[Warszawa] Centralny odcinek II linii metra - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Transport miejski i regionalny

Transport miejski i regionalny Komunikacja zbiorowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 3 votes, 3.67 average.
Old August 21st, 2007, 05:58 PM   #101
MutaTom
Registered User

MutaTom's Avatar

Likes (Received): 1

Ja także uważam że dwa perony są jedynym sensownym rozwiązaniem w sytuacji gdy kiedyś w przyszłości linia na gocław ma być samodzielną 3 linią. A napewno tak będzie, nie ważne jakie są teraz plany ale naturalnym następstwem jest, że takie kikuty lub odnogi prędzej czy później wraz z rozwojem miasta są rozbudowywane do samodzielnych linii.
MutaTom no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 21st, 2007, 06:04 PM   #102
reQ_
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by przemoe View Post

Przesiadki w metrze nie są żadną przeszkodą.
Taka przesiadka to około 5 minut. Tłumu się nie przeskoczy. Schody mają swoją określoną przepustowość. Zwykle trzeba jeszcze zaczekać na pociąg.

Wszysto ma swoje za i przeciw.
reQ_ no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2007, 07:43 PM   #103
japan
Registered Abuser

japan's Avatar

Likes (Received): 129

Quote:
Każde metro zawsze porównuję do paryskiego, które jest wzorem chyba niedoścignionym nigdzie na świecie. Nie widziałem tam ani jednej stacji, która łączyłaby dwie linie na jednym peronie - jest to jawne morderstwo dla możliwości rozwoju, bo nie da się zwiększyć taktu, rozjazdy wymagają większej uwagi i powodują spadek prędkości oraz komfortu.
W niedoścignionym wzorcu metra, czyli London Underground (jak dla mnie paryskie się może schować, zresztą co to za metro gdzie niektóre pociągi mają opony na kołach ) można się spotkać ze stacjami przesiadkowymi gdzie różne linie są na tym samym poziomie np. Hammersmith, będące przesiadką między liniami Piccadilly i District ma dwa perony - z jednego odjeżdżają pociągi na wschód z drugiego na zachód, z tym że po jednej stronie peronu znajduje się linia Piccadilly a po drugiej District, do tego pociągi są tak zsynchronizowane, ze wjeżdżają równolegle i równocześnie na obie strony peronu i można się przesiąść - z jednego przez peron do drugiego. Podobne rozwiązanie widziałem także na węźle Stratford we wschodnim Londynie, z tym, że tam zastosowano je do skomunikowania linii Central z koleją relacji London Liverpool Street - Colchester - Ipswich

'W siedemdziesięciu dwóch procentach wypadków, kiedy ludzie powołują się na statystykę, podają liczby, które sami wymyślili.' - Jo Nesbo
japan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 22nd, 2007, 12:17 AM   #104
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 3648

Quote:
Originally Posted by japan View Post
W niedoścignionym wzorcu metra, czyli London Underground (jak dla mnie paryskie się może schować, zresztą co to za metro gdzie niektóre pociągi mają opony na kołach ) ...
hm... moznaby dyskutowac, londynskie metro ma linie z odnogami (zielona i czarna to po prostu jakis koszmar), trzeba uwazac ktory pociag gdzie jedzie bo sie mozna 'przejechac', to jest wielki minus dla Londynu. drugi wielki minus Londynu to nazwy linii zamiast numerow. to jakas porazka.
co do Paryza, to owszem sa tam linie spotykajace sie na tym samym poziomie i majace wspolne perony ale tylko te ktore byly kiedys odnogami a teraz sa samodzielnymi liniami czyli 3/3bis i 7/7bis.
Falubaz no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2007, 10:07 AM   #105
przemoe
zombie process

przemoe's Avatar

Likes (Received): 575

Quote:
Originally Posted by reQ_ View Post
Jeśli już rzucasz wobec mnie oskarżenia, to powiem Ci że osobę umiejącą dyskutować poznaje się po tym że krytykuje poglądy, a nie osobe je wyrażającą.

Jeżdźliłem metrem w Rzymie, Londynie, Pradze, Dusseldorfie,a w Warszawie korzystam z niego codziennie. To taka odpowiedź na Twój zarzut, a nie udowodnienie znajomości tematu. Metrem jako tematem zacząłem się interesować niedawno. Nie zwracałem uwagi zagranicą jak zbudowana tam jest jego sieć. Rzeczywiście nie widziałem takiego rozwiązania jakie opisałem, co nie znaczy że jest niemożliwe z racji tego. Stacje piętrowe są jedynym rozwiązaniem, jeśli linie się krzyzują. Jeśli również jest tak z "wąsami" to podaj jakieś fakty i poprzyj nimi swoje argumenty, a nie obrażaj ludzi na samym początku swojego postu.
Gdzie Ty jakieś oskarżenia wobec siebie widzisz człowieku? Gdzie ja jakiś kawałek Twojego posta chociaż zacytowałem albo się do niego odniosłem?
Ochłoń trochę..
Z resztą, lusterka przydają się najbardziej przy włączaniu się do ruchu i parkowaniu. Podczas jazdy co takiego interesującego jest z tyłu? Jeśli ktoś czegoś chce sygnalizuje mi klaksonem.
By eland1
przemoe no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2007, 04:38 PM   #106
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 428

Quote:
Originally Posted by macieii View Post
Co do niedoścignionych wzorów - ja jestem gorącym zwolennikiem metra w Moskwie Tam też przykłady na dwa różne podejścia:

http://www.mosmetro.ru/flash/scheme01.html

Rozjazd linii 2 i 11 - ten sam peron, dwie różne linie. Linia 3 i 4 - idą równlegle na różnych głębokościach. Linia 10 od 3 i 5 - inna stacja, na innej głębokości.
rzeczywiście, moskiewska sieć naprawdę robi imponujące wrażenie!!!
Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old August 22nd, 2007, 09:06 PM   #107
Mikelous
Registered User

Mikelous's Avatar

Likes (Received): 0

a czy nie mogli by zrobic tak jak jest w Brukseli, ze 2 linie maja czesc wspolna a potem sie rozdzielaja np 2a i 2b, zeby nie trzeba bylo sie przesiadac jadac z Goclawia do Centrum, juz sam fakt, ze bedzie to podroz przez dworzec wschodni jest kretynizmem, gdy doda sie do tego koniecznosc przesiadki okaze sie,ze szybciej mozna dojechac do Centrum autobusem niz wycieczka metrem przez cala Prage.
Old August 22nd, 2007, 10:12 PM   #108
jozeck
Just user

jozeck's Avatar

Likes (Received): 1007

Quote:
Jeśli można kilka zdań od osoby, która nigdy z metra w Warszawie nie korzystała i pewnie nieprędko skorzysta.

Przesiadki w metrze nie są żadną przeszkodą. Owszem jest to problem np. dla niepełnosprawnych czy ludzi starszych, ale po to robi się przejścia np. bez użycia schodów, bądź windy aby im ułatwić życie.
Każde metro zawsze porównuję do paryskiego, które jest wzorem chyba niedoścignionym nigdzie na świecie. Nie widziałem tam ani jednej stacji, która łączyłaby dwie linie na jednym peronie - jest to jawne morderstwo dla możliwości rozwoju, bo nie da się zwiększyć taktu, rozjazdy wymagają większej uwagi i powodują spadek prędkości oraz komfortu. Pasażer jest w stanie się przyzwyczaić, że musi się przesiąść - ilu warszawiaków dojedzie do pracy tramwajem bez przesiadki? Trzeba myśleć rozwojowo, może za 100 lat będzie 5 albo 10 linii i wtedy też będziemy kombinować jak upchnąć 3 linie na jednym peronie bo tak wygodniej?

Dla mnie jedynym sensowym rozwiązaniem jest osobny peron dla każdej linii a tu widzę nawet położenie jest pomocne (nie trzeba mieszać głębokościami)
Fakt, iż byłem w Paryżu dawno temu (parę lat) ale pamiętam linie łączące się na jednym peronie. Gdzie - nie powiem, bo nie pamiętam - pamiętam, że było to miejsce gdzie pociągi były i na torach, i na kołach . Pamiętam też samo łączenie linii, bo mi się bardzo to rozwiązanie podobało.
jozeck no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2007, 04:11 PM   #109
[BÉTON!BRUT!]
łoblobloblobloblo

[BÉTON!BRUT!]'s Avatar

Likes (Received): 196290

Ostatnio bylem w Atenach i tam na wiekszosci stacji sa oddzielne poziomy dla poszczegolnych lini, na niekotrych jednak podjezdzaja na raz - totalny chaos. Mimo ze jezdzilem metrem w wiekszosci miast europy to mnie zaskoczylo i bylem mocno zgubiony.

Ogolnie metro atenskie powstalo bez ladu i skladu. Kazda linia zawiaduje inna spolka. Na kazdej linii panuje inny system. Odjazdy w rozne miejsca sa roznie opisane. Trudno sie zorientowac. Te stacje na ktorych sa rozne poziomy sa bardzo duze (chociaz w Barcelonie czy Londynie duzo wieksze) i sporo trzeba kluczyc jednak system oznaczania kierunkow jest jednakowy na wszystkich stacjach i bardzo dobry.

