[Poznań] Rynek biurowy - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Wielkopolska, Kujawy, Lubuskie > » Poznań

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 7 votes, 5.00 average.
Old April 7th, 2010, 12:41 PM   #1
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Likes (Received): 6852

[Poznań] Rynek biurowy

Z racji ze dziala cenzura na tym forum otworzylem nowy temat na ktorym mozemy sie kłocic i spierac na tematy zwiazane z biurowcami powierzchniami biurowymi etc w Poznaniu.

Pierwszy pytanie jaki jest sens budowy w Poznaniu kolejnych biurowcow tak szumnie tutaj zapowiadanych skoro w tym miescie jest tyle wolnej powierzchni do wynajecia i kto za to wszystko placi ?

Last edited by JANEK KOS; April 7th, 2010 at 12:57 PM.
JANEK KOS no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 7th, 2010, 12:52 PM   #2
martusia
Ampelmädchen

martusia's Avatar

Likes (Received): 2

Tag by się przydał w tytule. A nawet nie, że "by się przydał"
czekam na przyjście dnia,
czekam na przyjście dnia."
Nocna piosenka o mieście, Wolna Grupa Bukowina
martusia no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 12:58 PM   #3
mateq
mod emerytowany

Bardzo dobrze, że założyłeś Janku taki wątek. Nie będziesz off-topio'ował w innych

PS. Ja tam nic nie kasowałem w wątku o Gancie
mateq no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 7th, 2010, 01:00 PM   #4
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by mateq View Post
Bardzo dobrze, że założyłeś Janku taki wątek. Nie będziesz off-topio'ował w innych

PS. Ja tam nic nie kasowałem w wątku o Gancie
ale ktos skasowal moje wypociny i Raffa
Old April 7th, 2010, 01:03 PM   #5
mateq
mod emerytowany

Ktoś być może. Ja nie
Old April 7th, 2010, 01:15 PM   #6
bender82
Registered User

bender82's Avatar

Likes (Received): 0

Pierwszy pytanie jaki jest sens budowy w Poznaniu kolejnych biurowcow tak szumnie tutaj zapowiadanych skoro w tym miescie jest tyle wolnej powierzchni do wynajecia i kto za to wszystko placi ? [/QUOTE]

a co mnie to obchodzi, jak inwestor stwierdzi, że mu się to opłaci to droga wolna. A kto za to zapłaci? Inwestor!!!
bender82 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 01:33 PM   #7
Posenerr
Registered User

Posenerr's Avatar

Likes (Received): 108

Quote:
Originally Posted by JANEK KOS View Post
Pierwszy pytanie jaki jest sens budowy w Poznaniu kolejnych biurowcow tak szumnie tutaj zapowiadanych skoro w tym miescie jest tyle wolnej powierzchni do wynajecia i kto za to wszystko placi ?

Sens jest taki że może to zachęcić potencjalnych inwestorów do osiedlania się w Poznaniu, że firmy które się rozwijają będą mogły się w takim miejscu dalej rozwijać.

Gdzieś czytałem że do tego warto stawiać mieszkania o wysokim standardzie i apartamenty, żeby najemcy biurowców mieli gdzie mieszkać.

Kto płaci? No jak to kto? Inwestor / właściciel.
Old April 7th, 2010, 01:40 PM   #8
mateq
mod emerytowany

Coś w tym jest. Kultowy już przykład, czyli FT, które zdecydowało się na Poznań m.in. ze względu na wolną Andersię.

Janku, ja wiem, że wiele jest w Polsce inwestycji nieprzemyślanych, trochę marnotrawstwa. Potem są plajty i niewypłacalności. Jednak, jeśli nawet "twoi" zdecydowali się na start z ABC teraz, to coś w tym musi być, nieprawdaż? Czyli co, jednym warto, innym nie? Wydaje mi się, że konkurencja jest twórcza i wpływa tylko korzystnie na rynek.

I tak sądzę, że w Poznaniu zbyt dużo nikt dotychczas nie "przeinwestował". Raczej, wszystko co powstało zarabia. Baaa... uważam, że będąc odważniejszym można było zrobić i zarobić więcej. Widywałem na zachodzie przepiękne puste biurowce, budowane zupełnie bez przemyślenia - głównie w debilnych lokalizacjach.

Co nie zmienia faktu, że nasz UM pracuje jak pracuje i większych sukcesów w ściąganiu inwestorów od dawna nie zanotował.
Old April 7th, 2010, 01:52 PM   #9
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by Posenerr View Post
Sens jest taki że może to zachęcić potencjalnych inwestorów do osiedlania się w Poznaniu, że firmy które się rozwijają będą mogły się w takim miejscu dalej rozwijać.

Gdzieś czytałem że do tego warto stawiać mieszkania o wysokim standardzie i apartamenty, żeby najemcy biurowców mieli gdzie mieszkać.

Kto płaci? No jak to kto? Inwestor / właściciel.
Tak powstal Dubaj to fakt - tylko oni mieli petrodolary i nie wiedzieli co z nimi robic za bardzo wiec sobie zbudowali CITY.
Poznan i Polska to nie Dubaj - niestety.

Ja rozumiem wielu uczestnikow tego forum - sa milosnikami architektury chca by ich miasto sie rozwijalo itd Mi tez na tym zalezy.

W Poznaniu jest nadmiar na dzien dzisiejszy powierzchni biurowej.
A nie ma prognoz ze bedzie jaj lawinowe zapotrzebowanie w najbliższych latach.
Wiec do zapowiedzi powstawania nowych budynków biurowych podchodzę z duża doza sceptycyzmu - za co niektórzy mnie tu prawie znienawidzili

Skalar - pusty
Czesc Malta Office - pusta
Szyperska - pusta
czesc AT do podnajęcia

w budowie

ABC
Galeria MM tez bedzie miala pow biurową.

A plany

Korona Tower
Modena Park
GG
Allegro
Chwaliszewo
Silver
Forum Tower
Old April 7th, 2010, 02:00 PM   #10
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Coś w tym jest. Kultowy już przykład, czyli FT, które zdecydowało się na Poznań m.in. ze względu na wolną Andersię.

Janku, ja wiem, że wiele jest w Polsce inwestycji nieprzemyślanych, trochę marnotrawstwa. Potem są plajty i niewypłacalności. Jednak, jeśli nawet "twoi" zdecydowali się na start z ABC teraz, to coś w tym musi być, nieprawdaż? Czyli co, jednym warto, innym nie? Wydaje mi się, że konkurencja jest twórcza i wpływa tylko korzystnie na rynek.

I tak sądzę, że w Poznaniu zbyt dużo nikt dotychczas nie "przeinwestował". Raczej, wszystko co powstało zarabia. Baaa... uważam, że będąc odważniejszym można było zrobić i zarobić więcej. Widywałem na zachodzie przepiękne puste biurowce, budowane zupełnie bez przemyślenia - głównie w debilnych lokalizacjach.

Co nie zmienia faktu, że nasz UM pracuje jak pracuje i większych sukcesów w ściąganiu inwestorów od dawna nie zanotował.
FT nie zdecydowal sie tylko ze wzgledu na Andersie - ale glownie ze wzgledu na tanie dobrze wykształcone kadry w Poznaniu.
Poznan to rynek na back office.
Chcialbym zauwazyc ze nad kazda tak inwestycja czuwa sztab ksiegowych i nadzoru z banku i to dzieki nim np. Andersia ma tyle metrow a nie wiecej.

A niektore inwestycje sa caly czas w fazie zapowiedzi projektow etc.

A druga strona medalu to biuro pormocji miasta w Poznaniu to jakis skansen
Old April 7th, 2010, 02:02 PM   #11
Radziwiłł77
Registered User

Likes (Received): 1

Dlaczego nie wymienisz zagospodarowanych powierzchni biurowych?
Procent tych niezagospodarowanych do zagospodarowanych jest b. mały, a jakaś rezerwa musi być.
Radziwiłł77 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 02:03 PM   #12
Marceli Szpak
ten najwazniejszy

Marceli Szpak's Avatar

Likes (Received): 8033

W budowie jest tez Murawa Ofice Park , w planach i czekają na decyzje z Restaura .Janku co chcesz udowodnić tym tematem.Skoro budują to ktoś dał im kredyt a skoro dal to wie ze ta inwestycja jest sensowna.Nawet w Warszawie wiecej jest projektów ktore spadły z planu niz jest realizowanych , ot taki biznes
Old April 7th, 2010, 02:03 PM   #13
mateq
mod emerytowany

Quote:

Modena Park

Allegro
Modena Park będzie częścią kompleksu głównie mieszkaniowego. Takie pow. biurowe wynajmują się trochę inaczej, vide np. City Park.

Allegro samo zajmie kilkanaście tysięcy m2 i za pewne ściągną za sobą kolejnych najemców.

Quote:
FT nie zdecydowal sie tylko ze wzgledu na Andersie - ale glownie ze wzgledu na tanie dobrze wykształcone kadry w Poznaniu.
Poznan to rynek na back office.
Ja nie napisałem, że tylko ze względu na Andersię. Ale gdyby tej Andersii (ani żadnej innej powierzchni) nie było, to poszliby do innego, równie dobrego (bo Poznań nie jest przecież wyjątkiem) dla nich miasta w tej części Europy.
Old April 7th, 2010, 02:05 PM   #14
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by Radziwiłł77 View Post
Dlaczego nie wymienisz zagospodarowanych powierzchni biurowych?
Procent tych niezagospodarowanych do zagospodarowanych jest b. mały, a jakaś rezerwa musi być.
No wlasnie nie bylbym tego taki pewien ze jest bardzo maly.
Old April 7th, 2010, 02:06 PM   #15
dan20
Registered User

dan20's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
W Poznaniu jest nadmiar na dzien dzisiejszy powierzchni biurowej.
A nie ma prognoz ze bedzie jaj lawinowe zapotrzebowanie w najbliższych latach.
Tak samo jak nikt nie prognozował kryzysu/recesji/spowolnienia (niepotrzebne skreślić ) gospodarczego.
dan20 no está en línea   Reply With Quote
Old April 7th, 2010, 02:06 PM   #16
Posenerr
Registered User

Posenerr's Avatar

Likes (Received): 108

Do czasu aż nie pojawi się więcej dużych firm w Poznaniu powierzchnie biurowe będą wynajmowane wolniej. Małe i średnie firmy lokują się w domkach jednorodzinnych. Takich firm mamy najwięcej w Polsce w przeliczeniu na tys. mieszkańców i tak samo jest (lub do niedawna było) w przypadku domów jednorodzinnych.
Liczę na to że jednak pomimo twoich wątpliwości pojawi się więcej biurowców z większymi powierzchniami. Liczę też że wówczas staną się one tańsze w wynajmie i zakupie. Jestem też ciekaw kosztów wybudowania 1 mkw powierzchni biurowej o tej samej klasie w Polsce i dla porównania w RFN, Anglii, Francji. Przez skórę czuję że u nas jednak jest najdrożej ponieważ oczekiwania inwestora i wykonawców na szybki zysk są dość wysokie, wyższe niż w starej Unii.
Old April 7th, 2010, 02:08 PM   #17
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Modena Park będzie częścią kompleksu głównie mieszkaniowego. Takie pow. biurowe wynajmują się trochę inaczej, vide np. City Park.

Allegro samo zajmie kilkanaście tysięcy m2 i za pewne ściągną za sobą kolejnych najemców.

Ja nie napisałem, że tylko ze względu na Andersię. Ale gdyby tej Andersii (ani żadnej innej powierzchni) nie było, to poszliby do innego, równie dobrego (bo Poznań nie jest przecież wyjątkiem) dla nich miasta w tej części Europy.
Andersia jest zlym przykladem . Bo ona miala finansowanie ze wzgledu na glownego najemce czyli hotel. Mogli sobie pozwolic na budowe pustej powierzchni biurowej i intensywnie szukac.
Old April 7th, 2010, 02:09 PM   #18
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
Originally Posted by dan20 View Post
Tak samo jak nikt nie prognozował kryzysu/recesji/spowolnienia (niepotrzebne skreślić ) gospodarczego.
Sygnaly byly ale - jak zwykle je zlekceważono.
Chociazby z racji tego kryzysu nie moze nastapic az takie ozywienie jak pol swiata liże rany po kryzysie.
Old April 7th, 2010, 02:15 PM   #19
mateq
mod emerytowany

Quote:
Originally Posted by Posenerr View Post
Do czasu aż nie pojawi się więcej dużych firm w Poznaniu powierzchnie biurowe będą wynajmowane wolniej. Małe i średnie firmy lokują się w domkach jednorodzinnych. Takich firm mamy najwięcej w Polsce w przeliczeniu na tys. mieszkańców i tak samo jest (lub do niedawna było) w przypadku domów jednorodzinnych.
To jest jeden z najprostszych sposobów zarabiania na swojej np. spółce z o.o.. Właściciel kupuje dom, który wynajmuje swojej spółce, nawet za rynkowy czynsz. Po co ma płacić komuś innemu?

Jest to dobre, ale dla małych, prywatnych firm tylko do pewnego momentu rozwoju. Taki dom/biuro nie jest zarządzany jak profesjonalny biurowiec. Nie jest tak wydajny (czyli de facto droższy w utrzymaniu) i często ma gorszą lokalizację.

Quote:
Andersia jest zlym przykladem . Bo ona miala finansowanie ze wzgledu na glownego najemce czyli hotel. Mogli sobie pozwolic na budowe pustej powierzchni biurowej i intensywnie szukac.
No dobrze. Ale jeśli ktoś buduje za swoje (przynajmniej w dużej części), albo może też mieć głównego najemcę (np. jedną ze swoich firm), to też ma finansowanie i może intensywnie szukać.
Old April 7th, 2010, 02:25 PM   #20
JANEK KOS
GORSZY SORT

JANEK KOS's Avatar

Quote:
To jest jeden z najprostszych sposobów zarabiania na swojej np. spółce z o.o.. Właściciel kupuje dom, który wynajmuje swojej spółce, nawet za rynkowy czynsz. Po co ma płacić komuś innemu?

Jest to dobre, ale dla małych, prywatnych firm tylko do pewnego momentu rozwoju. Taki dom/biuro nie jest zarządzany jak profesjonalny biurowiec. Nie jest tak wydajny (czyli de facto droższy w utrzymaniu) i często ma gorszą lokalizację.

No dobrze. Ale jeśli ktoś buduje za swoje (przynajmniej w dużej części), albo może też mieć głównego najemcę (np. jedną ze swoich firm), to też ma finansowanie i może intensywnie szukać.
Tylko ze ten dom czesto staje sie tez hmm zabezpieczeniem majątkiem spółki
Nie przykladalbym az takiego znaczenia do lokalizacji w mieście - ważniejsza jest odpowiednia ilosc miejsc parkingowych do obsługi i możliwości infrastruktury zwłaszcza telekomunikacyjnej.

Co do drugiego zgoda. Ale lepiej jest budowac za cudze niz za wlasne i tak sie w wiekszosci przypadkow robi.
Advertisement

Reply

Tags
poznań, poznan

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules