[Warszawa] Modernizacja Traktu Królewskiego - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Inwestycje ukończone

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 23rd, 2004, 10:23 AM   #1
anakin

Likes (Received): 8

[Warszawa] Modernizacja Traktu Królewskiego

Rewolucja na Krakowskim Przedmieściu

Dariusz Bartoszewicz, Jerzy S. Majewski 23-04-2004, ostatnia aktualizacja 23-04-2004 01:18

Wąsko dla autobusów, szeroko dla pieszych, placyki, mała architektura i dużo kawiarni - prawdziwa rewolucja zapowiada się na Krakowskim Przedmieściu. Nareszcie!

Na Trakcie Królewskim od pl. Zamkowego do Świętokrzyskiej będzie bardziej europejsko. Z czterech pasów jezdni zostaną zaledwie dwa. Zmiany pójdą jednak znacznie dalej niż na Nowym Świecie! Remont wniknie w bramy, podwórka, piwnice, a nawet obejmie tereny pod skarpą.

- Program dla Krakowskiego Przedmieścia musi być bogatszy. Teraz za mało się tu dzieje, by przyciągać dużo ludzi - uważa dr Krzysztof Domaradzki, szef zespołu autorskiego, który na zlecenie naczelnego architekta miasta przygotował warunki do projektu zmian na Krakowskim.

W piątek ze szczegółami opracowania ma się zapoznać prezydent Warszawy Lech Kaczyński. Jeśli powie "tak", piesi zyskają ogromne chodniki, nowe place i tarasy, na których rozstawią się letnie ogródki. "Gazeta" dowiedziała się, że ratuszowi zależy na rychłym przekształceniu Krakowskiego Przedmieścia w prawdziwy salon Warszawy. Jest szansa, by się powiodło, bo cała władza nad ulicą należy teraz do prezydenta.

- Prace zaczną się wraz z zejściem śniegów na wiosnę 2005 r. - zapowiada naczelny architekt miasta Michał Borowski.

Planiści sugerują zwężenie jezdni do 7 m, co pozwoli uzyskać dodatkowe 12 m dla pieszych i pod stoliki kawiarniane. Jeździć mogłyby tylko autobusy i może taksówki, a prywatne samochody wyłącznie ze specjalnymi przepustkami. Zapowiada się likwidacja przejazdów przy Dziekance (za skwerem Hoovera) i ul. Kopernika przy Pałacu Staszica. W tej okolicy ma być odtwarzana fasada Pałacu Karasia.

Nie obejdzie się jednak bez kontrowersji - nie będzie ścieżek rowerowych, a na skwerze za pomnikiem Prusa szykowany jest nowy budynek.
anakin no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 23rd, 2004, 10:25 AM   #2
anakin

Należy także przypomnieć, że w końcu kończy się remont arkad Kubickiego, oraz że odtwarzanie ogrodów zamkowych przybiera coraz bardziej widocznych kształtów
pozdr
Old April 23rd, 2004, 10:26 AM   #3
anakin

Zalecenia planistów dla Krakowskiego Przedmieścia:

- likwidacja parkingu przed pl. Zamkowym;

- podkreślenie placu przed kościołem św. Anny jako głównego wejścia na Stare Miasto;

- zamknięcie bocznej jezdni Krakowskiego Przedmieścia i uporządkowanie skweru Hoovera przy Dziekance (ogródek letni i oranżeria);

- zamiana schodów przed kamienicami wzdłuż Krakowskiego od Miodowej do Koziej w dwa poziomy tarasów - dla pieszych i kawiarnianych ogródków;

- rekonstrukcja fasady pałacu Karasia i realizacja budynku w głębi skweru przy Karowej równolegle do oficyny przy klasztorze Wizytek;

- budowa parkingów podziemnych pod pałacem Karasia i przy Karowej oraz pod placem Teatralnym i Piłsudskiego;

- zaznaczenie w posadzkach ulicy miejsc historycznych, takich jak punkty widokowe, z których Canaletto malował swoje obrazy, położenia powstańczych barykad czy łuków triumfalnych wystawianych z okazji koronacji królewskich.
Sponsored Links
Advertisement

Old April 23rd, 2004, 11:06 AM   #4
JPS
Expert

JPS's Avatar

Wskanowałem ten rysunek z Wyborczej, bo fajnie wygląda...

http://www.pbase.com/image/28233466
Old April 23rd, 2004, 11:59 AM   #5
rafael
- -

Likes (Received): 21

Quote:
Originally Posted by JPS
Wskanowałem ten rysunek z Wyborczej, bo fajnie wygląda...

http://www.pbase.com/image/28233466
Bardzo fajnie to wygląda! Oby jak najszybciej się za to wzięli!

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2004, 12:50 PM   #6
JPS
Expert

JPS's Avatar

Quote:
Originally Posted by anakin
Nie obejdzie się jednak bez kontrowersji - nie będzie ścieżek rowerowych, a na skwerze za pomnikiem Prusa szykowany jest nowy budynek.
Ciekawy jestem co tam powstanie... Przed wojną, przy samej ulicy, mieściła się siedziba "Kuriera Warszawskiego".

Jakiś czas temu, toczyła się dyskusja nad tą działką (ale już głębiej od ulicy - wzdłuż Karowej) i jedną z propozycji było wybudowanie kolumnady:

http://www.pbase.com/image/27525380

IMHO budynek byłby lepszy, pytanie tylko czy architekci staną na wysokości zadania...
Old April 23rd, 2004, 02:04 PM   #7
rafael
- -

Ale czemu ta kolumnada ma służyć? Wygląda to troszkę jak pomnik nieznanego żołnierza. Jeśli coś budować, to konkretnego, chociaż ja bym pozostawił ten skwer taki, jaki jest i nic tam nie stawiał. To całkiem ładne miejsce.

Old April 23rd, 2004, 02:18 PM   #8
JPS
Expert

JPS's Avatar

Quote:
Originally Posted by rafael
Ale czemu ta kolumnada ma służyć? Wygląda to troszkę jak pomnik nieznanego żołnierza. Jeśli coś budować, to konkretnego, chociaż ja bym pozostawił ten skwer taki, jaki jest i nic tam nie stawiał. To całkiem ładne miejsce.
Nie wiem co autor miał wtedy na myśli. Może po prostu był świeżo po urlopie w Grecji...
Old April 23rd, 2004, 03:54 PM   #9
Kubster
Future expert

Kubster's Avatar

Likes (Received): 42

Kubster no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2004, 09:11 PM   #10
megaptera
Registered User

megaptera's Avatar

Old April 23rd, 2004, 09:55 PM   #11
rafael
- -

Strategia Rozwoju Narodowego Produktu Turystycznego - Miasta Stołecznego Warszawy "Trakt Królewski" do 2013 roku.

Old April 23rd, 2004, 10:01 PM   #12
arturranto
...

Likes (Received): 0

Ja bym calkiem wypierdzielil stamtad samochody. Podoba mi sie idea centum miasta bez spalin i halasu, za to z duza iloscia zieleni. Ale takie idee sa obecnie uwazane za pomylone. A szkoda.
arturranto no está en línea   Reply With Quote
Old April 23rd, 2004, 10:07 PM   #13
rafael
- -

Quote:
Originally Posted by arturranto
Ja bym calkiem wypierdzielil stamtad samochody. Podoba mi sie idea centum miasta bez spalin i halasu, za to z duza iloscia zieleni. Ale takie idee sa obecnie uwazane za pomylone. A szkoda.
No bez przesady! Do różnych urzędów, instytucji czy pracy w centrum też trzeba jakoś czasem dojechać. Niektóre ulice można zamknąć, ale nie całe centrum miasta.

Old April 23rd, 2004, 10:31 PM   #14
lukay
Registered User

lukay's Avatar

Likes (Received): 82

Czy niebylo by bardziej estetycznie zamiast autobosow dac tam jakis zabytkowy tramwaj?
lukay no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2004, 12:52 AM   #15
SoboleuS
Homo Masoviensis

SoboleuS's Avatar

Likes (Received): 6877

Szkoda że dopiero za rok ale i tak:
Moim zdaniem dopiero jak ten remont zostanie skończony to będzie można powiedziec że W-wa wkroczyła do Europy

A oto stan dzisiejszy:

SoboleuS no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2004, 09:30 AM   #16
JPS
Expert

JPS's Avatar

I jeszcze jedno ujęcie projektu, z odbudowanym Pałacem Karasia...

http://www.pbase.com/image/28258340
Old April 24th, 2004, 10:23 AM   #17
artoor
Registered User

artoor's Avatar

Likes (Received): 66

Każdy, kto widział Krakowskie Przedmieście powie, że potrzebuje
remontu. Ale miasto, to jeden organizm. Nie można zamykać przejazdu
ważnym traktem, a jednocześnie rezygnować z programu Park&Ride,
nie budować dużych parkingów w centrum, nowych linii tramwajowych
itp. Komunikacyjnie Warszawa jest zbyt opóźniona, żeby wystarczył jej
drobny face lifting.
artoor no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2004, 10:30 AM   #18
michau
Boxes rule

michau's Avatar

Likes (Received): 1658

Quote:
Originally Posted by JPS
I jeszcze jedno ujęcie projektu, z odbudowanym Pałacem Karasia...

http://www.pbase.com/image/28258340
Fajnie to wyglada

Quote:
Originally Posted by SoboleuS
Moim zdaniem dopiero jak ten remont zostanie skończony to będzie można powiedziec że W-wa wkroczyła do Europy
Ale z ciebie optymista Moim zdaniem, to jeszcze nie bedzie wkroczenie, a dopiero pierwszy krok we wlasciwym kierunku... Do pelnego wkroczenia (wjazdu ) przydalaby sie jeszcze autostrada, szybka kolej, wygodny transport na lotnisko, obwodnica, zintegrowana siec metra i kolei podmiejskiej, odebranie placow miejskich samochodom i oddanie ich ludziom, odebranie chodnikow samochodom, rozbudowanie sieci sciezek rowerowych, porzadny stadion, centrum konferencyjne oraz centrum handlowe z prawdziwego zdarzenia (domy towarowe przy deptakach w centrum miasta)...

Sorry, ale musialem sie wyzyc. Juz mi ulzylo
michau no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2004, 01:23 PM   #19
anakin

Ja bym prywatne samochody wyrzucil z traktu królewskiego. Jezdnia powinna zostac jest tu palac prezydencki, wiec samochody dla VIPów zostana. Ale tak na Krakowskim Przemiesciu jak Nowym Swiecie powinno sie ograniczyc do autobusów i wlasnie pojazdów VIPów.
Gdyby jeszcze [przy okazji odnowiono fasady instytucji naukowych na Krakowskim Przedmiesciu byloby cudnie..
pozdr
Old April 24th, 2004, 01:25 PM   #20
duzer
Registered User

Likes (Received): 56

Quote:
Originally Posted by arturranto
Mnie rowniez pociaga wizja Traktu Krolewskiego bez samochodow, ale to wizja nierealna przede wszystkim dlatego, ze przy tej ulicy miesci sie sporo waznych instytucji, do ktorych czasem trzeba dojechac - Palac Namiestnikowski, Uniwersytet Warszawski, Hotel Bristol itd.

Zwezenie jezdni i likwidacja wiekszosci parkingow (mam nadzieje, ze schowanie pod ziemie a nie po prostu likwidacja) to moim zdaniem rozsadny kompromis pomiedzy funkcjami uzytkowa, reprezentacyjna i rekreacyjna ulicy.

Zastanawialem sie nad brakiem sciezek rowerowych ale przy tej ulicy to chyba dobry wybor
duzer no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
krakowskie przedmieście, stare miasto, varsovia, warsaw, warszawa

Thread Tools

Posting Rules