Romanian Road Quality Map - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 8th, 2011, 10:05 AM   #21
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Likes (Received): 24

Maine am sa plec spre Moldova spre Tecuci. Care e cea mai viabila ruta: pe Oituz sau pe Cheia de la Brasov? Ma refer la trafic si calitatea drumului.
iuli no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 9th, 2011, 09:00 PM   #22
claudiu_ne2000
...human being

claudiu_ne2000's Avatar

Likes (Received): 312

Quote:
Originally Posted by iuli View Post
Maine am sa plec spre Moldova spre Tecuci. Care e cea mai viabila ruta: pe Oituz sau pe Cheia de la Brasov? Ma refer la trafic si calitatea drumului.
Ai uitat de drumul DN 2D...pe la Tg. Secuiesc...el e mult mai direct.

se pare ca drumul e proaspat renovat...mai putin 6 km. care nu sunt facuti

Vezi ce zice Andmik de pe forumul reno.ro:
Quote:
"L-am strabatut azi din directia Tg. Secuiesc.De la iesirea din Ojdula am facut 2 ore pina la intrarea in Focsani.Primii 6 km sunt neasfaltati dar se pot face cu 35km/h(pe ploaie).Urmeaza asfalt super! La limita dintre judete se lucreaza cu utilaje mari si mai sunt portiuni mici neasfaltate.Urmeaza o portiune dezastru la iesirea din Lepsa (cativa km) si apoi drum bun pina la Focsani.Pe langa autoturime si dube de marfa am intalnit si3 TIR care mergeau la Brasov.Auto personal e un Logan 1,5dci din 2007!"

Drum bun
claudiu_ne2000 no está en línea   Reply With Quote
Old June 9th, 2011, 11:28 PM   #23
Clinlin
We are all pax.

Clinlin's Avatar

Likes (Received): 955

DN2: zona Afumati jale, asfaltul este praf, iar daca parcurgeti bucata Sinesti - Urziceni va recomand sa nu mancati inainte. Asfaltul este atat de valurit incat ai senzatia ca esti intr-o caruta de mare viteza.
Clinlin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 10th, 2011, 03:37 AM   #24
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Quote:
Originally Posted by claudiu_ne2000 View Post
Drum bun
10x
Old June 16th, 2011, 08:18 AM   #25
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 158

Vara asta schimb ruta spre Budapesta, vreau sa trec granita pe la Bors si dupa aia sa merg pe drumul lor 4. N-am mai mers pe drumul ala de multi ani.
Poate sa-mi spuna cineva cum se merge pe acolo?
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 01:03 PM   #26
olea10
Registered User

Likes (Received): 61

Quote:
Originally Posted by LuluMOB View Post
Vara asta schimb ruta spre Budapesta, vreau sa trec granita pe la Bors si dupa aia sa merg pe drumul lor 4. N-am mai mers pe drumul ala de multi ani.
Poate sa-mi spuna cineva cum se merge pe acolo?

Salutare,

Am fost acu 2 saptamani si era in regula.
E o portiune cu drum in lucru la punctele de jonctiune din centura Kisujszallas. Dar pe cand ai tu drum sper sa mergi chiar pe ea.
Sfat: sa nu depasesti 60 in localitati ca au schimbat ungurii legile. Afara pastreaza limita de 110.
Drum bun!
olea10 no está en línea   Reply With Quote
Old June 17th, 2011, 08:22 PM   #27
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 158

Multumesc, olea10!
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2011, 02:12 PM   #28
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 392

Stie cineva daca podul peste Dunare giurgeni vadul oii e deschis? Si care ar fi cea mai buna varianta braila - constanta?
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old June 19th, 2011, 06:13 PM   #29
clubbman
city master

clubbman's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Stie cineva daca podul peste Dunare giurgeni vadul oii e deschis? Si care ar fi cea mai buna varianta braila - constanta?
eu anul trecut am trecut cu bacul de la braila la macin si apoi am mers pana la constanta si am fost multumit de starea drumului dar si de traficul scazut care iti permite sa mergi constant.
Old June 20th, 2011, 08:28 AM   #30
alecu26
Registered User

Likes (Received): 935

eu am fost acu 1 saptamana. Pe langa ca e o portiune superba prin munti drumul e absolut superb si absolut gol si practic fara localitati.

