[Bratislava] Zwirn - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 5.00 average.
Old May 4th, 2012, 09:01 PM   #21
Anuris
Registered User

Likes (Received): 3282

Quote:
Originally Posted by Amrafel View Post
Na druhej strane Mlynských Nív je však už podľa mňa potrebné výškovo gradovať. Ak sa zrealizujú plány Penty a J&T, budú tam už veľmi solídne základy skutočného clustru. Som fanúšikom skôr parížskeho vzoru (kde sú všetky výškovky v La Défance, až na výnimky) ako londýnskeho, kde sú mrakodrapy rozosiate kade-tade po meste medzi nižšou zástavbou.
Ja som realista. Z vacsiny povodne planovanych "vyskovkovych" projektov v lokalite Mlynkych Niv uz nic nebude. Plany boli obrovske, reci nabubrale, reakcie (aspon niektore) extaticke, ale vlastne sa tam nic nepostavilo. Ak sa tam v najblizsich rokoch nieco stavat zacne, tak to (okrem Zahy a Panoramy), budu 5-8 podlazne objekty, preto pokial ide o urbanizmus, tak by som bol rad, keby sa to nieslo v duchu doterajsich prezentacii k Cvernovke a nie v style Twin City, co bude v podstate "uzavrety" administrativny komplex, v ktorom sa bude pohybovat iba minimum beznych ludi. V podstate pojde o taky lepsi a pristupnejsi Digital Park, ktory sa cez vikendy zmeni na uzemie duchov, a na to je takychto cennych pozemkov v sirsom centre skoda.

Rovnako je Cvernovka dobrym vzorom aj z hladiska architektury. Dany styl sa sice nemusi kazdemu pacit, ale na rozdiel od vselijakych ABC-cok, BBC-cok, CBC-cok a pod. to ma urcitu kvalitu a pridanu hodnotu. To by som chcel aj pri inych projektoch bez ohladu na to v akom konkretnom architektonickom style budu postavene. Nevyraznych krabic oblozenych sklom a lacnym claddingom uz mame v meste a aj v okoli samotnych Niv viac ako dost.

Z vyskoviek by mi momentalne uplne stacila komplet Zaha, kde sa atraktivny vzhlad samotnych budov spaja aj s pomerne kvalitnym riesenim prilahleho uzemia. Koncentrovanost vezi na jedno miesto a ich harmonicky vztah s okolim (ale aj medzi sebou navzajom) je velkou devizou Zahinho projektu. Preto ma omnoho vacsi zmysel postavit jednu dominantu Zahu ako 5 roznych veziakov rozstrusenych po celych Nivach s mizernym urbanizmom okolia. O moc viac vyskovkoveho potencialu uz ale Bratisalva nielen nateraz, ale aj na dlhsiu buducnost nema. Z tohto dovodu by som si prial, aby sa postavila komplet Zaha a zbytok Niv sa inspiroval pozitivami na prezentaciach k Cvernovke. Este keby sa okrem tej Zahy pridala aj Panorama City v nejakom lepsom prevedeni, nez nad akym sa uvazuje v sucasnosti, priapadne sa cosi na urovni postavilo aj pri Apolle v ramci Eurovei II., tak by sme mohli byt vsetci maximalne spokojni. Cakat nieco viac je utopia. Dalsi potencial pre tvorbu uceleneho clustera sa uz v BA moze otvorit maximalne az v dalekej buducnosti, pricom ak by sa tak stalo, tak by bolo mozne ho realizovat napriklad v ramci zastavby pristavu.
Anuris no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 4th, 2012, 09:19 PM   #22
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

sak ale okrem Zahy,Panorama a Eurovea 2 sa tam planovalo esta tak maximalne Twin city,Klingerka ,Lipovy park a Twin city.Cize ak by sa zrealizovalo to co ty si myslis ze by sa mohlo,tak by to bolo co do poctu vyskovych budov daleko vacsia polovica.A to si realista Velmi optimisticky realista
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2012, 09:28 PM   #23
motooo
Registered User

motooo's Avatar

Likes (Received): 1416

Quote:
Originally Posted by Favorit View Post
Páričkova 22 a 24

Rekonstrukcia podla mojho gusta. Keby tak viac takychto bytoviek bolo v otmto style zrekonstruovanych, a nie tie cukrikove zateplene obludy.
motooo no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 4th, 2012, 10:42 PM   #24
Anuris
Registered User

Quote:
Originally Posted by wuane View Post
sak ale okrem Zahy,Panorama a Eurovea 2 sa tam planovalo esta tak maximalne Twin city,Klingerka ,Lipovy park a Twin city.Cize ak by sa zrealizovalo to co ty si myslis ze by sa mohlo,tak by to bolo co do poctu vyskovych budov daleko vacsia polovica.A to si realista Velmi optimisticky realista
Este sa nieco planovalo minimalne aj na Chalupkovej...

Ako tak realna je zatial iba prva veza od Zahy a aj tam este nie je nic iste, dokym sa nezacne naozaj stavat. Zbytok su vsetko iba zbozne zelania, ktore som sa vsak snazil postavit na aspon trochu triezvych zakladoch. Samozrejme, ze som to v ramci tej triezvosti bral z optimistickeho (az maximalistickeho) pohladu, ktory jednak vyjadroval moje osobne priania a jednak mal prave ukazat, ze aj keby sa situacia v oblasti vystavby vyskoviek v lokalite Mlynskych niv vyvijala velmi priaznivo, tak tam stale este zostane strasne vela volnych pozemkov, kde ziadne clustery a vyskova gradacia neprichadzaju v uvahu, a preto by som tam uvital podobny typ riesenia ako sa navrhuje pri Cvernovke (namiesto nejakeko DBC-cka).

Inak, povodne mala Zaha 7 vezi, v Eurovee II. sa pocitalo asi s 5, Twin City ich malo tiez 5-6 atd., takze si nemyslim, ze keby sa nejakym zazrakom zrealizoval moj triezvo-optimisticky variant (pocitajuci nanajvys s 8 vezami stavanymi pocas dlhych rokov - taka Zaha je na jednu az dve dekady) by to bolo "co do poctu vyskovych budov daleko vacsia polovica". A to uz ani nehovorim o vyskovych upravach... Ja osobne sa celkom uspokojim so Zahou a napriklad ak maju taku Panoramu stavat v podobe nejakych osekanych, sirokych kvadrov namiesto povodnych elegantnych, stihlych vezi, tak radsej nech to ani nestavaju. Vizualne to mesto moc neobohati a uzitok z toho, ako pri vacsine vyskoviek, nebude pre beznych ludi ziadny - na rozdiel od povedzme tej Cvernovky alebo nedalekej Eurovei.
Old May 18th, 2012, 12:13 PM   #25
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4340

Jeremy Cristau: Bratislava nie je New York, nepotrebuje veže

Quote:
V ubytovni na Páričkovej stále bývajú ľudia, kedy sa budú musieť vysťahovať a začnete stavať?

„V momente, keď dostanem súhlas na stavbu, pripravím tender a všetkých nájomcov Páričkovej poprosím, aby sa do určitého času vysťahovali. Ak by sa chceli nasťahovať naspäť, keď bude prestavba hotová, tak im zarezervujem miesto. Na budovu chceme dať malé balkóny, aby sme trochu rozdelili fasádu, na streche budú tehličky. Budú tu malé byty, ak ich budeme predávať, tak jeden bude za 30-tisíc eur, maximálne 50 tisíc.
Zatiaľ tento projekt vyzerá veľmi zaujímavo, uvidíme, čo z toho bude.
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2012, 03:27 PM   #26
aquila
dialnice.info ::..

aquila's Avatar

Likes (Received): 5076

bude zhruba to iste co level na jegeho od iurisu.
aquila no está en línea   Reply With Quote
Old May 18th, 2012, 06:42 PM   #27
Anuris
Registered User

Od zaciatku som mal z toho chlapika dobry pocit a tento rozhovor ho iba posilnuje. Aj ked sam o sebe hovori, ze nie je developer, tak k jeho sposobu myslenia a pristupu k stavitelstvu, architekture a urbanistickemu planovaniu oznacenie developer pasuje daleho viac nez na ostatnych beznych developerov, ktori su v skutocnosti iba kratkozrakymi investormi snaziacimi sa v co najkratsom case vytazit maximalny zisk zo zvojich financnych vkladov. S pravym vyznamom slova "develop", cize s rozvijanim uzemi a miest, s ich zatraktivnovanim a skvalitnovanim pre zivot obyvatelov to v ich pripade nema nic spolocne. Z tohto Francuza je ale citit naozajstny zaujem, nadsenie a zapal pre vec, snahu vytvarat skutocne dlhotrvajuce hodnoty, spajat ucelnost s estetikou, piplat sa v detailoch a tesit sa z vlastneho diela a sirsich prinosov, ktore svojou existenciou bude prinasat. Jednoducho uplne ina mentalita nez na aku sme zvyknuti u vacsiny slovenskych investorov a podnikatelov. Snad ho cely tunajsi system fungovania spolocnosti plny korupcie, byrokracie, podvodnikov a iniciativnych hlasnych trub, ktore sa vecne realizuju na nespravnom mieste, neodradi a dokaze svoje vizie pretavit aj do hmotnej podoby. Nielen jeho ale aj dalsich takychto "exotov" Bratislava velmi potrebuje...
Old May 18th, 2012, 11:59 PM   #28
matiasmx
Bratislava citizen

matiasmx's Avatar

Likes (Received): 1765

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
Jeremy Cristau: Bratislava nie je New York, nepotrebuje veže

Zatiaľ tento projekt vyzerá veľmi zaujímavo, uvidíme, čo z toho bude.
snilek a snad nie pokritec, drzim palce ale obavam sa ze to dopadne ako obicajne.., mna si moze vtejto veci ziskat len tym ze zachovaju vsetky indusrialne stavby a ze ich zakonponuju do zastavby, ako Francuz by to mohol zvladnut..
matiasmx no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2012, 02:50 PM   #29
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 5879

Tak to si ťa asi nezíska...
Čo by si ty spravil s takýmito budovami? (samozrejme tak, aby ti to aspoň trochu finančne oplatilo)

zdroj: sme.sk

Last edited by Favorit; May 19th, 2012 at 02:58 PM.
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old May 19th, 2012, 10:31 PM   #30
aquila

aquila's Avatar

tie budovy co si tam postol maju zhodou okolnosti nulovu historicku hodnotu... tie prve su betonove o nico budovy len oblozene tehlou zvonku a ta dalsia budova je tiez o nicom.
Old May 20th, 2012, 12:14 AM   #31
Favorit
Registered User

Favorit's Avatar

Likes (Received): 5879

Áno, lenže sú to budovy, ktoré aktivisti navrhli za industriálne pamiatky...
Favorit no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 11:59 AM   #32
The810
Registered User

Likes (Received): 718

Nech si navrhuju co chcu, zacinam mat dojem, ze lepsie by nam bolo bez aktivistov, lebo niekedy uz to fakt prehanaju. Prikladom je snaha chranit zastavku Trnavske myto (este pred reko) ako historicku pamiatku.
The810 no está en línea   Reply With Quote
Old May 20th, 2012, 10:18 PM   #33
eminencia
112

eminencia's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by aquila View Post
tie budovy co si tam postol maju zhodou okolnosti nulovu historicku hodnotu... tie prve su betonove o nico budovy len oblozene tehlou zvonku a ta dalsia budova je tiez o nicom.
Myslím že si mýliš historickú a umeleckú hodnotu. Na mňa to pôsobí, ako rad dielní a maloobchodných priestorov niekedy z 30-40 rokov. Čiže taký súdobý Polus a to už o niečom vypovedá. Obchody sú v nich umiestnené dodnes, čo svedčí o ich životaschopnosti a univerzálnosti. Ale ak niekto navrhne niečo čo ich prekoná, tak prečo to nezbúrať.

V každom prípade historickú hodnotu majú sú výpoveďou svojej doby a myslím že svojím spôsobom hodnotnejšie ako väčšina bytových domov z toho istého obdobia, lebo obchodné a priemyselné priestory sú vzácnejšie.
Old May 21st, 2012, 12:21 PM   #34
aquila

aquila's Avatar

len ten obklad tehlou dali az neskor, je to betonova stavba, ako na tej druhej fotke, ktora ma aj historicku aj umelecku hodnotu temer nulovu. takych budov je mraky kade sa pozries.
Old May 21st, 2012, 12:51 PM   #35
kaxno
railfan

kaxno's Avatar

Likes (Received): 443

Neviem, v tych prizemnych budovach je pekna kaviaren, ktora ma velmi imageovo zariadeny priestor. Je to stara hala, s vysokym stropom, mne osobne sa to paci, kedze takych hal uz nie su mraky, ale coraz menej.
kaxno no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2012, 04:25 PM   #36
alien
.:junglist : and . AFOL:.

alien's Avatar

Likes (Received): 761

Dufam, ze moj petrzalsky panelak vyhlasia za technicku pamiatku tej doby.
alien no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2012, 07:59 PM   #37
Anuris
Registered User

Pre porovnanie s tymi "hodnotnymi" budovami Cvernovky...

Lodž, obchodno-zábavné centrum Manufaktura:

Moskva, bývalá čokoládová továreň:

Ale netreba chodit ani do zahranicia, aj v BA mame este zaujimave industrialne stavby - nie su sice v centre, ale stale stoja a je mozne ich zrevitalizovat:

Bratislava, Vistra Istrochem:

Podunajské Biskupice:

Urcite sa v BA este najdu aj dalsie podobne budovy a aktivisti o ich existencii vedia (vid stranky Klubu ochrany technickych pamiatok), takze namiesto umeleho stavania Cvernovky do pozicie akejsi poslednej nezburanej basty industrialnej architektury v BA, by sa radsej mohli viac angazovat pri ich propagacii a ochrane... skor nez ich niekto skupi a necha zrovnat so zemou.
Old May 21st, 2012, 09:21 PM   #38
wuane
Registered User

wuane's Avatar

Likes (Received): 747

Quote:
Originally Posted by alien View Post
Dufam, ze moj petrzalsky panelak vyhlasia za technicku pamiatku tej doby.
Ak by to tu raz Milan zobral utokom a pobural by vsetky bytove domy nad 4 NP a zacal by stavat tisice RD,tak by som bol celkom za aby sa nejaky blok 10-20 klasickych Petrzalskych panelakov zachoval ,nie len jeden kus,ale vsetko co k tomu patri aj s prasakmi na koberec,stojiskami pre kontajnery atd... atmosfera musi byt
..dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou...To, že sa pri tom motal Fedor, nemôže znamenať, že ma niekto bude držať za gule, to sa nesmie stať...Som sa vymanil od Fedora a povedal som: Fedor, ja som dal do toho hlavu a nie ty si dal do toho hlavu, takže ja budem teraz o niektorých veciach rozhodovať..."

SLOVAK CITIES -
- S L O V E N S K É
M E S T Á -
wuane no está en línea   Reply With Quote
Old May 21st, 2012, 11:59 PM   #39
PosoniumAster
Registered User

PosoniumAster's Avatar

Likes (Received): 1714

Je naivne mysliet si, ze budova, ktora je z betonu automaticky nemoze mat umelecku alebo historicku hodnotu. A ten nazor, ktory tu padol, ze bola oblozena tehlou az neskor je uplny nezmysel. Cvernovka je POSLEDNY historicky intaktne zachovany industrialny komplex v Bratislave. Nestoji zato zachovat aspion jediny?

Anuris: Nie je ich dost, ak chces porovnavat Podunajske Biskupice a Cvernovku, to je ako keby si porovnaval Dom Sv. Martina a Biskupicky kostol a povedal, ze ved ich mame dost.
PosoniumAster no está en línea   Reply With Quote
Old May 22nd, 2012, 03:04 AM   #40
Anuris
Registered User

Ja som nehovoril, ze je industrialnych stavieb dost, iba ze este nejake su a z mojho pohladu si zasluzia vacsiu pozornost ako Cvernovka. Zachovat Cvernovku v sucasnom stave a v danej lokalite je prilis velky luxus. Mozno by sa z nej dalo zachovat viac ako ta jedna dominantna chranena budova, ale to by sa samotni aktivisti museli k veci postavit diametralne odlisne a namiesto neustupciveho trvania na zachovani celeho komplexu prejavit volu k diskusii a kompromisu. Takymto militantno-nepriatelskym pristupom, aky predvadzaju, francuzskeho investora akurat tak znechutia a spolahlivo odradia od akehokolvek zaujmu o nejaky dalsi splocny dialog. Pritom chlapik z Francuzska sa zatial zda byt asi najvyspelejsim a najcitlivejsim velkym hracom v oblasti vystavby a developingu v BA. Dokonca posobi ako jeden z mala, ktory by sa bol ochotny s ochranarmi seriozne bavit, namiesto toho, aby to rovno cele za vikend zbural alebo nechal vypalit akoze nahodnym poziarom. Ochranarska hysteria vsak v konecnom dosledku zrejme naopak prispela k tomu, ze najomnici v Cvernovke dostali skorsiu vypoved, hoci inak by tam este mozno mohli nejaky cas pobudnut. Prave pritomnost alternativnej kulturnej sceny a niekolkych vcelku uspesnych obchodnych prevadzok bola hlavnou devizou Cvernovky, ale nie natoko silnou, aby sa jej muselo vsetko podriadit, Napokon vacina z toho kludne moze fungovat aj v Novej Cvernovke - dokonca v lepsich podmienkach ako doposial.

Inu hodnotu vsak na Cvernovke nevidim a som presvedceny, ze Jeremy Cristau ma pravdu v tom, ze ochrana Cvernovky je zalezitostou par desiatok hlucnych individui, zatial co siroka verejnost by si v danej lokalite zelala skor realizaciu projektu od Hamiltonu. Iste, da sa povedat, ze laici veci posudzuju povrchne a neberu do uvahy rozne specificke historicko-architektonicke parametre, ktore vedia zhodnotit iba odbornici, ale osobne naozaj netusim, co ma byt na tych 3 objektoch, ktorych obrazky tu boli postavane, cenne? To, ze vsetko ostatne, co malo nejaku hodnotu, uz bolo povacsinou zburane, naozaj nie je padny argument preto, aby sa zachovala aspon komplet Cvernovka. Keby sme sa bavili o pozemkoch na okraji mesta, ale ked je to takto de facto v centre...

Mas pravdu, ze porovnavat Cvernovku a tu budovu v Podunajskych Biskupisiach je ako porovnavat Dom Sv. Martina s obycajnym kostolom, az na to, ze v tomto pripade je Domom ta budova z Biskupic a Cvernovka obycajnym kostolom. Moj neodborny nazor, samozrejme.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules