[Białystok] Węglówka - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Białystok

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old April 30th, 2007, 01:21 PM   #121
Rudger1969

Likes (Received): 0

WItam serdecznie
Postanowilem sie zalogowac. Nie ukrywam ze miedzy innymi z powodu postów krzy65siek.

M.in.
"Czy podchodze negatywnie? Chyba nie, staram sie podchodzic bardzo pozytywnie. Jestem niezwykle ucieszony budowa Rynku Kosciuszki, Opera, Galeria Alfa, nawet Biala. Po prostu tam gdzie mam zdanie inne niz decyzje wladz staram sie to jasno artykulowac: Lotnisko, Weglówka, czy cos jeszcze nie wiem "

Chyba nie do konca wiesz o czym mowa jesli chodzi o Weglówke.
Przyznam Ci racje ze koncepcja rozbudowy która przedstawilo biuro projektowe jest zdecydowanie na wyrost. Nierealna finansowo. Natomiast sama koncepcja Weglówki jako Wyspy Kulturalnej jest trafna. Potrzeba tylko zapalenców, pasjonatów i ludzi pozytywnie zakreconych. Entuzjastów! Po pierwsze w magistracie. Na ten teren mozna by z powodzeniem uzyskac fundusze unijne czy to na rozwój kultury, czy renowacje zabytków, czy tez rewitalizacje terenów powojskowych. Mozliwosci w brud. Trzeba miec tylko dla kogo to robic. I tu doskonala prace wykonuja ludzie z Muzeum Motoryzacji. To ich juz 2 wystawa. Pierwsza odwiedzilo ponad 10tys ludzi, mimo ze byla dosyc slabo naglosniona. A ostatnia? Z pewnoscia duzo wiecej osób. Sam widziales z pewnoscia zakorkowane ulice dojazdowe. Robia duzo szumu, nie sa anonimowi, miasto o nich wie. A ludzie ich potrzebuja - jak widziales ostatnio. Gdyby podobnie rozkrecil sie Skate Park dzialajacy obok byloby jeszcze lepiej. A pomysl przez chwile drogi Krzysku, gdyby tam umiescic Muzeum Wojska które sie dusi na Kilinskiego (dusi sie nota bene takze z powodu, bez obrazy prosze, ciasnoty wyobrazni), galerie Arsenal. Gdyby rzeczywiscie zrobic tam kregielnie, kawiarnie, plac zabaw dla dzieci, tor kartingowy, tor jazdy quadem itp. to co by sie stalo? To miejsce zaczelo by zyc wlasnym zyciem, stalo by sie centrum odpoczynku, relaksu, rodzinnej rozrywki. Nie jak Auchan lub galerie Opera i Biala gdzie rodziny beda spedzac godziny na tepym kupowaniu bubli i wrzeszczeniu na dzieci. Tu bylby odpoczynek czynny. A ze dojazd trudny? Jak widac nikt nie mial klopotu z dotarciem na wystawe. A zarzutu ze daleko od centrum nie bede, sorry, komentowac.
A jeszcze co do ludzi z Muzeum - wykonali kawal dobrej roboty. Raz ze zaadaptowali hale, 2 ze robia takie imprezy. I sie rozwijaja. A wiesz czemu? Bo przedkladaja entuzjazm i zapal nad narzekanie, powatpiewanie, spory, klótnie, dywagacje i inne polaczkowanie.
Potrafia jak widac efektywnie pracowac w zespole. Moze nie sa skazeni poprzednia epoka? Moze udalo im sie zadac klam porzekadlu ze gdzie 2 Polaków tam 3 zdania?

Pozdrawiam
Rudger1969 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 30th, 2007, 01:55 PM   #122
krzy65siek
Registered User

Likes (Received): 411

Bardzo cieszę się, że moja wypowiedź sprowokowała Cię do zalogowania s[I]ę na forum - im więcej osób zaangażowanych, tym dla Białegostoku lepiej. Niesłusznie oskarżasz mnie o skażenie poprzednią epoką, czy brak entuzjazmu. Jedno dotyczy mnie w niewielkim stopniu (bo jednak pamiętam PRL), a drugie... no cóż, od wielu lat angażuję się w całą masę przedsięwzięć.

Starałem się wyrazić moje obiekcje wobec Węglówki... nie wiem czy jest sens je powtarzać - wydaje mi się, że nic nowego nie dodam. Problemem Białegostoku, w moim rozumieniu oczywiście, można się z tym nie zgodzić, jest brak centrum.

