[Zamość] Infrastruktura drogowa - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 25th, 2010, 01:09 PM   #81
Ma_Ka
Registered User

Likes (Received): 216

Skrzyżowanie Peowiaków i Przemysłowej, a liczyłem na to, że dla jadących prosto wzdłuż Peowiaków będą po 2 pasy, no ale nie jest źle! I chodniczek pieszo-rowerowy skromnie wydłużony...

Przemysłowa

A tu na skrzyżowaniu Jasnej i Partyzantów nie muszę schodzić z rowerka, żeby przejechać przez tę ulicę, oby na kolejnych remontach ulic o tym nie zapomniano!

I tu jeszcze pozwolę sobie zamieścić foto (od Lipskiej na wschód), bo całkiem ładnie tu urządzono zieleń, drogę rowerową, boiska... na kostkę nie będę narzekał, choć jak ostatnio jechałem z kumplem tym chodnikiem wzdłuż Lipskiej to normalnie porażka, istne wyboje, i jeszcze zakaz jazdy ulicą Lipską dla rowerowców!

I po tej umocnionej grobli po zachodniej stronie zalewu z poszerzoną ścieżką, właściwie już drogą, można by puścić drogę rowerową, np. od okolic Rotundy na południe do Źródlanej, no nie?
Ma_Ka no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 25th, 2010, 03:08 PM   #82
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Likes (Received): 199

Ogrodowa.

radoskor89 no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2010, 03:16 PM   #83
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Skrzyżowanie Waryńskiego z Ogrodową.

Skrzyżowanie Waryńskiego z Młyńską.

Jasna z innej perspektywy.

Podgroble.

Pozdrawiam
Sponsored Links
Advertisement

Old August 25th, 2010, 07:02 PM   #84
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 65

Quote:
Originally Posted by Ma_Ka View Post
I po tej umocnionej grobli po zachodniej stronie zalewu z poszerzoną ścieżką, właściwie już drogą, można by puścić drogę rowerową, np. od okolic Rotundy na południe do Źródlanej, no nie?
Droga ta została wyjeżdżona w tym roku na wiosnę właśnie przez samochody (ciężarówki?), miało to chyba związek z kosmetycznymi remontami w okolicach plaży. I chyba często coś tamtędy jeździ, dlatego pomysł fajny, ale raczej niemozliwy na razie do realizacji. Ogólnie cały zalew wymaga remontu, i są dalekosiężne plany jego poszerzenia, dlatego trochę szkoda pieniędzy na to, są pilniejsze rzeczy do zrobienia. Choć sam często tamtędy jeżdzę i przydało by się.
MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2010, 04:47 PM   #85
Pabloch
Zamojski patriota

Pabloch's Avatar

Likes (Received): 7

Przetarg na Nadzór Inwestorski przy przebudowie niby-ronda i ulic przyległych: http://pliki.zamosc.um.gov.pl/2010/0...ogloszenie.pdf. Z najważniejszych (oprócz ogólnych przebudów dróg), to budowa drugiej jezdni ul. Legionów (rondo – ul. Zamoyskiego), rondo Zamoyskiego – Legionów i jeśli dobrze się wczytałem przebudowa niby-ronda na rondo z sygnalizacją świetlną (coś jak w Lublinie), a przynajmniej tak by wynikało z branży inżynierii ruchu. Sami to przeczytajcie i oceńcie czy dobrze to zrozumiałem.
Pabloch no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2010, 08:39 PM   #86
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Likes (Received): 1386

W SIWZ(http://pliki.zamosc.um.gov.pl/2010/08/zdg/siwz.pdf) jest to trochę czytelniej przedstawione:
Quote:
Przebudowa ul. Legionów (DK 17, 74) w Zamościu na odcinku od ul. Starowiejskiej do
skrzyżowania z ulicami: Wyszyńskiego, Hrubieszowską i al. Jana Pawła II:
a) przebudowa jednojezdniowej ulicy Legionów na odcinku od km 3+818,28 (początek opracowania) do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego,
b) rozbudowa ulicy Legionów na odcinku od skrzyżowania z ul. Zamoyskiego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, Hrubieszowską i al. Jana
Pawła II polegająca na wykonaniu drugiej jezdni o dwóch pasach ruchu,

c) budowa ciągu pieszo-rowerowego po prawej stronie jezdni na odcinku od km
3+818,28 (początek opracowania) do skrzyżowania z ul. Zamoyskiego,
d) budowa ciągu pieszo-rowerowego po obu stronach jezdni na odcinku od skrzyżowania
z ul. Zamoyskiego do skrzyżowania z ul. Wyszyńskiego, Hrubieszowską i al. Jana
Pawła II,
e) przebudowa skrzyżowania ul. Legionów z ul. Jana Kilińskiego,
f) przebudowa skrzyżowania ul. Legionów z ul. Zamoyskiego na skrzyżowanie
skanalizowane typu rondo,
g) przebudowa skrzyżowania ul. Legionów z ul. Wyszyńskiego, Hrubieszowską i al. Jana Pawła II na skrzyżowanie skanalizowane typu rondo wraz z przebudową odcinka ulicy Wyszyńskiego wynikającą z konieczności zmiany włączenia tej ulicy do skrzyżowania,

przebudowa ul. Hrubieszowskiej (DK 74) w Zamościu na odcinku od skrzyżowania
z ul. Legionów do Kalinowic (granica miasta):
a) przebudowa dwujezdniowej ulicy Hrubieszowskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicami: Legionów, Wyszyńskiego i al. Jana Pawła II do granicy miasta,
b) budowa w sąsiedztwie skrzyżowania drogi dojazdowej do przyległych nieruchomości,
przebudowa alei Jana Pawła II(DK 17) w Zamościu:
a) przebudowa dwujezdniowej al. Jana Pawła II na odcinku od skrzyżowania z ulicą Hrubieszowską do skrzyżowania z ulicą Lwowską,
Na całości dodatkowo ciągi pieszo rowerowe, zjazdy do posesji oraz nasadzenia zieleni. I faktycznie chyba to skrzyżowanie zyska sygnalizację swietlną. Na dokładne SIWZ trzeba czekać do przetargu na wykonawstwo ~ 2 miesiące?

A poza tym z nowości w SIWZ:
  • Remont chodników na osiedlach mieszkaniowych na terenie miasta
  • Pełnienie funkcji Menedżera Projektu (zamiennie zwanego Inżynierem Kontraktu) nad realizacją wykonania budowy drogi wraz z infrastrukturą techniczną dla potrzeb terenów inwestycyjnych (ul. Szczebrzeska)
mceurytos no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2010, 08:39 PM   #87
Aspel
Registered User

Aspel's Avatar

Likes (Received): 5

Napisane jest ze przebudowa skrzyżowania na skrzyżowanie typu rondo. Skrzyżowanie typu rondo nie działa na sygnalizacji świetlnej. Myślę że bardziej tu chodzi o sygnalizację świetlna na skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a może sygnalizacją na przejeździe kolejowym.
Generalnie kawał dużej przebudowy nam sie szykuje. Inwestorem jest GDDKiA, co za tym idzie zgłosza się największe firmy budowlane. Plus jest taki iz żadem Arkus ani PRD nie powinno być generalnym wykonawcą

Trzeba poszperać w necie, chętnie bym obejrzał projekt. Jakoś tak czytając to ogłoszenie zamarzyło mi się rondo turbinowe na skrzyzowaniu Legionów Zamoyskiego
Aspel no está en línea   Reply With Quote
Old August 26th, 2010, 08:46 PM   #88
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Aspel, jaka GDDKiA? I UM Zamość ogłasza przetarg? A remont DK17 Piaski-Łopiennik - inwestorem właśnie GDDKiA a wykonawcy lokalne PRD z małą wtopą jakościową "chełmskiego odcinka" - lekkie falowanie, choć widać zgodne z normami. Także takich głupot nie gadaj już. Z SIWZ fragment dotyczący przebudowy skrzyżowania zakłada w branży elektrycznej sygnalizację świetlną, więc takiej trzeba się w tym miejscu domyślać. A Arkus nie zajmuje się budową dróg ...
Old August 26th, 2010, 09:01 PM   #89
Aspel
Registered User

Aspel's Avatar

Dobra sorry coś poplątałem!
Inwestorem na DK w mieście jest UM lub jednostka UMiasta. Poza miastami na DK Inwestorem nie jest GDDKiA a Urząd Wojewódzki. Poprawiam się.

Generalnie nie mam zaufania do zamojskich firm wykonawczych.

Co do Arkusa to dzięki Bogu. Irytuja mnie, że wygrywaja dużo przetargów na roboty w starym mieście. Śmierdzi mi tu drugim dnem!

SIWZ:
- elektryczna (przebudowa i budowa oświetlenia, przebudowa kolizji sieci
energetycznych),
- teleinformatyczna (budowa rurociągów ze studniami kablowymi),
- inżynieria ruchu (oznakowanie poziome i pionowe, drogowa sygnalizacja świetlna),

Generalnie pożyjemy zobaczymy

Last edited by Aspel; August 26th, 2010 at 09:09 PM.
Old August 26th, 2010, 09:31 PM   #90
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Quote:
Originally Posted by Aspel View Post
Dobra sorry coś poplątałem!
Inwestorem na DK w mieście jest UM lub jednostka UMiasta. Poza miastami na DK Inwestorem nie jest GDDKiA a Urząd Wojewódzki. Poprawiam się.
Generalnie dalej coś kręcisz :P Urząd Wojewódzki odpowiada za drogi wojewódzkie, krajówki są w gestii wspominanej GDDKiA. Na terenie miast natomiast często GDDKiA współuczestniczy w finansowaniu inwestycji.
Quote:
Originally Posted by Aspel View Post
Co do Arkusa to dzięki Bogu. Irytuja mnie, że wygrywaja dużo przetargów na roboty w starym mieście. Śmierdzi mi tu drugim dnem!
Początkowo większość przetargów, głównie remont bloków kamienic, wygrywał ?Matbud? (mają siedzibę na rogu Namysłowskiego/Kilińskiego. Teraz Arkus, muszą dawać niższą cenę innej możliwości nie ma, a dzięki temu, że mają już tutaj swoich ludzi i sprzęt przez cały czas odpadają duże koszta logistyki. Coby Cię uspokoić zauważ, że ogród zoologiczny rozbudowuje Budimex
Old August 26th, 2010, 11:04 PM   #91
Aspel
Registered User

Aspel's Avatar

Quote:
Originally Posted by mceurytos View Post
Początkowo większość przetargów, głównie remont bloków kamienic, wygrywał ?Matbud? (mają siedzibę na rogu Namysłowskiego/Kilińskiego. Teraz Arkus, muszą dawać niższą cenę innej możliwości nie ma, a dzięki temu, że mają już tutaj swoich ludzi i sprzęt przez cały czas odpadają duże koszta logistyki. Coby Cię uspokoić zauważ, że ogród zoologiczny rozbudowuje Budimex
żeby zaraz nie wyszło ze jestem fanem budimexów i innych strabagów. Po prostu zależy mi na jakości roboty.

Quote:
Originally Posted by mceurytos View Post
Generalnie dalej coś kręcisz :P Urząd Wojewódzki odpowiada za drogi wojewódzkie, krajówki są w gestii wspominanej GDDKiA. Na terenie miast natomiast często GDDKiA współuczestniczy w finansowaniu inwestycji.
Nom tu jednak nie kręcę. Wszystko określa tzw specustawa. Inwestorem dróg publicznych może być zarządca drogi (są odstępstwa, porozumienia).
W przypadku DK jest GDDKiA (poza miastem), DW jest to ZDW(poza miastem), w przypadku dróg powiatowych(poza miastem) i gminnych (poza miastem powiatowym) Starostwo Powiatowe. Inaczej jest z miastami powiatowymi gdzie Inwstorem jest jednostka urzędu miasta. Generalnie specustawa jest poplątana zdeczka i uwierz mi że co miasto, co starostwo to inaczej interpretują jej zapisy. Jak sam widzisz na samym początku sam namiszałem

Reasumując: W Zamościu na DK, DW, DP i DG inwestorem będzie jednostka Urzędu Miasta, ale już np przebudowa DK w Sitańcu Inwestorem będzie GDDKiA, a przy przebudowie DW do Krasnobrodu inwestorem będzie ZDW.

Ciekawie jest też przy rozkminianiu jaka jednostka wydaje zezwolenie na rezalizję inwestycji drogowej

Co do finansowania to jest odrębna kwestia. Inwestorem jest miasto (np. DK w miescie) a finansować to może prywatny przedsiębiorca np. Supermarket.

Skorygowałem i uporządkowałem swoja wypowiedź.

Last edited by Aspel; August 27th, 2010 at 05:15 PM.
Old August 27th, 2010, 11:06 AM   #92
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Ul. Montwiłła - autor Tomasz Szymański.

Powiatowa- w końcu w remoncie

Old August 27th, 2010, 11:09 AM   #93
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Ul. Niska na Karolówce.

Ul. Konopna boczna Niskiej.

Pozdrawiam
Old August 31st, 2010, 12:29 PM   #94
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Ul. Młyńska -przepraszam za jakość,robione telefonem. Autor T.Sz.

Pozdrawiam

Quote:
Zamość: Przy ul. Królowej Jadwigi będzie sygnalizacja świetlna

Prawdopodobnie pod koniec września do użytku zostanie oddana sygnalizacja świetlna przy ul. Królowej Jadwigi. Światła mają zapewnić bezpieczeństwo dzieciom oraz młodzieży korzystającej z boiska ze sztuczną nawierzchnią przy OSiR.

Kierowcy obawiają się, że to może nieco tamować ruch tą ulicą.

- Będzie trzeba postać, ale to niewielka cena za bezpieczeństwo młodych ludzi – zapewnia Anna Muszyńska, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu.

ZDG podpisał już umowę z firmą, która wygrała przetarg na budowę sygnalizacji świetlnej.

Prace rozpoczną się lada dzień i potrwają miesiąc. Światła zostaną oddane do użytku wraz z wyremontowanym odcinkiem ul. Królowej Jadwigi.

Last edited by radoskor89; September 1st, 2010 at 01:22 PM.
Old September 3rd, 2010, 09:43 AM   #95
jzurko
Registered User

Likes (Received): 15

Drodzy forumowicze. Spróbujmy pomysleć o drogach w zamościu trochę szerzej. Zamość jest nie tylko dla siebie ale dla całej Polski itd. Z mojej perspektywy (czyli z Wrocławia) generalia komunikacyjne w Zamościu są nastepujące:
najważniejsze pytanie jakie sobie zadaję to - jak poprowadzić komunikację Zamościa tak aby nie była ona sprzeczna z rewitalizacją Starego Miasta i dawała się przeżyć od strony mieszkańców mieszkających poza Starym Miastem.
1. Nie wchodzi w rachubę zamkniecie Starego Miasta dla komunikacji samochodowej indywidualnej i autobusowej miejskiej.
2. NIe chodzi w rachubę zostawienie wszystkich wjazdów na Stare Miasto tak jak oneteraz wyglądają. Trzeba wypośrodkować między tymi kwestiami.
3. Likwidacja wjazdu na Stare Miasto ul. Św. Jadwigi dlatego, że ulica ta przecina park, a to jest sprzeczne z ideą jego odtworzenia w pierwotnym kształcie, park nota bene wspaniały. We Wrocławiu jest mnóstwo parków miejskich, ale pask w Zamościu swobodnie z nimi konkuruje, a nawet pod pewnymi względami przynajmniej potencjalnie jest ciekawszy historycznie i kulturowo (konieczna jego jakaś integracja z ZOO.
4. Likwidacja wjazdu na Stare Miasto ul. Szczebrzeską, dlatego że cieżarówki nagminnie skracają sobie drogę za Szczebrzeskiej przez Akademicką do Piłsudskiego. Sprzeczne również z ideą odtworzenia kurtyny między Bastonami II i III.
5. Pozostaje zatem jako wjazd na Stare Miasto linia Piłsudskiego - Łukasińskiego - Partyzantów i ta powinno wystarczyć (jeśli doda się na jej powierzchnię kilka garbów skutecznie zniechęcających samochodu o dużym gabarycie).
6. Wjazd przez ul Okopową bym zlikwidował ze wzgl. przyszłosiowo - komunikacyjnych. Chodzi o wywalenie torów kolejowych, które przecinają Bastion I. Uważam to za chamstwo porównywalne z linią kolejową która przecina zamek w Malborku.
Aby to się spełniło konieczna jest duża inwestycja:
OBwodnica południowa Zamościa.
POWIEDZMY, że obwodnica z Lublina - Warszawy do Lwowa już istnieje. W końcu ją jechałem 2 tygodnie temu i dało się przejechać bez kłopotu. Natomiast nie ma obwodnicy południowej, a właściwie dwóch z ronda na Lwowskiej k. Sitańca (ew. 1 Maja) do Szczebrzeskiej z ominięciej ulicy Dzieci Zamojszczyzny i Św. Jadwigi), oraz ze Szczebrzeskiej przez Lipską do Lwowskiej peryferiami Zamościa.
Wiem , że była dyskutowana w RM Zamościa kwestia ciaśniejszej obwodnicy Starego Miasto i nie kwiem co z tych dyskusji wyszło.
Staram się tu "włożyć kij w mrowisko" ale mój wpis jest zarazem apelem o szersze spojrzenie na komunikację w wspaniałym i najpiękniejszym mieście w Polsce z pośród miast pozawojewódzkkich (a może w ogóle najpiękniejszym - kiedyś myslałem gdzie chciałbym mieszkać poza Wrocławiem i wyszło, że w rachubę wchodzi tylko Kraków, Jelenia Góra i Zamość).
jzurko no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2010, 04:40 PM   #96
MłodyWilk
внимание, сильно кусает!

Likes (Received): 65

O potrzebie powstania południowej obwodnicy pisałem nie raz, i potrzeba ta będzie narastać, zwłaszcza z planowanym zamknięciem ul. Szczebrzeskiej (więc postulat nr 4 będzie zrealizowany ).

Co do punktu nr. 3 to obecnie działania wydają się być dobre, ul. KJ będzie sensowną drogą dojazdową do Starego Miasta, zwróć drogi jzurko uwagę na to, że powinniśmy mieć jednak jakiś dojazd od strony zachodniej, choćby ze względów bezpieczeństwa. Duże i dobrze zlokalizowane parkingi oraz ostrzejsze przepisy dot. wjazdu na SM powinny być wystarczającym rozwiązaniem aby nie było niepotrzebnie dużo samochodów na Starym Mieście.

Przejazd Piłsudkiego-Łukasińskiego-Partyzantów powinien zostać, i tak odtworzenie przerwanych fortyfikacji jest raczej nieprawdopodobne, a poza tym niepotrzebne, w końcu nie budujemy nowej twierdzy a tylko uczytelniamy jej fragmenty dla celów turystycznych. Poza tym jest to dobra trasa dla komunikacji miejskiej.

Ul. Okopowa mogłaby być zlikwidowana, jeśli mielibyśmy alternatywę południowej obwodnicy, i jeśli jej likwidacja byłaby połączona z usunięciem kolei i całkowitą odbudową bastionu I.

Dzięki za twą wypowiedź
MłodyWilk no está en línea   Reply With Quote
Old September 7th, 2010, 01:52 PM   #97
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Quote:
Potężne inwestycje drogowe na osiedlu Słoneczny Stok w Zamościu

Zamość wywalczył unijne dofinansowanie w wysokości ok. 19,6 mln zł na przebudowę skrzyżowania ulicy Hrubieszowskiej, Legionów i Jana Pawła. W sumie na remont dróg pójdzie 26 mln zł. Komfort jazdy na zamojskim osiedlu Słoneczny Stok ma się niebawem poprawić.

W ub. roku przy Legionów remontowano przejazd kolejowy. Wkrótce ulica będzie przebudowana na odcinku od Starowiejskiej do Zamoyskiego oraz od Zamoyskiego do Wyszyńskiego

– Na razie mamy tylko nieoficjalne informację na ten temat, ale jest prawie pewne, że się potwierdzą – mówi Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa. – Będzie to największa inwestycja drogowa w ostatnich latach - dodaje.

Maciej Sęczawa pracuje w zamojskim Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, ale mieszka w Szopinku (gm. Zamość). Codziennie przejeżdża przez skrzyżowanie Hrubieszowskiej, Jana Pawła II i Legionów. Bardzo tego nie lubi. – Nie ma tygodnia, żeby w tym miejscu nie było stłuczki czy wypadku – denerwuje się. – Często na jezdni są potłuczone szyby aut. To miejsce jest niebezpieczne. Fatalnie się tamtędy jeździ, trudno zmienia pasy, a ruch jest tak duży, że czasami na przejechanie krótkiego odcinka trzeba czekać pół godziny. Ta inwestycja należy do najważniejszych w mieście.

Cieszą się też mieszkańcy bloków przy ul. Hrubieszowskiej. – To rondo nosi nazwę Honorowych Dawców Krwi – mówi 40-letni pan Andrzej. – Ta nazwa jest adekwatna do tego co się dzieje. Zresztą nie jest to rondo, tylko dziwny zlepek ulic - ironizuje.

Zamojski magistrat ogłosił już przetarg na nadzór inwestorski na tę przebudowę, a do 24 września ma być ogłoszony kolejny, na wykonawcę. Gdy tylko będą na to pieniądze, prace ruszą w ekspresowo (mają być zakończone w październiku 2011 r.).

Ul. Legionów będzie przebudowana na odcinku od ul. Starowiejskiej do Zamoyskiego oraz od ul. Zamoyskiego do ul. Wyszyńskiego. Powstaną tam ścieżki rowerowe i chodniki.

Przebudowane zostanie też skrzyżowanie Legionów z Hrubieszowską i al. Jana Pawła II. z ul. Kilińskiego.

Na skrzyżowaniu tej ulicy z Zamoyskiego zostanie wybudowane rondo. Nowy asfalt pojawi się także na miejskim odcinku ul. Hrubieszowskiej (od skrzyżowania do rogatek Zamościa). Tam także powstaną nowe ścieżki rowerowe, chodniki i zatoki autobusowe.

Na przejściu dla pieszych obok szpitala "papieskiego” pojawi się też m.in. sygnalizacja świetlna. Ruch w tej części miasta będzie lepiej zorganizowany.

Jednak dofinansowanie dotyczy tylko dróg krajowych. Sąsiednie ulice będą musiały na kompleksowe remonty poczekać.

– Czekamy jeszcze na oficjalne potwierdzenie decyzji w sprawie dofinansowania – tłumaczy wiceprezydent Zamościa. – Dostaniemy ją na 95 proc.
Źródło: Dziennik Wschodni
Old September 8th, 2010, 02:12 PM   #98
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Ul. Poziomkowa po remoncie.

A tutaj jest podobny tekst dotyczący ronda Hrubieszowska-Al.Jana Pawła II,tylko trochę więcej.
Quote:
Będą miliony na zamojskie drogi
Umowa jeszcze nie została podpisana, ale to już niemal pewne – Zamość otrzyma blisko 20 mln zł na przebudowę skrzyżowania ulic Hrubieszowska, Legionów i Jana Pawła II

To ważny węzeł komunikacyjny. W tym rejonie miasta krzyżują się dwie drogi krajowe, prowadzące do przejść granicznych z Ukrainą – nr 17 Lublin – Hrebenne i nr 74 Janów Lubelski – Zosin. Kosztorysowa wartość tego projektu przekracza 26 mln zł.
– To będzie największe zadanie drogowe, jakie miasto do tej pory realizowało – mówi z dumą Tomasz Kossowski, wiceprezydent Zamościa.
Budżet miasta nie udźwignąłby takiego ciężaru finansowego bez zewnętrznego wsparcia inwestycji. Władzom Zamościa takie wsparcie udało się pozyskać ze środków unijnych. I jest ono ogromne – ponad 19,5 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z działania 6.1 Rozwój sieci drogowej TEN-T. Zamojscy urzędnicy nie mogą na razie potwierdzić, że dotacja została przyznana.

Robota pójdzie, jak z bicza strzelił
– Nie ma jeszcze oficjalnej decyzji w tej sprawie, nie zapeszajmy bo jeszcze coś się nie uda – podkreśla Anna Muszyńska, dyrektor Zarządu Dróg Grodzkich w Zamościu. – Wkrótce wszystko się wyjaśni.
Dyrektor Muszyńska liczy na dobre wieści, ale o realizacji inwestycji nie chce szczegółowo opowiadać. Podobnie jak wiceprezydent Kossowski.
– Czekamy na podpisanie umowy, wtedy będzie można mieć pewność, że Zamość otrzyma dofinansowanie z TEN-T – zastrzega Kossowski.
Nieoficjalnie mówi się, że zatwierdzenie dotacji dla Zamościa to już tylko czysta formalność.

O tym, że tak jest, najwyraźniej świadczy ogłoszenie, jakie 26 sierpnia ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Zamość. Otóż miasto ogłosiło już przetarg na pełnienie nadzoru inwestorskiego nad przebudową ulic Legionów, Hrubieszowskiej i Al. Jana Pawła II. Potencjalni chętni mieli niewiele czasu na przygotowanie ofert, gdyż termin ich składania upłynął 3 września.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, inwestycja na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 17 z drogą krajową nr 74 ma być realizowana równie szybko, by nie powiedzieć, że w piorunującym tempie. Otóż już 24 września ma być ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy, a roboty powinny ruszyć w połowie grudnia (to chyba przy założeniu, że zima przyjdzie wyjątkowo późno). Bez względu na aurę, roboty budowlane mają się zakończyć do 31 października 2011 roku, a z końcem roku ma nastąpić rozliczenie finansowe inwestycji.

Czego się spodziewać?
Ulica Legionów (czyli część obwodnicy Zamościa – w ciągu dróg krajowych nr 17 i 74) będzie przebudowana na odcinku od Starowiejskiej do Zamoyskiego, ale pozostanie w tym miejscu jednojezdniowa. Druga jezdnia z dwoma pasami pojawi się za to na odcinku Legionów, między ulicami Zamoyskiego i Wyszyńskiego. Po prawej stronie ul. Legionów (od ul. Starowiejskiej) powstanie ścieżka rowerowa i chodnik dla pieszych. Po lewej stronie ciąg pieszorowerowy zostanie wybudowany na odcinku między ulicami Zamoyskiego i Hrubieszowską. Przebudowane zostanie skrzyżowanie z ulicą Kilińskiego, a na skrzyżowaniu Legionów z Zamoyskiego pojawi się rondo. Nareszcie będzie łatwiej włączyć się do ruchu. Drugie rondo powstanie po przebudowie skrzyżowania ul. Legionów z ul. Wyszyńskiego, Hrubieszowską i Al. Jana Pawła II. Dzięki temu na tym skrzyżowaniu powinno być znacznie bezpieczniej. Teraz często dochodzi w tym miejscu do stłuczek, a w godzinach szczytu trudno jest włączyć się do ruchu wyjeżdżającym z ul. Wyszyńskiego czy Hrubieszowskiej.

Nowy asfalt będzie na ul. Hrubieszowskiej – od skrzyżowania aż do granic miasta – ok. 1,6 km. Po obu stronach będą nowe chodniki i ścieżki rowerowe, będzie specjalna lokalna droga dojazdowa, nowe zatoki autobusowe i zjazdy na posesje. Podobnie zostanie przebudowany kilometrowy odcinek Al. Jana Pawła II. Po obu stronach tej ulicy zostaną wybudowane chodniki i ścieżki rowerowe oraz zatoki autobusowe. Na przejściu dla pieszych przy szpitalu papieskim będzie sygnalizacja świetlna. Chociaż w tym miejscu stoi maszt fotoradaru, to przejście nie jest bezpieczne. Przed dwoma tygodniami w tym miejscu zdarzyły się dwa wypadki, w których poważnie ucierpieli piesi.

Na każdej ulicy zostaną przebudowane instalacje (kanalizacja, wodociąg, linie energetyczne), pojawi się nowe oświetlenie i oznakowanie. Niestety, wciąż na remont będzie czekać ulica Wyszyńskiego.
– Projekt dotyczy ulic w ciągu dróg krajowych, dlatego nie mogliśmy ubiegać się o dofinansowanie na przebudowę ul. Wyszyńskiego – tłumaczy dyrektor Anna Muszyńska.

I zapewnia, że ZDG jak i władze miasta będą szukać możliwości sfinansowania inwestycji na ul. Wyszyńskiego.
Źródło: roztocze.net

Jeśli chodzi o inne inwestycje drogowe to:
- na ulicy Majdan już kładą asfalt.
- na Lazurowej pojawił się chodnik.
Pozdrawiam
Old September 8th, 2010, 03:48 PM   #99
drugastrona
Autostradowy Leming

drugastrona's Avatar

Likes (Received): 5856

@ jzurko i MłodyWilk: Będzie ekspresowa obwodnica Zamościa po stronie wschodniej w ciągu S17 (teoretycznie za parę lat), przewidywna jest też obwodnica północna w ciągu DK 74, tak by ciężarówki tranzytowe w ogóle nie musiały wjeżdżać do Zamościa. Nie wiadomo, kiedy powstanie, ale trochę inwestycji na DK 74 ostatnio jest realizowanych, więc kto wie. W związku z tym nie liczyłbym na obwodnicę południową.

A tak w ogóle to świetnie, że biorą się za obecną obwodnicę
Old September 8th, 2010, 05:54 PM   #100
radoskor89
Private Hell

radoskor89's Avatar

Obwodnica północna? Którędy miała by przebiegać? Ja słyszałem o połączeniu Lwowskiej z Lipską,ale nie wiem czy to jest aktualne nadal..
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
drogi, drogi miejskie, inwestycje, lubelskie, zamość

Thread Tools

Posting Rules