[Europa] Architektura i miasta w moim obiektywie - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Zagranica

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old October 15th, 2012, 01:51 PM   #1
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Likes (Received): 53450

[Europa] Architektura i miasta w moim obiektywie

Witam!

Ostatnimi czasy nazbierało mi się trochę zdjęć z różnych, krótszych bądź dłuższych, wojaży po Europie więc postanowiłem założyć wątek ogólny coby nie rozdrabniać się na kilka małych wątków.
Na otwarcie pokażę najświeższe zdjęcia z krótkiego, 3 dniowego wypadu do Oslo, a w późniejszym czasie pojawią się inne miasta czy regiony Europy.

Zachęcam więc do oglądania i komentowania!

SPIS TREŚCI:

1. Oslo - czyli jak polecieć (i wrócić!) za 2 zł do stolicy Norwegii.

________

2. Kreta - relaks na największej z greckich wysp.

________

3. Paryż - krótka listopadowa wizyta.

________
Od tego momentu nie ma problemów ze zdjęciami! Jednak są

4. Wokół cieśniny Sund - Kopenhaga i Malmo:
4.1 Kopenhaga
4.2 Helsingor
4.3 Zamek Kronborg (Zamek Hamleta).
4.4. Malmo

________

5. Londyn - Herbatka u Królowej

________

6. Drezno - jeden dzień w stolicy Saksonii.
6.1 Muzeum Historii Wojskowości + bonus
6.2 Stare Miasto
6.3 Nowa Synagoga

________

7. Barcelona - dwa architektoniczne oblicza stolicy Katalonii.
Barcelona - MACBA

________

Nowe relacje!

8. Europa od nowa
8.1 Rotterdam Centraal
8.2 Rotterdam Markthal by MVRDV
8.3 Luckenwalde - Biblioteka Miejska
8.4 Berlin - Bauhaus Archiv
8.5 Luckenwalde - fabryka kapeluszy proj. Mendelsohna
8.6 Amsterdam - parę ujęć

9. Londyn 2016

Last edited by lulek89; July 15th, 2018 at 03:52 PM.
lulek89 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old October 15th, 2012, 01:58 PM   #2
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Na pierwszy strzał, jak już wspomniałem, idzie Oslo. Wizyta totalnie nie planowana, po prostu udało mi się ustrzelić promocje Ryanaira i z Wrocławia do Oslo/Rygge kupiłem bilety za 2zł w dwie strony
Żeby jeszcze bardziej ograniczyć wydatki (a było nas w sumie 3 osoby) to skorzystaliśmy z couchsurfingu i na 2 noce mieliśmy nocleg za darmo Także koszty wypadu ograniczyły się jedynie do biletów na pociągi i komunikację miejską w Oslo (co w porównaniu do naszych polskich cen i tak było sporą sumką). Tak więc 3 październikowe dni spędziliśmy w Oslo i jego okolicy, ponieważ nasz host nie mieszkał dokładnie w Oslo a ok. 20 minut pociągiem z centrum.
Czas na zdjęcia:

1. No to lecimy... gdzieś nad wybrzeżem Norweskim albo Szwedzkim.

2. Darmowym autobusem kursującym spod terminala lotniska udaliśmy się na stację (przystanek) kolejowy w Rygge skąd odjeżdża pociąg do Oslo. Jak na razie okolica mało fascynująca

3. Stacja prosta, czysta, z automatem kolejowym gdzie kupiliśmy bilety dla 3 osób za 330kr (ulga studencka - konduktorzy nawet nie sprawdzali legitymacji)

4. No i podjechał nasz pociąg, szczena mi trochę opadła bo na rozkładzie był "Regiontog" i myslałem że będzie coś bardziej "zwykłego"

5. Wnętrza. Zdecydowanie mogę jeździć norweskimi kolejami

Last edited by lulek89; October 15th, 2012 at 02:03 PM.
Old October 15th, 2012, 02:02 PM   #3
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

6. Z czasem widoki też zrobiły się zachęcające:

7. Po około 50 minutach dotarliśmy do Dworca Centralnego Oslo:

8. Widok na perony:

9. Hala główna:

10. Wychodzimy przed dworzec. Jak widać pogoda nam dopisała i przez 3 dni świeciło słońce(choć było mroźno). W podium tej wieży po lewej znajduje się informacja turystyczna, skąd wzięliśmy darmowe mapki i ruszyliśmy w miasto:
Sponsored Links
Advertisement

Old October 15th, 2012, 02:08 PM   #4
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Na początku udaliśmy się główną ulicą Oslo, czyli Karl Johans gate pod pałac królewski.

11. Zabudowa wokół "placu dworcowego":

12. I ruszamy deptakiem:

13. Jeszcze spojrzenie w tył na dworzec (nowy i stary budynek).

14.

15.
Old October 15th, 2012, 02:11 PM   #5
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Teraz w kadrach będzie dominować głównie zabudowa kamieniczna:

16.

17. Eh, ten brak szmat reklamowych i w ogóle chaosu reklamowego działał na mnie uspokajająco

18.

19. Bardzo fajna narożna kamienica:

20. Ulice przecinające Karl Johans gate. Porządek w przestrzeni publicznej robi wrażenie
Old October 15th, 2012, 02:12 PM   #6
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

21. Może to nie jest ta skala wielkomiejskiej zabudowy co w Paryżu, Madrycie i innych o wiele większych metropoliach, ale poziom utrzymania, czystość i świetna przestrzeń publiczna sprawiają bardzo dobre wrażenie.

22.

23.

24. Trochę modernizmu też się tu znalazło:

25.
Old October 15th, 2012, 02:15 PM   #7
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

26. Może książkę? Ah, ta ufność do ludzi, u nas te książki od razu by poznikały

27. Boczne uliczki:

28. Mały placyk, z jakimś nieciekawym bloczkiem:

29. Kolejne spojrzenie w bok:

30. Człowiek-warzywo

c.d.n
Old October 15th, 2012, 03:12 PM   #8
pianeta.pl
Registered User

pianeta.pl's Avatar

Likes (Received): 1188

Świetny wątek się zaczyna!

Co do samolotów, to też myślałem o Oslo, bo WizzAir z Katowic miał fajne ceny, ale póki co poluję na Ryanaira gdziekolwiek do Włoch w promocyjnej cenie

A jak ceny za ten elegancki pociąg z początku relacji?
Old October 15th, 2012, 03:28 PM   #9
AMS guy
hipp-E

AMS guy's Avatar

Bardzo fajnie prezentuje się Oslo na tych zdjęciach. Czekam na więcej.
AMS guy no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 03:42 PM   #10
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Świetny wątek się zaczyna!

Co do samolotów, to też myślałem o Oslo, bo WizzAir z Katowic miał fajne ceny, ale póki co poluję na Ryanaira gdziekolwiek do Włoch w promocyjnej cenie

A jak ceny za ten elegancki pociąg z początku relacji?
Do Włoch widziałem Bolonię i Pizę, za jakies 49zł (z Wrocławia) ale Italię na razie sobie odpuściłem, trzeba inne kraje poznać
Pociąg kosztował od osoby 110kr w jedną stronę, czyli jakieś 55zł. I to za bilet studencki... No u nas można zdecydowanie więcej przejechać niż 50 minut za 55 złotych

Quote:
Originally Posted by AMS guy View Post
Bardzo fajnie prezentuje się Oslo na tych zdjęciach. Czekam na więcej.
Dzięki! To w dużej mierze zasługa pogody, martwiłem się o nią, bo Oslo w październiku to chyba nie jest najlepszy pomysł, ale jak widać dopisała

31. Fajna kamieniczka:

32. Oś widokową ulicy zamyka pałac królewski:

33. Skromny, niczym nie wyróżniający się budynek parlamentu (Stortingsbygningen). Otwarty w 1866 roku neoromański gmach jest udostępniony bezpłatnie dla turystów, jednak my mając w sumie 1,5 dnia na Oslo odpuściliśmy sobie zwiedzanie (tak samo jak i inne muzea, skupiliśmy się raczej na mieście jako takim).

34. Okolice parlamentu. Zwróćcie uwagę na reklamę na lewym skraju zdjęcia. To chyba największa reklama jaką widziałem w Norwegii I swoją droga wygląda na zabytkową.

35. Znajdujący się na przeciwko parlamentu pomnik Christiana Krohga, norweskiego malarza i pisarza. A w tle piękny gmach
Old October 15th, 2012, 03:50 PM   #11
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

36. Fin de sičcle...

37. Przeglądając przed wyjazdem archdaily w poszukiwaniu interesującej architektury współczesnej w Oslo natknąłem się na pewną księgarnie przy głównej ulicy. Ciekawa, choć widziałem lepsze

38. To się nazywa zwieńczenie!

39. Za parlamentem ulica rozszerza się tworząc przyjemny bulwar:

40. Norweski Teatr Narodowy z 1899 roku:

c.d.n.
Old October 15th, 2012, 04:34 PM   #12
Dakaro
Las Vegas Lover

Dakaro's Avatar

Likes (Received): 764

Ja także podlaczam sie do pierwszych pochwał. Ale przecież po Oslo można sie spodziewać tylko takich ładnych miejsc.

Masz zdjęcia tej pięknej nowoczesnej opery?
Old October 15th, 2012, 05:26 PM   #13
pianeta.pl
Registered User

pianeta.pl's Avatar

Warto przypomnieć, że Norwegia jest chyba jedynym krajem w Europie, który co roku, od wielu lat notuje nadwyżkę budżetową i odłożone pieniądze trzyma na "czarną godzinę" Po zdjęciach widać, że biednie nie jest.
Old October 15th, 2012, 05:33 PM   #14
Sponsor
Registered User

Sponsor's Avatar

To se poczekam na więcej zdjęć, i w któryś wieczór wchłonę
Sponsor no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 05:42 PM   #15
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Quote:
Originally Posted by Dakaro View Post
Masz zdjęcia tej pięknej nowoczesnej opery?
Oczywiście! To punkt obowiązkowy wizyty w Oslo, pierwszego dnia zahaczyliśmy o nią wieczorem, bardzo fajny efekt (ale zdjęcia już niekoniecznie-nie miałem statywu), ale ostatniego dnia rano poszliśmy ją zobaczyć w dzień. Więc zdjęcia będą zarówno nocne jak i w świetle dziennym

Quote:
Originally Posted by pianeta.pl View Post
Warto przypomnieć, że Norwegia jest chyba jedynym krajem w Europie, który co roku, od wielu lat notuje nadwyżkę budżetową i odłożone pieniądze trzyma na "czarną godzinę" Po zdjęciach widać, że biednie nie jest.
Jasne, w końcu Norwegia to drugie najbogatsze państwo świata (wg. PKB per capita wyprzedzą ją tylko Luksemburg) a Oslo jest najdroższym miastem Europy i drugie po Tokio na świecie. Tyle że tego nie widać. Serio. Wszystko jest mega zadbane, czyste, ale tu nie ma kapiących złotem pałaców jak w Moskwie czy megakamienic jak w Paryżu czy Madrycie. Skandynawowie są jednak niesamowicie skromni i to widać. Mi to bardzo odpowiadało

Quote:
Originally Posted by Sponsor View Post
To se poczekam na więcej zdjęć, i w któryś wieczór wchłonę
To już wrzucam następne

41. Teatr Narodowy raz jeszcze:

42. Placyk przed wejściem do stacji metra, jednej z głównych w mieście. Stąd można dojechać praktycznie wszędzie. I my również stąd udaliśmy się linią nr. 1 na Holmenkollen Ale to później.

43. Stąd przyszliśmy:

44. I sam pałac królewski w którym obecnie mieszka król Harald V. Klasycystyczny budynek został ukończony w 1849 roku. Skromny, ale za to z pierwszorzędną lokalizacją

45.
Old October 15th, 2012, 06:01 PM   #16
pianeta.pl
Registered User

pianeta.pl's Avatar

Quote:
Originally Posted by lulek89 View Post
Oslo jest najdroższym miastem Europy i drugie po Tokio na świecie. Tyle że tego nie widać.
To mnie przestraszyłeś. A jak ceny za hotel, kawę w barze, piwo na mieście, czy jakąś kolację?
Old October 15th, 2012, 06:08 PM   #17
lulek89
foto-ml.pl

lulek89's Avatar

Ceny kosmiczne
My na szczęście nie płaciliśmy za nocleg, ale wg. wielu przewodników najpopularniejszy/najlepszy hostel w centrum Oslo, czyli Anker Hostel kosztuje od 220 koron za os. Czyli ok. 110zł
Kawa w sieciówce na dworcu 25-30 koron za espresso. Mała porada: rano na dworcu Burger King ma promocję na kawę i "dolewka" kosztuje 10koron (5zł) i to jest naprawdę okazja Piwo wg. naszego hosta w pubie w Oslo kosztuje 12 euro za 0,5l (dlatego też on warzy własne piwo, bardzo dobre).
Na nabrzeżu z ciekawości zajrzałem do menu restauracyjnego, to dania w przedziale cenowym 200-450 koron... bez komentarza
Old October 15th, 2012, 09:37 PM   #18
raul
Ave Silesia

raul's Avatar

Likes (Received): 84

Quote:
Ceny kosmiczne
My na szczęście nie płaciliśmy za nocleg, ale wg. wielu przewodników najpopularniejszy/najlepszy hostel w centrum Oslo, czyli Anker Hostel kosztuje od 220 koron za os. Czyli ok. 110zł
Kawa w sieciówce na dworcu 25-30 koron za espresso. Mała porada: rano na dworcu Burger King ma promocję na kawę i "dolewka" kosztuje 10koron (5zł) i to jest naprawdę okazja Piwo wg. naszego hosta w pubie w Oslo kosztuje 12 euro za 0,5l (dlatego też on warzy własne piwo, bardzo dobre).
Na nabrzeżu z ciekawości zajrzałem do menu restauracyjnego, to dania w przedziale cenowym 200-450 koron... bez komentarza
12 euro za piwo to chyba w barze na przedmiesiach
W Trondheim w restauracji i klubach średnia cena to 160-180 KR

A co do Oslo to owszem jest ładnie położone i bardzo zadbane (chociaz przejeżdżałem przez dzielnice opanowaną przez Pakistańczyków i tam już tak kolorowo nie było), ale w żaden sposów mnie nie porwało. Takie wyremontowane Kielce.
raul no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 10:02 PM   #19
verbat
Registered User

Likes (Received): 266

Ceny w Oslo są zabójcze. Ale zarobki w Norwegii do najmniejszych nie należą .

Świetny temat, piękne zdjęcia oraz niezwykle przyjemne miasto. Absolutny brak jakiegokolwiek chaosu, cudowna sprawa.
verbat no está en línea   Reply With Quote
Old October 15th, 2012, 10:47 PM   #20
Marcino
Prymas Aprilis

Marcino's Avatar

Likes (Received): 4059

Quote:
26. Może książkę? Ach, ta ufność do ludzi, u nas te książki od razu by poznikały
Ach, ten brak ufności do ludzi ... u nas by nie poznikały, bo Polacy podobno mało czytają
Quote:
Oslo jest najdroższym miastem Europy i drugie po Tokio na świecie. Tyle że tego nie widać. Serio. Wszystko jest mega zadbane, czyste, ale tu nie ma kapiących złotem pałaców jak w Moskwie czy megakamienic jak w Paryżu czy Madrycie. Skandynawowie są jednak niesamowicie skromni i to widać. Mi to bardzo odpowiadało
Nie wiem czy to zasługa skromności skandynawskiej... Norwegia w przeszłości nigdy nie należała do bogatych krajów. Oslo architektonicznie i wielkościowo bliżej jest raczej Wrocławia, Poznania, niż Paryża czy Madrytu.
Moim zdaniem miasto jest super i Twoje bardzo fajne zdjęcia to pokazują Październikowe podróże są właśnie dobrym pomysłem, bo kolory są wtedy piękne.
"Zasada numer pierwsza: Nie będziesz pouczał króla swego." - Król Julian

Last edited by Marcino; October 15th, 2012 at 10:57 PM.
Marcino está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
barcelona, drezno, europa, grecja, hiszpania, kopenhaga, london, londyn, malmo, norway, norwegia, oslo, paryż, spain

Thread Tools

Posting Rules