[Białystok] Węzeł Intermodalny PKS+PKP+BKM wraz z rozbudową układu drogowego - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Łódzkie, Mazowsze, Podlasie > » Białystok

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old October 27th, 2016, 04:06 PM   #21
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Likes (Received): 2523

Chyba tak nie do końca. Tzn. może gdy wszystkie wymienione parę postów powyżej inwestycje dobiegną końca - chociaż wydaje mi się, że jest tam uwzględniony fragment obecnych zabudowań Centrum Park (ten przy obecnej kładce na przedłużeniu ul. Św. Rocha). Niemniej jednak jest to ogromna metamorfoza. Aż się prosi, żeby w pobliżu zacząć stawiać biurowce (np. wzdłuż ul. Bohaterów Monte Cassino) i hotel(e). Kto pierwszy ?
RLU no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 27th, 2016, 10:44 PM   #22
Behaviour
Registered User

Likes (Received): 2656

Zamiast biurowców i hoteli powstaną pewnie kolejne mrówkowce rogowskiego...
Behaviour no está en línea   Reply With Quote
Old December 3rd, 2016, 04:33 PM   #23
zelatyna
Registered User

zelatyna's Avatar

Likes (Received): 1374

Quote:
Dworzec PKS. Może być zamknięty już w przyszłym tygodniu

Wstępnie spółka PKS Białystok zakłada, że zamknięcie dotychczasowego dworca przy ul. Bohaterów Monte Cassino nastąpi w okolicach kolejnego weekendu. Wciąż obecni tam najemcy mieliby tydzień na spakowanie swoich rzeczy i dopiero wtedy mogłoby nastąpić wyburzanie budynku. Nadal jednak prezes spółki transportowej nie ma w tej sprawie stosowych pozwoleń, liczy, że formalności zostaną zamknięte do piątku (2.12)

Dworzec miał być burzony już w październiku.

- W tej chwili plan jest taki, że dworzec zamkniemy w terminie 9-12 grudnia. Będzie to czas na przeprowadzenie całego ruchu na dworzec tymczasowy. Nie jest to jednak termin stuprocentowy - zaznacza Cezary Sieradzki, prezes spółki PKS Białystok, która nadal oczekuje na wydanie przez magistrat pozwolenia na budowę nowego dworca. A co za tym idzie - wyburzenie tego, który powstał 30 lat temu.

Termin zamknięcia dworca nie oznacza więc od razu przystąpienia do prac wyburzeniowych. Samo złożenie konstrukcji i następnie uporządkowanie terenu pod prace budowlane ma zająć około miesiąca. Wszystko wskazuje więc na to, że nowy dworzec będzie budowany już w przyszłym roku, a na jego powstanie będzie około 6 miesięcy. Termin oddania do użytku to (zgodnie z umową podpisaną z generalnym wykonawcą - firmą Budner) 22 czerwca 2017 roku.

PKS Białystok wciąż liczy, że ten termin jest niezagrożony. Co ciekawe, będzie on już służył innemu podmiotowi, bo władze województwa głosami marszałków z PSL zgodziły się właśnie na połączenie wszystkich pięciu spółek w jedną - PKS Nova, co miałoby nastąpić od 1 stycznia.
http://bialystok.wyborcza.pl/bialyst...-tygodniu.html

noclab liked this post
zelatyna no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old December 10th, 2016, 04:24 PM   #24
zelatyna
Registered User

zelatyna's Avatar

Coś tam już ruszyło:

Old December 14th, 2016, 11:22 AM   #25
yorar
Registered User

Likes (Received): 630

Kurna, całkiem niezły kebab był w tej budce.
yorar no está en línea   Reply With Quote
Old December 14th, 2016, 10:22 PM   #26
matsta19
Registered User

matsta19's Avatar

Likes (Received): 307

Najlepszy w miescie... Najbardziej to mi budek żal...
Teraz juz małogdzie mozna w mieście dobrego kebaba zjeśc...
matsta19 no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2016, 12:31 PM   #27
Łukasz Kuźma
Registered User

Likes (Received): 19

Moim zdaniem po usunięciu tych bud, przebudowaniu wiat, zdjęciu reklam, odmalowania i umycia dworca mógłby bez problemu dalej funkcjonować.
Nowy projekt przypomina bardziej dworzec w Sztabinie niż w 300000 mieście, obsługujący połączenia międzymiastowe i międzynarodowe.

martm, ab., specialregiment, euro_exemplum liked this post
Łukasz Kuźma no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2016, 01:20 PM   #28
Behaviour
Registered User

Zapomniałeś o galeriach. Jak dworzec może funkcjonować bez galerii... ; )
Old December 15th, 2016, 10:24 PM   #29
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 18264

Bardzo dobrze, że w końcu nastaje kres białostockiego dworca autobusowego. Na dworcu, jak i w Białymstoku byłem raz w życiu i przez to, co zobaczyłem na samym pks-ie i jego okolicach, moje wrażenie i ocena jest delikatnie ujmując, fatalna. Sam dworzec zrobił na mnie nawet gorsze wrażenie, niż zachodni w Warszawie. Tak więc, co by wam nie wybudowali nowego, to może być tylko lepiej. Gorzej, niż jest/było, to już nie da się

Jeszcze pytanie - czy wraz z nowym dworcem jest szansa, że zniknie (lub zostanie jakoś uporządkowany) cały ten pierdolnik z otoczenia? Te wszystkie budy, sklepiki, betonowe place, klepiska...widok tego jest wręcz porażający, gorzej niż we wschodnich miastach i taki turysta, czy ktoś będący przejazdem, tak jak ja, zostaje z fatalnymi wspomnieniami.
https://www.google.pl/maps/@53.13303...7i13312!8i6656
https://www.google.pl/maps/@53.13277...7i13312!8i6656

...wiem, że w swojej ocenie jestem dość brutalny, ale szczery. Wrażenie, jakie w ciągu niespełna 2h zrobił na mnie Białystok, było fatalne. Z dużych polskich miast, zdecydowanie najgorsze wspomnienia.

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
[Trójmiasto] [Kaszuby] [Armenia] [Ukraina]

LethalPwnager liked this post
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old December 15th, 2016, 11:04 PM   #30
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Likes (Received): 3215

Dworzec był zaniedbany, ale sam budynek miał (wciąż ma) całkiem niezły wygląd i wymagał tylko odświeżenia - nowoczesne szkło i może jakiś kamień na elewacji, remont wnętrza i naprawdę nie odstawałby od nowych budowli, a na pewno nie od tego co będą budować. Zagospodarowanie okolicy to inna sprawa.

jamjest, bstok5, RLU, matsta19, cheslaw liked this post
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2016, 08:30 AM   #31
martm
Mamo, zbieram gruz!

martm's Avatar

Likes (Received): 3684

Quote:
Originally Posted by mateusz.el View Post
Bardzo dobrze, że w końcu nastaje kres białostockiego dworca autobusowego.
Nie dobrze, biorąc pod uwagę to, co ma powstać w jego miejscu.

Quote:
Na dworcu, jak i w Białymstoku byłem raz w życiu i przez to, co zobaczyłem na samym pks-ie i jego okolicach, moje wrażenie i ocena jest delikatnie ujmując, fatalna.
Ależ to żadne novum, że w miastach o wschodniej / powiatowej mentalności otoczenie dworców jest tożsame z jakością zagospodarowania podrzędnego, dzikiego bazaru z domieszką lokalnej biznesowej kreatywności.
Quote:
Sam dworzec zrobił na mnie nawet gorsze wrażenie, niż zachodni w Warszawie.
Żaden to wyczyn, wszak zachodni w stolicy to bardzo udany budynek zaprojektowany w duchu modernizmu lat 70/80, tyleż prosty i elegancki, co zapuszczony. Nasz jest dużo uboższy w formie, ale narysowany w bardzo podobnej konwencji i mocniej zasyfiony rakiem polskiej przedsiębiorczości zagrodowej, tryskającej januszową kreatywnością kolorystyczną i przestrzenną.
Quote:
Tak więc, co by wam nie wybudowali nowego, to może być tylko lepiej. Gorzej, niż jest/było, to już nie da się
Nie lubię tego sformułowania. Nie utożsamiam się z gustami statystycznej gawiedzi. Będzie czyściej, ale brzydziej, i utrwalony zostanie kiczowaty obraz zagospodarowania tej części miasta. Ciekawym jest zjawisko, które obserwuję ostatnimi czasy, że Białystok jest krytykowany przez mieszkańców większych miast, a budzi zachwyt ludzi z mniejszych miejscowości i wsi (z całego kraju, a nie z naszego regionu). O czym to świadczy ?
Quote:
Jeszcze pytanie - czy wraz z nowym dworcem jest szansa, że zniknie (lub zostanie jakoś uporządkowany) cały ten pierdolnik z otoczenia? Te wszystkie budy, sklepiki, betonowe place, klepiska...widok tego jest wręcz porażający, gorzej niż we wschodnich miastach i taki turysta, czy ktoś będący przejazdem, tak jak ja, zostaje z fatalnymi wspomnieniami.
To w końcu dworzec jest brzydki, czy syf wokół niego ? Do usunięcia paskudnego otoczenia nie potrzebna jest zamiana siekierki na kijek.
Quote:
...wiem, że w swojej ocenie jestem dość brutalny, ale szczery. Wrażenie, jakie w ciągu niespełna 2h zrobił na mnie Białystok, było fatalne. Z dużych polskich miast, zdecydowanie najgorsze wspomnienia.
Ależ jaki brutalizm ?! Jesteś bardzo delikatny, ale twoja opinia dotyczy wycinka miasta i tutaj nie ma żadnego pola do dyskusji. Wszedłeś do "centrum handlowego" i skorzystałeś z zaniedbanej "toalety" - nie ma co się dziwić, że śmierdzi, ale nie wszedłeś później do żadnego z butików.

Ticonderoga, RLU liked this post
martm no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2016, 10:18 AM   #32
mateusz.el
Legenda Północy

mateusz.el's Avatar

Likes (Received): 18264

Quote:
Originally Posted by martm View Post
To w końcu dworzec jest brzydki, czy syf wokół niego ? Do usunięcia paskudnego otoczenia nie potrzebna jest zamiana siekierki na kijek.
Wszystko w tej okolicy jest brzydkie i odstraszające. Jedynie kolejowy jeszcze się broni. Prawdę mówiąc, to nawet ciężko mi ocenić sam dworzec autobusowy, skoro jest otoczony budami, obklejony wielkimi reklamami, a w środku też jest buda na budzie i nawet za bardzo go nie widać. W zasadzie, to mógłby to być drewniany kurnik, a i tak bym mógł nie dostrzec różnicy.

Ja w mieście byłem jakieś 1,5h. Chciałem chwilę odpocząć po długiej podróży (z Rygi) i poczekać na swój autobus, ale gdy wysiadłem z miejskiego pod dworcem, to poczułem się gorzej niż w Rydze. Wypiłem piwo w jednej z bud, pokręciłem się trochę i uciekłem szukać swojego autobusu. Do centrum daleko, więc żadnych atrakcji, miejsc odpoczynku, relaksu okolice dworca nie oferują. Nie można sobie wyrobić dobrej opinii o tym miejscu.

Quote:
Ciekawym jest zjawisko, które obserwuję ostatnimi czasy, że Białystok jest krytykowany przez mieszkańców większych miast, a budzi zachwyt ludzi z mniejszych miejscowości i wsi (z całego kraju, a nie z naszego regionu). O czym to świadczy ?
Nie wiem, ja się wychowałem w w miarę czystych i zadbanych pruskich miastach, więc ten białostocki wschód mógł być dla mnie lekkim szokiem (choć jeździłem po całej Polsce i znam różne miasta). Przejechałem całe miasto od Wasilkowa do dworca i zza szyby wyglądało niefajnie, co mnie zdziwiło, bo słyszałem niezłe opinie, no i zdjęcia też ładne widziałem. Może zwyczajnie miałem pecha co do trasy przejazdu.
Na dzień dzisiejszy, Białystok jest u mnie najniżej w subiektywnym rankingu polskich miast, ale jak będę na Podlasiu, to odwiedzę miasto raz jeszcze, bardziej turystycznie i dam mu szansę

Dobra, nie będę robił więcej ot. Swoje powiedziałem, a teraz niech budują

Moje wątki zdjęciowe:
[Polska] [Europa]
[Trójmiasto] [Kaszuby] [Armenia] [Ukraina]
mateusz.el no está en línea   Reply With Quote
Old December 16th, 2016, 04:31 PM   #33
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 32688

Quote:
Umowy z projektantem dworców w Białymstoku i Skarżysku podpisane

PKP SA zawarły umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej dla przebudowy dworców w Białymstoku i Skarżysku-Kamiennej. W obu przypadkach najlepsza okazała się oferta firmy Pas Projekt. Przebudowa obiektów ma zacząć się natomiast w III kwartale 2017 r.

PKP SA rozpoczęły przygotowania do realizacji projektów dworcowych w ramach Polski Wschodniej. Wśród wytypowanych lokalizacji takich inwestycji znajdują się Skarżysko-Kamienna oraz Białystok. Niedawno kolejarze wybrali wykonawców dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej. W obu przypadkach została nim firma Pas Projekt z Nadarzyna, która na swoim koncie ma już projekty dla Opola i Gdyni Głównej. Co ciekawe, oferty tej firmy nie były najtańsze. Skarżysko projektanci wycenili na 738 tys. zł brutto, a Białystok na 659 tys. zł.

Jak informuje PKP SA, głównym celem prac jest jak najlepsze dostosowanie obiektów do potrzeb pasażera i zapewnienie najwyższych standardów obsługi. Oznacza to gruntowną modernizację wnętrza i elewacji budynków, uporządkowanie terenów przyległych oraz dostosowanie dworców do potrzeb osób o ograniczonej mobilności i osób niepełnosprawnych.

W obu przypadkach znajdują się zabytkowe budynki, które zostaną zachowane. Zmieni się za to układ funkcjonalny we wnętrzu. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to III kwartał 2017 r., natomiast przewidywany okres realizacji wynosi od 12 do 16 miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą. Na łamach portalu opisywaliśmy już zakres przewidzianych prac dla Białegostoku i Skarżyska-Kamiennej.

W sumie, w ramach środków dla Polski Wschodniej, zrealizowanych zostanie dziesięć inwestycji. Równolegle do Białegostoku i Skarżyska-Kamiennej toczą się prace przygotowawcze dla przebudowy istniejących dworców Czeremcha, Siemiatycze, Olsztynek i Szczytno. Rozpoczęła się przebudowa Olsztyna Zachodniego i trwa opracowywanie założeń do przebudowy Olsztyna Głównego. Natomiast w Nidzicy i Bielsku Podlaskim mają powstać dworce systemowe. W sumie w całym kraju PKP SA wytypowały 464 obiektów dworcowych, które wymagają działań inwestycyjnych. Dla każdej lokalizacji planowane są warsztaty w ramach konsultacji społecznych.
http://www.transport-publiczny.pl/wi...ane-53811.html
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

RLU liked this post
mlodyy1985 está en línea ahora   Reply With Quote
Old December 16th, 2016, 05:23 PM   #34
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Miasto praktycznie w gruzach po wojnie, odbudowa w duchu komuny i szalone lata 90-te - to chyba z grubsza definiowało tego typu miejsca, nie tylko w Białymstoku. Zresztą, bardzo podobnie jest np. w Lublinie - tam sytuację ratuje piękna panorama na Stare Miasto.

Raz, że miałeś pecha bo jechałeś taką trasą, dwa, że byłeś zmęczony, trzy - do centrum miałeś jedną ulicę do przejścia. Może w sumie dobrze, że tego nie zrobiłeś bo a nuż stwierdziłbyś, że trzeba było zostać na dworcu . Szczerze? Gdybym miał 1,5 h to poszedłbym zobaczyć dworzec kolejowy, zjadł coś i spokojnie czekał na autobus nie próbując na siłę wyrobić sobie zdania na temat miasta "po łebkach". Proponuję, żebyś przyjechał turystycznie, trochę wcześniej poczytał i może potraktował Białystok jako świetną bazę wypadową w teren. Jeżeli lubisz przyrodę i sielskie klimaty to powinieneś być zadowolony.

Pierdolnik koło dworca to gorący ziemniak - teren był już niby sprzedany, miała powstać - jak nakazuje polska świecka tradycja - "galeria" handlowa, inwestor uciekł, a miasto boi się tego ruszać bo będą protesty. W najbliższych latach prawdopodobnie ulegnie to zmianie gdyż będzie realizowany duży projekt infrastrukturalny w tym miejscu. Jednak na żadną formę rewitalizacji czy oddania terenu mieszkańcom nie liczyłbym - nowa lokalna tradycja to lanie betonu panie. Przebudowywany natomiast ma być teren PKP i tutaj upatrywałbym cień szansy na jakieś, chociaż symboliczne, uporządkowanie terenu. Tak czy siak - radzę dać miastu szansę nawet w ramach eksperymentu o "drugim wrażeniu".

mateusz.el, euro_exemplum liked this post
Old December 17th, 2016, 01:31 PM   #35
tpq
Registered User

tpq's Avatar

Likes (Received): 114

Quote:
Ależ to żadne novum, że w miastach o wschodniej / powiatowej mentalności otoczenie dworców jest tożsame z jakością zagospodarowania podrzędnego, dzikiego bazaru z domieszką lokalnej biznesowej kreatywności.
To chyba nie tylko przypadłość dworców na wschodzie... Ja na przykład swego czasu (5 lat temu) podobnie odebrałem dworzec PKS we Wrocławiu (stary, bo właśnie sprawdziłem, że zrównali go już z ziemią). Miałem tam wówczas niespełna godzinny postój, w czasie którego zwiedziłem dość dokładnie budynek dworca, perony i najbliższe otoczenie. Wrażenie wywarł na mnie jeszcze gorsze niż ten nasz. Pełno bud z wszelkim barchłem, syf, a do tego nieporównywalnie większy tłum ludzi.
Teraz tam również budują galerię handlową, ale niestety już nieporównywalną do naszej pod względem estetyki i skali...
tpq no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2016, 10:17 AM   #36
mp79
Guest

Likes (Received): 546

Białystok wcale taki piękny nie jest. Kiedyś miał więcej kameralnych uliczek, zieleni, drewnianej zabudowy oraz fabryk, przypominających o czasach świetności. Fajnie się spacerowało po Białymstoku - to po prostu odprężało, choć łatwiej niż teraz było natknąć się na żuli, zwłaszcza na Bojarach i w centrum. Nie było też "autostrad" w obrębie miasta, ale zawsze coś za coś. Jak przypomnę sobie układ ulic dwadzieścia lat, wstecz to myślę, że chyba o połowę mniej samochodów jeździło, bo ulice były wąskie, a nie było takich korków jak teraz. Rowery miejskie są zdecydowanie jedną ze zmian na plus, podobnie jak sieć ścieżek rowerowych (za "moich czasów" jedyna, jaką pamiętam, prowadziła od tunelu na Zielonych Wzgórzach do Wysokiego Stoczku). Tylko że o tej porze roku i tak ścieżki są oblodzone, a rowery miejskie (wśród których zresztą ciężko znaleźć egzemplarz w dobrym stanie) - niedostępne.

W ramach trzymaniu się tematu dworca dodam, iż trzy tygodnie temu (też w niedzielę) czekałem tam na autobus i ku mojemu zdumieniu budynek był otwarty, a wewnątrz - czynna kasa biletowa, dwa saloniki prasowe oraz dwa sklepiki z pieczywem, słodyczami i napojami.
Nawet kaloryfery przy ławkach były gorące - przez chwilę miało się wrażenie, jakby czas się zatrzymał.

matsta19 liked this post
mp79 no está en línea   Reply With Quote
Old December 18th, 2016, 02:33 PM   #37
Behaviour
Registered User

Quote:
Originally Posted by mp79 View Post
Jak przypomnę sobie układ ulic dwadzieścia lat, wstecz to myślę, że chyba o połowę mniej samochodów jeździło
Zacznijmy od tego że 20 lat temu było o wiele mniej samochodów ; )
Old December 18th, 2016, 03:11 PM   #38
zelatyna
Registered User

zelatyna's Avatar

Zwiedziłem dziś dworzec i oto co zastałem. Dworzec jak działał tak działa. Wszystkie kioski i budy stoją puste. Na zewnątrz w miejscu gdzie zatrzymują się autobusy został zbudowany (jak mniemam) wjazd na teren dworca (Fot.1). Perony spod dwóch pierwszych i bodajże dwórch ostatnich wiat od strony dworca zostały przeniesione pod 3 pozostałe wiaty. Tymczasowy dworzec kontenerowy w dalszym ciągu nie funkcjonuje zapewne dlatego, że nie został jeszcze podłączony do sieci (Fot.2).

Old December 18th, 2016, 08:44 PM   #39
RLU
Registered User

RLU's Avatar

Może ktoś w UM czyta Forum i stosuje dywersję polegającą na opóźnieniu zezwolenia wyburzenia dworca, aż wykonawca wycofa się i pozostaniemy przy starym, ale umytym i wyremontowanym dworcu ?

specialregiment liked this post
Old December 18th, 2016, 09:12 PM   #40
ab.
Registered User

Likes (Received): 156

Ciekawe czy po wybudowaniu nowego dworca nadal będzie obecna sytuacja tj. z peronów odjeżdżają bieda pks-y, a miejsca odjazdu pozostałych autobusów szukaj sobie gdzie indziej.
ab. no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
białystok, dworzec

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules