[Kraków] Forumowe małe projekty - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa > Akcje i petycje

Akcje i petycje Akcje forumowiczów w sprawie budowy dróg

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old May 23rd, 2019, 11:13 PM   #41
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Likes (Received): 702

Sorry, że tak późno.

Quote:
Originally Posted by wasza wysokość View Post
Pas do skrętu w prawo z Prądnickiej skróciłbym o połowę, bo i tak wystarczy, a więcej miejsca dał dla lewoskrętu we Wrocławską. Buspas na Prądnickiej będzie chyba zbędny, skoro środkowy pas będzie rozwidlony na jazdę w lewo i osobno na wprost, bo na tym lewoskręcie za autobusem zawsze coś się jeszcze zmieści i więcej aut przejedzie.
Żeby wydłużyć lewoskręt we Wrocławską z Prądnickiej/łącznika, trzeba by:

a. usunąć "bezkolizyjny" prawoskręt z Wrocławskiej,
b. z min. 1,5m uciąć chodnika od wschodu.

Jezdnia w tym miejscu wychodzi mi 11m, za wąska na 4 pasy, jeszcze biorąc pod uwagę manewr skrętu.

Quote:
edit: odnośnie ruchu rowerowego z ul. Długiej - od samych Plant odbywa się on siłą rzeczy po torowisku tramwajowym, więc dodatkowe 80 metrów nikogo nie zabije. Niezależnie od tego, czy chcemy zostawić jeden pas do skrętu w prawo (bo sekwencja), czy dwa, skasowałbym ten pas rowerowy z separatorem i zrobił od skrzyżowania z Helclów dwa pełnoprawne pasy drogowe, uwalniając w ten sposób tramwaje. Rowerzystów natomiast zostawiłbym na torowisku aż do momentu tego rozszerzenia przed samym skrzyżowaniem, w którym następuje w tym momencie rozwidlenie jednego pasa. Tam pas rowerowy schodziłby z torowiska na prawo - miejsca jest na tyle - żeby rowerzyści nie blokowali tramwaju wjeżdżającego na przystanek. Podobna sytuacja ma miejsce na ulicy Starowiślnej, gdzie rowerzyści jadą około 90m po torowisku, a potem są odsyłani na ścieżkę.

https://www.google.com/maps/@50.0576...7i13312!8i6656
Coś takiego mi wychodzi. Trochę karkołomne i skomplikowane, moim zdaniem - i dla rowerzystów (zmiana pasa ruchu i obserwacja za siebie na torowisku) i dla kierowców (trudność w przejechaniu lewym pasem, dziwne manewry rowerzystów). Oryginalne rozwiązanie wydaje mi się czytelniejsze.

kbieniu7 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 24th, 2019, 01:02 AM   #42
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Likes (Received): 1680

Późno to nic, ale wybrałem wariant B - ze skrętem w lewo z łącznika Gapiłem się teraz na ten plan i nie wiedziałem o co mi chodzi, a to w wariancie B lewoskręt we Wrocławską wydawał mi się za krótki. Przedstawię graficznie, żeby nie było nieporozumień, bo godzina późna

Tam gdzie jest strzałka z podpisem "możliwa korekta krawężnika i geometrii" to ta korekta byłaby chyba konieczna, żeby autobusy mogły się tam swobodnie składać do skrętu na pętlę.

Natomiast co do rozwiązania rowerów na Długiej, przede wszystkim dwa pasy i możliwość jazdy z lewego na wprost, a na torach sierżanty do ominięcia korka. Po skasowaniu dzisiejszego pasa rowerowego zmieszczą się dwa samochodowe, a od momentu rozszerzenia ulicy, 2 samochodowe plus rowerowy. Ciężko mi to narysować na tej planszy, którą wrzuciłeś, bo za mało tam punktów odniesienia. Na dowód jednak, że dwa pasy przy dzisiejszym zwężonym chodniku zmieszczą się spokojnie, choć nie wiem, czy legalnie:

https://www.google.pl/maps/@50.07326...7i13312!8i6656

To zwężenie chodnika w imię świętej przepustowości zostało tak naprawdę zmarnowane tym pasem rowerowym. Po kliknięciu na datę po lewej w górnym rogu można ją zmienić i sobie porównać.

https://www.google.pl/maps/@50.07236...7i13312!8i6656

Po zerknięciu do przepisów stwierdzam, że jest to raczej niewykonalne, bo ścieżka rowerowa musi mieć 1,5m, pasa drogowego wyjątkowo 2,75m, a na wylocie z Długiej mamy w tym momencie 2 pasy po 3m, więc trzeba by jeszcze metr chodnika zabrać, żeby był bezkolizyjny pas rowerowy. Czyli się nie da.

W takim razie tak czy inaczej usunąłbym ten bezużyteczny pas rowerowy, zrobił dwa pasy w prawo, a z tego lewego, rowerzyści mogliby jechać na wprost. Jeszcze jednak przemyślę tę kwestię o bardziej rozsądnej porze.
wasza wysokość no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 12:28 PM   #43
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Trochę nam się robi skomplikowana sytuacja pierwszeństwa na wylocie z łącznika (pierwszeństwo nad rowerzystami i ustępowanie samochodom z Prądnickiej)... Ale ok, może tam spece coś wymyślą (pierwszeństwo dla rowerzystów od ATW?)

Co do tego pasu rowerowego - tam jest właśnie dość wąski chodnik. Wydzielony pas rowerowy nie powinien mieć 1,5m, węższe są uznawane za mało bezpieczne. Nie widzę tam za wiele miejsca na 2 x pas ogólny + rowerowy. A nawet jeśli, to mogą nie być efektywnie wykorzystywane (za krótki odcinek by samochody zajmowały sprawnie oba pasy).
Dałbyś radę to rozrysować swoją wizję?

Ciekawą propozycję podał ggrafik w ogólnym wątku o krakowskiej infrastrukturze drogowej. Można by faktycznie się wybrać, przedstawić ten i może kilka innych projektów (mam pomysły dot. Nowohuckiej i Stojałowskiego). Ja bym mógł pójść, są chętni?

Quote:
Originally Posted by ggrafik View Post
Proponowałbym umówienie się na spotkanie Robiłem to osobiście już kilka razy, z różnymi osobami w zależności od potrzeby i nie było z tym jakiegoś dużego problemu. Więcej czasu, spokojna rozmowa i nie jest się traktowanym jako kolejna osoba z jakimś problemem tylko, jako że stoi się twarzą w twarz, to jest się traktowanym poważnie i z zainteresowaniem.
Old May 24th, 2019, 03:19 PM   #44
vtorek
Registered User

vtorek's Avatar

Likes (Received): 2364

Jaki masz pomysł na Nowohucką?
vtorek no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 07:42 PM   #45
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Quote:
Originally Posted by vtorek View Post

Jaki masz pomysł na Nowohucką?
Tak na szybko:

https://i.imgur.com/LVbvgm5.png

Jadąc ul. Powstańców Wielkopolskich od Wielickiej, autobusy zjeżdżają na dolny poziom skrzyżowania z Klimeckiego/Kuklińskiego. Często niestety tworzą się tam długie kolejki samochodów chcących skręcić w lewo w Klimeckiego. Autobusy muszą stać w tym korku (chyba nawet i kilkanaście minut), podczas gdy inne samochody jadące również w stronę Nowej Huty sobie radośnie śmigają górą, po estakadzie.

Proponuję, by przesunąć nieco chodnik po południowej stronie i wykorzystać pas zjazdowo-rozbiegowy jako buspas. Dzięki temu autobusy miałyby szansę ominąć kolejkę pojazdów zjeżdżających na dolny poziom skrzyżowania. Przed samym skrzyżowaniem jest odrębny pas autobusowy (ktoś szczęśliwie o nim pomyślał), do którego nasz buspas by się wpinał. Praktycznie zero strat dla samochodów osobowych.

Myślałem też nad rozwiązaniem podobnym nieco do tego, na ul. Marii Konopnickiej na wysokości przystanku Ludwinów w kierunku Matecznego - do zaimplementowania za estakadą w stronę Wielickiej, Tak by prawy skrajny pas był dla autobusów (ale tutaj wymaga to sporo przeróbek i mądrego zaprojektowania by zapewnić bezpieczeństwo przy (niestety) wyższych prędkościach).

Nowohucka-Powstańców Wielkopolskich jest ciągiem, który cały stoi w korku. Autobusy tam nawet nie tyle nie mają przewagi nad samochodem, co nawet tracą (przez zjazdy na dół estakad). Przydałoby się tam dobudować buspasy do jezdni zwłaszcza, że na sporym odcinku jest to możliwe - wystarczająco miejsca oraz szeroki pas drogowy.

Klimeckiego -> Saska (trzeba by zabrać część terenu ogródków działkowych, lub przesunąć nieco jezdnię)
Zjazd z Mostu -> Saska (trzeba by zabrać część terenu ogródków działkowych, lub przesunąć nieco jezdnię)
Ciepłownicza -> Rondo Dywizjonu 308 (dużo miejsca, szeroki pas drogowy)
Rondo Dywizjonu 308 -> Ciepłownicza (dużo miejsca, szeroki pas drogowy)

Buspasy nie jest to niestety już mały projekt, ale i tak stosunek zysk/cena wypada korzystnie. Obecnie ten ciąg jest okropny dla komunikacji miejskiej, mógłby zapewniać ominięcie centrum i połączenie Podgórza z Nową Hutą (sporo jest nowych biurowców przy tej trasie), ale obecnie szybciej jest tramwajem przez al. Pokoju lub Mogilską...

MacOlej liked this post
Old May 25th, 2019, 06:04 PM   #46
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Quote:
Originally Posted by kbieniu7 View Post
Trochę nam się robi skomplikowana sytuacja pierwszeństwa na wylocie z łącznika (pierwszeństwo nad rowerzystami i ustępowanie samochodom z Prądnickiej)... Ale ok, może tam spece coś wymyślą (pierwszeństwo dla rowerzystów od ATW?)
Racja, rysowałem na szybko i namieszałem. Raczej pierwszeństwo dla rowerzystów, natomiast tego lewoskrętu nie wypuszczałbym tak od razu, tylko z małym odseparowaniem. Docelowo lądujemy na skręcie w lewo. Większość aut będzie zmieniała tylko jeden pas - na środkowy, żeby używając łącznika móc z ATW skręcić w Długą, co jak ktoś tu zauważył jest powszechne.

Zastanawia mnie jeszcze tylko kwestia tego, czy nie ma żadnych autobusów, które musiałyby jeździć z Długiej na wprost, ale chyba takich nie ma. Są jednak niestety dwie linie nocne - 608 i 618. Czy są jakieś jeszcze zaraz sprawdzę. Wspomniane jednak da się poprowadzić tam trochę inaczej, o czym niżej.

Quote:
Co do tego pasu rowerowego - tam jest właśnie dość wąski chodnik. Wydzielony pas rowerowy nie powinien mieć 1,5m, węższe są uznawane za mało bezpieczne. Nie widzę tam za wiele miejsca na 2 x pas ogólny + rowerowy. A nawet jeśli, to mogą nie być efektywnie wykorzystywane (za krótki odcinek by samochody zajmowały sprawnie oba pasy).
Dałbyś radę to rozrysować swoją wizję?
Tak czy inaczej, jeśli chcielibyśmy puścić rowery inaczej niż teraz, potrzebny jest dodatkowy sygnalizator - jak na Starowiślnej - osobny dla rowerów. Moglibyśmy go zatem zrobić przy samym skrzyżowaniu na tej wolnej przestrzeni, żeby nie wpychać rowerzystów z torowiska na pas dla aut, tylko przepuścić ich przez torowisko aż do samego skrzyżowania. gdzie mamy spory fragment jezdni w ogóle nieużywany. Nie jest to już taka kosmetyczna zmiana, ale wydaje mi się, że byłaby bardzo dobra. Można by było wykorzystać sygnalizator, który obecnie jest dla kierunku z Długiej na wprost - przenieść go bliżej, przekręcić w stronę rowerów, co by nie trzeba było rozkopywać drogi, a tam dać znak stop na wszelki wypadek i myślę, że zdałoby to egzamin. Przejazd przez tory rowerem byłby pod większym kątem, przez co bezpieczniejszy niż ten zjazd z Długiej na pas rowerowy - mówię z doświadczenia.

Tylko to wszystko ma sens, jedynie jeśli zmieszczą się dwa pasy samochodowe między torami a chodnikiem. Z pomiarów na google maps wynika jednak, że tam jest jakieś 5,30m, od krawężnika do linii, czyli brakuje 20cm, żeby dało się tam zrobić 2x2,75m. Z moich pomiarów na street view linijką na ekranie wygląda na to, że można tam ugrać w stronę torowiska jeszcze jakieś 25cm. Wiadomo, że to mało naukowa metoda, ale gołym okiem zresztą widać, że miejsca jest sporo - samochody stojące na lewym pasie jeszcze na wysokości separatora z pasem rowerowym mają jeszcze ogromny zapas do tramwajów.

Zakładając zatem, że od skrzyżowania z Helclów zmieszczą nam się 2 pasy drogowe, prezentuję opcję najprostszą. Zastanawia mnie tylko, kto powinien mieć pierwszeństwo - rowery, czy tramwaje jadące od przystanku. Przecięcie rowerem skręcających:

Dostrzegłem jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie umożliwiające skręt z Długiej w ATW, co również odciążyłoby wylot z niej i odkorkowało tramwaje. Mianowicie w Długą od północy mało kto wjeżdża, mamy tam też możliwość skrętu z ATW. Wcześniej też jest możliwość skrętu z ATW w tę jednokierunkową. A co gdyby odwrócić jej kierunek?

Oto jakie widzę w tym rozwiązaniu zalety:
+ Możliwość skrętu z Długiej w lewo w ATW
+ Możliwość bezpośredniej relacji - Długa - Śląska, w efekcie Lubelska, Mazowiecka, Wrocławska, etc.
+ przeniesienie części dotychczasowego ruchu Długa - północ na tę ulicę - zmniejszenie korka na Długiej na torowisku tramwajowym
+ Możliwość jazdy w kółko wokół Nowego Kleparza w poszukiwaniu parkingu
+ ze Śląskiej i tak się tam dostaniemy, tylko bardziej okrężną drogą
+ Helclów i Szlak też na tym zyskają

Jeśli chodzi o minusy, wspomniane linie 608 i 618, na których trasę znalazłem remedium. Czerwone okręgi to potencjalne przystanki dla kierunku na południe - myślę, że w nocy nie stanowiłyby one problemu.

Gdyby ta zmiana kierunku ulicy była skuteczna w rozładowaniu korka w okolicach tramwaju na Długiej, moglibyśmy zrobić jeszcze taki wariant, bez rowerów na torach. Pas rowerowy do jazdy na wprost zrobić z lewej strony, z zatrzymaniem przed torami, a do skrętu w prawo z Długiej i potencjalnie w łącznik jeden prawoskręt i tym samym móc puszczać w jednej sekwencji ruch z Prądnickiej w lewo i z Długiej w prawo bo mamy wtedy pasy 2 + 1. Pytanie tylko jak byłoby wtedy z trudnością dostania się z Długiej na łącznik, bo byłaby przeplatanka na tych 50 metrach Niby z powodu możliwości skrętu z Długiej w ATW i przejazdu Śląską, Lubelską do Mazowieckiej i Wrocławskiej liczba aut jadących z Długiej na nawrotkę i przejazdu na północ będzie mniejsza, ale na tak krótkim odcinku to może być karkołomne zadanie dostać się z prawego na lewy pas.

kbieniu7, MacOlej liked this post

Last edited by wasza wysokość; May 25th, 2019 at 11:53 PM.
Old May 26th, 2019, 12:43 AM   #47
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Powprowadzam kolejne poprawki na planszę z naszym rozwiązaniem przy łączniku. Jeśli zaś chodzi o rowery z Długiej:

Quote:
Tak czy inaczej, jeśli chcielibyśmy puścić rowery inaczej niż teraz, potrzebny jest dodatkowy sygnalizator - jak na Starowiślnej - osobny dla rowerów. Moglibyśmy go zatem zrobić przy samym skrzyżowaniu na tej wolnej przestrzeni, żeby nie wpychać rowerzystów z torowiska na pas dla aut, tylko przepuścić ich przez torowisko aż do samego skrzyżowania.
Tramwaje mają osobną fazę od ruchu ogólnego. O ile teoretycznie możliwy byłby przejazd rowerów po torowisku do skrzyżowania, tak potrzebne jest osobne miejsce oczekiwania.