Exista benzi de urcare peste tot, linii drepte foarte lungi, vizibilitati excelente.

Cred ca e unul din putinele nationale unde se poate scoate medie poate si de 100km/h.
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 09:29 AM   #31
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 333

Quote:
Originally Posted by tazzmaniadodo View Post
Cea mai buna varianta ca timp este Braila-Viziru-Bertestii de Jos-Giurgeni-Harsova-Constanta. Drumul judetean Viziru-Giurgeni este reabilitat recent si arata impecabil, pe teritoriul judetului Braila, si nu foarte rau pe cei cativa km din Ialomita. Daca nu te grabesti, treci cu bacul si mergi Macin-Ciucurova-E87-Constanta.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 02:33 PM   #32
IpvNet
Registered User

IpvNet's Avatar

Likes (Received): 3

Salut,
Stiu ca e primul meu post aici, dar stiu de accost forum de ceva vreme. As avea nevoie de ceva informatii legate de starea drumurilor in RO.
Vin in RO saptamana asta cu destinatia: Nadlac- Galati.
M-ar interesa care ar fi traseul mai bun: Pe E68- Pitesti sau E60- Valea Prahovei ? Multumesc anticipat.
IpvNet no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 02:58 PM   #33
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Quote:
Originally Posted by IpvNet View Post
Salut,
Stiu ca e primul meu post aici, dar stiu de accost forum de ceva vreme. As avea nevoie de ceva informatii legate de starea drumurilor in RO.
Vin in RO saptamana asta cu destinatia: Nadlac- Galati.
M-ar interesa care ar fi traseul mai bun: Pe E68- Pitesti sau E60- Valea Prahovei ? Multumesc anticipat.
Eu as merge pe Nadlac - Arad - Deva - (DN7) - Sibiu (cu ocolitoarea A1) - Brasov (DN1) - Prejmer - Buzau (DN10) - Braila (ori pe DN2B direct ori pe E85 apoi DN22 la Rm. Sarat) - Centura Buzau - Galati.

Scapi si de V. Oltului si de V. Prahovei (prima vesnic aglomerata, a doua in reparatii), DN10 e destul de liber, si din cate stiu ok, si scurtezi destul de mult din distanta. Plus, peisajul pe la Siriu la baraj e cel putin spectaculos!
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 03:07 PM   #34
IpvNet
Registered User

IpvNet's Avatar

Quote:
Originally Posted by frunzaverde View Post
Eu as merge pe Nadlac - Arad - Deva - (DN7) - Sibiu (cu ocolitoarea A1) - Brasov (DN1) - Prejmer - Buzau (DN10) - Braila (ori pe DN2B direct ori pe E85 apoi DN22 la Rm. Sarat) - Centura Buzau - Galati.

Scapi si de V. Oltului si de V. Prahovei (prima vesnic aglomerata, a doua in reparatii), DN10 e destul de liber, si din cate stiu ok, si scurtezi destul de mult din distanta. Plus, peisajul pe la Siriu la baraj e cel putin spectaculos!

Mersi. Bv- Prejmer- Buzau e ok ? sau spart? N-am mai ghost pe acolo de prin 95...
Old June 20th, 2011, 03:28 PM   #35
ionut
Reaching for the stars

ionut's Avatar

Likes (Received): 39

Quote:
Mersi. Bv- Prejmer- Buzau e ok ? sau spart? N-am mai ghost pe acolo de prin 95...
E vorba de DN10 aka "bolovani in cap". Drumul e super OK si mega-spectaculos, pe la Siriu (Barajul Siriu), pe Valea Buzaului, super zone. Problema e nu cumva sa prinzi ploaie ca mai mereu cad pietre si poti sa ramai blocat o perioada pe-acolo.

Asfaltul era inca aproape perfect anul trecut cand am trecut eu pe-acolo (in vara). Insa de-atunci n-am mai trecut.

DN10 Brasov-Buzau este un drum MUSAI de facut macar o data in viata. Daca ai ocazia eu zic "sa te risti" si daca ai parte de vreme frumoasa iti garantez ca nu vei regreta.

As a sign of appreciation and respect for the Romanian moderators and a few Romanian users, I will not edit all my 4100+ messages. I dedicate all the "work" I've done with passion on SSC to these handful of users. I will only continue to read SSC and be available for these users on PM. Thank you.
ionut no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 03:30 PM   #36
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Quote:
In 2010, cand am fost eu pe el era foarte bun (a fost refacut in 2006, din cate tin minte, si e bine intretinut). Sunt locuri in zona Siriu unde iarna mai o ia versantul la vale (sunt 2 locuri unde se circula pe o singura banda, semnalizata cu semafor). In rest, drumul e destul de liber. Nu mi-as face griji de starea DN10.

Nu stiu insa cum sunt DN 22/DN 2B, dar aici oricum nu prea ai mari alegeri de facut.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old June 20th, 2011, 05:56 PM   #37
IpvNet
Registered User

IpvNet's Avatar

Nu, nu ma risc! Mersi de informatii
Old June 21st, 2011, 08:41 AM   #38
tazzmaniadodo
Moderator

tazzmaniadodo's Avatar

Likes (Received): 392

Pana la urma am luat-o cu bacul pe la Brãila am asteptat vreo 15 min pana sa plece deci destul de ok iar drumul dupa e foarte frumos , pe langa muntii macinului prin podisul dobrogei , asfaltul este ok fara gropi sate foarte putine si foarte liber . Cand am intrat pe E87 TL CT s-a mai stricat treba : gropi si cam aglomeratie dar e mult mai bine decat pe la vadul oii harsova si apoi in Ct prin M Kogalniceanu. Merci de informatii baieti!
tazzmaniadodo no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2011, 08:50 AM   #39
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 333

Quote:
Originally Posted by frunzaverde View Post
In 2010, cand am fost eu pe el era foarte bun (a fost refacut in 2006, din cate tin minte, si e bine intretinut). Sunt locuri in zona Siriu unde iarna mai o ia versantul la vale (sunt 2 locuri unde se circula pe o singura banda, semnalizata cu semafor). In rest, drumul e destul de liber. Nu mi-as face griji de starea DN10.

Nu stiu insa cum sunt DN 22/DN 2B, dar aici oricum nu prea ai mari alegeri de facut.
DN2B este foarte bun, DN22 mai prost, nereabilitat de mult timp. Si eu recomand aceeasi varianta de traseu, Nadlac-Brasov-DN10-Buzau-DN2B-Braila-Galati. DN10 era intr-adevar bun cand am fost anul trecut ultima data pe el.

Mai ar fi si varianta Brasov-Tg. Secuiesc-DN2D-Focsani-Galati. DN2D este in reabilitare de ceva timp, fiind foarte aproape de finalizare. Anul trecut in vara mai erau vreo 7-8km neasfaltati intre Ojdula si Lepsa, insa erau pregatiti de asfaltare. Nu stiu care mai e starea actuala.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old June 21st, 2011, 10:08 AM   #40
iuli
Registered User

iuli's Avatar

Quote:
Originally Posted by panda80 View Post
DN2B este foarte bun, DN22 mai prost, nereabilitat de mult timp. Si eu recomand aceeasi varianta de traseu, Nadlac-Brasov-DN10-Buzau-DN2B-Braila-Galati. DN10 era intr-adevar bun cand am fost anul trecut ultima data pe el.

Mai ar fi si varianta Brasov-Tg. Secuiesc-DN2D-Focsani-Galati. DN2D este in reabilitare de ceva timp, fiind foarte aproape de finalizare. Anul trecut in vara mai erau vreo 7-8km neasfaltati intre Ojdula si Lepsa, insa erau pregatiti de asfaltare. Nu stiu care mai e starea actuala.
DN2D inca este inchis traficului. Am trecut saptamana trecuta pe acolo. La Ojdula sunt puse bariere. Eu zic ca varianta cea mai buna este prin Brasov si Buzau, dar trebuie nervi de otel aproape de Sebes... Cand am mers eu am stat 3 ore in trafic din cauza a doua accidente oribile plus semaforul din Sebes. Si azi dimineata am auzit ca iarasi era blocata circulatia din cauza unui accident timp de 3 ore. E criminal drumul acela!!!
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian

Thread Tools

Posting Rules