[PRN] Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės | Prishtina International Airport - Page 5 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Infrastruktura > Aeroportet

Aeroportet Aviation News.


Reply
 
Thread Tools
Old August 20th, 2010, 12:33 PM   #81
24media
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 2
Likes (Received): 0

krejt mire deri te pika qe aeroporti i kosoves me i pas 4 milion udhetare ne vite po del gati cdo kosovar em udhetu 2 here ne vite...

edhe nuk jemi ne nonje pjese shume te preferume e as nuk kemi ndonje kompani qekish me e bo PRN aeroport tranzit... ishalla bohet por te jemi me real
__________________
http://www.24media.me
24media no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 20th, 2010, 12:37 PM   #82
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Po foli realitetin edhe me postime qe Buddy edhe Mashkullore i bane ketu edhe ma hiq spo me pelqen. Prap "Ataturku" eshte ma i mire....une spo kuptoj pse Turqit e kane shprehi me ndertu kesi aeroporte jo funksionale. Si e pashe ate arhitekture si te "Ataturkut" u rrenqetha, sa ore te "mundishme" i kam kalu ne ate aeroport. Mos harro Stambolli qe eshte qender tranziti mes Azise edhe Evropes me punu kesi kushte, eshte mizeri. Numri i pasangjereve ne Stamboll dallon pak me ate te Singaporit apo Hong Kongit.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 12:38 PM   #83
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,990
Likes (Received): 731

Quote:
Originally Posted by 24media View Post
krejt mire deri te pika qe aeroporti i kosoves me i pas 4 milion udhetare ne vite po del gati cdo kosovar em udhetu 2 here ne vite...

edhe nuk jemi ne nonje pjese shume te preferume e as nuk kemi ndonje kompani qekish me e bo PRN aeroport tranzit... ishalla bohet por te jemi me real
Mundet me ndodh per 10 vjet te ardheshum ja 15, mos harrojm keta e kan per 20 vite. Kur i lirojn cmimet aq sa i ka Beogradi ose Athina une personalisht une mund te udhetoj 2-3 here ne vit, si munden edhe tjert.
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 20th, 2010, 01:01 PM   #84
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Veq shiqoje si eshte Changi mbrenda. Cdo send ju ka dhene rendesi, duke fillu prej mjedisit, gjelberimit, konforit, energy efficent, xhamve per mbroje nga sulmet teroriste, sherbimeve etj, etj.Skytrain qe sherben si mjet transportus prej Terminaleve 1+2+3


Last edited by Plisat; August 20th, 2010 at 01:13 PM.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 01:26 PM   #85
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Quote:
Originally Posted by 24media View Post
krejt mire deri te pika qe aeroporti i kosoves me i pas 4 milion udhetare ne vite po del gati cdo kosovar em udhetu 2 here ne vite...

edhe nuk jemi ne nonje pjese shume te preferume e as nuk kemi ndonje kompani qekish me e bo PRN aeroport tranzit... ishalla bohet por te jemi me real
media...kjo shifer mundet me u arrite. Krejt mvaret prej situates ekonomike,politike ne vend edhe lirise se levizjes. 2 here ne vit me udhetu nuk eshte ku me dite cka, kur kemi parasysh se ky eshte aeroporti i vetem i Kosoves. Jugu i Serbise, Maqedonia munden me shfrytezu si aeroport gjithashtu.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 01:51 PM   #86
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Po foli realitetin edhe me postime qe Buddy edhe Mashkullore i bane ketu edhe ma hiq spo me pelqen. Prap "Ataturku" eshte ma i mire....une spo kuptoj pse Turqit e kane shprehi me ndertu kesi aeroporte jo funksionale. Si e pashe ate arhitekture si te "Ataturkut" u rrenqetha, sa ore te "mundishme" i kam kalu ne ate aeroport. Mos harro Stambolli qe eshte qender tranziti mes Azise edhe Evropes me punu kesi kushte, eshte mizeri. Numri i pasangjereve ne Stamboll dallon pak me ate te Singaporit apo Hong Kongit.
Po me duket mu qe ti qenke mesu mos me te pelqy kurgjo keshtuqe s'besoj se ka ndonje kuptim te diskutohet me shume rreth kesaj.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 01:57 PM   #87
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Quote:
Originally Posted by 24media View Post
krejt mire deri te pika qe aeroporti i kosoves me i pas 4 milion udhetare ne vite po del gati cdo kosovar em udhetu 2 here ne vite...

