[Katowice] Unikato - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Miss Polski: Rate A Building

Miss Polski: Rate A Building Your votes please!

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Czarny diament czy czarna rozpacz?
10 1 1.79%
9,5 0 0%
9 3 5.36%
8,5 3 5.36%
8 3 5.36%
7,5 5 8.93%
7 7 12.50%
6,5 2 3.57%
6 7 12.50%
5,5 6 10.71%
5 7 12.50%
4 8 14.29%
3 3 5.36%
2 1 1.79%
1 0 0%
Voters: 56. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools
Old February 17th, 2019, 12:10 AM   #1
Łosiu
Decomposed User

Łosiu's Avatar

Likes (Received): 7483

[Katowice] Unikato

Unikato

Adres: Katowice, ul. Koszarowa 1
Projektant: Robert Konieczny, KWK Promes
Inwestor: Multivilla Sp. z o.o. i spółka Sp. k.

Projekt: 2009 (projekt Multivilli), 2015 (projekt Unikato)
Budowa: 2016-2018

O projekcie (za bryla.pl)

Quote:
Ze skrajności w skrajność: od luksusowej multivilli do oszczędnego bloku

Na działce, na której stanął dziś Unikato, planowano początkowo wznieść multivillę dla zamożnych [tak nazwał projekt Robert Konieczny chcąc tym samym podkreślić, że nie będzie to zwykły apartamentowiec, ale zbiór niejako osobnych willi miejskich poukładanych jedna na drugiej w ramach jednej konstrukcji]. Deweloper zmienił plany, gdy okazało się, że nie dostał odpowiedniego finansowania. Bank nie uwierzył inwestorowi, że sprzeda w Katowicach mieszkania powyżej 10 tys. za mkw. Zlecenie na projekt luksusowego budynku, w którym architekci z pracowni KWK PROMES mogli nie szczędzić drogich materiałów wykończeniowych, zmieniło się w zlecenie na projekt bloku mieszkaniowego z niedużym budżetem.

- Środków miało starczyć na porządne materiały budowlane, a w efekcie zostało tylko na styropian, tynk i białe plastikowe okna — wspomina Robert Konieczny. - I co teraz zrobić?! Zero budżetu na coś więcej. To był bardzo trudny temat – wyzwanie, które z ciekawością podjęliśmy. Obserwując niewielki obszar wokół tego budynku zauważyłem starą, przedwojenną kamieniczkę, która miała przedwojenny motyw balkonu i okna. Nas nawet nie było w tym budynku stać na to, by zrobić okno prostokątne, jest tylko tzw. balkonówka i zwykłe okno z parapetem, z wyjściem na balkon. I balkony, które zostały przyłożone do tych okien-wyjść sprytnie maskują to rozwiązanie tak, że mamy praktycznie tylko kwadratowe okna i te przyłożone balkony — mówi założyciel pracowni architektonicznej KWK PROMES i dodaje: Z czego zaczerpnęliśmy pomysł? Z tej moderny przedwojennej, ale już przybrudzonej. Ona w Katowicach cały czas się brudzi. Nawet jeśli te domki są tynkowane na żółto, to potem stają się szaro-brudno- czarne. Przyłożyliśmy więc próbnik do jednej z kamienic i taki kolor tynku dobraliśmy. Budynek jest prawie czarny, w połączeniu z białymi oknami daje bardzo fajny kontrast. Czyli coś, co było wadą, zostało zamienione w atut projektu. Gdyby ktoś nam dawał super aluminiowe okna, nie chciałbym, bo te białe plastiki idealnie tam siedzą. Powstało coś z niczego, powstał bardzo fajny budynek, który lubimy.
Miejsce inwestycji przed jej rozpoczęciem wyglądało tak: https://goo.gl/maps/CqVV3WgJ8yq. Ogólnie jest to dość cicha część śródmieścia Katowic, na pograniczu zabudowy z początków XX wieku, przedwojennej moderny i osiedla wybudowanego w latach 50.-60.

Pierwotne wizualizacje z 2009 roku dla multivilli wyglądały tak:

Po cięciach budżetowych i kilku latach ciszy w temacie pojawiły się takie wizualizacje:

(wszystkie wizki za: wyborcza.pl)

A tak wygląda efekt koncowy:

(żródło: katowice.naszemiasto.pl)

(źródło: architektura.muratorplus.pl)

(źródło: katowice.wyborcza.pl)

(źródło: https://twitter.com/bec_zmiana)

(oba powyżej z: http://www.bryla.pl/bryla/7,85301,22...rze-smogu.html)

(źródło: architektura.muratorplus.pl)

(źródło: https://twitter.com/grubiusz/status/971432540908277761)

Z ciekawostek:
- ze względu na ograniczenia budżetowe miejsca parkingowe znajdują się na poziomie 0,
- mieszkania znajdujące się w budynku mają powierzchnię od 40 do 70 m2,
- w budynku swoje biuro ulokowała znana i lubiana pracownia projektowa KWK Promes,
- elewacja potraktowana jest poczciwym tynkiem akrylowym,
- budynek został nominowany do nagrody Miesa van der Rohego 2019.

I jeszcze jedno - budynek posiada zielony dach - oto dowód.

Lad, Lares liked this post
Łosiu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 17th, 2019, 02:37 PM   #2
Pawelski
Registered User

Pawelski's Avatar

Likes (Received): 4318

Ależ paskudna klatka schodowa! Na farbę już nie starczyło?

Odważny kolor! W niezbyt porywającej okolicy powiew świeżości, ale nie żeby zaraz ładne... 6/10
Old February 17th, 2019, 04:35 PM   #3
k%
Man with the golden Zippo

k%'s Avatar

Likes (Received): 26247

nie porywa, zwykly tynk, wyglada jak zwykly blok po modernizacji, jedynie balkony daja cos wiecej od siebie

6

Old February 17th, 2019, 06:06 PM   #4
Din Sevenn
Persona non grata

Din Sevenn's Avatar

Likes (Received): 4893

Gdyby pomyślano o oknach, byłby naprawdę ciekawie. A tak - wybrano najbardziej siermiężne bodaj rozwiązanie tej kwestii, które zepsuło całość. 5.
Old February 17th, 2019, 10:01 PM   #5
Łosiu
Decomposed User

Łosiu's Avatar

Likes (Received): 7483

Jeszcze przypomnę, bo najwyraźniej niedostatecznie wyciągnąłem to info w pierwszym poście, że budżet inwestycji był skrajnie niski i chodziło o nadanie charakteru budynkowi, który miał powstać za grosze.

Żeby tez była jasność - umieszczenie Unikato w MP to z mojej strony trochę prowokacja, a trochę próba sprawdzenia, czy tylko w Katowicach wszyscy byli co najwyżej chłodno nastawieni do tej realizacji, czy po prostu autor, branża i media branżowe wykazali się skrajną tromtadracją. Bo ja czytam wszędzie Koniecznego, który zachwala ten projekt i jego realizację jak jakiś kamień milowy w dziedzinie architektury dla mas, widzę ten entuzjazm w mediach, a na koniec do tego dochodzi jeszcze nominacja do nagrody Miesa...

Tymczasem to jest co najwyżej mocne 4/10. Bo Unikato wypełnił zapuszczoną działkę, dobrze wpisał się jako bryła w pierzeję i pokazał, ze warto inwestować w mieszkaniówkę w centrum Katowic (cena za metr kw. była dość atrakcyjna, lokalizacja też dobra, więc mieszkania w zasadzie rozeszły się na pniu). Czyli mamy istotny wkład w rewitalizację zdegradowanego centrum miasta postindustrialnego. I tylko tyle. Dobra - te balkony są jeszcze fajnym, bardzo rzeźbiarskim elementem.

Cała reszta to dla mnie trochę żenada - począwszy od rozwiązania przyziemia (mieszkania na SKRAJNIE wysokim parterze i maskowanie gołej ściany okładziną metalową), przez wydumane użycie czarnego koloru na elewacji (czarny akryl nigdy nie będzie miał tej przywoływanej przez architekta szlachetności okopconej miki), tragiczną stolarkę (jak na tak duże wyeksponowanie jej bieli w kontraście do ścian) po sam brak chęci znalezienia nowej formy dla budynku kompletnie innego z charakteru od początkowo projektowanego. Przecież bryła i ogólne założenia są w zasadzie w całości odziedziczone po multivilli. A same balkony - w zasadzie jedyny element wprowadzający tu jakąś kompozycję - po dłuższej chwili zastanowienia można uznać za dosztukowany element dekoracyjny, bardzo niekoniecznie mogący ujawnić jakąkolwiek przydatność dla mieszkańców.

Ten projekt + inna realizacja budynku wielorodzinnego z Katowic (ale tym razem z segmentu premium) - czyli Baildombu, pokazują, że architekt stojący za wybitnymi projektami domów jednorodzinnych i obiektów użyteczności/przestrzeni publicznej (szczecińskie Przełomy kopnęły mnie w tyłek naprawdę mocno) kompletnie nie czuje tematu budownictwa wielorodzinnego.

Jestem ciekaw, czy ktoś byłby gotów postawić się w roli obrońcy tego projektu. Chciałbym zobaczyć argumenty osoby, której jednak podoba się Unikato, nie wyłączając wykończenia budynku. Bo przecież chyba takie istnieją, skoro w mediach było tyle pochwał.

k%, piotr.k liked this post
Łosiu no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2019, 03:44 PM   #6
Boogie
keep jaywalking

Boogie's Avatar

Likes (Received): 556

Straszne. Ładnie siedzi na działce i względem otoczenia, ale to za mało. Fajny pomysł na balkony, ale wykonanie fatalne. Począwszy od koloru, przez materiały wyglądające na otynkowany styropian, na ślepym parterze kończąc.

3/10

Molibden liked this post
Boogie no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2019, 06:20 PM   #7
Chudy1210
Zakaz Fotografowania

Chudy1210's Avatar

Likes (Received): 2320

Na pewnym etapie budowy balkony, jeszcze nie pomalowane, były białe i świetnie kontrastowały z czernią budynku. Mogli tak je zostawić.

5,5. Nie podoba mi się czerń, rażą okna.
Działam również w GOPgear.

Fotografia, kopalnie, industrial, Śląsk, koleje, urbex. To o mnie.

Molibden liked this post
Chudy1210 está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 15th, 2019, 12:59 PM   #8
Vanaheim
'less is more'

Vanaheim's Avatar

Likes (Received): 4961

Dać czarną cegłę zamiast tandetnego tynku, do tego porządne okna zamiast zwykłych plastików i byłoby bardzo fajnie. Za efekt końcowy naciągnięte 4.
Vanaheim no está en línea   Reply With Quote
Old June 15th, 2019, 05:49 PM   #9
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 51166

Zastanawia mnie fenomen tego budynku i nagród którymi został obsypany.

Ode mnie 7,5. Dobrze siedzi w tkance miejskiej, fajne balkony, ale czegoś brakuje. No i ten parking na 0 dla mnie dyskredytuje ten budynek z punktu widzenia miejskości i tworzenia miasta.
lulek89 está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 16th, 2019, 02:12 PM   #10
demmat
Registered User

demmat's Avatar

IMO brakuje jednego. Tynku mineralnego. Nie wiem jak na żywo prezentuje się malowanie, ale nie wygląda to zbyt efektownie. Architektonicznie i urbanistycznie jest bardzo dobrze, no ale diabeł tkwi w szczegółach. Lepszej jakości tynk barwiony na czarno i odbiór byłby zgoła inny. Ale 8/10 leci za odwagę przy niskich funduszach.
oni też mają opowieść
Warszawa Welecka
demmat no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2019, 08:15 AM   #11
Koniaczeq
Registered User

Koniaczeq's Avatar

Likes (Received): 617

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Zastanawia mnie fenomen tego budynku i nagród którymi został obsypany.

Ode mnie 7,5. Dobrze siedzi w tkance miejskiej, fajne balkony, ale czegoś brakuje. No i ten parking na 0 dla mnie dyskredytuje ten budynek z punktu widzenia miejskości i tworzenia miasta.
rejon gdzie powstał budynek to co prawda okolica gęstej zabudowy kwartałowej (mieszkania), ale na obrzeżach pd-zach śródmieścia
Old June 18th, 2019, 09:56 AM   #12
WMS
BANANED BY VOLT CENTERTEL

WMS's Avatar

Likes (Received): 3003

Jara mnie i przeraża. Okna fatalne. 7,5
WMS no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2019, 02:57 PM   #13
zyclunt
Hammerite Order

zyclunt's Avatar

Likes (Received): 3212

Ciekawy budynek ale jakość wykonania bardzo tania i minus za to ogrodzenie. Dałem 6 bo trochę przytłacza ale też fajny pomysł. Nie wiem czy się dobrze zestarzeje.
zyclunt no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2019, 11:40 AM   #14
earth intruder
Dubaj mnie nie kręci

earth intruder's Avatar

Likes (Received): 334

...i gdyby tylko nie te biale okna...
earth intruder no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 09:30 PM   #15
Molibden
Registered User

Likes (Received): 17195

Niestety - bardzo "potaniony" projekt. Zapowiadał się ciekawie, ale wersja ostateczna bardzo mnie zawiodła. Dużym plusem jest - w naszych realiach - powrót nowej mieszkaniówki do Śródmieścia.

--
Krzyż mieliście na piersi, a brauning w kieszeni.
Z Bogiem byli w sojuszu, a z mordercą w pakcie,
--
škoda bude těch let
kdy jsem tě nelķbal
--
Jenom ta tvį pyšnį hlava ti nakonec zůstala na šķji...
Molibden no está en línea   Reply With Quote
Old June 22nd, 2019, 11:20 PM   #16
MetroSilesia
****** Silesian Stallion!

MetroSilesia's Avatar

Likes (Received): 12148

Dobre bo czorne. Pasuje do Reszta. 6/10

Paralleluniversum

Pawelski liked this post
MetroSilesia no está en línea   Reply With Quote
Old June 23rd, 2019, 09:36 AM   #17
Kiciket