Romanian Road Quality Map - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old June 22nd, 2011, 10:42 AM   #41
johnnyh
Registered User

Likes (Received): 0

Salut. Īmi poate da cineva o recomandare despre București - Cāmpulung? Mă interesează să merg īn masivul Iezer - Păpușa și google maps dă două trasee: prin Pitești sau prin Tārgoviște. Prin Tārgoviște e mai scurt și mi-ar plăcea mai mult findcă mai văd și altceva nu doar autostradă, dar nu știu nimic despre starea drumului.
johnnyh no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 22nd, 2011, 12:05 PM   #42
nirolf
Registered User

Likes (Received): 209

Drumul prin Tārgovişte este īntr-adevăr mai frumos şi mai liber (vineri/duminică cel puţin), īnsă şi ceva mai prost: pe centura Tārgovişte se lucrează la poduri şi īn rest sunt cratere, apoi drumul redevine bun pānă la vreo 10-15 km de Cāmpulung unde drumul este prost pe o porţiune de cāţiva km: groapă lāngă groapă, porţiuni īn care drumul s-a lăsat şi trebuie abordate foarte īncet pentru a nu atinge cu burta. Durata este cam aceiaşi, īnsă prin Tārgovişte nu mai e nevoie să intri īn Cāmpulung.
nirolf está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 22nd, 2011, 02:55 PM   #43
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 335

Am fost pe ambele drumuri in 2009, tot intr-o excursie in iezer. Atunci am facut mai putin prin Pitesti, drumul Targoviste-C-lung era foarte prost. Se fac cam 3h pana la cabana Voina. Atunci se lucra pe bucata Leresti-Voina, nu stiu daca s-a facut ceva semnificativ sau doar lucrari de mica amploare.
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old June 22nd, 2011, 03:15 PM   #44
nirolf
Registered User

Likes (Received): 209

Īntr-adevăr, drumul Tārgovişte - Cāmpulung era foarte prost, īnsă a fost reparat anul trecut pe cea mai mare parte (probabil pānă la limita judeţului Dāmboviţa).
nirolf está en línea ahora   Reply With Quote
Old June 24th, 2011, 09:39 AM   #45
LuluMOB
Registered User

LuluMOB's Avatar

Likes (Received): 158

Stie cineva care e starea drumului DJ193?
http://maps.google.com/maps?saddr=DN...1,0&sz=17&z=11
LuluMOB no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 08:34 PM   #46
adailton92
Registered User

adailton92's Avatar

Likes (Received): 14

Salut,
Peste cateva zile, va trebui sa ma deplasez de la Baia-Mare spre Oradea.
Intrebarea mea este care ar fi cel mai bun traseu, care sa tina cont de starea drumului.
Chiar daca ocolesc ceva, totusi sa fie bun drumul.
Multumesc
adailton92 no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 08:44 PM   #47
adi.ro
-

Likes (Received): 13

Ruta clasica e cea mai buna (E58 - E81 - E671) adica Baia Mare - Satu Mare - Oradea. Pana in Satu Mare e carpit, iar de acolo mai departe este reabilitat aproape peste tot. Nu iti recomand sa incerci DN-uri sau DJ-uri

VisitMaramures.ro
adi.ro no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 08:44 PM   #48
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 513

Quote:
Originally Posted by adailton92 View Post
Salut,
Peste cateva zile, va trebui sa ma deplasez de la Baia-Mare spre Oradea.
Intrebarea mea este care ar fi cel mai bun traseu, care sa tina cont de starea drumului.
Chiar daca ocolesc ceva, totusi sa fie bun drumul.
Multumesc
Raspunsul e unul cat se poate de simplu: Baia Mare - Satu Mare - Oradea...!

Baia Mare - Satu Mare (bunicel, zic eu... oricum muuuult mai bun decat in primavara si e bine ca inca nu au inceput lucrarile (bine pe dracu; ) asa ca nu te incurca niciun utilaj)

Satu Mare - Valea lui Mihai (excelent, desi nu e gata inca (aprox. 90% e terminat))

Valea lui Mihai - Oradea (e aproape gata, deci bun spre foarte bun)
Staude6 no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 08:47 PM   #49
Staude6
Registered User

Staude6's Avatar

Likes (Received): 513

Quote:
Originally Posted by adi.ro View Post
Nu iti recomand sa incerci DN-uri sau DJ-uri
Pai si varianta ta e si pe DN in acelasi timp (DN1C - DN19)
Staude6 no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 09:07 PM   #50
adi.ro
-

Likes (Received): 13

Eu ma refeream la alte rute:
E58 pana la Rastoci - DN 1H pana la Jibou - DJ 108A pana la Romanasi - E81 pana la Zimbor - DN 1G pana la Huedin - E60 pana la Oradea. Este cu ~25km mai lung, dar in iarna/primavara a fost ruta salvatoare pentru mine.
Mai este si ruta pe DJ 192 pe la Babasesti folosita de unul altul pentru economia de 50g de benzina.

VisitMaramures.ro
adi.ro no está en línea   Reply With Quote
Old June 26th, 2011, 09:24 PM   #51
gprs2011
Registered User

Likes (Received): 131

DJ212 - de la Cuza Voda (BR) incep craterele, cele mai mari si periculoase noaptea sunt in apropiere de Mihai Bravu (BR). nu mai stiu exact locatia lor , am trecut dupa ora 23 si am avut noroc de drum liber ca sa pot folosi faza lunga la faruri.
gprs2011 no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2011, 09:09 AM   #52
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Quote:
Originally Posted by gprs2011 View Post
DJ212 - de la Cuza Voda (BR) incep craterele, cele mai mari si periculoase noaptea sunt in apropiere de Mihai Bravu (BR). nu mai stiu exact locatia lor , am trecut dupa ora 23 si am avut noroc de drum liber ca sa pot folosi faza lunga la faruri.
Esti sigur ca de la Cuza Voda? DJ212 a fost reabilitat de curand si din cate am auzit de la diverse rude care au mers pe acolo este impecabil in judetul Braila. Partea din Ialomita intr-adevar nu a fost reabilitata, dar aceasta incepe dupa Mihai Bravu, pe raza comunelor Luciu si Gura Ialomitei.
Old June 27th, 2011, 09:26 AM   #53
gprs2011
Registered User

Likes (Received): 131

DJ211A Viziru - Cuza Voda este impecabil reconstruit.
din ce vad pe google maps, o parte din DJ 212 ( intre Bertestii de Sud si Mihai Bravu ) pare sa fie in jud. Ialomita, e posibil chiar acolo sa fie craterele, nu retin localizarea exacta, era noapte si ma grabeam spre C-ta
gprs2011 no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2011, 09:42 AM   #54
panda80
Registered User

panda80's Avatar

In weekend am mers pana in statiunea Baisoara, judetul Cluj, din Bucuresti. Am incercat sa scurtez si totodata sa evit blocajul de la Sebes pe DJ106B si pe DJ107B, pe directia Sibiu-Ocna Sibiului-Mandra-Alamor-Pauca-Rosia de Secas-Teius. Drumul este bun pana prin Alamor, acceptabil pana in Pauca (plombat, fara cratere, cu unele damburi datorate unor surpari, in mare parte se putea merge cu 80), insa putin dupa Pauca asfaltul a disparut, lasand loc unui drum pietruit. Dupa cativa km am revenit pe asfalt(destul de prost, cu gropi) in Rosia de Secas, dar apoi din nou pe drum de piatra, dupa 7-8km. Din pacate in satul Colibi am urmat drumul ce parea mai circulat si am gresit traseul, ajungand in Alba Iulia prin Berghin (DJ 107). Insa din satul Colibi, DJ107B parea intr-o stare si mai proasta, nu stiu cum se prezinta acesta in continuare spre Teius.
Daca acest traseu ar fi reabilitat in totalitate ar putea fi o buna varianta macar pentru autoturisme pe directia Sibiu-Cluj. Ar mai usura un pic blocajul din zona Sebes.
In alta ordine de idei nu am vazut niciodata DN7 asa aglomerat, pana la Calimanesti am mers aproape intr-o coloana continua de masini. Nici pe autostrada nu a fost prea bine, datorita unui accident la km 27. Nu cred ca am depasit 100km/h pe mai mult de 20km din A1 datorita aglomeratiei si tirurilor care depaseau pe banda 2. Mentionez ca am plecat din Bucuresti vineri, ora 16.00.
Old June 27th, 2011, 10:05 AM   #55
alecu26
Registered User

Likes (Received): 935

eu vreau am alta solutie pentru acest traseu....

Sibiu-Medias-Taranveni-Iernut (si de aici pe DN 15 pana la A3).

Din pacate nationalul e intr-o stare foarte proasta si nici nu prea se intrevede sa fie o reabilitarea in urmatorii 4-5 ani.

Doar Sibiu-Medias....cred ca acum e Strabag pe acolo si se apuca de lucrari (daca nu s-au apucat deja).

Problema la acest traseu e ca toate orasele (Medias, Tarnveni, Sibiu, Iernut) sunt despartite intre ele de dealuri (Medias si Sibiu) sunt chair depresiuni....si atunci ai de parcurs serpetine pana ti se face rau. (Pentru camioane e si foarte ineficient).

Cum ai mers in Baisoara? (Pe TUrda-Buru-Iara-Baiasoara) sau pe autostrada si te-ai intors prin Luna?
alecu26 no está en línea   Reply With Quote
Old June 27th, 2011, 11:50 AM   #56
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Quote:
Originally Posted by alecu26 View Post

Cum ai mers in Baisoara? (Pe TUrda-Buru-Iara-Baiasoara) sau pe autostrada si te-ai intors prin Luna?
Am mers Aiud-Buru-Baisoara, pe DJ107M. Drumul judetean este in reabilitare, se si lucra seara tarziu undeva la iesirea din Aiud. Este perfect cu exceptia unei portiuni de aprox 10km, in zona Buru (o bucata inainte de Buru si una dupa). Portiunile finalizate arata excelent.
Old June 27th, 2011, 06:22 PM   #57
alecu26
Registered User

Da...bunici mei stau in Iara, langa Baisoara...si de cand a distrus Bechtel drumul ma rugam sa faca ceva cu el. Poate duc reabilitarea pana in zona Gilau (Luna).

Sau...poate mai bine...se va face inca o iesire de pe autostrada undeva pe la mijloc...sau in zona unde se va intepa prelungirea centurii Cluj.
Old June 28th, 2011, 01:42 PM   #58
hentz
Still walking

hentz's Avatar

Likes (Received): 310

Quote:
Originally Posted by LuluMOB View Post
Stie cineva care e starea drumului DJ193?
http://maps.google.com/maps?saddr=DN...1,0&sz=17&z=11
nu stiu daca iti mai este de folos dupa patru zile dar speram sa iti raspunda cineva care a fost mai de curand.acum un an era reabilitat aproape in intregime.Atentie la virajele stranse si cel mai important sa nu treci dimineata la prima ora sau seara,poti avea ghinionul de a intalnii cea mai mare cireada de vaci.Eu am mers 35min pe ceas cu cireada.
hentz no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2011, 04:11 PM   #59
_DAC_
Registered User

Likes (Received): 59

As dori sa stiu daca DJ 107M, la care face referire Panda80 mai sus, este in proces de reabilitare pe toata lungimea sa de la Aiud la Luna de Sus?
_DAC_ no está en línea   Reply With Quote
Old June 28th, 2011, 04:31 PM   #60
alecu26
Registered User

sper si eu.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian