[Wrocław] Finanse, budżet i ekonomia - Page 27 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old January 15th, 2019, 12:09 PM   #521
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 36777

Odpowiedź na interpelację radnego w sprawie powierzchni gruntów z użytkowaniem wieczystym (zarówno gminy i Skarbu Państwa) oraz wpływów z tego tytułu:
link

Za 2017(nowszych danych nie ma) gmina uzyskała 51 mln i 25% z 84 mln zł z gruntów Skarbu Państwa. Nie podano jaki udział z tego będzie objęty przekształceniem.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old February 7th, 2019, 09:19 AM   #522
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Wrocław szykuje abolicję dla dłużników z mieszkań komunalnych. Do zapłacenia mają łącznie 700 mln zł
Władze Wrocławia przygotowują dla nich abolicję. Ostatnią taką formę umorzenia długów przeprowadzono 19 lat temu za kadencji prezydenta Bogdana Zdrojewskiego.
Wstępny projekt abolicji dla dłużników osób z mieszkań komunalnych władze Wrocławia omawiały na kolegium prezydenckim 10 stycznia. Propozycja uchwały w tej sprawie prawdopodobnie trafi na sesję 21 lutego. Radni jej jeszcze nie dostali, a miasto na pytania „Wyborczej” dotyczące szczegółów przedsięwzięcia, wciąż nie odpowiedziało.

Sprawa dotyczy 10 tys. mieszkańców
Jednak w wiarygodnych źródłach w ratuszu dowiedzieliśmy się, że jednym z najważniejszych punktów będzie 100-procentowe umorzenie zadłużenia lokatorów pod warunkiem opuszczenia mieszkania albo zamiany go na mniejsze.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7...#s=BoxLoWrLink

Dodam jeszcze,ze od kwietnia wejda nowe zapisy ustawy gdzie w przypadku nowych umow wprowadzone beda limity dochodów na.osobe(zeby co,których stac na najem na wolnym rynku nie zajmowali komunalek).Jesli wiec ktos nie placi ,to zeby mial darowane dlugi musi zaakceptować nowe zasady w tym zgode na.weryfikacje dochodu.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

olmsted liked this post
Old February 7th, 2019, 09:40 AM   #523
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 16261

700 mln? Ostatnio jak czytałem takie info była mowa 100mln z hakiem.

Edit: Znalazłem: 180mln w 2017
https://www.wroclaw.pl/czynsze-komun...-to-180-mln-zl
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old February 7th, 2019, 10:51 AM   #524
mlodyy1985
Registered User

Oj tam, oj tam. Co to jest 500 baniek dla Adamskiego- albo nie potrafi liczyć albo kłamał.

Chyba, że tutaj mowa o próbie ściągnięcia 180 mln a pozostała kwota jest nie do odzyskania.

Zobaczymy jakie będą efekty. Nie wiem też jakie progi dochodowe, których przekroczenie wyklucza z posiadania komunalki uchwaliła/planuje uchwalić nasza RM.
Old February 7th, 2019, 12:38 PM   #525
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 9075

Quote:
Originally Posted by zajf View Post

Typowy Adamski, jak z inwentaryzacją piecy.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old February 19th, 2019, 12:03 PM   #526
garym
Registered User

garym's Avatar

Likes (Received): 721

VVV

dlatego prezydent robi sobie PR na drobnych inwestycjach (patrz remont chodników) i jedynie robieniem planów. Obawiam się że ta kadencja to będzie całkowite wygaszenie inwestycji.

