Romanian Road Quality Map - Page 11 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 29th, 2011, 04:15 PM   #201
Pestalotiu
some guy

Pestalotiu's Avatar

Likes (Received): 132

Cum ti s-a parut Tara Hategului?
Advertisement

Old September 29th, 2011, 07:10 PM   #202
cinxxx
I ♥ Timişoara

cinxxx's Avatar

Likes (Received): 18561

Quote:
Originally Posted by Pestalotiu View Post
Cum ti s-a parut Tara Hategului?
Mi-a placut.
Din pacate a fost doar o excursie de o zi, in care doar condusul a durat cam 7 ore in total.
cinxxx no está en línea   Reply With Quote
Old September 30th, 2011, 02:58 PM   #203
Marian66
Registered User

Likes (Received): 245

cei din zona, care mai e starea drumului de la Poarta Alba - Nazarcea - Ovidiu?
Marian66 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 30th, 2011, 04:34 PM   #204
NordKapp
Registered User

NordKapp's Avatar

Likes (Received): 3

Am facut saptamana trecuta cativa km prin Romania pe urmatorul traseu: Oradea - Alesd - Zalau - Jibou - Dej - Bistrita - Campulung Moldovenesc - Sucevita - Putna - Campulung Moldovenesc - Bistrita - Dej - Cluj Napoca - Alba Iulia - Deva - Lugoj - Timisoara - Cenad.

In afara de DN 1H intre Alesd si intersectia cu DN 1C si apoi pe acesta pana la Dej drumurile parcurse au fost bune sau chiar foarte bune.

Pe DN 1H sunt lucrari pe aproape toata suprafata, se largeste drumul, sunt portiuni decopertate complet, e rau. E de evitat acest drum in perioada urmatoare.
O mentiune si pentru bucata Dej - Cluj Napoca, chiar daca drumul e foarte bun am reintalnit acea solutie foarte periculoasa dupa parerea mea si anume o banda jumate pe sens. Mare atentie daca nu sunteti obisnuiti cu regulile nescrise de pe astfel de drumuri.

Drumuri bune sa aveti.
NordKapp no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 03:02 AM   #205
silviubad
Registered User

Likes (Received): 7

As putea adauga faptul ca se circula si cu viteza intre Dej si Cluj Napoca: am observat ca majoritatea merge cu o viteza in jurul celei de 100 km/h cu toate ca si pe acolo in sate sunt limitari la 50 km/h. Spun asta pentru ca intre Iasi si Targu Frumos multi conducatori auto se tem de limite. Prin asta presupun ca in judetul Cluj radarele sunt in general mai putine.
silviubad no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 07:31 PM   #206
alecu26
Registered User

Likes (Received): 935

Quote:
Originally Posted by silviubad View Post
As putea adauga faptul ca se circula si cu viteza intre Dej si Cluj Napoca: am observat ca majoritatea merge cu o viteza in jurul celei de 100 km/h cu toate ca si pe acolo in sate sunt limitari la 50 km/h. Spun asta pentru ca intre Iasi si Targu Frumos multi conducatori auto se tem de limite. Prin asta presupun ca in judetul Cluj radarele sunt in general mai putine.
doar ala din zona centurii gherla e cvasi present. in rest...mai rar.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 07:33 PM   #207
alecu26
Registered User

Quote:
Originally Posted by NordKapp View Post
Am facut saptamana trecuta cativa km prin Romania pe urmatorul traseu: Oradea - Alesd - Zalau - Jibou - Dej - Bistrita - Campulung Moldovenesc - Sucevita - Putna - Campulung Moldovenesc - Bistrita - Dej - Cluj Napoca - Alba Iulia - Deva - Lugoj - Timisoara - Cenad.

In afara de DN 1H intre Alesd si intersectia cu DN 1C si apoi pe acesta pana la Dej drumurile parcurse au fost bune sau chiar foarte bune.

Pe DN 1H sunt lucrari pe aproape toata suprafata, se largeste drumul, sunt portiuni decopertate complet, e rau. E de evitat acest drum in perioada urmatoare.
O mentiune si pentru bucata Dej - Cluj Napoca, chiar daca drumul e foarte bun am reintalnit acea solutie foarte periculoasa dupa parerea mea si anume o banda jumate pe sens. Mare atentie daca nu sunteti obisnuiti cu regulile nescrise de pe astfel de drumuri.

Drumuri bune sa aveti.

pe DN 1C ce se mai intampla? E imposibil termenul de 2 ani pentru 80 km ( mai ales ca e o singura firma si un contract destul de greu).
Old October 1st, 2011, 08:28 PM   #208
cristikrisch
Registered User

Likes (Received): 6

Pe DN 1C se toarna deja asfalt. Se lucreaza inca la largirea drumului in afara localitatilor, in special in judetul MM. Inspre Dej deja e turnat asfalt pe portiuni destul de mari. Nu imi dau seama daca este stratul final sau se va mai turna ceva peste.

Se circula destul de greu, dar sunt putine semafoare. Pe Mesteacan pe urcarea dinspre MM se lucreaza la largirea la 3 benzi.

Daca se misca tot asa sunt toate sansele sa termine in 2 ani.
cristikrisch no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2011, 09:29 PM   #209
alecu26
Registered User

Quote:
Originally Posted by cristikrisch View Post

Pe DN 1C se toarna deja asfalt. Se lucreaza inca la largirea drumului in afara localitatilor, in special in judetul MM. Inspre Dej deja e turnat asfalt pe portiuni destul de mari. Nu imi dau seama daca este stratul final sau se va mai turna ceva peste.

Se circula destul de greu, dar sunt putine semafoare. Pe Mesteacan pe urcarea dinspre MM se lucreaza la largirea la 3 benzi.

Daca se misca tot asa sunt toate sansele sa termine in 2 ani.
sunt curios chiar acolo la placinta creata cum inghesuie inca o banda. e destul de mare rapa...si deja exista un zid de vreo 3-4-5 metri inaltime.
Old October 1st, 2011, 11:31 PM   #210
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

Likes (Received): 1413

DN 7A intre Voineasa si Lacul Vidra este prost, aviz amatorilor !
fun_autobahn no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2011, 06:36 PM   #211
cristikrisch
Registered User

Likes (Received): 6

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
sunt curios chiar acolo la placinta creata cum inghesuie inca o banda. e destul de mare rapa...si deja exista un zid de vreo 3-4-5 metri inaltime.
Se lucreaza si in zona aceea. Au turnat beton pe margini si urmeaza sa lateasca drumul cam cu cate o jumatate de banda pe fiecare parte. Nu stiu cum va arata rezultatul final.....sper ca bine.
cristikrisch no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2011, 08:28 PM   #212
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 513

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post
se excaveaza enorm pe mesteacan... se toarna beton pe mai multe portiuni excavate pentru consolidarea versantului... pe portiunea din judetul maramures drumul s-a largit deja pe 60-70% pe ambele parti si se toarna si asfalt (atentie: in localitati nu se largeste drumul!!!). podetele sunt inlocuite si largite aproape toate, mai e de lucru la poduri, iar in judetul cluj s-a turnat asfalte pe majoritatea tronsonului. la cum se misca cei de la FCC, au sanse sa termine acesti 85-90 km in mai putin de 2 ani, si ganditi-va ca lucrarile au inceput in luna mai!!! (de 5 luni)

ps: de evitat acest drum pana la sfarsitul lunii octombrie - inceputul lui noiembrie
Staude6 no está en línea   Reply With Quote
Old October 5th, 2011, 08:23 AM   #213
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

Transalpina
Old October 8th, 2011, 07:17 PM   #214
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

DN 737
Old October 8th, 2011, 07:32 PM   #215
NordKapp
Registered User

NordKapp's Avatar

Likes (Received): 3

@fan_autobahn
pe langa poze ar fi util sa faci si o scurta descriere in cuvinte a drumurilor respective, cum se prezinta ele in totalitate (sau pe portiunea pe care ai fost pe ele), situatia prezentata intr-o poza este doar una punctuala si nu se poate extrapola de facto la intreg drumul.
NordKapp no está en línea   Reply With Quote
Old October 10th, 2011, 12:27 PM   #216
fun_autobahn
Registered User

fun_autobahn's Avatar

Corect. In legatura cu poza de mai sus pot spune ca drumul are 3 denivelari cum nu am mai vazut vreodata , eu am pozat doar una, si se afla toate 3 in apropiere de intrarea in Campulung.
Old October 11th, 2011, 08:33 PM   #217
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

O intrebare:

Cum mai arata DN73 Pitesti - Campulung? S-a reparat ceva, sau tot e dezastrul din 2008-2010?
Multumesc.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2011, 09:42 PM   #218
radutm
Registered User

radutm's Avatar

Likes (Received): 190

Arad-Oradea cum mai e? Multumesc anticipat.
radutm no está en línea   Reply With Quote
Old October 11th, 2011, 11:13 PM   #219
raptor2011
Registered User

raptor2011's Avatar

Likes (Received): 13

Pentru cine intereseaza.... Petrosani - Obarsia Lotrului:

Filmat saptamana trecuta... drumul nu e foarte bun dar se poate trece chiar si cu masina cu garda joasa.

Last edited by raptor2011; October 12th, 2011 at 08:20 AM.
raptor2011 no está en línea   Reply With Quote
Old October 12th, 2011, 02:09 PM   #220
adifig2001
Registered User

adifig2001's Avatar

Likes (Received): 35

+1
adifig2001 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags