(E) [Interrail07] 04 Madrid, Sevilla, Malaga - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Serbian Forum > Иностранство > Путовања и репортаже

Путовања и репортаже Репортаже са ваших путовања по свету / Showcase your travel

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 6th, 2008, 05:28 PM   #1
milos
Registered User

milos's Avatar

Likes (Received): 0

(E) [Interrail07] 04 Madrid, Sevilla, Malaga

Dosta vremena prošlo od prošlog javljanja. Moraću da ubrzam stvari da bi završio do leta i novih reportaža Evo ide...

Nismo se pokajali što smo skoknuli do Porta, makar i na par sati. Pošto smo seli u voz za Lisabon počele su da nas opterećuju reči šalterskog službenika iz Lisabona koji nam je prilikom kupovine karata za Porto rekao da nije nemoguće da propustimo naš voz koji u 22h kreće iz Lisabona. Iz Porta bi trebalo da stignemo u 21:30. Išli smo srpskom logikom “Šta on zna” a još više logikom da propuštanje jednog voza može samo malo da poremeti plan na putovanju gde plan ne postoji. Putovanje iz Porta za Lisabon je išlo sasvim uredno, dok u jednom trenutku glas sa razglasa nije obznanio da kasnimo Gledali smo u tablu koja pokazuje brzinu kretanja, računali, iako nismo imali pojma gde se nalazimo. „Ako bude održavao brzinu od 190 km/h, i recimo da smo od Lisabona udaljeni nekih 150 km, možda i stignemo” U senci ovih kalkulacija je ostala činjenica da smo oborili brzinski rekord na ovom putovanju – 221 km/h. Nismo znali mnogo, ali smo u 21:30 saznali da i dalje putujemo. Konačno! U 21:51 smo iskočili iz voza i uputili se ka lokerima sa rančevima. Brzinsko nameštanje, prepakivanje, da bi u 21:58 ponosno umarširali u voz pod nazivom TRENHOTEL koji vozi u sastavu španskih zeleznica... Spavanje! Nešto posle osam smo se probudili, u bunilu videli neke visoke zgrade, stanicu na kojoj pise Chamartin... OMG, već smo u Madridu!

Madrid je prestonica i najveći grad Španije sa preko 3 miliona stanovnika (šire područje preko 6 miliona). Njen je kulturni i saobraćajni centar a i značajno industrijsko područje. Grad lepe arhitekture i vrelih letnjih dana.

Na glavnom trgu, Plazi Mayor, teško da ćete naći hlad. Trg se nalazi u starom delu grada (sam trg potiče iz 17. veka), ima pravougaonu formu i sadrži brojne kafiće i poslastičarnice. Na ovom mestu se često organizuju koncerti pa smo tako i mi prisustvovali jednom u večernjim satima.

Plaza Mayor je glavno sastajalište turista. Druga velika atrakcija je kraljevska palata (Palacio Real). Palata ima oko 2000 prostorija a deo je otvoren za javnost s obzirom da kraljevska porodica ne živi u njoj, već je koristi samo u reprezentativne svrhe. Slikanje nije bilo dozvoljeno ali recimo da nije toliko raskošna kao bečki Šenbrun. Deluje nekako hladno. E da, u jednoj od ovih prostorija Španija je 1986. potpisala Ugovor o pristupanju EU (tj. tadašnjoj EZ). Sve u svemu, sa jednog betonskog trga na drugi (joj kako bi Đole Bobić sve to uredio i ozelenio ).

Smogao sam snage i po užasnoj vrućini pretrčao na drugu stranu trga. Ove ploče su gorele! Evo i palate iz druge perspektive:

I jedna noćna. Vidi se kupola kapele koja je u sklopu palate.

Prekoputa se nalazi katedrala De la Almudena. Završena je tek 1993.

Nacionalno pozorište

Jedna od pešačkih ulica koja vodi ka još jednom poznatom madridskom trgu – Puerta del Sol.

Puerta del Sol. Odavde kreće šest nacionalnih saobraćajnica koje se prostiru celom Španijom. Zbog obimnih radova nisam bio u prilici da uhvatim ceo trg.

Pešačka zona u blizini Puerte del Sol . U španskim gradovima se često sreću ovakvi veštački proizvođači hladovine kao na slici Osim toga u ovoj ulici smo sreli i ulične prodavce koji najopuštenije prodaju piratske filmove, programe, igrice... Ko u Knezu

Dosta priče, već pominjana madridska arhitektura.

Palacio de las Comunicaciones

Placa de la Independencia

Park Buen Retiro nalazi se u istočnom delu grada i zauzima priličnu površinu (vidi satelitski snimak). U parku se nalazi veštačko jezero gde je moguće iznajmiti čamčiće, hraniti ribe ili patke.
U pozadini je mauzolej nekog od španskih kraljeva.

Napuštamo ovaj prelepi park i prolazimo pored Prada, jednog od najznačajnijih muzeja na svetu sa bogatom zbirkom španskih i evropskih slikara.

Parlament:

I za kraj Gran Via, jedna od važnijih ulica u Madridu. Ovde se oseća duh metropole – gužva, automobili, pozorišta, bioskopi, hoteli, visoke zgrade... Toga u Lisabonu nije bilo.

MADRID je zapravo bio kolateralna šteta činjenice da ne postoji direktna veza Lisabon-Sevilja. Pošto nas je put već naneo u ovaj grad odlučili smo da mu posvetimo malo (premalo) pažnje. Za 24h koliko smo boravili u njemu uspeli smo da se uverimo u njegovu lepotu i vrelinu. Bogatu kulturnu ponudu i uzbudljiv noćni život ostavili smo za sledeći put!
milos no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 6th, 2008, 05:28 PM   #2
milos
Registered User

milos's Avatar

Sevilla

Pošto smo već dve nedelje na putu ušli smo u ritam. U taj ritam spadaju i česti odlasci na železničku stanicu, raspitivanje o mogućnostima da se do sledećeg grada stigne što jednostavnije, pa rezervacija mesta itd. Dešava se da ti odlasci na stanicu budu neprijatni, jer nema mesta u vozovima, ili se plaća doplata ili je teško odgonetnuti engleski šalterskog službenika. Sva tri faktora se mogu primeniti na Španiju. Tako je između ostalog bilo i u Madridu. Regularni vozovi za Sevilju bili su puni, slobodnog mesta je bilo jedino u AVE vozu. Doplata 12 EUR. Nikad nismo bili oduševljeni zbog plaćanja doplata, mada smo uglavnom morali. Bilo kako bilo, sledećeg jutra smo sedeli u AVE-u i nije nam bilo žao nijednog centa. Pored udobnih sedišta, slušalica koje dobijate od „stjuardese“ kako bi slušali radio ili gledali film (bio Garfild 2 – sihronizovan na španski naravno ), pa neke bombonice, ipak je najjači utisak lakoća sa kojom se ovaj voz kreće. I dok se onih 221 km/h u AlphaPendularu itekako oseti, ovih 271 km/h nismo ni primetili. Time je ujedno i oboren brzinski rekord na ovom putovanju (znam da AVE može i preko 300 km/h, drugi put). Moram priznati da me je RENFE jako prijatno iznenadio. Španci nastavljaju širenje mreže brzih pruga, baš pre neki dan je otvorena deonica Madrid-Malaga a plan je da se do juga iz Madrida putuje za manje od 4, a do istoka zemlje za manje od 6 sati! Mi smo naših 470 km prešli za dva i po sata.

Dve slike ovog lepotana. Enterijer:

I na stanici Sevilja Santa Justa. Levo je AVE (reč je o Simensovom vozu):

A sada, Sevilja:

Sevilja je četvrti po veličini grad u Španiji (nešto više od 700.000 stanovnika) i glavni grad pokrajine Andaluzija. Grad prepoznatljiv po svojim uskim, malim ulicama, po arapskom uticaju u arhitekturi i po flamenku.

Sevilja važi i za jedan od najtoplijih gradova Evrope. Po dolasku u Sevilju dočekalo nas je 44-45C. Zvuči strašno, ali je podnošljivo za razliku od beogradskih 35C! Da li je do vlažnosti, da li do relativne blizine okeana, ne znam, ali smo odmah po dolasku krenuli u šetnju. Ljudi naravno nigde, po koji turista i to je to. Naša prva stanica bila je arena za borbu sa bikovima. Skupilo se skoro 15-ak ljudi tako da smo u pratnji vodiča krenuli u obilazak. Vodič nezainteresovan, pričala na španskom i engleskom, izrecitovala nabubano gradivo, ima pitanja, nema, adios! Mislim da sam već negde napisao, ali jel turizam beše značajan izvor prihoda Španije. Može to mnoogo bolje. Ipak, uspeli smo da saznamo da arena prima 18000 ljudi, da je druga po veličini (iza madridske).

Unutar arene nalazi se i muzej gde je prikazan istorijat borbe sa bikovima, najznačajniji borci i bikovi. Evo vam jedan savet ako ne znate kako do novca: Matador po borbi dobija 60000 EUR. Jeste da nema životno osiguranje, ali valja rizikovati, preživite jednu borbu i posle se penzionišete

Mada nam je do sada plan grada uvek bio veran saveznik, u Sevilji smo komotno mogli da zaboravimo na njega! Pošto smo završili sa arenom, ušli smo u lavirint ulica, sokaka, prolaza i jedva uspeli da se izvučemo Kuće su na dva, eventualno tri sprata i usko pribijene jedna uz drugu kako bi davale što više hlada. Mogu misliti kakva je atmosfera kada u tim ulicama ima ljudi. Sevilja me je oduševila, posle samo par sati boravka!

Ovo mu dođe kao neki bulevar

Dobar orijentir u snalaženju po ovom lavirintu je toranj seviljske katedrale (Santa María de la Sede). O tornju nešto kasnije. Katedrala je najveća gotska katedrala i treća crkva po veličini na svetu. Kao što je bio čest slučaj u Španiji, u njenoj se osnovi nalazi džamija koja je nadzidana. Građena je u 15/16. veku, dugačka je 126m, široka 83m. Nije mogla da stane cela u kadar (imate na satelitskom snimku, koji mm pored „Sevilla“).

Djiralda (Giralda) je naziv tornja. Svojevremeno, dok je građen bio je jedna od najviših građevina na svetu (visina 96m). Zanimljivo je da prva trećina tornja predstavlja minaret džamije koji je nadzidan.

Unutrašnjost katedrale. Ovde imamo i uticaja renesanse i baroka s obzirom da su radovi na enterijeru trajali nekoliko vekova po okončanju izgradnje.

Dvorište. Sudar islamskih i hrišćanskih motiva.

Pogled na grad sa Djiralde. U pozadini most izgrađen za „Expo 92“, delo Santijaga Kalatrave.

Arena (El Arenal)

Slika tako česta u Andaluziji – istok i zapad. Andaluzija je od svih španskih pokrajina najduže bila pod arapskom upravom. Katedrala i zidine mavarske tvrđave Alkazar.

Obala reke Gvadalkivir.

Plaza de Espana je najveći trg u Sevilji. Trgom dominira polukružna zgrada sagrađena početkom prošlog veka u kojoj se danas nalaze pokrajinske institucije. Na trgu se takođe nalaze grbovi 48 španskih regiona.

Ispred zgrade je kanal koji prati njenu formu (nažalost, zbog renoviranja u kanalu nije bilo vode).

Nastavljamo sa još jednim trgom, centralnim, koji se nalazi ispred katedrale.

Još jednom Djiralda.

Manji trg.

Već pominjani Alkazar.

I malo arhitekture iz grada.

S obzirom na klimu Sevilja ima dosta fontana i dosta zelenila. Tj. baš zbog te klime i mora da ima i fontane i vegetaciju.

Samo su ljudi nedostajali pa da utisak iz ovog grada bude savršen. Ali izgleda da su svi emigrirali

Odosmo onda i mi...

Evo nas na železničkoj stanici, sagrađenoj pred „Expo 92“. Lepo zdanje. Da se vratim na početak teksta i RENFE. Španci pored ulaganja u mrežu dosta ulažu i u stanice. U svakom gradu (osim San Sebastijana) bili su u toku obimni radovi na i oko železničkih stanica. Malaga je dobila i potpuno novu stanicu. U svakom gradu ista procedura – skener i kontrola ko na aerodromima. Pretpostavljam da ima veze sa terorističkim napadima od pre neku godinu.

SEVILJA je najlepši španski grad koji smo posetili (ostala su još dva za predstavljanje, ali ništa se tu ne može promeniti ). Zato što je sve nekako zbijeno, šareno i malo, a opet ogromno i impresivno (katedrala i trg Espana). Samo da je bilo sveta i flamenka i preselio bih se. Dobro i da je par stepeni hladnije

Vozić je bio spreman. Malo nas je provozao kroz Andaluziju i dovezao u drugi po veličini grad ove pokrajine, lučku Malagu!

Old January 6th, 2008, 05:29 PM   #3
milos
Registered User

milos's Avatar

Malaga

Malaga je po veličini šesti grad u Španiji i ima oko 600.000 stanovnika. Rodni grad Pabla Pikasa. Značajna morska i vazdušna luka. Središte čuvene Coste del Sol.

U Malagi je sve išlo glatko. Dva sata po izlasku iz voza već smo se brčkali u Mediteranu. Na putu do plaže prošli smo kroz pešačku zonu i možda najlepšu ulicu na ovom putovanju. Svetle, čiste fasade, platno za zaštitu od sunca, sve fino uklopljeno, jako lepo.

Od Malage nismo ništa tražili. Ruku na srce, pored katedrale i tvrđave, i nema mnogo toga da se vidi. U stvari ima tačno ono što je nama trebalo – more. Posle 15 dana putovanja i pređenih 6500 km trebao nam je odmor i opuštanje. Zbog prebukiranosti vozova morali smo da produžimo boravak tako da smo u Malagi imali 3 noćenja.

Glavna gradska plaža Malageta. Plaža je ok, voda nešto hladnija. Ukoliko želite pravo kupanje i morsku atmosferu, zaobiđite Malagu i uputite se ka manjim mestima u blizini. Mi za to nismo imali ni volje ni snage

U Malagi se inače dešavaju čudne stvari. Ležite tako na plaži, sunčan dan, nigde oblačka i onda se odjednom u roku od 15 minuta navuče takva magla da više ništa ne vidite. To traje nekih pola sata, onda nestane i sunce prži po starom. Ovo se dešavalo svaki dan, nekad i dva puta dnevno.

Kao da ste u Škotskoj, a ne na Sredozemlju

Pogled iz pravca Malagete ka centru. Desno je toranj katedrale.

Kao i u Sevilji i katedrala u Malagi je nadzidana na džamiju. Zbog nedostatka sredstava katedrala nikada nije dobila svoj drugi toranj.

I dok je centar zbijen i pun malih ulica, u ostatku grada dominiraju višespratnice i široke ulice.

Rekonstrukcija zgrade. Fasada ostaje a sve ostalo se menja.

Pitate se a gde je arapski uticaj? Stiže! Tvrđava Alkazaba koju su u 14. veku podigli Mavari.

Pogled sa tvrđave na grad i luku.

Pogled na centar. Princip je isti kao u Sevilji s tim što je ovde sve nekako haotično sa dosta nove gradnje.

Vedro nebo, lepo vreme...

...20 minuta kasnije

Pogled ka Malageti. Visoke zgrade, negde između njih smeštena je i arena.

MALAGA ne spada u one gradove koji će vas oboriti sa nogu. Grad je dosta živ ali nema nekog šarma. Tome doprinose luka i blokovi po celom gradu.

Ali da smo se odmorili, jesmo. Spremni za povratak kući. Naravno, odabrali smo najduži put, ali u to ćete se uveriti i sami u pričama koje slede

Nastaviće se...
Sponsored Links
Advertisement

Old January 6th, 2008, 06:58 PM   #4
Vrachar
Registered User

Likes (Received): 1906

Veoma impresivno Miloše. Čitanje tvojih reportaža je pravi praznik za um, a i moram ti priznati da sam se baš zabrinuo gde li nestade posle Lisabona i Porta.
Vrachar no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2008, 07:21 PM   #5
ivicasu
Registered User

ivicasu's Avatar

Likes (Received): 896

Prelepa reporataža, kao i one predhodne Od svega prikazanog, najviše mi se svidela Sevilja...
ivicasu no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2008, 07:23 PM   #6
Singidunum
Grad Oblakodera

Singidunum's Avatar

Likes (Received): 17601

Jos jedna odlicna reportaza Meni se najvise dopada Madrid ali mi isto tako deluje da leto nikako nije period za posetu gradovima Spanije, samo plaze

Potpišite peticiju protiv rušenja Generalštaba!
Singidunum no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2008, 07:24 PM   #7
urbaNS
Registered User

urbaNS's Avatar

Likes (Received): 6

Svaka cast na reportazi, Sevilja me je odusevila. Ko jednom ode u Spaniju uvek joj se vraca!
urbaNS no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2008, 07:53 PM   #8
lindenthaler
ubahnista

lindenthaler's Avatar

Likes (Received): 245

Sjajno Miloše, uvek se divim interrail avanturistima koji ovde u De imaju kultni status
lindenthaler no está en línea   Reply With Quote
Old January 6th, 2008, 08:12 PM   #9
tonycro
Registered User

tonycro's Avatar

Likes (Received): 77

Bravo Miloše ...do yaya ,zakon
Old January 6th, 2008, 09:46 PM   #10
CrazySerb
BANNED

Likes (Received): 9426

Fenomalne slike i jos bolja tekst reportaza imenjace

Spanija je stvarno predivna zemlja i zao mi je sto jos nisam imao prilike da je posetim, gresku sto se nadam da cu ispraviti vec na prolece
CrazySerb no está en línea   Reply With Quote
Old January 9th, 2008, 09:43 PM   #11
milos
Registered User

milos's Avatar

Hvala svima

Quote:
Originally Posted by Vrachar View Post
Veoma impresivno Miloše. Čitanje tvojih reportaža je pravi praznik za um, a i moram ti priznati da sam se baš zabrinuo gde li nestade posle Lisabona i Porta.
Posao me zarobio! U januaru se vratio studentskom zivotu i spremanju ispita (iz prilozenog se vidi koliko ih spremam)

Quote:
Originally Posted by Singidunum View Post
Jos jedna odlicna reportaza Meni se najvise dopada Madrid ali mi isto tako deluje da leto nikako nije period za posetu gradovima Spanije, samo plaze
Tacno tako. Em pusti gradovi em uzasna vrucina. Zato smo se do kraja putovanja drzali obale

Quote:
Originally Posted by Steva View Post
Sjajno Miloše, uvek se divim interrail avanturistima koji ovde u De imaju kultni status
Ako bih ja došao u De sa svojim kultnim statusom interrejlera, da li bi mi Švabe dale svoj kultni pasoš?
Interrejl mi je oduvek bio san, a nekako su se ovog leta sve kockice poklopile i uspeo sam da ga ostvarim. Taj osećaj slobode, jurcanje, adrenalin, more utisaka, informacija, gladovanje (često), sunčanica, umor - neopisivo Preporučio bih svakom!

Quote:
Originally Posted by CrazySerb View Post
Fenomalne slike i jos bolja tekst reportaza imenjace

Spanija je stvarno predivna zemlja i zao mi je sto jos nisam imao prilike da je posetim, gresku sto se nadam da cu ispraviti vec na prolece
Samo napred! Pored ovih mesta preporučio bih ti možda još Santander, Santijago da Kompostelu, Granadu, Kordobu, možda i Toledo (svi u unutrašnjosti zemlje). Mislili smo da svratimo u Kordobu ali je zov Sredozemlja bio jači pa smo ipak otišli u Malagu.
Jedino mi je žao što nismo uspeli da skoknemo do Gibraltara. Iz Malage do Algesirasa (grad prekoputa Gibraltara) ne treba mnogo, ali eto, nije nam se dalo.
Old May 25th, 2008, 02:31 AM   #12
Stefan1
Registered User

Likes (Received): 2

ja tek sada video reportazu... super je!!!
nego me interesuje jel su ti pravili probleme da fotografises na zeleznickoj stanici? (zbog onih teroristickih napada sam cuo da je nekim turistima prilazilo obezbedjenje)
Old May 26th, 2008, 03:28 PM   #13
milos
Registered User

milos's Avatar

Quote:
Originally Posted by Stefan1 View Post
ja tek sada video reportazu... super je!!!
nego me interesuje jel su ti pravili probleme da fotografises na zeleznickoj stanici? (zbog onih teroristickih napada sam cuo da je nekim turistima prilazilo obezbedjenje)
Nisam imao nikakvih problema. Dok sam boravio u Spaniji skroz sam smetnuo s uma teroristicke napade tako da sam u opstoj maniji fotografisanja slikao i zeleznicke stanice
Kontrole i sigurnosne mere variraju od grada do grada. U Madridu i Malagi je kontrola kao na aerodromima - prolazak kroz rendgen i pokazivanje karte. Takvu proceduru sam video samo u Spaniji. U San Sebastijanu i Sevilji kontrole nije bilo uopste, a nisam primetio ni policiju.
Old May 26th, 2008, 05:07 PM   #14
mojaBL

Likes (Received): 4

Milose kad ce jos neka reportaza, nesto si zatajio
mojaBL no está en línea   Reply With Quote
Old May 26th, 2008, 05:34 PM   #15
milos
Registered User

milos's Avatar

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
Milose kad ce jos neka reportaza, nesto si zatajio
Jesam, priznajem Al ja cu ko muzicari kad se posle duge pauze vrate sa 2 albuma! Dakle, pripremite se za 5. i 6. deo putopisa po Evropi!
Old May 26th, 2008, 05:38 PM   #16
mojaBL

hajde pozuri
a sta nas ocekuje ako se smije znati?
Old May 27th, 2008, 01:03 PM   #17
milos
Registered User

milos's Avatar

Quote:
Originally Posted by mojaBL View Post
hajde pozuri
a sta nas ocekuje ako se smije znati?
A ne, to je tajna Sledeći grad je onako, turistički, moglo bi se reći ništa posebno. Nakon toga idemo u malo egzotičnije krajeve
Old May 27th, 2008, 01:52 PM   #18
mojaBL

a jeste ti fazon
Old June 14th, 2008, 01:54 PM   #19
Astralis
Out of time

Astralis's Avatar

Likes (Received): 27

Zakon fotke i prelijepi gradovi .
Astralis no está en línea   Reply With Quote
Old June 14th, 2008, 03:52 PM   #20
raqn
optimista

raqn's Avatar

Likes (Received): 3

Fantastično! Nisam imao pojma da je Madrid tako prelep.
raqn no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
madrid, malaga, sevilla, spain in the world

Thread Tools

Posting Rules