Białystok nie ma centrum jako takiego - centrum czyli miejsca wokół którego ogniskuje się życie miasta i z którego to życie promieniuje na wszystkie inne dzielnice. To nie jest z resztą problem tylko Białegostoku - wiele miast w Polsce taki problem dotyka, ale Białystok jest dla mnie szczególnie ważny, bo to jest moje miasto.

Przeniesienie czy utworzenie Wyspy Kultury (choć jak zauważyłeś jestem przeciwny nawet nazwie!) spowoduje dalsze osłabienie funkcji jakie obecnie pełnią okolice historycznego środka miasta. Po wielu latach praktykowania jako przewodnik PTTK, uważam, że optymalne dla miasta byłoby gdyby najważniejsze miejsca w mieście były dostępne pieszo. Żeby można było przejść się pomiędzy najciekawszymi obiektami. Owszem, Węglówka to może być ciekawe miejsce, ale spowoduje, że ludzie będą musieli wybierać - albo na Węglówkę, albo w okolice Rynku Kościuszki. W rezultacie i tu i tu będzie mniej ludzi niżby mogło być...

Jeśli planujemy rzeczywiście budowę Kulturalnego centrum miasta, to dlaczego najważniejszy obecnie obiekt kulturalny w Białymstoku powstaje przy ulicy Odeskiej? Mam na myśli oczywiście Operę... Co takiego kulturalnego możemy przenieść na Węglówkę? Tor Kartingowy, Muzeum Wojska i Muzeum Motoryzacji i nawet Arsenał to jeszcze za mało, żeby mówić o Wyspie Kultury. Tworząc tamtą wyspę, przy okazji rozbijamy centrum... Przecież Białystok to także Teatr Węgierki, Muzeum Historyczne (na Warszawskiej), Teatr lalek, Muzeum w Ratuszu... Wszystko przeniesiemy na Węglówkę? A co zostanie w centrum?

A może lepiej jest jednak przemyśleć sprawę i zbudować jakieś naprawdę ciekawe Muzeum Wojska na Odeskiej? Odeska byłaby wtedy nie wyspą, bo odcięta nie byłaby od niczego wodą ani torami, ale prawdziwym Centrum Kultury Białegostoku. Czy tam jest mało miejsca na Inwestycje?

Przeniesienie Książnicy Podlaskiej do magazynów na Węglówce to pomysł średni - dostępność zbiorów jeszcze bardziej spadnie... nie lepiej naprawdę pomyśleć o centrum?

Rozwijajmy Centrum - wtedy rzeczywiście w Białymstoku będzie co robić... wszędzie będzie można przejść pieszo, a nie jechać z Rynku 20 minut autobusem...

Moim zdaniem (ale to tylko przypuszczenie) koncepcja Węglówki narodziła się od tyłu... czyli: mamy magazyny wojskowe, co tam możemy zrobić? A nie tak jak powinno być: chcemy ożywić kulturę w mieście, gdzie to zrobić najlepiej?

Może moje poglądy są kontrowersyjne - ale siedziałem 8 godzin w czasie ostatniej imprezy na Węglówce i zauważyłem jedno - to jest i zawsze będzie enklawa coś odciętego od miasta, coś samowystarczalnego z założenia. Czy rzeczywiście chcemy odcinać kulturę od miasta?

Pozdrawiam
Krzysiek
krzy65siek no está en línea   Reply With Quote
Old April 30th, 2007, 02:53 PM   #123
Rudger1969

Pomalu pomalu...

Przeciez Bialystok to takze Teatr Wegierki, Muzeum Historyczne (na Warszawskiej), Teatr lalek, Muzeum w Ratuszu... Wszystko przeniesiemy na Weglówke? A co zostanie w centrum?

Zwróc uwage jaka jest odleglosc od Teatru Dramatycznego do Teatru Lalek. Bedziesz szedl pieszo? A autobusem to bedzie ile czasu? A jesli chcesz jeszcze zawadzic o Muzuem Karnego?
Powstaje kolejne pytanie - jaka powierzchnia wystawiennicza dysponowaloby Muzeum Wojska przy Operze (co to wogóle za nazwa dla kolejnego centrum handlu???). Ekspozycja taka, jaka dysponuje Muzeum Wojska to przezytek dawnych czasów. Polowa zwiedzajacych ziewa. Bo Muzeum powinno byc zywe. Powinno zainteresowac nie tylko doroslych ale i dzieci. Jak dzieci nie beda marudzic i plakac ze nudno, to rodziny, zamiast do Auchana, beda przyjezdzac do Muzeum.

Kolejna sprawa, tak jak napisalem wczesniej, mozna przeniesc nie tylko instytucje kulturalne ale stworzyc tez mozliwosci wypoczynku czynnego: rowerowy tor przeszkód, tor kartingowy, place zabaw, kregielnie itp itd.
Mozna to przemianowac na Wyspe Aktywnego Wypoczynku, Wyspe Kultury i Rekraacji.

Ostatnio przyjechal do mnie brat. Studiuje w Gdyni. Przywiózl znajomego, rdzennego Gdanszczanina. Chcial mu pokazac Bialystok nie tylko od strony wszechobecnych pubów ale i troche kultury. Po dluzszych rozwazaniach doszedl do wniosku ze nie bardzo jest co pokazac - Muzeum Wojska zamkniete bo popoludnie, w Ratuszu wystawa nt. Mniemanologii Stosowanej, w Muzeum Karnego to co zawsze. Summa Summarum dogadal sie z ludzmi od Muzeum Motoryzacji i obejrzal ich kolekcje.
Gdyby Weglówka zyla pelna piersia byloby to dobre polaczenie rozrywki, wypoczynku, kultury, mozna by tez pospacerowac (bezpiecznie bo teren jest ogrodzony i móglby byc efektywnie dozorowany) a i piwa tez sie mozna napic.
Ale do tego potrzeba kolejnych entuzjastów takich jak Moto Retro, do zasiedlenia tego rejonu. Ludzi którzy wykorzystujac furtke uchylona przez miasto stworza cos ciekawego, co przyciagnie ludzi.
Sponsored Links
Advertisement

Old April 30th, 2007, 11:07 PM   #124
krzy65siek
Registered User

Po kolei...

Co warto pokazać bratu z Gdyni? To zależy - ludziom z Zachodniej Polski zawsze pokazuję cerkiew katedralną św. Mikołaja... to coś czego stanowczo nie widzieli.

Potem warto zahaczyć o kościół św. Rocha... aula pałacu Branickich i park... no i można sobie zobaczyć makietkę Białegostoku w Muzeum Historycznym.

Widzisz... oczywiście odległość od teatru lalek do dramatycznego nie jest mała. Ale pomiędzy nimi jest dość rozsądny ciąg pieszy - możesz sobie przejść Kalinowskiego (parkiem) - Suraską - Plantami - Parkiem Branickich - po drodze odwiedzając Arsenał.

Takiej swobody spaceru nie masz, jeśli zaczynasz wycieczkę (lub kończysz) w rejonie Węglówki - po prostu musisz, ale to musisz wsiąść w samochód. Szedłeś kiedyś wzdłuż Sienkiewicza? Nie da się tego zrobić.

Nie wiem dlaczego nazywasz Operę Centrum Handlu... coś przegapiłem?

Oczywiście zgadzam się z Tobą, ze w tej formie Muzeum Wojska jest pozbawione sensu. Obawiam się, ze z tą ekipą pozbawione sensu będzie w dalszym ciągu niezależnie od tego gdzie się znajdzie.

Gdyby ode mnie zależałoby stworzenie porządnego Muzeum, to postawiłbym na zbudowanie placówki o znaczeniu nie miejskim - lokalnym, ale krajowym. Stworzyłbym Muzeum Wojny 1920 roku. Białystok na takie muzeum nadaje się wspaniale - jest największym leżącym na terenie RP miastem zajętym przez wojska bolszewickie, miastem w którym toczyła się jedna z największych bitew tej wojny (kto o tym pamięta ?!). W dodatku takiego muzeum w Polsce brakuje!

A gdyby nie zabrakło mi odwagi, to starałbym się zrobić Muzeum dokumentujące ruchy narodowo-wyzwoleńcze dziejące się w tym czasie we wschodniej Europie i drogę do niepodległości Litwinów, Łotyszy, Estończyków, Ukraińców i Białorusinów. To byłoby Muzeum o znaczeniu daleko przekraczającym tylko Białystok.

A powierzchnia? No cóż, taka jaką zbudujemy...

Wiesz, ja rozumiem, że idea powołania centrum rozrywki jest kusząca... ale czy przypadkiem nie można zrobić tego odrobinkę lepiej? Z większym pożytkiem dla miasta?

Pozdrawiam
Krzysiek
Old May 1st, 2007, 05:35 PM   #125
vlad
Registered User

Likes (Received): 6904

Mi również nie podoba się wizja przeniesienia nielicznych przecież placówek kulturalnych w mieście z "centrum" na teren dosyć znacznie oddalony od niego i do tego o bardzo kiepskim dostępie (choćbyśmy nie wiem jak próbowali go skomunikować :budując drugi wiadukt obok obecnego, przedłużając ul Jagienki do Andersa, czy też budując stacje kolejową przy niej ).
Czymś kompletnie dyskwalifikującym te miejsce do tego typu celów jest bliskie sąsiedztwo Elektrociepłowni... ogromnych hałd węgla prawie tuż "za płotem" -a przecież tego zakładu nie przeniesiemy w inne miejsce.Chyba ze ktoś lubi takie widoki - moim zdaniem obok fatalnego skomunikowania z resztą miasta to główny element który będzie odstraszał potencjalnych "odwiedzających"

Białystok tak naprawdę ma centrum 50 tys. miasta , i zamiast je rozbudowywać ,zwiększać jego atrakcyjność ,przez takie pomysły (wcześniejsze to min. budowa sądów rejonowych w polu zboża na Dojlidach) tylko jeszcze bardziej się je destabilizuje wprowadzając chaos , zamieszanie i robiąc niepotrzebną "konkurencję" .A przecież nie dalej jak 300 metrów od jego historycznego centrum (rynku Kościuszki),od ulicy Pięknej posiadamy wyśmienicie nadające się do tego celu tereny ,które są naturalnym przedłużeniem naszego skąpego centrum. To chyba opatrzność losu że w prl-u nie zostały zabudowane blokowiskami-koszmarkami,więc nie można tej sytuacji zaprzepaścić ,zwłaszcza że w tym rejonie powstaje już Opera , ze względu na swą bliskość z "centrum" i niczym nieograniczone skomunikowanie ,a wręcz "cywilizujące" naturalne przedłużenia historycznych założeń urbanistycznych ulic np. Suraska- Młynowa.
vlad no está en línea   Reply With Quote
Old May 4th, 2007, 12:19 PM   #126
Rudger1969

Fakt, zgodze sie. Aby dotrzec na Weglówke trzeba skorzystac z samochodu lub MPK. Ale z drugiej strony, po dotarciu na miejsce masz duzy obszar po którym mozna sie naspacerowac do woli.
Inna sprawa - jesliby rozpatrywac np. Muzeum Wojska, to spory obszar Weglówki daje takiemu muzeum ciekawe mozliwosci prezentacji i zasobów i historii. Jakie? Ostatnimi czasy niesamowita popularnosc zyskuja grupy rekonstrukcji historycznej i pokazy przez nich organizowane. Muzeum Wojska, oczywiscie po zmianie ekipy u steru w/w, mogloby cos takiego z powodzeniem robic. Efekt bylby murowany. Zajrzyjcie na strone SGO NAREW lub innych grup reko.
No dobrze, co w takim razie robic z Weglówka? O pomysle Inkubatora Przedsiebiorczosci juz czytalem. Co innego? Oby nie bylo jak z Bojarami, ze mialy pozostac zabytkowe domy a wszystko poszlo pod spychacz.

A kominy w tle? Kominy widac z kazdego punktu Bialegostoku. Na Weglówce tworza industrialne tlo. Gdyby zagospodarowac plac przy Mlynowej w tle bedzie piekny betonowy mrówkowiec.
Old May 4th, 2007, 02:34 PM   #127
krzy65siek
Registered User

Nie za bardzo wiem jak Muzeum Wojska mogłoby robić cokolwiek z grupami rekonstrukcji historycznej . A troszkę się na tym znam, bo rekonstrukcją zajmuję się już prawie dwa lata . Grupy Rekonstrukcji to zajęcie dla pasjonatów i Muzeum może im (nam) pomagać będąc w każdym miejscu. Nie trzeba zmieniać do tego siedziby. To co może być potrzebne, to wypożyczanie eksponatów lub dostęp do nich w celu wykonywania replik (wszystko co mają na sobie rekonstruktorzy to współcześnie wykonywanie kopie).

Zgodzę się z Tobą - są tereny i można coś tam zrobić. Tylko czy naprawdę przenosić kulturę?

Powiedz, dlaczego nie inkubator przedsiębiorczości?

Pozdrawiam
Krzysiek
Old May 8th, 2007, 12:02 PM   #128
Rudger1969

Bo Muzeum ma byc zywe! I jego ekspozcja. Stad pomysl na wspóldzialanie z grupami reko.
Ale rzeczywiscie, zostawmy Muzeum Wojska. Nie ta mentalnosc i nie te prezne ruchy. Mysle ze najszybciej pokaz rekonstrukcyjno-militarny zrobia ludzie z Muzeum Motoryzacji we wspóludziale SGO Narew lub podobnych. Podobno maja cos duzego organizowac we wrzesniu
Inkubator przedsiebiorczosci to dobry pomysl. Wiem jak cos takiego dziala w Trójmiescie. Ale teren Weglówki wymagalby moim zdaniem zbyt wielu modernizacji, zwlaszcza budynków, badz co badz pamietajacych czasy carskie. Dla takiego inkubatora widzialbym raczej dawny biurowiec na 1000-lecia, obecnie juz wykupiony (ma powstac apartamentowiec).

A tak wogole jestem niezmiernie ciekaw jak sie potocza losy tego terenu
Old May 8th, 2007, 01:14 PM   #129
krzy65siek
Registered User

Zobaczymy.

Jeśli interesują Cię grupy reko - zapraszam 19 maja na Noc Muzeów do Muzeum wojska, dzisiaj właśnie ustaliłem, że będziemy tam łazić z kolegami

SGO Narew oczywiście będzie coś organizowała - jak już od dwóch lat - rekonstrukcję w Nowogrodzie.

Natomiast my już drugi rok przymierzamy się do zorganizowania rekonstrukcji bitwy o Białystok z 1920 roku. W tym roku z różnych przyczyn się nie udało, ale za rok mam nadzieję już coś będzie.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old May 8th, 2007, 02:27 PM   #130
vlad
Registered User

Quote:
Originally Posted by Rudger1969 View Post
Ale teren Weglówki wymagalby moim zdaniem zbyt wielu modernizacji, zwlaszcza budynków, badz co badz pamietajacych czasy carskie.
magazyny z czerwonej cegły na "Węglówce" powstały w latach międzywojennych a inwestorem było wojsko-jeśli się nie mylę to były magazynami żywnościowymi .Są bardzo solidnie zbudowane,czyli po prostu doskonała przedwojenna białostocka szkoła budowlana
Old May 8th, 2007, 02:33 PM   #131
vlad
Registered User

Przed sprzedaniem tych terenów miastu przez Zarząd Mienia Wojskowego(tak chyba się te ciało nazywa) tym miejscem była zainteresowana "mieszkaniówka".Sam nie wiem czy to nie byłoby najlepsze rozwiązanie ?. Tylko nie pamiętam czy inwestor/rzy chcieli zaadaptować stare hale ,czy je zburzyć i na ich miejscu postawić od podstaw
Old May 8th, 2007, 03:12 PM   #132
krzy65siek
Registered User

Moim zdaniem inkubator byłby całkiem niezły. Wynajmowałem kiedyś hale i uważam, że ten standard który prezentują tamte magazyny to aż za nadto jak na większość wymagań produkcyjnych.

Pozdrawiam
Krzysiek
Old May 22nd, 2007, 11:50 AM   #133
Rudger1969

Mieszkaniówka na Weglowej? Nie, chyba nie na powaznie pisales? Jak wyobrazasz sobie mieszkanie w cieniu komina z towarzyszacym nieustannie terkotem gasienic spychacza na haldzie wegla?

Widzialem iscenizacje pod Muzeum Wojska. Pomysl ciekawy. Warunki a co za tym idzie realnosc zaaranzowanej sceny - bardzo kiepska. I do tego te znaki drogowe w tle.....
Old June 5th, 2007, 09:33 AM   #134
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1566

Kurier Poranny

Książki pójdą na Weglówkę

Już niedługo największa na wschód od Wisły biblioteka doczeka się obszerniejszej siedziby. Urząd Marszałkowski chce przeznaczyć na ten cel 55 milionów złotych.

Nasza obecna sytuacja jest dramatyczna - nie ukrywa Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej. - Mamy tu straszliwą ciasnotę. W żadnym cywilizowanym kraju nie przechowuje się książek w piwnicach czy na strychu. Nas niestety sytuacja do tego zmusza. Cały czas się boję, co się stanie gdy w piwnicy pęknie rura...

W piwnicznej izbie...

Obecny księgozbiór biblioteki sięga już 800 tysięcy tomów i 4 tysięcy tytułów prasowych. Warunki lokalowe potężnej biblioteki są bardzo złe. W budynku przy Kilińskiego 11 wartościowe księgozbiory upychane są już wręcz na przeciekającym strychu i w wilgotnych piwnicach. Książnica ma też trzy filie i trzy magazyny rozrzucone w różnych punktach miasta. Skutek jest taki, że czytelnicy muszą czekać, aż książki zostaną dowiezione z magazynów.
Zbiory książki mówionej ulokowane są przy ul. Sienkiewicza. Część zbiorów specjalnych mieści się przy ul. Grottgera. To miejsce zresztą biblioteka musi opuścić do końca miesiąca.
- Obecnie co rok musimy zdobywać nowy magazyn i nasze koszty rosną - mówi Jan Leończuk.

Prace ruszą za rok

Dlatego dyrektora Leończuka niezmiernie ucieszyło wpisanie przez zarząd województwa około 55 mln zł do Regionalnego Programu Operacyjnego z przeznaczeniem na przeniesienie bilioteki na Węglówkę, czyli do Podlaskiego Centrum Kultury.
- Wreszcie nasi czytelnicy i zbiory będą mieli godne warunki - cieszy się dyrektor Leończuk. - Wierzę, że za dwa lata będziemy działać już w nowym miejscu.
Z wyliczeń urzędu marszałkowskiego wynika, że to realny termin.
- Do końca lipca zakończymy negocjacje z Unią w tej sprawie - planuje Karol Tylenda, członek zarządu województwa. - Równocześnie chcielibyśmy też zinformatyzować Książnicę.
Zdaniem Karola Tylendy pierwsze prace remontowo-budowlane na Węglówce związane z przeniesieniem tam Książnicy mogą ruszyć za rok.

Kawa, książka i wygodny fotel

Na Węglówce zdecydowanie poprawiłyby się warunki korzystania z bogatych zasobów Książnicy.
- Zbudowaliśmy program użytkowy, w którym czytelnik mógłby sam wędrować między półkami, a potem czytać siedząc w wygodnym fotelu z filiżanką dobrej kawy - mówi Jan Leończuk.
Ponieważ na Węglówkę wybiera się również Archiwum Państwowe, Książnica planuje stworzyć z nim wspólną pracownię odkwaszania papieru i introligatornię.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old June 5th, 2007, 09:33 PM   #135
19Dako20
...

19Dako20's Avatar

Likes (Received): 8373

dzięki Bogu że nie powstaną tam bloki bo już ostatnio wpier... nam pod nosem 3 bloki i w budowie chyba są następne :S (ul. Chmielna).
19Dako20 no está en línea   Reply With Quote
Old June 13th, 2007, 03:32 PM   #136
zlotyy2k
Registered User

Likes (Received): 3

www.poranny.pl

"30 tysięcy na "Węglówkę"

W Książnicy Podlaskiej zostało podpisane porozumienie w sprawie zagospodarowania terenów popularnej "Węglówki".

Deklaracja o Współpracy dotyczła podjęcia działań mających na celu zagospodarowanie terenu dawnej składnicy wojskowej przy ul. Węglowej w Białymstoku na potrzeby gospodarcze, kulturalne i społeczne miasta i regionu, oraz opracowania koncepcji architektonicznej wraz z programem funkcjonalno- użytkowym w części dotyczącej Książnicy Podlaskiej.

Marszałek przekazał kwotę 30 tysięcy złotych na przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu.

Według wstępnych szacunków, "Węglówka” ma szansę powstać najwcześniej za trzy lata. Samorząd Województwa zamierza wystąpić o dodatkowe środki na realizację przedsięwzięcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
zlotyy2k no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 08:41 AM   #137
Białostoczanin
Registered User

Białostoczanin's Avatar

Likes (Received): 1566

Węglówka: Były magazyny, będą magazyny

Pomysł, by Węglówkę przekształcić w centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, powoli rozmywa się. Zamiast muzeów, galerii i knajpek znów będą tam magazyny. Część budynków zajmą przedsiębiorcy.

Wiadomo już, że do dawnych magazynów wojskowych wprowadzi się Książnica Podlaska. Następną instytucją może być Archiwum Państwowe. Ale obie firmy traktują Węglówkę jako swoje zaplecze magazynowe. Wczoraj ogłoszono to podczas spotkania w wypożyczalni książek przy ulicy Kilińskiego. Pojawili się na nim marszałek województwa Dariusz Piontkowski oraz prezydent Tadeusz Truskolaski. Marszałek obiecał, że wyłoży 30 tysięcy złotych na projekt dostosowania jednego z budynków na potrzeby biblioteki. Z rozwiązania zadowolony jest jej dyrektor Jan Leończuk.

Prezydent Truskolaski twierdzi, że Węglówka jest wymarzonym terenem, by ulokować tam również centrum wspierania inicjatyw gospodarczych! Dlaczego?

- Unia daje teraz chętnie pieniądze na promowanie przedsiębiorczości - uzasadnia Truskolaski. - Trzeba więc wykorzystać te środki na stworzenie centrum, a przy okazji na zbudowanie dojazdu do Węglówki. Pieniądze na ten cel, około stu milionów złotych, są nawet zapisane na liście Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Truskolaski przyznał też, że nie będzie realizowany projekt białostockiego architekta Jana Kabaca. Przypomnijmy, że poprzednie władze miasta ogłosiły konkurs na zagospodarowanie Węglówki, wygrał go właśnie Kabac.

- Może wykorzystamy tylko jego fragmenty.

Zapytany, jakie instytucje kultury widzi na Węglówce, prezydent odpowiedział:

- Czekam na sygnały od dyrekcji takich placówek. Ale myślimy głównie o instytucjach miejskich, na przykład o Białostockim Ośrodku Kultury.

Pomysł połączenia kultury z przedsiębiorczością pochwalił Piontkowski.

- Gdybyśmy ulokowali tam jedynie instytucje kulturalne, stworzylibyśmy getto, do którego ludzie przychodziliby tylko raz w tygodniu.

Na razie na Węglówce działa jedynie Muzeum Motoryzacji oraz skatepark. W trakcie ostatnich Dni Sztuki Współczesnej w jednym z magazynów przez kilka dni odbywały się pokazy filmowe oraz koncerty.
Białostoczanin no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 10:28 AM   #138
Nekroskop88
Registered User

Likes (Received): 3

Ja bym tam jeszcze przeniósł Arsenał. To kreatywna instytucja, myślę, że ożywiłaby to miejsce razem ze współpracującymi z nią artystami.
Nekroskop88 no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 01:29 PM   #139
19Dako20
...

19Dako20's Avatar

Likes (Received): 8373

najlepiej wszystkie galerie z centrum przenieść -.-

Po pierwsze nie ma tam SENSOWNEGO DOJAZDU czyli jeden z największych minusów.
Po drugie od ul. Poleskiej do magazynów musimy przejść przez tory.
Po trzecie to nie jest wg. mnie teren na jakiejś tam knajpki...

"ahhh jak tu romantycznie, ten widok na elektrociepłownie MRRR"
19Dako20 no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2007, 11:59 PM   #140
sterl!ng
ex oriente lux

sterl!ng's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by 19Dako20 View Post
Po pierwsze nie ma tam SENSOWNEGO DOJAZDU czyli jeden z największych minusów.
Docelowo inwestycja ma wiązać się również z rozwojem infrastruktury tj, przebiciem ul. Jagienki przez tory, dojazdem od ul. Andersa i oczywiście przystankiem SKM'ki - jak szaleć to z rozmachem.

Quote:
Po drugie od ul. Poleskiej do magazynów musimy przejść przez tory.
Kładka przez tory, a nawet tunel z pasażem handlowym pod torami to przy tej skali inwestycji najmniejszy problem.

Quote:
Po trzecie to nie jest wg. mnie teren na jakiejś tam knajpki...
Knajpki mają być jedynie dodatkiem do całości a nie główna atrakcją.

Quote:
"ahhh jak tu romantycznie, ten widok na elektrociepłownie MRRR"
No ale tego to raczej się nie da łatwo przeskoczyć - ja osobiście proponuję przenieść elektrociepłownię w inne miejsce albo ewentualnie zamontować na nim wielkie ekrany które będą przybierały kolor tła
Advertisement

Reply

Tags
białystok

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules