[Zamość] Perspektywy, możliwości, przyszłość - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 5th, 2017, 11:21 AM   #141
sile
Registered User

sile's Avatar

Likes (Received): 1263

Tak, w zasadzie każda "praca przy komputerze", która może być wykonywana zdalnie. To jest spory trend, który może w długiej perspektywie zmienić obecny status quo i "uratować" mniejsze miasta. Oczywiście pod warunkiem, że będą miały co zaoferować cyfrowym nomadom.

Nie do końca rozumiem, jak budowa S17 ma pomóc w kontekście dwóch wymienionych przeze mnie kierunków. W jaki sposób skrócony czas dojazdu przełoży się na budowanie lokalnych elit, wzrost kwalifikacji czy poprawę jakości życia?
sile no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 5th, 2017, 12:37 PM   #142
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Likes (Received): 240

@Sile, a czy znasz może przykład ośrodka miejskiego, w którym zauważalne byłoby osiedlanie się takich nomadów?

Co do Twojego pytania sądzę, że ciekawym zbiorem odpowiedzi jest to opracowanie:

http://http://monitoruj.podkarpackie.pl/Grafika/Menu%20glowne/Aktualnosci/Raport_koncowy_z_badania_autostrady_i_drogi_ekspresowe.pdf

gdyż ciężko zebrać odpowiedzi w kilku punktach.
W szzególności rysunek 4.15. na 66 stronie dokumentu.

Last edited by Siersciu; January 9th, 2017 at 08:47 AM.
Siersciu no está en línea   Reply With Quote
Old January 8th, 2017, 08:55 PM   #143
sile
Registered User

sile's Avatar

Link nie działa A kontunuując wątek, wczoraj przewijając fejsa trafiłem na tę informację: http://www.kurierzamojski.pl/wiadomo...-sa-pieniadze/ Oczywiście sukces i radość. I tak tylko sobie myślę... prawie 82 miliony to potężne pieniądze w skali takiego miasta (własny budżet inwestycyjny Zamościa na 2017 r. to 78 mln). Za 82 miliony można rozwinąć bazę naukową, można przeprowadzić nie jedno, a kilka działań podnoszących kwalifikacje. Można posadzić drzewa, objąć sensownym planem zagospodarowania całe miasto itd. itp.

82 miliony. Na przebudowę 5 km drogi, która to miasto omija. Sukces.

Odpowiadając na twoje pytanie, z konkretnych przykładów przychodzą mi na myśl miasta, które Florida wymieniał w swoich książkach o klasie kreatywnej (za którą zebrał cięgi, ale stratyfikacja amerykańskiego społeczeństwa jest faktem) - Chapel Hill, San Francisco, Waszyngton, Austin, Seattle, Toronto i Portland. Z bliższych geograficznie na pewno Berlin i trochę średnich miast w Niemczech, a z własnych obserwacji i tego, co wyczytałem, Bielsko-Biała wydaje się być takim prototypem średniego miasta bez "statusu", do którego ludzie wracają, bo pozapłacowe korzyści wygrywają dla nich z Warszawą (pracowałem z takim przypadkiem). https://nomadlist.com też warto przejrzeć, z tym, że tam oczywiście prym wiodą wielkie miasta i tropiki

mceurytos, MłodyWilk liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Old January 9th, 2017, 08:48 AM   #144
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Już poprawiłem link.
A co do 82 mln zł na obwodnicę (ale jak rozumiem de facto przebudowę istniejącej drogi do drogi dwujezdniowej na całym odcinku czy nowy ślad?) to mam bardzo podobne odczucia... W sensie super, że będzie ale jak pomyślę o alternatywach to mi trochę szkoda. Nie jestem też pewien czy taka inwestycja zostanie zauważona przez potencjalnych inwestorów.

Last edited by Siersciu; January 9th, 2017 at 08:56 AM.
Old January 9th, 2017, 01:18 PM   #145
easio23
Registered User

Likes (Received): 781

Quote:
Originally Posted by Siersciu View Post
Już poprawiłem link.
A co do 82 mln zł na obwodnicę (ale jak rozumiem de facto przebudowę istniejącej drogi do drogi dwujezdniowej na całym odcinku czy nowy ślad?) to mam bardzo podobne odczucia... W sensie super, że będzie ale jak pomyślę o alternatywach to mi trochę szkoda. Nie jestem też pewien czy taka inwestycja zostanie zauważona przez potencjalnych inwestorów.
Panowie,
W perspektywie budowy S17 to o Zamościu wieści zaginą, ale patrząc z perspektywy inwestycji, to Zamość zyska wspaniałą, odnowioną ścieżkę łączącą Sitaniec z Płoskiem Suma summarum - korzyść jest.

Fakt pozostaje faktem, że nie jest to inwestycja warunkująca perspektywiczny rozwój miasta i nie oszukujmy się - żadna inwestycja drogowa z rozwojem Zamościa się nie będzie wiązała.

Patrząc na to co miasto ma do zaoferowania, to głównym nurtem rozwoju miasta wydaje się oparcie strategii rozwoju na turystyce w bardzo szerokim ujęciu zarówno lokalnym jak i regionalnym.

"Wal.czyć mogę tyl.ko o coś, co miłuję. Miłuję tyl.ko to, co sza.nuję, a sza.nuję je.dynie to, co rozumiem."

mceurytos liked this post
easio23 no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2017, 03:54 PM   #146
sile
Registered User

sile's Avatar

Po istniejącym śladzie.

Problem w tym, że po pierwsze - jak widać nie przebija się to jeszcze do świadomości, po drugie - będąc brutalnie szczerym, turystycznie też ma niewiele do zaoferowania i wcale nie jest to oczywisty kierunek.
Old January 10th, 2017, 10:15 AM   #147
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

http://www.kronikatygodnia.pl/wiadom...acych-zrodlach

Wrzucam link do powracającego tematu gorących źródeł i zainteresowanego inwestora.

easio23 liked this post
Old January 10th, 2017, 11:27 AM   #148
easio23
Registered User

Likes (Received): 781

Quote:
Originally Posted by sile View Post
Po istniejącym śladzie.

Problem w tym, że po pierwsze - jak widać nie przebija się to jeszcze do świadomości, po drugie - będąc brutalnie szczerym, turystycznie też ma niewiele do zaoferowania i wcale nie jest to oczywisty kierunek.
Co do DK74 po istniejącym śladzie to raczej spełnienie czyichś ambicji niż inwestycja niezbędna dla rozwoju. Niemniej jednak skoro dofinansowanie jest to trzeba korzystać i tyle.

Z walorami turystycznymi Zamojszczyzny i Roztocza ciężko dyskutować. Nie można zestawić Zamościa np z Krakowem czy Malborkiem bo to nie ta skala.
Turystyka to inwestycje, których nie widać na co dzień bo nie jest to "zakład pracy" gdzie się idzie pracować na etacie, bo nie daje zatrudnienia właśnie "na etat". Turystyka preferuje ludzi aktywnych a nie wyrobników korporacyjnych zaszytych w scenariusze codziennych obowiązków. Z drugiej strony mogę tylko domniemywać, ale właśnie w turystyce ogólnie jest obecnie największe zatrudnienie w regionie. Inwestycje zewnętrzne nie związane bezpośrednio z turystyką czyli bardziej "namacalne" w postaci zakładów produkcyjnych itp. oczywiście są zawsze mile widziane bo oprócz swoich walorów czysto "fiskalnych" niosą za sobą wprost proporcjonalny rozwój sektora turystycznego (noclegi, gastronomia, czas wolny kadry z zewnątrz itd.).

Taka dygresja na temat inwestycji drogowych w Polsce. Dużo buduje się ekspresówek i autostrad ale tak de facto celem dróg szybkiego ruchu jest usprawnienie tranzytu przez kraj lub z punktu do punktu. Oczywiście ma to swoje plusy, o których może kiedy indziej. Kiedyś pojawił się temat możliwości budowy drogi ekspresowej w ciągu DK74 do Zamościa w kontekście budowy S19 i budowy węzła w Janowie Lubelskim. Moje pytanie brzmi: po co? Tylko zawalilibyśmy tą trasę TIRami omijającymi A4, która niedługo będzie płatna, pojawiłby się wzmożony ruch, który absolutnie niczego dobrego dla rozwoju regionu by nie przyniósł.

"Wal.czyć mogę tyl.ko o coś, co miłuję. Miłuję tyl.ko to, co sza.nuję, a sza.nuję je.dynie to, co rozumiem."

michalwajdyk, MłodyWilk liked this post
easio23 no está en línea   Reply With Quote
Old January 12th, 2017, 12:25 PM   #149
tomek_j
Registered User

Likes (Received): 111

Quote:
Originally Posted by sile View Post
Oczywiście sukces i radość. I tak tylko sobie myślę... prawie 82 miliony to potężne pieniądze w skali takiego miasta (własny budżet inwestycyjny Zamościa na 2017 r. to 78 mln). Za 82 miliony można rozwinąć bazę naukową, można przeprowadzić nie jedno, a kilka działań podnoszących kwalifikacje. Można posadzić drzewa, objąć sensownym planem zagospodarowania całe miasto itd. itp.
82 miliony. Na przebudowę 5 km drogi, która to miasto omija. Sukces.
Uwielbiam takich forumowych mędrców powtarzających mądrości onetowych ekspertów. Powinniśmy podnosić kwalifikacje, rozwinąć bazę naukową, wykształcić obywateli, czy nawet posadzić drzewa ( to rozumiem za część tych 82mln). Dobrze byłoby wykopać jakieś morze i usypać góry Pewnie powinniśmy spróbować. Ale czy się uda? Ja osobiście w wielki sukces takich działań nie wierzę. Nawet gdybyśmy ambitnych obywateli wykształcili, to musieliby oni dostać w nagrodę atrakcyjne wynagrodzenia w atrakcyjnych zawodach. Nie będą czekać na inwestora 5, 10 czy więcej lat tylko uciekną. Z drugiej strony inwestor nie zainwestuje bo nie ma wykształconych. Nie chce siebie, czy nas usprawiedliwiać, że oto siedzimy w swoim marazmie i nic nie robimy bo się nie da. To co się da, tu i teraz robimy, staramy się na miarę możliwości naszych i tego miejsca. I jak słyszę, że po co wam S17, po co wam droga za 82mln, to sobie myślę forumowiczu z lepszych miejsc w tym kraju, że po to by nam tu żyło się trochę lżej, bo lekko nie jest.
tomek_j no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2017, 11:25 AM   #150
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Można się zdołować czytając Wasze opinie i sprowadzić się na ziemię, mimo że będąc na co dzień w innym mieście tęskni się za rodzinnym Zamościem. Choć nie brakuje Wam po prostu zdrowego rozsądku i trzeżwego spojrzenia.

Postrzegając turystykę jako główny kierunek rozwoju miasta zastanawiam się na ile Miasto będzie w stanie dobrze sprzedaż produkt jakim jest Starówka oraz miejscowości takie jak Zwierzyniec, Susiec, Krasnobród "w pakiecie". Tym bardziej, że do odnowienia zostały tak naprawdę tylko Pałac, Akademia i Plac Wolności.

PS. Ciekawi mnie podkreślane wsparcie posłów PiS w kwestii otrzymania przez Zamość 82 mln zł na (przyjmijmy: średnio potrzebną ale wybrzydzać nie będziemy) obwodnicę. Skoro byli w stanie sprawić aby Warszawa łaskawszym okiem spojrzała na tę kwestie to może jednak uda się szepnąć aby skierować choćby jednego inwestora z centralnej "puli" do naszej SSE?

Last edited by Siersciu; January 13th, 2017 at 11:32 AM.
Old January 13th, 2017, 03:56 PM   #151
mceurytos
Chief Executive Słoik

mceurytos's Avatar

Likes (Received): 1388

Quote:
Originally Posted by Siersciu View Post
PS. Ciekawi mnie podkreślane wsparcie posłów PiS w kwestii otrzymania przez Zamość 82 mln zł na (przyjmijmy: średnio potrzebną ale wybrzydzać nie będziemy) obwodnicę. Skoro byli w stanie sprawić aby Warszawa łaskawszym okiem spojrzała na tę kwestie to może jednak uda się szepnąć aby skierować choćby jednego inwestora z centralnej "puli" do naszej SSE?
Jestem pewien, że te pieniądze byłby przyznane tak czy inaczej i ufam, że zadecydowała ocena merytoryczna a nie polityka. Poza tym poseł PiS z naszego regionu nie gra nawet w 3-ciej lidze. Ot człowieczek od podnoszenia ręki i wystawiania piersi po ordery za cudze zasługi i gorliwie wykonujący polecenia komitetu politycznego vide. jedna z ostaniach konferencji prasowych w regionie

Inwestor z centralnej puli? Ale, że co Orlen ma wybudować rafinerię czy dopłacą BMW do budowy fabryki silników? Ba inwestycje w spółkach państwowych zamarły z racji czystek w zarządach, prywatnego natomiast nie zmuszą o ile sam nie będzie czuł interesu aby tutaj wydał swoje $$$.

Kończę bo znów wracamy na tematy polityczne...

A co do samej przebudowy - zastanawiające jest, że nie są dostępne nawet założenia tej przebudowy. Mowa o dwóch jezdniach i rondach. Gdzie ronda? Każde skrzyżowanie to rondo? Dwie jezdnie już od mostu na Łabuńce? Dziwne, że po takim "sukcesie" UM nie przedstawił wizualizacji z koncepcją samej przebudowy, bo taka musi istnieć.

Moim zdaniem wystarczyłoby, aby wyremontowany został odcinek od mostu do ul. Okrzei wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z Hyżą, reszta jest paleniem pieniędzmi w piecu, ale Unia daje to cóż - "cza ino brać!"

PrezesZmc, michalwajdyk liked this post
mceurytos no está en línea   Reply With Quote
Old January 13th, 2017, 06:52 PM   #152
rafal3939
Registered User

Likes (Received): 11

x

Quote:
Originally Posted by mceurytos View Post
Jestem pewien, że te pieniądze byłby przyznane tak czy inaczej i ufam, że zadecydowała ocena merytoryczna a nie polityka. Poza tym poseł PiS z naszego regionu nie gra nawet w 3-ciej lidze. Ot człowieczek od podnoszenia ręki i wystawiania piersi po ordery za cudze zasługi i gorliwie wykonujący polecenia komitetu politycznego vide. jedna z ostaniach konferencji prasowych w regionie

Inwestor z centralnej puli? Ale, że co Orlen ma wybudować rafinerię czy dopłacą BMW do budowy fabryki silników? Ba inwestycje w spółkach państwowych zamarły z racji czystek w zarządach, prywatnego natomiast nie zmuszą o ile sam nie będzie czuł interesu aby tutaj wydał swoje $$$.

Kończę bo znów wracamy na tematy polityczne...

A co do samej przebudowy - zastanawiające jest, że nie są dostępne nawet założenia tej przebudowy. Mowa o dwóch jezdniach i rondach. Gdzie ronda? Każde skrzyżowanie to rondo? Dwie jezdnie już od mostu na Łabuńce? Dziwne, że po takim "sukcesie" UM nie przedstawił wizualizacji z koncepcją samej przebudowy, bo taka musi istnieć.

Moim zdaniem wystarczyłoby, aby wyremontowany został odcinek od mostu do ul. Okrzei wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z Hyżą, reszta jest paleniem pieniędzmi w piecu, ale Unia daje to cóż - "cza ino brać!"

https://www.facebook.com/50954709252...6703411138531/ tutaj macie "wizualizacje"
rafal3939 no está en línea   Reply With Quote
Old January 16th, 2017, 10:58 AM   #153
sile
Registered User

sile's Avatar

Quote:
Originally Posted by tomek_j View Post
Uwielbiam takich forumowych mędrców ...itd. itp.
Boziu droga, tu jest wszystko. Jest ad personam już w pierwszym zdaniu, jest wyśmiewanie przez sprowadzanie do absurdu, jest pogarda wobec wiedzy, jest "ja w to nie wierzę" jako argument, jest wreszcie to od dekad nieprawdziwe, ale wciąż żywe przekonanie, że pracę ktoś musi "dać" i musi to być koniecznie Poważny Inwestor. Jest wreszcie pogląd, że jeżdżenie po pięknej nowej dwupasmówce znikąd donikąd jakimś dziwnym sposobem poprawia jakość życia.

Niech ci ten asfalt lekkim będzie. Z takim podejściem to rzeczywiście tylko obszczekiwać tych, którym się jeszcze chce chcieć.

michalwajdyk, mceurytos liked this post
Old February 8th, 2017, 10:04 AM   #154
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Wrzucam ciekawe spostrzeżenia na temat lotów z Lublina do Lwowa i Polskiego Busa na Ukrainę.
http://lublin.onet.pl/polaczenie-lot...kraina/v3b5mlf
Old February 8th, 2017, 03:40 PM   #155
sile
Registered User

sile's Avatar

A koleje? Kiedyś podobno był pociąg do Lwowa.
Old February 16th, 2017, 08:46 AM   #156
Siersciu
Registered User

Siersciu's Avatar

Za profilem FB Tomka Kossowskiego:
http://gospodarka.zamosc.pl/aktualno...lubelskie.html
Advertisement

Reply

Tags
lubelskie, zamość, zamosc