[Łódź ●] NCŁ, czyli Nowe Centrum Łodzi [OT wieżowcowy = brig] - Page 336 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Łódź

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 87 votes, 4.95 average.
Old November 18th, 2014, 09:59 PM   #6701
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

Likes (Received): 25591

Że plan zagospodarowania NCŁ trafił do Rady Miejskiej to już wiecie?

Nowe Centrum Łodzi: operacja na otwartym mieście Informacje. Zdjęcia. Plany. Budowa dworca Łódź Fabryczna. Brama Miasta.

lodzer.m liked this post
karol.ldz está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 18th, 2014, 10:03 PM   #6702
hp_gof
Registered User

hp_gof's Avatar

Likes (Received): 6545

Wiemy. Szkoda tylko, że nie mamy Rady Miejskiej (nowej)

Kpc21 liked this post
hp_gof no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2014, 10:26 PM   #6703
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 11246

Kiedy jest pierwsza sesja?
Old November 18th, 2014, 10:29 PM   #6704
dexter2
Pijcie portera z BŁ!

dexter2's Avatar

Likes (Received): 20630

Jakby ktoś był ciekawy, to wygląda na to, iż jednak będzie park przy Kopcińskiego.

Bo gdzie byś nie był i jak by cię nie przyjęli
Nigdy nie będziesz się czuł jak na Obiecanej Ziemi

NYC & EastCoast USA
Wątek zdjęciowy Łódź and Poland
dexter2 no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2014, 10:30 PM   #6705
misiek-lodz
Misie śni lepsza Łódź...

misiek-lodz's Avatar

Likes (Received): 11757

Czytam ten plan, przeglądam i mam wrażenie, że niewiele na nim naniesiono poprawek w związku z tym wszystkim, o czym tutaj sobie rozprawialiśmy.
A już brak w nim pewnych (dla mnie - wzór poniżej) realizacji priorytetowych smuci. Może i bardziej życiowy, może i pewniejszy, ale bez tego wielkiego BOOM!, które miało nastąpić za sprawą właśnie kilku głównych czynników.
Ale to już tyle razy było przerabiane, że po co wałkować. Co ja mogę, biedny żuczek...
misiek-lodz no está en línea   Reply With Quote
Old November 18th, 2014, 10:54 PM   #6706
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

No ale to było pewne. Dużo poprawek zostało odrzuconych. Nie ma co teraz roztrząsać, trzeba uchwalać i budować. W innych miastach co chwila nowa inwestycja, a u nas wszystko stoi przez kilka drzew. Jak zakładali Łódź to tyle nie gadali

Nowe Centrum Łodzi: operacja na otwartym mieście Informacje. Zdjęcia. Plany. Budowa dworca Łódź Fabryczna. Brama Miasta.

Old November 20th, 2014, 04:43 PM   #6707
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

Jutro o godz. 11 w EC1 prezentacja planów zagospodarowania plus konferencja. Udaje się ktoś z pytaniami?

Old November 21st, 2014, 01:07 AM   #6708
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

To jeszcze przypomnienie:

O godzinie 11.00 EC1, ul.Targowa 1/3 plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego dla Nowego Centrum Łodzi oraz innych terenów miasta.
Wiceprezydent Marek Cieślak, Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, Robert Warsza oraz Dyrektor Błażej Moder z Nowego Centrum Łodzi.

lodzer.m liked this post
Old November 21st, 2014, 04:24 PM   #6709
lodzer.m
I ♥ Boat City

lodzer.m's Avatar

Likes (Received): 8310

I jak tam?

Ja jeszcze przypomnę/poinformuję osoby, które nie wyczytały tego z innego wątku, że zabudowa przy ul. Narutowicza, zgodnie z projektem mpzp, będzie mogła być wyższa, niż na wizualizacjach. To, co na wizualizacjach, to plan minimum, i to jest dla mnie od początku oczywiste.

Trzymam kciuki za zbudowanie NW narożnika ul. Narutowicza/Kilińskiego. Pomysł skweru tambył urbanistyczne skrajnie antymiejski.

Posty dotyczące wyburzenia kamienicy przy ul. Kilińskiego - przeniesione do wątku o dewastacji zabytków.
lodzer.m no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2014, 02:28 AM   #6710
misiek-lodz
Misie śni lepsza Łódź...

misiek-lodz's Avatar

Likes (Received): 11757

Czytałem jeszcze trochę plan- serio praktycznie nic się tam nie zmieniło...

W MPU zaprezentowano makietę (na końcu posta artykul, w linku filmik).

Ja osobiście ubolewam nad kilkoma sprawami:
1. Brak Specjalnej Strefy Sztuki (dla mnie kluczowe, turystycznie - "szklana rura" - po dworcu i EC1 najważniejszy punkt mogący przyciągnąć turystów).
2. Brak CŁC (również kluczowy, biznesowo - "pudełka Gehryego" - obiekt mogący przyciągnąć konferencje i festiwale z całej Europy).
3. Na siłę zasłonięcie "Waderów" trzema budynkami po drugiej stronie uliczki przed nimi. Spokojnie by te trzy obiekty niewielkie mogli sobie darować, żeby od Rynku Kobro był widok na imponujący i wyjątkowy obiektEC-1 Wschód. Jeden z najciekawszych i póki co JEDYNY PEWNY (poza dworcem) budynek w NCŁ będzie tak mocno przysłonięty.
Oby te trzy bloczki były udostępnione po prostu w ostatniej kolejności Miejsca póki co nie brakuje...
No, chyba, że będzie SSS, to spokojnie może zasłaniać Wadery
4. Ograniczenia wysokości (no jednak - przynajmniej przy Nowowęglowej w kierunku Kopcińskiego nikomu by to nie zaszkodziło i niczego nie zakłóciło) - choć to już tam jako tylko takie lekkie ubolewanie. Jasne, że wolę, żeby zabudowany był CAŁY OBSZAR, a nie wysoko, za to punktowo, a reszta to puste połacie na lata. Może kiedyś powstanie JNCŁ (Jeszcze Nowsze Centrum Łodzi) i tam się już walnie same Burż Łodzie
5. Trochę mi nie pasi, że południowa ściana wschodniego wejścia na NŁF będzie też zabudowana - w sumie trochę jakby wbrew temu, co tam teraz budujo - myślałem, że pozostanie pusta przestrzeń przed dworcem połączona z Rynkiem Kobro.
No i większe i mniejsze uwagi, ale to już powoli się wyciszam w temacie, bo teraz, to już tylko można patrzeć na rozwój (oby) sytuacji. Sytuacja sama w sobie mi nie pasuje do końca, ale i tak życzę jej jak najlepiej
6. Brak integracji (bezpośredniej) dworca z Pasażem Knychalskiego (będą rozdzielone ulicą dojazdową, a więc ruchliwą). Może jakaś kładka (bez schodów, z rampami) - podobnie od Knychalskiego na Plac Dąbrowskiego.
7. Przystanek dla tramwajów jadących Kilińskiego na północ NIEZINTEGROWANY z dworcem - wszystkie linie (łącznie z tramwajami jadącymi na południe) będą zatrzymywać się między dworcem, a parkiem, poza właśnie tą linią. A to dlatego, że brak jest prawoskrętu (torów) z Narutowicza w Kilińskiego na północ.

I parę tam innych drobiazgów, ale to może... następna ekipa naprawi te błędy...

Reportaż w TOYA (klik)
.

I artykuł z wyborczej, a pod linkiem filmik z nagraniem makiety (ciekawe, że ani makieta ani wizualizacje nie uwzględniają już budowanego nowego budynku komendy policji).

Quote:
Projekt planu Nowego Centrum Łodzi trafił już do rady miejskiej, która zdecyduje, czy zostanie przyjęty. - Projekt był już dwukrotnie składany do publicznego wglądu. Za pierwszym razem zgłoszono uwagi, które zostały uwzględnione. Zmieniony projekt znów przekazano do wglądu, ale tym razem uwagi zostały odrzucone, dlatego można było przedstawić go radzie miasta - mówi Agnieszka Strąkowska, projektantka MPU. - Teraz wszystko zależy od radnych, nie wiemy jeszcze, kiedy projekt trafi na sesję.

Makietę, która stoi w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, naklejono na karton z rozrysowanym projektem planu. Wydrukowane na drukarce 3D miniatury budynków mają dwa kolory - białe to budynki, które już stoją. Szare to propozycje nowych.

Cały tekst: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,1...#ixzz3JkgJQiPZ

Last edited by misiek-lodz; November 22nd, 2014 at 05:40 PM.
misiek-lodz no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2014, 10:34 PM   #6711
BonjoPOL
Władza l**u

BonjoPOL's Avatar

Likes (Received): 8342

Quote:
Wysokość zabudowy: dopasowana do istniejących budynków 5-7 kondygnacji
Dominanty wysokościowe: Brama Miasta (17 kondygnacji), tereny nad dworcem (12 kondygnacji)
http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/n...7406b479,1,3,9

Hm...

takiataki, Bartas2004 liked this post
BonjoPOL no está en línea   Reply With Quote
Old November 22nd, 2014, 10:45 PM   #6712
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

Kiedyś miałem nieustosunkowany stosunek do wysokości w NCŁ ale po ostatnim pobycie na ulicy Przyokopowej w Warszawie, gdzie powstaje nowy 'Mordor na Domaniewskiej", stwierdzam, że budynki niższe są bardziej ludzkie. Te wszystkie dzielnice biznesowe z budynkami 10+ są potwornie trudne do strawienia. Sorry za OT.

hp_gof, live_evil liked this post
Old November 22nd, 2014, 11:42 PM   #6713
takiataki
Registered User

takiataki's Avatar

Likes (Received): 1783

Quote:
Originally Posted by BonjoPOL View Post
Hm...
Oj tam oj tam Przecież poparły to wnikliwe analizy zespołu miejskich fachowców, który wyprzedził samą firmę wyłonioną do tego celu w przetargu.

Ja widzę pewną prawidłowość. Burzenie kamienic, hotelu Centrum to przemyślana strategia. Jak zrówna się z ziemią cały teren NCŁ to nie trzeba będzie nic budować, bo średnia wysokość na tym terenie będzie wynosiła 0 metrów!

Kpc21, Bartas2004, Zyrkon liked this post
takiataki no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2014, 11:51 AM   #6714
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 8275

Quote:
Originally Posted by misiek-lodz View Post

Czytałem jeszcze trochę plan- serio praktycznie nic się tam nie zmieniło...

W MPU zaprezentowano makietę (na końcu posta artykul, w linku filmik).

Ja osobiście ubolewam nad kilkoma sprawami:
1. Brak Specjalnej Strefy Sztuki (dla mnie kluczowe, turystycznie - "szklana rura" - po dworcu i EC1 najważniejszy punkt mogący przyciągnąć turystów).
2. Brak CŁC (również kluczowy, biznesowo - "pudełka Gehryego" - obiekt mogący przyciągnąć konferencje i festiwale z całej Europy).
3. Na siłę zasłonięcie "Waderów" trzema budynkami po drugiej stronie uliczki przed nimi. Spokojnie by te trzy obiekty niewielkie mogli sobie darować, żeby od Rynku Kobro był widok na imponujący i wyjątkowy obiektEC-1 Wschód. Jeden z najciekawszych i póki co JEDYNY PEWNY (poza dworcem) budynek w NCŁ będzie tak mocno przysłonięty.
Oby te trzy bloczki były udostępnione po prostu w ostatniej kolejności Miejsca póki co nie brakuje...
No, chyba, że będzie SSS, to spokojnie może zasłaniać Wadery
Mówiąc brutalnie, usuwając CFC czy SSS z MPZP wykastrowano NCM (w sumie od tego momentu nazwa NCM jest pretensjonalna, bo to ani centrum ani nowe, co najwyżej to się powinno nazywać dzielnica dworcowa lub coś w tym stylu). O ile można wogóle mówić o jakiejś dzielnicy bo z szumnych planów skończy się na nowym dworcu, odremontowanym EC1 u paru bardzo przeciętnych inwestycjach w okolicach Kilińskiego i dworca. Plus parę bloków na nowych terenach. Na więcej nie ma co liczyć, skoro nawet miasto odpuściło i dziś inwestycjami w NCM nazywa remonty budynków które powstały 100 lat temu i leżą przy Piotrkowskiej. Tyle zostało z szumnych planów. O tym że możemy zapomnieć o NCM widać po MPZP czy braku KDP w KT (linia do Bełchatowa się znalazła!) a przecież prace studialne nad nią można było wpisać. Nie wiem co przeszkadzało ustalić na działki pod SSS czy CFC warunki pod te budynki. Na tym terenie jest kilkadziesiąt hektarów pustych działek, nie zabudują nawet połowy tego przez najbliższe ćwierćwiecze, gdyby w przyszłości do władzy dostała się bardziej ambitna ekipa była by szansa powrotu. Niestety w przypadku CFC nie dość że MPZP nie przewiduje tego to jeszcze z trudem pozyskaną działkę sprzeda się za śmieszne pieniądze pogrzebując na amen szanse na ten amibtny projekt.
A swoja drogą ciekawe czy można złożyć doniesienie do prokuratury za niegospodarność. Miasto wydaje grube miliony na projekt SSS a potem nawet nie uwzględnia do w MPZP które są ustalane raptem 2-3 lata później. Toż za takie coś powinno się do kryminału odpowiedzialnych wysyłać. Na szczęście poprzednik rozpoczął EC1 i dzięki temu choć to będzie na poziomie, bo przy obecnych władzach spodziewałbym się paru knajp i nazwy off elektrownia.

Quote:
4. Ograniczenia wysokości (no jednak - przynajmniej przy Nowowęglowej w kierunku Kopcińskiego nikomu by to nie zaszkodziło i niczego nie zakłóciło) - choć to już tam jako tylko takie lekkie ubolewanie. Jasne, że wolę, żeby zabudowany był CAŁY OBSZAR, a nie wysoko, za to punktowo, a reszta to puste połacie na lata. Może kiedyś powstanie JNCŁ (Jeszcze Nowsze Centrum Łodzi) i tam się już walnie same Burż Łodzie
Cały obszar nie będzie zabudowany za twojego życia, miasto się wycofało z tego projektu o czym świadczą te MPZP. Nie ma KDP, CFC czy SSS. Więc co ma być magnesem? Pociąg do wawy jadący 80 minut? W latach 90tych jechał 90 i jakoś nie przyciągało to inwestycji. Obniżanie wysokości zabudowy nic nie da poza tym, że obniży się jakość tej zabudowy. Przerabialiśmy to w Łodzi w latach 90tych. Spektakularna inwestycja (miejska czy prywatna) mogłaby przyciągnąć kolejnych inwestorów, kilkupiętrowe bloki jesli kogoś przyciągną to co najwyżej kolejnych budowniczych kilkupiętrowych bloków. Generalnie o ile między Kilińskiego a Nowotargową można to jeszcze jakoś przełknąć. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat powstało tam parę wyższych budynków które po modernizacji będą sugerowały że to jednak centrum a nie ciągle jakieś dzielnica obok centrum, o tyle wysokość zabudowy na wschód od Nowotargowej to jakieś totalne nieporozumienie. "Sorry, takiego mamy architekta miasta"....

Quote:
Originally Posted by karol.ldz View Post
Kiedyś miałem nieustosunkowany stosunek do wysokości w NCŁ ale po ostatnim pobycie na ulicy Przyokopowej w Warszawie, gdzie powstaje nowy 'Mordor na Domaniewskiej", stwierdzam, że budynki niższe są bardziej ludzkie. Te wszystkie dzielnice biznesowe z budynkami 10+ są potwornie trudne do strawienia. Sorry za OT.
Któryś z łódzkich urzędników fajnie niedawno podsumował protesty w sprawie nowych dróg, że jeśli komuś droga w mieście przeszkadza to niech się na wieś przeniesie, ja bym dodał do tego że jeśli komuś przeszkadzają w centrum milionowej aglomeracji budynki 10+ to niech też pomyśli o jakiś przedmieściach albo wsi.

Dzielnica Straconych Nadziei - czyli dawne Nowe Centrum Łodzi albo po prostu w skrócie Ch.j, d..a i kamieni kupa

-------------------------------------------

potrzebna jest krytyka konstruktywna a najlepiej taka krytyka której by w ogóle nie było z filmy Rejs, wiecznie aktualne

Kpc21, Zyrkon, misiek-lodz liked this post
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2014, 01:27 PM   #6715
BonjoPOL
Władza l**u

BonjoPOL's Avatar

Likes (Received): 8342

Co akurat nie zmienia faktu, że te stricte biurowe rejony Warszawy są dramatyczne pod względem przyjazności - poza biurami i w porywach jakąś pojedynczą gastronomią w co 2-3 budynku nie ma tam NIC. Gdyby parter i 1-2 piętra zarezerwowane były na usługi, handel, rozrywkę itd. to odbiór były zupełnie inny i chyba taki właśnie jest plan w NCŁ

Kpc21, lodzer.m liked this post

Last edited by BonjoPOL; November 23rd, 2014 at 01:36 PM.
BonjoPOL no está en línea   Reply With Quote
Old November 23rd, 2014, 01:33 PM   #6716
karol.ldz
Registered User

karol.ldz's Avatar

Dokładnie. Jak budować to 40-50 pięter, bo akurat drapacze chmur w Warszawie wyglądają świetnie. Ale te centra biznesowa to kołchoz, a nie miasto. Zrobić u nas, małe przyjazne miasto. Ja nie mam kompleksu wsi w NCŁ. Kompleks wsi mam jak patrzę na te wszystkie niezapełnione plomby, gdzie jest syf totalny.

btw. fot. Maciej Chronowski:

Old November 24th, 2014, 12:05 AM   #6717
Kpc21
Registered User

Likes (Received): 11246

Zgodnie z sugestią przenoszę się tu z wątku EC1.

Quote:
Originally Posted by master1024 View Post
Jeden szkopuł: Projekt powstał. Mieli robić go za darmo?
Projekt powstał, ale miasto go nie otrzymało. Czyli autorzy mogą go sprzedać komu tylko chcą. Jest w ich dyspozycji.

Skoro przetarg jest unieważniony, projektu miasto nie ma, to wszelka logika sugeruje, że do miasta powinny wrócić pieniądze za ten projekt.
Old November 24th, 2014, 11:01 AM   #6718
Bartas2004
Registered User

Bartas2004's Avatar

Likes (Received): 8275

karol.ldz odp w rozmawiajmy o łodzi bo schodzisz na tematy za które tu jest brig

Dzielnica Straconych Nadziei - czyli dawne Nowe Centrum Łodzi albo po prostu w skrócie Ch.j, d..a i kamieni kupa

-------------------------------------------

potrzebna jest krytyka konstruktywna a najlepiej taka krytyka której by w ogóle nie było z filmy Rejs, wiecznie aktualne
Bartas2004 no está en línea   Reply With Quote
Old November 24th, 2014, 04:46 PM   #6719
Loukas_
Discover Lodz

Loukas_'s Avatar

Likes (Received): 829

w zeszły weekend byłem w Hamburgu. Miałem nieco napisać o Hafen City, bo projekt ma sporo analogii do NCŁ. W Każdym razie tam mają bardzo ładne wiaty przystankowe. Wszędzie jednakowe, bardzo proste i nowoczesne (patrz tutaj). Ogólnie mają dużo takich węzłów przesiadkowych, a cała komunikacja działa znakomicie. To, co rzuciło mi się w oczy w Hafen City to
  • projekt, którego koszty musiały być ogromne. Widać, że dzielnica powstała praktycznie w jednym momencie. Jest tam sama nowoczesna zabudowa, a wszystkie najważniejsze kwartały są zabudowane.
  • płyty betonowe mogą wyglądać dobrze w reprezentacyjnych częściach miasta. Muszą być jednak wykonane z dobrej mieszanki materiałów (jakieś domieszki kamyków) oraz całość musi być ułożona z głową. W centrum oczywiście jest bardzo dużo chodników granitowych, ale jeszcze więcej betonowych.
  • To, co jest problemem Hafen City to pustki na ulicach. Ten kwartał jest nieco na uboczu. Zabudowa niby jest zróżnicowana - jest część biurowa i mieszkaniowa, ale jakoś tych ludzi nie widać. Czuć, że życia miasta toczy się w innym miejscu.
  • I to co jest chyba najważniejsze w kontekście NCŁ - wielkie projekty wcale nie muszą być bodźcem dla tych mniejszych. Elbphilharmonie Hamburg nie jest lubianym i popieranym projektem przez mieszkańców. Jest zdecydowanie za drogi, a budowa trwa w nieskończoność. To, czego zdecydowanie tam brakuje to miejsc przyjaznych mieszkańcom, jakichś knajp. Czegokolwiek. Cała dzielnica jest aż nadto sterylna. Jeśli są jakieś restauracje to tylko drogie i głównie są to kawiarnie. Jest jakoś pusto, a efekt potęguje się gdy przejdzie się do tętniącego życiem centrum miasta przy głównym dworcu.

Last edited by lodzer.m; November 27th, 2014 at 12:04 PM.
Loukas_ no está en línea   Reply With Quote
Old November 26th, 2014, 12:08 AM   #6720
Loukas_
Discover Lodz

Loukas_'s Avatar

Likes (Received): 829

Ktoś się mnie pytał w innym wątku o poprawę makiety. Proszę. Zdjęcie jest na moim serwerze także można je przekleić do pierwszego wpisu, a jakbym robił aktualizację to po prostu podmienię plik i nie trzeba będzie aktualizować linku.

Reply

Tags
łódź, lodsch, lodz, nowe

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules