Kenge patriotike shqiptare - Albanian patriotic music - Page 9 - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Forume Shtesė > Albanologjia

Albanologjia Albanian History, Culture, Folklore, Arts and Language.


Reply
 
Thread Tools
Old January 26th, 2019, 04:09 PM   #161
Capital T
Registered User
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 4,089
Likes (Received): 4412

Capital T no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old February 9th, 2019, 06:25 PM   #162
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old February 9th, 2019, 06:26 PM   #163
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505C'po ushton njaj det i zi
gjak shqiptari ka ven mi sy
Notojn plisat perbuz Tivarit
per t'ja humb faren shqiptarit
Cka ka deti qe s'po i perbin
shkum e gjak po u shkojn permi

Jane bashku mitana e shoka
jane mbet bregut e s'i han toka
Po cka tha njai djal i ri
qomja nanes ni cop mushkni

Ka dal n'koder e i pret nana
se i kan lan nuset e zana
Se i kan lan shtepit ne flak
qysh nga pragu tuj derdh gjak
Cka ka deti, cka ka Tivari
nga shtate here po vdes shqiptari

Po i mledh plumat ne gjoks te vet
as m'sa guri za s'po qet
Pale e pale si drut e zjarrit
hyne ne varrin e Tivarit
Kur t'i duhen djem shqiptarit
do t'i ngrisim te gjithe prej varrit
__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"

DyKikiriki liked this post
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old February 15th, 2019, 11:46 PM   #164
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old February 18th, 2019, 11:48 AM   #165
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,660
Likes (Received): 11531

Quote:
Historia e Besim Ndreces

Besim Adem Ndrecaj, dėshmor i kombit shqiptar u lind mė 10. 10. 1956 nė fshatin Maqitevė tė komunės sė Therandės (Suharekės), nė shėrbim tė Njėsitit Gueril ka qenė nga data 30. 12. 1991 nė Lėvizjen Guerile “Shqipet e Lirisė”; bie heroikisht nė altarin e lirisė mė datė 03. 05. 1995 nė Malsi tė Re. Komandanti i njėsitit gueril “Zjarri 002” Besim Ndrecaj duke mos pranuar dorėzimin e armės, nė vendin e tij tė punės nė Shirok, komandantit tė milicisė serbe famėkeqit Dragan Shoshkiq, Besimi i bie plumbė ballit duke i thėnė se vetėm kėshtu shqiptari e dorėzon armėn o biri shkinės, mėpastaj epilogu i kėsaj ngjarje rezulton me vrasjen e dy oficereve e disa ushtarėve ushtarako-policor nė Malėsi tė Re, kėshtu duke paguar veten shumfish me armė nė dorė bie heroikisht Besimi, luftėtari i lirisė qė ka fituar lavdinė me ēmimin e tė ndėrruarit jetė!

Me gjersisht...


ooooo N'Suharekė u na u ka ba nami
o mos osht gjall qaj Salih Shabani
besa bes o n'qat Malsi t're
trima t'mdhej o gjithėmon kan le
qe i rriti vet ky dhe
kapetana o gjithėmon tu preeeeeee

oooooo Trimni bani dhe pushk qiti
o kombit ton o ftyren ja zdriti
ish ky trim mooor nga Malsia
ku e ka o folen trimnia
ku jan rrit o burrat me za
e gjithmon o jan pre me shka eeee

ooooo kapetan di-qka du met than
o te shqiptart jo zakon su kan
armt e mbushne pa gjak mej lan
naqallnik ndal bre tu nxift jeta
se jep ar-men Besim Ndreca
per pa u kall flaaaaaak Suhareka

oooooo murr alltin o ja qiti tymin
o nven e vrau o njat shka katilin
shokt e shkaut kokan tmerru
a osht jet thon bre kryt me pshtu
ikshin vrap se i kapi tmerri
sikur pulat oooo nga skifteri

oooooo ateher trimi o u shku ne shpi
pershendet o me gru e me fmi
po iu thot fmie o lamtumir
ju u rritshi n'Kosovė t'lir
me dit sodit met pa mu
por vetveten shtrejt e kom pague

oooo lamtumir oj nan kosova
shum n'ket jet per ty u pervlova
n'burgje t'rana o rinin kalova
e me ne fund per ty un luftova
lamtumir moj Suharek
zullumqarin une jau kam hekeeee
__________________

Geographica liked this post

Last edited by Llapi 1; February 18th, 2019 at 11:55 AM.
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 9th, 2019, 08:42 PM   #166
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old March 12th, 2019, 02:39 PM   #167
DyKikiriki
Registered User
 
Join Date: May 2016
Posts: 251
Likes (Received): 138

Quote:
Originally Posted by Arbnor View Post


C'po ushton njaj det i zi
gjak shqiptari ka ven mi sy
Notojn plisat perbuz Tivarit
per t'ja humb faren shqiptarit
Cka ka deti qe s'po i perbin
shkum e gjak po u shkojn permi

Jane bashku mitana e shoka
jane mbet bregut e s'i han toka
Po cka tha njai djal i ri
qomja nanes ni cop mushkni

Ka dal n'koder e i pret nana
se i kan lan nuset e zana
Se i kan lan shtepit ne flak
qysh nga pragu tuj derdh gjak
Cka ka deti, cka ka Tivari
nga shtate here po vdes shqiptari

Po i mledh plumat ne gjoks te vet
as m'sa guri za s'po qet
Pale e pale si drut e zjarrit
hyne ne varrin e Tivarit
Kur t'i duhen djem shqiptarit
do t'i ngrisim te gjithe prej varrit
qe dy ore rrafsh jam ty degju
__________________

Arbnor liked this post
DyKikiriki no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2019, 08:59 PM   #168
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,660
Likes (Received): 11531Quote:
Heeej po filloj nji kang me knua
Nanė Malsi du m'ta kushtua
Besa e nderi bashk u rriten
Heeej dy shqiponjat fole ngriten

Pesqin' vjet me turk heu
Njiqin' vjet me shkja hej
Nuk u shuem kurr
As spaten c'me na ba
Kemi ruejt gjuh' e kemi ruejt flamur hej
Nuk jem ul ne gjuj
As nuk duhet mu largu kurr

Heeej shum jan kangt per ty te knueme
Pa drejtsieshtje e coptueme
Por nji dit dot bajm festim
Heeej kur shqiponjat bajn bashkim

Pesqin' vjet me turk heu
Njiqin' vjet me shkja hej
Nuk u shuem kurr
As spaten c'me na ba
Kemi ruejt gjuh e kemi ruejt flamur hej
Nuk jem ul ne gjuj
As nuk duhet mu largu kurr
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old April 26th, 2019, 08:25 PM   #169
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505E frymzume nga poezia e Fan Nolit:

O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi.

Fortesė shkėmbi tmerr tirani,
S'tė trėmp Romani, as Venecjani,
As Sėrp Dushani, as Turk Sulltani,
Flamur i math pėr Vegjėli

Flamur qė lint Shėn Kostandinin,
Pajton Islamn' e Krishtėrimin,
Ēpall midis feve vllazėrimin,
Flamur bujar pėr Njerėzi.

Me Skėnderben' u-lavdėrove
Dhe nė furtun' i funtmi u-shove,
Me Malon prapė lart vrapove,
Yll i pavdekur pėr Liri.

Sa shpesh pastaj pėr-dhe u-shtrive
Me zjarr e zi u-ndeze u-nxive,
Po ēdo mizor me shpat' e grive,
O fushė-kuq, o shkabė-zi.

Pėrpjetė pri-e Shqipėrinė,
Pėrlintj'a shpirtin dhe fuqinė,
Diell pėr vllanė, yrnek pėr fqinė
Pėr botėn ėndr' e qjell i ri.
__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old May 5th, 2019, 03:09 PM   #170
shqipo_
Registered User
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,750
Likes (Received): 921

shqipo_ no está en línea   Reply With Quote
Old May 5th, 2019, 09:45 PM   #171
Gjin Tonikaj
Zog shqiptari
 
Gjin Tonikaj's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Großherzogtum Baden
Posts: 5,832
Likes (Received): 5542

__________________
Iu qit Zoti fare!
Gjin Tonikaj no está en línea   Reply With Quote
Old May 7th, 2019, 10:55 PM   #172
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old October 21st, 2019, 10:11 PM   #173
Llapi 1
Registered User
 
Llapi 1's Avatar
 
Join Date: Jul 2016
Posts: 8,660
Likes (Received): 11531Zo ku t'kam moj ēifteli
deshta i her te flas me ty
Du me fol se me knu s'muj
jo as gishtat o s'mun po i luj
Me knu s'muj me vajtue s'di
por po i flas dy fjal me ty
O per ty Kosov Etnike
e per ty Drenic,
oj Drenic kreshnike.

Oooo
Nashta telat o tu kan nryshk
se shum lule o na'u kan vyshk
Kangen ton moj qifteli
gjaku e loti o e kan ly
S'na shkon zani as mu as ty
oh se zemrat na'u kan thy
Por s'mun rri pa i thon dy fjal
per Drenicen po,
po si po bon ball ee.

Oooo
Prap n'Drenic kan ra komitat
por djelmija i kan nxan pritat
Se s'duron ky ven kapicen
jem plis bardh nuk e lshojm Drenicen
Nuk largohem nga kto votra
me buk misri jem rrit ne sofra
Se n'ket ven na ka lind i pari
kur nuk kishte shka,
shka as kam barbari.

Oooo
As me pushk e as me topa
le ta merr vesh e gjith bota
Se Prekazi s'luen o kurr
gjaku i yn nuk shterron kurr
Ka marr gjamen Qyqavica
tan me shkije u rrethue Drenica
Qou o shka hiqe ushtrin
se i mledh eshtnat po,
po sikur n'Vranin ee.

Oooo
Pash at gjak qe mori val
qifteli ma thuj ni fjal
N'at Prekaz a pat noj djal
turrin hasmit o me ja nal
Pasha kangen Kosovare
qe i vlon zemrat si ne zjarre
Pash at gjak e pash at lot
ka Prekazi po,
po more trima plot ee.

Oooo
Ka Prekazi e ka Drenica
trima si Azem Galica
E nuk vdes zemra e shqiptarit
s'nalet pushk e Adem Jasharit
Pushka e tij me u nal nuk ka
per pa ik ma i mrami shka
E me u vesh shkinat ne t'zi
le ti kjajn more po,
po vorret n'serbi.
Llapi 1 no está en línea   Reply With Quote
Old October 22nd, 2019, 06:05 AM   #174
StevenNL
Registered User
 
StevenNL's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: International
Posts: 3,093
Likes (Received): 687

Festivali i Kenges - 98 gjate luftes ne KosoveAta qė na coptuan trojet nė kėtė tokė janė.
Zemėr tė njėjtė, luftėtarėt e Gjergjit edhe sot kanė
E njė gjė tė tillė mund tė pėrjetosh nė ēdo ēast,
Anembanė viset tona jehojnė njė zė, Shqiponja.
Nė krye populli nė kėmbė brohorasin me tė njėjtin zė,
Njė komb njė qėndrim se ky ėshtė vendi ynė
Dėshmon me tė vėrtetė se ke prejardhen Ilire.
Shekuj tė tėrė luftra pėrjetuam nė Krujė me Gjergjin
Trim, ishim, jemi, dhe do tė mbetemi luftėtarė tė tij.
Pra vdesim pėr tokėn tonė tė mbuluar me gjak,
Qė sot dhe pėrjetė do tė mbetet Ilire.(Refreni)
__________________
----------
"There is no such thing as society: there are individual men and women, and there are families." - Thatcher

Last edited by StevenNL; October 22nd, 2019 at 06:12 AM.
StevenNL no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2019, 11:28 PM   #175
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

Quote:
Originally Posted by Arbnor View Post


C'po ushton njaj det i zi
gjak shqiptari ka ven mi sy
Notojn plisat perbuz Tivarit
per t'ja humb faren shqiptarit
Cka ka deti qe s'po i perbin
shkum e gjak po u shkojn permi

Jane bashku mitana e shoka
jane mbet bregut e s'i han toka
Po cka tha njai djal i ri
qomja nanes ni cop mushkni

Ka dal n'koder e i pret nana
se i kan lan nuset e zana
Se i kan lan shtepit ne flak
qysh nga pragu tuj derdh gjak
Cka ka deti, cka ka Tivari
nga shtate here po vdes shqiptari

Po i mledh plumat ne gjoks te vet
as m'sa guri za s'po qet
Pale e pale si drut e zjarrit
hyne ne varrin e Tivarit
Kur t'i duhen djem shqiptarit
do t'i ngrisim te gjithe prej varrit
Tjeter kang per Tivarin qe meritonNeper fusha, malet tona
kah po shkojn kta batalona
Kah po shkojn kta burra t'ri
kane lane nuset me dur n'gji

A kane derdhur lote e gjak
si n'Drenice e n'Karadak
Ku i lane te shkretat votra
veq me gra, me thmi e motra
Veq me gra, me thmi e motra

Dil shiko njehere moj nane
se ku mbeten, se ku ran
A kane pas pak uje me pi
bregut t'detit n'Mal te Zi

Se nga pritat e tradhtive
krisen pushket e shakalive
Se cu zbardh, cu skuq Tivari
plot me plisa, me gjak shqiptari
Plot me plisa, me gjak shqiptari
__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"

Last edited by Arbnor; October 23rd, 2019 at 11:40 PM.
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2019, 09:34 PM   #176
Capital T
Registered User
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 4,089
Likes (Received): 4412

Capital T no está en línea   Reply With Quote
Old October 31st, 2019, 09:51 PM   #177
Capital T
Registered User
 
Join Date: Feb 2018
Posts: 4,089
Likes (Received): 4412

Capital T no está en línea   Reply With Quote
Old November 1st, 2019, 05:20 PM   #178
Arbnor
Registered User
 
Arbnor's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Location: Prishtina
Posts: 1,914
Likes (Received): 505

__________________
Shqipez be like:
"mire e ki, po s'o qashtu"
Arbnor no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 01:48 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us