[Bratislava] Vydrica - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 63 votes, 5.00 average.
Old November 15th, 2007, 09:44 PM   #121
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Likes (Received): 37

Quote:
Originally Posted by wonderdax View Post
Chapes samozrejme, ze tie budovy budovy neboli len tak zrazu a boli postavene v roznych slohoch a casoch. Vtedy sa este nenosila pamiatkova rezervacia, tak sa rucalo a stavalo rozne, peniaze vzdy hrali rolu a stvrt to bola chudobna po vacsinu casu svojej existencie (mimo hradieb). To znamena ze je to takmer nemozne dat to naspat v akejkolvek aspon podobnej podobe akej to existovalo. Vzdy to bude len a len akasi priblizna napodobnenina toho co bolo. Taketo veci vedia byt velmi kontraproduktivne a vznikaju mačkopsi vid Zamocka.

Treba zdvihnut hlavu a ist dalej...
lenze toto nie je ist dalej

ano, mozno teraz povies, ze sa bojim modernych veci. na to uz bohuzial neviem co povedat
futuros no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 15th, 2007, 09:46 PM   #122
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

Likes (Received): 2

Quote:
Originally Posted by dustik View Post
A preco nebol, a tie nove navrhy su oco lepsie?
nechcem to tu spamovat, ale osobne si myslim ze povodna sutaz bola velmi konzervativna. Co bolo vsak podstatne naznacila ze objekty by mali byt novodobe. Ja tu samozrejme nepretlacam svoj nazor len to hodnotim s triezvou hlavou i ked laickou. A teraz do mna
wonderdax no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2007, 09:52 PM   #123
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
nechcem to tu spamovat, ale osobne si myslim ze povodna sutaz bola velmi konzervativna. Co bolo vsak podstatne naznacila ze objekty by mali byt novodobe. Ja tu samozrejme nepretlacam svoj nazor len to hodnotim s triezvou hlavou i ked laickou. A teraz do mna
preco, len pretlacaj svoj nazor. to je v klidku

ps: ved my vieme, ze ho pretlacas. ako aj my vsetci ostatni
Old November 15th, 2007, 09:54 PM   #124
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

Quote:
Originally Posted by futuros View Post
lenze toto nie je ist dalej
ano, mozno teraz povies, ze sa bojim modernych veci. na to uz bohuzial neviem co povedat
Nie nepoviem. Mas svoj vkus a nazor a ten ti neberiem. Mne sa paci na tom navrhu podiel skla na budove, nespomeniem si zeby som take nieco v Bratislave videl a to ma fascinuje.
Old November 15th, 2007, 09:58 PM   #125
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Nie nepoviem. Mas svoj vkus a nazor a ten ti neberiem. Mne sa paci na tom navrhu podiel skla na budove, nespomeniem si zeby som take nieco v Bratislave videl a to ma fascinuje.
a nestaci ti to, ze v bratislave mas obrovske mnozstvo flekov, kde by take mohlo byt? ze toto je posledna sanca ako zvacsit stare mesto?

a toto dat naozaj niekde inde .. do uplnej pohody ????

Old November 15th, 2007, 10:05 PM   #126
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

Quote:
a nestaci ti to, ze v bratislave mas obrovske mnozstvo flekov, kde by take mohlo byt? ze toto je posledna sanca ako zvacsit stare mesto?
budem sa sice opakovat ale poviem to este raz... River a Eurovea su moderne centra, podhradie to musi (by malo ) vhodne doplnit. Historicka zastavba sa tam nehodi, nie zeby nebola pekna, je vsak neekonomicka, neefektivna a nerealizovatelna. Obrovske mnozstvo flekov nie je, to si na omyle.
Mas pravdu je to sanca, zahojit stare rany a dat tomu novu tvar.

ps. uz len na PM
Old November 15th, 2007, 10:08 PM   #127
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
budem sa sice opakovat ale poviem to este raz... River a Eurovea su moderne centra, podhradie to musi (by malo ) vhodne doplnit. Historicka zastavba sa tam nehodi, nie zeby nebola pekna, je vsak neekonomicka, neefektivna a nerealizovatelna. Obrovske mnozstvo flekov nie je, to si na omyle.
Mas pravdu je to sanca, zahojit stare rany a dat tomu novu tvar.

ps. uz len na PM
ja ti odpoviem cez tento obrazok

Atmosfera 1

Atmosfera 2

Atmosfera 3

Ale OK, chapeme sa uz uplne. Neberiem ti tvoj nazor, ani ty moj, takze mozme len cakat, co tam bude
Old November 15th, 2007, 10:53 PM   #128
Chunkylover
Chrumky lover

Chunkylover's Avatar

Likes (Received): 12

Ako som uz niekolkokrat povedal, som skor za modernu zastavbu, ale treba otvorene povedat, ze ak tam ma byt to co bolo navrhnute, tak to radsej repliky historickych budov. Mozno niekolko prvkov moze byt zaujimavych, ale ako celok to posobi dost rozporuplno. Taketo stavby naozaj patria trochu dalej nez pod hrad. Som presvedceny o tom, ze to co vyslo zo sutaze nebude naozaj stat. Samotne udelenie len tretich cien moze dokazovat akusi nespokojnost aj samotneho developera.
Chunkylover no está en línea   Reply With Quote
Old November 15th, 2007, 11:06 PM   #129
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4299

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Prehliadol si to, ze to nebol futurosov navrh, ale jeden z navrhov, co sa zucastnil sutaze v 1997. A autorom bol pochopitelne team architektov.
Tak to som fakt prehliadol. Ja som ten návrh bral len na porovnanie s tým, čo je navrhnuté teraz. Páči sa mi to, že rešpektuje hrad, nie už ale konkrétne prevedenie ako to robí, aj keď horší ako ten terajší navrh určite nie je. Jednoduchoi, v takom duchu by sa mal niesť obnova Podhradia. Samozrejme nie Zámocká, ale skutočne dobovo vyzerjaúce stavby.

Quote:
Chapes samozrejme, ze tie budovy budovy neboli len tak zrazu a boli postavene v roznych slohoch a casoch. Vtedy sa este nenosila pamiatkova rezervacia, tak sa rucalo a stavalo rozne, peniaze vzdy hrali rolu a stvrt to bola chudobna po vacsinu casu svojej existencie (mimo hradieb). To znamena ze je to takmer nemozne dat to naspat v akejkolvek aspon podobnej podobe akej to existovalo. Vzdy to bude len a len akasi priblizna napodobnenina toho co bolo. Taketo veci vedia byt velmi kontraproduktivne a vznikaju mačkopsi vid Zamocka.

Treba zdvihnut hlavu a ist dalej...

Aby som doplnil: Mackopes je chapany historicka zastavba a iso normy (ako to natukla zuzka)
Wonderdax preboha! To bola dúfam len taká sofistika, chytanie za slvíčka, dúfam, že to nemyslíš vážne.

Chápeš dúfam, že tie budovy tam v jednom momente boli a v druhom neboli, lebo ich zbúrali. Nemusíš mi vysvetľovať, že tá štvrť sa vyvíjala. Ale v šesťdesiatych rokoch nejako vyzerala a od toho by sme sa mali odraziť pri rekonštrukcii. Somozrejme, že to nebude presná napodobenina, to sa nedá, ani keby tam bolo dosť miesta. Ale môže to byť verná napodobenina. O to pri záchrane ide.

Stále tu počúvam o Zámockej a o tom, že nie je jasné, do ktorého obdobia to vrátiť. Na to som už asi miliónkrát odpovedal: Nemá to byť žiadna Zámocká, lebo to majú byť napodobeniny historických budov. Zámocká nie sú napodobeniny historických budov, sú moderné, nie veľmi podarené ale moderné. Do ktorého obdobia to obnoviť? Do ktorého obdobia obnovili Varšavu po vojne? Do obdobia pred vojnou. A Podhradie má byť tiež čo najvernejšie obnovené do obdobia pred zbúraním.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2007, 12:22 AM   #130
zuzana
AA

zuzana's Avatar

Likes (Received): 34

Davam ukazku toho, ako mozu dopadnut pokusy o rekonstrukciu niecoho, co nebolo zdokumentovane, resp. na tom mieste nikdy nestalo. podotykam ze za najvyssiu hodnotu pamiatky a povazuje hodnota autenticity - to jest nakolko boli jej povodne prvky zachovane a priznane.

A teraz mi prezradte ze ako vnimate tento priestor, kde boli pravdepodobne rozni architekti, je tu zastupenie roznych stylov ba az kultur....
zuzana no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2007, 12:40 AM   #131
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1448

To je Komárno, nie? Naše obľúbené Nádvorie Európy, veľmi pekné ale akurát je vidno že je to postavené nedávno, možno je to tým, že je to také známe námestie a všetci to poznajú
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard está en línea ahora   Reply With Quote
Old November 16th, 2007, 01:32 AM   #132
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by zuzana View Post
Davam ukazku toho, ako mozu dopadnut pokusy o rekonstrukciu niecoho, co nebolo zdokumentovane, resp. na tom mieste nikdy nestalo. podotykam ze za najvyssiu hodnotu pamiatky a povazuje hodnota autenticity - to jest nakolko boli jej povodne prvky zachovane a priznane.

A teraz mi prezradte ze ako vnimate tento priestor, kde boli pravdepodobne rozni architekti, je tu zastupenie roznych stylov ba az kultur....
Zuzka, rad ti prezradim. Paci sa mi to. Paci sa mi to. Chapes. Poucky, ktore tu rozpravas /o autenticite/, co ja viem, pre tie je podla mna miesto niekde za klobukom.
Kedze si tu jedina slecna, snazil som sa byt maximalne slusny.

Je to ovela, ovela lepsie nez nove podhradie. Keby som na tomto namesti bol, vobec by mi nevadilo, ze niekde v rohu domu je chybny sloh, alebo ze niekde je kusok tehly v inom slohu. kaslem na to.

Last edited by futuros; November 16th, 2007 at 01:42 AM.
Old November 16th, 2007, 01:54 AM   #133
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

Ale ved mozes byt slusny aj nadalej, argumenty sa nepresadzuju silou ci sprostym slovom nie?

Pani, podla toho co citam ste naozaj nepochopili co sme sa vam snazili naznacit.
Skoda

Nikto ziaden skanzen stavat nebude.
Old November 16th, 2007, 02:13 AM   #134
dustik
Sakura san na hrad ((-:

dustik's Avatar

Likes (Received): 903

Keď skanzen nie, tak toto určite nie. Vám to nepripadá, že to vyzerá jednoducho zle?

Hi to all friends and neighbours of Slovakia (-:
dustik no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2007, 02:45 AM   #135
carbonkid
ab.us.er

carbonkid's Avatar

Likes (Received): 40

ako to vidim ja :)

...skusim napisat svoj pohlad na vec

...som proti stavaniu replik a znovupostaveniu zburanych budov

...rovnako ako som proti klonovaniu ludi a ozivovaniu mrtvol

...budovy a stavby umieraju rovnako ako ludia. bolo by fajn mat tu svojich blizkych vecne, ozivit ludi, ktori uz nie su s nami alebo vyklonovat nejakeho genialneho vedca,ktory tu uz nie je, ale som proti tomu. nie je to spravne ani eticke. stare odchadza a dava priestor novemu...a rovnako to niekedy funguje podla mna aj v architekture...

...neozivujme to, co je uz mrtve...aj ked sa nam to zda romanticke, krasne a spravne...skusme radsej tym, co pridu po nas zanechat nieco originalne,nove a hodnotne...hoci aj s pouzitim klasickych a overenych materialov alebo postupov...skusme sa vyhnut lacnemu, diskutujme o formach a materialoch, ale neozivujme mrtve...

...namiesto kopirovania by sme mali chranit a zachranit to, co sa este zachranit da a oplati. v poslednom obdobi napriklad na viacerych miestach buraju stare priemyselne a ine objekty...nielen v bratislave (v areali twin city, v areali starej cvernovky, na racianskej...coskoro nam mozno zburaju aj pko, kyjev a stary prior), ale aj v nitre (mlyny) alebo inych mestach...priemyselne objekty maju podla mna tiez svoju hodnotu a ludia si nejak neuvedomuju, ze kym sa tu diskutuju o znovuozivovani davno zburanych stavieb, poza chrbtom im bez rozmyslania buraju objekty, ktorych vyznam si uvedomia, az ked budu nenavratne prec...

...a k tym navrhom...su to este len studie a akesi prvotne napady...nic zavazne...netreba sa toho bat a netreba sa bat ani noveho...nakoniec to tam bude vyzerat celkom inak ako na tych obrazkoch a snad bude vacsina ludi rada, ze sa nestavali repliky...

...tolko moj laicky pohlad na vec dobru noc
Old November 16th, 2007, 10:49 AM   #136
wonderdax
The Man from Earth

wonderdax's Avatar

lepsie by som to ani ja nenapisal.
Old November 16th, 2007, 10:52 AM   #137
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Quote:
Originally Posted by carbonkid View Post
...netreba sa toho bat a netreba sa bat ani noveho...nakoniec to tam bude vyzerat celkom inak ako na tych obrazkoch a snad bude vacsina ludi rada, ze sa nestavali repliky...

...tolko moj laicky pohlad na vec dobru noc
mr. Carbone, zas sme pri tej debate. Nikto sa neboji noveho. Ale toto je dolezite.

1. Toto je posledna moznost ako rozsirit Stare Mesto.

2. Nove mesto ma obrovsky priestor na rozvoj.

chapes to? ze tu nejde o to, ci sa niekto niecoho boji, ale este raz

Toto je posledna moznost ako rozsirit Stare Mesto.

chapes to Carbone? Je to posledna moznost, ako rozsirit Stare Mesto.
Old November 16th, 2007, 10:56 AM   #138
futuros
Astral tourist

futuros's Avatar

Vsetci, ktori chcu mat pod hradom moderne veci, uz odteraz nech nenadavaju na komunistich architektov. OK, rozumiem, ze to tam chcete, ale uz naozaj prosim ani raz neovinte stary rezim z niecoho. Myslim to vazne.

Old November 16th, 2007, 11:51 AM   #139
girafet
bratislava

girafet's Avatar

Likes (Received): 0

ja nenadavam na komunistickych architektov, niektore veci sa mi naozaj pacia, ale pozor, nepaci sa mi styl SORELA, aj ked to uz je teraz tiez historia...
girafet no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2007, 01:37 PM   #140
dvernik
Registered User

dvernik's Avatar

Likes (Received): 1522

Quote:
Toto je posledna moznost ako rozsirit Stare Mesto.
Táto lokalita už je súčasťou mestskej časti Staré Mesto. Staré Mesto môžeme rozšíriť napr. pripojením časti Ružinova. Zrejme však chceš rozšíriť staré esto, teda časť mesta, ktorá je stará. To sa podľa mňa nedá. Čo sa dá, je spraviť dostavbu na miestach, ktoré susedia so súčasným historickým centrom. Ale či to už bude súčasná alebo historizujúca architektúra, nebude to nikdy (v období, keď sa bude stavať, nie o 100 rokov neskôr) historická architektúra .

Hlavný problém je v tom, ak by tomto území bola historizujúca výstavba, čo by vlastne táto historizujúca výstavba mala byť. Pretože:
- nebude možné dodržať v plnej miere pôvodné urbanistické členenie (pribudol most, nové nábrežie)
- neexistuje podrobná dokumentácia, naviac, od zbúrania prebehli desaťročia, narozdiel napr. od Varšavy
- most tvorí bariéru, čo úplne mení pôvodné vzťahy historického centra k tejto štvrti
Takže to vlastne nebude rekonštrukcia zbúraného ale umelá napodobenina bez akýchkoľvek väzieb na zbúrané podhradie.

Osobne nie som nadšený z konkrétnych návrhov na stvárnenie tejto štvrte. Podľa mňa je však dôležité, aby sa v každej dobe stavali diela jej zodpovedajúce alebo ešte lepšie diela, ktoré sú pred dobou. Veď ani v období baroka nik nestaval gotickú stavbu, hoci na tom istom mieste mohla byť pred tým gotická. Áno, existovali slohy, ktoré hlásali návrh k historickým vplyvom, ale vždy to boli nové slohy, ktoré z pôvodných len čerpali.

Quote:
Originally Posted by futuros
Vsetci, ktori chcu mat pod hradom moderne veci, uz odteraz nech nenadavaju na komunistich architektov. OK, rozumiem, ze to tam chcete, ale uz naozaj prosim ani raz neovinte stary rezim z niecoho. Myslim to vazne.
Prvá vec, osobne, aj napriek tomu, že som za súčasnú architektúru, nikdy som nenadával na nikoho, ani na komunistických architektov, takže odteraz to tiež nerobiť mi nerobí problém

A čo sa týka zbúrania podhradia, podľa mňa názor naň vôbec nesúvisí s názorom na charakter výstavby v terajšom období. Konkrétne: keby sa malo teraz hlasovať o zbúraní pôvodného podhradia, bol by som proti. Pritom som ale skôr proti výstavbe historizujúcich stavieb na tomto mieste.
dvernik no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules