Porady sprzętowe - Page 414 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Fotoforum

Fotoforum Sprzęt, porady, galerie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old August 12th, 2019, 09:40 PM   #8261
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3640

Z autografem?
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 3rd, 2019, 12:08 AM   #8262
kiew
Registered User

kiew's Avatar

Likes (Received): 5873

Quote:
Originally Posted by lMl View Post
Lumix GX80 jest nieco tańszy od Fuji, a także kolejne obiektywy są tańsze.
Olympus jest znacznie tańszy (można mieć go za 1500zł) i tu zastanawiam się, czy to jest sprzęt taki, który będzie dla mnie wystarczający (nie, nie jestem blogerem/instagramerem).

Chcę robić tak jak dziś miłe dla oka zdjęcia miast, gór, trochę portretów w formie reporterskiej, oraz nagrać kilka filmów, wystarczy w hd.
Przyszedł tu z pytaniem, ale o dziwo może będę mógł pomóc Jakieś 3 lata temu wybierałem aparat mając podobne kryteria, czyli amator który jednak chciałby kupić sprzęt na którym z czasem można się rozwinąć, z wymiennymi obiektywami, z systemem mającym spory wybór obiektywów w przyzwoitych cenach. Do tego chciałem, żeby to było lekkie, małe, kompaktowe, bo szkoda kupić aparat którego potem nie będzie się chciało nigdzie brać, latać, wozić. Do tego był jeszcze wymóg żony, żeby design się zgadzał. No i tymi kryteriami skończyłem własnie z GX80/GX85, który miał dobre opinie, generalnie był trochę unowocześnioną i poprawioną GX7, który z tego jak robiłem wtedy research to zyskał sobie sporą renomę i popularność w kręgach podróżniczych jako dobry kompromis rozmiarów, ceny, funkcjonalności, jakości. Nawet był jakiś ranking z jakiego modelu aparatu jest najwięcej zdjęć w National Geographic i GX7 był jakoś zaskakująco wysoko jak na stosunkowo tani aparat. I ostatecznie, choć za daleko z poziomu amatora nie ruszyłem, to jestem bardzo zadowolony z tego wyboru. I jak jeszcze nie kupowałeś to brałbym samo body, bez kitowego obiektywu i zaoszczędzone pieniądze od razu dołożył do jakiegoś fajniejszego obiektywu, mi się dobrze sprawdza Panasonic LUMIX G 25 mm f/1.7. Niedrogi, jasny, o uniwersalnej ogniskowej.

A teraz moje pytanie. Tak jak napisałem wyżej dotychczas do tego swojego GX80 miałem obiektyw kitowy i dokupiłem jasną stałkę, ale w najbliższym czasie szykuje mi się wyjazd na którym będzie szansa zrobić kilka dobrych zdjęć przyrodniczych/zwierząt i do tego oczywiście przydałby się jakiś tele zoom, więc może to dobry moment na zakup. Jest ktoś w stanie coś polecić w tym temacie w mikro 4/3? Kryteria dalej obowiązują podobne jak wyżej opisane przy wyborze aparatu, czyli jestem amatorem i szukam czegoś stosunkowo małego, uniwersalnego, lekkiego (żebym to jednak miał przy sobie czasem i nie wyciągał do jednego zdjęcia na rok). Oczywiście rozsądek cenowy też bym chciał zachować i nie zaczynać poszukiwań od sortowania od najdroższego aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że z kolei te najtańsze są pewnie bardzo ciemne i może nie warto sobie nimi zawracać głowy. Wiem, że małe lekki, z dużym zoomem, dobrą optyką, jasne i rozsądne cenowo to wymagania w stylu dobrze, tanio i szybko... Ale właśnie szukam jakiegoś sensownego kompromisu i pół dnia w internetach nie dało mi dobrych odpowiedzi co by można za ten kompromis uznać. Może też być coś używanego, jeśli takie rozwiązanie ma sens.

Last edited by kiew; September 3rd, 2019 at 12:16 AM.
kiew no está en línea   Reply With Quote
Old September 3rd, 2019, 12:11 PM   #8263
mareqm
Registered User

Ja na wyjazdy zabieram Tamrona 14-150 F/3.5-5.8. Czasami trochę brakuje mi szerokości ale rekompensatą jest jego uniwersalność i niezła jakość zdjęć. Koszt używki to około 1000 zł.

kiew liked this post
mareqm no está en línea   Reply With Quote
Old September 21st, 2019, 11:56 PM   #8264
paul86
Registered User

Likes (Received): 1029

Bardzo mnie dziś zaskoczył komunikat "error 01 - wyczyść styki obiektywu i aparatu" po podpięciu Tamrona 70-300 do Canona EOS 80. Aparat mam już z 5 miesięcy, obiektyw 6 lat i nigdy nie było z nim problemów. Owszem, używam go rzadko, ale ostatni raz podpinałem go zaledwie kilka dni temu. Po chwili szaleństwa i kilku wyłączeniach (no i przetarciu tych styków) obiektyw wrócił do normy. Jest się czym niepokoić?
Old September 22nd, 2019, 06:44 AM   #8265
aleph_null
¾

aleph_null's Avatar

Nie.
aleph_null no está en línea   Reply With Quote
Old September 27th, 2019, 11:51 AM   #8266
notdot
Registered User

notdot's Avatar

Likes (Received): 2228

Quote:
Originally Posted by paul86 View Post
Jest się czym niepokoić?
wyczyść styki zobacz czy błąd występuje nadal, jeśli nie to się nie ma czym niepokoić
Old September 27th, 2019, 04:19 PM   #8267
Pstrykacz
Registered User

Pstrykacz's Avatar

Likes (Received): 16587

z tego co pamiętam "error 01" w Canonie był zapowiedzią kończącego życie tzw. flexa w obiektywie, czyli paska łaczącego przesłonę.
Problemn pojawiał się i znikał, bo kabelek miał problemy przy określonym wysunięciu zooma. W innych dobrze stykał do czasu.

Na szczęscie naparawa czegoś takiego to masówka.
Pstrykacz no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2019, 09:15 AM   #8268
kajetan05
Registered User

kajetan05's Avatar

Likes (Received): 71

Witam wszystkich zaglądających tu przy okazji pierwszego postu w dziale

U mnie "error 01" w 18-85 usm canona pod 500D oznaczał wytartą taśmę wewnątrz obiektywu. Awaria powszechna w tych obiektywach, naprawa w moim przypadku ~200zł.
kajetan05 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules