, 15 Gusht 2007

Summary:

The construction of the 38 km and 40 Million € Motorway between Tirana and Elbasan will start soon.

Last edited by Foolish Farmer; August 15th, 2007 at 05:34 PM.
Foolish Farmer no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2007, 04:03 PM   #126
wyqtor
Coexist
 
wyqtor's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,129
Likes (Received): 3

As far as I know, Albanian is not a major language of the world. This is an international forum, so please provide a translation, or at least a summary, of this long text which has very little or no meaning for the most of us.
wyqtor no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2007, 11:36 PM   #127
KIWIKAAS
Registered User
 
KIWIKAAS's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: The Hague
Posts: 4,555
Likes (Received): 812

Thats a mighty fine price tag. €1 million per kilometre!
KIWIKAAS no está en línea   Reply With Quote
Old August 15th, 2007, 11:54 PM   #128
RawLee
Registered User
 
RawLee's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Location: Budapest
Posts: 9,470
Likes (Received): 1178

Quote:
Originally Posted by KIWIKAAS View Post
Thats a mighty fine price tag. €1 million per kilometre!
1 million dollar/km is cheap IMO. average here is 10millionUSD/km.
RawLee no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 05:28 AM   #129
AUchamps
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 386
Likes (Received): 4

Hey Albania, what's the word on any new Motorways in the region? Specifically in Kosovo?
AUchamps no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 05:52 AM   #130
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,818

There are a few highways under construction in Albania, mainly in the south. The biggest one is Durrės - Morinė segment linking our largest port city with Kosovo. It's expected to be complete sometime around 2009. Total length of the motorway is 170 km and it's expected to cost around 450 million euros.
The 4 lane motorway includes a 5.65 km tunnel and 35 bridges/viaducts. The project is separated into 5 segments.

7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 05:57 AM   #131
AUchamps
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 386
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
There are a few highways under construction in Albania, mainly in the south. The biggest one is Durrės - Morinė segment linking our largest port city with Kosovo. It's expected to be complete sometime around 2009. Total length of the motorway is 170 km and it's expected to cost around 450 million euros.
The 4 lane motorway includes a 5.65 km tunnel and 35 bridges/viaducts. The project is separated into 5 segments.

And will that be free or tolled?
AUchamps no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 05:59 AM   #132
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,818

Quote:
Originally Posted by wyqtor View Post
As far as I know, Albanian is not a major language of the world. This is an international forum, so please provide a translation, or at least a summary, of this long text which has very little or no meaning for the most of us.
The article mentions the government approval of a new motorway expected to start soon in the Tirana - Elbasan segment. Its estimated length is 38 km and the motorway will have 4 lanes and tolls including 12 gas stations.
The company investing in the project has a 20 year concession deal with the government.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:00 AM   #133
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,818

Quote:
Originally Posted by AUchamps View Post
And will that be free or tolled?
Up until the border it will be a free of charge motorway
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:04 AM   #134
AUchamps
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 386
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Up until the border it will be a free of charge motorway
Albania is a great nation, and one that we in the USA appreciate and support as much as the people there seem to be in support of us. What is the state of the nation as a whole right now?
AUchamps no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:12 AM   #135
7t
.......
 
7t's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Location: California
Posts: 6,818

Thanks.
The US is a great friend and not only because of Kosovo. Even the Bush visit wasnt so much towards Bush as an individual but as to what he represented. I grew up here in the States and watching that on tv was very exciting for sure.
Albanians are deffinitely one of the most (if not the most) pro-american nation in the world.

As for the current situation, it has been very calm these past 10 years. The only issue remains the Kosovo Status but that doesnt affect Albania all that much although we hope things will turn out peacefully.
7t no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:19 AM   #136
AUchamps
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 386
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by 7t View Post
Thanks.
The US is a great friend and not only because of Kosovo. Even the Bush visit wasnt so much towards Bush as an individual but as to what he represented. I grew up here in the States and watching that on tv was very exciting for sure.
Albanians are deffinitely one of the most (if not the most) pro-american nation in the world.

As for the current situation, it has been very calm these past 10 years. The only issue remains the Kosovo Status but that doesnt affect Albania all that much although we hope things will turn out peacefully.
You guys are definitely a nation that has a lot to offer to the rest of the EU and the world. I know that tourism is just one industry that I count on picking up(if it hasn't already). I certainly hope that other nations in the region follow your lead and succeed.
AUchamps no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 05:20 PM   #137
wyqtor
Coexist
 
wyqtor's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,129
Likes (Received): 3

Definitely. By the way, what are the news on Albania - EU relations? I hope it will join soon, together with the Ex-Yu countries.
wyqtor no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:00 PM   #138
KIWIKAAS
Registered User
 
KIWIKAAS's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: The Hague
Posts: 4,555
Likes (Received): 812

Quote:
Originally Posted by AUchamps View Post
Albania is a great nation, and one that we in the USA appreciate and support as much as the people there seem to be in support of us. What is the state of the nation as a whole right now?
Quote:
Originally Posted by AUchamps View Post
You guys are definitely a nation that has a lot to offer to the rest of the EU and the world. I know that tourism is just one industry that I count on picking up(if it hasn't already). I certainly hope that other nations in the region follow your lead and succeed.?


No offence, but I think you have seen one too many George W speaches.
KIWIKAAS no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:03 PM   #139
AUchamps
Registered User
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 386
Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by KIWIKAAS View Post


No offence, but I think you have seen one too many George W speaches.
Oh come on, Albania has been a friend to the USA during the eras of Clinton and Bush. It's not the leader as much as it is the nation, they just happen to like the names of our leaders too. I heard somewhere that the names Bill and Hillary are relatively popular names for babies and that's fine by me. No matter who the president is, we'll be there for Albania and hope to see your nation rise in the EU.
AUchamps no está en línea   Reply With Quote
Old August 16th, 2007, 06:12 PM   #140
KIWIKAAS
Registered User
 
KIWIKAAS's Avatar
 
Join Date: May 2003
Location: The Hague
Posts: 4,555
Likes (Received): 812


Looking at the EU's record in the Balkan conflicts it does'nt surprise me at all that Albanians would hold the US in higher regard.
I don't question your good intentions with those posts.

And it is very interesting to see the developments in Albania.
KIWIKAAS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
albania, balkan, highway, iliria-shqipėria, illyria, motorways, road, tirane

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Albanian rap group from NYC Zorba Eastern Europe / Balkans 30 November 9th, 2006 08:01 AM


All times are GMT +2. The time now is 05:51 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us