[Białystok] Infrastruktura rowerowa - Page 7 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura rowerowa

Infrastruktura rowerowa Komunikacja i turystyka rowerowa

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rate Thread
Old March 28th, 2011, 01:06 AM   #121
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Likes (Received): 3269

Na Sienkiewicza buspasów nie ma i szybko nie będzie - miejsca mało, ruch duży, ale płynny (dobrze ustawiona sygnalizacja), przyniosłyby więcej szkód niż pożytku. Nie oddzielna ddr, ale ciąg pieszo-rowerowy dałoby się wcisnąć.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 28th, 2011, 03:50 PM   #122
Krymek
Veni Vidi Vici

Krymek's Avatar

Likes (Received): 110

To prawda, ruch jest stosunkowo płynny, wystarczyłoby tylko nieco ograniczyć dopuszczalną prędkość. Jeżdżę tędy rowerem 2 razy dziennie i nie narzekam. Natomiast jestem ciekaw co wykombinuje UM, skoro nie chciał myśleć o ewentualnym ciągu p-r podczas remontu tej ulicy...
Krymek no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2011, 06:27 PM   #123
phantom23
Registered User

phantom23's Avatar

Likes (Received): 3269

Ograniczyć do ilu? Już teraz mało kto przekracza 50, dalszy spadek oznaczać będzie również zmniejszenie przepustowości, wzrosłaby więc podatność na korki.
phantom23 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 28th, 2011, 07:16 PM   #124
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

Likes (Received): 126

Skoro teraz przekraczają dopuszczalne tam 50 to ograniczyć do 40 zaczynając w okolicach Jagienki. Współczuję stania w białostockich korkach i na ukojenie nerwów polecam radiową dwójkę 106.4MHz
atomek no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 03:25 AM   #125
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Likes (Received): 31

Nie bardzo wiem co niby miałby wnieść do sytuacji na Sienkiewicza wasz pomysł ciągu pieszo-rowerowego. Piesi, których na Sienkiewicza jest mnóstwo i tak będą mieli pierwszeństwo tak jak na zwykłym chodniku, a jedyne co się zmieni to dodatkowy zakaz korzystania z jezdni.

A przy okazji zapraszam do przeczytania relacji z komisji, o której pisał atomek:
http://www.rowerowy.bialystok.pl/index.php?art=1245
Old March 29th, 2011, 12:00 PM   #126
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

~90% rowerzystow porusza sie po ulicy Sienkiewicza chodnikiem.
Old March 29th, 2011, 12:45 PM   #127
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Quote:
Originally Posted by atomek View Post
~90% rowerzystow porusza sie po ulicy Sienkiewicza chodnikiem.
Masz na myśli to, że wyznaczenie ciągu pieszo rowerowego spowoduje, że kolejne 10% rowerzystów będzie musiało się przeciskać między pieszymi? ;-) Postawienie znaków na chodniku nie spowoduje w magiczny sposób, że rowerzyści przestaną potrącać pieszych, a sami piesi sami będą się rozchodzić dając przejazd rowerzystom.

Last edited by mocniak; March 29th, 2011 at 12:53 PM.
mocniak no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 12:53 PM   #128
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

Nie samym stawianiem znaków takie ciągi się tworzy, a i przeciskać się nie trzeba gdy część rowerowa będzie wyraźnie wyznaczona inną nawierzchnią... zresztą na razie CPR wzdłuż tej ulicy to "propozycja". Mniej bicia piany a więcej głosów poparcia i konstruktywnych wniosków może doprowadzi do realizacji.
Old March 29th, 2011, 01:32 PM   #129
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Quote:
Nie samym stawianiem znaków takie ciągi się tworzy, a i przeciskać się nie trzeba gdy część rowerowa będzie wyraźnie wyznaczona inną nawierzchnią... zresztą na razie CPR wzdłuż tej ulicy to "propozycja". Mniej bicia piany a więcej głosów poparcia i konstruktywnych wniosków może doprowadzi do realizacji.
Wyznaczenie pełnoprawnej drogi dla rowerów na Sienkiewicza bez likwidacji miejsc parkingowych i wycinania drzew jest praktycznie niemożliwe (a między Warszawską i Ogrodową to już w ogóle). Odróżniająca się nawierzchnia przy obecnych potokach ruchu pieszego (zwłaszcza w rejonie przystanków) i tak nie pomoże. Nie zapominaj również, że jest to ulica z ogromną ilością celów podróży (komenda policji, banki, sądy, urzędy, szpitale, sklepy...) po obu stronach ulicy, więc logiczne jest, że takowy ciąg musiałby powstać po obu stronach, aby zapewnić dostępność wszystkich celów podróży.

Wniosek? Moim zdaniem najbardziej logiczne byłoby poczekanie na dokończenie przedłużenia piastowskiej, zmiana klasy drogi, likwidacja pasa dzielącego i wyznaczenie jednokierunkowych pasów w jezdni. Ale to wymaga jaj i woli politycznej. Każde inne rozwiązanie będzie wiązało się ze szkodą zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych.
Old March 29th, 2011, 01:33 PM   #130
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Likes (Received): 2558

Zapostowałem tą propozycję w komentarzach na rowerowy.bialystok.pl dot. newsa o przebudowie Al. Piłsudskiego.

Absurdalne, wg. mnie i chyba nie tylko, rozwiązanie wykluczające ruch rowerowy na skrzyżowaniu Piłsudskiego i Sienkiewicza. Dla nie znających tematu, rowerzyści będą zmuszeni do znoszenia rowerów pod ziemię po schodach, by przeciąć skrzyżowanie. Więcej informacji tutaj.

W wątku zalinkowanym powyżej rozpoczęła się dyskusja na temat rozwiązania tego problemu, co sądzicie o takim rozwiązaniu? (przepraszam za archaiczną mapę, jestem graficznym beztalenciem ):

DDR-ka wzdłuż Piłsudskiego kończy się przed zejściami do przejść podziemnych. Proponuję, aby w tym miejscu (linia czerwona) ddrka zjeżdżała na buspas. Buspas może zostać poszerzony o 2-3 metry na potrzeby rowerzystów. Nie będzie to ingerować w obecny projekt odcinka, rowery spokojnie zmieszczą się "za" sygnalizacją świetlną.

Czy podobne rozwiązanie dałoby się zastosować na przecięciu ul. Piłsudskiego (linia niebieska)?

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
kaziq no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 01:43 PM   #131
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Quote:
Originally Posted by kaziq View Post
Co sądzicie o takim rozwiązaniu?
Ale bierzesz pod uwagę, że droga dla rowerów przy Piłsudskiego jest dwukierunkowa? :> Cięcie buspasem pod prąd to hardkor, którego chyba nawet ja bym się nie podjął ;-)
Old March 29th, 2011, 01:44 PM   #132
rafcik
City Cycling Expertise

rafcik's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:
Mam wrażenie, że mało jeździsz rowerem.
Wciśnięcie cpr na Sienkiewicza nie będzie dobre ani dla pieszych, ani dla rowerzystów. Będzie dobre jedynie dla kierowców, którym rowerzysta nie będzie musiał się pętać pod kołami. Choć to i tak tylko teoretyczne założenie, bo sporo rowerzystów raczej nie wykaże ochoty przeciskania się między pieszymi, oleje ciąg i najzwyczajniej w świecie popedałuje jezdnią.
Btw - jeżeli za 'konstruktywne wnioski' uważasz jedynie głosy poparcia, to się raczej nie dogadamy. :P
rafcik no está en línea   Reply With Quote
Old March 29th, 2011, 02:00 PM   #133
atomek
spatial processor

atomek's Avatar

Nie spodziewajmy się aby po wybudowaniu Piastowskiej zrobiono z Sienkiewicza drogę klasy L i usunięto pas dzielący. Porzucenie planu budowy CPR na Sienkiewicza na rzecz utrzymania obecnego stanu zmusi na wiele lat (do następnej gruntownej przebudowy ulicy) większość jeżdżących tam przecież chodnikiem rowerzystów do ciągłego slalomu i łamania przepisów.
Za konstruktywne wnioski uważam wszelkie sugestie dot. sposobu realizacji tak aby zadowolić zainteresowane strony. Na rowerze jeżdżę w sam raz ile mam potrzeb transportowych i nie będę się licytować kto więcej godzin spędza w siodle
Old March 29th, 2011, 02:11 PM   #134
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Quote:
Originally Posted by mocniak View Post
Ale bierzesz pod uwagę, że droga dla rowerów przy Piłsudskiego jest dwukierunkowa? :> Cięcie buspasem pod prąd to hardkor, którego chyba nawet ja bym się nie podjął ;-)
Przepraszam, nie wyraziłem się dostatecznie jasno. Chodzi o to by ten ciąg szedł obok buspasa, równolegle, na tej samej wysokości. Skupiam się tutaj na samym odcinku przejazdu przez skrzyżowanie. W zasadzie wjazd mógłby być na wysokości obecnego przejścia dla pieszych. Ruch odbywałby się tutaj zgodnie z sygnalizacją świetlną dla Al. Piłsudskiego.

Myślę, że problemem przy takim rozwiązaniu mogą okazać się piesi, którzy posiadając alternatywę pokonania skrzyżowania górą mogą wpierdzielać sie na ddrkę . Jednak gdyby jakoś pozawijać ten odcinek, odseparować go barierkami (nie na ulicy!) to może coś z tego by wyszło.

Last edited by kaziq; March 29th, 2011 at 02:26 PM.
Old March 29th, 2011, 11:16 PM   #135
macieq
Registered User

macieq's Avatar

Likes (Received): 9

To ja się jeszcze wtrącę. Z buspasa jest możliwość skrętu w prawo dla samochodów i wrzucenie tutaj ddr-ki będzie blokowało samochody jadące w prawo, a one autobusy jadące prosto. Pomijam tutaj fakt, że przez pierwsze pół roku będzie sporo stłuczek z rowerzystami (tak, wiem, takie rozwiązania są normą na zachodzie, ale jak je mamy wprowadzać u nas to sugeruję zacząć od mniejszych skrzyżowań. Szkoda zdrowia rowerzystów).
Karol (Mocniak) tutaj dobrze mówi, że ddr-ka jest dwukierunkowa, czyli trzeba by było mocno poszerzyć drogę, by ddr-ka się tam zmieściła. Wtedy prawdopodobnie ulica najdzie na zejście do przejścia podziemnego.
macieq no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2011, 12:26 AM   #136
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

http://www.bialystok.pl/google/tiles...penlayers.html

Jestem pełen podziwu, że nawet na praktycznie niezabudowanej przestrzeni, gdzie teoretycznie nie ma żadnych przeszkód terenowych czy wywłaszczeniowych udało się tak spier**lić pozornie prosty projekt.

Nie, to nie dla mnie. Znajdę sobie jakieś inne zainteresowania, bierki czy inne szachy...

No ja pier**lę...

Co do Piłsudskiego - Sienkiewicza to ja to widzę tak:

Wszystko się mieści, tylko trzeba zwęzić pas zieleni, który na oko jest rozbuchany do prawie trzech metrów. Ciekawe czy będzie się to jeszcze komuś zmieniać...

Last edited by mocniak; March 30th, 2011 at 01:21 AM.
mocniak no está en línea   Reply With Quote
Old March 30th, 2011, 12:44 PM   #137
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Quote:
Dokładnie o coś takiego mi chodzi. Aczkolwiek wydaje mi się, że trzeba tą ddrkę budować na tym samym poziomie co ulica, niech oddzielają ją od niej jakieś barierki a pas zieleni w postaci krzaczków/drzewek skutecznie odstrasza przechodniów. Należy zwrócić uwagę, że potrzebne będą także sygnalizacje świetlne.

Co do ewentualnych stłuczek odcinek na Sienkiewicza od str. Rynku Kościuszki można puścić bardziej "w głąb" ulicy, łukiem. Np tak:

Taki łuk po 1 sprawi, że kierowca wcześniej zauważy rowerzystę - ten będzie jechać jakby wzdłuż skrzyżowania. Po 2 na rowerzystach wymusi się zwolnienie przed samym skrzyżowaniem, więc ten więcej uwagi poświeci na swoje szanse przejazdu - nie będzie wskakiwać na żółtym.

Można też tak ustawić światła ddrka miała czerwone przy każdym zielonym dla samochodowego wjazdu na Sienkiewicza.

A co z przejazdem z jednej na drugą stronę Al. Piłsudskiego?
Old March 30th, 2011, 01:52 PM   #138
mocniak
Registered User

mocniak's Avatar

Quote:

Taki łuk po 1 sprawi, że kierowca wcześniej zauważy rowerzystę - ten będzie jechać jakby wzdłuż skrzyżowania.
Będzie jechać wzdłuż, a potem nagle skręci mu pod koła. kąt przecinania się kierunków ruchu powinien być jak najbliższy 90°, również podczas zbliżania się do skrzyżowania.

Quote:
Po 2 na rowerzystach wymusi się zwolnienie przed samym skrzyżowaniem, więc ten więcej uwagi poświeci na swoje szanse przejazdu - nie będzie wskakiwać na żółtym.
Po co rowerzysta miałby zwalniać, jeżeli ma zielone światło (i bezwzględne pierwszeństwo)?
Old March 30th, 2011, 02:30 PM   #139
kaziq
._.

kaziq's Avatar

Quote:
Będzie jechać wzdłuż, a potem nagle skręci mu pod koła. kąt przecinania się kierunków ruchu powinien być jak najbliższy 90°, również podczas zbliżania się do skrzyżowania.

Po co rowerzysta miałby zwalniać, jeżeli ma zielone światło (i bezwzględne pierwszeństwo)?
Masz rację z tym zwolnieniem chodzi mi o to, że rowerzysta wolniej porusza się po drodze, jak wjedzie na żółtym to ma gwarantowane czerwone w drugiej części skrzyżowania.

Tak myślę, że fragment tej ścieżki wzdłuż buspasa mógłby zaczynać się gdzieś za skrzyżowaniem z ul. Malmeda. wtedy przechodniom nie rzucałaby się tak w oczy kusząc przejściem górą przez skrzyżowanie

Last edited by kaziq; March 30th, 2011 at 02:40 PM.
Old March 30th, 2011, 06:57 PM   #140
sterl!ng
ex oriente lux

sterl!ng's Avatar

Likes (Received): 7

Quote:
Masz rację z tym zwolnieniem chodzi mi o to, że rowerzysta wolniej porusza się po drodze, jak wjedzie na żółtym to ma gwarantowane czerwone w drugiej części skrzyżowania.
Na żółtym się na skrzyżowanie nie wjeżdża.
Advertisement

Reply

Tags
białystok, infrastruktura rowerowa, komunikacja rowerowa, podlaskie, rower, rowery

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules