[Varaždin] - Industrijske i poduzetničke zone - Page 6 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Croatia > Sjeverna i Središnja Hrvatska

Sjeverna i Središnja Hrvatska Northern and Central Croatia: Varaždin, Čakovec, Karlovac, Kutina, etc.

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 27th, 2010, 08:13 PM   #101
sale_kg
BANNED

Likes (Received): 69

E,da,nikako da napisem...

Na lokalnim televizijama u KG-u i na HRT-u sam video prilog o tome kako su imali sastanak gradski vecnici (sekretari) ili kako god se to zove kod vas vec,o razmeni iskustava. Naime,Kragujevcani su kupili iskustva o tehboloskom parku koji ove godine u Kragujevcu treba da pocne se graditi po uzoru na ljubljanski,a Varazdinci o metodama za privlacenje auto-komponentasa,kao i o otvaranju ureda Centra auto-industrije Balkana za Hrvatsku,cije je sediste u Kragujevcu a ima ekspoziture u Zenici,Sarajevu,Krajovi,Tirani,Bitolju,Mariboru,Larissi... Preko njega se dosta investitora privlace. Juce je recimo Iskra iz Kranja gledala zemljiste u KG-u upravo posredstvom njih...

Bar se suradjuje...
sale_kg no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 28th, 2010, 12:08 AM   #102
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Likes (Received): 11211

Ajde lijepo, nisam registrirao taj sastanak...

Znam za "ove moje" da njuškaju i sline za tom auto industrijom već godinama, bilo je i neuspješnih izleta u Kanadu (), svačega...

No zasad se nismo makli dalje od auto sjedala. Vidjet ćemo.
BTW vidio sam neki dan novi zastavin fiat punto, neznam kak se zove taj model ,sa zastavinim znakom i VŽ tablicama...
Trevor McPhee no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 03:23 AM   #103
veleposjednik

Likes (Received): 0

ideal
Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post
Živim u Vž i nikad mi nije bila jasna potreba nekih varaždinaca za pljuvanjem po svom gradu. Mislim, pa živimo u gradu ne veličine i to sa uključenim prigradskim naseljima. Neki ga smatraju provincijom. To su oni koji nosom nisu provirili van Varaždina. Centar je lijepo uređen a ostalo je na prilično visokom nivou ako se uspoređujemo sa okolicom (ostali hrvatski gradovi + Balkan). Ove Stanoingove zgrade barem su održale nivo kolektivnog stanovanja za razliku od nekih drugih gradova gdje je u tom segmentu posvemašnji kaos. Prvi sam koji ukaže na problem kad ga uočim pa me neki smatraju prekritičnim, no osobito mi se diže kosa na glavi od ekipe koja pljuje samo radi pljuvanja.
Gradonačelnik je po mom skromnom mišljenju zreli za penziju, jer je očito došlo do "zamora materijala" s obzirom da je biti gradonačelnik nekog grada poput igrača u vrhunskom sportu, a u njemu vrh ne traje duže od 10 godina.
Nikakav nedostatak korupcije i solucija dobro plaćenih poslova neće ljenčine ostaviti u gradu. Takvih jamranja mi je pun kufer.

BTW dobrodošao!
Ovaj forum ima neka pravila i neka imena threadova. Proučiti prije nego se upada bez kucanja.
Zamisli da sam Ti ušao u kuću i počeo pljuvati po svemu što mi se ne sviđa, prije nego sam rekao "Dobar dan".

Trevore...odrasti malo.. To je razmisljanje 15og godisnjaka.. Boze ..dok je ljudi ko Ti vjeruj mi nema napretka u Varazdinu a ni u Hr..

Spominjes da pojedinci nisu izasli iz grada.. Vidis da ja jesam i zato su moji komentari drugaciji.. Ali po tvom moje misljenje (ja..ti ..on.. mi.. vi.. oni...nije bitno)bi jos uvijek trebalo biti onakvo kakvo Vi u Varazdinu ocekujete..
Prema tome ona iskustva koja Ja imam bi trebal prilagoditi onim razmisljanjima u Varazdinu..

ovaj tekst Metropole u potpunosti potpisujem... Zamisi da sam to ja napisal.... pa bilo bi drvljem i kamenjem po meni.. Ovak mi je drago da ima neko ko malo zesce iskritizira stvari u Varazdinu.. Jer ruku na srce Varazdin je najsnobovskiji grad u HR.. Svi se visoko drze a nemaju bas neku osnovu za to.. Zavrse fakultet i sad misle da sve znaju((o meni misle drugacije.. U stilu imas nesto love u djepu pa mislis isto...)to mi je jasno..
Vjeruj me bez nas iz vana koji imamo neka iskustva napredka nema..

Vi doma ucite na Vlastitim greskama koje su u Canadi radili prije 50-70 godina..

To mislim da nije potrebno...Ja ne tvrdim da je tu sve idealno.. hahaha..Ja se niti nakon 20 godina koliko sam ovdje nemogu prilagoditi odredjenim glupostima (jer ne zelim) Ima tu sranja koje nemozes s nicim doma usporediti.. to bez daljnjega..

A taj jebeni Cehok.. Ima tu u Torontu dosta nasih ljudi koji se bave kojekakvim poslovima.. I zasto Cehiok ne dodje tu malo da barem porazgovara sa njima..I kaj mislis zake se vratil praznih rukava u vezi auto industrije..

Jer bi mu odgovorili isto kaj i Ja Tebi.. a to je ono kaj Vi ne zelite cut..

A globalizacije je tu i ak se ne pocnete mjenjati nebu dobro

Vjerovatno Ti je SALINOVAC drazi.. on si je kupil kucu u Njemackoj i ne kritizira ko ja ....

I jos nesto.. dvije stvari pa da prekinem..
Prvo..Nek svi oni koji nisu iz VZD zupanije a misle da je kod nas bajno...nek dodju malo kod nas pa se budu drugacije uvjerili ( znas malo mi je glupo usporedjivati Varazdin u kojem nije bilo rata i nista nije bilo sruseno sa onim djelovima gdje je bilo stanja..)

i drugo.... Nek svi znaju da mi u Varazdinu tj na internet portalu nemamo pristup i nemozemo se logirati koristeci se *nikom* nego mora biti pravo ime i prezime i jos ktomu moras imati i telefonski broj koji je registriran u Hrvatskoj.. Jer te provjeravaju ko si...sramota... Ja se nazalost nemogu registrirati..I ko je na tom chatu.. ?? nitko.. Samo nekoliko logalnih duznosnika tek reda radi.. Unistili su bilo kakvu diskusiju..

I zato me mili moji sirom Hrvatske pokusajte razumjeti.. Ovo bi rado pisal na nekim drugim forumima a ne tu.. ali nemam gdje..

A imal bi dosta toga za reci...

Budite mi pozdravljeni i hvala na citanju...
veleposjednik no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 28th, 2010, 11:25 AM   #104
sale_kg
BANNED

Likes (Received): 69

Quote:
Originally Posted by Trevor McPhee View Post

Znam za "ove moje" da njuškaju i sline za tom auto industrijom već godinama, bilo je i neuspješnih izleta u Kanadu (), svačega...
Dabogda postali komponentasi za Fiat... U 2011. njihovi komponentasi u KG-u samo ce zaposliti 12 000 ljudi,pa ti vidi sta znaci auto-komponentistika... Drzim fige da nesto bude...

Quote:
BTW vidio sam neki dan novi zastavin fiat punto, neznam kak se zove taj model ,sa zastavinim znakom i VŽ tablicama...
A,ne,ne... To je Zastava 10... Taj se vise ne pravi,jer je Zastava ugasena... Sad se pravi Punto classic... Kad vidis takav sa crvenim znakom,znaj da je iz KG-a... Slika je bas iz tvornice...

O cemu se vi svadjate,ljudi moji...
sale_kg no está en línea   Reply With Quote
Old January 28th, 2010, 12:02 PM   #105
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Ahaaa,

Thanks!

Ne stignem baš sve pratiti, znaš kako je

@ veleposjednik

Odrastao sam već odavno, hvala na željama.
Glede odrastanja, kad se već vrijeđamo, oprosti, no mene Tvoj stil pisanja podsjeća na nekog od 15 godina...neznam tko si i što, no takav se dojam stječe, sorry NHF.

Okej, napisao si svoje mišljenje i to je u redu. Međutim, ovo Ti nije forum tipa ""debatni klub" ili "kako sam JA pametan, a vi niste" ili "trla baba dlan da joj prođe dan" tipa.

I sam shvaćaš da ovo nije gradski forum na koji Te ne puste. Piši mailove gradonačelniku, radi što hoćeš, neznam...
Nisam ja kriv što su ukinuli gradske forume.Tamo sam napisao par sugestija pod nickom "Trevor" , jedna od njih mi je usvojena i ja sretan Šteta je da su ga ukinuli, no to je bilo izgleda najviše zbog primitivaca bez imalo kućnog odgoja koji su bili bezobrazni. Nažalost, u svojoj gluposti i egotripu zaboravili su da su sa tim svojim ponašanjem uništili jedan korisni gradski medij a političari su, naravno, jedva dočekali razlog da ga zatvore , jer se javljala previše neugodna istina...

Ovo je "skyscrapercity", forum koji slavi urbano, forum zaljubljenika u arhitekturu i nebodere, zaljubljenika u napredak i sličnih freakova
Nije politički debatni klub.

Znači , pratimo gradilišta, pratimo razvoj, dajemo prijedloge, sugestije i slično. Pokušavamo se i između ostalog držati tema. Na caffe temama neobavezno raspravljamo i pričamo koješta.

Tu i tamo se pojavi neki lik kao ovaj "metropola" koji je u stvari netko od starijih forumaša, samo valjda nema muda napisati to pod svojim nickom pa onda izmišljava drugi nick... Ne vidim potrebe za tim ,ali dobro
Pa nisam ja Čehok
Kaj me briga, pišite kaj hoćete, samo se držite nekog reda i ne pljuvajte radi pljuvanja. Od mene ne očekujte debatu na takve teme jer zbilja nemam baš TOLIKO vremena

Nije Varaždin najbolji na Svijetu niti približno, no nažalost, i takav kakav je u Hrvatskoj je superioran po mnogim pitanjima. Međutim, da sam zadovoljan- nisam niti ja , zato i pišem, ali konstruktivno a ne radi pljuvanja. Ako se pojavi nešto dobro, obavezno pohvalim...

A Tebe ako baš toliko žuljaju neke stvari...pa dođi, sine miki, pokaži nam svima kako se to radi, široko Ti polje. Neznam što čekaš?
Old February 5th, 2010, 03:20 PM   #106
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Quote:
Tvornica za punjenje vode u Slobodnoj zoni?

Strani investitori zainteresirani su za izgradnju tvornice za punjenje vode u Slobodnoj zoni Varaždin. Riječ je o tvrtki “American Ultrafil” iz SAD-a, koja ima postrojenja za proizvodnju uređaja za točenje pitke vode u Americi i desetak zemalja Europske unije. Njihov manji pogon već radi u Vukovaru, a u razgovoru sa zamjenikom varaždinskog grdonačelnika Slobodanom Mikcem, izrazili su interes za ulaganje 5 milijuna eura u izgradnju tvornice u varaždinskoj Slobodnoj zoni, te je procijenjeno da postoje veliki izgledi za ostvarenje ovog projekta. Radi se o potpuno izvozno orijentiranoj proizvodnji kojom bi se pokrivalo tržište srednje i istočne Europe.

http://www.radio-varazdin.hr/vijesti/?p=5354
Old February 22nd, 2010, 07:00 PM   #107
Varazdinec
Registered User

Varazdinec's Avatar

Likes (Received): 21

Tvornica Biodar(nekadasnji Kalnik)i njezini ind.kolosijeci:
Varazdinec no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2010, 11:48 AM   #108
palomas
Registered User

palomas's Avatar

Likes (Received): 191

Quote:
Originally Posted by Varazdinec View Post
Tvornica Biodar(nekadasnji Kalnik)i njezini ind.kolosijeci:
Dobra ti je fotka, ali malo si pogriješio! Biodar je u stvari novoizgrađena tvornica stočne hrane (za potrebe "Koke" Varaždin), koja pak je u sustavu i vlasništvu Vindije.

Kalnik je par stotina metara zapadnije, i to je tvornica u vlasništvu Podravke KC. Odmah do Kalnika smještena je klaonica peradi od Koke, dakle to je treća prehrambena tvrta na tom prostoru,

Preko puta TSH nalazi se Prehrana, i to je četvrta preh. industrija.. Nadam se da nisam nešto propustio spomenuti na tom području..
palomas no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2010, 08:21 PM   #109
grofBombelles
BANNED

Likes (Received): 148

Quote:
Originally Posted by palomas View Post
Dobra ti je fotka, ali malo si pogriješio! Biodar je u stvari novoizgrađena tvornica stočne hrane (za potrebe "Koke" Varaždin), koja pak je u sustavu i vlasništvu Vindije.

Kalnik je par stotina metara zapadnije, i to je tvornica u vlasništvu Podravke KC. Odmah do Kalnika smještena je klaonica peradi od Koke, dakle to je treća prehrambena tvrta na tom prostoru,

Preko puta TSH nalazi se Prehrana, i to je četvrta preh. industrija.. Nadam se da nisam nešto propustio spomenuti na tom području..
Opa! Imamo cijeli prehrambeni klaster
grofBombelles no está en línea   Reply With Quote
Old February 23rd, 2010, 10:16 PM   #110
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

naravno!

A bogami i tekstilni koji je mnogo žilaviji nego što su neki mislili:

Old February 27th, 2010, 05:25 PM   #111
Varazdinec
Registered User

Varazdinec's Avatar

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by palomas View Post

Hvala na informacijama!
Varazdinec no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2010, 10:42 AM   #112
Roby_Petric
Banged

Roby_Petric's Avatar

Likes (Received): 0

Grad i Varteks neće mijenjati zemljišta (Sajam u Biškupcu <----> Brezje), pa Varteks počinje otplaćivati dug Gradu...

http://www.evarazdin.hr/odgodeno-pre...rnice-varteks/
Old March 23rd, 2010, 11:34 PM   #113
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Odlučili u Knegincu nakon godinu dana odgode (zbog krize) ipak krenuti u prodaju krenuti u prodaju...baš me zanima kakvi će biti rezultati.

http://www.evarazdin.hr/poslovna-zem...mo-3065-eurm2/

Quote:
Poslovna zemljišta po samo 30,65 EUR/m2

SPONZORIRANI ČLANAK

Objavljen je javni poziv za prodaju građevinskog zemljišta na jednoj od najboljih lokacija za pokretanje posla u Republici Hrvatskoj – u Poduzetničkoj zoni Kneginec.

Zemljište prodaje trgovačko društvo Poduzetnička zona Kneginec u vlasništvu Općine Gornji Kneginec.

Građevinske parcele koje su predmet prodaje smještene su sjeverno od prilazne ceste na autocestu A4 Goričan-Zagreb (čvor Varaždin), u neposrednoj blizini tvrtke Ytres grupacije Calzedonia, nedaleko od zabavno-trgovačkog centra Lumini u izgradnji.

U cilju poticanja novog investicijskog ciklusa i zapošljavanja, početna cijena zemljišta iznosi 30,65 EUR/m˛, ako su na zemljištu planirana ulaganja u gospodarske aktivnosti za koje su utvrđene poticajne mjere sukladno Zakonu o poticanju ulaganja i to za:
-izgradnju građevina za proizvodno-prerađivačkih djelatnosti,
-tehnološke razvojno-inovacijske centre i
-strateške aktivnosti poslovne podrške i to: logistički i distribucijski centri, centri za razvoj softvera i ostali centri sukladno Zakonu o poticanju ulaganja.

Početna cijena nekretnina iznosi 35,00 EUR/m˛ ako su na istom planirana ulaganja u gospodarske aktivnosti za koje nisu utvrđene poticajne mjere sukladno Zakonu o poticanju ulaganja.

Komunalna, prometna i energetska infrastruktura izgrađena je do svake parcele, a kupci mogu kupoprodajnu cijenu zemljišta platiti u roku od 120 dana.

Općina Gornji Kneginec investitorima u izgradnju poslovnih građevina nudi niz različitih pogodnosti:

- prilikom izgradnje poslovne građevine komunalni doprinos može se platiti u šest mjesečnih obroka
- za izgradnju proizvodnih građevina može se ostvariti djelomično ili čak potpuno oslobađanje od plaćanja komunalnog doprinosa
- cijena komunalnog doprinosa i komunalne naknade na području Poduzetničke zone Kneginec značajno je povoljnija od sličnih lokacija
- svim tvrtkama i obrtima registriranima na području Općine Gornji Kneginec subvencionira se 1% kamata na odobrene poduzetničke kredite.

Javni natječaj možete preuzeti ovdje, a detaljnije informacije dostupne su na web adresi www.zona-kneginec.hr.

Old May 30th, 2010, 04:57 PM   #114
drokg
Dezurna jajara

drokg's Avatar

Likes (Received): 8

Old August 28th, 2010, 07:01 PM   #115
tech_1
Registered User

tech_1's Avatar

Likes (Received): 2077

Quote:
Kneginec – Investicije u Poduzetničkoj zoni

[IMG]http://i38.************/307vrkk.jpg[/IMG]

U Poduzetničkoj zoni Kneginec odvijaju se radovi na dogradnji proizvodne građevine talijanske grupacije Calzedonia, koja investira u proširenje poslovno-proizvodnog objekta Ytres u kojem je već zaposleno oko 450 ljudi.
Veličina nove građevine iznosi 8 785 kvadratnih metara, a glavni izvođač radova je zagrebačka tvrtka Kamgrad.
Vrijednost građevinskih radova iznosi 35 milijuna kuna, a ukupna vrijednost investicije, prema podacima investitora, iznosi oko 80 milijuna kuna.
http://www.evarazdin.hr/poduzetnicka...ec-calzedonia/

Prenašam za one koji ne čitaju evaraždin
tech_1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 14th, 2010, 09:56 AM   #116
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Dugo ne pišemo ovdje što naravno ne znači da se ništa ne događa već znači da nemamo vremena

Kolko sam zapazio u nekoliko poduzetničkih zona postoje aktivnosti, naravno najviše u onoj u Knegincu i onoj u Jalkovcu. U Jalkovcu su izgradili puno tih malih hala u međuvremenu samo nisam siguran da se u svima nešto radi..dojam je da većina poduzetnika još čeka.

Najveće , odnosno bolje rečano najznačajnije (i to uvjerljivo) gradilište za sve nas je ono tvornice MBO u Brezju. Radi se o tvornici za zbrinjavanje otpada.Tamo se ubrzano gradi hala.
Nešto o tome možete pročitati u razgovoru sa Kezeljom, direktorom Varkoma iz regionalnog:

Quote:
Kezelj: Brezje je divlja deponija .
Utorak, 12 Listopad 2010 09:37 . .

U zbrinjavanju komunalnog otpada općina i gradova Varaždinska županija oslonit će se isključivo na projekt Regionalnog centra za gospodarenje otpadom u Piškornici, koji je spomenut tek kao alternativa u Planu gospodarenja otpadom u Varaždinskoj županiji donesenom 2008. za razdoblje do 2015. godine.

U tom je dokumentu, kako se može zaključiti iz izvješća o njegovoj provedbi prihvaćenog na skupštini Varaždinske županije, glavni naglasak na izgradnji Županijskog centra za gospodarenje otpadom od kojeg se, međutim, odustaje jer mnogi od koraka nisu ostvareni.

Zastario plan
- Taj plan je zastario i treba ga mijenjati. Naime, činjenice i život krenuli su drugim smjerom nego što je bilo u njemu predviđeno da ćemo raditi - jednostavno je objasnio varaždinski župan Predrag Štromar.

U međuvremenu, kako je naglasio, nakon pokušaja da se zajedno s Gradom Varaždinom napravi Županijski centar za gospodarenje otpadom na Motičnjaku, kao i teškoća oko pronalaženja lokacije za RCGO sjeverozapadne Hrvatske, ipak se dogodila Piškornica kod Koprivničkog Ivanca kojem treba prilagoditi novi županijski plan koji će se donijeti iduće godine.
- U zadnjih godinu i pol dana intenzivno se radilo te smo uspjeli osnovati tvrtku Piškornica, otkupljeno je zemljište i pripremaju se dokumenti za RCGO SZH - ustvrdio je Štromar.
Daljnji koraci dogovoreni su ovih dana kod ministrice Marine Matulović Dropulić gdje su bili direktor Fonda Mladine te tajnik Nikola Ružinski.

- Dovršava se glavni projekt, a do kraja godine treba biti gotova i sva dokumentacija za prijavu na kohezijske fondove EU koju će podnijeti Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Za dovršetak dokumentacije treba nam 2,5 milijuna kuna, od čega će županije dati po 300 tisuća kuna, a razliku će podmiriti Ministarstvo koje preuzima odgovornost za ostvarenje tog projekta jer su za to strašno zainteresirani, budući da nemaju niti jedan sličan projekt za europske fondove - rekao je varaždinski župan.

Brezje do Piškornice?
Za RCGO SZH trebat će više od 400 milijuna kuna, a iz europskih fondova planira se dobiti između 60 i 75 posto novaca, dok bi razliku osigurala neka od banaka s kojima pregovara Ministarstvo koje daje i jamstvo vraćanja kredita.

- Projekt MBO-a u Brezju nije usporedno zbrinjavanje s Piškornicom, nego zbrinjavanje tempirane bombe koje će financijski poduprijeti Ministarstvo, odnosno Fond. U ugovoru koji će se potpisati jamčit će se da će se zbrinjavati samo balirani i otpad koji će se stvarati u gradu Varaždinu dok ne proradi Piškornica - rekao je Štromar.

Najavio je da će ovih dana sve općine i gradovi dobiti od ministrice dopis u vezi zbrinjavanja smeća u Piškornici koji će morati potpisati.
- Na moj upit što će biti s MBO-om u Brezju, rečeno mi je da će oni već nešto smisliti jer se tu ulaže 150 milijuna i bit će zaposlenih - rekao je Štromar, naglašavajući da je problem zbrinjavanja otpada na dobrom tragu za rješavanje.

EU ne dijeli novac šakom i kapom
Nemojmo se plašiti da će EU zatvoriti tvornicu u Brezju ako će raditi po europskim normama. Dvadeset godina živio sam u Münchenu, a dva kilometra od mojeg stana bio je i još uvijek je pogon za gospodarenje otpadom u privatnom vlasništvu. Stoga ako se u Brezju napravi ono što se treba napraviti i mora, neće ni EU ni ministarstva moći to zatvoriti jer je to za dobrobit građana, upozorio je vijećnik Mato Halužan dodavši da EU neće dati blizu pola milijarde kuna za Piškornicu „šakom i kapom“, već ako se sve dobro i na vrijeme pripremi, a još je lani najavljivan dovršetak projekata za RCGO SZH.

"Otpad u Piškornicu neće ići još barem četiri godine"
Problem zbrinjavanja komunalnog otpada, koji smo danas stavili na dnevni red, opet nećemo riješiti jer se radi samo o izvješću koji dobivamo s vremena na vrijeme već nekoliko godina, pri čemu ne manjka velikih obećanja svih, počevši od ministarstava pa do županija i gradova, da će se sve uskoro riješiti, upozorio je vijećnik Tomislav Kezelj, direktor varaždinskog Varkoma.
Sukladno takvoj praksi, kako je dodao, i ravnatelj današnjeg poduzeća Piškornica već sedam godina, odnosno od 2004. govori da će se problem riješiti iduće proljeće, a kada ono stigne, onda veli iduće jeseni.

Varkom rješava
- Budite uvjereni da Piškornica, usprkos aktualnim obećanjima da će se idućih dana sve potpisati, što slušamo već godinama, neće raditi još četiri godine. Kuda će kroz to vrijeme Varkom sa smećem? Lako je iz nekih općina otpremiti smeće u Karlovac i druga odlagališta, što se i radi uz krivotvorenje dokumenata, nego je problem odvesti 80 tisuća tona varaždinskog smeća. No dok šutimo u vezi takve prakse svakojakog načina odvoženja smeća, oko varaždinskog se smeća koljemo - istaknuo je Kezelj.
Dok u takvom ozračju prolazi vrijeme, kako je upozorio, Varkom se muči da zbrine tone smeća na polju, na minus 30 i plus 40 stupnjeva.
- No zahvaljujući tome Varaždinska županija i gradovi nemaju nikakav problem sa smećem iz domaćinstava, kao što nemaju ni s industrijskim otpadom oko kojeg se županija također nije cijelo to vrijeme pobrinula - upozorio je Kezelj dodavši da to rječito govori o tome kako se odnosimo prema otpadu.

Nema realizacije
Taj odnos, kako je naglasio, zorno se vidi i iz izvješća o otpadu koje pokazuje da postoji zakonska regulativa i određeni preduvjeti, ali nema realizacije.
- Neredu u tom području doprinosi politika i politikanstvo, a da je bilo malo reda i sloge, već bismo danas imali tvornicu kakva se sada gradi u Brezju. Međutim, tijekom zadnjih osam godina nije bilo zadovoljavajućeg odnosa između Varaždinske županije i Grada Varaždina, a to je za mene osnovni razlog zašto nismo uspjeli ništa napraviti, čak ni kada su bili formalno dobri odnosi - ustvrdio je Kezelj.

Samo zahvaljujući djelatnicima Varkoma, kako je naglasio, zasada nitko nema problema sa smećem ni s onečišćenjima koja su moguća možda već za koji dan, a možda i koju godinu.
- Varkom se potrudio da omatanjem smeća u te najlon vrećice privremeno riješi problem jer se tu uistinu ne radi o zbrinjavanju otpada. Zapravo, Brezje je tek skladište, štoviše divlja deponija jer nema ni dozvole za rad. Međutim, šuti i država, i ministarstvo, i inspekcije. Zapravo svi govore o tome problemu, samo ga nitko neće riješiti. U takvim prilikama privatni se partner odlučio za projekt koji sam financira. Tako T7 Vis sada zapravo gradi objekt od županijskog značaja, dok je Varaždinska županija odustala od Županijskog centra za gospodarenje otpadom, što mi je žao, a potpuno smo se oslonili na Piškornicu upozorio je direktor Varkoma.

(ik)

p.s. Iz ovog se "sukoba" na relaciji grad županija dobro vidi sva apsurdnost teritorijalnog ustroja RH. Županije su zaista potpuno nepotrebne jer nisu u stanju ovakve male na sebe preuzeti regionalne projekte, a gradovi su obespravljeni do te mjere da ne reguliraju niti ono što im se događa na 5 kilometara od gradske viječnice, što je veliki civilizacijski nazadak i sramota!

Prevedeno - teror ruralnog nad urbanim
Old November 4th, 2010, 05:41 PM   #117
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Najznačajnija gradska investicija ubrzano napreduje. Grad naravno šteka s plaćanjem, no graditi se mora:

http://www.regionalni.com/aktualno/n...er-u-hrvatskoj
Quote:

Tvornica za MBO smeća u Brezju bit će ogledni primjer u Hrvatskoj

U Hrvatskoj još nemamo niti jedno postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada, tako da će ovo koje se gradi u Brezju biti prvo u nas.

Kao takvo, bit će nam ogledni primjer za buduće centre kakvih će biti 15-ak u Hrvatskoj, zahvaljujući kojima će se Hrvatska svrstati uz bok zemalja koje zbrinjavaju komunalni otpad na suvremen i ekološki najprihvatljiviji način.

Moguća opasnost
Ističe to Vinko Mladineo, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost povodom nedavnog potpisivanja ugovora kojim se ta izvanproračunska institucija zadužena za zaštitu okoliša i učinkovitije gospodarenje energijom obvezuje sufinancirati sanaciju bala u varaždinskom Brezju s 34,6 milijuna kuna.

Grad Varaždin, kako podsjeća Mladineo, nema odlagalište smeća, odnosno posebnu lokaciju za odlaganje komunalnog otpada. Umjesto toga, otpad se balira i odlaže u Brezju gdje ga ima već 70 tisuća tona.
- Budući da se tako radi već nekoliko godina, zatražena je sanacija tog prostora i rješavanje bala, koje predstavljaju potencijalnu opasnost za okoliš, kao i za ljude. Imajući to na umu, Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost prihvatio je zahtjev za sufinanciranje projekta sanacije, odnosno interventno zbrinjavanje 70 tisuća tona baliranog komunalnog otpada, za što je osigurao 40 posto sredstava ili 34,6 milijuna kuna s PDV-om od ukupno 86 milijuna kuna - doznajemo od direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.

Poznata procedura
Za sanaciju, kako dodaje, odabrana je mehaničko-biološka obrada kojom će se vrijedni odnosno iskoristivi sastojci određenim postupcima izvući iz otpada, a uz te iskoristive sastojke dobit će se i gorivo iz otpada poznato kao RDF te manje količine ostatka inertnog za okoliš.
- Fond neće participirati u troškovima te tehnologije i izgradnje tvorničke zgrade u Brezju, već u tehnološkom postupanju, odnosno mehaničko-biološkoj obradi tih 70 tisuća tona baliranog smeća. Već ranije takva je odluka donesena na našem Upravnom odboru, a sada je potpisan i ugovor između Fonda i Grada Varaždina. To je uobičajena procedura kada se sufinanciraju slični projekti sanacije odlagališta otpada gradova i općina, pri čemu su jedinice lokalne samouprave odgovorne za njihovu provedbu koju nadzire Fond - pojašnjava Mladineo.

Nakon što je Grad Varaždin odabrao partnera za zbrinjavanje bala, provjerili smo cijenu mehaničko-biološke obrade otpada koje su standardizirane u Europi. Zaključili smo da su prihvatljivi troškovi interventnog zbrinjavanja baliranog otpada u Brezju.

Tvornica pred završetkom, ali ne i komunalna infrastruktura
Iako još nije završena sva prateća komunalna infrastruktura, tvornica za MBO tvrtke T7 Vis na polju kod Plitvice, nedaleko od nagomilanih bala, gradi se punom parom. Konstrukcija hale već je gotovo završena, a slijede završni radovi te opremanje. Sve to trebalo bi biti gotovo do kraja godine, kako bi iduće godine mogla početi probna obrada komunalnog otpada iz Varaždina, ali i Trnovca, Petrijanca, Vinice i Svetog Ilije, koje čini oko 15 posto ukupno baliranog smeća.
- Prvih mjesec dana izuzetno će pozorno cijeli proces pratiti posebno povjerenstvo koje čine
predstavnici APO-a, Visa i Varkoma. Tek nakon što oni utvrde da je sve u redu i nakon što se obradi određena količina otpada, može se odrediti cijena usluge za građane - objasnio je Bakulić.

Novac će se osigurati i iz proračuna, ali i od građana
- Ugovorom s Fondom osigurano je 40 posto potrebnog novca, a ostalih 60 posto namaknut će Grad - najavio je u četvrtak komunalni pročelnik Marijan Bakulić tijekom sastanka kolegija varaždinskoga gradonačelnika Ivana Čehoka, koji je dva dana ranije zajedno s direktorom Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Vinkom Mladineom potpisao ugovor o sufinanciranju troškova interventnog zbrinjavanja.
- Dio novca osigurat će se izravno iz gradskog proračuna, a dio će plaćati građani i to putem novih cijena na računima za smeće - najavio je Bakulić.
Koliko će se dati iz gradskog proračuna, a koliko građani izravno, još uvijek nije poznato. O tome će odlučivati Gradsko vijeće, koje će donijeti i novu cijenu usluga za građane prema prijedlogu iz Varkoma.
Računi se, međutim, možda se neće toliko bitno razlikovati ne samo zbog sufinanciranja države i gradskog proračuna, nego i zbog toga što će se jedna stavka zamijeniti. Naime, mehaničko-biološka oporaba otpada zamijenit će stavku baliranja otpada koja je predstavljala privremeno rješenje posljednjih pet godina, a u zadnje vrijeme i prijeteću ekološku katastrofu.

(ik, td)
Old November 9th, 2010, 09:55 PM   #118
Trevor McPhee
free-lance

Trevor McPhee's Avatar

Vidim da Solvis polako napreduje. Počeli su s niti dvadesetak radnika, sad ih imaju 50. Lijepo.
http://www.solvis.hr/

Quote:
Tvrtka Solvis predstavlja fotonaponske module i prednosti uvođenja

Izvozi 95 posto modula jer kod nas se traži 50 isprava
Primjer je dobre prakse devet osvijetljenih autobusnih nadstrešnica u županiji

Sajam obnovljivih izvora energije Cro Eco Energy Expo 2010. otvorit će se danas u sportskoj dvorani na Dravi, na kojem će svoje proizvode i projekte predstaviti četrdesetak izlagača. Među njima je i varaždinska tvrtka Solvis, koja u Gospodarskoj zoni u Brezju proizvodi fotonaponske module.

– Solvis ima 49 zaposlenih, a godišnji kapacitet visokokvalitetnih fotonaponskih modula je 20 MW – ističe izvršna direktorica sajma Jasmina Novak.

Dodaje da su oni pogodni za instalaciju na krov kuća, industrijskih objekata, natkrivanje parkirališta... Ako netko želi postaviti module na kuću, u Solvisu će mu napraviti sve, od idejnog rješenja do montaže, a uputit će ga i u održavanje.

– Zasad čak 95 posto proizvoda izvozimo, u Italiju i Njemačku, jer hrvatski građani, da bi to instalirali i koristili poticaje, trebaju prikupiti pedesetak dokumenata – kaže Jasmina Novak.

Stoga će, kako bi upozorili na nepotrebno opsežnu dokumentaciju, na sajmu održati niz predavanja o toj temi te o primjeni. Jedan je od primjera dobre prakse tvrtke Solvis to što su u Varaždinskoj županiji postavljeni moduli na autobusne nadstrešnice. A kako to mogu iskoristiti građani, postavljenim modulima pretvoriti Sunčevu energiju u električnu i usmjeriti je na brojna trošila u kući, smanjujući tako troškove u kućanstvu, moći će se od izlagača doznati na sajmu. Otvorenje je danas u 10 sati, uz modnu reviju udruge Evolution, a ulazak se građanima ne naplaćuje, a ni predavanja i savjeti. Sajam se može posjetiti danas od 10 do 19 te sutra i u petak od 10 do 18 sati.
Old November 10th, 2010, 12:33 PM   #119
El Diablo
BANNED

Likes (Received): 1159

Odlične vijesti
El Diablo no está en línea   Reply With Quote
Old November 10th, 2010, 01:12 PM   #120
Rovinjac
HRVATINA!

Rovinjac's Avatar

Likes (Received): 1737