[Szczecin] Nowości i zapowiedzi - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Szczecin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 76 votes, 4.58 average.
Old July 23rd, 2005, 03:33 PM   #121
Raine
...

Raine's Avatar

Likes (Received): 1921

tylko koszt -900 mln zł to wcale nie dużo, przecież ten teren jest ogromny, martwi mnie również to że zazwyczaj obiekty Peel Holdings są "stylizowane", a wolałbym coś nowoczesnego

Raine no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 23rd, 2005, 11:14 PM   #122
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Zdecydowane nie dla burzenia Polmozbytu, choć ohydztwo to straszne.

Przede wszystkim nie jestem entuzjastą zmian urbanistycznych na terenach staromiejskich. Plac Orła Białego / Roßmarkt w rejonie wspomnianego budynku zawsze miał taki układ. Nie wszyscy wiedzą, ale to coś kryje w sobie szkielet budynku z 1911 r., znanego jako Eisenwarenhandlung Trompetter & Geck (adres Roßmarkt 16-19).

Został on mocno uszkodzony w czasie wojny...

...a co z nim zrobiono po wojnie to widać na początku mojego postu. Jedyną drogą, jak dla mnie, jest opracowanie nowej elewacji. Oczywiście nie takiej, jak proponowało pewne studio projektowe .

Trzymam kciuki, bo miejsce jest piękne.
Torney no está en línea   Reply With Quote
Old July 24th, 2005, 01:43 AM   #123
barnim
THE FALLEN EMPIRE

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by Raine
tzn co oni zburzą te budynki
A gdzie o tym mowa? Budynki w niczym nie koliduja z istnieniem parkingu.

Jezeli ktos chce przeczytac o innych pomyslach na miasto, odsylam do watku o renowacji miasta (patrz podpis Raine'go) w ktorym wkleilem ostatnio miejski program rewitalizacji.
barnim no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old July 24th, 2005, 01:53 AM   #124
barnim
THE FALLEN EMPIRE

@ Torney

Potrafisz zaskakiwac. W jakim stopniu budynek Polmozbytu bazuje na dawniejszej konstrukcji? Jak widac uklad okien i kondygnacji jest identyczny, lecz jestem pod takim wrazeniem, ze nie wiem czy to nie autosugestia. Od dzis jestem najzagorzalszym przeciwnikiem burzenia budynku. Warto byloby naglosnic ta rewelacje.
Old July 24th, 2005, 02:08 AM   #125
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by barnim
W jakim stopniu budynek Polmozbytu bazuje na dawniejszej konstrukcji?
To już pytanie do specjalistów.
Quote:
Od dzis jestem najzagorzalszym przeciwnikiem burzenia budynku.
Old July 24th, 2005, 02:22 PM   #126
Raine
...

Raine's Avatar

Budynek mieszkalny przy św Ducha

co się dzieje z tą inwestycją?

Quote:
Warto byłoby naglosnic ta rewelacje.
wstyd barmin wszyscy o tym wiedzą, ja też wiedziałem że Polmozbyt to przedwojenny budynek. Jakby go tak zrekonstruować byłoby super, zresztą obecny wygląd też mi się podoba (tylko go zmodernizować ) choć nie ukrywam że lokalizacja mi się nie podoba

Last edited by Raine; July 24th, 2005 at 02:31 PM.
Old July 24th, 2005, 02:27 PM   #127
barnim
THE FALLEN EMPIRE

Rzucilem na nia klatwe
Old July 24th, 2005, 02:47 PM   #128
barnim
THE FALLEN EMPIRE

Quote:
wstyd barmin ja też wiedziałem że Polmozbyt to przedwojenny budynek. Jakby go tak zrekonstruować byłoby super, zresztą obecny wygląd też mi się podoba (tylko go zmodernizować ) choć nie ukrywam że lokalizacja mi się nie podoba
Wiedziale, ze budynek jest przedwojenny, tylko myslalem, ze to jeden z modernistycznych obiektow z lat 30tych przebudowanych po wojnie. Nawet nie smialbym przypuszczac ze kryje on w sobie taka wspaniala kamienice. Trudno bylo mi poczatkowo w to uwierzyc, lecz dokladnie przyjrzalem sie ukladowi okien i wysokosci poszcz. kondygnacji. Obecny wyglad zupelnie mi sie nie podoba, lecz gdyby odtworzyc dawna elewacje, odzyskalibysmy calkiem ladny zabytek.

Chyba niewiele osob wie co kryje w sobie "Polmozbyt" - w przeciwnym razie juz dawno powstalyby projekty przywrocenia go do pierwotnego stanu.
Old July 24th, 2005, 08:42 PM   #129
Raine
...

Raine's Avatar

Jeszcze info z Gazety Wyborczej

Mały rynek w centrum miasta - tak ma wyglądać plac Orła Białego według projektu architekta Michał Baya ze studia A4. Projekt powstał na zlecenie miejskiego wydziału urbanistyki i administracji budowlanej.

Zakłada likwidację wąskiej uliczki sąsiadującej z Polmozbytem i budowę podziemnego parkingu pod płytą placu. Wjazd do parkingu ma być od strony ul. Grodzkiej, pod zadaszonym pasażem. Zdaniem Zbigniewa Paszkowskiego, dyrektora wydziału urbanistyki i administracji budowlanej UM, przebudowa placu może rozpocząć się już w przyszłym roku.
Old July 24th, 2005, 10:50 PM   #130
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Zakłada likwidację wąskiej uliczki sąsiadującej z Polmozbytem...
Mały konkurs: kto wie jak ta uliczka się nazywa, bo jak widać w GW nie wiedzą .
Old July 24th, 2005, 11:42 PM   #131
tvnmaniak
mostowniczy

tvnmaniak's Avatar

Likes (Received): 34

yy ul. Bogdanki?
Old July 25th, 2005, 12:06 AM   #132
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by tvnmaniak
yy ul. Bogdanki?
Bardzo ładnie, przed wojną Aschgeberstraße .
Old July 25th, 2005, 12:27 AM   #133
Quba
Registered User

Quba's Avatar

Likes (Received): 0

[QUOTE=Torney]Mały konkurs: kto wie jak ta uliczka się nazywa, bo jak widać w GW nie wiedzą.

Faktycznie ulica ta jest obecnie na tyle mało znacząca, że trudno się dopatrzeć jej podpisu na aktualnym planie miasta, trzeba było zajrzeć do niemieckiego z przetłumaczonym indeksem ulic, a więc odpowiedź to dawniej: Aschgeberstrasse obecnie ulica Bogdanki. Likwidacja tej uliczki jest według mnie podstawowym błędem w koncepcji zagospodarowania placu. Już dawniej na forum szczecińskim pisałem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby paradoksalnie zmniejszenie powierzchni placu poprzez odbudowę kamieniczek tworzących dawniej kwartał objęty ulicami Bogdanki, plac Orła Białego (Ross Markt), Staromłyńską (Luisen S.), a Grodzką (Monchen S.) Kamieniczki budowane przez inwestora prywatnego pozwoliłyby uzyskać część środków na parking z jego kieszeni. Dodatkowo w parterze znalazłyby się funkcje generujące ruch na placu, trudno dziś sobie wyobrazić jak ma żyć plac okupowany przez banki. Inną korzyścią jest częściowe zasłonięcie zabudowy powojennej przy ulicy Bogdanki i ulicy Grodzkiej, trudno oczekiwać jej wyburzenia a renowacja zapewne ograniczyłaby się do odmalowania tych nieszczęsnych bloczków na kolor seledynowo-pomarańczowy (jak to podobnie uczyniono przy ulicy Koński Kierat) Taka rewitalizacja powinna być wierna, jak świadczy przykład podzamcza stylizacje często nie dają zamierzonych efektów i są zaliczane do kiczowatej architektury. Odbudowa tego kwartału może stać się w przyszłości detonatorem do rekonstrukcji zabudowy Starego na placu przed katedrą oraz przy dawnym rynku Węglowym w połączeniu z ocalałą zabudową przy ulicy Koński Kierat oraz trwającą renowacją ulicy Tkackiej może choć w części przywrócić klimat szczecińskiego Starego Miasta.

Po prawej pierzeja kamieniczek stojących niegdyś w miejscu obecnego parkingu

Te kamieniczki min. można odbudować w dalszej kolejności:

obecnie ołtarz polowy przed katedrą, dawniej kamienica przy ul. Staromiejskiej

obecnie trawnik, dawniej kamnieca przy rynku Węglowym
Quba no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2005, 12:30 AM   #134
Quba
Registered User

Quba's Avatar

Quote:
Originally Posted by Torney
Bardzo ładnie, przed wojną Aschgeberstraße .
W czasie pisania posta tvnmaniak uprzedził mnie z odpowiedzią
Old July 25th, 2005, 01:58 AM   #135
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by Quba
W czasie pisania posta tvnmaniak uprzedził mnie z odpowiedzią
Eee, Quba, my już przecież kilka razy , więc nic straconego . Co do Twojej propozycji, to ma marne szanse, między innymi ze względu na wielkość placu przywraconego w zamierzeniach do funkcji rynkowej. Podniosłyby się krzyki, że co to za rynek, jak on taki mały i tym podobne głosy ignorantów nie znających dawnych dziejów.
Ech, gdyby były szanse na rekonstrukcje dzielnicy. Sam bym się zgłosił do ekip chodzących z dynamitem po bloczkach.
Old July 25th, 2005, 02:08 AM   #136
Van der Rohe
mies fan

Van der Rohe's Avatar

Likes (Received): 426

co to? gdzie to?

bardzo fajne!!!

Van der Rohe no está en línea   Reply With Quote
Old July 25th, 2005, 02:54 AM   #137
Torney
Registered User

Torney's Avatar

Quote:
Originally Posted by Van der Rohe
co to? gdzie to?
Na szczęście to tylko niezrealizowany projekt. Plac Orła Białego (rejon ulic Koński Kierat i Bogdanki), Szczecin, Polska.

Quote:
Originally Posted by Van der Rohe
bardzo fajne!!!
Old July 25th, 2005, 01:39 PM   #138
Raine
...

Raine's Avatar

Mi też się podoba (o dziwo! bo to propozycja pracowni Dedeco, za którą nie przepadam) choć jak pierwszy raz zobaczyłem ten budynek to aż mnie

Powinien powstać jakieś ogólny plan na przyszłość dla Starego Miasta. Burzyć i stawiać coś nowego, zostawić tak jak jest, czy rekonstruować...
Old July 25th, 2005, 01:48 PM   #139
Quba
Registered User

Quba's Avatar

Co do Twojej propozycji, to ma marne szanse, między innymi ze względu na wielkość placu przywraconego w zamierzeniach do funkcji rynkowej. Podniosłyby się krzyki, że co to za rynek, jak on taki mały i tym podobne głosy ignorantów nie znających dawnych dziejów.

Masz rację moja propozycja nie jest chwytliwa, dzisiaj panuje taka moda, że wszelkie rekonstrukcje są nie do przyjęcia. Pytanie tylko po co tak duża przestrzeń w tym miejscu ? W otaczającej obecnie plac zabudowie nie można zlokalizować funkcji generujących tam ruch, a targi możemy organizować w wielu innych miejscach. Biorąc pod uwagę plan rozwoju Szczecina zakładający lokalizację ciągów pieszych w obrębie gwiaździstego deptaka i rewitalizację Śródodrza, plac Orła Białego nigdy nie zdobędzie w tym układzie dominującej roli i pozostanie nam wielka płyta tylko że bez samochodów, co innego gdyby na tej pustyni odtworzono dawną tkankę miejską.
Old July 25th, 2005, 01:56 PM   #140
jacca
bramaportowa.pl

jacca's Avatar

Likes (Received): 2682

ad. budynku Polmozbytu to pozostaje pytanie, ile w nim dawności pozostało... ale rzeczywiście pomysł z zagęszczeniem wydaje mi się teraz zdecydowanie ciekawszy niż wyburzanie;
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
inwestycje, nowości, szczecin

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules