[Wrocław] Finanse, budżet i ekonomia - Page 32 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Inwestycje w Polsce > Śląsk > » Wrocław

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 2 votes, 5.00 average.
Old August 27th, 2019, 09:16 AM   #621
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 34030

Quote:
Sąd nakazał prezydentowi Wrocławia ujawnić listę urzędników, którym przyznał nagrody. Z uzasadnieniem, za co

Prezydent Wrocławia musi upublicznić imienną listę urzędników nagrodzonych w 2018 r. - orzekł wrocławski sąd administracyjny. I to z uzasadnieniem, za co dostali nagrody. Dotąd tej informacji odmawiano opinii publicznej

Lista ta ma zawierać imię i nazwisko, stanowisko, kwotę nagrody oraz uzasadnienie jej przyznania.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7...#s=BoxLoWrImg1
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old August 29th, 2019, 08:22 AM   #622
Lukas_wrocek
Żerniki

Lukas_wrocek's Avatar

Likes (Received): 19

Tak samo nie widziałem Dolnobrzeskiej i Wilkszyńskiej. One też wypadły?
Lukas_wrocek no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2019, 03:37 PM   #623
7873L
Registered User

7873L's Avatar

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by Lukas_wrocek View Post
Dolnobrzeska jest, ale tylko na krótkim odcinku od Średzkiej do Krępickiej i to dopiero w 2023.
Ciekawi mnie kiedy TBS planuje stawiać osiedle z etapu Leśnica IX. To kolejne ponad 300 mieszkań, a infrastruktura drogowa od lat bez zmian.

EDIT: z ciekawości zajrzałem do poprzedniego WPI, w którym już na rok 2015 zapisana była Poprawa nawierzchni ul. Dolnobrzeska od Średzkiej do Krępickiej

Last edited by 7873L; September 3rd, 2019 at 11:20 AM.
7873L no está en línea   Reply With Quote
Old August 29th, 2019, 06:52 PM   #624
rzet
Registered User

Likes (Received): 739

parodia nie miasto.
rzet no está en línea   Reply With Quote
Old September 4th, 2019, 04:32 PM   #625
panwalen
biedapieszy

panwalen's Avatar

Likes (Received): 2952

I dzięki temu, że szpital będzie przy obwodnicy dotrą do niego bez problemu.
panwalen no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2019, 12:11 PM   #626
radko1994
Ciekawy świata

radko1994's Avatar

Likes (Received): 695

Zerknąłem sobie na stronę urzędu miasta i oto co odkryłem.

Na koniec 2 kwartału 2019 r. finanse Wrocławia wyglądają następująco (wszystkie dane to wykonanie po pół roku)

- Dochody : 2 427 324 739 zł
- Wydatki : 2 189 014 600 zł
- Wynik budżetu: 238 310 138 zł nadwyżki

Wiadomo, że wydatki w drugiej połowie roku się rozkręcą (rozliczanie inwestycji), ale dochody wyglądają lepiej od planu. Jeżeli w drugiej połowie roku dochody byłyby podobne co w pierwszej to nawet przy wydatkach, wynoszących 100% planu, budżet byłby zrównoważony.

Rafis, 625, mlodyy1985, Szymon Ulhurski liked this post
radko1994 no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2019, 01:30 PM   #627
Rafis
WROCŁAW U/C

Rafis's Avatar

Likes (Received): 4874

Quote:
Originally Posted by radko1994 View Post
Zerknąłem sobie na stronę urzędu miasta i oto co odkryłem.

Na koniec 2 kwartału 2019 r. finanse Wrocławia wyglądają następująco (wszystkie dane to wykonanie po pół roku)

- Dochody : 2 427 324 739 zł
- Wydatki : 2 189 014 600 zł
- Wynik budżetu: 238 310 138 zł nadwyżki

Wiadomo, że wydatki w drugiej połowie roku się rozkręcą (rozliczanie inwestycji), ale dochody wyglądają lepiej od planu. Jeżeli w drugiej połowie roku dochody byłyby podobne co w pierwszej to nawet przy wydatkach, wynoszących 100% planu, budżet byłby zrównoważony.
Gdzie to widziałeś? Są jakieś bardziej szczegółowe dane z podziałem na źródła przychodów itp?
Ogólnie wzrost przychodów z PIT był założony bardzo skromnie w projekcie budżetu tj ledwie o 100 mln zł w porównaniu do 2018 roku. Podczas gdy wzrost w 2018 w stosunku do 2017 wyniósł 400 mln zł.

Trzeba jednak pamiętać, że zniesiono PIT dla osób do 26 roku życia, a od października PIT spada do 17% z 18%. To z pewnością wstrzyma na chwilę dynamikę wzrostu przychodów z PIT.
Rafis no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2019, 02:09 PM   #628
Chuckster
Registered User

Likes (Received): 5017

http://bip.um.wroc.pl/artykul/839/40...kwartal-2019-r

radko1994 liked this post
Chuckster no está en línea   Reply With Quote
Old September 8th, 2019, 02:45 PM   #629
radko1994
Ciekawy świata

radko1994's Avatar

Już jest odpowiedź.
Old September 25th, 2019, 01:19 PM   #630
7873L
Registered User

7873L's Avatar

Likes (Received): 41

Quote:
Originally Posted by Lukas_wrocek View Post
Miasto odpowiedziało na wniosek o udostępnienie informacji publicznej;
http://bip.um.wroc.pl/informacja-pub...iosek-892-2019

Niestety wartość udzielonej informacji dotyczącej przebudowy ul. Dolnobrzeskiej jest zerowa; "Ostateczne decyzje odnośnie terminu realizacji i zakresu prac zostaną podjęte po opracowaniu dokumentacji projektowej". W maju była informacja, że zakończenie prac projektowych spodziewane jest w listopadzie b.r. (nie wiadomo czy ten termin jest nadal aktualny).
Chyba sami jeszcze nie wiedzą, czy i kiedy na przebudowę Dolnobrzeskiej wygospodarują środki
7873L no está en línea   Reply With Quote
Old October 7th, 2019, 12:25 PM   #631
mlodyy1985
Registered User

Quote:
Jak idzie oddłużenie lokatorów mieszkań komunalnych we Wrocławiu? Po trzech miesiącach urzędnicy odnotowali 847 wniosków.

Program restrukturyzacji długów lokatorów mieszkań komunalnych zaczął obowiązywać we Wrocławiu 1 lipca. Przygotowano go by „pomóc zadłużonym, ochronić ich przed eksmisją, utrwalić nawyk terminowego wnoszenia opłat i zwiększyć wpływ gminy za korzystanie z nieruchomości komunalnych”.
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/...j8YWBqKGTP4JXo
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.
Old October 7th, 2019, 02:45 PM   #632
macrose
Registered User

Likes (Received): 1980

del
macrose no está en línea   Reply With Quote
Old October 9th, 2019, 08:29 PM   #633
mlodyy1985
Registered User

del
Old November 6th, 2019, 01:09 AM   #634
radko1994
Ciekawy świata

radko1994's Avatar

Na koniec 3 kwartału 2019 r. finanse Wrocławia wyglądają następująco

- Dochody : 3 650 783 673 zł
- Wydatki : 3 452 979 750 zł (majątkowe: 439 561 958 zł)
- Wynik budżetu: 197 803 923 zł nadwyżki

Inwestycji do rozliczenia chyba nie ma na tyle, żeby w czwartym kwartale to ściągnęło budżet pod kreskę. Prognozuję zrównoważony budżet za cały rok (pamiętam o zmianach w PIT). Zobaczymy czy zgadłem. Chyba jednak jestem zbytnim optymistą, ale raz się żyje.

Ciekawe są zmiany planów budżetowych. Planowane dochody wzrosły o ok. 39 mln zł w porównaniu do zeszłego kwartału (widać, podobnie jak ja, władze Wrocławia nie boją się zmian w PIT). Planowane wydatki też wzrosły o taką samą kwotę, więc deficyt planowany ma wynieść bez zmian 230 mln zł. Jednak wydatki majątkowe spadły o ok. 124 mln zł. Kłaniają się opóźnienia w realizacji. Mocno zatem rosną wydatki bieżące (Podwyżki dla nauczycieli? Urealnienie skali wypłat z programu 500+ na pierwsze dzieci w rodzinie?). Trudno powiedzieć.

625, G_s_G liked this post
Old November 6th, 2019, 10:38 AM   #635
mlodyy1985
Registered User

Zawsze większość inwestycji jest rozliczana w IV kwartale, więc różnica między dochodami a wydatkami się zmniejszy-to po pierwsze. Po drugie, odczuwalne będą zmiany w PIT(w tym roku może z 30-40 mln zł ; w przyszłym to będzie kilka razy więcej+ wyższe wydatki na edukację). Dlatego ta nadwyżka zniknie, ale deficyt nie powinien przekroczyć limitu a IMO będzie może w zaledwie połowie. Przynajmniej dług miasta spada

Tak, wyższe wydatki bieżące to na pewno wypłata pińcet na pierwsze dziecko oraz podwyżki. Wydatki majątkowe, inwestycyjne będą się rozkręcać.

Jeśli ma być zachowane tempo inwestycji, realizowane obietnice wyborcze i inne zobowiązania to trzeba (w kontekście ubytku około 150 mln zł z PIT w przyszłym roku) szukać innych źródeł finansowania.
Old November 6th, 2019, 01:06 PM   #636
Rafis
WROCŁAW U/C

Rafis's Avatar

Likes (Received): 4874

Zmiany w PIT dotkną miasta dopiero za dwa lata. Tak przynajmniej pisali w jakimś artykule tj. jest jakiś 2 letni okres przejściowy.
Rafis no está en línea   Reply With Quote
Old November 6th, 2019, 01:15 PM   #637
mlodyy1985
Registered User

Nie do końca. Już w przyszłym roku będzie mniej niż byłoby normalnie wpływów z PIT. One rosły o 150-200 mln zł a na 2020 ma być zaledwie o 50 mln więcej niż w 2019.
Old November 16th, 2019, 07:05 PM   #638
mlodyy1985
Registered User

Jest dostępny projekt budżetu na przyszły rok, punkt nr 6 http://bip.um.wroc.pl/artykul/769/42...9-r-godz-11-00

Dochody 5,307 mld zł
Wydatki 5,617 mld zł
Inwestycje 787 mln zł

Quote:
Wydatki na rok 2020 zostały zaplanowane w wysokości 5 617 mln zł, z czego na realizację zadań bieżących przeznaczono 4 758 mln zł, a na zadania inwestycyjne kwotę 787 mln zł. Rok 2020 jest kolejnym rokiem, w którym planuje się wysokie nakłady w obszarze oświaty (1 455 mln zł), pomocy społecznej i rodziny (1 184 mln zł, w tym zwiększenie środków na Program „Rodzina 500+” o kwotę 475 mln zł), a także transportu (1 091 mln zł), obejmującego również wydatki na podnoszenie bezpieczeństwa na drogach publicznych, a także tworzenie przyjaznych rowerzystom i pieszym przestrzeni publicznych. Do najważniejszych priorytetów w rozwoju społeczno – gospodarczym Miasta, mających odzwierciedlenie w planowanych wydatkach na 2020 r., należą transport zbiorowy oraz program wymiany źródeł ogrzewania.

Na polepszenie funkcjonowania komunikacji zbiorowej we Wrocławiu przeznaczono kwotę 468 mln zł (wzrost o kwotę 62 mln zł). Na „Miejski program wymiany źródeł ogrzewania” w ramach wydatków inwestycyjnych zaplanowano 43.776.230 zł. Wysokie nakłady finansowe w zakresie wydatków inwestycyjnych zaplanowano na zadania „Zintegrowany System Transportu Szynowego w Aglomeracji i we Wrocławiu”, „Budowa wydzielonej trasy autobusowo - tramwajowej łączącej osiedle Nowy Dwór z Centrum Wrocławia”, „Budowa dróg rowerowych we Wrocławiu”, „Program ruchu Pieszego”, „Budowa i kompleksowa przebudowa szkół podstawowych, ponadpodstawowych i przedszkoli”.
Pamiętajmy, że zwiększenie środków na KZ pewnie po przejęciu utrzymania torowisk(jakiejś 20-25 mln zł). Zobaczymy jak zwiększy się stawka za wzkm.

Cieszy mnie, że wreszcie inwestycje tramwajowe stanowią sporą część wydatków (planowo ND,Popowice i ZSTS IV- pewnie most Chrobrego) łącznie koło 200 mln zł.

G_s_G, morcair liked this post
Old November 16th, 2019, 07:31 PM   #639
rzet
Registered User

Likes (Received): 739

800mln na inwestycje pod czas gdy "biedna i upadająca" Łódź:

https://uml.lodz.pl/aktualnosci/arty...45/2019/11/14/

O wiele mniejszy Gdańsk:

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci...t-n139702.html

i Kraków, który mocno odleciał budżetowo:
https://gazetakrakowska.pl/budzet-kr...ar/c3-14582555

Chociaż patrząc na ich założenia to ostre wzrosty przewidują..

Muszę poszukać porównania zadłużeń oficjalnych w TOP5...

pogaduchy, el.polako liked this post
rzet no está en línea   Reply With Quote
Old November 16th, 2019, 08:17 PM   #640
tomato99
Registered User

Likes (Received): 733

Szczecin ma dochodów 3mld i wydatków 1mld. Jeszcze niedawno mieliśmy porównywalny budżet z Krk, ale z roku na rok różnica jest większa. Różnica w inwestycjach między Łodzią a Wrocławiem kolosalna, ale nijak ma się to do mitu miasta biednego i bogatego.

Osobiście zastanawiają mnie te miliardy pompowane w edukacje, zobaczcie sobie jakie wydatki na tą gałąź mają inne miasta. Wiadomo edukacja ważna sprawa, ale żeby co roku łożyć tak kolosalne pieniądze?

Remontuje się kamienice, ale remontują je mieszkańcy z własnych funduszy składkowych. Chodniki w tym mieście to jakaś paranoja, na ulicy Piastowskiej jest z 5 różnych nawierzchni po jednej i kolejne 5 po drugiej, a ulica ma ze sto metrów. Jak ktoś przyjedzie do nas i zobaczy nasze drogi, to zastanawia się gdzie wylądował. Jakby porównać autobus z naszego miasta i z Warszawy po 10 latach eksplatacji, pewnie wyjdzie, że wiek naszego można szacować na kilka lat więcej. Wykolejenia tramwajów? a... wymieniać można, ale szkoda klawiatury. Ciągle się dziwie, dlaczego tak kocham to miasto...

rzet, radko1994 liked this post

Last edited by tomato99; November 16th, 2019 at 08:22 PM.
tomato99 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
budżet, ekonomia, wrocław, wroclaw

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules