Pozostałości Polski na Litwie i Łotwie - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 7th, 2009, 10:17 AM   #1
Mariop70
Registered User

Mariop70's Avatar

Likes (Received): 2004

Pozostałości Polski na Litwie i Łotwie

Zakładam nowy wątek. Będzie bardzo zblizony do wątku "Pozostałości Polski Na Białorusi". Czyli w zdecydowanej większości będą to miejsca związane z polskością na terenie Litwy i Łotwy.(dworki, kościoły, cmentarze itp.)
Najwięcej powinno być terenów z byłego województwa wileńskiego II Rzeczypospolitej, chociaż ciekawe są tereny leżące na Łotwie z okresu I Rzeczypospolitej - województwo inflanckie zwane też inflantami polskimi.
Na Litwie raz już byliśmy z kolegą Mohortem w tym roku, jak tylko będzie okazja pojedziemy znowu i mamy chęć zachaczyć o Łotwę.
To kwestia przyszłości, na razie jest trochę zdjęć z pierwszego wyjazdu na Litwę. Warto je pokazać.
Kupiłem ciekawy przewodnik o zabytkach na Litwie, prawdopodobnie najlepszy na rynku. Będę z niego korzystał.

Jolanta Kucharska. Ilustrowany przewodnik po zabytkach na Wileńszczyźnie i Żmudzi. Burchard Edition.2004

Last edited by Mariop70; April 25th, 2014 at 11:56 AM.
Mariop70 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 7th, 2009, 01:14 PM   #2
rysiama
Registered User

Likes (Received): 0

Zapowiada się ciekawie
rysiama no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 09:35 AM   #3
OlekD
Registered User

OlekD's Avatar

Likes (Received): 124

Jeżeli chodzi o Litwe, to prawdopodobnie będziesz musiał wszystko co ciekawsze w tym kraju - to znaczy, że wątek będzie bardzo obszerny. Natomiast co do Łotwy to sam jestem bardzo ciekawy jakie są tam ślady polskości.
OlekD no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 8th, 2009, 11:34 AM   #4
rysiama
Registered User

Ja czekam też na podobny wątek o Ukrainie.

Do tej pory pojawia się tylko Lwów na SSC
Old May 8th, 2009, 11:41 AM   #5
Kęcija
Registered User

Likes (Received): 48

Z Ukrainą to byłby dopiero wątek morze albo i ocean , takie prośby to do kolegów z okolic Przemyśla bo tam mają najbliżej
Kęcija no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 02:16 PM   #6
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Likes (Received): 29

Prorokuję, że z powodu tego "pojednawczego" tekstu na okładce zapostowanej książki w pewnym momencie w wątku zacznie się mordobicie
kotbehemot no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 02:30 PM   #7
rysiama
Registered User

Quote:
Originally Posted by kotbehemot View Post
Prorokuję, że z powodu tego "pojednawczego" tekstu na okładce zapostowanej książki w pewnym momencie w wątku zacznie się mordobicie

Też obawiam się tego, podobnie było niedawno z wątkiem o Lwowie.

Myślę, że autor wątku powinien usunąć ten, jak to określiłeś "pojednawczy" tekst zanim dojdzie do polemik.
Old May 8th, 2009, 02:38 PM   #8
skansen
wartości

skansen's Avatar

Likes (Received): 2537

To może ja zacznę. Korona to Korona a WKL to WKL. A Rzeczpospolita była Obojga Narodów, więc nie kumam o co chodzi z tą niby polskością Litwy? Wilno jest i było stolicą Litwy, i koniec dyskusji. Szkoda mi Polaków, którym imperializm zaszkodził na głowę.
Old May 8th, 2009, 03:00 PM   #9
janex_wwa
Custom User Title

janex_wwa's Avatar

Likes (Received): 24565

Wątek zapowiada się bardzo ciekawy, ale jednak ten tekst z okładki książki można by sobie darować - już on sam świadczy nie najlepiej o autorze tego przewodnika.

W każdym bądź razie, liczę na dużo interesujących zdjęć i opisów, tak jak w wątku "białoruskim". A także na rzeczową dyskusję.
janex_wwa está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 03:29 PM   #10
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

Quote:
Originally Posted by skansen View Post
To może ja zacznę. Korona to Korona a WKL to WKL. A Rzeczpospolita była Obojga Narodów, więc nie kumam o co chodzi z tą niby polskością Litwy? Wilno jest i było stolicą Litwy, i koniec dyskusji. Szkoda mi Polaków, którym imperializm zaszkodził na głowę.
co było to było. Należy o tym pamiętać, ale w tej chwili jest sytuacja (akurat z Litwą) dosyć klarowna, bo obydwa narody mają swój kraj, swoje stolice i należy się tego trzymać. Litwini powinni dbać o polskie zabytki, a Polacy szanować (także w żartach, rozmowach i na 4 stronach okładek książek ) suwerenność Litwy. Wspólnie zaś powinniśmy dbać o pamięć.

Proponuję usunąć tą okładkę a zacząć wrzucać zdjęcia
Old May 8th, 2009, 03:37 PM   #11
Dzwonsson
Neen, man!

Więc jedziemy z polskim imperializmem i rzezią antypolskich litewskich nacjonalistów!
Skansen, Rzeczpospolita Obojga Narodów to określenie wprowadzone do użytku stosunkowo niedawno, wcześniej była Najjaśniejsza Rzeczpospolita i tyle. Nie od dzisiaj wiadomo, że stroną trzymającą ten burdel za jaja była Korona. W pewnym okresie na Litwie mieszkało więcej Polaków jak Litwinów, a język polski był swego rodzaju modnym przymusem dla tamtejszych mieszkańców. Ze współpracy zrobiła się polska dominacja, która rozrosła się na tyle, że w kontekście Litwy mówiło się jako o części Polski, co zaowocowało włączeniem Wileńszczyzny w okresie międzywojennym, mimo protestów i niepodległościowych zapędów Litwinów, kiedy nie łączyła nas już żadna właściwie więż unijna. Litwa w Polsce weszła nam w krew (swoją drogą kiedy w Holandii mówi się o włączeniu Flandrii do Królestwa Niderlandów, ciekawo jak by została odebrana nierealna propozycja włączenia Litwy do RP ). Dzisiaj to już dwa osobne państwa i narody, ale temat naszych roszczeń wciąż powraca jak bumerang.
Dzwonsson no está en línea   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 04:47 PM   #12
deamon82
Registered User

Likes (Received): 2158

Byłem w Mariampolu i Wisztyńcu. Główne drogi przejazdowe przez Litwę wyglądają o niebo lepiej niż u nas autostrady, ale wystarczy zjechać w bok, popatrzeć na zabudowę i widać ogromną biedę, nawet w takich miastach jak Kalwaria i Mariampole.
Moje zdjęcie, na głazie narzutowym w okolicach Wisztyńca:
deamon82 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 05:18 PM   #13
skansen
wartości

skansen's Avatar

Likes (Received): 2537

Zarówno drogi dojazdowe na Litwie, jak i ów głaz narzutowy nie są pozostałościami Polski na Litwie.
Old May 8th, 2009, 06:46 PM   #14
deamon82
Registered User

Likes (Received): 2158

Jak to nie? lodowiec wycofywał się z Polski w kierunku północnym, więc głaz może być z Polski :P
a i lepiej wrzucić cokolwiek niż się kłócić
deamon82 está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 8th, 2009, 07:05 PM   #15
C-mere
au premier étage

C-mere's Avatar

Likes (Received): 1259

O architektonicznych pozostałościach tzw. "polskich" na Łotwie, opublikował na stronie SARP tekst Tadeusz Barucki
http://warszawa.sarp.org.pl/php/gale...ucki_lotwa.htm
Old May 9th, 2009, 03:12 AM   #16
Walrave
Registered User

Walrave's Avatar

Likes (Received): 1

Mariop70 prowadzi wątek białoruski bardzo merytorycznie, rozważnie i z wyczuciem, sądzę więc, że i ten wątek nie stanie się kontrowersyjny A rzeczywiście, zapowiada się ciekawie. Myślę jednak, że konieczne byłoby tu przyjęcie jakiejś cezury. Od - do, zapewne z koncentracją na przełomie wieków XIX/XX i dwudziestoleciu międzywojennym - na terenach wcielonych wtedy do Polski.
Bywałem na Litwie i wybiorę się ponownie przy najbliższej nadarzającej się okazji. Polak w Wilnie czuje się - jak to określił mój kolega - jak niemiec we Wrocławiu, i to jest chyba prawidłowe... Jestem pełen podziwu dla litwinów, bo ich wysiłek włożony w rozwój kraju i w restaurację zabytków naprawdę zasługuje na szacunek. Rozumiem też ich dążenia do "lituanizacji", chociaż mogą się nie podobać formy - ale jak inaczej może postępować naród, który był rusyfikowany przez kilkadziesiąt ostatnich lat z taką brutalnością, o jakiej nam się nawet nie śniło ? My przynajmniej mieliśmy własny kraj... Ostatnia ustawa o pisowni polskich nazwisk daje zresztą nadzieję na to, że niebawem skończą się wzajemne przepychanki i tak polacy jak i litwini przestaną udowadniać sobie nawzajem "kto tu rządzi" i po prostu będą się traktować jak równi sobie. Jesteśmy w tej samej Unii Europejskiej, c'nie.
Nie znam nikogo kto poważnie traktowałby "rewizjonizm" skrajnej prawicy polskiej i żądania przywrócenia stanu sprzed 1939 Wiem, że takie głosy się podnosiły, ale to jakiś chory folklor
Będzie dobrze. Sveikas !
Old May 9th, 2009, 08:04 AM   #17
rysiama
Registered User

Mariop 70

Czekam na relację i zdjęcia . Pozdrawiam
Old May 9th, 2009, 11:27 AM   #18
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci

earth intruder's Avatar

Likes (Received): 320

Wszyscy czekamy z niecierpliwością
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 03:35 PM   #19
whatever...
Registered User

whatever...'s Avatar

Likes (Received): 849

I just cannot wait for any of you to cross the line too far...
whatever... no está en línea   Reply With Quote
Old May 11th, 2009, 11:43 PM   #20
kotbehemot
Я.

kotbehemot's Avatar

until now everyone is acting decently.. The provocative cover of the guide was removed, and everyone is waiting for the photos. Don't be afraid about the level of this thread.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
łotwa, kresy, lithuania, litwa

Thread Tools

Posting Rules