Lagjja "Mati" Projektet | "Mati" Projects - SkyscraperCity
 

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Albanian Forum > Zhvillimet Urbane > Arkitektura dhe Planifikimi Urban > Prishtina

Prishtina Projects and Construction Updates.


Reply
 
Thread Tools
Old August 16th, 2011, 10:34 PM   #1
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

Lagjja "Mati" Projektet | "Mati" Projects

Buki no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 23rd, 2011, 02:10 AM   #2
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

Kompleksi "Luledielli", Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:11 AM   #3
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

Kompleksi "Residio", Mati 1

Buki no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 
Old August 23rd, 2011, 02:16 AM   #4
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

Investitori: Bejtush Gashi

Lokacioni: Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:18 AM   #5
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

"Agikos", Mati 1.Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:25 AM   #6
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

"Hoxha", Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:28 AM   #7
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

U vu gurthemi i xhamisė nė Lagjen Mati 1Mė 1 gusht, ditėn e parė tė ramazanit, pak para kohės sė iftarin, nė Lagjen Mati 1, tė Prishtinės nė njė ceremoni rasti u vu gurthemeli pėr xhami nė kėtė lagje. Nė kėtė manifestim pėrpos njė numri tė konsiderueshėm tė besimtarėve tė lagjes qe i pranishėm edhe vet Myftiu i Kosovės, Mr. Naim Tėrnava i shoqėruar nga bashkėpunėtorėt, Bahri Sejdiu –kryetari i Kėshillit tė Bashkėsisė Islame tė Prishtinė dhe tė ftuar tė tjerė.

Fillimit tė pranishmėve iu drejtua imami i Lagjes, Fadil ef. Musliu, i cili tha se ėshtė njė moment i veēantė pėr besimtarėt e kėsaj lagje qė ditėn e parė tė Ramazanit nisin ndėrtimin e xhamisė. Myftiu Tėrnava pasi ka uruar pėr muajin e ramazanit dhe ka pėrshėndetur tė pranishmit, tha: “Zoti i shpėrbleftė atė qė sė pari e filluan si ide ndėrtimin e xhamisė nė kėtė vend, pastaj ata qė u interesuar, e nė veēanti pėr ata qė dhuruan kėtė vend qė kėtu tė ndėrtohet njė prej shtėpive tė Zotit.

Kush janė ata qė ndėrtojnė xhami? Allahu xh. Nė Kuranin famėlartė thotė Xhami ndėrtojnė – e drejta ekskluzive e ndėrtimit tė xhamive ju takon atyre besimtarėve tė cilėt e besojnė Allahu xh.sh., ata tė cilėt e besojnė Ditėn e fundit, kėta janė besimdrejtė, kėta janė ata tė cilėt nga imani i thellė qė kanė nė zemėr, nė shpirt pėr Allahun krijues, dashurinė, respektin ndaj Muhamed Mustafasė dhe Kuranit famėlartė ata ndajnė nga pasuria e tyre, japin pėr tė mbajt gjallė kėtė dinė i cili do tė jetojė, e do tė jetė kėshtu deri nė Ditėn e Kiametit”.. Mė tutje myftiu duke folur pėr sevapet qė ka, ai qė jep – ndan pėr xhami tha: “Ai i cili ka ndarė kėtė vend , nė kėtė rast haxhi Skenderi me vėllanė e vet pėr ta njė ajet tjetėr i Kuranit thonė Ata tė cilėt ndaj nga pasuari e tyre, (ata tė cilat japin nga pasuari e tyre), nė rrugėn e Allahut xh.sh. ėshtė sikurse njė kokėrr qė themi ne e grurit qė hidhet nė arė e nga ajo mbin 7 kallinj dhe ēdo kallinj jep nga 100 kokrra, nė kėtė mėnyrė Allahu xh. Ka me ja u rikthye e shpėrblye ashut pasurinė atyre”. Ndėrsa, duke folur pėr nevojėn qė ka Prishtina pėr ndėrtimin e Xhamisė sė madhe nė Prishtinė, Myftiu, tha “Ne kėshtu bashkė, shumė shpjet do tė vėmė edhe gurthemelin e Xhamisė sė madhe tė Prishtinės, pas sė cilės do tė ndėrtojmė edhe Qendrėn Islame, sepse ka nevoje ky popull pėr xhami e qendėr islame. Prishtina duhet ditur qė ka nevojė edhe pėr shumė xhami nė lagje qė s’kanė xhami, por tė gjitha kėrkesat do tė zgjidhen nė rrugė institucionale”.

Ndėrtimi i xhamisė pėr banorėt e kėsaj lagjeje ka qenė nevojė e kamotshme e besimtarėve tė kėsaj ane, sepse ata pėr kryerjen e obligimeve fetare kanė qenė tė detyruar qė tė shkojnė nė xhamitė e lagjeve tjera. Tė shtyrė nga mungesa e xhamisė, besimtarėt e kėsaj lagjeje qė disa vite janė organizuar dhe kanė marrė me qira njė lokal ku kanė kryer namazin dhe ritet tjera fetare. Megjithėkėtė besimtarėt tė prirė nga imami Fadil ef. Musliu nė vazhdimėsi u interesuan qė tė gjejnė mundėsin pėr tė siguruar lokacionin qė tė ndėrtojnė xhaminė, madje pėr kėtė i kishin bėrė kėrkesė nė institucionet pėrkatėse, por pa zgjidhje, e zgjidhje pėr truallin pėr xhami e bėnė dy vėllezėrit Krasniqi (haxhi Skenderi e Ismeti) pronar tė kompanisė “Pėrparimi”, tė cilit nga parcela (toka e tyre) e tyre ndan 10 ari truall pėr xhami. Xhami do jetė njė objekt madhėshtor qė do tė shoqėrohet me objekte pėrcjellėse.

Source: http://breziiri.com/2011/08/05/u-vu-...lagjen-mati-1/
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:30 AM   #8
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

"Dino", Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:36 AM   #9
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

"665/1", Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 23rd, 2011, 02:44 AM   #10
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

"VG Construction", Mati 1.

Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 01:32 AM   #11
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Shume do banesa palidhje, as burget nuk i bojne kaq te thjeshta edhe kaq "pashije".
__________________

Pirro_E7 liked this post
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 11:13 AM   #12
Buki
Registered User
 
Buki's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Location: Prishtina
Posts: 2,783
Likes (Received): 635

Po normal qe nuk kane asgje "extra" sepse keto nuk jane Qendra biznesi apo tregtare por jane Ndertesa te banimit kolektiv.

Ndertesat kolektive nuk kane nevoje me pas dizajn dhe karakteristika speciale qe me ra ne sy. Madje mendoj se sa me te thjeshta qe jane ne dizajn aq me te mira dhe me funksionale do jene.
Buki no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 09:24 PM   #13
UserFree
BANNED
 
Join Date: Aug 2008
Location: Prishtina
Posts: 1,438
Likes (Received): 51

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Po normal qe nuk kane asgje "extra" sepse keto nuk jane Qendra biznesi apo tregtare por jane Ndertesa te banimit kolektiv.

Ndertesat kolektive nuk kane nevoje me pas dizajn dhe karakteristika speciale qe me ra ne sy. Madje mendoj se sa me te thjeshta qe jane ne dizajn aq me te mira dhe me funksionale do jene.
Palidhje. Nuk po thom mi bo "extra" te mira. Por keto qe pi shoh jon katastrof, shume, shume te keqia. Dy mendime te ndryshme, pe lojm me kaq.
UserFree no está en línea   Reply With Quote
Old August 24th, 2011, 10:19 PM   #14
Buddy Holly
BANNED
 
Join Date: Sep 2008
Location: Prishtina, RKS.
Posts: 6,133
Likes (Received): 120

"Katastrofe" osht fjale teper e rande. Nuk jane te perkryme, po jane te thjeshta dhe pakashume funksionale. Po flasim per Matiqan ketu, periferine e Prishtines. Normal qe banesat kane me qene te thjeshta, se qellimi osht me qene te lira. Cdo qytet ka banesa te thjeshta e te lira per banoret qe emigrojne nga qytetet tjera ne kryeqytet dhe ju duhet kulm m'i kry.
Buddy Holly no está en línea   Reply With Quote
Old August 25th, 2011, 11:58 AM   #15
Arbenit
Registered User
 
Arbenit's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 3,720
Likes (Received): 372

Edhe une mendoj ngjajshem.

Po ta shikojme lagjen Ulpiana. Ndoshta lagjja me e rregulluar/bukur ne Prishtine (mua zona perendimore e Kodres se Diellit me duket me e mira ne Prishtine e pastaj Ulpiana), do te verejme se ndertesat i ka pa ndonje bukuri. Por teresia eshte shume e bukur. Ka rruge te gjera, parking, gjelberim..

Ne anen tjeter, Kalabria psh, me shume ndertesa te bukura, hiq ato te "Arabit", duket shume e shemtuar, se nuk i ka "melmesat" qe i ka Ulpiana.

Keshtu qe, mendoj se eshte heret te vlersesohet lagjja e paperfunduar.

Megjithate, jam i bindur se lagje si Kodra e Diellit, Ulpiana dhe Dardania nuk do te ndetohen me. Keto tri lagje koeficientin e shfrytezushmerise se tokes nuk e kane mbi 15-20%. Tash ne periferi po ndertohet me se paku 25%, ndersa ne qender po shkohet deri ne 40%.
__________________
Don't feed the trolls

Brilliant minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people
Arbenit no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2011, 10:30 PM   #16
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Projekt nga Art Construction ne lagjen Mati 1:Gjendja e Punimeve Tetor 2011:

SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2011, 10:32 PM   #17
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Projekt nga Trio Construction ne Mati 1:SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2011, 10:39 PM   #18
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
Kompleksi "Residio", Mati 1

Edhe disa foto tjera (ka filluar ndertimi):SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old October 23rd, 2011, 10:41 PM   #19
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Projekt tjeter ne Mat:Lokacioni:

SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2011, 09:38 PM   #20
SkaNdErBeG
.
 
SkaNdErBeG's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 4,667
Likes (Received): 45

Quote:
Originally Posted by Buki View Post
"665/1", Mati 1.
Last edited by SkaNdErBeG; October 29th, 2011 at 07:13 PM.
SkaNdErBeG no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 


Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is OffAll times are GMT +2. The time now is 08:36 PM. • styleid: 14


Powered by vBulletin® Version 3.8.11 Beta 4
Copyright ©2000 - 2019, vBulletin Solutions Inc.
vBulletin Security provided by vBSecurity v2.2.2 (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.
Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Pro) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2019 DragonByte Technologies Ltd.

SkyscraperCity ☆ In Urbanity We trust ☆ about us