[Bratislava] Zwirn - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old June 18th, 2012, 05:20 PM   #81
The810
Registered User

Likes (Received): 712

Tak pod toto sa mozem podpisat v plnom rozsahu.
The810 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 18th, 2012, 08:15 PM   #82
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 1714

Tak ked niekto spravi podraz a povie sa, ze sa len prisposobil ostatnym podrazakom tak je to zrazu v poriadku? Riadna demagogia Phill.

Som rad Anuris, ze aspon v tejto chvili uznas aku-taku chybu v spravani JC.

Netvrdil by som, ze jedinym komu je za Cvernovkou luto je hrstka aktivistov, bavil som sa o tejto problematike s mnozstvom vzdelanych ludi a zvacsa im buranie vadi. Samozrejme respektujem vas nazor.

Prial by som si aby tam vznikol kvalitny verejny priestor ako tu niektori s nadsenim proklamuju, ale musim sa obavat, ze to dopadne ako vsetky (!) projekty v tejto stvrti, ktorym predchadzalo nepovolene alebo aspon nefair asanovanie. Snad nie je vase nadsenie predcasne.
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 08:45 PM   #83
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 5867

Museli začať tou najcennejšou budovou? Mám teraz zmiešané pocity z Cristaua, lebo stále verím jeho zámerom, ale musel to spraviť takýmto klasickým slovenským spôsobom? Akurát si proti sebe poštve ešte viac ľudí. A vyjadrenia Hamiltonu, že sa nikto nedotkol azbestovej strechy sú trochu smiešne. Stačí sa pozrieť na fotku čo sem dal Phill.

edit: Ok, tak pozerám že načali aj zvyšné objekty. Farbiarne mi je jedinej ľúto.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old June 18th, 2012, 11:19 PM   #84
Amrafel
Bratislava YIMBY

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6747

Spôsob, akým sa to celé búra, je nechutný, čím sa tento projekt začína viac podobať skôr na Twin City, kde nás tiež ohromili bombastickými vizualizáciami, z ktorých dnes neostalo ani ň.

YIM.BA.
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2012, 12:12 AM   #85
The810
Registered User

Quote:
Originally Posted by Favorit View Post
Museli začať tou najcennejšou budovou?
Ano, museli. Inak sa u nas neda.
Old June 20th, 2012, 01:59 AM   #86
Anuris
Registered User

Likes (Received): 3282

Buralo sa aj v pondelok, kotolna/zamocnicka dielna je definitivne zrovnana so zemou...

Viac foto: http://www.facebook.com/media/set/?s...7862047&type=3

Neviem k comu je toto dobre... JC naschval provokuje aktivistov? Alebo sa rozhodol kompletne si znicit vlastny medialny obraz?

Cvernovka je kaput, pamiatkovo chranena uz nebude, tak naco sa napriek vyzve k preruseniu buracich prac a problemom s hygienikmi ukvapene hrnut do dalsieho burania... navyse problematickeho objektu s azbestovom strechou. Tym si Hamilton sposobi akurat dalsi pruser....
Anuris no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 08:58 AM   #87
The810
Registered User

JC mozno zistil ze aktivisti nemaju rozum a ze by sa s nimi nikdy na nicom nedohodol. To ze sa u nas stavia takto velmi vyrazne podporuju prave aktivisti s ich prehnanymi, casto uplne nezmyselnymi poziadavkami.
Old June 20th, 2012, 09:43 AM   #88
fresco
Registered User

Likes (Received): 387

Quote:
Originally Posted by The810 View Post
JC mozno zistil ze aktivisti nemaju rozum a ze by sa s nimi nikdy na nicom nedohodol. To ze sa u nas stavia takto velmi vyrazne podporuju prave aktivisti s ich prehnanymi, casto uplne nezmyselnymi poziadavkami.
suhlas
fresco no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 10:58 AM   #89
Name user 1
user1

Name user 1's Avatar

Likes (Received): 480

Arrow

Quote:
generalizovanie...

- aj vdaka aktivistom vyzeraju mesta v Nemecku, Svajciarsku, Svedsku, Norsku tak ako vyzeraju
Name user 1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 01:32 PM   #90
Wizzard
Prešpurák

Wizzard's Avatar

Likes (Received): 1482

Aj ja som sa kedysi tešil, keď búrali tú budovu na Plynárenskej pri BBC V, alebo tie haly kde je teraz Trinity, ale tam sa aspoň niečo stavia. Cvernovka ale môže dopadnúť ako Gumon, Kablo, Danubius Elektrik (tiež som sa ešte pomerne tešil, keď sa búrala kablovka a teraz to dosť ľutujem, lebo teraz tam nie je nič.
V oknách sa ligocú ružence svetiel.
B r a t i s l a v a !

Ten prešporský zámok pekný murovaný — čudujú sa z neho na Dunaj tí páni,
čuduje sa z neho aj záhorský šuhaj: ako pekne tečie ten povestný Dunaj.
Tí nádherní páni pilnú radu majú, že oni povestný Dunaj zahatajú;
a tie naše Tatry zďaleka sa smejú; „Zahatajte, páni, keď máte nádeju!“
Wizzard no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 03:52 PM   #91
Name user 1
user1

Name user 1's Avatar

Likes (Received): 480

Quote:
Originally Posted by Phill View Post
tak, tak. Tunajší aktivisti protestujú zo zásady vždy a proti všetkému. Odmietajú kompromisy a doslova diktujú čo sa a má a nemá robiť, tento druh športu tu prerástol hádam do militantného hnutia.
sa ani nedivim, ved v Blave si kazdy stavia co chce, kde chce, bura co chce, bez diskusie s obornou verejnostou a dokonca aj bez povoleni..

hlavne ze su peniaze v tych spravnych vreckach
Name user 1 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 04:33 PM   #92
Anuris
Registered User

Quote:
Problem je, ze toto uz nie je o aktivistoch a ich poziadavkach. Tie su uz od soboty pase...O to mensi dovod ma JC k dalsiemu porusovaniu zakonov a nerespektovaniu vyziev uradov. Tym iba aktivistom nahrava na smec... a moze si byt isty, ze ti mu to daju poriadne vyzrat.

Pokial ho stavebny urad vyzval buranie pozastavit a sam JC prislubil, ze buracie prace budu prerusene az kym si urady vsetko nepreveria, tak preco to nedodrziava? Co je horsie, pri burani dochadza k pochybnej manipulacii s azbestom, ktora obyvatelov danej lokality vystavuje zdravotnym rizikam. V tomto smere JC odzaciatku bud minimalne zavadzal alebo celkom otvorene klamal. Policii zastupca fimy totiz nahlasil, ze v areali ziadny azbest nie je a vsetok bol dopredu odstraneny specializovanou firmou... potom hovorca Hamiltonu pripustill, ze v streche jednej budovy azbest stale zostava, ale nikto sa jej nedotkol... neskor uz musel JC priznat, ze azbest odvezeny vobec nebol, ale cast z neho sa nachadza v specializovanych mechoch a cast zostava na nezburanych strechach... Urad verejneho zdravotnictva nasledne informoval, ze odstraneny azbest bol scasti ulozeny do vriec a scasti sa nachadza volne v okoli asanovaneho objektu, pricom vydal predbezne opatrenie proti sireniu azbestu z Cvernovky a vyzval stavebnu firmu, aby sa zdrzala akejkolvek dalsej manipulacie so stavebnym materialom obsahujucim azbest. Pre nedodrzanie zakonnych podmienok okrem toho prebieha konanie o ulozeni pokuty.

Naco teda silou-mocou pokracuju v burani? Kam sa ponahlaju? Alebo chceli este pred kontrolou zo zivotneho prostredia zameranou na sposob nakladania s nebezpecnym odpadom, ktoru doteraz do arealu nevpustili, zahladit stopy?

Mozeme si o aktivistoch a tunajsich uradoch, politikoch, zakonoch atd. mysliet cokolvek, ale objektivne treba povedat, ze cele buranie Cvernovky je failom aj z hladiska Hamiltonu. Uvedomuje si to aj firma, ktora im doteraz robila PR a s tym, ze "stratili dobry pocit z prace" s Hamiltonom od buduceho pondelka ukoncuju zmluvu.

http://bratislava.sme.sk/c/6423701/v...e-azbestu.html
http://bratislava.sme.sk/c/6425013/h...cvernovky.html
http://www.bao.sk/tlacove-spravy/183...skych-uliciach
Old June 20th, 2012, 05:49 PM   #93
kapibara
Registered User

kapibara's Avatar

Likes (Received): 484

Quote:

mám takú teóriu .....
Suhlasim s tebou. Je to velmi logicke.
kapibara no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 08:32 PM   #94
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 443

Velmi pekny prispevok na tuto temu:https://www.facebook.com/skusobnaba

Quote:
Aj ked sa mi nepaci zavadzanie verejnosti "pi-ar" clankami tohto typu http://www.bratislavskenoviny.sk/naj...page_id=277318 , nevidim chybu u sucastneho majitela Cvernovky. Ten kupil pozemok s buracim povolenim, bez osobneho vztahu ku miestu a so zamerom burat a stavat, aby sa mu vlozene investicie vratili. To, ze jedna z naozaj poslednych technickych pamiatok ide k zemi, je podla mojho (cisto laickeho) nazoru chybou toho, kto toto povolenie vydal. Ci este skor toho, kto je autorom sucastnej legislativy umoznujucej taketo povolenie vydat. Je uz ale trochu neskoro hladat vinnikov. Stara Cvernovka (konkretne jej historicky najstarsia a najkrajsia cast, ktora by si naozaj zasluzila byt muzeom, aby zachovala v sebe kus historie a ducha starej Bratislavy, dodychava prave teraz, ked pisem tieto riadky.Snad by som sa mal tesit, ze som patril k tym, ktori mali moznost zazit jej carovnu a neopakovatelnu atmosferu, na ktoru nikdy nezabudnem. Bohuzial mam ale naopak stiahnute hrdlo a to co citim je prazdno a pocit hanby, ze som obyvatelom tohto (po)hlavneho mesta. Ze patrim k tym, ktori nespravili nic pre to, aby neboli posledni, ktori mali moznost zachovat toto miesto aj pre tych, co pridu po nas.
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 09:10 PM   #95
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 1714

Nemam pocit, ze by boli na Slovensku ludia priliz aktivni a protestovali vzdy proti vsetkemu, prave naopak, myslim si, ze je u nas dost slaba obcianska spolocnost, ludia ignoruju co sa deje okolo nich. Je prirodzene, ze v slobodnej krajine su ludia s opacnym nazorom, ze ludia davaju najavo co si myslia a zapajaju sa do verejnej diskusie. Cim viac budeme aktivni tym lepsie, staci sa pozriet k susedom do Ceska, aki su akrivni (zachrana historickej stanice v Usti nad Orlici, protesty proti demolicii Ostravice-Textilie v Ostrave etc). Takto sa pomahaju presadzovat poziadavky obycajnych ludi proti moci kapitalu.
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 10:03 PM   #96
dvernik
Registered User

dvernik's Avatar

Likes (Received): 1522

Quote:
Originally Posted by Anuris View Post
Ak za nou bude niekto plakat, tak len tych par ludi, ktorych bolo pocut aj doteraz. Vsetkym ostatnym je to jedno. A ak sa tam postavi to, co sa slubuje, tak bude drviva vacsina obyvatelov iba rada, ze v centre mesta namiesto zanedbanej ciernej diery, v ramci ktorej sa realizovala hrstka ludi, pribudol jeden kvalitny verejny priestor, ktory mozu vyuzivat vsetci.
Napríklad mňa v tejto téme vôbec zatiaľ nebolo počuť, takže podľa tvojej generalizácie mi je to jedno. Búranie mi však vôbec nie je ľahostajné. Lenže čo mám robiť? Ak by som bol proti búraniu, hneď by som bol ekoterorista.

Podobne, ak niekto na nejaký problém aktívne nepoukazuje, neskôr sa povie, že kde bol po celý čas, prečo problém neriešil. Ak naopak sa problém snaží sústavne riešiť, tak sa povie, že všetko blokuje. To je potom ťažko si vybrať

Ďalšia vec je, kto je to aktivista? Ten na koho sa nám toto označenie v hanlivom kontexte hodí? Mal by to byť predsa skôr aktívny občan, ktorému nie je jedno, čo sa v jeho okolí deje. Ak je aktívny aj pri krízových situáciách, neznamená to, že nie je aktívny vo svojich záujmoch aj mimo nich - a aktivita neznamená len blokovanie všetkého, ako by mohol napovedať obmedzený pohľad na vec. Akurát krízové situácie sú pre médiá atraktívne, takže nezainteresovaný pozorovateľ môže mať dojem, že "aktivisti" len protestujú.

Mimochodom, v Cvernovke kvalitný verejný priestor nepribudne, keďže súkromný pozemok nikdy nemôže byť verejným priestorom. Najviac ak kvázi-verejným.
dvernik no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2012, 10:16 PM   #97
dvernik
Registered User

dvernik's Avatar

Likes (Received): 1522

Quote:
O búraní sa dlho vedelo, to že pamiatkový úrad nevyhlásil tie ostatné budovy za pamiatky naznačuje, že asi nemajú hodnotu, ktorú by bolo treba zachovať.
Keďže sa podarilo zbúrať väčšinu Podhradia, polovicu Židovskej, Zámocku, okolie Hodžovho námestia, Kamenné námestie, znamená to, že tam neboli vôbec žiadne pamiatky? Lebo inak by asi neboli určené na asanáciu. Alebo snáď je možné, že úrady nerozhodujú vždy správne?

Mimochodom, bez zmeny režimu by sa vybúrala aj štvrť medzi Štefanovičovou, Žilinskou, Karpatskou a železnicou (nová železničná stanica), okolie Moskovskej a Poľnej (pokračovanie priečnej osi), zvyšok Špitálskej, Dunajská a Obchodná. Všetko sa malo nahradiť modernou zástavbou. Plány boli smelé.
Otázka nielen na teba: Takéto masívne demolácie by boli tiež ok? Ak nie, tak prečo? Extra pamiatky v uvedených lokalitách predsa neboli.
dvernik no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2012, 01:11 AM   #98
Anuris
Registered User

Quote:
Originally Posted by dvernik View Post
Napríklad mňa v tejto téme vôbec zatiaľ nebolo počuť, takže podľa tvojej generalizácie mi je to jedno. Búranie mi však vôbec nie je ľahostajné.
Moja generalizacia bola reakciou na tragizujuce a rovnako zovseobecnujuce vyroky o tom ako este budeme za Cvernovkou plakat. Nejde o to, ci ta bolo pocut alebo nebolo, to samotne netvorilo pointu toho odseku. Pravdupovediac povodne som tam chcel napisat, ze "plakat budu iba ti, ktori vyplakavali aj doteraz" (bez ohladu na to ci verejne alebo neverejne) a pri snahe o diplomatickejsi ton sa to vyznamovo trochu posunulo... Podstatou ale je, ze ludi, ktorym na Cvernovke zalezi, je podla mna malo a takych, ktori by za nou plakali, este menej. Pre ostatnych je to len nejaka "osarpana mastal"... resp. bola by to pre nich osarpana mastal, keby o jej existencii vobec vedeli. Samozrejme, ze masovy vkus nie je meritkom kvality, ale jednoznacny nazor na hodnotu Cvernovky nepanuje ani medzi "polo-laickou" (to sme dajme tomu my na tomto fore a ini ludia, ktori sa aktivne zaujimaju o architekturu, vystavbu a vlastne mesto) a odbornou verejnostou. Tazko ju teda vydavat za nejaky nenahraditelny klenot, suhlas so zburanim ktoreho mozno porovnavat so suhlasom so zburanim hradu, Domu, podhradia atd. ako sa to "cvernovkari" snazia niekedy podat.

Quote:
Mimochodom, v Cvernovke kvalitný verejný priestor nepribudne, keďže súkromný pozemok nikdy nemôže byť verejným priestorom. Najviac ak kvázi-verejným.
Toto je iba take slovickaranie. Pokial chceme takto dorazne rozlisovat medzi sukromnym a verejnym pozemkom, tak potom by sme v prvom rade mali respektovat, ze ked raz niekto vlastni nejaky pozemok a tento je mu predany za urcitych podmienok, tak sa nebudeme neustale snazit obstruovat vykon jeho vlastnickych prav urcovanim toho, co na danom pozemku moze a nemoze robit. Potom by aj to buranie mozno mohlo prebehnut normalnym sposobom a nie tymto divokym stylom a la Slovakia...

Ak na danom pozemku budu vytvorene kvalitne podmienky pre relax a travenie casu v podobe laviciek, parkov, kaviarni a restaracii, vonkajsich teras, obchodov atd. a ak sa tam budu pohybovat aj ludia, ktori vsetko toto budu s oblubou vyuzivat, tak kludne mozeme hovorit o novom kvalitnom verejnom priestore - lebo to presne bude jeho ucel, sluzit verejnosti (a tym popularizovat danu lokalitu a prinasat zisk miestnym predajcom, a teda v konecnom dosledku robit dobre meno a zisk - z najomneho, z predaja bytov atd. - aj investorovi). Slovko "verejny" mozno ale bezproblemov zamenit aj za "mestsky".
Old June 21st, 2012, 11:48 AM   #99
Strummer
lost in the supermarket

Strummer's Avatar

Likes (Received): 2758

Quote:
Originally Posted by Anuris View Post
Ak na danom pozemku budu vytvorene kvalitne podmienky pre relax a travenie casu v podobe laviciek, parkov, kaviarni a restaracii, vonkajsich teras, obchodov atd. a ak sa tam budu pohybovat aj ludia, ktori vsetko toto budu s oblubou vyuzivat, tak kludne mozeme hovorit o novom kvalitnom verejnom priestore - lebo to presne bude jeho ucel, sluzit verejnosti (a tym popularizovat danu lokalitu a prinasat zisk miestnym predajcom, a teda v konecnom dosledku robit dobre meno a zisk - z najomneho, z predaja bytov atd. - aj investorovi). Slovko "verejny" mozno ale bezproblemov zamenit aj za "mestsky".
To vobec nie je take jednoduche ako by sa mohlo zdat... odporucam tuto knizku:

http://www.amazon.co.uk/Ground-Contr...0268361&sr=1-1
Old June 22nd, 2012, 02:55 PM   #100
Anuris
Registered User

Toto je uz po vsetkych strankach neskutocne tragikomicka fraska, v ramci ktorej sa vsetkym zucastnenym akterom podarilo dokonale zhovadit...

http://www.stv.sk/online/archiv/spra...&id=49528#1764
http://www.stv.sk/online/archiv/spra...&id=49541#1473
http://bratislava.sme.sk/c/6429347/c...povolenia.html
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules