RO Railways - My vision, my plan, my map - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Romania & Moldova > Development Forums > Infrastructure & Transport

Infrastructure & Transport Infrastructure projects, transport & mobility

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old November 2nd, 2011, 10:52 PM   #1
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Likes (Received): 1059

RO Railways - My vision, my plan, my map

Aici putem posta viziunile noastre de viitor legate de calea ferata din Romānia.

- Ce am face cu prioritate, ce am face altfel decāt autoritatile?
- Sunt necesare cai ferate de mare viteza (HSR) in Romānia?
- Harta cailor ferate din Romānia peste 10 sau 20 sau 50 de ani...

Desigur, ca si pe thread-ul rutier similar, e bine sa ramānem cu piciorele pe pamānt si sa plecam de la realitatea existenta.

Voi pune imediat raspunsul meu la aceste probleme si un studiu referitor la ce s-ar putea face pāna īn 2060 in privinta unei retele HSR īn Romānia.
vancouverro no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 2nd, 2011, 11:09 PM   #2
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

etapele proiectului propus de mine: (daca pozele sunt prea mari, spuneti-mi, si le modific, le fac ceva mai mici...)

Linii cu 160 km/h absolut necesare ca legaturi la reteaua HSR - pe aceste legaturi vor circula si garniturile HSR:

Si īn plus si liniile capabile 120 km/h, necesare dupa parerea mea pentru traficul de marfa si de calatori īn anul 2060 (restul legaturilor ramān la viteze mai mici):

Explicarea proiectului:

Si ca sa va faceti o idee asupra timpilor ce pot fi realizati, iata:
Mersul Trenurilor 2060:

skySK, Florin liked this post

Last edited by vancouverro; June 25th, 2013 at 10:33 PM.
Old November 2nd, 2011, 11:34 PM   #3
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Likes (Received): 9

Foarte interesant planul. Imi pare insa foarte distant si aproape imposibil de realizat, la felul in care se fac lucrurile in tara asta. Eu am facut un alt plan doar cu modernizarea liniilor existente. Poza este luata de pe wikipedia si editata de mine si nu cred ca se vede prea bine:

Cu albastru 160 km/h linie dubla, cu galben linie simpla electrificata si modernizata pentru 100 km/h pe cat mai multe portiuni, verde linie electrificata si dubla pe cat mai multe portiuni posibile, dar nu pe toate din cauza costurilor si dificultatilor terenului, de exemplu Sebes - Podul Olt dubla electrificata si apoi Podul Olt - Valcele simpla electrificata si Valcele - Pitesti dubla electrificata, aici se include si finalizarea liniei Valcele - Ramnicu Valcea.
raduku21 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old November 2nd, 2011, 11:41 PM   #4
d_dragos
Registered User

Likes (Received): 23

Felicitari!
d_dragos no está en línea   Reply With Quote
Old November 2nd, 2011, 11:43 PM   #5
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Daca ar fi sa fac si un fel de timeline la ce am propus ar fi asa:
2011 - 2014:
Curtici - Arad si Simeria - Sighisoara (cele incepute deja de minister)
Craiova - Calafat (electrificare si modernizare)
Baciu (Cluj Napoca) - Oradea - Episcopia Bihor
Finalizare Valcele - Ramnicu Valcea (electrificata)
2014 - 2017:
Dej - Satu Mare (electrificare si dublare pe cat mai mult din traseu)
Arad - Simeria
Sighisoara - Predeal
Arad - Timisoara
Vintu de Jos - Ramnicu Valcea si Valcele - Bucuresti (electrificare si dublare pe cat mai multe portiuni si 160km/h Pitesti - Bucuresti)
Bucuresti - Craiova
2017-2020:
Ploiesti - Roman
Bucuresti - Giurgiu
Eforie - Mangalia
Deda - Razboieni
Podul Olt - Brasov
Desigur asta impreuna cu un plan general de refacere a tuturor zonelor cu restrictii pe toate magistralele electrificate. Asta inseamna refacerea podurilor (ex: podul de la Gradistea) a unor portiuni de linii unde este cazul, refacerea semnalizarii etc.
Old November 2nd, 2011, 11:55 PM   #6
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Tot ce-ti pot spune e ca la nivelul tehnologiei de astazi, o viteza comerciala de >250 km/h pe toata distanta intr-un relief montan (care oricate tuneluri ai sapa ramane oricum greu), cu cel putin 6 opriri (Bucuresti, Brasov, Sibiu, Timisoara, Budapesta, Viena - si poate Szeged si Bratislava) este cvasi-imposibila. Asta face ca orarele alea sa fie ultra-optimiste. Macar inca 1h pana la Timisoara, si probabil 1h45 pana la Viena ar fi timpi mai probabili.

Apoi, nu inteleg racordul ocolitor al Ploiestiului (Patarlagele - Buzau). Pentru cateva zeci de kilometri (care, la viteze HSR, inseamna minute), ocolesti un pol de calatori foarte important. La fel cum nu inteleg racordurile ocolitoare pentru orase. Si asa zona este slab locuita (chiar si cu urbanizare masiva, Brasovul o sa aiba 700k locuitori, Sibiul 300k, Timisoara 1M), toate trenurile ar trebui sa intre in toate garile nod si sa opreasca.

Constructia unei ocoltiori/racord nu prea are sens - la caile ferate conventionale, variantele servesc la ocolirea garilor de pasageri de catre marfa, la evitarea rebrusarilor, si la evitarea triajelor de garniturile in tranzit. In cazul HSR, nici una din motivatii nu are sens.
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 12:24 AM   #7
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by frunzaverde View Post
Tot ce-ti pot spune e ca la nivelul tehnologiei de astazi, o viteza comerciala de >250 km/h pe toata distanta intr-un relief montan (care oricate tuneluri ai sapa ramane oricum greu), cu cel putin 6 opriri (Bucuresti, Brasov, Sibiu, Timisoara, Budapesta, Viena - si poate Szeged si Bratislava) este cvasi-imposibila. Asta face ca orarele alea sa fie ultra-optimiste. Macar inca 1h pana la Timisoara, si probabil 1h45 pana la Viena ar fi timpi mai probabili.

Apoi, nu inteleg racordul ocolitor al Ploiestiului (Patarlagele - Buzau). Pentru cateva zeci de kilometri (care, la viteze HSR, inseamna minute), ocolesti un pol de calatori foarte important. La fel cum nu inteleg racordurile ocolitoare pentru orase. Si asa zona este slab locuita (chiar si cu urbanizare masiva, Brasovul o sa aiba 700k locuitori, Sibiul 300k, Timisoara 1M), toate trenurile ar trebui sa intre in toate garile nod si sa opreasca.
Toate raspunsurile se gasesc īn cele 10 pagini scrise, inclusiv explicat īn detaliu traseul prin apropiere de Mizil.

Am participat personal la constructia caii ferate de mare viteza Nürnberg - Erfurt. Practic traseul nu este decāt exclusiv prin tuneluri si pe poduri īn partea de nord a Bavariei si īn Turingia (īntre Coburg si Ilmenau mai ales). Zona traversata are un relief de deal-munte, cu īnaltimi de pāna la 800 m.
Sunt 207 km, viteza va fi de 300 km/h pe ca. 190 km pentru trenurile de calatori, timpul de parcurs actual situat undeva la 4 ore se va reduce la 66 de minute īntre cele doua localitati. Linia este parte a liniei München - Berlin. Erfurt are 200.000 locuitori, Nürnberg 500.000. Linia va fi folosita in trafic mixt, fiind planificate 80 de marfare pe zi īn fiecare directie, mai ales noaptea intre orele 22 si 6. Marfarele vor circula cu pāna la 160 km/h. Fiind gāndita si pentru marfare, linia taie relieful īn carne vie. Asa ca: BA DA. Se poate.

Precizez ca primele planuri dateaza din anii 1990-1991, imediat dupa reunificarea Germaniei, lucrul a īnceput īn 1998 si este īnca īn desfasurare, peste 3-4 ani ar putea fi functionala 100%. Fiind un proiect care contribuie la reunificarea Germaniei de Est cu cea de Vest, UE a participat cu 75% din costurile de constructie. Costuri totale, ca. 5,5 miliarde de €.

Mai tin sa precizez ca in zona cea mai dificila traseul nu are nimic in comun cu traseul actual de cale ferata si nici macar cu autostrada, care este mult mai serpuita si face un ocol pāna la Suhl. Asadar nu vad legatura īntre Valea Prahovei si un traseu al unui tren de mare viteza pe ruta Brasov-Bucuresti, cu exceptia faptului ca trebuie evitata cu orice pret din doua considerente:
- intersectia cu drumuri importante existente sau in curs de a fi create (DN1, M300, A3)
- distrugerea peisajului in anumite zone, unde vor aparea viaducte uriase.

Quote:
Constructia unei ocoltiori/racord nu prea are sens - la caile ferate conventionale, variantele servesc la ocolirea garilor de pasageri de catre marfa, la evitarea rebrusarilor, si la evitarea triajelor de garniturile in tranzit. In cazul HSR, nici una din motivatii nu are sens.
In aceasta privinta iti dau dreptate partial. In orice caz nu are rost ca ocolirea unor localitati cum ar fi Sibiu sau Timisoara sa fie realizata la standard 300km/h, suficient 160km/h.
Initial am spus ca poate unele de trenuri de calatori nu vor opri in acele localitati. Asa am facut planurile.
Apoi m-am apucat de mersul trenurilor si am constatat ca este o prostie. Daca nu opresc in Sibiu atunci bulversez cadenta trenurilor si dau peste cap circulatia tuturor celorlalte trenuri din "coada de asteptare". Deci imposibil. TOATE trenurile trebuie sa opreasca la Sibiu si toate la Timisoara. De aceea "ocolitoarea" este absurda. Dar asa cum am spus, am constatat acest lucru ulterior, dupa ce facusem deja planurile.

De ce totusi partial: pentru ca pe liniile HSR vor circula si trenuri de marfa īn timpul noptii. Acesta ar putea folosi "ocolitoarea" Sibiu sau Timisoara. Dar evident e suficient un standard 120, 140 sau 160. Mai mult e o prostie.

Last edited by vancouverro; November 3rd, 2011 at 12:41 AM.
Old November 3rd, 2011, 12:30 AM   #8
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Likes (Received): 10040

Frumos.
Totusi, argumentul impotriva legarii Craiovei la Bucuresti e "nu deserveste zona Transilvaniei si nu deserveste sansa dezvoltarii in acest sens" sau ceva de genul asta...Chiar atat patriotism local sa ai ? Valahii nu e si ei oameni ?

Ca nu ai legat Constanta de Bucuresti prin HSR am inteles, ai explicat acolo, dar daca Bacau-Iasi e HSR, inseamna ca Iasi are potential foarte mare, mai mare decat Constanta ? Iar Constanta nu are...Desi e poarta de Est a Europei, singurul oras deservit de toate cele 5 mijloace de transport (rutier, feroviar, fluvial, aerian, maritim), al patrulea port din Europa si a doua zona metropolitana din Romania (sau a treia), plus principala atractie turistica a tarii dupa numarul de vizitatori anual.

Eu sunt de parere ca mai mult de 200 km/h nu e nevoie pentru Romania la momentul actual, si asta nu inseamna HSR. 300 km/h intre Brasov si Sibiu mi se pare nerealist. Cred ca maxim 200 km./h in zonele de campie, eventual intre Timisoara-Arad-Oradea-Cluj si Bucuresti-Brasov si Bucuresti-Constanta ar fi ideal.
Cadīr no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 12:47 AM   #9
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
Frumos.
Totusi, argumentul impotriva legarii Craiovei la Bucuresti e "nu deserveste zona Transilvaniei si nu deserveste sansa dezvoltarii in acest sens" sau ceva de genul asta...Chiar atat patriotism local sa ai ? Valahii nu e si ei oameni ?

Ca nu ai legat Constanta de Bucuresti prin HSR am inteles, ai explicat acolo, dar daca Bacau-Iasi e HSR, inseamna ca Iasi are potential foarte mare, mai mare decat Constanta ? Iar Constanta nu are...Desi e poarta de Est a Europei, singurul oras deservit de toate cele 5 mijloace de transport (rutier, feroviar, fluvial, aerian, maritim), al patrulea port din Europa si a doua zona metropolitana din Romania (sau a treia), plus principala atractie turistica a tarii dupa numarul de vizitatori anual.

Eu sunt de parere ca mai mult de 200 km/h nu e nevoie pentru Romania la momentul actual, si asta nu inseamna HSR. 300 km/h intre Brasov si Sibiu mi se pare nerealist. Cred ca maxim 200 km./h in zonele de campie, eventual intre Timisoara-Arad-Oradea-Cluj si Bucuresti-Brasov si Bucuresti-Constanta ar fi ideal.
Pentru linistea ta Cadīr, m-am nascut si am copilarit pāna la vārsta de 10 ani īn Constanta. Si sufletul meu este legat de acest oras. Nu am locuit niciodata īn Ardeal si nu am nici o afinitate. Pur si simplu "asa iese din ecuatie".

Dar uite ca mai am una - harta cu dezvoltarea retelei HSR dupa 2060:

Multumit?
Old November 3rd, 2011, 12:52 AM   #10
frunzaverde
Registered User

Likes (Received): 3131

Quote:
Originally Posted by vancouverro View Post
Toate raspunsurile se gasesc īn cele 10 pagini scrise, inclusiv explicat īn detaliu traseul prin apropiere de Mizil.
Am recitit documentul, si, din pacate, nu-mi raspunde la intrebari. Nu alegerea traseului prin Intorsura Buzaului - Mizil - Ploiesti era intrebarea, ci existenta racordului 'direct' Brasov - Buzau.
Pe care eu nu-l vad justificat in niciun fel - 25' in plus, in conditiile pentru o constructie care va trebui sa fie absolut monumentala (din cauza reliefului), fara a aduce mari avantaje.

Quote:
Sunt 207 km, viteza va fi de 300 km/h pe ca. 190 km pentru trenurile de calatori, timpul de parcurs actual situat undeva la 4 ore se va reduce la 66 de minute īntre cele doua localitati. Linia este parte a liniei München - Berlin.
Rezonabil - viteza comerciala este de 188 km/h. De aici pana la 250 km/h este cale lunga, lunga de tot (particip la facutul de diagrame de mers si orare, si stiu cat e de greu sa castigi chiar si 1 km/h viteza comerciala, mai ales la viteze mari).

Practic, ca sa circuli cu 250 km/h constant va trebui ca trenul sa circule aproape constant cu 300 km/h, va trebui ca sina sa nu aiba nicio problema de mentenanta (iar asta nu se poate, vorbim de sute si sute de km...). Asta, cu tehnologia actuala este imposibil.

In alta ordine de idei, ai facut o schita tehnica excelenta - este mai buna decat ce produce MT!
frunzaverde no está en línea   Reply With Quote
Old November 3rd, 2011, 01:06 AM   #11
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Quote:
Pentru linistea ta Cadīr, m-am nascut si am copilarit pāna la vārsta de 10 ani īn Constanta. Si sufletul meu este legat de acest oras. Nu am locuit niciodata īn Ardeal si nu am nici o afinitate. Pur si simplu "asa iese din ecuatie".

Dar uite ca mai am una - harta cu dezvoltarea retelei HSR dupa 2060:

Multumit?
Eu nu inteleg de ce linia Bacau- Buzau trece pe langa Onesti... e total aiurea in sensul in care nu are oprire la Onesti daca inteleg eu bine si nici nu se merita ca trece niste dealuri, ar trebui sa urmeze Siretul. Chiar daca ar merge comun cu Brasov - Bacau, cred ca ar fi mai bine sa fie separate. Ce iarasi nu inteleg este Sibiu - Cluj Napoca... pai la ce dealuri sunt acolo ar costa enorm, probabil la jumatate de pret ar fi Sebes - Cluj Napoca. In rest reteaua pare ok, dar timpii de parcurs mi-se par prea mici, adica eu cred ca se va face ceva mai mult decat ce e in orarul ala. Inca o precizare cred ca e mai ieftin sa faci linia Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti Nord, decat Brasov - Mizil, eventualul racord s-ar putea face pe undeva pe langa Ploiesti cu linia dinspre Moldova. Cred ca e mult mai ieftin sa te intinzi in campie mai mult decat sa tai muntii in diagonala.
Old November 3rd, 2011, 01:12 AM   #12
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Mi se pare foarte tarzie upgradarea Timisoara-Arad-Oradea, dat in folosinta iabia in 2060 ?
Aceste orase, desi mai mici, cred ca prezinta suficienta mobilitate si suficient dinamism incat sa fie impulsionata cresterea lor, pentru a le face atractive si accesibile pentru localnici si investitori.