Natomiast dziwi mnie bardzo że prezydent nie próbuje szukac oszczędności - Śląsk nadal dostaje dotacje, spółki miejskie również. Najbardziej wymowny jest fakt, że chyba wszyscy wiceprezydenci miękko spadli na inne stołki, a jeszcze trzeba zapewnić miejsca dla osób z utraconego UMWD
Sam fakt, że obwiniony jest właścicielem pojazdu, który został zaparkowany na chodniku w ten sposób, że nie pozostawiono wymaganego minimum 1,5m przejścia dla pieszych nie stanowi sam przez się podstawy do przyjęcia, iż tym samym zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez obwinionego wykroczenia z art. 97 kw.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej

Lad liked this post

Last edited by garym; February 20th, 2019 at 08:53 AM.
garym no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2019, 01:21 AM   #527
Wrocer
super&megatalls fan

Wrocer's Avatar

Likes (Received): 1598

Nie mam pojęcia, dlaczego 625 wyciąłeś mego wczorajszego posta z wypowiedzią Zdrojewskiego sprzed kilku dni dotyczącą stricte wrocławskiego budżetu na najbliższe miesiące i lata - Zdroju, mimo że nie jest prezydentem, zawsze jest świetnie zorientowany w sprawach miasta, bo nigdy nie przestał być jego mieszkańcem i nigdy Wrocław nie jest mu obojętny - nadal ma kontakty z ważnymi postaciami tego miasta, zatem z pewnością wie więcej, np. o finansach Wrocławia, niż ktokolwiek z tego forum:

Quote:
Natomiast prawdziwym wyzwaniem będzie dla Jacka Sutryka druga połowa tego roku. Przede wszystkim ze względu na to, że pogarsza się koniunktura gospodarcza, zbliża się wielkimi krokami ostatnia, bardzo korzystna perspektywa finansowa dla samorządów, mówię tu o polityce spójności. Natomiast Wrocław ma niezwykle skromne rezerwy finansowe, by te środki pozyskać.
W związku z tym Jacka Sutryka czeka w tej chwili najtrudniejsze zadanie walki z zadłużeniem Wrocławia. Własnie po to, by odblokować możliwość finansową absorpcji środków unijnych.
https://gazetawroclawska.pl/trzy-mie...49/zd/33906067
Nawiązując do niesprawiedliwych i dziwacznych interpretacji mojej aktywności na forum pragnę zapewnić wszystkich zainteresowanych, że pisuję tu nie na złość komukolwiek, a mój głos w dyskusji wynika z zainteresowania inwestycjami głównie we Wrocławiu, a także z chęci pozyskania i przekazania informacji/opinii z postępów inwestycji w licznych interesujących mnie wątkach i nie ma to nic wspólnego ze spamowaniem/trollowaniem, jak to niektórzy próbują mi zarzucić. Jeżeli ktoś nie toleruje poglądów innych (moich), naprawdę nie musi czytać moich postów.

garym, Derd, TerrorMole liked this post
Wrocer no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2019, 10:17 AM   #528
625
Administrator

625's Avatar

Likes (Received): 9075

Bo już w innych wątkach jest o tym dyskusja.
Jednocześnie wydaje się nam, że poszerzenie miasta, jeśli takowe nastąpi, przyczyni się do jego upiększenia: nie powinno się bowiem pozwolić na to, by poszczególni budowniczowie kierowali się tu jedynie własnymi potrzebami, przypadkiem, kaprysem czy samowolą, niech plan i intelekt zapanują nad ich poczynaniami, a więc tam, gdzie w zgodzie z prawem panować powinny i muszą!
Schlesische Provinzialblaetter 1808, s. 528
625 no está en línea   Reply With Quote
Old February 20th, 2019, 03:53 PM   #529
garym
Registered User

garym's Avatar

Likes (Received): 721

Ale to jest wątek finansowy
Sam fakt, że obwiniony jest właścicielem pojazdu, który został zaparkowany na chodniku w ten sposób, że nie pozostawiono wymaganego minimum 1,5m przejścia dla pieszych nie stanowi sam przez się podstawy do przyjęcia, iż tym samym zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przez obwinionego wykroczenia z art. 97 kw.

Zastępca Komendanta Straży Miejskiej

G_s_G, Wrocer, TerrorMole, maciassPL liked this post
garym no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2019, 02:48 PM   #530
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Samochodu i skuterów już nie wygrasz. Wrocław rezygnuje z loterii "rozlicz PIT"

W tym roku podatnicy, którzy rozliczyli PIT we Wrocławiu, już nie będą mieli szansy wygrania samochodu czy skuterów. Wrocław rezygnuje z loterii. Dlaczego?

W ubiegłym roku do wygrania w loterii PIT był samochód hybrydowy, trzy skutery i dziesięć rowerów miejskich. Do udziału w loterii zgłosiło się wówczas 20 tys. osób, wśród nich było ponad 3,2 tys. nowych podatników.

– Uzyskane dzięki nim pieniądze – 7,5 mln zł – zostaną przeznaczone na projekty poprawiające jakość powietrza – mówiła wówczas Wioletta Samborska, dyrektorka Biura Promocji Miasta i Turystyki UM we Wrocławiu.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7...#s=BoxLoWrLink

Dodam, że rozmawiałem z nimi i mówiłem, że niech wzorem Krakowa dadzą upust 20% na MPK gdzie mimo ubytku z biletów to jednak "netto" miasto powinno zyskać na większej liczbie podatników(bo to jest bonus, który jest szerszym bardziej dostępny -, z którego skorzystają dziesiątki tys. osób) i wpływach $$ od nich.

Mkbewe, G_s_G liked this post
Old February 22nd, 2019, 02:54 PM   #531
Erni79
Registered User

Erni79's Avatar

Location: Królewskie Stołeczne i Rezydencjalne Miasto Wrocław
Likes (Received): 4628

W ten sposób z wrocławskiego budżetu wypływają rocznie miliony zł i nasz Magistrat nic nie chce z tym robić?! To skandal, niegospodarność i zwyczajne frajerstwo. Im też chyba trzeba "dobrej zmiany" by zaczęli myśleć.
Erni79 no está en línea   Reply With Quote
Old February 22nd, 2019, 04:37 PM   #532
macrose
Registered User

Likes (Received): 2205

Tutaj jeszcze artykuł bezpłatny odnośnie loterii:
https://www.wroclaw.pl/portal/rozlic...wroclawiu-2019

Quote:
W tym roku nie organizujemy loterii, a środki, które w ten sposób zaoszczędzimy, około 100 tys. zł, przekażemy na dodatkowe nasadzenia zieleni w przestrzeni miejskiej. Rezygnując z loterii, zwiększamy pulę środków przeznaczoną na działania, z których korzystają wszyscy mieszkańcy miasta.
macrose no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 09:18 AM   #533
pierwszyyeti
Registered User

Likes (Received): 2420

Podejrzewam, że okazało się po prostu, że te samochody w żaden sposób ludzi nie zachęcają. Ale to tylko moje przypuszczenie.
pierwszyyeti no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 09:36 AM   #534
Mkbewe
Registered User

Likes (Received): 24533

Może i tak, chociaż trudno jednoznacznie powiedzieć, a koszty programu nie były wysokie. Nie powinni rezygnować z tego sposobu, jeśli nie mają innego.
W ciągu ostatnich 10 lat przybyło nam zaledwie 7100 zameldowanych mieszkańców, pomimo wybudowania ponad 68000 nowych mieszkań i domów. Nie wiem jak w tym czasie zmieniła się liczba podatników, ale jeśli nie przyrosła bardziej niż o 50000 to jest o co walczyć i kogo zachęcać.

maciassPL, zajf, G_s_G liked this post
Mkbewe no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 11:19 AM   #535
zajf
Registered User

zajf's Avatar

Likes (Received): 16261

Powtórzę swoją propozycję, którą przedstawiłem w wątku o WBO, ale tu też się nadaje:

Quote:
Kwota WBO powinna być definiowana jako jakiś procent wpływów z PIT do budżetu, a akcja "rozlicz PIT we Wrocławiu" powinna być integralną częścią WBO.
To jest kopiowanie albo wręcz dramatyczne modyfikowanie tego, co już było. Te rzeczy są piękne odrestaurowane. Ale stawiane dziś świadczą o totalnym zacofaniu intelektualnym, bo my, współcześni, powinniśmy zostawić po sobie rzeczy współczesne, ślad naszych czasów. - Robert Konieczny

polecam: TUMW
Moje podróże: Krym, Ukraina, Mołdawia, Maroko, Chiny, Peru, Iran, Nepal
zajf no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 12:24 PM   #536
pierwszyyeti
Registered User

Likes (Received): 2420

Quote:
Originally Posted by Mkbewe View Post

Może i tak, chociaż trudno jednoznacznie powiedzieć, a koszty programu nie były wysokie. Nie powinni rezygnować z tego sposobu, jeśli nie mają innego.
W ciągu ostatnich 10 lat przybyło nam zaledwie 7100 zameldowanych mieszkańców, pomimo wybudowania ponad 68000 nowych mieszkań i domów. Nie wiem jak w tym czasie zmieniła się liczba podatników, ale jeśli nie przyrosła bardziej niż o 50000 to jest o co walczyć i kogo zachęcać.
Pełna zgoda.

W Warszawie działa karta warszawiaka, która przy rozliczaniu podatków daje Ci ulgi m.in. na KZ.
pierwszyyeti no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 02:31 PM   #537
olmsted
Registered User

Likes (Received): 875

Quote:
Originally Posted by pierwszyyeti View Post
Pełna zgoda.

W Warszawie działa karta warszawiaka, która przy rozliczaniu podatków daje Ci ulgi m.in. na KZ.

I jest to dużo lepsze rozwiązanie z wielu powodów, zaobserwowałem to też na swoim przykładzie. Pierwsze co przychodzi do głowy: raz że przynajmniej średnio rozgarniętą osobę dużo bardziej zmotywuje realna oszczędność niż loteria, dwa - zachęcamy do korzystania z KZ.

We Wrocławiu z tego co pamiętam poza loterią były jeszcze jakieś zniżki do zoo i tego typu benefity bardziej pod turystę niż mieszkańca.

mlodyy1985 liked this post
olmsted no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 06:09 PM   #538
DeKos
Registered User

DeKos's Avatar

Likes (Received): 488

Ciekawe jak wyglądałyby wpływy z biletów, gdyby zrobić darmową KZ tylko dla rozliczających PIT we Wrocławiu? Jednocześnie zachęcamy do KZ, zachęcamy do rozliczania PIT w mieście oraz zarabiamy na wpływach z biletów turystów i osób niemieszkających we Wrocławiu na stałe.

gauomzei liked this post
DeKos no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 09:10 PM   #539
bykoski
Registered User

bykoski's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:
Originally Posted by DeKos View Post
Ciekawe jak wyglądałyby wpływy z biletów, gdyby zrobić darmową KZ tylko dla rozliczających PIT we Wrocławiu? Jednocześnie zachęcamy do KZ, zachęcamy do rozliczania PIT w mieście oraz zarabiamy na wpływach z biletów turystów i osób niemieszkających we Wrocławiu na stałe.
Skutkiem darmowej komunikacji byłoby jeszcze więcej śpiących śmierdzących meneli jeżdżących komunikacją już bez żadnych ograniczeń. Bo przecież mieszkają we Wrocławiu, a że chwilowo nie płacą PITa bo są bezrobotni? Zaraz podniosłoby się larum o socjo-wykluczono-nierównościo.
Jedyna rozsądna opcja to, moim zdaniem, obniżenie cen komunikacji wzorem Warszawy dla płacących podatki we Wro. Zrekompensować wpływy można z urynkowienia cen parkowania, najlepiej płatnego całodobowo 7 dni w tygodniu.
To jednak musi iść w parze z bezwzględną kontrolą biletów i oprócz mandatów, usuwania ludzi bez biletów (w tym meneli, bo każdy kto jechał w tak wątpliwym towarzystwie natychmiast myśli o przesiadce do samochodu)
bykoski no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2019, 09:11 PM   #540
bykoski
Registered User

bykoski's Avatar

Likes (Received): 13

Quote:

Przepraszam za post pod postem, ale 700 baniek to jest jakieś 50 lat finansowania Śląska czyż nie?
bykoski no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budżet, ekonomia, wrocław, wroclaw

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules