Romanian Road Quality Map - Page 51 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 30th, 2012, 10:26 PM   #1001
ovideatza
Registered User

ovideatza's Avatar

Likes (Received): 458

Starea actuala a drumului nu prea justifica cei vreo 20-30km in plus, dupa ce se va termina reabilitarea nu se mai justifica chiar deloc. Pe acea varianta nu imi plac valurile si acele gropi care, desi putine, te surprind.
ovideatza no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 30th, 2012, 11:17 PM   #1002
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 1059

despre DN3B stii cumva in ce stare este?
este drumul care merge in continuarea DJ despre care ai vorbit, spre Fetesti, apoi continua la Calarasi.
Old October 1st, 2012, 08:21 AM   #1003
stelian222
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by ovideatza View Post

Crasna-Barlad-lim.jud. Galati: drumul e gata, partial marcat, restul premarcat si se lucreaza la marcaje. Mai au la unele poduri de pus completari de parapet metalic, dar la drum e totul ok. Daca e la fel si spre Albita se poate trece ca drum foarte bun, e o reabilitare care imi place, sper sa si reziste.
Pai eu ce tot scriu de vreo cateva luni ?
Drumul s-a reabilitat si modernizat de la Albita pana la limita de judet cu Galati. Multi poate nu au treaba spre vama si Husi(DN24B) de asta se insista numai pe bucata Crasna-Tutova.

Referitor la DN24 Vaslui-Iasi, am si eu o intrebare: portiunile cu galben le stiu, eu vreau sa intreb unde sunt alea cu albastru (ca asa scria albastru+galben) ca eu nu le vad.... Marcaje noi nu, drum asfaltat recent nu, latit nu, portiuni ca-n palma ff putine, deci unde e albastrul? Sa spuna cei care au mers recent daca au vazut bucati de albastru....
stelian222 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 1st, 2012, 08:58 AM   #1004
MNU
Registered User

MNU's Avatar

Likes (Received): 2516

Quote:
Originally Posted by stelian222 View Post
...
Referitor la DN24 Vaslui-Iasi, am si eu o intrebare: portiunile cu galben le stiu, eu vreau sa intreb unde sunt alea cu albastru (ca asa scria albastru+galben) ca eu nu le vad.... Marcaje noi nu, drum asfaltat recent nu, latit nu, portiuni ca-n palma ff putine, deci unde e albastrul? Sa spuna cei care au mers recent daca au vazut bucati de albastru....

Nu cunosc starea reala a drumului respectiv, dar daca te referi la reprezentarea pe harta cu doua culori alternativ (albastru-galben), aceasta nu arata efectiv portiuni de drum bun (albastru) cu portiuni mai putin bune (galben).

Quote:
Originally Posted by frunzaverde View Post
....
O legenda detaliata in romana

....
Albastru peste orice alta culoare - Drumul este in proces de reconstructie / reabilitare. Culoarea indica conditiile curente de mers.
....
MNU no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 09:57 AM   #1005
panda80
Registered User

panda80's Avatar

Likes (Received): 336

Quote:
Originally Posted by ovideatza View Post
Starea actuala a drumului nu prea justifica cei vreo 20-30km in plus, dupa ce se va termina reabilitarea nu se mai justifica chiar deloc. Pe acea varianta nu imi plac valurile si acele gropi care, desi putine, te surprind.
Sunt doar 14 km in plus conform GoogleMaps, si ai de strabatut mult mai putine localitati. Cand se va da drumul full profile la autostrada sigur se va scoate timp mai bun, acum esti cam tot pe acolo.

@vancouverro

Despre DN3b nu stiu nimic, nu am mai fost pe el de vreo 10 ani.
Skilldetector A new HR platform where everything is about your skills!
panda80 no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 12:40 PM   #1006
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Am postat o noua harta, versiunea 0.10.

Harta mare o gasiti pe prima pagina sau in semnatura.

Imi cer scuze pentru durata imensa intre update-uri, dar, in ultimele 3 saptamani am fost plecat cu munca (si apoi o saptamana de vacanta) in diverse locuri (intr-una din zile am ajuns acasa de la aeroport la 7:30 PM ca sa plec din nou la 5 AM ziua urmatoare). S-a terminat momentan chestia asta, asa ca promit ca o sa fiu mai activ.

Multumesc lui @vancuverro pentru centralizare.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 02:34 PM   #1007
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Likes (Received): 933

Multumim pentru efort! Se pare insa ca ti-a scapat o interventie de a mea.

Dupa cum spuneam, DN66 (E79, Craiova - Calafat) nu este DN66, ci DN56. De-aia se si intersecteaza/este in zona cu DN56A, DN56B, DN56C. Puteti verifica si cu Google Maps.
alleks no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 04:27 PM   #1008
gprs2011
Registered User

Likes (Received): 131

http://goo.gl/maps/Ayx5W - DN22 reabilitat in proportie de aprox.90%, asfalt foarte bun, foarte mici denivelari; posibil sa nu fie turnat stratul de uzura pentru ca exista mult marcaj galben. inca nu este reparat in zona imediata de la iesire din Lumina (CT) - aprox 5km si pe alocuri in zona podurilor si podetelor. (intre albastru si verde)

continuarea pana la Tulcea http://goo.gl/maps/0aG6z - va fi reabilitat, dar acum este plin de petice vechi si denivelari. (cu indulgenta - galben)
gprs2011 no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 05:38 PM   #1009
ovideatza
Registered User

ovideatza's Avatar

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
despre DN3B stii cumva in ce stare este?
este drumul care merge in continuarea DJ despre care ai vorbit, spre Fetesti, apoi continua la Calarasi.
Nici cea mai mica idee. In schimb pe paginile anterioare undeva un coleg a zis ceva ca ar fi acceptabil din cate retin, probabil GALBEN.

Quote:
Originally Posted by stelian222 View Post
Pai eu ce tot scriu de vreo cateva luni ?
Drumul s-a reabilitat si modernizat de la Albita pana la limita de judet cu Galati. Multi poate nu au treaba spre vama si Husi(DN24B) de asta se insista numai pe bucata Crasna-Tutova.

Stiu ca e modernizat, stiu ca ai mai zis, inclusiv eu am fost pe acolo si stiu ca e la fel ca si bucata Crasna - Tutova. Eu acum ma refeream strict la marcaje, daca e marcat sau ba, atat. Daca e si el marcat/ premarcat, se poate trece ALBASTRU (E581 Crasna-Albita) pe urmatorul update de harta.

La DN24 Vaslui-Iasi, sa stii ca exista bucata albastra Vreo jumatate de km cum dai in jud. Iasi simti ca ti-ai revenit, apoi dai iar in groapa-borta-gaura-groapa E de rasu'-plansu'. Totusi e ok marcat pe harta, e in reabilitare, asta e important, si sunt si bucatele bune cu bucati mai putin bune, intr-un an sper sa fie toate bune.

Partea buna e asta, ca se lucreaza:

Quote:
Originally Posted by panda80 View Post
Sunt doar 14 km in plus conform GoogleMaps, si ai de strabatut mult mai putine localitati. Cand se va da drumul full profile la autostrada sigur se va scoate timp mai bun, acum esti cam tot pe acolo.

@vancouverro

Despre DN3b nu stiu nimic, nu am mai fost pe el de vreo 10 ani.
Da, varianta prin Tandarei are mai putine localitati, dar eu personal ma enervez de acele valuri, nu imi plac si gata. Oricum, pe la Viziru sunt 3-4 localitati, atat, nu e mare lucru, astept sa fie gata. Nu vad ce treaba au cele 2 alternative de ajuns din DN21 in DN2A cu autostrada, pe relatia Braila-Constanta. O poti lua ce-i drept, dar mai trebuie sa mergi fie pe DJ212 pana la Fetesti, fie pe DN3B, depinde de varianta aleasa.
ovideatza no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 08:03 PM   #1010
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

DN79 Arad-Chisineu Cris poate fi trecut cu albastru fara probleme. Lucrarile de reabilitare s-au terminat (cu exceptia a 2 probleme punctuale de 100 m fiecare).
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old October 1st, 2012, 09:33 PM   #1011
andutzu20
Registered User

Likes (Received): 12

Ocolire Arad

Buna seara
Cam care ar fi cea mai buna varianta pentru trecerea Aradului dinspre Nadlac spre Deva? acum 2 saptamani am ignorat Autostrada, am vrut sa o iau pe centrura veche, dupa care am dat de un loc in care traficul era blocat, numa tiruri, si am facut dreapta sa intru prin oras.Ce a urmat.. o ora de stat intr-un trafic cum nici in Bucuresti eu nu am prins..
E mai bine sa ocolesc pe autostrada si dupaia sa ma intorc ca sa intru pe DN 7?

Multumesc
andutzu20 no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 07:19 AM   #1012
Somebody902
Registered User

Likes (Received): 330

Bucata lipsa din DN 12A este verde (Comanesti- Targu Ocna)
Somebody902 no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 07:36 AM   #1013
Mircea_dogy
Registered User

Quote:
Originally Posted by andutzu20 View Post
Buna seara
Cam care ar fi cea mai buna varianta pentru trecerea Aradului dinspre Nadlac spre Deva? acum 2 saptamani am ignorat Autostrada, am vrut sa o iau pe centrura veche, dupa care am dat de un loc in care traficul era blocat, numa tiruri, si am facut dreapta sa intru prin oras.Ce a urmat.. o ora de stat intr-un trafic cum nici in Bucuresti eu nu am prins..

Multumesc
Nu sunt de-al locului, dar am mai mers prin zona si iti recomand, totusi, centura veche, daca vrei sa mergi pe DN7 pana la Deva.
Mircea_dogy no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 11:38 AM   #1014
iopo
Registered User

Likes (Received): 15

Ce spuneti daca incercam sa facem un formular de genul asta:

unde fiecare sa poata vota starea drumului respectiv.

Cred ca ar ajuta foarte mult la centralizarea datelor.
iopo no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 11:50 AM   #1015
Kidu
Arădean

Kidu's Avatar

Likes (Received): 1504

Daca vii ziua eu ti-as zice totusi s-o iei prin municipiu, daca e noaptea ia-o pe centura. Intri dinspre Deva si tii tot inainte iar de acolo urmezi indicatoarele de Nadlac.
Old October 2nd, 2012, 12:20 PM   #1016
danielstan
Registered User

danielstan's Avatar

Location: Pitesti, RO // Helsinki Final Act 1975, Point 3) Inviolability of frontiers
Likes (Received): 418

pt @iopo,relativ la ideea unui sondaj de opinie:

In aparenta ideea e buna, dar la detaliere nu mai e.

Nu stiu sigur daca site-ul SSC permite definirea unui astfel de sondaj de opinie, care este complex.

Problema cea mai mare la introducerea datelor sunt cele 2 TextBox-uri, unde scrie: "segmentul dintre" ... "si" ...

Avem pe harta drumuri intre 2 localitati mai mari (cu nume afisat) care nu au aceiasi culoare pe tot segmentul.
E greu sa votezi ca DNx intre orasele A si B este de culoare galbena pana la comuna C, iar apoi este de culoare verde -> cei ce vor vota vor alege diverse denumiri pentru comuna C, alegand poate vreo comuna invecinata cu ea sau alt reper, desi voturile lor ar avea aceiasi semnificatie.

O alta problema ar fi validarea datelor introduse la nume de localitati (poate ati vazut cum functioneaza site-urile pentru cautarea de job-uri online, unde localitatile sunt predefinite intr-o lista mare care cuprinde si orase mari si mici, dar si comune mari) => site-ul SSC ar trebui sa permita definirea unei liste de localitati incepand cu orasele mari si sa permita adaugarea diverselor comune si orase mai mici, mai tarziu, de catre administrator. O munca foarte grea este pe capul acelui administrator, caruia i-ar parveni mesaje pe PM de genul "Adaugati si comuna Cucuietii din Deal la lista de localitati".

O alta problema este validarea localitatilor fata de DN-ul ales:
- daca cineva greseste si scrie ca segmentul "Ploiesti - Comarnic" apartine de DN2, in loc de DN1, trebuie o intreaga logica pentru a verifica acest fapt si a-l accepta sau respinge.

Alta problema ar fi perioada de timp pe care se voteaza.
Poate ca ar fi bine sa se voteze pe 1 an calendaristic, de la 1 ianuarie la 31 decembrie; dar si asa voturile din 1 ianuarie s-ar putea sa nu mai fie corecte la 31 decembrie daca un drum a fost reabilitat intre timp.
Daca votam pe 1 luna voturile sunt mai actuale, dar mai putine si statisticile vor fi mai imprecise (exemplu: la un segment de drum primim 2 voturi: un rosu si un verde; care e rezultatul?). In acest caz (voturi putine) probabil ca administratorul nu va actualiza harta pentru acel segment de drum, nefiind sigur care este situatia reala.

In sfarsit, mai sunt de discutat si rezultatele muncii depuse de cel ce analizeaza rezultatele si care citeste niste date seci, cu comentarii sumare probabil, fara sa stie daca votantii au gresit cumva cand s-au gandit la un anumit segment de drum si au scris alt segment de drum etc.

Concluzia mea este ca un astfel de poll ar necesita o enorma munca de programator pentru a valida datele introduse.
Beneficiul este ca ar usura munca de interpretare a datelor, centralizarea lor fiind mult mai usoara.
Ar rezulta posibilitatea actualizarii mai dese a hartii, dar nu si garantia acestui fapt, pentru ca e in joc timpul liber alocat voluntar de un admin pentru munca de actualizare.

Last edited by danielstan; October 2nd, 2012 at 12:33 PM.
danielstan no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 12:49 PM   #1017
alleks
Registered User

alleks's Avatar

Likes (Received): 933

Munca propriu-zisa pentru dezvoltarea unei astfel de aplicatii nu este chiar atat de obositoare. Dar da, este de munca la validarea datelor, pana nu gasim o solutie mai buna. E o idee buna la care m-am gandit si eu. Dar pentru implementarea ei, avem nevoie de un domeniu si un host. Este mai dificila implementarea ei pe forum in sensul in care trebuie implicat vreun admin care sa ne ajute.

Daca facem un poll iar lumea este de acord, spunand ca va folosi acest sistem si nu e nimic urgent, cred ca v-as putea ajuta si eu in viitor (in orice caz, dupa primele luni ale noului an).

Totodata, am putea face si o aplicatie pentru android, iOS care sa ajute soferii ce sunt la volan si beneficiaza de internet pe telefon. Am putea opta pentru o aplicatie simpla care sa permita atat introducerea datelor, cat si afisarea informatiilor necesare soferului referitoare la starea drumului pe care vrea sa circule.

In orice caz, pana una alta, forumul ofera mai multa credibilitate.
alleks no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 01:57 PM   #1018
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Munca nu e asa mare - cea mai buna solutie ar fi o baza de date spatially aware (de exemplu Postgres+PostGIS) care sa contina segmentele de drum in format geografic, plus un front-end sub forma unei harti interactive (poate fi un overlay de Google Maps, cu baloane care sa aiba patru butoane de 'starea drumului').

Asa, putem scoate 'harta' automat, fara probleme, in orice format, si putem face crowdsourcing, si multe altele.

Tehnic nu e problematic, am mai facut asa ceva - dar dureaza timp, macar 1 sapt. de lucru full time. Partea cea mai grea este efectiv segmentarea hartii cu drumuri in segmente si umplerea segmentelor cu informatii din harta SVG.

Am vorbit cu @andrein, si lucram la o solutie - multumita lui am harta cu drumurile gri in format GIS. Am bagat-o chiar azi intr-o baza de date PostGIS, urmand sa umplu in saptamanile urmatoare segmentele cu informatii. Apoi facem front-endul.

Dar am o slujba full-time, care-mi ocupa mai mult de full-time timpul.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 08:42 PM   #1019
bogdymol
bogdymod

bogdymol's Avatar

Quote:
Originally Posted by andutzu20 View Post
Buna seara

Multumesc
Varianta 1 (centura veche): daca esti cu TIR-ul e unica varianta. Daca mergi cu masina mica in timpul zilei NU recomand sa o iei pe aici (exista 2 pasaje peste CF in constructie unde de obicei se pierde foarte mult timp)
Varianta 2 (prin oras): depinde de ora si de noroc. Exista un pasaj in reabilitare unde se circula doar pe o banda pe sens. Daca ai noroc poti sa scapi repede. Daca nu...
Varianta 3 (centura noua + prin oras): Varianta ceva mai lunga dar in principiu ar trebui sa circuli fluent, fara nici un blocaj si nici o coada.
bogdymol no está en línea   Reply With Quote
Old October 2nd, 2012, 10:02 PM   #1020
mariansb
Registered User

Likes (Received): 3916

Pe DN74 intre Abrud si Brad am fost in urma cu vreo 2 luni.
Prima parte ,in jud Alba as spune ca e acceptabila(culoare galben)cu destul de multe gropi,dar se pot evita ca nu e foarte circulat.
In jud.Hunedora drumul e bun,mai ales cu cat te apropii de Brad;l-as trece pe acea parte a 2-a cu verde
mariansb no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
calitatii, drumurilor, harta, map, quality, road, romania, romanian

Thread Tools

Posting Rules