[Szczecin] Iluminacje i modernizacje oświetlenia miasta - Page 2 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Pomorze, Warmia i Mazury > » Szczecin

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 21 votes, 5.00 average.
Old August 4th, 2009, 02:51 PM   #21
Piotr-Stettin
Moderator

Piotr-Stettin's Avatar

Nie ma kasy, bo idzie na wysokie stanowiska ., a tak na poważnie

Turkusowa/Rubinowa - nowe pomarańczowe żarówki. Ładnie świecą
Piotr-Stettin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 4th, 2009, 08:44 PM   #22
G0thm0g
Załomiak

G0thm0g's Avatar

Likes (Received): 2218

Mogliby je malować na szaro tak, aby pasowały do stawianych nowych słupów, bo tak to mamy żółto-szarą przeplatankę... Chociaż nie jestem pewien, bo nowe słupy metalic ładnie wyglądają, a jak sobie wyobrażę malowane na szaro stare latarnie to widzę takie komunistyczne lampki...
G0thm0g no está en línea   Reply With Quote
Old August 4th, 2009, 10:16 PM   #23
Cygi
WZP

Cygi's Avatar

Likes (Received): 33

komunistycznym lampą cieżko byłoby dopasowac jakikolwiek kolor, szary wyglądałby dosyć nieestetycznie jedyne co przychodzi mi do głowy to czerń lub stawianie nowych blaszakow nie pomalowanych ktore swoja drogą pasuja bardziej na droge poza miastem niż do miasta.
Cygi no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 4th, 2009, 11:50 PM   #24
dlachowski
3. pokolenie Szczecinian

dlachowski's Avatar

Likes (Received): 1153

a wg mnie powinni od ziemi do wysokosc 100-150cm malowac kleksy FG a powyżej białe lub srebrne (szare)

dlachowski no está en línea   Reply With Quote
Old August 5th, 2009, 01:23 PM   #25
borys1234
Registered User

borys1234's Avatar

Likes (Received): 759

i z tym szarym to się mylicie. Sytuacja taka występuje w Świnoujściu. Niegdyś wszystkie latarnie malowane były na żółto. Rzucały się strasznie w oczy, wyglądały mocno komunistycznie. Od jakichś 4-5 lat malowane są na szaro. Od kiedy pokrył je ten jakże uniwersalny kolor przestało się je w ogóle zauważać. Bardzo dobrze wtapiają się w przestrzeń i jeżeli nie zdobią, to przynajmniej nie szpecą. Dlatego jestem jak najbardziej za malowaniem na szaro.
borys1234 no está en línea   Reply With Quote
Old August 6th, 2009, 01:19 AM   #26
MisiekSzczecin
Szczecinomaniak

MisiekSzczecin's Avatar

Likes (Received): 9

Niebyło mnie pare dni i wątek sie rozwija.Mnie sie podoba wersja malowania zastosowana w Szczecinku.Od dołu do wysokosci około 1,5 metra chyba jest kolor czerwony a dalej żółty.A nie jak u nas raz słup betonowy raz malowany na szaro raz wyblakła żółc.
MisiekSzczecin no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 10:40 AM   #27
marcinis
Registered User

Na autorskim wątku el barto krążycie wokół tematu świetlówek. Myślę, że nie przypadkowo, temat wisi w powietrzu (niczym świetlówka), a media milczą politycznie-poprawnie i nikt nie chce przyznać, że niezły pasztet z tymi świetlówkami. Skoro są takie wspaniałe to dlaczego są wprowadzane pod przymusem? Politycy uważają, że ludzie są głupi i wybiorą gorsze? Ale ja wolę tradycyjną żarówkę np. do lampki nocnej niż świetlówkę. Niech sobie będą jedne i drugie.

Wycofano termometry tradycyjne bo zawierały rtęć i wprowadzono elektroniczne. OK! Ale teraz zakazują produkcji żarówek wprowadzając zawierające rtęć świetlówki. Przecież rtęć jest bardziej szkodliwa od CO2. Ale rtęć z koncernu Osram to już jest cacy. A wszystko z powodu „globalnej ściemy” (dla naiwnych: ocieplenie).

Nie potrzeba JAŚNIEJSZEGO dowodu, że politycy siedzą w kieszeni koncernów.
marcinis no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 11:34 AM   #28
shinzen
Polish Space Marines

shinzen's Avatar

Likes (Received): 2390

Tu nie o to chodzi, tradycyjna żarówka pobiera załóżmy 60W, świetlówka, by dać tyle samo światłą potrzebuje tylko 9W (w przybliżeniu, nie pamiętam ile było na opakowaniu), pomnóż to przez wszystkie gospodarstwa domowe, to będzie naprawdę dużo, więc różnica jest ogromna. Chodzi o zmniejszenie strat energii. W tradycyjnej żarówce, większość energii jest tracona, dlatego się tak mocno nagrzewają.
Oczywiście świetlówki mają swoje wady, nie można ich tłuc ale także mrugają. Nie jest to dostrzegalne okiem, ale zdecydowanie bardziej męczy wzrok. Żeby wyeliminować to zjawisko, można stosować żarówki LED, lecz są one jeszcze zbyt słabo rozwinięte i drogie, nawet w stosunku do świetlówek.
shinzen no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 11:55 AM   #29
fable
Szymek

fable's Avatar

Quote:
Originally Posted by marcinis View Post
Na autorskim wątku el barto krążycie wokół tematu świetlówek. Myślę, że nie przypadkowo, temat wisi w powietrzu (niczym świetlówka), a media milczą politycznie-poprawnie i nikt nie chce przyznać, że niezły pasztet z tymi świetlówkami. Skoro są takie wspaniałe to dlaczego są wprowadzane pod przymusem? Politycy uważają, że ludzie są głupi i wybiorą gorsze? Ale ja wolę tradycyjną żarówkę np. do lampki nocnej niż świetlówkę. Niech sobie będą jedne i drugie.

Wycofano termometry tradycyjne bo zawierały rtęć i wprowadzono elektroniczne. OK! Ale teraz zakazują produkcji żarówek wprowadzając zawierające rtęć świetlówki. Przecież rtęć jest bardziej szkodliwa od CO2. Ale rtęć z koncernu Osram to już jest cacy. A wszystko z powodu „globalnej ściemy” (dla naiwnych: ocieplenie).

co za mętne i bezmyślne wypociny, aż trudno mi się to czytało. po pierwsze to oczywiste, że świetlówki energooszczędne nazywają się tak, ponieważ zużywają mniej energii, więc są tańsze w eksploatacji. w dodatku ich żywotość jest wielokrotnie dłuższa, więc nie wymagają tak częstego wymieniania. co do wprowadzania przepisów nakazujących ich montaż, to bynajmniej nie uważam, że to dlatego, że ktoś tam myśli, że w UM siedzą debile. po prostu wszystko wymaga unormowania prawnego, a bezpośrednia korzyść stąd płynąca dla nas jest taka, że płacimy mniejsze podatki, bo mniej prądu i piieniędzy trzeba zużyć żeby oświetlić miasto.
a po drugie (czym miasto pewnie się juz mniej interesuje, a to źle), skoro zużywają mniej energii, to mniej CO2 emitują do atmosfery elektrownie, które do tych żarówek dostarczają prąd. w skali kraju daje to rzeczywiście całkiem sporo jak zauważył shinzen. a globalne ocieplenie czy ściema (tym mnie najbardziej zdenerwowałeś), jak je nazwałeś jest głównym sprawcą tak rozchwianej pogody w tym roku, bo ono nie tylko oznacza podnoszenie się średniej rocznej temperatury, ale też (a może przede wszystkim?) sprawia, że pogoda coraz mocniej i częściej wpada w skrajności, czego skutki możemy już odczuć na samych sobie od jakiegoś czasu. a lepiej nie będzie, moj drogi, jeżeli nadal takie krótkowzroczne myślenie będzie dominowało.

Last edited by fable; August 31st, 2009 at 12:06 PM.
fable no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 01:35 PM   #30
norbis
Nothing but the rain

norbis's Avatar

Quote:
Originally Posted by marcinis View Post

Nie ma to jak posługiwanie się stereotypami. Jedna świetlówka zawiera tyle rtęci co 3000 sztuk termometrów! Do tego nie wiem czy słyszałeś o czymś takim jak recykling - świetlówki nie można wyrzucić do śmieci, przysługuje Ci prawo oddania nie działającej w sklepie przy kupowaniu nowej i rtęć która się w niej znajduje zostanie wykorzystana ponownie. Co do barwy światła i szkodliwości dla oczu to tak było z 10 lat temu chyba, obecnie produkowane dają światło bardzo zbliżone do zwykłej żarówki. Nie jestem jakimś wielkim ekologiem, ale do mnie przemawia jeden fakt - mogę zapalić wszystkie żarówki w całym mieszkaniu (mam ich dokładnie 10szt) - a rachunek jaki wygenerują będzie mniejszy niż gdybym palił jedną żarówkę w salonie
Old August 31st, 2009, 02:44 PM   #31
marcinis
Registered User

Z matematyki jestem dość dobry i umiem liczyć swoje pieniądze.
Nie potrafię Wam wyjaśnić dlaczego jestem przeciwny wprowadzaniu zakazu produkcji tradycyjnych żarówek, nie jestem dobrym politykiem. Ale odczuwam wewnętrzny sprzeciw wobec takich regulacji. Widocznie ten zakaz jest właśnie dla takich jak ja.
marcinis no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 03:12 PM   #32
shinzen
Polish Space Marines

shinzen's Avatar

Rozwiązanie jest jedno, kup karton żarówek, starczy Ci na jakiś czas
BTW, są jeszcze żarniki halogenowe, zamknięte w obudowie zwykłej żarówki. Nie są one tak oszczędne jak świetlówki, ale o wiele bardziej oszczędne od zwykłych żarówek.
Barwa światła jest również bardzo naturalna.

Last edited by shinzen; September 1st, 2009 at 01:11 AM. Reason: Dzięki Piotrze za przeniesienie
Old August 31st, 2009, 07:30 PM   #33
G0thm0g
Załomiak

G0thm0g's Avatar

Właściwie większość tego, co chciałem powiedzieć padło już z ust innych. A jeśli chodzi o wprowadzenie nakazu, to ja uważam, że jest to potrzebne właśnie dla ludzi nieuświadomionych lub niereformowalnych. Nieuświadomieni będą używali zwykłych żarówek, bo są tańsze w sklepie, nie myśląc, albo nie rozumiejąc tego, że jednorazowy wydatek kilku złotych więcej daje im oszczędność kilkunastu (kilkudziesięciu? - nie wiem dokładnie) później. Niereformowalni z kolei będą sądzili, że wiedzą lepiej i że żółte światełko zwykłej żarówki, które tak bardzo lubią jest ważniejsze od jakiegoś tam środowiska itp. i zwykle cechuje ich też ignorancja jeśli chodzi o inne aspekty ekologii (gwoli jasności - jestem jeszcze w stanie zrozumieć jedną żarówkę o ciepłym świetle jako światło lampki do czytania lub do rozluźniającej kąpieli i tego nie potępiam tak bardzo ).

Ogólnie jestem za takimi nakazami, bo to, że kogoś nie obchodzi środowisko, ani skutki jego krótkowzrocznych i nieodpowiedzialnych działań nie oznacza, że wszyscy ludzie, czy całe środowisko ma ponosić ofiary z tego powodu. I jeśli taki nakaz wprowadzono, to znaczy, że rzesze naukowców znających się na rzeczy daną sprawę analizowało i doszło do takich wniosków i trzeba wierzyć w ich mądrość nawet, jeśli sami nie znamy za dobrze tematu.

Mam trochę wątpliwości jeśli chodzi o trwałość świetlówek - sam póki co nie zauważyłem różnicy w ich długości świecenia, a zwykłych żarówek - zdarzały mi się takie, które świecą kilka lat do teraz, a i takie, które świeciły pół roku. Być może w założeniu świecą one dłużej, a ja kupowałem jakieś używane, albo wadliwe, ale naprawdę trudno mi powiedzieć, jak jest naprawdę. Może za mało kontroli w produkcji? (słabe materiały, wykonanie)

A co do recyklingu - nawet nie trzeba kupować kolejnej, aby pozbyć się zużytej świetlówki - już w wielu sklepach wielkopowierzchniowych przy wejściu stoją pojemniki na nie tak, jak na baterie (np. Leroy Merlin), a i można je oddać w specjalnych punktach odbioru odpadów problemowych (i nie mówię o tym, żeby specjalnie jechać w takie miejsce z jedną zużytą świetlówką, ale przecież można je odkładać w jakieś miejsce tak jak np. baterie, leki i urządzenia elektroniczne i po kilku latach, jak uzbiera się stosik to wszystko wywieźć do takiego punktu i jest cacy )
Old August 31st, 2009, 10:09 PM   #34
paweler
Registered User

Quote:
Originally Posted by G0thm0g View Post
I jeśli taki nakaz wprowadzono, to znaczy, że rzesze naukowców znających się na rzeczy daną sprawę analizowało i doszło do takich wniosków i trzeba wierzyć w ich mądrość nawet, jeśli sami nie znamy za dobrze tematu.
To jest najzwyklejszy lobbing, z ekologią nie ma to nic wspólnego. Ostatni raz, rzesza naukowców walczyła z freonem. Odtrąbili sukces i sprawa poszła w niepamięć. Teraz okazało się, że bez szkodliwych substancji dziura rośnie jak szalona a ta sama rzesza naukowców skłania się teraz do teorii o wpływie promieniowania kosmicznego na warstwę ozonową. Wielu tych samych naukowców "zabrało się" teraz za misie polarne i żarówki.

A żarówkę kupię sobie na rynku. Będzie żarówkowy przemyt, wydział do walki z żarówkami i żarówkowy Oczko Taka ekologiczna moda to zawsze gra o sumie stałej. Zaoszczędzisz co2 na żarówce, stracisz co2 na produkcji i recyklingu.

Quote:
Mogliby je malować na szaro tak, aby pasowały do stawianych nowych słupów, bo tak to mamy żółto-szarą przeplatankę... Chociaż nie jestem pewien, bo nowe słupy metalic ładnie wyglądają, a jak sobie wyobrażę malowane na szaro stare latarnie to widzę takie komunistyczne lampki...
To tylko mała część problemu, są jeszcze żółte barierki i zielone śmietniki. Orientuje się ktoś, czy miasto może wybierać kolory tych elementów, czy przetargi pisane są pod 'konkretne' firmy?

Edit
Quote:
Hmm... to chyba mamy różne informacje, bo według tych co posiadam to warstwa ozonowa się odtwarza, ale jak to lobbing...

http://www.nasa.gov/vision/earth/loo...ne_record.html

Last edited by paweler; September 2nd, 2009 at 07:27 PM.
paweler no está en línea   Reply With Quote
Old August 31st, 2009, 11:20 PM   #35
G0thm0g
Załomiak

G0thm0g's Avatar

Hmm... to chyba mamy różne informacje, bo według tych co posiadam to warstwa ozonowa się odtwarza, ale jak to lobbing...

Jak to od tematu ulicznych latarni w mieście Szczecinie można dojść do rozmów o dziurze ozonowej Chciałbym powiedzieć EOT, ale nie wiem jakie jeszcze argumenty mogą tu paść :P
Old September 1st, 2009, 06:08 PM   #36
shinzen
Polish Space Marines

shinzen's Avatar

Ten artykuł wiele wyjaśnia, chociaż większość z tego co jest w nim zawarte już powiedzieliśmy.
Wklejam jednak dla niedowiarków

http://www.pb.pl/Default2.aspx?Artic...8-08049A92E3A9
Quote:
UE: od wtorku sklepy nie mogą zamawiać 100-watowych żarówek
PAP
Puls Biznesu, pb.pl,31.08.2009 17:09

We wtorek w całej UE wchodzi w życie nowe rozporządzenie przewidujące stopniowe wycofywanie z rynku tradycyjnych, energochłonnych żarówek oraz halogenowych starego typu. Na pierwszy ogień idą tradycyjne wolframowe żarówki: od 1 września sklepy nie mogą już zamawiać żarówek mlecznych oraz czystych o mocy 100-watów. Mogą jednak wyprzedać posiadane zapasy.

czytaj dalej...
Old September 1st, 2009, 09:32 PM   #37
fable
Szymek

fable's Avatar

brawo!
Old September 2nd, 2009, 06:37 PM   #38
wojtek1414
Szczecinomaniak

Likes (Received): 1380

Aż przykro patrzeć na ludzi tak wypranych z samodzielnego myślenia, że cieszą się z zakazu, którego sami nie rozumieją (cyt. "I jeśli taki nakaz wprowadzono, to znaczy, że rzesze naukowców znających się na rzeczy daną sprawę analizowało i doszło do takich wniosków i trzeba wierzyć w ich mądrość nawet, jeśli sami nie znamy za dobrze tematu"). Obudźcie się, w ten sposób można wam wcisnąć każdy, nawet najbardziej bezsensowny zakaz, czy nakaz! Przecież nikt wam nie każe kupować żarówek tradycyjnych, macie wybór. Wy pozbawiacie tego wyboru innych w imię "dobra wspólnego". Nie znacie z historii ustrojów, które "uszczęśliwiały" ludzi na siłę ("trzeba im nakazać ten rodzaj żarówek, żeby płacili mniejsze rachunki")?
Szkoda słów...
wojtek1414 no está en línea   Reply With Quote
Old September 2nd, 2009, 06:44 PM   #39
fable
Szymek

fable's Avatar

wojtek, wydaje mi się, że UE ma głęboko w dupie nasze rachunki. czytanie ze zrozumieniem u ciebie leży i kwiczy jeśli nie doczytałeś (a czytałeś w ogóle?), że wprowadzenie zakazu jest jednym elementów osiągnięcia celu zmniejszenia emisji CO2 do 2020 roku. mega plus jak dla mnie, ale widzę, że wzorem marcinisa, masz już wyrobione swoje zdanie "nie bo nie" i nie da się ciebie w żaden sposób przekonać, że nie wszyscy na świecie chcą ci zrobić na złość.

Last edited by fable; September 2nd, 2009 at 07:08 PM.
Old September 2nd, 2009, 06:48 PM   #40
xsxxxxx
Gumieńce!

xsxxxxx's Avatar

Likes (Received): 826

No 100 nie mogą,a radzić sobie trzeba.
Advertisement

Reply

Tags
inwestycje, oświetlenie, szczecin

Thread Tools