O sa revin cu o harta a propunerilor mele, nu la un nivel profesionist, dar sper eu, cu efect imediat si cu costuri mai reduse.
Old November 3rd, 2011, 01:12 AM   #13
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Am recitit documentul, si, din pacate, nu-mi raspunde la intrebari. Nu alegerea traseului prin Intorsura Buzaului - Mizil - Ploiesti era intrebarea, ci existenta racordului 'direct' Brasov - Buzau.
Pe care eu nu-l vad justificat in niciun fel - 25' in plus, in conditiile pentru o constructie care va trebui sa fie absolut monumentala (din cauza reliefului), fara a aduce mari avantaje.

Rezonabil - viteza comerciala este de 188 km/h. De aici pana la 250 km/h este cale lunga, lunga de tot (particip la facutul de diagrame de mers si orare, si stiu cat e de greu sa castigi chiar si 1 km/h viteza comerciala, mai ales la viteze mari).

Practic, ca sa circuli cu 250 km/h constant va trebui ca trenul sa circule aproape constant cu 300 km/h, va trebui ca sina sa nu aiba nicio problema de mentenanta (iar asta nu se poate, vorbim de sute si sute de km...). Asta, cu tehnologia actuala este imposibil.

In alta ordine de idei, ai facut o schita tehnica excelenta - este mai buna decat ce produce MT!
Multumesc pentru aprecieri si critica constructiva.

Cāt despre racordul Brasov-Buzau, iata, poate pe harta pe care am postat-o acum, la urma, are mai multa logica. In principiu am gāndit-o pentru a avea acces rapid spre Constanta si Galati/Braila.

Desigur se poate contraargumenta ca e vorba de bani multi si un cāstig modest de timp. Asta un studiu mai serios trebuie sa stabileasca.

Acum referitor la viteza:
Intr-adevar in Germania viteza medie nu e prea buna. Ea are enorm de suferit prin faptul ca se folosesc garile retelei conventionale, ba chiar se intra pentru cātiva kilometri pe reteaua conventinala.
Thales-ul Köln-Paris merge doua minute la intrarea in Köln cu 40km/h si alte minute cu 80km/h. La fel Frankfurt - Köln se chinuie sa intre in Frankfurt - gara de capat, cu restrictii la intrare gen Gara de Nord. Si asa "reuseste" sa faca 1:14 pe circa 200 de km, adica 162 km/h in medie, desi merge cu 300 km/h pe vreo 150 de km.

Cu totul altceva vedem in Franta. Pe distanta Forbach (granita cu Germania) - Paris = ca. 370 km, TGV-ul face 1:39 (ex. ICE 9558, plecare Forbach 8:10, sosire Paris est 9:49) - medie: 224 km/h. In conditiile in care gara Forbach este si ea conventionala si de acolo mai merge vreo 50 de km pāna la intrarea pe ruta de mare viteza. Pe zona de mare viteza, cu tot cu intrare in Paris merge cu o medie de ca. 270 km/h.

Evident ca daca totul se face de la zero - cum e cazul la proiectul prezentat, e logic sa mergem pe gari total independente de cele conventionale, pe trenuri ghidate automat prin calculator - care stie exact unde incepe sa frāneze pentru a intra fara nici un risc in gara si a opri perfect la peron. Omul doar supravegheaza ceea ce face calculatorul. Totusi vorbim de 2024 ca an de īncepere a constructiei!
Old November 3rd, 2011, 01:23 AM   #14
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Ma mai mira ca nici in 2060 nu se vede electrificarea liniei Constanta-Mangalia.
Tot in aproape 2 ore o sa ajunga turistii din Constanta in Mangalia si spre Vama ?
Old November 3rd, 2011, 01:24 AM   #15
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by raduku21 View Post
Eu nu inteleg de ce linia Bacau- Buzau trece pe langa Onesti... e total aiurea in sensul in care nu are oprire la Onesti daca inteleg eu bine si nici nu se merita ca trece niste dealuri, ar trebui sa urmeze Siretul. Chiar daca ar merge comun cu Brasov - Bacau, cred ca ar fi mai bine sa fie separate. Ce iarasi nu inteleg este Sibiu - Cluj Napoca... pai la ce dealuri sunt acolo ar costa enorm, probabil la jumatate de pret ar fi Sebes - Cluj Napoca. In rest reteaua pare ok, dar timpii de parcurs mi-se par prea mici, adica eu cred ca se va face ceva mai mult decat ce e in orarul ala. Inca o precizare cred ca e mai ieftin sa faci linia Brasov - Cheia - Ploiesti - Bucuresti Nord, decat Brasov - Mizil, eventualul racord s-ar putea face pe undeva pe langa Ploiesti cu linia dinspre Moldova. Cred ca e mult mai ieftin sa te intinzi in campie mai mult decat sa tai muntii in diagonala.
In cazul liniilor HSR trebuie sa renunti total la ideea de a duce traseul prin vreo vale sau defileu sau trecatoare. De exemplu nu are ce cauta Cheia-Ploiesti in ecuatia asta. Trebuie gasit traseu cel mai "melodios", in care relieful urca si coboara cel mai putin. Daca te uiti, desi trece aproape de Intorsura Buzaului, traseul propus nu are nici o legatura cu Valea Buzaului.

Cāt despre legatura Sibiu-Cluj - aceesi poveste. Prin Sebes poate realizezi o economie de 1-5%. Mai mult n-ai cum. Ca terenul tot nu e drept. Daca faci un pod intre doua dealuri inalte si doua dealuri scunde cam tot aia e - tot pod este. Apoi costurile mari sunt si la partea de fundatie (de beton), sina, traverse, catenara. Aceasta parte a costurilor nu are legatura cu relieful. Sigur ca trebuie studiata exact problema. Dar eu sunt convins ca pe Sebes-Turda nu se realizeaza o economie mai mare de 5% fata de Sibiu-Turda, īn conditiile unui ocol important pentru trenuri si al complicarii graficului de circulatie pe Sibiu-Sebes.
Old November 3rd, 2011, 01:30 AM   #16
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by Cadīr View Post
Ma mai mira ca nici in 2060 nu se vede electrificarea liniei Constanta-Mangalia.
Tot in aproape 2 ore o sa ajunga turistii din Constanta in Mangalia si spre Vama ?
am caut-o (pe electrificare) si n-am gasit-o ... asta e...

Acolo e alta treaba. Pe Mangalia-Cta trebuie instituit un regim de trenuri S-Bahn Mangalia-Cta-Navodari, capabile sa circule cu 80-100 km/h, cu 3-4 opriri in Constanta (Gara, Casa de Cultura, Dacia, Sat Vacanta - traseu subteran), care vara sa circule la 15 minute si iarna la 30.

Deci linie dubla, electrificata, vmax=100 km/h. Deci nu intra in graficul de mai sus, unde nu apar decāt liniile cu peste 120 km/h.

Bine alternativ merge si o linie maglev cu 480 km/h Mangalia-Constanta-aerop. Kogalniceanu...
Old November 3rd, 2011, 01:32 AM   #17
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Quote:
In cazul liniilor HSR trebuie sa renunti total la ideea de a duce traseul prin vreo vale sau defileu sau trecatoare. De exemplu nu are ce cauta Cheia-Ploiesti in ecuatia asta. Trebuie gasit traseu cel mai "melodios", in care relieful urca si coboara cel mai putin. Daca te uiti, desi trece aproape de Intorsura Buzaului, traseul propus nu are nici o legatura cu Valea Buzaului.

Cāt despre legatura Sibiu-Cluj - aceesi poveste. Prin Sebes poate realizezi o economie de 1-5%. Mai mult n-ai cum. Ca terenul tot nu e drept. Daca faci un pod intre doua dealuri inalte si doua dealuri scunde cam tot aia e - tot pod este. Apoi costurile mari sunt si la partea de fundatie (de beton), sina, traverse, catenara. Aceasta parte a costurilor nu are legatura cu relieful. Sigur ca trebuie studiata exact problema. Dar eu sunt convins ca pe Sebes-Turda nu se realizeaza o economie mai mare de 5% fata de Sibiu-Turda, īn conditiile unui ocol important pentru trenuri si al complicarii graficului de circulatie pe Sibiu-Sebes.
Admit ca nu ma pricep la lucrurile astea, dar asa cum spui trebuie studiata problema. De la Sebes la Turda nu ai nevoie de cine stie ce poduri este plat in mare parte, ori de la Sibiu la Turda sunt numai hopuri. Este si nu este neaparat o complicatie.... un tren Timisoara - Cluj ajunge mai repede pe la Sebes, si da unul Sibiu - Cluj face mai mult, dar ramane de vazut. Cat ce am propus eu pe la Cheia, ma gandeam la un tunel la baza muntelui, probabil unul mult prea lung, dar care parea mai avantajos, decat doua tunele, in varianta pe langa Valea Buzaului...
Old November 3rd, 2011, 01:46 AM   #18
vancouverro
Registered User

vancouverro's Avatar

Quote:
Originally Posted by raduku21 View Post
Admit ca nu ma pricep la lucrurile astea, dar asa cum spui trebuie studiata problema. De la Sebes la Turda nu ai nevoie de cine stie ce poduri este plat in mare parte, ori de la Sibiu la Turda sunt numai hopuri. Este si nu este neaparat o complicatie.... un tren Timisoara - Cluj ajunge mai repede pe la Sebes, si da unul Sibiu - Cluj face mai mult, dar ramane de vazut. Cat ce am propus eu pe la Cheia, ma gandeam la un tunel la baza muntelui, probabil unul mult prea lung, dar care parea mai avantajos, decat doua tunele, in varianta pe langa Valea Buzaului...
M-am mai uitat pe harta...
Da... cu Sebes totusi cred ca ai dreptate. E semnificativ mai plat, fata de linia directa Sibiu-Turda.
Old November 3rd, 2011, 01:56 AM   #19
raduku21
Registered User

raduku21's Avatar

Quote:
M-am mai uitat pe harta...
Da... cu Sebes totusi cred ca ai dreptate. E semnificativ mai plat, fata de linia directa Sibiu-Turda.
Si eu m-am uitat pe harta la chestiunea cu Cheia si nu cred ca e posibila ar insemna un tunel de 30 de km lungime pe sub munte, ceea ce e mult prea mult... zic eu. Asa ca probabil un traseu mai fragmentat pe langa valea Buzaului e mai bun...
Old November 3rd, 2011, 01:58 AM   #20
Cadīr
Genuine Tatar

Cadīr's Avatar

Quote:

Acolo e alta treaba. Pe Mangalia-Cta trebuie instituit un regim de trenuri S-Bahn Mangalia-Cta-Navodari, capabile sa circule cu 80-100 km/h, cu 3-4 opriri in Constanta (Gara, Casa de Cultura, Dacia, Sat Vacanta - traseu subteran), care vara sa circule la 15 minute si iarna la 30.
Sunt de acord cu aceasta schema.

Cred ca ar mai trebui inca o statie la Poarta 6 sau Km. 4-5, pe acolo, si desfiintata cea de la Casa de Cultura, e prea aproape de Gara (pe jos ajungi in 12 minute de la gara, iar cu autobuzul in 5-7 minute).

Apoi la Tomis III si ultima in oras la Satu de Vacanta.

Pe urma spre Kogalniceanu.

De fapt, ideea pe care o sustin eu e ca o retea S-Bahn ar fi mai utila Romaniei in prezent si chiar si in viitor decat un HSR, pentru ca ar fi folosita de foarte multa lume, costurile nu sunt asa mari ca in cazul HSR, ar putea fi implementat mult mai rapid, (spre exemplu in Bucuresti sunt atatea gari abandonate!) si ar duce la cresterea imediata a nivelului de trai din orasele in jurul carora s-ar implementa, pe cand HSR se bazeaza pe legatura dintre marile orase, si din pacate legaturi foarte dese si foarte stranse intre orasele Romaniei, nu prea sunt decat pe 2-3 magistrale, la cote diferite. Cea mai aglomerata cred ca e Buc-Brasov, si aici cred ca ar merita, daca numarul de calatori si puterea de cumparare ar cere-o.

Adica, un HSR ar putea fi implementat dupa ce sistemul S-Bahn si-ar intra in drepturi.

Totusi, stau si ma gandesc, daca CFR nu isi poate acoperi costurile si iese in pierdere, la starea actuala, ce s-ar intampla cu HSR, date fiind costurile, si faptul ca UE nu finanteaza decat 10% din cate am inteles ? Adica din cele finantate de UE, nu iesim in profit, cu toti banii dati de altii, dar cu HSR, din banii nostri, am iesi pe profit ? Tare ma indoiesc.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
map, railway, romania

Thread Tools

Posting Rules