Pečuh - Pécs 2020. - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Hrvatski Forum > Arts, Media and Leisure > Putovanja

Putovanja Reports and tours from user's journeys - tourists welcome!
» Your cities & countries

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 25th, 2020, 10:10 PM   #21
TotalnoNoviTalas
Registered User

Likes (Received): 71

Odlicne slike, nazalost vreme tmurno pa se odmah stice drugaciji utisak o gradu.
TotalnoNoviTalas no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 26th, 2020, 09:21 AM   #22
ban Bank
bohemian from Hungary

ban Bank's Avatar

Likes (Received): 2294

Quote:
Originally Posted by Rocky031 View Post
Par metara od Palatinusa nalazi se nacionalno kazalište u Pečuhu koje se nalazi na Kazališnom trgu. Zgrada je izgrađena 1895. godine i ima kapacitet 455 gledatelja. Kada ga se usporedi s Osječkim HNK tu su negdje, samo što je Osječko kazalište starije 29 godina i nakon rekonstrukcije 80-ih ima malo manji kapacitet od Pečuškog (vjerojatno su imali isti ili približan kapacitet). Ovo mi je zanimljivo jer je Osijek u periodu kada se gradilo naše kazalište imao oko 19 tisuća stanovnika, a Pečuh je u periodu kada su oni gradili njihovo imao cca 45 tisuća stanovnika, a kapacitet kazališta gotovo jednak onom u Osijeku.
Nacionalno kazalište nije prvo kazalište u Pečuhu. Prvo stalno kazalište je izgrađeno 1839. Postojalo je do 1886. Mada to nije bila grandiozna zgrada.
ban Bank no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 09:47 AM   #23
ST_dasa
u disko me znaju na vrata

ST_dasa's Avatar

Likes (Received): 16943

Quote:
Originally Posted by pandorina-kutija View Post
Pečuh je sladak gradić. Blizu je Osijeka pa sam često tamo, skočim s vremena na vrijeme. A moram priznati da ovu džamiju kojoj je očuvan minaret nisam nikada primjetio. Nadam se da ste se penjali na vidikovac na Mecseku i vozili onim busevima iz 60-ih koji vode do gore ha,ha... Također crkvicu Havihegy ponad ulice Kalvarija koja zahvaljujući svom okruženju izgleda kao da se nalazi negdje na pragu Sredozemlja... Još su tu jezera Orfu sjeverno od Pečuha. Smještaj grada podsjeća na Zagreb, a centar se nikako ne može usporediti s Osijekom što mnogi vole raditi, ni po čemu. Osijek ima recimo puno monumentalniji i veći centar, općenito ostavlja dojam većeg grada, isto kao i ostali dijelovi ova 2 grada...U svakom slučaju preporuke za posjetiti, ima se što za vidjeti...Odlična reportaža, Rocky031.
Ne bih se baš složio da Osijek ostavlja dojam većeg grada, upravo suprotno, dovoljno je pogledati neke centralne zgrade poput gradske kuće, kazališta, ovog hotela i sl., a ostatak ni po čemu ne zaostaje. Pečuh je bio solidno veći grad početkom XX. stoljeća od Osijeka (53k vs. 28k stanovnika).

renco, Budal Kudale liked this post
ST_dasa no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 12:10 PM   #24
pandorina-kutija
Mićo klasičar

pandorina-kutija's Avatar

Likes (Received): 51

Auff. Ne bih se složio. Sto cemo s poštanskom palačom,zgradom zupanijskog suda, HGK, u biti cijelim secesijskim nizom? Usporedba dviju katedrala? Utvrde u Pecuhu i Tvrđe? A to je zapravo i ništa dok ne spomenemo međuratnu arhitekturu i osjecke blokove (posebice vukovarska ulica i veliki dio centra), pojedinac ne zgrade? U Pecuhu nema blokova van secesijskog centra... Sve su to manje vise prizemnice koje ostavljaju pomalo i palanacki dojam. Takav je recimo bio dio Osijeka od centra prema Retfali, ali to se rapidno mijenja rusenjem stracara i gradnjom urbanih vila, manjih zgrada. Dok na važnijim prometnicama kuce nestaju a grade se trokatnice,cetverokatnice, peterokatnice, na neki način nastaju novi blokovi polagano ali sigurno. Takvo rusenje i gradnju tamo nisam vidio. Da ne pricam o gradnji novog stadiona, cinjenici da imamo tramvaj itd itd. Ono sto sam uvijek smatrao da Pecuh ima bolje je sadržaj kojega nudi centar i ljepsi (grandiozniji) sam ulaz u grad, medjutim ržrekinstrukcijom osjecke obilaznice i Trpimirove i urbanizacijom tog prostora i tu ih šijemo. E da,po pitanju održavanja i obnove fasada su miljama ispred nas.
Da se razumijemo, Pecuh mi je jako drag i lijep grad, volim otići tamo, i uvijek cu ga nekome preporučiti. Ali izjaviti da je urbanisticki na budem nivou od Osijeka je pomalo neozbiljno. Jesi li uopće bio u navedenim gradovima? (Bez uvrede, samo nastojim biti realan).
pandorina-kutija no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 01:49 PM   #25
ST_dasa
u disko me znaju na vrata

ST_dasa's Avatar

Likes (Received): 16943

Quote:
Auff. Ne bih se složio. Sto cemo s poštanskom palačom,zgradom zupanijskog suda, HGK, u biti cijelim secesijskim nizom? Usporedba dviju katedrala? Utvrde u Pecuhu i Tvrđe? A to je zapravo i ništa dok ne spomenemo međuratnu arhitekturu i osjecke blokove (posebice vukovarska ulica i veliki dio centra), pojedinac ne zgrade? U Pecuhu nema blokova van secesijskog centra... Sve su to manje vise prizemnice koje ostavljaju pomalo i palanacki dojam. Takav je recimo bio dio Osijeka od centra prema Retfali, ali to se rapidno mijenja rusenjem stracara i gradnjom urbanih vila, manjih zgrada. Dok na važnijim prometnicama kuce nestaju a grade se trokatnice,cetverokatnice, peterokatnice, na neki način nastaju novi blokovi polagano ali sigurno. Takvo rusenje i gradnju tamo nisam vidio. Da ne pricam o gradnji novog stadiona, cinjenici da imamo tramvaj itd itd. Ono sto sam uvijek smatrao da Pecuh ima bolje je sadržaj kojega nudi centar i ljepsi (grandiozniji) sam ulaz u grad, medjutim ržrekinstrukcijom osjecke obilaznice i Trpimirove i urbanizacijom tog prostora i tu ih šijemo. E da,po pitanju održavanja i obnove fasada su miljama ispred nas.
Da se razumijemo, Pecuh mi je jako drag i lijep grad, volim otići tamo, i uvijek cu ga nekome preporučiti. Ali izjaviti da je urbanisticki na budem nivou od Osijeka je pomalo neozbiljno. Jesi li uopće bio u navedenim gradovima? (Bez uvrede, samo nastojim biti realan).
Nisam siguran da li smo se shvatili, ja sam konkretno mislio na centre gradova.

U Osijeku sam bio, Pečuh samo ovako preko slika i street view-a. Gle, stvar je osobnog dojma, meni su ti međuratni blokovi Osijeka prilično meh, sve je jako nisko, Eu. avenija je isto nekako malena, osim tih par zgrada radi se o povezanim secesijskim vilama, glavni trg isto ne odaje grandiozni dojam, u biti mi je konkretno Tvrđa ostavila najbolje utiske. Ne kažem da je Osijek loš, dapače, grad je fantastičan i iznenađujuće vizualno ugodan, no eto, ovako direktno uspoređujući, Pečuh ostavlja ''mesnatiji'' dojam u centru. Naveo sam razliku u stanovništvu na početku XX. stoljeća, i u tom grmu leži zec. Jednako tako Pula i Rijeka na momente ostavljaju dojam većeg grada od Splita u samom centru jer su, gle čuda, početkom XX. stoljeća i bili veći gradovi, samim tim imaju i više grandioznih zdanja. Pečuh ima potpuno drugačiju logiku ulica jer je grad nastao očito na matrici srednjovjekovnog / barokno grada, dok Osijek ima šire ulice jer slijedi filozofiju urbanizma 19. stoljeća. Ne moramo više Rockyu trpati temu, možemo preći na usporedbe gradova

Mislim, pogledaj samo ovu zgradu... ima li Osijek, osim pošte, išta slično?

https://www.google.com/maps/@46.0745...7i13312!8i6656

A o kvaliteti povijesnog nasljeđa... UNESCO je rekao svoje.

Budal Kudale liked this post

Last edited by ST_dasa; January 26th, 2020 at 02:03 PM.
ST_dasa no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 07:34 PM   #26
Luka18
...

Luka18's Avatar

Likes (Received): 1851

Odlična tema Rocky

Bio sam u Pečuhu prošle godine oko Božića i meni je grad ostao u lijepom sjećanju. Centar je prekrasan,fasade sređene i čini mi se da nema toliko rupa i straćara u odnosu na Osijek,barem ovaj dio što sam ja obišao. Što se tiče monumentalnosti naravno da Pečuh ima svoje adute jer je bio osjetno veći grad nego Osijek,no ta su dva grada slična po dosta stvari,nažalost oba grada gube stanovništvo ali ima pozitivnih stvari i nada da će se trend okrenuti.

Ne znam kako je tebi bilo sa Romima?Ja kada sam bio bilo ih je brate na sve strane,od kolodvora,do trgovačkog centra,uži centar grada,ma ono djelovalo mi je kao mini invazija,stvarno nisam očekivao da ih baš ima toliko u Pečuhu, sada ne znam da li sam naletio na baš neki ludi dan ali na sve strane ih ima tako da nije ugodno hodati ako si sam ili cura a ne znaš jezik.

No opći dojam grada mi je vrlo dobar i vrlo bih se rado vratio u vrijeme proljeća ili ljeta kada je u gradu puno ugodnije nego zima i magla.

I za kraj pitanje Rocky,koji fotić imaš?
Luka18 no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 09:33 PM   #27
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Likes (Received): 37356

Quote:
Originally Posted by ST_dasa View Post
Nisam siguran da li smo se shvatili, ja sam konkretno mislio na centre gradova.

U Osijeku sam bio, Pečuh samo ovako preko slika i street view-a. Gle, stvar je osobnog dojma, meni su ti međuratni blokovi Osijeka prilično meh, sve je jako nisko, Eu. avenija je isto nekako malena, osim tih par zgrada radi se o povezanim secesijskim vilama, glavni trg isto ne odaje grandiozni dojam, u biti mi je konkretno Tvrđa ostavila najbolje utiske. Ne kažem da je Osijek loš, dapače, grad je fantastičan i iznenađujuće vizualno ugodan, no eto, ovako direktno uspoređujući, Pečuh ostavlja ''mesnatiji'' dojam u centru. Naveo sam razliku u stanovništvu na početku XX. stoljeća, i u tom grmu leži zec. Jednako tako Pula i Rijeka na momente ostavljaju dojam većeg grada od Splita u samom centru jer su, gle čuda, početkom XX. stoljeća i bili veći gradovi, samim tim imaju i više grandioznih zdanja. Pečuh ima potpuno drugačiju logiku ulica jer je grad nastao očito na matrici srednjovjekovnog / barokno grada, dok Osijek ima šire ulice jer slijedi filozofiju urbanizma 19. stoljeća. Ne moramo više Rockyu trpati temu, možemo preći na usporedbe gradova

Mislim, pogledaj samo ovu zgradu... ima li Osijek, osim pošte, išta slično?

https://www.google.com/maps/@46.0745...7i13312!8i6656

A o kvaliteti povijesnog nasljeđa... UNESCO je rekao svoje.
Kada govorimo o monumentalnosti tu po meni ima nekoliko različitih faktora izuzev samih zgrada, a jedan od najvažnijih su javne površine. Ruku na srce niti jedan grad u Hrvatskoj izuzev Zagreba ne može prismrditi Osijeku po količini (a nekad i veličini) trgova, parkova i šetnica, a da ne spominjem o njihovoj uređenosti. Također kontinentalni gradovi bez nekakve rijeke ili jezera su gotovo isključivo manje impresivni, a to je ovdje svakako slučaj. Nema niti jedna lokacija u Pečuhu (šetnica, park ili slično) koja može konkurirati Osječkoj promenadi. Nema ni u Hrvatskoj takav grad (ovdje mislim na kontinent, iako ni na moru nema neke ogromne konkurencije). Pečuh primjerice gotovo da i nema parkova, a oni koje ima su jako minijaturni, jednako i za trgove. O uređenosti centra to kapa dolje, mi još imamo puno, puno posla.

Što se tiče zgrada to bi se sad dalo raspravljati. Osijek je specifičan grad i njegova stara jezgra nije samo centar i Tvrđa već se proteže skroz do Donjeg grada koji mnogi (čak i domaći) zaboravljaju, a u kojem ima solidno velikih zgrada poput onih od vojarne (npr. najveća stara zgrada na kampusu), kirurgije ili interne. Jasno to i dalje jesu manje zgrade, ali imajući u vidu da je Osijek u tom periodu bio doslovno duplo manji grad mi jako dobro konkuriramo. Također ima u gradu još nekih starijih zgrada poput županijske palače, matematička gimnazija, generalkomande, palačae prve hrvatske štedionice, hotel royala, filozofskog faksa, crvene vojarne i ostalih već spomenutih zgrada da sad ne nabrajam. Također ne smijemo zaboraviti dvorac Pejačević koji je isto dislociran pa ga se zaboravlja.

Puno je toga i porušeno u Osijeku što bi zasigurno ostavljalo jači dojam poput sinagoge, brojnih paromlina, radničkog doma, prve robne kuće, crkvi itd.

Ono što smo svakako je bolji je sve od 1918. pa nadalje. Tu Pečuh ne može konkurirati. Međuratna arhitektura u Osijeku vizualno možda nije posebna, ali je svakako upečatljivija, veća i brojnija od one u Pečuhu. Isto vrijedi i za period Jugoslavije, ali bome i moderne Hrvatske gdje ih šijemo dobrano. Od modernih zdanja eventualno bi im izdvojio Arkad kao nešta vrijedno spomena, a u Osijeku ima hrpetina toga i svake godine sve više (btw. stvarno nisam vidio niti jedno gradilište u Pečuhu ). Eurodom, hotel Osijek, Kappa centar, Portanova, Avenue Mall, autobusni kolodvor, kampus, Gradski vrt itd. Pa čak i ovaj raspadnuti Gradski vrt je daleko bolji od njihovog stadiona, a gdje će tek biti kad se Pampas sagradi.

Dakle da nakako rezimiram. Pečuh je veći grad, na trenutke se to osjeti kada se šeta centrom i onda ispred tebe neka ogromna zgrada, ali generalno gledajući Osijek nije daleko i ako gledamo van centra čini se kao puno uređeniji, urbaniji i monumentalniji grad od Pečuha.
Rocky031 no está en línea   Reply With Quote
Old January 26th, 2020, 09:40 PM   #28
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Quote:
Originally Posted by Luka18 View Post
Odlična tema Rocky

Bio sam u Pečuhu prošle godine oko Božića i meni je grad ostao u lijepom sjećanju. Centar je prekrasan,fasade sređene i čini mi se da nema toliko rupa i straćara u odnosu na Osijek,barem ovaj dio što sam ja obišao. Što se tiče monumentalnosti naravno da Pečuh ima svoje adute jer je bio osjetno veći grad nego Osijek,no ta su dva grada slična po dosta stvari,nažalost oba grada gube stanovništvo ali ima pozitivnih stvari i nada da će se trend okrenuti.

Ne znam kako je tebi bilo sa Romima?Ja kada sam bio bilo ih je brate na sve strane,od kolodvora,do trgovačkog centra,uži centar grada,ma ono djelovalo mi je kao mini invazija,stvarno nisam očekivao da ih baš ima toliko u Pečuhu, sada ne znam da li sam naletio na baš neki ludi dan ali na sve strane ih ima tako da nije ugodno hodati ako si sam ili cura a ne znaš jezik.

No opći dojam grada mi je vrlo dobar i vrlo bih se rado vratio u vrijeme proljeća ili ljeta kada je u gradu puno ugodnije nego zima i magla.

I za kraj pitanje Rocky,koji fotić imaš?
Moguće da je do toga što si išao oko Božićnog perioda kada turista ima nekako najviše pa onda dosta prosjaka i roma bude na ulicama. Prvi mjesec je većini nekako najmanje popularan, ali tad sam mogao uzeti godišnji pa sam iskoristio. Osobno ih nisam gotovo uopće vidio, samo dvojicu koji su prosili, ali nisu bili napadni, tako da ne mogu reći da sam imao neugodnih iskustava s njima.

Canon 600d koristim i dalje. Ali svakako planiram kroz koju godinu neki jači kupiti.
Old January 27th, 2020, 07:13 PM   #29
ban Bank
bohemian from Hungary

ban Bank's Avatar

Quote:
Originally Posted by Rocky031 View Post
Od modernih zdanja eventualno bi im izdvojio Arkad kao nešta vrijedno spomena, a u Osijeku ima hrpetina toga i svake godine sve više (btw. stvarno nisam vidio niti jedno gradilište u Pečuhu ). Eurodom, hotel Osijek, Kappa centar, Portanova, Avenue Mall, autobusni kolodvor, kampus, Gradski vrt itd. Pa čak i ovaj raspadnuti Gradski vrt je daleko bolji od njihovog stadiona, a gdje će tek biti kad se Pampas sagradi.
Treba spomenuti da je Pečuh najnerazvijeniji veliki grad i regija (Baranya) u Mađarskoj. Lijep grad, ali u gospodarstvenom smislu prava katastrofa. Nije u rangu sa Segedinom, Debrecinom, Györom, Miskolcom.

Što se tiče sportske infrastrukture:
Pečuh je praktički jedini veći grad u Mađarskoj koji nema pošteni stadion (7-10.000 mjesta, 3.000 sjedećih). Lokalni klub trenutno igra u trećoj ligi. Nogomet je samo drugi-treći sport u gradu. Prvi je ženska košarka, od 90-ih godina. PVSK je bio Euroligaš, višestruki učesnik Final Four-a Eurolige. 4-5.000 gledatelja u sportskoj dvorani Lauber Dezsö, fantastična atmosfera (najbolja u Europi). Bila su to lijepa vremena (1997-2011).
Pečuh je dobio modernu košarkašku akademiju (2018.). Grad ima zatvoreni bazen (50x21 m, 400 mjesta), otvoreno klizalište (60x30 m, 1.500 mjesta). Trenutno je u fazi izgradnje sportski kompleks PVSK-a (nogometni teren s natkrivenom tribinom od 800 mjesta, nogometni teren s atletskom stazom i ostali tereni). PVSK igra u četvrtoj ligi.

Ima i Pečuh moderne zgrade, npr.:

Kulturni centar Kodaly:

Budući da Rocky031 vjerojatno nije ušao u katedralu, evo unutrašnjost katedrale:

Katedrala, unutrašnjost:

Katedrala, podzemna crkva:
Old January 27th, 2020, 10:32 PM   #30
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Quote:
Originally Posted by ban Bank View Post

Ima i Pečuh moderne zgrade, npr.
Ma jasno da ima, ali stvarno u usporedbi s Osijekom koji ima 40 tisuća ljudi manje to je stvarno mizerno koliko malo moderne gradnje ima.
Old January 28th, 2020, 04:00 PM   #31
POLET
Registered User

Likes (Received): 1603

Moj utisak je da je Pečuj značaniji grad u svakom aspektu, kao što je i vijekovima bio uostalom, od svega što ima u Slavoniji (i većem dijelu Hrvatske). Osim u određenoj mjeri Osijeka, da ostanemo u ravničarskom dijelu, mada se i to mijenja kako se topi prednost iz doba SFRJ.

Tako da mi malo taj superioran stav prema Pečuju u fazonu "zgodan gradić" prilično fula stvarnost. Moguće je da godi nekom nacionalnom egu, i možda zvuči kao dobra fora, ali maši i loptu i go.

ST_dasa, GiordanoBruno liked this post

Last edited by POLET; January 28th, 2020 at 04:12 PM.
POLET no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2020, 08:32 AM   #32
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Dojmovi su svima drugačiji, baš kao što smo negdje prije imali usporedbu Splita i Novog Sada gdje Split većini ostavlja dojam daleko urbanijeg grada od Novog Sada iako je Novi Sad osjetno veći grad. Ista stvar je po meni s Pečuhom i Osijekom jer se osjeti da je Pečuh veći grad (vjerujem da nitko stvarno ne misli drugačije), ali sam generalnog dojma da je Osijek urbaniji. Slično smo vukli paralele sa primjerice Suboticom koja u najstrožem centru ostavlja dojam poprilično velikog grada i onda prošetaš dva bloka dalje i imaš osjećaj kao da si došao u Županju (no hard feelings Županjci).
Old January 29th, 2020, 01:29 PM   #33
Semper Fidelis
Est 1697

Semper Fidelis's Avatar

Kad se sve stavi na papir ima puno toga gdje osijek i pečuh imaju plusove ondnosno minuse u usporedbi jedan s drugim. Od geografije što pečuh ima brdo a nema rijeku. Pa ekonomski mi se uvijek čini da su barem jedan mali ali ipak korak iza nas. pEčuški centar izgleda realno ljepše no osječki, U Pečuhu je i lijevo i desno od centra gradski štih, ravnomjerno je razvijen. Dok je kod osijeka zapadno od katedrale uzas. No opet pečuh nema nešto poput naše tvrđe, nema ni pošten sportski klub, mi opet nemamo poštene bazene.

A i porta nam je jača u usporedbi s arkadom. Kad sam vidio tetu kako naplačuje wc koji je iz devedesetih
Old January 29th, 2020, 04:56 PM   #34
Rocky031
Kontaš lega moj?

Rocky031's Avatar

Zadnji set fotki

Uočite simbol masona

To je to
Old January 29th, 2020, 05:04 PM   #35
pandorina-kutija
Mićo klasičar

Quote:
Originally Posted by POLET View Post
Moj utisak je da je Pečuj značaniji grad u svakom aspektu, kao što je i vijekovima bio uostalom, od svega što ima u Slavoniji (i većem dijelu Hrvatske). Osim u određenoj mjeri Osijeka, da ostanemo u ravničarskom dijelu, mada se i to mijenja kako se topi prednost iz doba SFRJ.

Tako da mi malo taj superioran stav prema Pečuju u fazonu "zgodan gradić" prilično fula stvarnost. Moguće je da godi nekom nacionalnom egu, i možda zvuči kao dobra fora, ali maši i loptu i go.
Zaista nije nikakav "nacionalni ego" ili (lokal)patriotizam ili slično u ovom slučaju jer sam naveo i primjere gdje Osijek ne da kaska, nego je uvjetno rečeno srednji vijek za Pačuh (turističke oznake, gastronomska ponuda - raznolikost, uređenost fasada i javnih površina i sl)...Ali Osijek je danas puno, ali baš značajno urbaniji grad od Pečuha. Pod centrom ja osobno ne smatram samo secesijske građevine ili općenito kulturološki vrijedne građevine neovisno o stilu, već i širi centar, međuratne blokove, a da ne pričam modernu arhitekturu u centrima gradova. NA ŽALOST, Pečuh ovdje nije puno napredovao.

...A zanimljiva će biti i usporedba prema veličini prema broju stanovnika kada izađu friški podaci na obje strane. Pečuh u solidnoj mjeri gubi stanovništvo. Puno Mađara, kao i Hrvata (Slavonaca) odlazi u inozemstvo. A Osijek ima puno jače sveučilište, više (i modernije) smjerove i stalno ide ka boljem, recimo i studentski kampus u Osijeku je neusporedivo veći i bolji te se širi. U Osijek dolaze studenti, ali i dio Slavonaca sa sela koji još nisu u Njemačkoj sleš Irskoj...i ne bih se iznenadio da objavom popisa ta razlika u broju stanovnika bude manja,ali o tom po tom.
pandorina-kutija no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2020, 07:17 PM   #36
ban Bank
bohemian from Hungary

ban Bank's Avatar

Quote:
A Osijek ima puno jače sveučilište, više (i modernije) smjerove i stalno ide ka boljem, recimo i studentski kampus u Osijeku je neusporedivo veći i bolji te se širi. U Osijek dolaze studenti, ali i dio Slavonaca sa sela koji još nisu u Njemačkoj sleš Irskoj...i ne bih se iznenadio da objavom popisa ta razlika u broju stanovnika bude manja,ali o tom po tom.
Pečuško sveučilište nije baš malo sveučilište. To je jedno od najznačajnijih u Mađarskoj.

University Rankings 2019. (zemlje u razvoju): /Times Higher Education - World University Rankings/
53. Karlovo sveučilište (Prag)
67. Semmelweis (Budimpešta)
106. Masarykovo sveučilište (Brno)
119. ELTE (Budimpešta)
124. Sveučilište u Splitu
134. Sveučilište u Ljubljani
141. PTE (Pečuh)
155. Sveučilište u Olomoucu
162. Sveučilište u Segedinu
166. Sveučilište Babes-Bolyai (Cluj)
172. Tehničko sveučilište (Prag)
182. Sveučilište u Mariboru
189. Sveučilište u Beogradu
196. Medicinsko sveučilište (Cluj)
201-250.: Tehničko sveučilište (Brno), Sveučilište u Bukureštu, Kemijsko sveučilište (Prag), Comenius (Bratislava), CULS (Prag), Sveučilište u Debrecinu
251-300.: Tehničko sveučilište (Budimpešta), Sveučilište u Ostravi, Sveučilište u Zagrebu
301-350.: Corvinus (Budimpešta), Ekonomsko sveučilište (Prag), Sveučilište u Sofiji, Tehničko sveučilište u Košicama, Sveučilište u Zlinu, Tehničko sveučilište (Ostrava), Sveučilište u Plzenju, Sveučilište u Temišvaru
350+: Sveučilište (Iasi), Ekonomsko sveučilište (Bukarešt), Medicinsko sveučilište (Iasi), Sveučilište (Pardubice), Tehničko sveučilište (Bratislava), Sveučilište (Liberec)

Usporedba:

Sveučilište u Osijeku:
- osnovan: 1975.
- broj studenata: oko 17.000

Sveučilište u Pečuhu:
- osnovan: 1367. (najstarije sveučilište u Mađarskoj i u regiji)
- broj studenata: oko 24.000 (20.000 Mađara i 4.500 stranaca), (2010.: 28.000)
ban Bank no está en línea   Reply With Quote
Old January 29th, 2020, 09:11 PM   #37
pandorina-kutija
Mićo klasičar

https://ibb.co/12hdTvr
https://ibb.co/dGvR3kQ
https://ibb.co/xhQ4WnK
https://ibb.co/yW0j4f3
https://ibb.co/GnYGSV2
https://ibb.co/H7f6gkx