Wniosek z tego ze najwazniejszy jest jednak system oznaczen. Gdyby np. metro mialo rozne kolory, to mozna by latwo trafic do wlasciwego pociagu na pojedynczym peronie. Jesli perony beda rozne, wazne by je dobrze oznaczyc.
Old August 28th, 2007, 11:45 PM   #110
19Dako20
...

19Dako20's Avatar

Likes (Received): 8516

to jest niezłe, szkoda że nie wypaliło :<

http://pl.youtube.com/watch?v=zQv34LBlpEk
19Dako20 no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2007, 01:58 PM   #111
Spencer
Epticscay Userway

Spencer's Avatar

Likes (Received): 2208

no fakt, szkoda...

co ciekawe planowano wtedy klasyczny dla demoludów układ trzech linii tworzący trójkąt w środku miasta (vide Praga, Budapeszt, plany dla Sofii, Kijów i inne miasta byłego ZSRR).

Szkoda, że zarzucono taki układ, gdyż jest chyba najbardziej funkcjonalny.
Old August 30th, 2007, 12:58 AM   #112
[BÉTON!BRUT!]
łoblobloblobloblo

[BÉTON!BRUT!]'s Avatar

Metro Warszawskie dostanie na dwa odcinki metra (z trzech) fundusze unijne. Trzeci bedzie w rezerwie ale malo prawdopodobne (za duzy). To jest informacja oficjalna. Zrodlo: Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
Old September 18th, 2007, 11:34 PM   #113
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Likes (Received): 3517

Slyszałem że są już wyniki przetargu na II-gą linię metra. Wiem, że przynajmniej na stacje krzyżową (Marszałkowska/Świętokrzyska)...nie na 100% ale zdaje się że dostanie to AMC.
zygzak no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2007, 08:46 AM   #114
wonsbelfer
In the brig

Likes (Received): 495

z GW

Quote:
Metro zaplątało się w gąszczu ekspertyz
Krzysztof Śmietana, mpw2007-09-19, ostatnia aktualizacja 2007-09-18 22:42

Druga linia metra, którą mieliśmy dojechać na mecze Euro 2012, w lesie. Z 25 mln zł zaplanowanych w tym roku na przygotowania do budowy urzędnicy zdołali wydać zaledwie pół procent

Centralny odcinek drugiej linii metraPodziemnej linii wschód-zachód nie mogą się doczekać warszawiacy, którzy codziennie stoją w korkach na mostach przez Wisłę. Liczą na to, że inwestycję przyspieszą mistrzostwa Europy w piłce nożnej - jedną ze stacji pierwszego odcinka od ronda Daszyńskiego na Woli pod Świętokrzyską do Dworca Wileńskiego zaplanowano koło nowego Stadionu Narodowego na Pradze.

Tyle że z budową metra urzędnicy na razie wcale się nie spieszą. W pierwszym półroczu na przygotowania do budowy wykorzystali zaledwie 100 tys. zł. To niewiele, bo w tegorocznym budżecie miasta ratusz zaplanował na ten cel 25 mln zł.

Jednym z powodów poślizgu jest zmiana koncepcji budowy. Rok temu szefowie Metra Warszawskiego i ówczesny komisarz miasta Kazimierz Marcinkiewicz zapowiadali, że wiosną 2007 r. poznamy firmę, która zaprojektuje i zbuduje centralny odcinek drugiej linii. Zdecydowano jednak, że projekt architektoniczny będzie zamówiony osobno. Wciąż nie wiadomo, kto go przygotuje. Konkurs w tej sprawie ma być rozstrzygnięty we wrześniu. Ale potem będą negocjowane warunki przygotowania projektu, który zostanie ukończony najwcześniej zimą.

Grzegorz Żurawski, rzecznik Metra Warszawskiego, przyznaje, że w tym roku nie uda się wydać 25 mln zł. Przewiduje, że jego firma wykorzysta mniej niż połowę tej kwoty (ok. 11 mln zł), bo opóźniają się też kolejne ekspertyzy. Nie powstanie ocena wpływu drgań z tuneli metra na okoliczne budynki. Opóźnienie ma też tzw. studium wykonalności drugiej linii, które ma być dołączone do wniosku o jej dofinansowanie z Unii Europejskiej. Metro Warszawskie po raz kolejny każe poprawiać ten dokument wykonawcy.

W dodatku ciągle powtarzają się zakusy, by odginać tunele. Wiosną pisaliśmy o żądaniach Urzędu Transportu Kolejowego - chciał, by jedną ze stacji przenieść z ronda ONZ pod Dworzec Centralny. Potem Tramwaje Warszawskie zaprotestowały, bo druga linia ma przecinać teren zajezdni przy Młynarskiej. Wczoraj Mieczysław Reksnis z miejskiego biura drogownictwa i komunikacji zapewnił "Gazetę", że spory zostały ostatecznie przecięte i wszystko zostaje po staremu.

Mimo coraz większych opóźnień ratusz utrzymuje, że i tak zdąży z drugą linią na Euro 2012. - Cały przyszły rok rezerwujemy na wybór wykonawcy. Budowa zacznie się w 2009 r. Liczymy, że skończy się w grudniu 2011 r. i zostanie jeszcze kilka miesięcy na odbiory techniczne. Zagrożeniem mogą być tylko protesty i przedłużające się przetargi - twierdzi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Pozostaje też problem pieniędzy. Wstępny kosztorys zakładał, że inwestycja pochłonie 2,7 mld zł. Przygotowania do budowy trwają jednak już tak długo, że według wstępnych obliczeń firm szykujących studium wykonalności drugiej linii metra kwota ta wzrośnie do 3,5 mld zł.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2007, 09:05 AM   #115
wonsbelfer
In the brig

Likes (Received): 495

z rzepy
Quote:
METRO W przyszłym roku mamy dojeżdżać do Młocin

W tunelu kapie na głowę

Budujący tunele pierwszej linii górnicy zmagają się z kurzawką i walczą o podwyżki. Ale Metro Warszawskie jest już skupione na drugiej linii. Właśnie wybrało dla niej projektanta

Ostatni odcinek pierwszej linii
Kurzawka to zmora górników: piasek wymieszany z wodą, czyli masa o konsystencji galarety. Właśnie na takie fatalne warunki geologiczne natknęli się górnicy drążący tunel tuż przy stacji Marymont, obok Trasy AK i Hali Marymonckiej.

Żeby nie doszło do zasypania górników, trzeba starannie uszczelniać każdy nowy fragment tunelu. Dotychczas powstawał on w tempie dwóch metrów na dobę (tak wolno nie buduje się już nigdzie w Europie). Teraz nie uda się go utrzymać.

-Z powodu kurzawki pracujemy o połowę wolniej, tylko metr na dobę. Do stacji Marymont brakuje nam jeszcze jednak tylko siedmiu metrów - mówi Wojciech Słomski z PRGMetro.

Dla tej firmy budowa bielańskiego odcinka - stacji Słodowiec wraz z prowadzącym do niej tunelem - to pasmo niepowodzeń. Jej pracownicy wywiesili ostatnio na płocie ogrodzenia informacje o akcji protestacyjnej. Powód - szefowie obcięli im wypłaty o 15 proc. Dlaczego? Twierdzą, że z powodu wzrostu kosztów materiałów budowlanych kontrakt staje się dla firmy coraz mniej opłacalny.

Próbują skłonić miasto do podpisania aneksów i podwyższenia wartości umowy. Pod listem w tej sprawie do prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz podpisali się też szefowie pozostałych firm budujących metro na Bielanach: PeBeKa Lubin i Mostostal Warszawa. Odpowiedzi ratusza wciąż nie ma. Wiceprezydent Jacek Wojciechowicz powołał komisję, która zweryfikuje roszczenia koncernów budowlanych.

Tempo budowy pierwszej linii metra, która trwa od 1983 roku, to temat wstydliwy. Dlatego szefowie Metra Warszawskiego skupiają się na centralnym odcinku drugiej linii -od ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego - który ma powstać przed Euro 2012 (specjaliści chcą użyć do tego tarcz automatycznych drążących 20 metrów na dobę). Jak się dowiedzieliśmy, sąd konkursowy wskazał wczoraj najlepszy wstępny projekt tej inwestycji. Tym samym dobiegł końca skomplikowany do granic możliwości wieloetapowy konkurs. Zapracowanie ostatecznego projektu i nadzór nad jego wdrożeniem wybrana pracownia projektowa zainkasuje prawie 16 mln zł.

Zgłosiło się dziesięć firm z całej Europy. Kto wygrał? To na razie tajemnica. Rzecznik Metra Warszawskiego Grzegorz Żurawski twierdzi, że prace są wciąż zakodowane i dopiero za kilka dni poznamy nazwę projektanta.

W listopadzie miasto ma ogłosić przetarg na wykonawcę.

KONRAD MAJSZYK
wonsbelfer no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2007, 09:05 AM   #116
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23593

Takie cuś znalazłem:

Zawiadomienie o wydaniu decyzji Nr 1329/OŚ/2007 z dnia 03.09.2007r. ustalającej środowiskowe uwarunkowania dla przedsięwzięcia polegającego na budowie II linii metra od stacji „Rondo Daszyńskiego” do stacji „Dworzec Wileński” w Warszawie oraz budowie powiązania łącznikiem jednotorowym torów odstawczych stacji „Centrum” z projektowaną II linią metra w rejonie skrzyżowania ulic Świętokrzyska/Emilii Plater, w Dzielnicach Wola, Śródmieście i Praga Północ m. st. Warszawy.

Warszawa, 4.09.2007r.

OŚ-II-WE-DŚ-BG/7624/543/13390/06/07

ZAWIADOMIENIE

Zgodnie z art.46a ust.5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2006r. Nr 129, poz.902 z późn.zm.) oraz art.49 Kpa Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy zawiadamia, że Prezydent m.st. Warszawy decyzją Nr 1329/OŚ/2007 z dnia 03.09.2007r. znak: OŚ-II-WE-DŚ-BG/7624/543/13336/06/07, ustalił środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie II linii metra od stacji „Rondo Daszyńskiego” do stacji „Dworzec Wileński” w Warszawie oraz budowie powiązania łącznikiem jednotorowym torów odstawczych stacji „Centrum” z projektowaną II linią metra w rejonie skrzyżowania ulic Świętokrzyska/Emilii Plater, w Dzielnicach Wola, Śródmieście i Praga Północ m.st. Warszawy.
Strony mogą zapoznawać się z decyzją w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, Plac Defilad 1, pok. nr 1817, tel. 656 61 72, w godzinach pracy Urzędu tj.: w poniedziałki w godz. 10.00 - 18.00, w pozostałe dni w godz. 8.00 - 16.00.

z up. Prezydenta
Główny Specjalista

/------/
Andrzej Dziura

http://www.um.warszawa.pl/v_syrenka/...id=12887&kat=9

------------------

Natomiast cieszy postawa Mieczysława Reksnisa z miejskiego biura drogownictwa i komunikacji (odnośnie artykułu z Gazety.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2007, 03:39 PM   #117
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

najgorsze ze budowa odcinka przez Sródmiescie wymusi zamkniecie Swietokrzyskiej na dlugi okres, a to ze wzgledu na to ze wybrano tansza metode drazenia dziury... No ale projektant jest juz wybrany (i to nie na pojedyncze stacje ale na 7 stacji w rejonie centrum), wiec cos idzie do przodu..

Old September 19th, 2007, 10:37 PM   #118
yasioo7
senior assistant designer

yasioo7's Avatar

Likes (Received): 4

Quote:
Originally Posted by wonsbelfer
Zgłosiło się dziesięć firm z całej Europy. Kto wygrał? To na razie tajemnica. Rzecznik Metra Warszawskiego Grzegorz Żurawski twierdzi, że prace są wciąż zakodowane i dopiero za kilka dni poznamy nazwę projektanta.
Nie lubię tajemnic, Warszawiacy mają prawo wiedzieć kto zaprojektuje najważniejszą obecnie inwestycję komunikacyjną. Wygrał Metroprojekt. Info z pewnego źródła.
Forum: http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=23704
yasioo7 no está en línea   Reply With Quote
Old September 19th, 2007, 11:05 PM   #119
zygzak
uwolnić morliny

zygzak's Avatar

Tak to prawda, wygrał Metroprojekt, AMC projektuje stacje.
Kurcze Metroprojekt to firma lekko nie na czasie, nie wiem jak oni to zrobili po tylu wpadkach (np. tunel średnicowy..)
Old September 20th, 2007, 10:15 PM   #120
[BÉTON!BRUT!]
łoblobloblobloblo

[BÉTON!BRUT!]'s Avatar

Projektant drugiej linii metra wybrany
śmik2007-09-20, ostatnia aktualizacja 2007-09-20 18:16

Firma Metroprojekt wspólnie z architektem Andrzejem Chołdzyńskim znowu bierze się do planowania metra. I podobnie jak przy pierwszej linii także na drugiej stacje mają być zlokalizowane tak, że trudniej będzie się na nich przesiadać

Wiecej
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4506825.html
Advertisement

Reply

Tags
метро, metro, metro warszawskie, subway, tube, tunele, underground, warsaw, warszawa

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules