SkyscraperCity Forum banner

Nowy Sącz - Skansen

38K views 11 replies 10 participants last post by  Zyndram 
#1 · (Edited)
Witam.
Wybrałem się wczoraj do skansenu z rodziną kuzyna. Sądecki Park Etnograficzny, założony w 1969 roku obecnie prezentuje ponad 60 obiektów drewnianego budownictwa ludowego grup etnograficznych zamieszkujących Sądecczyznę: Lachów, Górali, Pogórzan i Łemków.

Wybraliśmy się w niedzielę kiedy wstęp jest za darmo. Jedynie trzeba było zapłacić 5 zł za fotografowanie. Spaceruje się indywidualnie, natomiast co mnie zaskoczyło to to że przy każdym obiekcie udostępnionym do zwiedzania ( a jest ich sporo) stoi przewodnik oprowadzający po danym obiekcie.

Zaczynamy. Wejście do Skansenu



Mapka obiektów, z tyłu wszystkie są opisane. Skansen jest w trakcie rozbudowy. U góry mapki zaznaczono powstające sektory: miasteczko galicyjskie, osadę niemieckich kolonistów, sektor przemysłu ludowego, zbór ewangelicki oraz kolejny kościół i plebania.



Studnia



Kurna chata z Łabowej



Wnętrze



Wiatrak



Widok ze skansenu na Stare Miasto



Kapliczka z Gołkowic Górnych



Kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej z 1740 roku



Wnętrze. Ołtarze z XVIII wieku.



Dwór szlachecki z Rdzawy z początku XVII wieku. Typowy przykład małopolskiego dworku.



Wnętrze. Dwie sale pokryte unikalną polichromią, jest tu zakaz używania lamp i utzymywana jest stała wilgotność







Chałupa z Lipnicy Wielkiej



Jakaś zamożna chałupa



I wnętrze



Chałupa i stodoła





Kuźnia z Czaczowa



Cerkiew grekokatolicka z Czarnego z XVIII wieku, wnętrze okryte malowidłami, niestety była zamknięta.







Plebania



Jakaś chałupa



Krzyż prawosławny, w oddali dwór



Zagroda z Obidzy lub z Królowej Górnej.









Tego nie pamiętam



tego też, wiem tylko że na piętrze mieszkali synowie gospodarza



Kościół z Łososiny Dolnej



Stawiana obecnie Stara Szkoła z Nowego Rybia



Zamożna chałupa posła Wincentego Myjaka z Zagorzyna



Wnętrze





Chyba spichrz



Ule



Jakaś zagroda



Ogromna i najzamożniejsza zagroda z Gostwicy, w jednej izbie przedstawiono wesele wiejskie.









Koniec. Dziekuje za uwagę:)
 
See less See more
44
#2 ·
woow... pieknie to wyglada ! Ciekawi mnie - czy to jest wszystko sztucznie zebrane w jednym miejscu, czy naprawde przetrwala taka wioska (wiem ze skanseny generalnie sa zlozone z roznych elementow z roznych czesci regionu.. ale moze???)
 
#3 ·
stefansk said:
woow... pieknie to wyglada ! Ciekawi mnie - czy to jest wszystko sztucznie zebrane w jednym miejscu, czy naprawde przetrwala taka wioska (wiem ze skanseny generalnie sa zlozone z roznych elementow z roznych czesci regionu.. ale moze???)
No niestety. Skansen podzielony aktualnie jest na sektory Pogórzan, Górali Lachów i Łenków, a obiekty zebrane w skansenie pochodzą z całej Sądecczyzny. Zresztą trudno by szukać wioski w której stoją 4 kościoły 3 wyznań ;)

Odwiedź Sądecczyznę, można się jeszcze natknąć na wioski, które wygladają jakby żywcem ze skansenu. Polecam również Stary Sącz, nazywany miastem-muzeum, robi niesamowite wrażenie.
 
#8 ·
Beskidy

 
#9 ·
pozdrowienia z Łosia
 
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Top