Quote:
O ile sprytne wykorzystana przestrzeń, to jestem przekonany, że coś takiego jednak nie przejdzie. A biorąc pod uwagę Twoje wyliczenia, to widać, że raczej ciężko tam jest. Ja bym pozostał przy naszym dotychczasowym wariancie, już z pasem rowerowym i śluzą. Alternatywa to zjazd na chodnik (jest tam już taki) i kontynuacja przejazdem rowerowym wzdłuż przejścia dla pieszych, ale będzie to rodzić kolizje z pieszymi.

Quote:
Hmm, w sumie też ciekawe rozwiązanie, ale to właściwie jako alternatywa. Obecnie z Długiej już i tak się nie da skręcić w lewo w stronę pl. Inwalidów. A chyba nie ma też specjalnie nawrotki w okolicy? Mógłbyś ją opisać osobno?

Quote:
Zastanawia mnie jeszcze tylko kwestia tego, czy nie ma żadnych autobusów, które musiałyby jeździć z Długiej na wprost, ale chyba takich nie ma. Są jednak niestety dwie linie nocne - 608 i 618. Czy są jakieś jeszcze zaraz sprawdzę. Wspomniane jednak da się poprowadzić tam trochę inaczej, o czym niżej.
Tak jak wspomniałeś, linie nocne. Ale one chyba dałyby radę przez nawrotkę?

Tak czy inaczej, ja bym już był za tym, by zebrać to wszystko do kupy. Główny opis + załączniki (plansze), trochę możemy przyspieszyć, co by się może udało jeszcze inne jakieś projekty przedyskutować Np. proponowane przez Ciebie na samym początku wydłużenie buspasa na ul. Focha.
Old May 30th, 2019, 06:35 PM   #48
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Zacząłem pisać opis, bo tutaj z powodu database erroru nie za bardzo się dało. Czerwiec będę miał dość mocno zajęty, więc nic nie obiecuję, natomiast lipiec już luźniejszy i wtedy na pewno będę mógł działać bardziej.

Quote:
Tramwaje mają osobną fazę od ruchu ogólnego. O ile teoretycznie możliwy byłby przejazd rowerów po torowisku do skrzyżowania, tak potrzebne jest osobne miejsce oczekiwania.
Miejsce zatrzymania byłoby już za torami, przed przejściem dla pieszych. Przejazd przez same tory byłby obarczony koniecznością ustąpienia tramwajowi, który jedzie od przystanku w Długą, tylko wtedy wstrzymywalibyśmy tramwaj, który potencjalnie mamy za plecami, jednak tylko na kilka sekund. Druga opcja, kontrowersyjna, czyli tramwaj jadący z przystanku w Długą ustępuje pierwszeństwa rowerzyście, dzięki czemu ten przejeżdża przez tory i nie blokuje tramwaju, który ma za plecami.

Nie sądzę jednak, żeby był tam aż taki ruch rowerowy, żeby powodował utrudnienia. No i jeden rower blokujący tramwaj jedynie o sekwencję świateł to nadal lepiej niż tory zastawione autami.

Quote:
Tak jak wspomniałeś, linie nocne. Ale one chyba dałyby radę przez nawrotkę?
Obecnie jest tam nakaz jazdy prosto z wyłączeniem linii nocnych MPK - tako rzecze tabliczka pod znakiem. Od jednego pasa do drugiej na wysokości nawrotki jest jakieś 26m, solaris urbino 18 ma średnicę zawracania maksymalnie jakieś 24m w zależności od wersji. Wydaje mi się, że nie stanowiłoby to większego problemu przy odpowiednim wyprofilowaniu, zwłaszcza w nocy.

Przeglądając stare street view rzuciło mi się w oczy, że na wysokości Lubelskiej było kiedyś przejście dla pieszych:

https://www.google.com/maps/@50.0744...7i13312!8i6656

Konfiguracja 2+1 bez żadnej wysepki nie była pewnie zbyt bezpieczna, no i przejście tamowało też pewnie ruch, bo dla pieszych było bardzo wygodne. Pomyślałem, że może dałoby się je przywrócić w jakiejś ambitniejszej i bezpieczniejszej wersji i wymyśliłem dwie opcje wykorzystujące tę nowo powstałą powierzchnię wyłączoną z ruchu. Może któraś się nada, jako wariant dodatkowy. Oczywiście dużo łatwiej by było takie rozwiązanie tam wprowadzić, gdyby ten chodnik do możliwej korekty faktycznie sporo skorygować.

Bardziej skłaniałbym się ku wariantowi drugiemu, bo jadąc od Prądnicką lewym pasem mamy zakręt przed przejściem, jakieś auto może zasłaniać, więc wysepka byłaby bezpieczniejsza. Co do kwestii rowerów, trochę się sprawa komplikuje, mamy dwa razy ustąp pierwszeństwa wobec aut. Myślę jednak, że mogłoby to działać z powodzeniem. Zostawiając kolejno 6m na 2 pasy ruchu, 2m na wysepkę, 1,5m na jednokierunkową drogę rowerową oraz po 3m szerokości na wyjazd z Łącznika w każdą stronę, bez korekty krawężników mieści się trójkąt 15m^2.

Last edited by wasza wysokość; May 30th, 2019 at 08:13 PM.
Old May 31st, 2019, 12:42 PM   #49
MacOlej
Registered User

Likes (Received): 72

Jako rowerzysta nie widzę w praktyce tej kumulacji ustąp+przejście+ustąp. Zbyt duże ryzyko błędu lub zagapienia się, poza tym duża ilość pieszych będzie wlewać się na pas rowerowy. Albo rowerzyści czekający przed drugą linią zatrzymania będą stać na pasach i blokować pieszych.
MacOlej no está en línea   Reply With Quote
Old June 1st, 2019, 08:25 PM   #50
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Dokładnie, to jest raczej dość skomplikowane miejsce. Zarówno mało miejsca, jak również i niebezpieczne dla pieszych przekraczanie dwóch pasów ruchu, jeszcze na obszarze, gdzie kierowcy są zajęci wszystkim innym dookoła. Wyspa azylu tam raczej nie wejdzie, za mało miejsca. Byłoby to bardzo wygodne dla pieszych, ale biorąc pod uwagę newralgiczność tego miejsca, darowałbym sobie je.

Quote:
Zacząłem pisać opis, bo tutaj z powodu database erroru nie za bardzo się dało. Czerwiec będę miał dość mocno zajęty, więc nic nie obiecuję, natomiast lipiec już luźniejszy i wtedy na pewno będę mógł działać bardziej.
Spoko, dla mnie lipiec też będzie bardziej luźny. Wtedy się coś pomyśli, jak to składać

Quote:
Miejsce zatrzymania byłoby już za torami, przed przejściem dla pieszych. Przejazd przez same tory byłby obarczony koniecznością ustąpienia tramwajowi, który jedzie od przystanku w Długą, tylko wtedy wstrzymywalibyśmy tramwaj, który potencjalnie mamy za plecami, jednak tylko na kilka sekund. Druga opcja, kontrowersyjna, czyli tramwaj jadący z przystanku w Długą ustępuje pierwszeństwa rowerzyście, dzięki czemu ten przejeżdża przez tory i nie blokuje tramwaju, który ma za plecami.
To byłoby niedopuszczalne przepisami (strumienie kolizyjne o niedopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch), a abstrahując od przepisów - zbyt skomplikowane, niejasne i niebezpieczne. Wszystko to jest w ramach jednego skrzyżowania. Naprawdę, rowerzyści potrzebowaliby tu miejsca oczekiwania niekolizyjnego z tramwajem, przed torowiskiem.

wasza wysokość liked this post
Old July 31st, 2019, 03:23 PM   #51
wasza wysokość
Registered User

wasza wysokość's Avatar

Lipiec nie okazał się jednak luźny, za to sierpień już powinien jakoś za tydzień Wtedy już siadam na poważnie do opisu.

Natrafiłem jednak na taką ciekawostkę: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=111005

Ten plan praktycznie nic nie zmienia, ale uwzględnione zostały trasy rowerowe przy wylocie z Długiej.

kbieniu7 liked this post
Old September 21st, 2019, 06:09 PM   #52
kbieniu7
Registered User

kbieniu7's Avatar

Hej! Trochę przerwy w tym wątku jak widzę. Póki jeszcze Nowy Kleparz czeka na szlify, postanawiam odświeżyć Dziś z pomysłem na usprawnienie przejazdu dla autobusów na ul. Powstańców Wielkopolskich.

I. W STRONĘ NOWEJ HUTY

Jadąc w stronę nowej Huty, problemem jest kolejka pojazdów czekających do skrętu w lewo w ul. Klimeckiego.

Rozwiązanie jest dość proste - wystarczy ściąć i przesunąć kawałek chodnika przy centrum handlowym i poszerzyć zjazd do dwóch pasów. Dzięki temu, wykorzystując też pas zjazdowy do tegoż centrum, można stworzyć długi i ciągły pas dla autobusów, który wpinałby się w istniejącą śluzę autobusową przed skrzyżowaniem i pozwalałby ominąć kolejki. Tanie i skuteczne.

W stronę Huty 1/2

W stronę Huty 2/2

II. W STRONĘ PODGÓRZA

Tutaj jest większy hardkor... generalnie w stronę Podgórza to jeden wielki kocioł, którego przejazd może zająć chyba i kilkadziesiąt minut. Dramat... Łatwego rozwiązania nie ma, ale gdyby przesunąć chodnik i ścieżkę rowerową na wysokości stacji (tu chyba będzie trzeba wejść w jej teren, niestety), można by dorobić na krótkim odcinku dodatkowy pas specjalnie dla autobusów.

Inne pojazdy wyjeżdżające spod estakady musiałyby być na pasie kończącym się. Musiałby on mieć odpowiednią długość, gdyż niestety prędkości osiągane w tym miejscu są znaczne.

Buspas powinien mieć kontynuację co najmniej do najbliższych świateł tuż za wiaduktem kolejowym, chociaż idealnie mógłby i jeszcze dalej, bliżej skrzyżowania z Wielicką.

W stronę Podgórza 1/2

W stronę Podgórza 2/2

III. BUSPASY NA POZOSTAŁYCH FRAGMENTACH NOWOHUCKIEJ

Generalnie buspasy potrzebne są na całości tego ciągu. Aby nie zwężać tej drogi, która obecnie pełni de facto funkcję III obwodnicy, można by je dobudować. W niektórych miejscach (jak między Rondem Dywizjonu 308 a Centralną oraz Centralną i Ciepłowniczą) jest szeroki pas drogowy, w którym bez problemu można by zmieścić dodatkowy pas ruchu. Na odcinku od mostu Nowohuckiego do Saskiej oraz od Saskiej do Kuklińskiego chyba by była konieczność zabrania fragmentów okolicznych terenów - ogródków działkowych.

Nie byłoby to proste, ale w porównaniu do dużych inwestycji, które dzieją się w mieście, byłyby to małe pieniądze. Efekt zaś, mógłby być bardzo duży. Obecnie ten ciąg jest mocno antyautobusowy przez korki i estakady. Jednocześnie ma potencjał, by być szybkim obwodowym łącznikiem Łagiewnik i Podgórza z Nową Hutą. Dużo mieszkańców w okolicy, nowopowstające bloki, ale i sporo biur (rozrastająca się Bonarka, Klimeckiego, przy AWF, budujące się przy Tischnera) oraz dwie stacje kolejowe (Bonarka i Podgórze).

Komentarze mile widziane

wasza wysokość liked this post
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules