[RKS] Zhvillimet Ekonomike | Economy News - Page 191 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Ekonomia, Shėrbimet Publike dhe Turizmi. > Ekonomia

Ekonomia Economic News and Developments.


Reply
 
Thread Tools
Old December 26th, 2019, 05:33 PM   #3801
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,949
Likes (Received): 703

Quote:
Originally Posted by Geographica View Post
Njė BRAVO e madhe, ēfarė investimi! ēfarė gjigandi, po doket si me qenė me naj vend tė zhvilluar industrial, e pafsha Kosovėn me kesi fabrika ēdo vit!
Mos u gut, kryesorja nuk eshte lajmi per hapjen e fabrikes po kushtet e punetoreve ne te. Nese punetoret vazhdojne me pas pagen e pshurrte prej 250-300 Euro, me 6 dite ne jave pune, me kontrata gjysmake, me kushte te dobeta per pune, krejt e kote eshte.

Shpresoj te kete dikush informata se si do jete trajtimi ndaj punetoreve ne kete fabrike.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old December 27th, 2019, 12:27 PM   #3802
aldomorning
Orasul parca-i stins
 
Join Date: Jan 2017
Posts: 4,907
Likes (Received): 3399

Quote:
Kosova fillon prodhimin e rrymės nga era, BERZH financon projektin me 58 milionė euro
https://www.monitor.al/kosova-fillon...-milione-euro/
aldomorning no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2019, 04:16 PM   #3803
Diarks
BANNED
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2,272
Likes (Received): 585

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Mos u gut, kryesorja nuk eshte lajmi per hapjen e fabrikes po kushtet e punetoreve ne te. Nese punetoret vazhdojne me pas pagen e pshurrte prej 250-300 Euro, me 6 dite ne jave pune, me kontrata gjysmake, me kushte te dobeta per pune, krejt e kote eshte.

Shpresoj te kete dikush informata se si do jete trajtimi ndaj punetoreve ne kete fabrike.
Kryesorja esht qe ky investim gjigante me funksionue. Me kap tregun mu etablue ne treg dhe me punsue sa me shum njerze. Ndersa pagat jan fleksibel munden me startue me 300.euro dhe pas nje viti ne baze te meritave me shkue duke u ngrite.

Esht shum interesant ky mentaliteti i njerzve te ne te gjith e kerkojn maximumin per vete dhe kercejn ende pa ber hop. E kuptoje se 300.euro esht pak por edhe te kerkosh 500.euro ne starte esht jo korrekte. Per standart te kosoves dhe per nje profil te tille te puntorit,
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old December 29th, 2019, 11:49 PM   #3804
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,630
Likes (Received): 7171

Kosova moti e ka fillu prodhimin e rrymes nga era.

Portal amatoresk.
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2019, 12:06 AM   #3805
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 14,275
Likes (Received): 12915

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Esht shum interesant ky mentaliteti i njerzve te ne te gjith e kerkojn maximumin per vete dhe kercejn ende pa ber hop. E kuptoje se 300.euro esht pak por edhe te kerkosh 500.euro ne starte esht jo korrekte. Per standart te kosoves dhe per nje profil te tille te puntorit,
Fitimi i pronareve te jete si ne perendim madje dhe me i madh shkak i abuzimeve ndersa fitimi i punetoreve iu dashka pershtatur standardit te Kosoves. Cuditemi pastaj perse te gjithe ikin jashte.
__________________
“If you cannot be happy with the little you have, you can be confused with the lot you want to have”
― Ernest Agyemang Yeboah

Buki liked this post
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2019, 03:17 PM   #3806
Geographica
it's done
 
Geographica's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Ferizaj/Wittenheim
Posts: 794
Likes (Received): 759

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Mos u gut, kryesorja nuk eshte lajmi per hapjen e fabrikes po kushtet e punetoreve ne te. Nese punetoret vazhdojne me pas pagen e pshurrte prej 250-300 Euro, me 6 dite ne jave pune, me kontrata gjysmake, me kushte te dobeta per pune, krejt e kote eshte.

Shpresoj te kete dikush informata se si do jete trajtimi ndaj punetoreve ne kete fabrike.

E vertet, shteti duhet me "ja ngre vesht" pak kompanive private. Une nuk jam ekonomist edhe nuk i di ne detaje si shkojn kėto punė, amo qysh ėshtė e mundur qė tė punesuarit ne kompani publike/shtetrore kanė pagat kogja tė kenaqshme 500, 600, 700 e perpjete., kurse ne kompani private 200, 300 deri nė 400 maksimum. Duhet tė krijohet barazpeshė/nivelizim pagash ndermjet publik/privat, plus qe privatet i grahin bothes pa u nal nė punė, kurse punetoret ne kompani publike punojn si "ngjum" veq shkon tu juv trash barku e truni. Prandaj krijohet paknaqesi tek popullsia edhe nė fund rezultati ose me u kyq ne kompani publike ose me emigru.
Geographica no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2019, 03:21 PM   #3807
Diarks
BANNED
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2,272
Likes (Received): 585

Quote:
Originally Posted by Dorado. View Post
Fitimi i pronareve te jete si ne perendim madje dhe me i madh shkak i abuzimeve ndersa fitimi i punetoreve iu dashka pershtatur standardit te Kosoves. Cuditemi pastaj perse te gjithe ikin jashte.
Kjo esht standart ne gjith ballkanin dhe gjith boten edhe Apple prodhohet ne kine dhe puntoret paguhen sipas standartit kinez 250 $, jo atij amerikan 3000$.

Natyrisht nuk esht mir por e tille esht ne gjith boten.


Megjithate duke shikuar standartin e jetes ne kosove edhe pse shpesh her abuzohet me keto te ardhurat dhe pagat ne kosove prap munde te themi se 350 euro paga ne kosove nuk esht edhe aēe keē. Duke diture se nuk ka familje ne kosove e cila ka vetem 350 euro te ardhura ne shumicen e rasteve ka me shum se dy te punsuar ne familje 2x350 euro 700.euro pastaj dihet se nuk ka familje ne kosove e cila nuk e ka nje te aferme dikun jasht prej nga poashtu perfiton te ardhura perijodike. Dhe me e rendesishmja njerzit te ne te vetmin obligim apo detyrim qe kan ndaj shtetit asht rryma-20 euro, uji-10 euro, dhe mbeturinat-5 euro.

Pastaj shumica apsolute e kan te zgjidhur problemin e banimit shumica kan te trasheguar nder shekuje ndonje prone. Pastaj shumica posedojn edhe toka me hetare tjeter gje pse nuk i punojn. Ne kosoves siē thash shumica apsolute e njerzve e kan te zgjidhure problemin baze te jetes pasi kan trasheguar nder shekuj e gjenerata prona. Tjeter gje se tash familjet jan rriture dhe jan shtuar edhe vllezrit po ndahen dhe natyrisht me ket shtrohet edhe nevoja per te zgjidhur problemin baze te jetes te nje perqindje dhe kategorie te caktuar.
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2019, 03:47 PM   #3808
Diarks
BANNED
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2,272
Likes (Received): 585

Me ket nuk dua ti mbroje kompanite private apsolut jo se ne e dim se shumica abuzojne me puntorte sidomos esht tmerr puna 6.dite ne jave. Ket duhet memndrysuue njemor e e me pare shteti. I cili ne radhe te pare duhet te mendoje per shendetin e popullsis pasi nje person qe punon 6.dite ne jave me vetem nje dite pushim kjo munde ti kushtoje edhe shtetit nje dite. jo semundja jo pa aftesia e hershme per pune pastaj ate duhet ta mbaje shteti etj.

Megjithate gjdogje ngelet ne dore te shtetit dhe ne ndergjegjen e punedhensve dhe biznismenve pa shpirte te ne. Nuk e di qfare shpirti kan keta biznesmenet te ne qe shumica fitojn vertet miliona dhe pa pike problemi munde ti pagujne puntoret me nje page dinjotoze prej 500.euro edhe nuk embejn nje gje te tille.

Kosova esht e vogel dhe ne i njofim te gjith biznesmenet atje dhe mundesit qe kan dhe ne e dime se shumica apsolute e tyre mbi 90% qyshe sote pa pike problemi munden me ju rrite pagat puntorve me te pakte 100.euro ne muajte dhe nuk e bejn nje gje te tille.

Pe mare shmbulle vetem nje kompanin exfis te cilet i njofe i kam daj te babes. Keta kan te punsuar mbi 200 puntor me paga nga 360 euro per puntore deri 500 euro per menagjer te pikave shitse. Ndersa kan xhiro te biznesit ne vite mbi 200.milion euro. Kta pa pike problemi kishin mujte me ju ba pagat nga 500 euro puntorve qe esht nje page dinjitoze per kosove dhe nuk e bejn esht vertet per te ardhe keē pse nuk e bejn. Dhe shumica e bizneseve ne kosove e kan ket mundesi.
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old December 30th, 2019, 04:07 PM   #3809
Diarks
BANNED
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2,272
Likes (Received): 585

Pak jasht temes por pasi jemi te ekonomia desha tju perkujtoje nje gje.


Kosova per shkak te mos liberalizimit te vizave vetem ne logjistike dhe transport i ka te humbura 20.000 vende te punes me paga shum dinjitoze qe shkojn deri ne 1000.euro ne muajt.

Pasi kompanit e kosoves jan te detyruara qe ket sherbim t'ju japin kompanive te vendeve te rajonit,

Konkretisht exfis ket sherbim ja kryejn kompani nga bullgaria dhe nga greqia te pakten atje nje kompani me pronare shqiptare te shqiperis. Ne te gjitha vendet ku vepron exfis qe tash furnizon eehe trupat amerikane ne afganistan irak dhe aeroportin e sarajeves dhe shkupit.
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2019, 06:16 PM   #3810
Diarks
BANNED
 
Diarks's Avatar
 
Join Date: Jan 2018
Posts: 2,272
Likes (Received): 585

Quote:
Lista e 10 tatimpaguesve mė tė mėdhėnj tė vitit: HIB sėrish nė vendin e parė, me rreth 70 milionė euro tatime tė paguara!

Nė treshen e parė tė tatimpaguesve mė tė mėdhenj nė Kosovė pėr vitin 2019 ėshtė HIB Petrol me 70 milionė euro, e pėrcjellė nga Buqaj me rreth 60 milionė dhe British American Tobacco me rreth 43 milionė euro tė paguara nė tatime.

Pėr ēdo vit, bizneset kosovare tė tė gjitha llojeve dhe madhėsive janė kontribuesit mė tė mėdhenj tė buxhetit tė shtetit. Megjithatė, korporatat e mėdha nė Kosovė pėrbėjnė burimin kryesor tė tė hyrave vjetore me shuma multimilonėshe nė arkėn e shtetit, duke e bėrė dallimin dhe shkėputjen nga bizneset tjera kontribuuese nė buxhetin vjetor tė vendit.

Edhe kėtė vit, lista e top 10 tatimpaguesve kryesor tregon se kėto 10 biznese tė mėdha sjellin qindra miliona euro nė buxhet brenda njė viti. Pėr rreth 10 vite me radhė, listės sė tatimpaguesve kryesor nė Kosovė i prin korporata HIB Petrol.

Nga burimet e Doganės sė Kosovės thuhet se pėrgjatė vitit 2019, HIB Petrol i ka sjellė buxhetit tė shtetit rreth 70 milionė euro nė taksa dhe tatime, ndėrsa nė vendin e dytė ėshtė kompania Buēaj e cila ka rreth 60 milionė euro tė paguara nė tatime ndaj shtetit gjatė vitit qė po e lėmė pas. Nė vendin e tretė ėshtė korporata multinacionale qė merret me produktet e duhanit, British American Tobacco qė nė buxhetin e shtetit tonė ka paguar rreth 43 milionė euro tatime.

Gjatė vizitės sė fundit nė HIB Petrol, kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Berat Rukiqi ka thėnė se patriotizmi mė i madh modern ėshtė kontributi ndaj ekonomisė vendore me tatime, punėsim dhe investime kapitale, siē HIB vazhdon tė bėjė pėr ēdo vit.

“Kompania ‘Hib Petrol’ e ka kuptuar rėndėsinė e kontributit pėr vendin, duke punuar, duke sofistikuar dhe duke u ofruar shėrbime moderne, qoftė kėtė pjesėn ku ka filluar e naftės apo edhe nė shumė investime tjera qė i ka bėrė nė vend. Dhe kjo ėshtė mė e pakta qė ne bėjmė, me ardh dhe me vlerėsu kėtė kompani pėr fundvit kompaninė me kontributin mė tė madh nė buxhetin e shtetit” ka thėnė Rukiqi.

Ai ka premtuar se pėrkrahja e Odės pėr kompanitė vendore do tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Lista e dhjetėshes sė parė tė biznesve tatimpaguese vazhdon me Prima Tobacco me 42.6 milionė euro tė paguara, ndėrsa nė vendin e pestė ėshtė Al Petrol, e pėrcjellė nga Lab Oil, Ex Fis, Alba Petrol dhe Petrol Company.

Nė vendin e dhjetė ėshtė Elkos me 19.4 milionė euro tatime tė paguara gjatė vitit 2019.

https://telegrafi.com/lista-e-10-tat...me-te-paguara/
Diarks no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2019, 07:21 PM   #3811
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,949
Likes (Received): 703

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Esht shum interesant ky mentaliteti i njerzve te ne te gjith e kerkojn maximumin per vete dhe kercejn ende pa ber hop. E kuptoje se 300.euro esht pak por edhe te kerkosh 500.euro ne starte esht jo korrekte. Per standart te kosoves dhe per nje profil te tille te puntorit,
Nuk eshte 500 Euro "Maximumi" po minimumi per nje mbijetese bazike ne Kosove. 300 Euro NUK mjaftojne as per mbijetese, je rast social, hjek per buke.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Kjo esht standart ne gjith ballkanin dhe gjith boten edhe Apple prodhohet ne kine dhe puntoret paguhen sipas standartit kinez 250 $, jo atij amerikan 3000$.

Natyrisht nuk esht mir por e tille esht ne gjith boten.
Qe nuk e ben OK vec pse eshte ne "gjithe boten". Ma mire eshte mos me punu hiq se me ja bo Milionat kompanive private ne shpinen tane, e rroga mos me te dal as per buke.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Pe mare shmbulle vetem nje kompanin exfis te cilet i njofe i kam daj te babes. Keta kan te punsuar mbi 200 puntor me paga nga 360 euro per puntore deri 500 euro per menagjer te pikave shitse. Ndersa kan xhiro te biznesit ne vite mbi 200.milion euro. Kta pa pike problemi kishin mujte me ju ba pagat nga 500 euro puntorve qe esht nje page dinjitoze per kosove dhe nuk e bejn esht vertet per te ardhe keē pse nuk e bejn. Dhe shumica e bizneseve ne kosove e kan ket mundesi.
Normal qe munden po nuk dojne, se e dojne krejt torten per veti. Neper institucione e kompani publike nje pastruse e ka pagen deri ne 580 Euro kurse ne kompani private MENAXHERAT i kane pagat nga max 500 Euro. Ky sistem eshte i kalbt edhe herdo kurdo ka me eksplodu prej se mbrenshmi e kersima ka me u ni ne krejt rajonin. Mark my words.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Megjithate duke shikuar standartin e jetes ne kosove edhe pse shpesh her abuzohet me keto te ardhurat dhe pagat ne kosove prap munde te themi se 350 euro paga ne kosove nuk esht edhe aēe keē. .
E thote nje njeri qe vet ka ik prej Kosoves dhe tash jeton ne Zvicerr.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old December 31st, 2019, 07:24 PM   #3812
Dorado.
Registered User
 
Dorado.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 14,275
Likes (Received): 12915

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Kjo esht standart ne gjith ballkanin dhe gjith boten edhe Apple prodhohet ne kine dhe puntoret paguhen sipas standartit kinez 250 $, jo atij amerikan 3000$.
Kina eshte vend komunist dhe me popullsine me te madhe ne bote qe po nuk paten mundesi punesimi nga keto kompani nuk kane fare. Te krahasohesh me Kinen. Bahh.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Natyrisht nuk esht mir por e tille esht ne gjith boten.
Boten e 3-te.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Dhe me e rendesishmja njerzit te ne te vetmin obligim apo detyrim qe kan ndaj shtetit asht rryma-20 euro, uji-10 euro, dhe mbeturinat-5 euro.
E pamundur. Ti nuk jeton ne Kosove dhe ja fut kot me mire te ma thote kete info dikush qe eshte i informuar. Kaq nuk paguan as nje cift pensionistesh ne nje apartament 1+1 duke lene menjane taksat e tjera.

Quote:
Originally Posted by Diarks View Post
Pastaj shumica apsolute e kan te zgjidhur problemin e banimit shumica kan te trasheguar nder shekuje ndonje prone.
Kosova si vend i vogel ka nje popullsi qe eshte anormale per madhesine e saj dhe si e tille nuk besoj se cfare eshte trasheguar mjafton per te gjithe. Prandaj ndertohet kaq shume sepse kekesa eshte e larte dhe keto apartamente qe shiten, blihen sot dhe me euro. Po mos te ishte emigracioni si AL dhe KS do te katandiseshin te jetonin si para disa dekadash me nga 3/4 kurora ne nje shtepi.

Ajo qe po thoja une me larte eshte qe duhet te kete nje kontroll me te madh nga shteti ndaj kompanive private. Nuk mundet qe keta te kene fitime marramendese ndersa punetoret te trajtohen si skllever; paga mizerje, nuk paguajne oret shtese, ne te shumten e rasteve pa siguracione, per femrat akoma me keq sepse i pushojne edhe ato pake qe jane per mos tu dhene lejen e lindjes etje. Ne keto kushte cdo njeri normal refuzon te shfrytezohet dhe detyrohet kundra deshires per te emigruar si zgjidhja e fundit per nje te ardhme me te mire per te dhe femijet.
__________________
“If you cannot be happy with the little you have, you can be confused with the lot you want to have”
― Ernest Agyemang Yeboah
Dorado. no está en línea   Reply With Quote
Old January 1st, 2020, 02:09 PM   #3813
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 9,107
Likes (Received): 12335

Quote:
​ATK thyen rekordin - mbledh gjysmė miliard euro

Administrata Tatimore e Kosovės ka thyer rekord nė mbledhjen e tė hyrave pėr herė tė parė qė nga themelimi i saj, ku vlera e mbledhur e tė hyrave ka arritur nė 501 milionė e 640 mijė e 196 euro, 46 milionė euro ose 10% mė shumė nė krahasim me vitin e kaluar.

Rezultatet e larta tė tė hyrave janė reflektim i pėrkushtimi tė jashtėzakonshme tė ATK-sė nė luftimin e ekonomisė jo-formale, mbledhjen e borxheve, rritja e kapaciteteve profesionale tė stafit, pėrmirėsimi i proceseve kyēe tatimore, komunikimet e rregullta me tatimpagues, bashkėpunimet me qytetarė, si dhe automatizimin e shėrbimeve ndaj tatimpaguesve.Pėrkundėr vėshtirėsive qė sfidojnė, ATK ėshtė e vendosur tė vazhdojė me pėrkushtimin mė tė madh tė realizojė suksese tė mėtutjeshme nė misionin e saj, ēdoherė duke respektuar kornizat ligjore, thuhet nė njoftim.
KosovaPress.com
__________________

Gjergj liked this post
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old January 2nd, 2020, 02:52 PM   #3814
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 9,107
Likes (Received): 12335ASK-RKS.com
__________________

JMBasquiat liked this post
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old January 14th, 2020, 04:45 PM   #3815
Plisat
Registered User
 
Plisat's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Location: Prishtina
Posts: 5,503
Likes (Received): 1978

Made in Kosova...

__________________

JMBasquiat, Llapi 1 liked this post
Plisat no está en línea   Reply With Quote
Old January 20th, 2020, 02:44 PM   #3816
JMBasquiat
Registered User
 
JMBasquiat's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 6,630
Likes (Received): 7171https://www.facebook.com/TrustiPensi...type=3&theater
JMBasquiat no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Tags
economy, ekonomia, kosova, kosovo

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Made in BELARUS - Economy News & Development Thread CrazySerb Eastern Europe / Balkans 84 November 2nd, 2007 06:46 PM
Development News (Economy and Industry) II | Икономика II zzibit Economy and Tourism 520 June 8th, 2007 03:56 AM
Development News (Economy and Industry) | Икономика 3tmk Economy and Tourism 588 March 23rd, 2007 01:39 AM


All times are GMT +2. The time now is 04:44 AM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2020 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us