edhe nuk jemi ne nonje pjese shume te preferume e as nuk kemi ndonje kompani qekish me e bo PRN aeroport tranzit... ishalla bohet por te jemi me real

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
media...kjo shifer mundet me u arrite. Krejt mvaret prej situates ekonomike,politike ne vend edhe lirise se levizjes. 2 here ne vit me udhetu nuk eshte ku me dite cka, kur kemi parasysh se ky eshte aeroporti i vetem i Kosoves. Jugu i Serbise, Maqedonia munden me shfrytezu si aeroport gjithashtu.
Pak matematike..
Secili Kosovar me udhetu nje here ne vit, me aeroplan, 4 milion i bjen numri i udhetareve. Thjeshte - ke me shku + ke me u kthy. Numrohesh si dy udhetare.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 01:59 PM   #88
Buki
BANNED
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,767
Likes (Received): 623

Quote:
Originally Posted by 24media View Post
krejt mire deri te pika qe aeroporti i kosoves me i pas 4 milion udhetare ne vite po del gati cdo kosovar em udhetu 2 here ne vite...

edhe nuk jemi ne nonje pjese shume te preferume e as nuk kemi ndonje kompani qekish me e bo PRN aeroport tranzit... ishalla bohet por te jemi me real
Deri dikun e ki mire. Nuk bon edhe me tepru me entuziazem. Por kemi parasysh nje fakt, Aeroporti i Tiranes ka punu me humbje deri ne momentin kur ka hy nen menaxhmentin e ri, respektivisht pasi eshte ndertuar terminali i ri.
Ndersa, Aeroporti i Prishtines edhe nen menaxhment publik dhe ndertes shum te vjeter (me disa shtesa) ka arrit cdo vit me pas rritje rreth ose mbi 10% ne vit.
Kjo eshte nje shifer qe len mjaft hapesire per me i rrit pritjet tona se tani me menaxhmentin e ri dhe terminalin e ri 27,000 metersh katrore Aeroporti i Prishtines do e arrine numrin prej 3-4 milion udhetaresh disa vite pasi te ndertohet terminali i ri.


Sa i perket Transitit, Aeroporti i Prishtines i ka kushtet ideale per te qen Aeroport transit i regjionit duke i falenderuar pozites strategjike qe ka, regjimit pa viza per udhetaret nga gjithe bota (nese deshirojne te hyjne ne kosove gjate transitit) si dhe prezenca e madhe e low-cost kompanive te medha boterore siq eshte p.sh. EasyJet.

Pra e vetmja gje qe momentalisht i mungon PRN's eshte terminali i ri i cili pasi te ndertohet do ti rrumbullakson kushtet e nevojshme per te qen Aeroporti me i madh ne regjion.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 02:15 PM   #89
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Po me duket mu qe ti qenke mesu mos me te pelqy kurgjo keshtuqe s'besoj se ka ndonje kuptim te diskutohet me shume rreth kesaj.
Ska ketu Buddy cka me te pelqy edhe mos me te pelqy. Ataturku i ka pase: 30 million passanger, Changi i ka pase 32 million. Changu Aeroporti po te thom jo 1 here, po 1 million here eshte ma i mire se Ataturku, apo i Hong Kongit, apo i Bangkokut, apo i Seoulit etj etj. Aeroporti i Stambollit eshte me numer te udhetareve para krejt aeroporteve ne Evrope para te Parisit apo Frankfurtit. Per nga kushtet eshte nje nder me te kqinjt. Nese shkon ne Ataturk aeroport te jep pershtypjen e nje aeroporti 1 milionsh. Perndryshe une kom shprese ne Francez qe jon me te njoftur ne menagjime te aeroporteve, per turq nuk kam besim hiq.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 03:51 PM   #90
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by Plisat View Post
Ska ketu Buddy cka me te pelqy edhe mos me te pelqy. Ataturku i ka pase: 30 million passanger, Changi i ka pase 32 million. Changu Aeroporti po te thom jo 1 here, po 1 million here eshte ma i mire se Ataturku, apo i Hong Kongit, apo i Bangkokut, apo i Seoulit etj etj. Aeroporti i Stambollit eshte me numer te udhetareve para krejt aeroporteve ne Evrope para te Parisit apo Frankfurtit. Per nga kushtet eshte nje nder me te kqinjt. Nese shkon ne Ataturk aeroport te jep pershtypjen e nje aeroporti 1 milionsh. Perndryshe une kom shprese ne Francez qe jon me te njoftur ne menagjime te aeroporteve, per turq nuk kam besim hiq.
O daje, Aeroporti Ataturk NUK eshte ndertuar nga Limak. Aeroporti SABIHA GOKCEN eshte ndertuar nga Limak.

