[Stara Zagora|Стара Загора] Urban Discussion Thread | Градски дискусии - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Bulgaria > Regional Bulgaria > South-Central | Южен централен регион

South-Central | Южен централен регион Plovdiv, Stara Zagora, Haskovo, Pazardzik, Kardjali, Smolyan | Пловдив, Ст. Загора, Хасково, Пазарджик, Кърджали, Смолян

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old July 16th, 2012, 01:53 PM   #61
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Likes (Received): 14710

Quote:
Originally Posted by new_wave View Post
От украинци до украинци има разлика.
Тролеите са от Лвов, бившата столица на Галисия, която е била векове на ред в Автро-Унгария (и само около 50 години под съветски контрол), т.е. до голяма степен би трябвало да се е запазил централно европейският манталитет, включително и такъв за по-качествена и прецизна работа.
Правя уточнението, защото както Войводина и Сърбия не са едно и също цивилизационно понятие, така и Галисия и Украйна.

Тролеи са по-готини от софийските нови, така че няма от какво да се оплакваме.
Ако и цената им е добра, защо пък да не им се доверим пак.
Че украйнски тролейбус няма как да е по-добър от Шкода, завод с дългогодишни традиции в производството на автобуси, тролейбуси, трамваи и автомобили е ясно. И тук въобще не говорим за външен вид, което е субективно понятие.
Също така, както се отбеляза, броят на линиите няма никакво значение, а тяхната честота. Въобще не съм останал с впечатление градският транспорт в СтЗ да е претъпкан или много редовен. С изключение на тролейбус 2 и 3-4 автобуса, всичко друго е полупразно, което е нормално предвид факта, че градът от север на юг се минава за 20 минутки пеша, а от Изток на Запад за не повече от 40..
JloKyM no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 16th, 2012, 02:05 PM   #62
new_wave
BANNED

Likes (Received): 3

Да си призная не съм обърнал внимание каква е марката на новите софийски тролеи, но съм се возил както в тях, така и в старозагорките.
Иначе си напълно прав, че Шкода пак от австрийско време си е топ фирма.

Това, за което говориш, е централната градска част.
Стара Загора по площ изобщо не е толкова малка.

new_wave no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2012, 02:15 PM   #63
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Likes (Received): 879

За първи път да има за какво да ти благодаря в тоя форум (а сигурно не съм и единствения). Графиките са много интерсни и хубави.
Advertisement

Old July 16th, 2012, 02:19 PM   #64
Toto65
Registered User

Toto65's Avatar

Likes (Received): 88

Quote:
Originally Posted by VaL_ View Post
За първи път да има за какво да ти благодаря в тоя форум (а сигурно не съм и единствения). Графиките са много интерсни и хубави.

+1
Toto65 no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2012, 02:20 PM   #65
tanashubav
Registered User

Likes (Received): 1979

Quote:
Originally Posted by JloKyM View Post
.. а от Изток на Запад за не повече от 40..
То може да прозвучи и като мрънкане, ама ако успееш да минеш от Железник до Самара пеш за 40 минути евала ти правя !
А относно градския транспорт си мисля, че е задължително да има електронни информационни ленти с това колко остава да следващия курс по линията. Разбира се карта с маршрутите ама ясна и четлива също е задължителна. И в градове с по-малко линии и курсове може дори да се пишат и всички часове на пристигане на автобусите по спирките. Така би се спестило чакане на хората и биха се привлекли нови пътници, които иначе не биха се качили на автобус просто защото не го знаят кога идва.

Quote:
Originally Posted by VaL_ View Post
Взе ми го от ... пръстите!
tanashubav no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2012, 02:22 PM   #66
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Интересни карти наистина

Иначе като говоря за това, колко време отнема ходенето пеша - казвам го, защото съм го правил.
Иначе малко ми е странна тази оцветена площ между Самарите и кв. Зора, та там е абсолютна пустощ
Old July 16th, 2012, 02:25 PM   #67
Toto65
Registered User

Toto65's Avatar

Quote:
Че украйнски тролейбус няма как да е по-добър от Шкода, завод с дългогодишни традиции в производството на автобуси, тролейбуси, трамваи и автомобили е ясно. И тук въобще не говорим за външен вид, което е субективно понятие.
Също така, както се отбеляза, броят на линиите няма никакво значение, а тяхната честота. Въобще не съм останал с впечатление градският транспорт в СтЗ да е претъпкан или много редовен. С изключение на тролейбус 2 и 3-4 автобуса, всичко друго е полупразно, което е нормално предвид факта, че градът от север на юг се минава за 20 минутки пеша, а от Изток на Запад за не повече от 40..
Позволи ми да не се съглася с някои неща:
1. Транспортът е много редовен - в смисъл, че има разписание на сайта на общината, което се спазва на 99% (изхождам от личен опит).
2. Относно разстоянията - бих желал да те видя как пеша ще отидеш за 20 минути от Загорка до Мототехника или за 40 от Железник до Зора
Old July 16th, 2012, 02:33 PM   #68
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Quote:
Originally Posted by Toto65 View Post
Позволи ми да не се съглася с някои неща:
1. Транспортът е много редовен - в смисъл, че има разписание на сайта на общината, което се спазва на 99% (изхождам от личен опит).
2. Относно разстоянията - бих желал да те видя как пеша ще отидеш за 20 минути от Загорка до Мототехника или за 40 от Железник до Зора
1. Под редовен се имах предвид на често.

2. От паркинга на Алеко Константинов и Симеон до стария мол съм стигал за точно 45 минути, защото имах конкретна среща и дори се боях да не закъснея. Така, че е напълно възможно. Друг е въпросът, че колко са хората, които пътуват редовно от Зора до Железник или от Лозенец до Кольо Ганчев!? Разбирам желанието Стара Загора да бъде представена като едва ли не много голям град, но на практика това въобще не е така. Друг е въпросът, че за мен 40-60 минути ходене пеша не е никакъв проблем, но мой роднина до Ямбол веднъж дойде в София, походихме 15 минути и вече му се струваше, че сме вървяли цяла вечност. Тъй, че е въпрос кой на какво е свикнал. Познавам Стара Загора много добре, прекарал съм цялото си детство там и много добре мога да преценя, които са активните зони на града, къде има най-много ходене и къде се събират най-много хора.
Old July 16th, 2012, 02:37 PM   #69
new_wave
BANNED

Там се намира парк Самарско знаме, в който съм се разхождал не един път. Прилича на Борисовата градина в някои части.
Иначе има и какво да се добави - Източната индустриална зона, Агробиохим, Студентски град, Дъбрава, районът на Дома на инвалида.

Относно тролеите си в грешка. Най-редовният и оборотен тролеи е 36, особено сега като откриха и Галерия често се пълни още там.
Все пак като цяло и 4-те линии са сравнително равностойни.
Стабилните автобусни линии също са поне около половината от 34-те, но то дори и в София само половината са стабилни, а останалите са по-празни.
Ти като се движиш с кола едва ли познаваш добре транспорта, така че не си прав тук.
Old July 16th, 2012, 02:39 PM   #70
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Пък старозагорските задръствания са най-големите на света

Извън шегата - всичко е въпрос на мащаби. Това, което ти наричаш - много пътници за София е средно пълен автобус, за Париж е полупразен автобус, а за Монбай е "Е няма такъв празен автобус"...
Old July 16th, 2012, 02:41 PM   #71
dia
ъхъ

dia's Avatar

Likes (Received): 11

Софиянци сте друга порода българи относно ходенето и дистанциите изминати пеш Въобще не се съмнявам в това което казваш. Сравнявайки дистанциите изминати типично от софиянци пеш в София, тези от пловдивчани в Пловдив и познавайки все пак малко Ст. Загора, хич не се учудвам.
Old July 16th, 2012, 02:54 PM   #72
new_wave
BANNED

Те разстоянията пеша по 20-30 минути хубаво могат да се изминават през някой друг подходящ сезон, ама дори и тогава на 3-тия път ти писва и пак търсиш превоз.
Old July 16th, 2012, 02:57 PM   #73
tanashubav
Registered User

Всичко зависи и от нагласата. На мен лично 50-60мин. ходене не са ми много, на някой приятели и 10 минути ги отказва. Като цяло си е факт, че хората в големите градове са склонни да вървят по-дълго време и повече километри.
Old July 16th, 2012, 03:05 PM   #74
dia
ъхъ

dia's Avatar

Likes (Received): 11

Quote:
Originally Posted by new_wave View Post
Те разстоянията пеша по 20-30 минути хубаво могат да се изминават през някой друг подходящ сезон, ама дори и тогава на 3-тия път ти писва и пак търсиш превоз.
Зависи, точно това казвам, че в София хората са свикнали да минават големи разстояния пеш, това не им тежи, не им писва и е просто друг стил на живот. Ние от по-малките градове просто виждаме мащабите по друг начин, в което няма лошо, но в тази дискусия си е важно. Би било чудесно, ако прихванем навсякъде от тях, но не виждам как ще стане . Пловдивското в мен още се бори с този стил на живот, но вече 4-5км и на мен започват да ми стават "съвсем наблизо", а 40-50мин пеша са си ежедневие и то приятно. Знам как се живее и в Ст. Загора, така че ми е ясен и другия поглед.
Old July 16th, 2012, 03:16 PM   #75
Toto65
Registered User

Toto65's Avatar

Quote:
1. Под редовен се имах предвид на често.

2. От паркинга на Алеко Константинов и Симеон до стария мол съм стигал за точно 45 минути, защото имах конкретна среща и дори се боях да не закъснея. Така, че е напълно възможно. Друг е въпросът, че колко са хората, които пътуват редовно от Зора до Железник или от Лозенец до Кольо Ганчев!? Разбирам желанието Стара Загора да бъде представена като едва ли не много голям град, но на практика това въобще не е така. Друг е въпросът, че за мен 40-60 минути ходене пеша не е никакъв проблем, но мой роднина до Ямбол веднъж дойде в София, походихме 15 минути и вече му се струваше, че сме вървяли цяла вечност. Тъй, че е въпрос кой на какво е свикнал. Познавам Стара Загора много добре, прекарал съм цялото си детство там и много добре мога да преценя, които са активните зони на града, къде има най-много ходене и къде се събират най-много хора.
1. Това не го прави нередовен. Колкото до това да бъде по-често, самият ти предполагам разбираш, че няма такъв пътникопоток

2. Относно разстоянията и вървенето пеша. Аз лично не смятам Стара Загора за много голям град и съм съгласен, че вървенето е въпрос на навик. Все пак минутите, които си посочил за прекосяване на града пеша в двете посоки трябва са повечко
Old July 16th, 2012, 03:44 PM   #76
new_wave
BANNED

Честно казано ми се струва нереално това, освен ако не си ходил с 10-15 km/h.
От Патриарх Евтимий до Парк мол съм стигал пеша за 35 минути при бързо ходете. Разстоянието е около 3,5 км, т.е. 6 km/h и ми се струва далечно и уморително.
Затова ходя по-често до Галерия, която ми е на 18-20 минути пеша, макар и да е леко нанагорнище.

Относно навиците на ходене, много зависи и от градската среда.
За мен е далеч по-приятно да се разхождам по-добре поддържани и свободни от коли тротоари, под сигурната сянка на 15 метрови липи почти из целия град, отколкото в София на по-разбитите и заети от коли тротоари, липса на дървета или ако има са окастрени дънери, които не ми дават никаква свежест по улиците.
Old July 16th, 2012, 03:50 PM   #77
VaL_
CSKAr4e

VaL_'s Avatar

Likes (Received): 879

Quote:
Originally Posted by tanashubav View Post
Всичко зависи и от нагласата. На мен лично 50-60мин. ходене не са ми много, на някой приятели и 10 минути ги отказва. Като цяло си е факт, че хората в големите градове са склонни да вървят по-дълго време и повече километри.
Да, но в града. Аз примерно вървя основно пеша из града и 6-7 километра пеш в Русе не са ми никакъв проблем. Миналото лято обаче като ходих до Дяволския мост край Кърджали и до там се стига доста трудно с кола, щото пътя е от камъни и ни беше страх да не си разбием ниската кола, та трябваше пеша да походиме. На отиване и на връщане по 6 километра ми излязоха не през носа, ами не знам къде. Докато в града някак е по-леко и неусетно.
Old July 16th, 2012, 06:14 PM   #78
starozagorec
Registered User

starozagorec's Avatar

Likes (Received): 6274

Quote:
С изключение на тролейбус 2 и 3-4 автобуса, всичко друго е полупразно, което е нормално предвид факта, че градът от север на юг се минава за 20 минутки пеша, а от Изток на Запад за не повече от 40..
40 мин. е от ПАрк Мол до Часовника бърз ход! Гаранция. Едно от местата, накоито живея в Ст.Загора е срещу мола и ви гарантирам, че е толкова. До БКП е около 55 - бърз ход, а ако трябва да се върви от Зора до Железник ще е поне 1 и 30, поне!

А за представянето на картините горе и относно празните зони след мола до Зора - доста такива празни зони има и в София например, и в Бургас, и в Пловдив, но са илюстрирани като градски зони. Общо взето 4 - 5 от големите ни градове са с подобни мащаби. Вече друг е въпроса каква е нагласата и рпедставата за обем/пространство/мащаб и т.н на населението и нуждата даползва, например, градски транспорт.

Last edited by starozagorec; July 16th, 2012 at 06:23 PM.
starozagorec no está en línea   Reply With Quote
Old July 16th, 2012, 09:54 PM   #79
JloKyM
Moderator

JloKyM's Avatar

Няма какво да ми гарантираш. Растоянието е малко под 5 километра, което със скорост 7-7,5км/ч прави 40-45 минути ходене. Аз знам колко са 7,5км/ч, защото от години ходя на фитнес, тичам на пътечка, ходя на пътечка и знам как да си контролирам скоростта и кое колко е.
Old July 17th, 2012, 09:34 AM   #80
tanashubav
Registered User

Е то ако ще мерим за колко се преминава града от край до край така можем директно да извикаме световния шампион по спортно ходене (Сергей Балкин) и по него да мерим... Важно е за колко се изминава от един нормален човек със спокоен ход а то няма как да е по-малко от час. Средната скорост на вървене е около 4,7км.ч. А отделно от това си има и вариации. Края на града може да не е на Самара а на Зора, както си е всъщност. Тогава вече може да отидат и два часа.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules