[Warszawa] Służewiec - infrastruktura drogowa - Page 262 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old March 16th, 2019, 01:50 PM   #5221
and802
Registered User

Likes (Received): 75

Quote:
Originally Posted by molako View Post
Wykonawca nie zapłaci żadnych kar ! Mało tego my jako podatnicy zapłacimy Wykonawcy dodatkowe pieniądze.
Wykonawca wykaże ze Inwestor przekazując mu o rok później teren budowy naraził go na starty, które wynikły z tego że w trakcie tego roku opóźnienia ceny materiałów wzrosły o 30% a robocizny o 20%. ( procenty wymyśliłem dla uproszczenia).
Koniec.
Dlatego wykonawca gwiżdże na groźby Inwestora bo wie ze ma wygrana w kieszeni nawet jak kontrakt skończy za pierdyliard lat.
Inwestor nie może NIC.
Wykonawca w Sądzie na pytanie czemu podpisał aneks odpowie ze działał w dobrej wierze i w celu porozumienia z Inwestorem.
Większość opóźnień wynika ze złego przygotowania inwestycji. A to leży po stronie inwestorów dlatego wykonawcy w PL generalnie nie płaca żadnych kar.
A ta inwestycja będzie najgorszym przykładem złego przygotowania inwestycji.
Teraz są dwa wyjścia:
Inwestor o tym wie i wykonuje pozorowane działania które wszyscy widzimy, myśląc ze zamydli suwerenowi oczy ...
Albo nie zdaje sobie z tego sprawy ...
Nie wiem co gorsze ...

co zrobi wykonawca w sądzie malo nas powinno interesowac. to w koncu prywatny przedsiebiorca i zupelnie nie interesuje mnie jego dochod/strata na tej inwestycji

najistotniejsze jest w jaki sposob Inwestor (wlasciciel publicznych pieniedzy) poradzi sobie jesli aneks nie zostanie dotrzymany. na podstawie dotychczasowych komunikatow od Pani Rzecznik nalezy wnioskowac, ze...

... "wszyscy cierpliwie czekamy co sie wydarzy w maju 2019" szkoda...
and802 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 16th, 2019, 01:57 PM   #5222
MichalJ
Registered User

Likes (Received): 8719

Rzecznik pójdzie osobiście asfalt układać szufelką.

molako, yorar, mozgow, bartoo, Suli liked this post
MichalJ no está en línea   Reply With Quote
Old March 16th, 2019, 05:28 PM   #5223
molako
Registered User

molako's Avatar

Likes (Received): 25

[Warszawa] Służewiec - infrastruktura drogowa

Quote:
Originally Posted by and802 View Post
co zrobi wykonawca w sądzie malo nas powinno interesowac ...

najistotniejsze jest w jaki sposob Inwestor (wlasciciel publicznych pieniedzy) poradzi sobie jesli aneks nie zostanie dotrzymany. na podstawie dotychczasowych komunikatow od Pani Rzecznik nalezy wnioskowac, ze...

... "wszyscy cierpliwie czekamy co sie wydarzy w maju 2019" szkoda...

Nie do końca zrozumiałeś moją intencje. Opisałem sytuacje po to żeby pokazać ze ZMID nic nie może zrobić poza pisaniem na forum ze nalicza kary. Intercor nie zapłaci ani złotówki.
Tak krytyczne dlatego patrzę na komentarze inwestora. Okej wydłużyli aneksem termin robót ale nie pokryli start rocznego opóźnienia i wzrostu cen materiałów i siły roboczej.
Intercor teraz działa tak żeby jak najmniej dołożyć do interesu.
To jest właśnie bezplan ZMID. Aneks można było podpisać dużo wcześniej. Można było dopłacić pare groszy. Wiele rzeczy można.Tyle ze jak się zaczyna inwestycje bez tytułu prawnego do palcu budowy to czego wymagać od tej organizacji.

Bareja by miał gotowy scenariusz na film
Alternatywy 4, Dylematu 5, Przebudowa Marynarskiej 6...
Ludzie w kosmos latają, a tu 800 metrów drogi 3 lata budują ...
Mój kraj taki piękny
Edit:
Wystarczy tu przytoczyć art 415 KC o odpowiedzialności deliktowej który mówi „Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia”.

Nie jestem rzecznikiem intercoru, co więcej ta firma leci w kulki. No ale ZMID na to pozwala swoim działaniem a do tego te komentarze ...

Romsu, Maciek97, and802 liked this post

Last edited by molako; March 16th, 2019 at 05:54 PM.
molako no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 16th, 2019, 08:34 PM   #5224
M_I_K_I
Registered User

M_I_K_I's Avatar

Likes (Received): 1222

Quote:
Originally Posted by molako View Post
Można było dopłacić pare groszy.
A to ciekawe. W jakim trybie to zrobić zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych? Została złożona najkorzystniejsza oferta i nie ma opcji aby zmieniać stawki w czasie gry. Przecież wówczas każdy z pozostałych oferentów w przetargu mógłby iść po odszkodowania dowodząc że oferta już nie jest najkorzystniejsza.

Promozet1, Zet1, Suli liked this post
M_I_K_I no está en línea   Reply With Quote
Old March 17th, 2019, 08:42 PM   #5225
Mr X
Registered User

Mr X's Avatar

Likes (Received): 852

Co do zasady - pełna zgoda. Ale czasem lepiej dospać trochę kasy niż ponosić znacznie większe koszty (w tym te ponoszone przez społeczeństwo).
Hmm... być może przyznać się do rozpoczęcia nieprzygotowanej inwestycji i zrekompensować wykonawcy zmarnowany czas?

Quote:
Originally Posted by JacFi View Post
Pani Rzecznik, czy został podpisany nowy aneks do umowy?

Przy podpisywaniu poprzedniego aneksu (chyba w sierpniu) koniec prac był przewidziany na maj, czyli za 9 miesięcy. Minęło 7 miesięcy, a pan v-c prezydent, z usmiechem na ustach przekazuje mieszkańcom dobrą wiadomość, że koniec prac jest przewidziany za 9 miesięcy. No i nawet nie wiem co mam więcej napisać, chyba przeniosę się z płaceniem podatków do innego miasta.
Też to widziałem i... się mocno zawiodłem. Liczyłem na jakieś nowe otwarcie, nowe pomysły itd. A tymczasem komunikat był taki: wszystko jest OK i tak jak ma być.

Mam wrażenie, że od jakiś 16-17 lat nie ma jakiegoś planu generalnego inwestycji drogowych. Np., że skupiamy siły i środki na kończeniu obwodnic(y), że pojawi się jakiś program likwidacji miejsc najbardziej zakorkowanych, że pojawi się program budowy jednorodnej sieci drogowej (chodzi nie tylko o drogi główne ale dzielnicowe, lokalne - przykład: połączenia Ochoty i Woli). Lub jakikolwiek program. W zasadzie tylko GDDKiA realizuje jakiś plan. Miasto działa chaotycznie - trochę tu, trochę tam, generalnie jakieś 15-20 lat zbyt późno. A co najgorsze znacznie poniżej potencjału inwestycyjnego Warszawy.
Niedługo na mapę inwestycji będzie się wpisywało pozycje typu: wymiana 3 płyt chodnikowych o wymiarach 30x30cm, by 'ciemny lud' kupił przytłaczającą ilość inwestycji i remontów. Co więcej, celowo na owej mapie umieszcza się budowę trasy S2 by zaciemnić obraz słabości inwestycyjnej miasta. Nawet na tym forum spotkałem się ze stwierdzeniem, że POW to inwestycja miejska

Nie widać by ktokolwiek (zwłaszcza w zarządzie miasta) wyciągał wnioski z tego co się dzieje na Marynarskiej czy Żołnierskiej.
Może należałoby sprywatyzować ZMID?

Jak się tak zastanowić, to Marynarska (jedna jezdnia bodaj 720m a druga poniżej 700m) była do zrobienia w 1 sezon budowlany (prace drogowe) + 3 miesiące bez tramwajów w sezonie poprzedzającym.

molako, UPR20, and802 liked this post
Mr X no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 07:46 AM   #5226
molako
Registered User

molako's Avatar

[Warszawa] Służewiec - infrastruktura drogowa

Quote:
Originally Posted by M_I_K_I View Post
A to ciekawe. W jakim trybie to zrobić zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych? Została złożona najkorzystniejsza oferta i nie ma opcji aby zmieniać stawki w czasie gry. Przecież wówczas każdy z pozostałych oferentów w przetargu mógłby iść po odszkodowania dowodząc że oferta już nie jest najkorzystniejsza.

Np w takim jak państwo Polskie zamówiło helikoptery bez przetargu teraz w drodze negocjacji ...
Poniżej podaje tryby zamówień publicznych:
Tryby udzielania zamówień (przetargu ograniczonego i nieograniczonego, dialogu konkurencyjnego, negocjacji z ogłoszeniem i bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę, partnerstwa innowacyjnego i licytacji elektronicznej) ...
Jest sporo możliwości i jak widząc PRZETARG jest jednym z trybów a nie jedynym.
Niech wszyscy sobie raz na zawsze wbija do głowy ze tryb przetargowy nie jest jedyny - aczkolwiek najbardziej transparentny.

Last edited by molako; March 18th, 2019 at 08:20 AM.
molako no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 11:15 AM   #5227
miguelsantiago
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by ZMID Warszawa View Post
Wykonawca deklaruje, że południową jezdnię Marynarskiej w pełnym przekroju udostępni do ruchu przed świętami.
Bożego Narodzenia?

Bo Wielkanoc, to ja już mam za przeproszeniem w pompie, przesiadam się na rower.
miguelsantiago no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 12:04 PM   #5228
ZMID Warszawa
Registered User

ZMID Warszawa's Avatar

Likes (Received): 9658

Widzę, że niektóre osoby nie mają pojęcia o tym, jak działa administracja publiczna. Oczywiście, obywatel nie ma obowiązku znać wszystkich ustaw, ale jeżeli ten obywatel rzuca oskarżenia bez znajomości przepisów czy po prostu faktów, to jest to – delikatnie mówiąc – niepoważne.
Quote:
Wykonawca wykaże ze Inwestor przekazując mu o rok później teren budowy naraził go na starty, które wynikły z tego że w trakcie tego roku opóźnienia ceny materiałów wzrosły o 30% a robocizny o 20%. ( procenty wymyśliłem dla uproszczenia).
W terminie nie został przekazany odcinek o długości ok. 100 m przy węźle z S79. W rezultacie nie można było dokończyć rozbiórki torowiska i budowy ciepłociągu przed sezonem grzewczym. Z tego powodu został podpisany aneks terminowy.
Quote:
Dlatego wykonawca gwiżdże na groźby Inwestora bo wie ze ma wygrana w kieszeni nawet jak kontrakt skończy za pierdyliard lat.
Inwestor nie może NIC.
Wykonawca w Sądzie na pytanie czemu podpisał aneks odpowie ze działał w dobrej wierze i w celu porozumienia z Inwestorem.
W ten sposób każdy mógłby podważyć każdą umowę.
Quote:
To jest właśnie bezplan ZMID.
Plan jest zawarty w umowie. Koniec kropka. Nawiasem mówiąc, jestem bardzo ciekawa, jaki to plan Pan ma na myśli.
Quote:
Aneks można było podpisać dużo wcześniej.
Nie można. Aneksów nie podpisuje się, jeżeli obowiązuje poprzedni termin.
Quote:
Można było dopłacić pare groszy.
W jaki sposób, żeby nie złamać dyscypliny finansów publicznych?
Quote:
Wiele rzeczy można.
Na przykład?
Quote:
Firma prywatna musi zarabiać. Jak zarabiałby sprywatyzowany ZMID? Może poprzez pobieranie opłat za wyjazd na jakąkolwiek ulicę miejską?
Quote:
Jak się tak zastanowić, to Marynarska (jedna jezdnia bodaj 720m a druga poniżej 700m) była do zrobienia w 1 sezon budowlany (prace drogowe) + 3 miesiące bez tramwajów w sezonie poprzedzającym.
Zapomniał Pan o projekcie.
Quote:
Np w takim jak państwo Polskie zamówiło helikoptery bez przetargu teraz w drodze negocjacji ...
Poniżej podaje tryby zamówień publicznych:
Tryby udzielania zamówień (przetargu ograniczonego i nieograniczonego, dialogu konkurencyjnego, negocjacji z ogłoszeniem i bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki, zapytania o cenę, partnerstwa innowacyjnego i licytacji elektronicznej) ...
Jest sporo możliwości i jak widząc PRZETARG jest jednym z trybów a nie jedynym.
Niech wszyscy sobie raz na zawsze wbija do głowy ze tryb przetargowy nie jest jedyny - aczkolwiek najbardziej transparentny.
Zachęcam do lektury ustawy o zamówieniach publicznych. Są dwa podstawowe tryby: przetarg nieograniczony i ograniczony. Dla zastosowania pozostałych trybów muszą zaistnieć przesłanki, których zamknięty katalog określony jest w ustawie. Każdy z trybów jest transparentny.
Ale tryb przetargowy nie ma żadnego znaczenia dla sprawy, o której Pan pisze w tym zadziwiającym wywodzie. Po rozstrzygnięciu przetargu (w jakiejkolwiek formie) podpisywana jest umowa na określoną kwotę. I żadna ze stron nie może zmieniać tej umowy po uważaniu.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Warszawa

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych pełni w imieniu prezydenta Warszawy funkcję inwestora w zadaniach wpisanych do wieloletniej prognozy finansowej, uchwalonej przez radę miasta. Po zakończeniu inwestycji, zarząd nad wybudowanymi drogami przejmuje Zarząd Dróg Miejskich. Funkcję organu zarządzającego ruchem w Warszawie prezydent powierzył Biuru Polityki Mobilności i Transportu.
ZMID Warszawa no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 12:24 PM   #5229
Szumal
Registered User

Szumal's Avatar

Likes (Received): 139

Straszne bicie piany się tu odbywa. Poczytajcie sobie najpierw Ustawę PZP, później przeanalizujcie czy Wasze pomysły są możliwe do zrealizowania. Jakby nawet ZMID zastosował inny tryb wyboru Wykonawcy (np. przetargu ograniczonego lub licytacji elektronicznej) nie oznacza to, że nie musiałby wybrać INTERCORa - to raz. Zamawiający nie może odmówić podpisania umowy z firmą, która na papierze przedstawiła prawidłową formalnie i najkorzystniejszą ofertę wg kryteriów z SIWZ z powodu swoich wątpliwości czy podejrzeń, że akurat ta firma sobie nie poradzi.
Nie wszystkie tryby udzielania zamówień wymienione przez Molako mogły być zastosowane w tym przypadku - to dwa. Żeby móc skorzystać z niektórych trybów wymienionych w PZP musza zaistnieć odpowiednie przesłanki - np. spalony most.
Kwestia dostępności terenu czyli nieszczęsnych brakujących działek od GDDKiA wcale nie musiała być winą ZMIDu tylko np. projektanta, który określa teren niezbędny do realizacji inwestycji i związanej z tym przebudowy wszystkich kolizji - to trzy. Projektant zaprojektował przebudowę magistrali na działkach należących do miasta to skąd ZMID miał wiedzieć, że musi do tego celu potrzebować jeszcze działki GDDKiA? Wyszło to dopiero jak się Wykonawca zabrał za przebudowę, przyszedł do Inwestora i pokazał że nie da się zrobić tego wg projektu i bez tych działek. I gdzie tu wina ZMIDu? Że poskąpił na wróżkę, czy nie wynajął drugiego projektanta do weryfikacji pierwszego projektanta?

Generalnie macie błędne wyobrażenie o kompetencjach, obowiązkach i zakresie działania takich jednostek jak ZMID. Ich rola sprowadza się do zlecania zgodnie z PZP i ustawą o finansach publicznych usług i robót zgodnie z wytycznymi decydentów z miasta, (organizacja przetargów na koncepcje, projektowanie, nadzór i na końcu wykonanie) a później do płacenia za to co zostało zrealizowane i odebrane zgodnie z umową/kontraktem.

Quote:
Originally Posted by Mr X View Post

Mam wrażenie, że od jakiś 16-17 lat nie ma jakiegoś planu generalnego inwestycji drogowych. Np., że skupiamy siły i środki na kończeniu obwodnic(y), że pojawi się jakiś program likwidacji miejsc najbardziej zakorkowanych, że pojawi się program budowy jednorodnej sieci drogowej (chodzi nie tylko o drogi główne ale dzielnicowe, lokalne - przykład: połączenia Ochoty i Woli). Lub jakikolwiek program. W zasadzie tylko GDDKiA realizuje jakiś plan. Miasto działa chaotycznie - trochę tu, trochę tam, generalnie jakieś 15-20 lat zbyt późno. A co najgorsze znacznie poniżej potencjału inwestycyjnego Warszawy.
Niedługo na mapę inwestycji będzie się wpisywało pozycje typu: wymiana 3 płyt chodnikowych o wymiarach 30x30cm, by 'ciemny lud' kupił przytłaczającą ilość inwestycji i remontów.
Racja - od wielu lat totalny chaos, brak spójnej wizji i planowania, ale to nie są kompetencje ZMIDu tylko Biura Polityki Mobilności i Transportu, Wydział Strategii Transportowej i Mobiloności i Wydział Infrastruktury Drogowej. Niestety ich rzecznik nie udziela się na forum
https://bip.warszawa.pl/Menu_podmiot...PM/default.htm
Zachęcam do wysyłania zapytań w trybie dostępu do informacji publicznej lub namawianie radnych miejskich do pisania interpelacji z takimi pytaniami.

Quote:
Nie widać by ktokolwiek (zwłaszcza w zarządzie miasta) wyciągał wnioski z tego co się dzieje na Marynarskiej czy Żołnierskiej.
Może sprywatyzuj od razu Prezydenta i Radę Miasta? ZMIDu nie da się sprywatyzować, bo wykonuje zadania zarezerwowane dla organów władzy samorządowej zgodne z ustawa o samorządzie i o drogach publicznych.

Quote:
W związku z koniecznością przebudowy magistrali ciepłowniczej, przesunięcia linii tramwajowej, usunięcia licznych kolizji z podporami wiaduktów itd. itp. termin absolutnie nie realny.

Zet1, [BÉTON!BRUT!], mozgow, toonczyk, frik, Suli liked this post

Last edited by Szumal; March 18th, 2019 at 01:24 PM.
Szumal no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 12:44 PM   #5230
Zet1
Registered User

Likes (Received): 307

Apeluję do moderatora o zamknięcie tematu bicia piany przez frustratów.

Ja też jestem wkurzony na to, że tak to długo trwa, tylko po co od razu obrzucać innych błotem itd. ? Od początku uruchomienia tej inwestycji dzieją się rzeczy, które nie powinny mieć miejsca, ale się zdarzyły. Są procedury i koniec kropka. Przetarg, umowa, wykonawstwo, odbiór i zapłata lub kara. Nie ma innej opcji. W domu sobie można wywalić pijanego glazurnika, który był "z polecenia", bez umowy, były zaliczki "na piwko", przedłużające się wykonawstwo, prośby i groźby, i zero efektu.

Proszę by jak ktoś nie rozumie zasad działania rynku na styku zamówień podmiotów publicznych i prywatnych wykonawców, nie ubliżał innym.

Szumal, Getysz, Piwoslaw, ikris, Suli liked this post
Zet1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 01:01 PM   #5231
matteusz
Registered User

Likes (Received): 26

W niektĆ³rych przypadkach "bicie piany", ale w niektĆ³rych 100% racji.
To działa niestety tak, że na nieprawdziwe zarzuty albo na wybrane pytania pojawiają się odpowiedzi, ale na te mniej wygodne już nie.

Mnie, jako mieszkańca miasta i codziennego użytkownika Marynarskiej od początku bolało podejście pt. "naliczymy kary". Tak naprawdę mam gdzieś czy wykonawca nie zapłaci kar czy zapłaci milion zł kar (ale tak, dobrze że zostały naliczone, tego wymaga prawo). Ja chciałbym, żeby inwestycja przebiegała dobrze i zgodnie z planem.
ZwrĆ³ćcie uwagę, że jeszcze na początku grudnia obowiązywał komunikat, że przejezdność będzie w grudniu. W tym roku trwały wielkie wykopki, ktĆ³re jasno pokazują, że na grudzień nie było szans i wykonawca o tym wiedział na pewno dużo szybciej. ZMID albo nas okłamywał albo zupełnie nie widział co dzieje się na budowie - nigdy nie było odniesienia do tej sprawy.
Zapewnienie przejezdności - kilka razy pisałem o tym, żeby sprĆ³bować się dogadać, w jakiś mocno tymczasowy sposĆ³b zapewnić tę przejezdność, jakoś poprawić sytuację. Do tego rĆ³wnież nie było odniesienia. Obowiązuje doktryna "ZMID mĆ³gł naliczyć kary, to naliczył". Ale ZMID, w porozumieniu z innymi jednostkami, mĆ³gł zrobić więcej.

Co do ponoszenia odpowiedzialności przez pracownikĆ³w ZMID - mam dosyć głębokie przekonanie, że nadzĆ³r nad tą inwestycją w praktyce nie istniał. Oznacza to, że instytucja za to odpowiedzialna nie zrealizowała zadań. To chyba dosyć naturalne, że powinny pojawić się jakieś konsekwencje? Nie z zemsty, ale dlatego, że bez działań naprawczych kolejne inwestycje drogowe w mieście będą realizowane w ten sam sposĆ³b co Marynarska, a tego chyba nie chcemy...

and802, UPR20, pascal_, molako liked this post
matteusz no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 01:10 PM   #5232
Szumal
Registered User

Szumal's Avatar

Quote:

Mam wrażenie, że od jakiś 16-17 lat nie ma jakiegoś planu generalnego inwestycji drogowych. Np., że skupiamy siły i środki na kończeniu obwodnic(y), że pojawi się jakiś program likwidacji miejsc najbardziej zakorkowanych, że pojawi się program budowy jednorodnej sieci drogowej (chodzi nie tylko o drogi główne ale dzielnicowe, lokalne - przykład: połączenia Ochoty i Woli).
W związku z przywołaniem tematu chciałbym tylko wtrącić, że rozwiązanie powyższego problemu jest całkiem nieźle zaplanowane w obowiązującym:

Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Układ drogowo-uliczny. Klasyfikacja – kierunki zagospodarowania Przestrzennego, rysunek nr 17.
http://www.architektura.um.warszawa.pl/rysunki-studium

Tylko co z tego jak przy zbliżającej się świetnej i niepowtarzalnej okazji nikt palcem nie ruszył żeby zrealizować pomysły zawarte w tym Studium? To jest absolutny skandal, temat do dyskusji, protestów i nagłaśniania bo skazuje mieszkańców na mękę i dziadostwo przez najbliższe 50 lat. I co? I nic. mamy plany, koncepcje, strategie Warszawa2030 etc. A potem 90% tego wszystkiego zostaje na zawsze na papierze. Temat przeszedł bez echa. Tysiące mieszkańców dalej będą marnować swój czas i zdrowie bo rzekomo nie ma pieniędzy, które lekka ręką marnowane są na inne głupie projekty, które nie są tak bardzo potrzebne i mogły by poczekać na realizację.

Quote:
Jednocześnie były prowadzone rozmowy na temat połączenia drogowego na osi Grzymały-Sokołowskiego, ale w chwili obecnej nie jest ono przewidywane. – Ze względu na skrajnię konieczne byłoby wykonanie w tym miejscu tunelu. Proponowaliśmy nawet, żeby przy okazji naszej inwestycji wykonać jeśli nie sam tunel, to chociaż sam strop i ściany szczelinowe. Miasto przeanalizowało korzyści i nie skorzystało z propozycji. Nie będzie to zatem skoordynowane z projektem Warszawy Zachodniej – stwierdził Rafał Banaszkiewicz z PKP PLK. – Pomijając kwestię braku środków po stronie miasta na realizację takiego tunelu, w tej chwili jest już za późno na zmianę projektu. Późniejsza budowa byłaby trudna bez dezorganizowania ruchu kolejowego – dodał przedstawiciel PKP PLK. – To nie jest tak, że nie będzie można tego zrealizować. Będzie to generować większe trudności, ale są odpowiednie technologie. Jeżeli miasto będzie miało na to środki i zapadnie decyzja, że takie przebicie w tym miejscu jest potrzebne, to będziemy ze stroną kolejową o tym rozmawiać – odpowiadał Marek Chmurski z Biura Polityki Mobilności i Transportu.

https://www.transport-publiczny.pl/w...dow-61066.html

molako, [BÉTON!BRUT!], rst+ack, Suli liked this post

Last edited by Szumal; March 18th, 2019 at 01:27 PM.
Old March 18th, 2019, 01:22 PM   #5233
and802
Registered User

Szumal

zgadzam sie z Twoim postem z wyjatkiem ponizszego cytatu.
urzednik nie ma prawa naginac prawa, bowiem, nawet jesli wiaze sie to z korzysciami dla spoleczenstwa.

prawo jest prawem i slusznie wypunktowales w jaki sposob urzednik ZMID moze sie zachowywac i dzialac.
mysle ze racze czesc z nas tutaj obecna, pracujaca w firmach komercyjnych, ma troche inne przeswiadczenie w jaki sposob nalezy sie zwchowywac. my - iwdzac zbizajaca sie kleske probujemy przeciwdzialac, jednak nie jestesmy scicle/surowo zwiazani prawem, a jednynie precudurami firmowymi, ktore moga byc ominiete z WAZNYCH powodowow.

w kazdym razie nie zgadzam sie "jedynie" z ponizej zacytowanym fragmentem Twojej wypowiedzi. uwazam, ze zanim zostal przeprowadzony przetarg, urzednicy ZMID winni byli dopilnowac czy:
a) taka inwestycja
b) w takim miejscu
c) o takim czasie
d) z taka dokumentacja

jest do zrealizowania w publicznie ogloszonym terminie.
smiem Twierdzic (na podstawie wydluzonych terminow), ze nie zostalo to wykonane.

Quote:
Originally Posted by Szumal View Post
....
Kwestia dostępności terenu czyli nieszczęsnych brakujących działek od GDDKiA wcale nie musiała być winą ZMIDu tylko np. projektanta, który określa teren niezbędny do realizacji inwestycji i związanej z tym przebudowy wszystkich kolizji - to trzy. Projektant zaprojektował przebudowę magistrali na działkach należących do miasta to skąd ZMID miał wiedzieć, że musi do tego celu potrzebować jeszcze działki GDDKiA? Wyszło to dopiero jak się Wykonawca zabrał za przebudowę, przyszedł do Inwestora i pokazał że nie da się zrobić tego wg projektu i bez tych działek. I gdzie tu wina ZMIDu? Że poskąpił na wróżkę, czy nie wynajął drugiego projektanta do weryfikacji pierwszego projektanta? ....

druga sprawa:
wiemy ze maj 2019 jest juz nierealny i za chwile "mleko sie rozleje", zas sadzac po komunikatach Pani Rzecznik (nie ukrywam, ze chwała dla Pani Rzecznik, ktora podejmuje ostre/czasami niemerytoryczne argumenty) procz pasywnego wyczekiwania nic sie nie dzieje.

a sadzac po wpisie Pani rzecznik z poczatku tego miesiaca, ZMID nadal wierzy

Quote:
Originally Posted by ZMID Warszawa View Post
...
- Przypuszczam, że wykonawca też chciałby jak najszybciej zakończyć prace. Zwłaszcza, że ma wynagrodzenie ryczałtowe. ....

molako liked this post
Old March 18th, 2019, 01:50 PM   #5234
Szumal
Registered User

Szumal's Avatar

Ludzie ale zrozumcie, że zapewne pomimo szczerych chęci i niezaprzeczalnej logiki w kwestii tego że ZMID może i powinien dopilnować czy:
a) taka inwestycja
b) w takim miejscu
c) o takim czasie
d) z taka dokumentacja
jest do zrealizowania w publicznie ogłoszonym terminie

ZMID nie ma ku temu zasobów i kompetencji. Czy zdajecie sobie sprawę, że dokumentacja projektowa takiego przedsięwzięcia to są tomy papieru, który w profesjonalnej firmie projektowej przygotowują dziesiątki specjalistów z uprawnieniami budowlanymi z kilku różnych branż? Drogowcy, torowcy, mostowcy, kanalizacja, wodociągi, teletechnika, elektroenergetyka, gazownicy, zieleniarze, technmolodzy , geodeci itd. I co później w ZMIDzie ma to wszystko przeanalizować jeden czy dwóch urzędników bez uprawnień albo może i z uprawnieniami ale z jednej branży np. drogowej i wyłapać błędy? Czysta fikcja. Zresztą nikt by się tego nie podjął za pieniądze jakie się dostaje w administracji publicznej

Zet1, mozgow, matrix4321, Suli liked this post
Old March 18th, 2019, 02:03 PM   #5235
MichalJ
Registered User

Dużym błędem ze strony ZMID jest wpuszczanie wykonawcy na budowę przed uzyskaniem wszystkich zgód (wodociągi, energetycy, gdaka). To potrafi wydłużyć utrudnienia w ruchu nawet o rok.

Promozet1, molako liked this post
Old March 18th, 2019, 02:28 PM   #5236
and802
Registered User

Szumal,

masz racje piszac, ze ZMID nie moze merytorycznie opiniowac profesjonalnej dokumentacji. jednak ZMID jako inwestor jest jednoczesnie integratorem. zatem obowiazek integracji (spięcia wszystkich elementow w logiczny lancuch zdarzen) spoczywa na inwestorze.

zatem odwroce pytanie zeby udowodnic moj tok myslenia:
do czego jest potrzebny ZMID, jesli nie bedzie mu przypisana rola integratora ?
przeciez to ZMID przygotowuje przetarg, dba o spelnienie WSZYTSKICH NIEZBEDNYCH ELEMENTOW zeby zrealizowac inwestycje.

i pod tych haslem "wszystkie niezbedne elementy" kryje sie "odpowiednie przygotowanie inwestycji"

molako liked this post
Old March 18th, 2019, 02:42 PM   #5237
MichalJ
Registered User

Pani rzecznik wielokrotnie i kategorycznie odżegnywała się od roli integratora. "Organizacja ruchu to nie my, pytajcie w innym biurze."

Jak można być inwestorem drogi bez wpływu (a często nawet wiedzy...) na organizację ruchu, to jest niepojęte po prostu.

and802 liked this post
Old March 18th, 2019, 03:06 PM   #5238
Szumal
Registered User

Szumal's Avatar

Quote:
Originally Posted by MichalJ View Post
Pani rzecznik wielokrotnie i kategorycznie odżegnywała się od roli integratora. "Organizacja ruchu to nie my, pytajcie w innym biurze."

Jak można być inwestorem drogi bez wpływu (a często nawet wiedzy...) na organizację ruchu, to jest niepojęte po prostu.

Mylisz pojęcia. ZMID jest integratorem procesu inwestycyjnego. ZMID nie ma wpływu na organizację ruchu bo kompetencję zarządzającego ruchem prezydent miasta scedował na BPMiT. Wszystkie inwestycje, które prowadzi ZMID są uzgadnianie i zatwierdzone przez BPMiT w postaci projektów Stałej Organizacji Ruchu, które są częścią projektu budowlanego.

and802, masz rację jak wspomniałem wyżej ZMID jest integratorem procesu inwestycyjnego, ale nie znaczy to, że ma kompetencję wchodzić w szczegóły, za które odpowiedzialni są inni uczestnicy tego procesu np. Projektanci.
Old March 18th, 2019, 04:18 PM   #5239
ZMID Warszawa
Registered User

ZMID Warszawa's Avatar

Likes (Received): 9658

Quote:
Originally Posted by MichalJ View Post
O tym, kto decyduje o organizacji ruchu mówi rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem. I nie jest to inwestor.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych, Warszawa

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych pełni w imieniu prezydenta Warszawy funkcję inwestora w zadaniach wpisanych do wieloletniej prognozy finansowej, uchwalonej przez radę miasta. Po zakończeniu inwestycji, zarząd nad wybudowanymi drogami przejmuje Zarząd Dróg Miejskich. Funkcję organu zarządzającego ruchem w Warszawie prezydent powierzył Biuru Polityki Mobilności i Transportu.

Szumal, mozgow liked this post
ZMID Warszawa no está en línea   Reply With Quote
Old March 18th, 2019, 08:52 PM   #5240
molako
Registered User

molako's Avatar

W weekend przeczytam ustawę o zamówieniach publicznych i odniosę się Pani Rzecznik do Pani ostatniego komentarza.

Zadam w takim razie pytanie - jaka inwestycja została w Warszawie pod nadzorem ZMID ukończona w terminie ???
Proszę wskazać ...

Większość inwestycji jest została ukończona z dużym opóźnieniem.
Marynarska ( wielokrotnie )Trasa Świętokrzyska ...

Jaka inwestycja prowadzona przez ZMID została ukończona w terminie ?
Advertisement

Reply

Tags
drogi miejskie, warszawa

Thread Tools

Posting Rules