Aeroporti Sabiha Gokcen duket njeqind here me mire se ai kitsch aeroport fotot e te cilit i ke vendos ketu.

Edhe njehere, Limak NUK e ka ndertuar aeroportin Ataturk. Mos e perziej ate ne bisede, edhe mos dil prej teme.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 04:04 PM   #91
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Tjera foto te terminalit te ndertuar nga Limak ne Aeroportin Sabiha Gokcen

[IMG]http://i38.************/ipv392.jpg[/IMG]

[IMG]http://i36.************/2e2mss6.jpg[/IMG]
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 06:58 PM   #92
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,990
Likes (Received): 731

If they manage to turn PIA half of what these photos show, Im satisfied.
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 10:29 PM   #93
pause
Registered User
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 159
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
O daje, Aeroporti Ataturk NUK eshte ndertuar nga Limak. Aeroporti SABIHA GOKCEN eshte ndertuar nga Limak.

Aeroporti Sabiha Gokcen duket njeqind here me mire se ai kitsch aeroport fotot e te cilit i ke vendos ketu.

Edhe njehere, Limak NUK e ka ndertuar aeroportin Ataturk. Mos e perziej ate ne bisede, edhe mos dil prej teme.
Sabiha Gokcen ma i mir si Changi? pahahahahahaha
pause no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 11:03 PM   #94
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by pause View Post
Sabiha Gokcen ma i mir si Changi? pahahahahahaha
Nese ju pelqen Changi, shkoni ndertoni nga nje shpi mrenda. Ne tender konkurruan disa kompani, dy nga to fituan, dhe njera nga to ka ndertuar nje aeroport te shkelqyeshem para dy viteve. Askujt ne Kosove nuk po i ha palla se a eshte Changi me i mire, a Chungi.

Ju qe s'keni pune me te mencura vini ketu vetem sa per tu perla me dikend. Kontributin e keni afer me zero, nuk shtoni asnje info te hajrit ne bisede, vetem disa pohime absurde aty-ketu ne lidhje me Changi-Chungi aeroporte. E keni hup rrugen ne oborr ju, shkoni beni krahasime me Singapor e Hong Kong, thua ti se po flasim per vende me ekonomi te njejte.

U gezofshi e u rritshi.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 20th, 2010, 11:56 PM   #95
pause
Registered User
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 159
Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
Nese ju pelqen Changi, shkoni ndertoni nga nje shpi mrenda. Ne tender konkurruan disa kompani, dy nga to fituan, dhe njera nga to ka ndertuar nje aeroport te shkelqyeshem para dy viteve. Askujt ne Kosove nuk po i ha palla se a eshte Changi me i mire, a Chungi.

Ju qe s'keni pune me te mencura vini ketu vetem sa per tu perla me dikend. Kontributin e keni afer me zero, nuk shtoni asnje info te hajrit ne bisede, vetem disa pohime absurde aty-ketu ne lidhje me Changi-Chungi aeroporte. E keni hup rrugen ne oborr ju, shkoni beni krahasime me Singapor e Hong Kong, thua ti se po flasim per vende me ekonomi te njejte.

U gezofshi e u rritshi.
Sepse Turqia dhe Kosova jane kogja te njejt ne nivelin ekonomik? Ti vet the Sabih gykqen esht ma mir se changi edhe une kesha se sesht, Changi esht ma e mira ne bote. Edhe ti mos e rrit zanin edhe mendjen ti sje kerkushi ketu me na jep ligjerata, cdo njeri guxon me fol dhe flet cka done ti smundesh me ndal por vetem me ba sharje ose me ofendu. Kjo esht hera e fundit si po du met ni ty tu na fol ketu si me kane baba jone sic thash perpara kerkushi je.
pause no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 09:22 AM   #96
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

Quote:
Originally Posted by pause View Post
Sepse Turqia dhe Kosova jane kogja te njejt ne nivelin ekonomik? Ti vet the Sabih gykqen esht ma mir se changi edhe une kesha se sesht, Changi esht ma e mira ne bote. Edhe ti mos e rrit zanin edhe mendjen ti sje kerkushi ketu me na jep ligjerata, cdo njeri guxon me fol dhe flet cka done ti smundesh me ndal por vetem me ba sharje ose me ofendu. Kjo esht hera e fundit si po du met ni ty tu na fol ketu si me kane baba jone sic thash perpara kerkushi je.
S'din shqip me shkrujt, po e din se "changi esht ma e mira ne bote". Kalaveshi njehere.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 12:42 PM   #97
kodiak23
Registered User
 
kodiak23's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 526
Likes (Received): 71

O pritne shqipe pe krahasoni Kinen ekonomin e dyte ne bote me Kosoven qe me siguri eshte te 10 ma te fundit,shyqyr qe po bahet nje terminal i ri dhe me kushte me te mira per ne te gjithe,le te shpresojm qe edhe konkurenca do te jet me e madhe dhe qmimet do te ulen.
kodiak23 no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 12:50 PM   #98
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Quote:
Originally Posted by Buddy Holly View Post
O daje, Aeroporti Ataturk NUK eshte ndertuar nga Limak. Aeroporti SABIHA GOKCEN eshte ndertuar nga Limak.

Aeroporti Sabiha Gokcen duket njeqind here me mire se ai kitsch aeroport fotot e te cilit i ke vendos ketu.

Edhe njehere, Limak NUK e ka ndertuar aeroportin Ataturk. Mos e perziej ate ne bisede, edhe mos dil prej teme.
Ti po fole hiq pa pase lidhje per kurgjo. Kurkush spo thot qe Ataturkun e ka ndertu "Limak" (lexo ma lart), por "Ataturku" eshte me i miri ne Turqi. Kur "Ataturku" konsiderohet me i miri ne Turqi, e pe paramendoj sa i keq eshte Sabiha Gokcen. Aeroporti nuk duhet shiqu veq nga pamja e jashteme po edhe sherbimet.

E me krahasu ti Sabiha Gokcen me Changi kenaqen njerzit tu kesh me ty. Changi nga udhetaret eshte zgjedh aeroporti ma i mire ne bote. Aeroporti i Changit konsiderohet edhe si "todays architectural marvels ". Aeroporti i Changit eshte i rrethume me parqe levizese, qe ne nevoje emergjente behen pista per aterim te aeropolaneve.

Ketu eshte hera e pare qe kom ndegju se Stambolli ka edhe nje aeroport nderkombetar qe thirret "Sabiha Gokcen", qaq qe eshte i mire edhe i njoftur. Turqit edhe vetedija e tyre per sherbim te mirefillt eshte kerkah hiq. Njejten ki me pase ne Aeroport te Prishtines. Turkish Airlines e perdori me se shumti se eshte me i liri, edhe ka fluturime deri ne Prishtine. Stjuardesat i kane per me modelu ne e jo me sherbu pasangjeret. Veq Ballkani i shtin Truqit me ndertu dicka per ta, se ne Evrope edhe Azi konsiderohen si me kane Middle East.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 01:37 PM   #99
Pejoni
Registered User
 
Pejoni's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Location: Göteborg
Posts: 2,990
Likes (Received): 731

A ka mundesi me i injoru keto krahasime, pervec lajme ja ide intresante, mos u lodhni.
Pejoni no está en línea   Reply With Quote
Old August 21st, 2010, 02:15 PM   #100
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,324
Likes (Received): 1910

Quote:
Originally Posted by Pejoni View Post
A ka mundesi me i injoru keto krahasime, pervec lajme ja ide intresante, mos u lodhni.
Pejon krejt kjo puna e keti aeroporti edhe temes ska me qene interesante deri sa te paraqitet projekti. Gjate kesaj kohe, normalisht qe mundemi me bo analiza edhe predikime cka mujm me prite.

Shpresoj per te mire, ama ne kete aspekt edhe pak jom pesimist. Pa marr parasysh cka do ndertohet. me siguri ka me qene ma i mire se i sotit.
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
airport, albania

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 03:07 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us