[Gdańsk Śródmieście] Targ Sienny i Rakowy - Forum Gdańsk - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Trójmiasto

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

View Poll Results: Co jest najgorszym elementem Forum Gdańsk?
Połączenie budynków w molocha i zabetonowanie kanału Raduni 119 35.10%
Budynki w kształcie stodół z trawiastymi skarpami i schodami 100 29.50%
Klocowaty budynek kina bez okien w eksponowanym narożniku 48 14.16%
Dziura w ziemi w stylu City Forum z tunelem pod Okopową 9 2.65%
Przeskalowany układ drogowy z wiaduktem wielkości lotniskowca 63 18.58%
Voters: 339. You may not vote on this poll

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 18 votes, 4.83 average.
Old April 3rd, 2007, 01:00 AM   #1
broker
Registered User

Likes (Received): 2662

[Gdańsk Śródmieście] Targ Sienny i Rakowy - Forum Gdańsk

Poniewaz to bedzie odrebny konkurs i projekt a tym samym spojna koncepcja dotyczaca okreslonego obszaru najwyzszy czas na osobny watek. Tym bardziej, ze do tej pory temat 'błąka' sie po roznych innych watkach, szczegolnie o Mlodym Miescie.

gazeta.pl
Quote:
Kto chętny na Targ Sienny i Targ Rakowy

Holenderskiej firmie ING nic nie wyszło z planów zabudowy Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku. Miejscy urzędnicy szukają teraz nowego partnera. Wyłonić ma go międzynarodowy konkurs.

Dziś te tereny nie należą do reprezentacyjnych części Gdańska. Są tam hale targowe Gildii, budka z hamburgerami, parkingi strzeżone i przystanki autobusowe. Nie ma tam prawie nic, co przyciągałoby turystów czy mieszkańców.
Zupełnie inny obraz tego miejsca widać na deskach miejskich planistów. Tam Targ Rakowy i Targ Sienny to teren prawie całkowicie zabudowany: są tam nowe ulice, biurowce, sklepy i apartamentowce. Nowe budynki mają się pojawić nie tylko na wolnych dziś działkach, ale także na powierzchni, która powstanie z przykrycia torów kolejowych - pomiędzy ul. Hucisko a Armii Krajowej - gigantyczną betonową platformą. Pod platformą znajdzie się przystanek Gdańsk Śródmieście, do którego wydłużone zostaną tory trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Nie są to nowe pomysły - w Gdańsku mówi się o tym głośno od 2000 r., kiedy miasto podpisało list intencyjny z holenderską firmą deweloperską ING Real Estate. Rozmowy z Holendrami ciągnęły się latami, ważność listu intencyjnego kilkukrotnie przedłużano. Jednak w 2005 r. okazało się, że z kilkuletnich negocjacji nic nie wyjdzie.

Kolejna próba znalezienia inwestora ma zostać podjęta wkrótce. W Urzędzie Miejskim trwają przygotowania do międzynarodowego konkursu, który ma wyłonić firmę mającą zabudować niemal 5-hektarową działkę w centrum Gdańska. Byłaby to największa inwestycja budowlana w Gdańsku, nieoficjalnie koszty wyceniane są na 300-400 milionów euro. Większość terenów należy do miasta, więc najbardziej prawdopodobne będzie powołanie spółki.

- Chętnych na pewno nie zabraknie - uważa wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski. - Projekt już teraz przyciąga wiele dużych, zagranicznych firm. Najlepszą formą selekcji będzie przeprowadzenie konkursu.

Podobnego zdania jest Iwona Bierut, dyrektor wydziału polityki gospodarczej gdańskiego magistratu, która pracuje nad przygotowaniem 3-etapowego konkursu: - Targ Rakowy i Targ Sienny to obecnie najbardziej atrakcyjny teren inwestycyjny w Gdańsku.

Konkurs - w polskiej i zagranicznej prasie - ma zostać ogłoszony w ciągu trzech miesięcy. Ostateczny termin zależy od wyniku rozmów z kolejarzami. - Chcemy przedstawić potencjalnym inwestorom komplet informacji potrzebnych do sporządzenia biznesplanu - tłumaczy Bielawski. - W tym celu chcemy sami wynegocjować stawki, które kolej będzie pobierała za możliwość użytkowania platformy zbudowanej nad torami.

Miejski projekt cieszy się poparciem Ministerstwa Transportu, ale mimo to rozmowy z PKP SA ciągną się już 14 miesięcy. - Gdy w ciągu najbliższych tygodni nie dojdziemy do porozumienia, będziemy po prostu musieli wyłączyć z projektu część kolejową - ostrzega wiceprezydent Bielawski.

Kolejarze uspokajają jednak, że nie trzeba będzie podejmować tak drastycznych kroków. - W pełni popieramy ten projekt - zapewnia Paweł Olczyk, dyrektor biura nieruchomości strategicznych PKP SA. - Zakończenie negocjacji możliwe jest w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Quote:
Originally Posted by broker View Post
..... targ sienny +rakowy to imho tylko kwestia czasu.
a do tego targ lezy poza obrebem glownego miasta i przy glownej, szerokiej arterii wjazdowej do miasta, wiec archi powinna byc swobodna, a wysokosc zabudowy tez nie powinna byc problemem w tej sytuacji. szerokie drogi wrecz potrzebuja budynkow o duzej kubaturze, bo to dobrze wyglada i optycznie czyni te drogi wezszymi. wladze miasta na pewno sa tego swiadome i nie chce mi sie wierzyc, ze zaakceptowalyby blokade inwestycyjna targu siennego. wjazd do gdanska musi wygladac reprezentacyjnie.

Quote:
Originally Posted by rispetto View Post
Jeśli masz na myśli wjazd od strony Armii Krajowej to co masz do tego widoku? Fantastyczna panorama na całe Główne Miasto jest nie dość dobra i trzeba ją czymś zasłonić? Kościół Mariacki i Ratusz są niereprezentacyjne dla Gdańska??? Wielokrotnie mówiono, że w głównej mierze (!!!) chodzi o panoramę, a nie to, że to miejsce było od wieków puste. Jeśli brać pod uwagę tylko ten drugi argument, to rzeczywiście jest bez sensu i także z tym się nie zgadzam.
Analogiczna sytuacja była z zabudową parkingu przy Citiforum (tam, gdzie teraz jest parking wielopoziomowy i salon Ery). Tam też nie zezwolono na wyższy budynek ze względu na panoramę z Błędnika.

Quote:
Originally Posted by barbapapa View Post
Drugim powodem wprowadzania ograniczeń wysokości w zabudowie sąsiadującej z historyczną są widoki wewnątrz ulic i placów tej historycznej. Wszyscy zachwycają się np. urokiem ulicy Mariackiej. Ale gdyby biurowy punktowiec, który stoi na Szafarni był wyższy, to spod bazyliki widzielibyśmy go ponad Bramą Mariacką. Czy to by było takie fajne? Długa jest zakończona Złotą Bramą, zza niej wyłania się jeszcze Wieża Więzienna. Czy jakiś trzeci element na dalszym planie (jak planowano np. w jednej z socrealistycznych koncepcji) by ten widoczek "poprawił", czy zaburzył?
Pamiętam, że w koncepcji ING była jakaś "krzywa wieża", ale nie pamiętam w którym miejscu i nie wiem, czy by się wcinała w perspektywę którejś z ulic.
Pewne ograniczenia, będące wynikiem analiz, są konieczne. Właśnie po to, by zapobiegać takim niekontrolowanym i przypadkowym zmianom wyglądu zabudowy historycznej. Z zewnątrz i od wewnątrz. Jeżeli już się mają jakieś nowe elementy pojawiać, to w pełni świadomie, a nie "niespodziewanie".

Quote:
Originally Posted by broker View Post
rispetto, mialem na mysli wjazd od traktu sw wojciecha oraz podwala/okopowej.
wiem, ze panorama starego gdanska wyglada reprezentacyjnie, akurat mnie nie trzeba do tego przekonywac. i akurat z w-z dobrze ja widac.
nie ma tez chyba ryzyka zasloniecia tej panoramy, bo tylko las wiezowcow moglby to zrobic, a to nie grozi temu miejscu na pewno. ale nie sadze, ze ta panorama musi byc widoczna rowniez z poziomu samego targu siennego.

barpapa, nie jestem do konca przekonany ta argumentacja. jak postawisz drapacze na mlodym miescie to pewnie beda widoczne z wiekszosci ulic starowki. zupelnie mi to nie przeszkadza.
oczywiscie moge zaakceptowac, ze bedziemy dbac o wybrane, szczegolne osie widokowe, ale znowu, przeciez na targu siennym nie bedzie zadnych drapaczy....
projekt ING byl calkiem stonowany, piszac u kubaturze, chodzilo mi tylko o to, ze przy tak szerokiej ulicy budynki np 3 kondygnacyjne wygladaja zalosnie..... to musi byc wiecej.

Quote:
Originally Posted by Dziki REX View Post
Pewnie pewne ograniczenia są potrzebne, ale o tych ograniczeniach powinni decydować ludzie którzy nie są ogarnięci obsesyjną manią prześladowczą na temat współczesnej architektury gdyż to, że współczesna architektura ma prawo sąsiadować z historyczną to ogólnie przyjęte prawo w cywilizowanym świecie, natomast mam wrażenie, że ci ludzie którzy sporządzają te analizy najczęsciej trzęsą się jak w febrze gdy wyciągnie się z ich skansenu i postawi w innej części miasta. To świadczy o jakimś zawężonym światopoglądzie.

Quote:
Originally Posted by toRRone View Post
http://www.targsiennyrakowy.pl/srodek.html

ta wieża miała stanąć w narożniku targu rakowego (przywracając mu zamknięcie od strony pd), zaraz obok gmachu okręgowej dyrekcji poczty (czy co tam się teraz mieści), a więc nie na osi ul. długiej, a raczej vis a vis lotu. zresztą nawet gdyby ta wieża znalazła się w tej samej geometrii co wieża więzienna, i tak nie byłoby jej zza niej widać - wszak oba budynki dzieliłoby prawie 300 metrów. śmiem przypuszczać (trzeba by narysować wykresik), że prawa perspektywy, ciasny kadr ul. długiej, masyw katowni, opadająca w kierunku motławy ul. długa itd. nie pozwoliłyby wieży ING, chyba nawet 20 piętrowej, "wyściubić nosa" zza wieży więziennej. tym bardziej, że ten budynek miał mieć wedlug publikowanych szkiców zaledwie 12 kondygnacji powyżej poziomu ulicy.

Quote:
Originally Posted by barbapapa View Post
Moja wypowiedź nie dotyczyła bezpośrednio ING. Chodziło mi o ogólną zasadę. Bo historyczną zabudowę można "popsuć" zarówno uzupełniając gniotami, jak i budując na jej obrzeżach bezmyślnie, nie zastanawiając się nad wpływem nowego na stare.
A wracając do tematu wątku , to na Nowym Mieście tereny przeznaczone pod zabudowę wysokościową są również poprzecinane korytarzami widokowymi, w których wprowadzono ograniczenie wysokości. Może właśnie ze względu na osie widokowe ulic Głównego Miasta. Nie sprawdzałem.

Quote:
Dopoki front w tym konflikcie będzie przebiegał po granicy dyskusji nowe czy stare zawsze będziemy narażeni na gnioty. Ta dyskusja powinna polegać na tym jakie nowe będzie najlepsze. Wtedy cała uwaga i potencjał intelektualny kompetentnych ludzi były by skierowane na to by architektura która powstaje była najwyższych lotów. W warunkach ostrzału miasta przez takie mało radosne inwestycje jak hotel wolne miasto, stągiewna czy rezydent dyskusja o architekturze współczesnej zawsze będzie blokowana z niekozyścią dla naszego miasta. Mój postulat jest taki, że jeśli inwestor chce budować już koniecznie gówno typu rezydent to nie powinien czuć, że ma poparcie u konserwatora, na tomiast miejski architekt powinien walić mu kłody pod nogi. Dopoki kicz będzie miał popracie w mechanizmach daministracyjnych doputy sztuka nie będzie mogła się rozwijać.

Quote:
Originally Posted by Dagon View Post
@ rispetto, barbapapa i nie tylko

Wybaczcie laikowi, że się za to bierze, ale wydaje mi się, ze konsensus w sprawie zabudowy Targu jest całkiem mozliwy
Wystarczy spojrzec na mapkę:

Kreska czerwona to widoczk na ratusz, zielona na kościół Mariacki, a niebiesta na Bramę Wyżynną (nie jestem pewien, czy ją widac nawet - nie dysponuję zdjęciami poziomymi z okolic AK...)

Wszystkim nam chyba zależy, zeby zachowac ten piękny widok szczególnie, że AK ma byc jedną z głównych dróg wjazdowych do miasta.

Dlatego też na obszare zaznaczonym na różowo nie powinno byc dominant (jeśli uznamy, ze Bramy Wyżynnej i tak nie widac, to ta granica tego obszaru może pójśc nawet jeszcze nieco na południe).
Nie widzę natomiast przeciwskazań dużego, ale ładnego i pasującego do lokalizacji (!!!) budynku na terenie zaznaczonym na żółto (zakładam zabudowę torów kolejowych).

Co do dominanty w ciągu ulic - w tym kierunku, o to z ul. Mariackiej obawiac sie nie musimy, bo jest ona dośc krótka, a kościółek wystarczająco wysoki, zey wszystko zasłonic.

Jeśli chodzi o Trakt Królewski, to najdalszym miejscem, z którego mozna bez przeszkód patrzec na Długą są chyba okolice Neptuna - dalej są drzewka, w sezonie parasole więc i tak wiele się nie da podziwiac.

Tak więc:
- do wieży więziennej od Neptuna mamy 420 m
- wieża więzienna ma ok. 40m (nie udało mi sie znaleźc jej wysokości - zakladam mniej więcej )
- do terenów na Targu Siennym jest od 600 do 720m licząc od Neptuna

daje nam to, ze szkolnych wyliczeń, że wieża stojąca na błękitnej linii (gdyby już tam miała stac) nie powinna przekraczac 60-70 m.
Do tej wysokości mozna spokojnie budowac na pasie linii, poza nim odpowiednio wyżej

Quote:
Originally Posted by rispetto View Post
Chodziło mi właśnie o ten różowy fragment i próby wybudowania tam wielopiętrowych budynków.

Quote:
Originally Posted by japan View Post
Niemniej jednak zauważmy że różowy fragmencik (Dagon, hehe zaznaczyłeś to właściwym kolorem, który świetnie oddaje klasę tego miejsca ) wypełnia Gildia. I chyba nikt mi nie powie, że jak zjeżdza się z AK, i przed oczyma podróżnego otwiera się widok na Główne Miasto, to widok Gildii z tymże GM harmonizuje. Gdyby to ode mnie zależało, to przyjąłbym nastepujący sposób postepowania z tym przybytkiem (cyt. Bohdan Smoleń - Kabaret TEY - Zrobić ściepę narodową i kupic bombę atomową)

Quote:
Prościej podpalić Będzie trochę smrodu z tego plastikowego szajsu, ale jakoś to wytrzymamy. Założę sie, że zjarało by się w 3 sekundy jak na kreskówce bo wątpię by spełniali jakiekolwiek przepisy odnosnie bezpieczeńśtwa w tym kołchozie. Straż pożarna nie miała by tu nic do powiedzenia. Najwyżej mogli by ogrodzić teren, żeby ludzie nie roznosili tego gówna butami po chodniku.

Quote:
Originally Posted by rediwan View Post
Witam wszystkich na poczatek kilka fotek z Armii Krajowej mniej wiecej z miejsca styku zielonej lini z czerwona z obrazka kilka postow wyzej. Robotnicy, ktorzy ukladaja tory tramwajowe nie chcieli mnie wpuscic na srodek wiec musialem minimalnie z innej perspektywy

Quote:
Originally Posted by diffel View Post
A jesli chodzi o widok to prawdopodobnie nowych budynkow nie byloby z AK widac...
----------------------

Nowy pomysł na Targ Sienny i Rakowy. Krok w dobrą stronę
12 listopada 2011

Poprawiona wizja zabudowy Targu Siennego i Rakowego. Na pierwszym planie widoczny odbudowany Kunszt Wodny, w którym znajdzie się Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska oraz plac, jaki powstanie między ul. Okopową a kanałem Raduni.
Jest nowa koncepcja zabudowy Targu Siennego i Rakowego, jaką we współpracy z miastem ma zrealizować holenderski deweloper Multi Development. Kilka zmian przybliża ten projekt do realizacji, choć niektóre elementy prawdopodobnie będą wymagały kolejnych poprawek.

Pięć najważniejszych zmian w stosunku do poprzedniej koncepcji zabudowy Targu Siennego i Rakowego.

Plusem nowego opracowania jest utworzenie przez projektantów osi widokowej na linii ul. Rogaczewskiego - ul. Bogusławskiego. Zaznaczono ją czerwoną linią.

Nowe zagospodarowanie kanału Raduni. Plusy: podniesiony i zróżnicowany szklany dach, liczne przejścia nad kanałem, minusy - z naturalnej zieleni pozostają jedynie drzewa.

Problemem może być niedokładne opisanie placu, jaki powstanie u wyjścia z tunelu pod ul. Okopową.

Stacja SKM Gdańsk Śródmieście w pobliżu Targu Siennego powstanie w 2014 roku. SKM wyda na jej budowę i doprowadzenie do niej linii kolejowej ok. 80 mln zł.
Gdańsk i holenderska firma deweloperska Multi Development od kilku lat przygotowują się do wartej ponad 800 mln zł zabudowy Targu Siennego i Rakowego. Strony mają utworzyć spółkę, do której Gdańsk wniesie pięć hektarów terenu, a Holendrzy zapewnią finansowanie inwestycji.

Jednym z warunków zawiązania spółki, jest przygotowanie przez dewelopera takiej koncepcji zagospodarowania tych terenów, którą zaakceptuje wojewódzki konserwator zabytków. Ten już odrzucił jedno takie opracowanie, przedstawione mu w czerwcu. Jednak we wrześniu, podczas spotkania z generalnym konserwatorem zabytków w Warszawie ustalono, co musi się znaleźć w dokumencie, by tym razem został zaakceptowany.

Z naszych informacji wynika, że taka poprawiona koncepcja została już złożona u konserwatora. Co w niej jest?

W stosunku do pierwotnej wersji zaproponowano w niej kilka zmian. Szklany dach nad Kanałem Raduni został podniesiony na wysokość 18 metrów. Elementy zadaszenia kanału dopasowano też do podziałów budynków, które powstaną w tym miejscu. Dach jest teraz bardziej ozdobny i można uznać, że nie narusza już integralności Kanału Raduni, na co zwracano uwagę na warszawskim spotkaniu z generalnym konserwatorem zabytków.

Projektanci z biura pracującego dla Multi Development rozdzielili obiekty, jakie powstaną nad kanałem, w ten sposób, że pomiędzy nimi powstała oś widokowa łącząca ul. Rogaczewskiego z ul. Bogusławskiego (widać to na grafice nr 3).

Podobnego rozbicia budynków dokonano w południowej części działki, gdzie postanie kino wielosalowe. Dzięki temu wjeżdżający do Gdańska od strony Traktu św. Wojciecha nie zobaczą jednorodnej bryły z monotonną fasadą, lecz kilka obiektów o mniejszej skali.

Mimo to, kilka rozwiązań wciąż może być ocenione jako dyskusyjne.

Wątpliwości może budzić sposób zagospodarowania brzegów Kanału Raduni. W obecnie przygotowanym projekcie usunięto z nich niemal całą naturalną zieleń i wyłożono je kostką brukową (widać to na grafice nr 4). Zachowana zostanie natomiast część drzew, kilka zostanie nawet dosadzonych. Projektanci zaproponowali jednak gatunki egzotyczne (np. fikus australijski czy oliwkę), nie występujące naturalnie w naszej strefie klimatycznej. Możliwe, że zostaną poproszeni o zastąpienie ich ciepłolubnymi gatunkami drzew charakterystycznych dla polskiego klimatu.

W najnowszym projekcie niezbyt dokładnie zaprezentowano bardzo ważny z punktu widzenia całej zabudowy Targu Siennego plac, jaki powstanie zaraz za tunelem biegnącym od Bramy Wyżynnej pod ul. Okopową. Nie określono ściśle jego rozmiarów, ani tego na jakiej głębokości będzie zlokalizowany. Z naszych informacji wynika, że im będzie płytszy, z tym większą przychylnością się spotka.

Gdy już koncepcja zostanie przyjęta i miasto utworzy z holenderskim wspólnikiem spółkę, ta będzie mieć pełne ręce roboty. Najpierw zacznie powstawać infrastruktura. Po pierwsze betonowa płyta o powierzchni 2,5 ha, która przykryje wykop, jakim biegną tory kolejowe wzdłuż ul. 3 Maja. Po drugie tunel pod Huciskiem, którym pobiegnie nowa ulica Podwale Grodzkie, łącząca okolice dworca PKP Gdańsk Główny, projektowaną stację SKM Gdańsk Śródmieście (budowana kosztem 80 mln zł z pieniędzy SKM) z ulicą Toruńską. Po trzecie dodatkowe pasy na wiadukcie w ciągu Armii Krajowej, który w tym miejscu zmieni się w węzeł komunikacyjny.

Dopiero potem przyjdzie czas na komercyjne budynki, które będą musiały "zarobić" na część infrastrukturalną inwestycji. Na 36,5 tys. m kw. kwitnąć ma handel, 26 tys. m kw. zająć mają biura. Rozrywka, w tym kino, mają zająć ponad 5,5 tys. m kw. powierzchni, a parkingi prawie 28 tys. m kw. Wraz z drogami wewnętrznymi ciągami spacerowymi ma tu powstać ok. 100 tys. m kw. powierzchni.

Na spółce z Holendrami miasto zyska dla siebie jeszcze jeden obiekt. Przy kanale Raduni, w północnej części zabudowywanej działki, odbudowany zostanie tzw. Kunszt Wodny, który działał w tym miejscu do lat 70. XIX wieku. W zrekonstruowanym budynku o powierzchni 2,4 tys. m kw. powstanie miejskie Centrum Dziedzictwa Historycznego.

Zabudowa Targu Siennego ma potrwać ok. 5 lat i w zależności od tego, kiedy się rozpocznie, powinna zakończyć się w 2017 lub 2018 roku.

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/...ne-n52950.html

Last edited by broker; November 13th, 2011 at 02:34 AM.
broker no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 3rd, 2007, 01:41 AM   #2
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Likes (Received): 630

Dobry pomysł z tym tematem, 300-400 mln euro to sporo kasy, jestem ciekaw, czy pojawi się jakiś chętny........
apulejusz no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2007, 06:36 PM   #3
merw

Likes (Received): 0

futurologia, jak odbudowa wyspy spichrzów. dużo gadają a potem cisza
merw no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 3rd, 2007, 07:08 PM   #4
noRTH1212
BANNED

noRTH1212's Avatar

Likes (Received): 2133

Wyspa spichrzów to co innego. I prosze nie siać pesymizmu
noRTH1212 no está en línea   Reply With Quote
Old April 3rd, 2007, 08:42 PM   #5
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Likes (Received): 2

Masz rację. Wyspa Spichrzów to dużo ważniejsza rzecz niż cały ten Targ Sienny czy Rakowy i inne. WS po prostu musi być zabudowana, bo nie ma innej możliwości. A jak nie wypali Targ Sienny to płakać nie będę, chcociaż dobrze byłoby gdyby powstało tam coś fajnego.
Damhan no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2007, 02:26 AM   #6
toRRone
UrbanLifeStyle

toRRone's Avatar

Likes (Received): 3038

dobra robota broker! mam nadzieję, że wkrótce będzie co wklejać. a tytułem komentarza (ad vocem Damhani) pozwolę sobie stwierdzić, że za wyjątkiem romantycznej nadwodnej lokalizacji (w dzisiejszych samochodowych czasach jest to niestety komunikacyjna przeszkoda) wyspa spichrzów przegrywa z obu Targami właściwie w każdej kategorii. mam na myśli przede wszystkim położenie w układzie komunikacyjnym, uzbrojenie terenu, kwestie własnościowe i konserwatorskie, poziom wód gruntowych, dość liberalne, w porównaniu z tym co się postuluje na wyspie, wytyczne planu, rezerwę terenu dla ewentualnej ekspansji. możnaby wymieniać jeszcze długo, w każdym razie ekonomia jest dla wyspy bezlitosna. na Targach możnaby zarobić wielokrotnie więcej.
Old April 4th, 2007, 04:47 PM   #7
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Pewnie masz rację. Powiedziałbym, że taka Wyspa to jednak bardzo prestiżowe miejsce i co najgorsze wystawione wprost na widok milinów odwiedzających nas turystów. Zgodzę się, że będzie niezwykle trudno coś porządnego tam zbudować, ale trzeba się starać. A równolegle miło byłoby jakby powstawili też coś na Siennym i Rakowym. Chociaż na to pewnie trochyę jeszcze poczekamy. Zanim wybiorą inwestora, zrobią projekt, wydzadzą wszystkie pozwolenia itp. to może minąć dobry kawałek czasu.
Damhan no está en línea   Reply With Quote
Old April 4th, 2007, 05:55 PM   #8
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Likes (Received): 219

Projektów parę już jest, tyle że konkursowych, mianowicie z międzynarodowego konkursu dla studentów architektury... Prace są bardzo ciekawe (choć nie wszystkie)
Old May 17th, 2007, 12:33 AM   #9
broker
Registered User

trojmiasto.pl

Quote:
Gdańsk magnesem dla inwestorów

Oprócz północnego cypla Wyspy Spichrzów, Gdańsk nęci inwestorów trzema bardzo atrakcyjnymi ofertami. Pierwsza z nich to obszar pomiędzy Wałami Jagiellońskimi, Huciskiem i ul. 3 Maja, czyli Targ Rakowy i Targ Sienny, gdzie docelowo, na działce o powierzchni 4 ha, ma powstać 240 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Obecnie finalizowane są rozmowy miasta z PKP, od których zależą warunki przykrycia wąwozu kolejowego płytą. Kolejną propozycją miasta jest rewitalizacja Dolnego Miasta, leżącego w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, gdzie przy odnowieniu dawnej, secesyjnej zabudowy może powstać nawet 300 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Ostatnią ofertą jest wybudowanie centrum kongresowego na hektarowej działce w Młodym Mieście, w sąsiedztwie mającego powstać do 2013 roku Europejskiego Centrum Solidarności. Wszystkie realizacje, zgodnie z zapowiedziami władz Gdańska, zakończą się do 2013 roku.
Old May 17th, 2007, 12:43 AM   #10
noRTH1212
BANNED

noRTH1212's Avatar

Likes (Received): 2133

Quote:
przykrycia wąwozu kolejowego płytą
Z tego co wiem to PKP nie myśli się na to zgodzić. A oni już finalizują warunki???
noRTH1212 no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2007, 12:49 AM   #11
broker
Registered User

poczatek kwietnia...

Quote:
Chcemy przedstawić potencjalnym inwestorom komplet informacji potrzebnych do sporządzenia biznesplanu - tłumaczy Bielawski. - W tym celu chcemy sami wynegocjować stawki, które kolej będzie pobierała za możliwość użytkowania platformy zbudowanej nad torami.

Miejski projekt cieszy się poparciem Ministerstwa Transportu, ale mimo to rozmowy z PKP SA ciągną się już 14 miesięcy. - Gdy w ciągu najbliższych tygodni nie dojdziemy do porozumienia, będziemy po prostu musieli wyłączyć z projektu część kolejową - ostrzega wiceprezydent Bielawski.

Kolejarze uspokajają jednak, że nie trzeba będzie podejmować tak drastycznych kroków. - W pełni popieramy ten projekt - zapewnia Paweł Olczyk, dyrektor biura nieruchomości strategicznych PKP SA. - Zakończenie negocjacji możliwe jest w ciągu kilku najbliższych tygodni.
Old May 17th, 2007, 10:41 AM   #12
brzesiu
Registered User

brzesiu's Avatar

Likes (Received): 201

To musi być jakaś wyjątkowow zaprawiona w bojach firma skoro jeszcze nie zrezygnowali.
Widać ze PKP chce ich jaknajlepiej wydymać a oni sie nie uginają.
Ja na miejscu inwestora już dawno bym pwiedział dostaniecie tyle i tyle albo nie dostaniecie nic i basta....
brzesiu no está en línea   Reply With Quote
Old May 17th, 2007, 09:51 PM   #13
broker
Registered User

ta zaprawiona w bojach 'firma' to miasto gdansk
przeczytaj artykul z pierwszego postu.
Old May 17th, 2007, 11:45 PM   #14
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

Miasto poszło na skargę do ministerstwa, te wezwało na dywanik ludzi z PKP i PLK i.... Wszystko zaczyna się klarować... Jeszcze miasiąc (góra dwa)
Old May 18th, 2007, 12:34 AM   #15
raste83
Registered User

Likes (Received): 0

Quote:
Originally Posted by GeorgeGdansk View Post
Miasto poszło na skargę do ministerstwa, te wezwało na dywanik ludzi z PKP i PLK i.... Wszystko zaczyna się klarować... Jeszcze miasiąc (góra dwa)
Wtakim razie wreszcie działamy jak Wrocław
raste83 no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 05:47 PM   #16
AiRMech
Registered User

AiRMech's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Inwestycje mieszkaniowe na terenie należącym do kolei

PKP SA i PKO Inwestycje z Grupy PKO BP zawarły umowę o wspólnej inwestycji budowlanej w okolicach ul. Ordona w Warszawie - poinformowali przedstawiciele obu grup kapitałowych na konferencji prasowej w Warszawie.

Nowe mieszkania oraz obiekty biurowe i usługowe zostaną zbudowane na powierzchni 24 ha przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Ordona, gdzie obecnie znajdują się niewykorzystane linie kolejowe. Realizacją inwestycji ma zająć się nowa spółka, powołana specjalnie w tym celu.

Zamierzamy rozpocząć inwestycję w końcówce przyszłego roku - powiedział na konferencji prezes PKP SA Andrzej Wach.

Przedstawiciele stron nie odpowiedzieli na pytania o dokładną wartość inwestycji i o to, ile dzięki niej powstanie mieszkań, tłumacząc, że na odpowiedź jest za wcześnie. Jak wynika z materiałów dostarczonych dziennikarzom, przy Ordona ma powstać kilkaset mieszkań, a wartość inwestycji Wach szacuje na kilkaset milionów złotych.

Dla PKP SA projekt ma charakter pilotażowy, wcześniej PKP nie prowadziły tego typu inwestycji na terenach kolejowych. W ten sposób PKP zamierza zagospodarowywać niewykorzystywane nieruchomości, a osiągnięte zyski przeznaczać na spłacanie historycznego zadłużenia - jak poinformował Wach, wynosi ono obecnie 5,6 mld zł.

Kolej ma 108 tysięcy hektarów gruntów, z czego 15 tysięcy może wykorzystać na budownictwo mieszkaniowe lub inne inwestycje w takich miastach jak na przykład Gdańsk i Katowice.

PAP, IAR
Myślę, że mowa o terenie nad torami w centrum. Więc coś się ruszyło
AiRMech no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 05:52 PM   #17
Damhan
Registered User

Damhan's Avatar

Jak dla mnie to zbyt zdawkowa informacja, żeby konkretnie się z niej cieszyć.
Old June 14th, 2007, 07:08 PM   #18
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 7984

A w DB niedawno pisali, ze jest problem z zakryciem torow, bo jest to obszar strategiczny i poniewaz nie ma objazdow kolejowych dla niego, nie mozna go zakryc lub mozna tylko, gdy na powierzchni nie bedzie zabudowy, czyli moze byc np. parkign naziemny albo park, ale nie budynki....

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => zapytaj
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 07:25 PM   #19
apulejusz
Registered User

apulejusz's Avatar

Likes (Received): 630

I znowu podniecanie się niczym konkretnym........
apulejusz no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 08:20 PM   #20
GeorgeGdansk
Nec temere, nec timide

GeorgeGdansk's Avatar

na konkrety czekać długo nie trzeba będzie... Wydaje się że do końca czerwca- najpóźniej lipca, uda się zawrzeć z PKP rozsądny kompromis w tej kwestii... Bo trzeba tu zaznaczyć, że pomysł z przykryciem torów znalazł pełne uznanie wśród władz PKP, zwietrzyli oni jednak, jak im się wydaje, złoty interes, żądając sumy z szecioma zerami za każdy rok
Advertisement

Reply

Tags
śródmieście gdańska, gdańsk, pomorskie, pomorze, trójmiasto

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules