[Radom] Uczelnie - Page 8 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie

Łódzkie, Mazowsze, Podlasie » Białystok | Łódź | Warszawa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old December 1st, 2016, 11:46 PM   #141
adam89p
Registered User

Likes (Received): 46

Za ile? Lekarz zarabia na etacie szpitalnym od 1800 w duzych miastach do ok 3300 w mniejszych na reke za pełny etat (a Ty chcesz zabronić pracy poza etatem). Lekarze rezydenci np mają pensje z ministersta ustalana na 2215 na reke. Już widzę te tłumy z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy co lecą tu dymac całymi dniami u nas w szpitalach. Ja jestem super szczęśliwy, że mogę dla kraju spędzić w szpitalu przydzialowo bez możliwości rezygnacji 1 dzien swiat, a moja żona 2gi i sylwestra. Ale i tak się cieszę, bo mi jeszcze nie każą płacić za to... i tak mam lepiej niż mój kumpel co robi specjalizacje z neurochirurgii w Lublinie z wolontariatu i przez 5 lat będzie pracował za darmo! No, nie wiem czy powstrzymasz te fale imigracji z krajow UE chcących u nas leczyć.
adam89p no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 1st, 2016, 11:47 PM   #142
adam89p
Registered User

Quote:
Originally Posted by Klimbert View Post
adam89p olej go, nie warto ciągnąć tej bezsensownej dyskusji.

A poza offtopem - bardzo się cieszę z medycyny na UTH. Liczę, że służba zdrowia w Radomiu na tym skorzysta.
Masz rację, kończę dyskusje i również liczę na rozwój medycyny w Radomiu, szczególnie w kwestii pediatrii szczegółowej :-)
Old December 1st, 2016, 11:56 PM   #143
gienek10
BANNED

Quote:
Originally Posted by adam89p View Post
Za ile? Lekarz zarabia na etacie szpitalnym od 1800 w duzych miastach do ok 3300 w mniejszych na reke za pełny etat (a Ty chcesz zabronić pracy poza etatem). Lekarze rezydenci np mają pensje z ministersta ustalana na 2215 na reke. Już widzę te tłumy z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy co lecą tu dymac całymi dniami u nas w szpitalach. Ja jestem super szczęśliwy, że mogę dla kraju spędzić w szpitalu przydzialowo bez możliwości rezygnacji 1 dzien swiat, a moja żona 2gi i sylwestra. Ale i tak się cieszę, bo mi jeszcze nie każą płacić za to... i tak mam lepiej niż mój kumpel co robi specjalizacje z neurochirurgii w Lublinie z wolontariatu i przez 5 lat będzie pracował za darmo! No, nie wiem czy powstrzymasz te fale imigracji z krajow UE chcących u nas leczyć.
Ja się nie chcę z Tobą wdawać w dyskusję o pensjach biednych lekarzy (nawiasem pisząc zapomniałeś o kasie za dyżury). Napisz mi co sądzisz o historii redoxygene https://www.skyscrapercity.com/showpo...&postcount=112 pkt.1,2,3 z poprzedniej strony oraz wielu innych podobnych i napisz czy uważasz, że to jest normalne?

Last edited by gienek10; December 2nd, 2016 at 12:05 AM.
gienek10 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 2nd, 2016, 12:48 AM   #144
ptiroat
Registered User

ptiroat's Avatar

Likes (Received): 1131

Powiem tak, nie chciałbym tej kasy za dyżury (na poziomie średniego programisty, ilość nauki lekko inna) i ile życia one skracają...

adam89p liked this post
ptiroat no está en línea   Reply With Quote
Old December 2nd, 2016, 03:07 AM   #145
redoxygene
Leningreen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 3337

Quote:
Originally Posted by ptiroat View Post
A kto za to zapłaci i pieniądze skąd?
Chwilowo ja pokontynuuję OT I tak, i nie, bo gienek pod tym kątem ma rację - diagnostyka to mniej wizyt, mniej komplikacji i, choć statystyk nie znam żadnych, to na chłopski rozum byłoby po prostu taniej. Stąd przypuszczam, że pieniądze przede wszystkim stąd. Tym bardziej, że naprawdę tak, jak zostało wspomniane, zasadnicza większość problemów, to podstawowe choroby cywilizacyjne, przy których cały czas są wielkie problemy z podstawowym diagnozowaniem.
Sorry, ale żeby w XXI wieku nie zdiagnozować stanu przedzawałowego? A potem czytasz artykuły w gazetach, że w Polsce jest jedna z najwyższych śmiertelności na zawał w grupie wiekowej mężczyzn do 40 lat i się lekarze wypowiadają, że to wina tego, że się chłopy w Polsce nie leczą, bo nie świadome. A po moim przypadku i mojego ojca można powiedzieć - leczą się, tylko tak młodym nic się nie zleca, bo "ma pan ataki na tle nerwicowym" i to właśnie wydaje się logiczną konsekwencją obecnego systemu, a nie to, że akurat młoda osoba z niewyobrażalnym siepaniem w klatce, promieniującym na dosłownie wszystko, pomyśli "o, stary już jestem, pewnie stres, to ja może uznam, że to jak ból brzucha i przeczekam". A tu wystarczy krew i echo, i przypuszczam, że w 50% nastąpiłyby cudowna poprawa statystyk, bo od razu można byłoby kierować podejrzane przypadki na koronarografię, zamiast wypisywać Validol i No-spę.

Co jeszcze palcem mogę wskazać - ja tu w Niemczech nie chodzę w zasadzie do kardiologa, wszystko praktycznie załatwiam u lekarza pierwszego kontaktu, który moje badania... wysyła mailem do specjalisty jeśli ma wątpliwości i on mu odpisuje lub oddzwania czy mam przyjść, co robić i czy wszystko ok. Każda wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to małe wypracowanie, które zostaje w kartotece i wędruje po innych lekarzach w razie czego. Ile to oszczędności i mojego czasu, i lekarzy, i pieniędzy moich, i systemowych.

Tak czy inaczej - niedasizm systemu niedasizmem, ale naprawdę można próbować nawet z obecnego stanu wycisnąć o wiele więcej - czy to w zakresie zmniejszania kolejek, uszczelniania systemu, poprawy funkcjonowania całej służby zdrowia i komfortu pacjentów połączonego z ich wydajniejszym i skuteczniejszym leczeniem. Dokładnie tak, jak sukcesywnie to robimy na poziomie miejskim, choć jak wszyscy widzą jaki ogrom pracy jest do zrobienia, jednak krok po kroczku postępy wiele osób widzi. EOT

Co do pozwolenia - niezmiennie uważam, że decyzja jest świetna

gienek10 liked this post

Last edited by redoxygene; December 2nd, 2016 at 04:45 AM.
redoxygene está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 2nd, 2016, 12:00 PM   #146
gienek10
BANNED

Quote:
Originally Posted by redoxygene View Post
Chwilowo ja pokontynuuję OT I tak, i nie, bo gienek pod tym kątem ma rację - diagnostyka to mniej wizyt, mniej komplikacji i, choć statystyk nie znam żadnych, to na chłopski rozum byłoby po prostu taniej. Stąd przypuszczam, że pieniądze przede wszystkim stąd. Tym bardziej, że naprawdę tak, jak zostało wspomniane, zasadnicza większość problemów, to podstawowe choroby cywilizacyjne, przy których cały czas są wielkie problemy z podstawowym diagnozowaniem.
Sorry, ale żeby w XXI wieku nie zdiagnozować stanu przedzawałowego? A potem czytasz artykuły w gazetach, że w Polsce jest jedna z najwyższych śmiertelności na zawał w grupie wiekowej mężczyzn do 40 lat i się lekarze wypowiadają, że to wina tego, że się chłopy w Polsce nie leczą, bo nie świadome. A po moim przypadku i mojego ojca można powiedzieć - leczą się, tylko tak młodym nic się nie zleca, bo "ma pan ataki na tle nerwicowym" i to właśnie wydaje się logiczną konsekwencją obecnego systemu, a nie to, że akurat młoda osoba z niewyobrażalnym siepaniem w klatce, promieniującym na dosłownie wszystko, pomyśli "o, stary już jestem, pewnie stres, to ja może uznam, że to jak ból brzucha i przeczekam". A tu wystarczy krew i echo, i przypuszczam, że w 50% nastąpiłyby cudowna poprawa statystyk, bo od razu można byłoby kierować podejrzane przypadki na koronarografię, zamiast wypisywać Validol i No-spę.

Co jeszcze palcem mogę wskazać - ja tu w Niemczech nie chodzę w zasadzie do kardiologa, wszystko praktycznie załatwiam u lekarza pierwszego kontaktu, który moje badania... wysyła mailem do specjalisty jeśli ma wątpliwości i on mu odpisuje lub oddzwania czy mam przyjść, co robić i czy wszystko ok. Każda wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to małe wypracowanie, które zostaje w kartotece i wędruje po innych lekarzach w razie czego. Ile to oszczędności i mojego czasu, i lekarzy, i pieniędzy moich, i systemowych.

Tak czy inaczej - niedasizm systemu niedasizmem, ale naprawdę można próbować nawet z obecnego stanu wycisnąć o wiele więcej - czy to w zakresie zmniejszania kolejek, uszczelniania systemu, poprawy funkcjonowania całej służby zdrowia i komfortu pacjentów połączonego z ich wydajniejszym i skuteczniejszym leczeniem. Dokładnie tak, jak sukcesywnie to robimy na poziomie miejskim, choć jak wszyscy widzą jaki ogrom pracy jest do zrobienia, jednak krok po kroczku postępy wiele osób widzi. EOT

Co do pozwolenia - niezmiennie uważam, że decyzja jest świetna
Można u naszych zachodnich sąsiadów to dlaczego u nas nie można ucywilizować służby zdrowia. Moim zdaniem ludzie zgodzą się na podniesienie składek zdrowotnych (mamy najniższe w europie) jak zobaczą wizję dobrej obsługi medycznej opartej na przychodniach z bardzo dobrą diagnostyką i braku kolejek, co jak widać również wiąże się też z podwyżkami dla lekarzy i pielęgniarek.

tagtren liked this post

Last edited by gienek10; December 2nd, 2016 at 12:21 PM.
Old December 9th, 2016, 02:44 PM   #147
gutek89
Registered User

Likes (Received): 212

Quote:
Ponad 5 mln dla radomskiego Uniwersytetu

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu otrzyma dokładnie 5 149 191, 61 zł na "modernizację energetyczną w budynkach UTH Radom".
http://radom24.pl/artykul/czytaj/30601

Michal_Rad liked this post
gutek89 no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2017, 02:49 PM   #148
fpunkt
Registered User

Likes (Received): 211

http://www.echodnia.eu/radomskie/wia...inem,11659264/

W Radomiu bardzo brakuje studentów przyjezdnych, miejmy nadzieję, że ta decyzja będzie krokiem do poprawy tej kwestii

gutek89 liked this post
fpunkt no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2017, 02:59 PM   #149
Klimbert
Registered User

Likes (Received): 1359

Świetnie info dla Radomia!

Quote:
Będzie medycyna na radomskim uniwersytecie. Jest zgoda ministra
http://radom.wyborcza.pl/radom/7,352...e#BoxLokRadImg

Teraz pytanie jaki będzie limit. Radom wnioskował o 80 studentów. W Zielonej Górze jest 60 dziennie, w Rzeszowie 75 dziennie, w Kielcach 75 dziennie + 80 zaocznie. Pełna lista: http://www.mz.gov.pl/system-ochrony-...imity-przyjec/

Zapraszam na darmowy, internetowy kurs angielskiego online / Englisch lernen online / Aprendizaje Curso Inglés

tagtren, KY8, Michal_Rad liked this post

Last edited by Klimbert; January 5th, 2017 at 03:22 PM.
Klimbert no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2017, 04:58 PM   #150
adam89p
Registered User

Zaocznie? Kierunku lekarskiego nie prowadzi się zaocznie, tzn. U nas na roku byli studenci stacjonarni oraz tzw. niestacjonarni - mieli wszysykie zajęcia z nami ale musieli zapłacić sporo :-) największą korzyścią dla uczelni medycznych są studenci zza granicy - USA, Skandynawia, Tajwan i Indie. Ich w Lublinie było kilkuset, kazdy płacił grubą kasę za studia.
Old January 5th, 2017, 07:30 PM   #151
tagtren
Registered User

tagtren's Avatar

Likes (Received): 172

Brawo, no w końcu happy end, bardzo dobra wiadomość dla miasta Większy prestiż uczelni, polepszenie jakości służby zdrowia w Radomiu, dodatkowe inwestycje i dochody. Nie należy zapominać, że to głównie dzięki staraniom rektora prof. dr hab. inż. Zbigniewa Łukasika, a nie polityków.

Jak pisał adam89p, nie ma zaocznej medycyny - jest tylko niestacjonarna. Całość kursu (6 lat) kosztuje ok. 250 tys. zł. Ale wątpię, że będzie, bo nie wiadomo czy radomskie szpitale będą w stanie pomieścić więcej niż 80 studentów/rok na zajęciach klinicznych.

EDIT: to samo info na radom24.pl
tagtren no está en línea   Reply With Quote
Old January 5th, 2017, 09:53 PM   #152
adam89p
Registered User

Amerykanie z którymi grałem na uczelni w kosza wspominali, ze oni płacili wtedy, kilka lat temu ok 30 tysiecy zl. za semestr, ale moge sie mylić. Ogolnie są oni do tego stopnia dochodowi, że nas to czasem nawet wypraszali z sali operacyjnej, bo studenci z Tajwanu, USA chca teraz wejść, "dzis nie będzie zajęć, bo przyjda Wasi koledzy z Norwegii" - żenada. Ktoś wspominał, ze poziom będzie słaby w Radomiu, nie musi tak byc. Ogolnie na tych renomowanych uczelniach czesto sa starsi, zblazowani asystenci, co mowia na praktycznej części zajęć "macie pacjenta, idźcie do niego, zbadajcie sobie a pozniej powiecie co i jak", słabo. Seminaria sa czesto na zasadzie przepisania ksiazki plus jakies zdjecia z oddziału. Wszystko zależy od chęci kadry, Olsztyn otwierał sie jak ja zaczynałem studia i duzo osób sie śmiało, że to pierwsza "niemedyczna" uczelnia, haha i w ogóle, a teraz oni mają jedne z lepszych wyników z LEKu, ktory kazdy pisze po skończeniu studiów. Wiec powtarzam, wszystko zależy od chęci nauczania przez asystentów;-) jak do mnie kiedyś jakaś grupa trafi w szpitalu na moim oddziale to się przyłożę i spróbuję czegoś dobrego nauczyć :-)
Old January 5th, 2017, 11:15 PM   #153
Klimbert
Registered User

Quote:
Zaocznie? Kierunku lekarskiego nie prowadzi się zaocznie...
Ok na stronie było podane stacjonarni i niestacjonarni. Założyłem, że studia niestacjonarne to zaoczne :-)

Zapraszam na darmowy, internetowy kurs angielskiego online / Englisch lernen online / Aprendizaje Curso Inglés

adam89p liked this post
Old January 5th, 2017, 11:26 PM   #154
adam89p
Registered User

Spoko :-)
Old January 6th, 2017, 11:14 AM   #155
ptiroat
Registered User

ptiroat's Avatar

Likes (Received): 1131

Quote:
Ogolnie są oni do tego stopnia dochodowi, że nas to czasem nawet wypraszali z sali operacyjnej, bo studenci z Tajwanu, USA chca teraz wejść, "dzis nie będzie zajęć, bo przyjda Wasi koledzy z Norwegii" - żenada.
Dalej tak jest, zagraniczni dalej mają "bonusy" - moja bratanica na bieżąco mi zdaje z tego relacje. UM w Lublinie mocno przegina z tym i wielu zarzuca tej uczelni spadek poziomu właśnie tylko przez patrzenie na kasę...
ptiroat no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2017, 04:57 PM   #156
Klimbert
Registered User

;-)

Old January 9th, 2017, 09:32 PM   #157
gutek89
Registered User

Likes (Received): 212

gutek89 no está en línea   Reply With Quote
Old February 11th, 2017, 01:54 PM   #158
tagtren
Registered User

tagtren's Avatar

Quote:
5 mln zł dla radomskiego uniwersytetu. Będzie metamorfoza uczelni

2017-02-10 14:00:00, aktualizacja: 2017-02-10 16:00:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł kolejnych dziewięć umów o dofinansowanie projektów polegających na termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Wśród beneficjentów jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu.

Nasza uczelnia zrealizuje projekt polegający na modernizacji energetycznej siedmiu budynków o łącznej powierzchni 37 869,92 m2. Jak wiadomo, termomodernizacja oznacza zmianę elewacji, dlatego w najbliższym czasie nastąpi metamorfoza w wyglądzie uniwersyteckich budynków. Koszt całej inwestycji to 14 655 547,56 zł, z czego dofinansowanie unijne to 5 149 191,61 zł.

Jak wyliczono, przedsięwzięcie przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii końcowej – 6 981,82 GJ/rok, zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych – 4 029 205,55 kWh/rok, ilość zaoszczędzonej energii elektrycznej – 887,06 MWh/rok, ilość zaoszczędzonej energii cieplnej – 3 788,42 GJ/rok oraz szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych – 1 191,33 Mg CO2/rok
.
radom24.pl

gutek89 liked this post
Old February 21st, 2017, 02:31 PM   #159
tagtren
Registered User

tagtren's Avatar

Quote:
UTH. Będzie większa selekcja studentów
Wtorek 21.02.2017 10:03

O ponad tysiąc osób mniej przyjmie na studia w październiku radomski Uniwersytet Technologiczno- Humanistyczny. To efekt nowych przepisów Ministerstwa Szkolnictwa wyższego.

Pod koniec roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyjęło nowe przepisy dotyczące finansowania szkół wyższych. Wejdą one w życie od nowego roku akademickiego. Pracownicy resortu chcą by system finansowania uczelni był uzależniony od jakości kształcenia, oraz wyników badań naukowych. Dodatkowo premiowane byłyby te uczelnie, które są w stanie utrzymać określony wskaźnik między liczbą studentów a liczbą pracowników naukowych.

- Według nowych zasad na jednego pracownika naukowego ma przypadać 12 studentów- mówi rektor Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego Zbigniew Łukasik. - Dotyczy to zarówno studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych. By zachować ten wskaźnik musielibyśmy skreślić z listy studentów 1300 osób. Tego robić nie chcemy. W związku z tym budżet uczelni zmniejszy się o pięć milionów złotych. W przyszłym roku musimy jednak ograniczyć przyjęcie studentów, po to, by nie stracić pieniędzy.

Idą zmiany

W związku z tym radomski uniwersytet czekają spore zmiany. Od następnego roku akademickiego nie zostaną utworzone studia zaoczne na kierunkach: ekonomia, administracja, towaroznawstwo, prawa, technologia chemiczna, bezpieczeństwo i higiena pracy.

- Na pozostałych kierunkach zostaną wprowadzone niewielkie limity. Przykładowo, na administrację i ekonomię przyjmiemy 40 osób. W sumie w roku 2017/2018 zamierzamy przyjąć zaledwie 1000 studentów - wylicza rektor. - Przypominam, że w tym roku przyjęliśmy 2,5 tys. osób. To oznacza większą selekcję wśród kandydatów. Zamierzamy ograniczyć przyjęcia z uczelni niepublicznych na studia magisterskie. Musimy się nastawić na jakość, a nie ilość.

Co z kierunkiem lekarskim?

Czy zmniejszeniu budżetu uczelni może wpłynąć na uruchomienie kierunku lekarskiego? - Na razie takiego zagrożenia nie ma – tłumaczy Zbigniew Łukasik.

Prace z uruchomieniem kierunku idą zgodnie z kierunkiem. - Wyposażamy sale wykładowe, kupujemy sprzęt potrzebny do nauki anatomii, histologii. Trwają też rozmowy z radomskimi szpitalami w sprawie praktyk na poszczególnych oddziałach. Kompletowana jest także kadra wykładowców - wymienia Łukasik

W pierwszym roku funkcjonowania kierunku lekarskiego uczelnia będzie musiała zatrudnić kilkanaście osób; uniwersytet dostał już propozycje od specjalistów z Warszawy, Lublina, Łodzi i Szczecina. Obecnie na radomskiej uczelni zatrudnionych jest 350 pracowników naukowych.
cozadzien.pl
Old February 21st, 2017, 07:09 PM   #160
gienek10
BANNED

Quote:
Originally Posted by tagtren View Post
Może lepiej zatrudnić więcej pracowników naukowych i zachować te 5mln ???!!!
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
radom, uczelnie

Thread Tools

Posting Rules