[Katowice] Urbanistyka i architektura miasta - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Architektura i Urbanistyka

Architektura i Urbanistyka Problemy i Wydarzenia

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 5th, 2017, 07:47 PM   #1
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Likes (Received): 806

[Katowice] Urbanistyka i architektura miasta

Witam w nowym wątku. Chciałbym, abyśmy podyskutowali tutaj o naszych wizjach nowych dzielnic Katowic, o możliwości powstawania nowych dróg, planach na teraz i na długie lata. Widzę tu również mapki z propozycjami
LibiazCity no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 5th, 2017, 08:08 PM   #2
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Na początek propozycja ode mnie. Wspomniane już w wątku o SBP przedłużenie ulicy Mickiewicza aż do Baildona, jako początek nowej dzielnicy mieszkaniowo-biurowej. Co ważne, zabytkowy budyneczek przy Żelaznej 9 nie byłby spisany na straty :-) Ulica przebiegałaby tuż obok niego.

Lahcim nitup liked this post
Old October 5th, 2017, 08:39 PM   #3
Lahcim nitup
Registered User

Likes (Received): 10206

ja bym potem widział przedłużenie Dąbrówki na północ i ew. przedłużenie Skargi

LibiazCity liked this post
Lahcim nitup no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 5th, 2017, 08:49 PM   #4
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Dąbrówki jak najbardziej, ale w miejscu hipotetycznego przedłużenia Skargi miał powstać Jupiter Plaza. IMHO lepiej gdyby tam wypełnić lukę w pierzei

Lahcim nitup liked this post
Old October 5th, 2017, 10:30 PM   #5
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

[Katowice] Urbanistyka i architektura miasta

Chciałbym zaznaczyć, że wcale nie uważam tego typu pomysłów za Sci-Fi. Po odpowiedniej dyskusji można by to wszystko podsunąć władzom i radnym, a także architektowi miejskiemu.

PS. Zastanawiam się jak byłoby rozsądniej w przypadku Mickiewicza - czy 2x2 bez pasa zieleni czy 1x2 z równoległymi miejscami do parkowania, albo pasem zieleni na środku.

PS. 2 Bardzo ekscytuje mnie taka perspektywa prostej jak drut wielkomiejskiej ulicy, ze zwieńczeniem w postaci SBP. Już teraz za drzewami widać te budynki praktycznie z Rynku.

Last edited by LibiazCity; October 5th, 2017 at 10:38 PM.
Old October 8th, 2017, 09:17 PM   #6
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

A tu propozycja rozwiązania na skrzyżowaniu Warszawskiej i Szkolnej:

Proponuję zwęzić Warszawską do 1 pasa w każdą stronę i zamknąć od Szkolnej do Rynku. Szkolną przerobić na dwukierunkową, jako kontynuację Warszawskiej. Obszary zaznaczone na szaro to strefa granitu.

PS. Zachęcam do aktywnego uczestnictwa w temacie

Maciek2207 liked this post
Old October 15th, 2017, 06:47 PM   #7
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Likes (Received): 32430

Obie propozycje są niepoważne. Kolejne przecinanie ulicy Grundmanna jest niepotrzebne. To ma być obwodnica śródmiejska i powinna mieć wysokie parametry, a nie skrzyżowania co 200-300 metrów. Poza tym funkcje drogi serwisowej dla północnego Załęża będzie pełnić "Nowogliwicka", o której rozmowa toczy się w innym wątku. Dwukierunkowa Szkolna nie ma racji bytu z tego powodu (stanowczo zbyt ciasny łuk na skręcie). Ponadto głupotą jest przecinanie torowiska tramwajowego.
michael_siberia no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2017, 08:44 PM   #8
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Hmm... No zależy jak wyobrażamy sobie miasto - czy jako przeciętniaka na arenie polskiej czy giganta znaczącego coś w Europie. Ja widzę Katowice przyszłości jako duże miasto, z wielkomiejskimi rozwiązaniami, wielkomiejskimi arteriami i rozmachem. Może to teraz brzmi dość nierealnie, ale krok po kroku można budować duże miasto. Widzę ul. Grundmanna jako miejską aleję, a nie antymiejską autostradę. Centrum miasta powinno wchłonąć kiedyś tereny po Baildonie i Załęże, a obwodnicą śródmiejską nazwałbym ciąg Bracka - Bocheńskiego jako część śródmiejskiego ringu.
Old October 15th, 2017, 09:32 PM   #9
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

W miejscu, w którym jest ul. Grundmanna, "miasta" nie było literalnie nigdy. Może najpierw zacznijmy od obniżki parametrów ul. Sokolskiej? Zresztą w samym śródmieściu mamy tak dużo wygonów, że może najpierw je zagospodarujmy, zamiast obniżać parametry bardzo potrzebnej drodze?
Old November 1st, 2017, 08:53 PM   #10
Lahcim nitup
Registered User

przydałby się tag 'katowice' dla tego wątku
Old November 2nd, 2017, 08:55 AM   #11
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Jak to uczynić? ;D
Old November 2nd, 2017, 02:45 PM   #12
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Poprosić moderatora. Na (prawie) całym SSC zwykli użytkownicy nie mogą dodawać samodzielnie tagów do wątków.
Old November 3rd, 2017, 09:49 AM   #13
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

Likes (Received): 17363

Ok.

Lahcim nitup, michael_siberia liked this post
Michał Ch. no está en línea   Reply With Quote
Old November 4th, 2017, 03:42 PM   #14
michael_siberia
Dear Donald, Yours Ever

michael_siberia's Avatar

Mnie mierzi jedna sprawa: czemu nikt nie zaproponował przez tyle lat, jak spójnie zagospodarować ten teren?

https://goo.gl/maps/ymbpT7XRy2B2

Oczywiście, chodzi mi o południowy brzeg rzeki Rawy.
Old November 4th, 2017, 07:17 PM   #15
Lahcim nitup
Registered User

czasem sam autem robię tamtędy skrót, by ominąć skrzyżowanie Dudy-Gracza/Warszawska
Old November 5th, 2017, 01:56 AM   #16
ormi
Registered User

Likes (Received): 3192

Quote:
Originally Posted by michael_siberia View Post
Mnie mierzi jedna sprawa: czemu nikt nie zaproponował przez tyle lat, jak spójnie zagospodarować ten teren?

https://goo.gl/maps/ymbpT7XRy2B2

Oczywiście, chodzi mi o południowy brzeg rzeki Rawy.
Cos mi sie przypomina, ze widzialem tu kiedys na Forum albo poprzez Forum plan zabudowy tamtego terenu przez USl. kiedy WRiTV byl jeszcze w pierwszych zapowiedziach.
Mialy tam byc akademiki i nie wiem juz ktory wydzial Uniwersytetu.
Za bardzo spojny, a przede wszystkim kompletny, to ten plan chyba nie byl.
Dzielnica uniwersytecka i laczaca sie z nia dzielnica P-W-G nadal kryje olbrzymi potencjal.
Przypomnialbym, ze nie tak dawno marzylem o glownym wielkim uniwersyteckim budynku, mieszczacym tez Rektorat, przy Moniuszki, na wprost Bulwarow Rawy, miedzy Uniwersytecka i Bankowa.
Uzupelnione i wzbogacone Bulwary Rawy doskonale by spinaly ta nowopowstajaca, niezmiernie wazna czesc Srodmiescia.

NB. Co do dzielnicy P-W-G, teraz po powstaniu WRiTV, to widzialby mi sie tam nastepny krok w postaci kompletnej renowacji zespolu budynkow za nim, Pawla 5, 7, 9, 11 i 13 - z widokami na tworzenie katowickiego Soho czy Quartier Latin gdyby tak jeszcze mozna bylo tam dyskretnie kierowac skladem socjalnym przyszlych mieszkancow, z preferencjami dla studentow oraz ogolnie ludzi nauki i kultury...

LibiazCity liked this post
ormi no está en línea   Reply With Quote
Old November 5th, 2017, 06:55 AM   #17
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Moją propozycją w tym temacie jest - o czym już pewnie nie raz pisałem - wywalenie wszystkich baraków z południowego brzegu Rawy i przeciągnięcie ulicy Teatralnej wzdłuż rzeki aż do Dudy-Gracza. Wtedy byłaby szansa na rozsądne uporządkowanie tej okolicy.

Old November 5th, 2017, 12:17 PM   #18
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by LibiazCity View Post
Moją propozycją w tym temacie jest - o czym już pewnie nie raz pisałem - wywalenie wszystkich baraków z południowego brzegu Rawy i przeciągnięcie ulicy Teatralnej wzdłuż rzeki aż do Dudy-Gracza. Wtedy byłaby szansa na rozsądne uporządkowanie tej okolicy.

Z pewnoscia nie przedluzenie Teatralnej czy zbudowanie na poludniowym brzegu Rawy jakiejkolwiek ulicy samochodowej, przynajmniej na odcinku od Szkolnej do Gorniczej - tam jest miejsce tylko dla pieszych Bulwarow Rawy.
A tak w ogole to wywalasz drzwi prawie juz otwarte - wlasnie kilka dni temu zrobilem spacer ta droga, a moznaby przejechac i samochodem po wertepach.
Te budy obrocone tylem do Rawy, miedzy Bankowa i Szkolna, to maly problem, ktory sam sie ureguluje, gdy wladze powazniej zajma sie tamta okolica.
Powazniejszy problem to likwidacja przyzwoicie tam zainstalowanej duzej stacji technicznej kontroli pojazdow.
A ponad wszystko jest problem parkowania stajacych tam bezladnie samochodow - gdzie je przemiescic i jakim kosztem?
Old November 5th, 2017, 12:24 PM   #19
ormi
Registered User

Quote:
Originally Posted by LibiazCity View Post

Z pewnoscia nie przedluzenie Teatralnej czy zbudowanie na poludniowym brzegu Rawy jakiejkolwiek ulicy samochodowej, przynajmniej na odcinku od Szkolnej do Gorniczej - tam jest miejsce tylko dla pieszych Bulwarow Rawy.
A tak w ogole to wywalasz drzwi prawie juz otwarte - wlasnie kilka dni temu zrobilem spacer ta droga, a moznaby przejechac i samochodem po wertepach.
Te budy obrocone tylem do Rawy, miedzy Bankowa i Szkolna, to maly problem, ktory sam sie ureguluje, gdy wladze powazniej zajma sie tamta okolica.
Powazniejszy problem to likwidacja przyzwoicie tam zainstalowanej duzej stacji technicznej kontroli pojazdow.
A ponad wszystko jest problem parkowania stajacych tam bezladnie samochodow - gdzie je przemiescic i jakim kosztem?
Old November 5th, 2017, 01:05 PM   #20
LibiazCity
Registered User

LibiazCity's Avatar

Ja uważam, że trzeba tam pociągnąć jeden pas jezdni - niekoniecznie asfaltowej - dla samochodów w kierunku wschodnim i będzie jeszcze wystarczająco miejsca na szerokie bulwary.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
katowice

Thread Tools

Posting Rules