[Białystok] Infrastruktura rowerowa - Page 3 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura rowerowa

Infrastruktura rowerowa Komunikacja i turystyka rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old February 17th, 2010, 11:26 PM   #41
Krymek
Veni Vidi Vici

Krymek's Avatar

Likes (Received): 110

Nie chcą wyrwikółek. Bezpieczne stojaki tylko w kształcie odwróconej litery U.

Stojaki powinny umożliwiać bezpieczne przypięcie rowerów. Niektóre z ustawionych w centrum na to nie pozwalają.

Miasto chce dostawić kolejne takie wyrwikółka - mówi Karol Mocniak z Rowerowego Białegostoku. - Wolimy już przypinać rowery do latarni.

Fani dwóch kółek uważają, że bezpieczne stojaki powinny mieć kształt odwróconej litery U. I większość stojaków w mieście tak wygląda. Jednak w centrum pojawiły się też takie, w których przednie koło roweru trzeba wcisnąć miedzy dwa metalowe elementy. Rowerzyści ich nie cierpią. A takie właśnie mają stanąć na przebudowanej ulicy Kilińskiego.

- Urzędnicy nas ignorują - mówi Karol Mocniak. - Batalia o stojaki toczy się od dawna. Obiecano nam, że w Białymstoku pojawią się te bezpieczne stojaki, tymczasem miasto chce ustawić te, z których rowerzyści nie chcą korzystać.

- Proponowane przez Rowerowy Białystok stojaki nie mogą pojawić się przy ul. Kilińskiego - tłumaczy Bożena Zawadzka z zarządu dróg i inwestycji miejskich. - Nie ma na to zgody architekta. Stojaki, które chcemy ustawić funkcjonują w Europie i rowerzyści z nich korzystają. Nie wiem dlaczego w Białymstoku sprawa urosła do rangi problemu.

W innych miastach rozwiązano ten problem. Np. we Wrocławiu stawia się stojaki, których kształt jest efektem konkursu rozpisanego wśród studentów wrocławskiej ASP.

http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/...STOK/439002618

Jakoś w reprezentatywnej części Lublina udało sie zaprojektować stojaki tak, aby były funkcjonalne i stylizowane. A u nas? No cóż...

Swoją drogą jestem ciekaw, czy miasto postawi w tym roku U-stojaki. Pisałem w tej sprawie pismo, ale jeszcze nie otrzymałem odpowiedzi.
Krymek no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 6th, 2010, 10:13 PM   #42
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Likes (Received): 31

Wyrwikółka wyrwikółkami, a tymczasem miasto chce się pozbyć z magazynu stosu stojaków w kształcie U i prosi nas o wskazanie propozycji miejsc:

http://www.rowerowy.bialystok.pl/index.php?art=1168

Na początku miesiąca zbierzemy propozycje i prześlemy do urzędu miejskiego.
Old March 12th, 2010, 11:20 PM   #43
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Pozwolę sobie na ogłoszenie, ale jest ono w 100% związane z tym wątkiem ;-)

13 kwietnia w Białymstoku odbędzie się seminarium (wykłady, warsztaty, konferencja) pod tytułem "Rola roweru w białostockim transporcie miejskim". Zostaną podjęte tematy zarówno polityki rowerowej, jak i infrastruktury. Wypowiadać się będą goście z różnych szczebli administracji (UM Warszawa, GDDKiA), jak i organizacji pozarządowych. :-)

Zapisać (bezpłatnie) można się na tej stronie:

http://www.rowerowy.bialystok.pl/index.php?art=1169

Wszystkich forumowiczów SSC serdecznie zapraszam w imieniu Rowerowego Białegostoku i sieci Miasta dla Rowerów. :-)
Advertisement

Old March 25th, 2010, 12:03 AM   #44
mareckim1
Registered User

Likes (Received): 0

Kilka zdjęć z nowej ścieżki na Popiełuszki za skrzyżowaniem z Elewatorską.

Wjazd na ścieżkę jest trochę za wysoko, ale na ulicy jest wysepka rozdzielająca więc i tak nie można legalnie wjechać.

Ciekawe czy to się jakoś rozwinie uszkadzając ścieżkę.

Ciągłość ścieżki nie jest przerwana w żadnym miejscu, wszystkie wjazdy wyglądają jak ten na zdjęciu.

Tutaj asfalt się kończy a po kostce nie chciało mi się na razie jechać. W sumie całego asfaltu jest jakieś 600m, ale przynajmniej jest równy.
mareckim1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2010, 12:57 PM   #45
Krymek
Veni Vidi Vici

Krymek's Avatar

Bo asfalt jest tylko w Białymstoku, a gmina Choroszcz niestety nie potrafi właściwie zaprojektować i wykonać drogi dla rowerów... A te ślady erozji wodnej nie wróżą nic dobrego. Nie wiem czemu miasto zaoszczędziło na kanale deszczowym. Zapewne skończy się tak jak na Mickiewicza.

W najbliższym czasie zajmę się fotorelacją z całej tej ddrki na stronie RB.

Edit: Marecki wpadaj jutro na Masę

Last edited by Krymek; March 25th, 2010 at 08:00 PM.
Old March 25th, 2010, 11:43 PM   #46
mareckim1
Registered User

Jutro mnie nie będzie, ale mam zdjęcia z dzisiaj z dalszej części ścieżki. Niestety coś się nie chcą ładować, więc dopiero w niedziele wrzucę.
Old March 29th, 2010, 02:22 PM   #47
mareckim1
Registered User

Miało być w niedziele a wyszło dzień później.
Zdjęcia z dalszej części drogi rowerowej na Popiełuszki.

Zdjęcie zrobione na początku ścieżki, zaraz za końcem asfaltu. Jeśli chodzi o jakość to nie jest źle (przynajmniej dla mnie), ale po zjechaniu z asfaltu czuć różnicę.

Żeby jazda nie byłą zbyt monotonna w pewnym miejscu trzeba ominąć, cos takiego, ale tylko w jednym miejscu.
Jak to ominiemy to jedziemy dalej.

Krupniki, daleko widać mostek na Horodniance. Trochę mnie zastanawiały wjazdy do posesji, niektóre są zrobione z kostki niektóre z asfaltu, przy czym nie zauważyłem żeby te asfaltowe były jakieś ważniejsze. Większość wjazdów jest na tym samym poziomie co ścieżka więc dobre się przez nie przejeżdża.
Następne zdjęcie po zjechaniu z górki. Tu się kończy chodnik obok ścieżki.

Teraz mostek na Horodniance.

Niżej zdjęcie mostka z boku w kierunku Białegostoku.
Konstrukcja taka jak mostek na nowej ścieżce w okolicach Auchan Hetmańska.

Tą barierkę to chyba ktoś rowerem zaczepił.
Jedziemy dalej, zdjęcie zrobione za zakrętem widocznym 2 zdjęcia wyżej.

tu z wjazdami jest trochę gorzej, ścieżka jest niżej i przy wjazdach na posesje jest mała górka.

I ostatnie zdjęcie, ścieżka kończy się przy drodze do Barszczewa.

I teraz pytanie, czy są jakieś plany kontynuacji ścieżki ?

Last edited by mareckim1; March 29th, 2010 at 02:29 PM.
Old March 30th, 2010, 05:36 PM   #48
Krymek
Veni Vidi Vici

Krymek's Avatar

Ta droga dla rowerów to jeden wielki bubel... Polbruk się sypie, barierki w skrajni (nic dziwnego, ze już ktoś w nią przypierniczył), porozcinana wjazdami no i oczywiście żadnego oznakowania. Ech...
Old April 8th, 2010, 04:16 PM   #49
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Trzeba się cieszyć, że nie ma żadnego oznakowania, bo póki co nie ma obowiązku jazdy tym gównem ;-)
Old April 9th, 2010, 06:53 PM   #50
mp79
Guest

Likes (Received): 548

Wczoraj gościem Radia Białystok był jakiś Rafał z Rowerowego Białegostoku.
Zbulwersowało mnie jego podejście do poruszania się w ruchu miejskim, bo myślałem, że jest ono typowe dla ludzi niemających pojęcia o przepisach. Tymczasem gorszące postawy przejawiają ludzie, którzy w pewnym sensie rowerzystów - do których siebie też zaliczam - reprezentują.
Z jednej strony jest narzekanie na brak ścieżek rowerowych, a z drugiej - jeżdżenie jezdnią przy pełnej świadomości istnienia ścieżki rowerowej wzdłuż tej samej ulicy. Z jednej - lekceważenie kierowców (omijanie prawą stroną stojących na światłach, a następnie blokowanie pasa ruchu powolną jazdą), a z drugiej - narzekanie na ich nieprzychylność i nieuprzejmość.
Sam jestem rowerzystą, a samochód jest moim narzędziem pracy, więc wiem, co piszę. Nie chodzi mi o awanturowanie się - chodzi mi o szacunek do siebie nawzajem i do przepisów. Wierzcie mi, że cywilizowanym uczestnikom ruchu niczego więcej nie potrzeba do skutecznego unikania konfliktów.
Pozdrawiam!
mp79 no está en línea   Reply With Quote
Old April 11th, 2010, 03:58 PM   #51
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Quote:
Originally Posted by mp79 View Post
Z jednej strony jest narzekanie na brak ścieżek rowerowych, a z drugiej - jeżdżenie jezdnią przy pełnej świadomości istnienia ścieżki rowerowej wzdłuż tej samej ulicy.
W większości przypadków aby wjechać na drogę dla rowerów trzeba złamać prawo.

Quote:
Z jednej - lekceważenie kierowców (omijanie prawą stroną stojących na światłach, a następnie blokowanie pasa ruchu powolną jazdą), a z drugiej - narzekanie na ich nieprzychylność i nieuprzejmość.
Doucz się. Samochody z prawej strony można legalnie omijać z prawej strony.

Quote:
Sam jestem rowerzystą, a samochód jest moim narzędziem pracy, więc wiem, co piszę. Nie chodzi mi o awanturowanie się - chodzi mi o szacunek do siebie nawzajem i do przepisów. Wierzcie mi, że cywilizowanym uczestnikom ruchu niczego więcej nie potrzeba do skutecznego unikania konfliktów.
Skoro chodzi ci o szacunek dla przepisów, to proponuję się z nimi zapoznać.
Old April 12th, 2010, 06:52 PM   #52
mp79
Guest

Quote:
Originally Posted by mocniak View Post
W większości przypadków aby wjechać na drogę dla rowerów trzeba złamać prawo..
Można też ruszyć tyłek i zsiąść na chwilę z roweru...

Quote:
Doucz się. Samochody z prawej strony można legalnie omijać z prawej strony.
Jest też coś takiego jak kultura jazdy i wzajemny szacunek na drodze. Podkreślam, że ja też rowerem jeżdżę, ale znam też drugą stronę medalu. Jestem przeciwnikiem jeżdżenia samochodem przysłowiowe "200 m do sklepu po bułki", lecz wśród kierowców są też tacy, co za kółkiem pracują i są rozliczani za każdą sekundę opóźnienia, więc nie utrudniajmy im życia.
Poza tym... Mnie uczono, iż w przypadku, gdy jest jeden pas ruchu w danym kierunku, omijać prawą stroną można tylko pojazd skręcający w lewo. No i zachowanie odległości 1 m - samochodu od roweru podczas omijania/wyprzedzania obowiązuje, a roweru od samochodu to już nie? O tym, że rowery to pojazdy uprzywilejowane, też mnie jakoś nie uczono, więc może poparłbyś to stosownymi paragrafami?

Quote:
Skoro chodzi ci o szacunek dla przepisów, to proponuję się z nimi zapoznać
Wzajemnie.
http://www.v10.pl/prawo/Znaki,drogowe,nakazu,117.html
C-13, kolego. Zobacz sobie.
Old April 12th, 2010, 07:48 PM   #53
kornik rz
Wygnaniec z Wygnańca

Likes (Received): 496

Quote:
Można też ruszyć tyłek i zsiąść na chwilę z roweru...
Wskaż mi przepis, który kierującemu pojazdem nakazuje stanie się pieszym, aby kontynuować jazdę.

Quote:
Mnie uczono, iż w przypadku, gdy jest jeden pas ruchu w danym kierunku, omijać prawą stroną można tylko pojazd skręcający w lewo. No i zachowanie odległości 1 m - samochodu od roweru podczas omijania/wyprzedzania obowiązuje, a roweru od samochodu to już nie? O tym, że rowery to pojazdy uprzywilejowane, też mnie jakoś nie uczono, więc może poparłbyś to stosownymi paragrafami?
Omijać można zawsze i z obydwu stron, z tym że pojazd skręcający w lewo można tylko z prawej. (art. 23 ust. 1 pkt. 2 PoRD) 1 metr dotyczy tylko wyprzedzania pojazdu jednośladowego i kolumny pieszych (art. 24 ust.2) a nie omijania.
kornik rz no está en línea   Reply With Quote
Old April 20th, 2010, 08:46 AM   #54
mp79
Guest

Quote:
Originally Posted by kornik rz View Post
Wskaż mi przepis, który kierującemu pojazdem nakazuje stanie się pieszym, aby kontynuować jazdę.
Sam wiesz, że takiego nie ma. A rowerzysta to nie kierowca samochodu, więc nie wiem, w czym problem...

Quote:
Originally Posted by kornik rz View Post
Omijać można zawsze i z obydwu stron, z tym że pojazd skręcający w lewo można tylko z prawej. (art. 23 ust. 1 pkt. 2 PoRD) 1 metr dotyczy tylko wyprzedzania pojazdu jednośladowego i kolumny pieszych (art. 24 ust.2) a nie omijania.
Ale tu nawet nie chodzi o przepisy, lecz o kulturę jazdy. Postaw (albo raczej posadź ) się na miejscu spieszącego się kierowcy, bezczelnie ominiętego i na dokładkę spowalnianego przez jednoślad. Nie zachowujmy się jak dziecko w szkole, które w dzisiejszych czasach ma tylko prawa, a nie obowiązki. Dajmy się lubić, a już przynajmniej przestańmy narzekać na ewentualną nieżyczliwość niektórych kierowców!
Old April 20th, 2010, 11:04 AM   #55
sterl!ng
ex oriente lux

sterl!ng's Avatar

Likes (Received): 7

mp79 albo do pracy jeździsz rowerem pomiędzy blokami, albo próbujesz wcisnąć kit, że w ogóle jeździsz. Tak się składa, że rower w mieście (w szczycie nawet na Alei Piłsudskiego) jest szybszy od każdego, nawet śpieszącego się kierowcy. Problemem jest to, że kierowcę stojącego w kolejce do świateł przez trzy zmiany, zalewa krew gdy rowerzysta podjeżdża od razu pod sygnalizator.
Nie jestem co prawda tak zapalonym rowerzystą, jak np mocniak, ale często jeżdżę do pracy rowerem (niestety bywa również samochodem, szczególnie jak zła pogoda), ale w przeciwieństwie do Ciebie, gradację pierwszeństwa na jezdni mam inną niż Ty (pieszy, rowerzysta, samochód), nawet mimo tego, że w pracy jeżdżę samochodem, zarówno w mieście jak i poza nim (jakieś 2000-3000 km/mies.). Śpieszący się kierowca dużo nie straci gdy 10 sekund pojedzie za rowerem...
Idąc Twoim tokiem rozumowania, pieszy powinien czekać przed przejściem, aż na horyzoncie nie będzie żadnego samochodu, bo nie daj boże przechodząc mógłby zatrzymać rozpędzonego, śpieszącego się kierowcę...

źródło: http://www.funiaste.net/2010/kwiecien/19/

Last edited by sterl!ng; April 20th, 2010 at 11:15 AM.
sterl!ng no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2010, 06:06 PM   #56
Mariusz_K
Registered User

Likes (Received): 16

Czy ktoś posiada aktualną mapę ze wszystkimi drogami rowerowymi w Białymstoku? Będę wdzięczny za jej umieszczenie.
Mariusz_K no está en línea   Reply With Quote
Old April 22nd, 2010, 06:41 PM   #57
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

Likes (Received): 126

http://maps.google.com/maps/ms?hl=pl...,0.154324&z=13
tutaj mapa Mocniaka
atomek no está en línea   Reply With Quote
Old April 24th, 2010, 03:25 PM   #58
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

bedzie sciezka rowerowa wzdloz 27Lipca od Zacisze do granic miasta.
Mocniak, beda kiedys dostepne materialy z seminarium?
Old April 29th, 2010, 07:22 PM   #59
Krymek
Veni Vidi Vici

Krymek's Avatar

Przebudowa chodnika przy ul. Miłosza po stronie os. Nowe

Old May 6th, 2010, 12:08 AM   #60
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

obejrzalem kilka filmikow demonstracyjnych tego urzadzenia i widac ze safe walk po roznym czasie wykrywa obecnosc osoby przed przejsciem... za to w kazdym przypadku swiatlo dla pieszego/rowerzysty (bo widac ze ten rusza) sie zmienia po ~10sek od nacisniecia przycisku
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
białystok, infrastruktura rowerowa, komunikacja rowerowa, podlaskie, rower, rowery

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules