[A1] Częstochowa Północ (z węzłem) - Pyrzowice - Page 193 - SkyscraperCity

forums map | DMCA | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura drogowa

Infrastruktura drogowa Autostrady, trasy, tunele, estakady i mosty
» Ukończone » Petycje i akcje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old Yesterday, 09:57 AM   #3841
Maya83
Registered User

Likes (Received): 7506

Mott MacDonald Polska Sp. z o.o. ???
Advertisement

Old Yesterday, 06:48 PM   #3842
Hondurasik
Registered User

Likes (Received): 609

więc czemu to do niego wszelkie żale nt harmonogramu prac i tych opóźnień nie są kierowane? Jaki udział ma ta firma przy budowie tego odcinka? Przyglądają się biernie i kasują kilka mln za nic?
Hondurasik no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 09:38 AM   #3843
LoozaQ
Registered User

LoozaQ's Avatar

Likes (Received): 469

Jakby nie patrzeć, problem jest...

Budowy ważnych dróg przerwane. Koncerny grożą zerwaniem kontraktów

Quote:
Ważne budowy dróg w całym kraju zagrożone. Jak wynika z ustaleń RMF FM duże zagraniczne firmy - między innymi włoski koncern Salini Impregilo - przerywają prace i chcą waloryzacji kontraktów. Poważnie zastanawiają się też nad zerwaniem kontraktów. W sumie może chodzić o co najmniej kilkanaście odcinków dróg, m.in. obwodnicę Częstochowy.

Powodem problemów jest przede wszystkim gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych, które w ubiegłym roku zdrożały nawet o 30 procent. Według informacji RMF FM, z tego powodu firma Salini Impregilo straciła już co najmniej 100 milionów złotych. To wszystko przypomina jesienne kłopoty firmy Astaldi (kupionej ostatnio przez Salini), która z tych samych powodów zerwała kontrakty kolejowe. Tym razem jednak skala problemu może być dużo większa.

Sprawa dotyczy wielu odcinków budowanych w całym kraju. To między innymi obwodnica Częstochowy, zakopianka - obwodnica Rabki-Zdrój, S7 w Jędrzejowie i S3 w Polkowicach. To tylko inwestycje prowadzone przez Salini, a podobne problemy ma też co najmniej kilka innych koncernów.

Na tym kłopoty się nie kończą - na niektórych odcinkach są nawet roczne opóźnienia. Prace, zgodnie z umowami, mogły teraz zostać czasowo przerwane ze względu na okres zimowy. I choć pogoda sprzyja, to wykonawcy korzystają z okna w kontraktach, by nie tracić więcej pieniędzy - już teraz wielu z nich ma poważne problemy z płaceniem podwykonawcom. Tak mogą jednak robić tylko do 15 marca i jeśli do tego dnia nie dojdą do porozumienia z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, prace na bardzo ważnych budowach mogą stanąć na dobre.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że wykonawcy - nie tylko Salini, ale też wiele innych dużych firm, m.in włoskie Impresa Pizzarotti i Toto Construzioni Generali - bardzo intensywnie rozmawiają z resortem o waloryzacji umów. O efektach na razie jednak niewiele wiadomo, a czas ucieka.

Sytuację na każdym placu budowy monitorujemy i już w 2018 roku wielokrotnie mobilizowaliśmy wykonawcę 3 docinków S5, firmę Impresa Pizzarotti do zwiększania zaangażowania sprzętu i kadry - pisze w oświadczeniu przesłanym RMF FM Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki. Jednak wykonawca nawet nie osiągał zaangażowania wskazywanego w opracowanych przez siebie programach robót. Te były prowadzone w wyraźnie mniejszym zakresie niż deklarowała firma - podkreśla.

Jak dodaje, od 15 grudnia do 15 marca obowiązuje przerwa zimowa, a GDDKiA przede wszystkim monitoruje postęp prac. Jeżeli nie przyniesie to efektów, po 15 marca dyrekcja ma możliwość wyciągnięcia realnych konsekwencji wobec koncernu. Działania wykonawcy jasno określiliśmy jako nie kontraktowe, a ten z kolei powinien działać w trybie umowy czego dotychczas nie zrobił - zaznacza Jan Krynicki. I podkreśla, że jeśli koncern będzie działać zgodnie z umową, GDDKiA będzie analizować zasadność wysuwanych przez niego roszczeń.

Autor:
Paweł Balinowski
Opracowanie:
Adam Zygiel

GDDKiA odpowiada koncernom, które przerwały budowę dróg w Polsce. "Będą konsekwencje"

Quote:
Jeżeli prace nie ruszą 15 marca, będziemy wyciągać konsekwencje – tak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada koncernom, które przerywają roboty na polskich drogach, żądają więcej pieniędzy i grożą zerwaniem kontraktów.

Firmy tłumaczą, że ceny materiałów podskoczyły tak bardzo, że może grozić im bankructwo. Chodzi o takich gigantów jak Salini oraz Pizzarotti z Włoch. Zagrożonych jest co najmniej kilkanaście odcinków dróg, które koncerny budowały w Polsce.

Stanowisko GDDKiA jest jasne. Żaden koncern nie mogą żądać dodatkowych pieniędzy, bo to niezgodne z kontraktem - tłumaczy rzecznik GDDKiA Jan Krynicki. Podpisując umowę brał pod uwagę ewentualne ryzyko kosztów pracy, czy materiałów. Teraz to ryzyko musi zrealizować - dodaje. Zdaniem rzecznika, żądania zagranicznych koncernów mogą być próbą testowania strony polskiej.

Ryzyko, że inwestycje zostaną wstrzymane jest duże. Koncerny mogą dojść do wniosku, że bardziej opłaca im się zapłacić wysokie kary za zerwanie umowy, niż budować dalej i tracić więcej pieniędzy.

Jak nieoficjalnie ustalił reporter RMF FM, jak na razie, włoskie koncerny po 15 marca nie zamierzają wznawiać robót na polskich drogach.
Zagrożone inwestycje?

W sumie może chodzić o co najmniej kilkanaście odcinków dróg, m.in. obwodnicę Częstochowy, Zakopiankę - obwodnicę Rabki-Zdrój, trasę S7 w Jędrzejowie i S3 w Polkowicach. To inwestycje prowadzone m.in. przez Salini. Podobne problemy ma też co najmniej kilka innych koncernów.

Na tym kłopoty się nie kończą. Na niektórych odcinkach są nawet roczne opóźnienia. Prace, zgodnie z umowami, mogły teraz zostać czasowo przerwane ze względu na okres zimowy. I choć pogoda sprzyja, to wykonawcy korzystają z tak zwanego "okna" w kontraktach, by nie tracić więcej pieniędzy. "Okno" trwa do 15 marca.

Autor:
Paweł Balinowski
Opracowanie:
Urszula Gwiazda
LoozaQ no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 10:37 AM   #3844
Szymon_Zy
Registered User

Likes (Received): 19

Czyli brak jakichkolwiek działań na F nie jest tylko złudzeniem optycznym ....
Szymon_Zy no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 10:57 AM   #3845
equest
Registered User

Likes (Received): 1193

Nie rozumiem takiego postępowania.
Tak dla przykładu na obwodnicę Węgierskiej Górki złożona oferta była niższa o 10% od budżetu inwestora.
A potem zdziwienie i "zonk" i lament, że strata.
equest está en línea ahora   Reply With Quote
Old Today, 11:35 AM   #3846
dominobb
Registered User

Likes (Received): 9931

10% to i tak pikuś.
Były oferty stanowiące mniej niż 50% kosztorysu - np. Impresa na obw. Łomży dała ofertę na 46%... Ofertę odrzucono i wybrano TOTO - 55% kosztorysu.
dominobb está en línea ahora   Reply With Quote
Old Today, 11:40 AM   #3847
Maya83
Registered User

Quote:
Originally Posted by Szymon_Zy View Post
Czyli brak jakichkolwiek działań na F nie jest tylko złudzeniem optycznym ....
Czy ty w ogóle potrafisz czytać człowieku? Raptem parę postów wyżej masz raport z działalności z całego odcinka f a tu wyskakujesz z brakiem jakichkolwiek działań na f.

kubazie88 liked this post
Maya83 no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 01:09 PM   #3848
kubazie88
traveler

kubazie88's Avatar

Likes (Received): 5329

Potwierdzam, prace cały czas trwają przynajmniej te co opisywałem stronę wcześniej, dalej brak ruchów jeśli chodzi o prace ziemne (stan na dzisiaj). Dodatkowo rozmawiałem z kierownikiem podwykonawcy (dość duża firma z robót branżowych) i Salini póki co nie informowało ich o jakimkolwiek wstrzymaniu prac, nigdy też nie mieli problemu z płatnościami. Jutro też powinienem być chwilę na budowie to dam znać.

Quote:
W sumie może chodzić o co najmniej kilkanaście odcinków dróg, m.in. obwodnicę Częstochowy, Zakopiankę - obwodnicę Rabki-Zdrój, trasę S7 w Jędrzejowie i S3 w Polkowicach. To inwestycje prowadzone m.in. przez Salini. Podobne problemy ma też co najmniej kilka innych koncernów.
Pytanie: jeśli ziściłby się czarny scenariusz to na ile jest możliwe, żeby GDDKiA ze względu na "nadzwyczajne okoliczności pla pla" dokończyła sama budowę z podwykonawcami, którzy obecnie budują? Bez inwentaryzacji i przetargu na nowego lidera? Czy jest to możliwe? Coś mi po głowie chodzi, że już był podobny przypadek?

Mam nadzieję, że się dogadają i to jak najszybciej, bo szkoda ładnej pogody. W ostatnim czasie przecież zakończyły się spory z A1 Alpine i A2 Chińczycy. Treść porozumienia została utajniona, a więc nie są to wcale takie proste sprawy

Uprzedzając pytania czy jest możliwe otworzenie częściowe odcinka A1 to jedyne opcje jakie wchodzą w grę, a szanse na ich wprowadzenie trudno określić:

1) z Pyrzowic do węzła Woźniki (35), obwodnicą Woźnik i DW789 do Koziegłów i dalej DK1 do Częstochowy
2) raczej do 3,5t do węzła Częstochowa Południe (34) i dalej DW908/DK43 do DK1 w Częstochowie (jednak tutaj mocno może sprzeciwiać się UM Częstochowy)

PS wieczorem postaram się coś więcej napisać o budowie A1f, bo gdyby niektóre polskie firmy z biznesmeni typu "Nawrocki ze Stali Rzeszów" to Salini na A1f nie miałoby co wstrzymywać

zdjęcia/profil budowy Autostrady A1

VYX-5 liked this post
kubazie88 está en línea ahora   Reply With Quote
Old Today, 01:58 PM   #3849
A1budowniczy
Registered User

Likes (Received): 7

Quote:
Originally Posted by kubazie88 View Post

Potwierdzam, prace cały czas trwają przynajmniej te co opisywałem stronę wcześniej, dalej brak ruchów jeśli chodzi o prace ziemne (stan na dzisiaj). Dodatkowo rozmawiałem z kierownikiem podwykonawcy (dość duża firma z robót branżowych) i Salini póki co nie informowało ich o jakimkolwiek wstrzymaniu prac, nigdy też nie mieli problemu z płatnościami. Jutro też powinienem być chwilę na budowie to dam znać.

Co za bzdury. Aż założyłem konto na te okoliczność.
Wszelkie prace są na ten moment wstrzymane. Oczywiście nieformalne. Formalny nakaz wstrzymania prac dostało dwóch podwykonawców. Reszta tylko ustnie. Realizowane jest to poprzez brak transportu i dostaw materiałów o ile były po stronie Salini. Cała baza w białej stoi. Nie ma dostaw betonu i nie będzie. Dlubia trochę mostów y ale tylko rzeczy które nie wymagają współdziałania Salini i nie objęte są inwentaryzacja i geodezyjnymi. Cała zwierzchnosc lokalna na urlopach. Zarówno włoska jak i polska łącznie z dyrektorem kontraktu.
Zaległości w płatnościach są w niektórych przypadkach spore zarówno w czasie jak i w kasie. Gdaka wstrzymała ostatnie faktury dla Salini.

Nie pisać jak się nie wie wszystkiego.
Old Today, 02:14 PM   #3850
Suli
Registered User

Suli's Avatar

Likes (Received): 779

No i tyle w temacie.
Czyli jak rozumiem dłubią tylko ci podwykonawcy, którzy mogą robić całość prac we własnym zakresie i liczą pewnie, że ich GDDKiA bezpośrednio spłaci, jak przyjdą z fakturami.
Suli no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 02:43 PM   #3851
Szymon_Zy
Registered User

Likes (Received): 19

Quote:
Originally Posted by Maya83 View Post
Czy ty w ogóle potrafisz czytać człowieku? Raptem parę postów wyżej masz raport z działalności z całego odcinka f a tu wyskakujesz z brakiem jakichkolwiek działań na f.

Kolego, co dzień jeżdżę przez wiele obiektów na odcinku F i tak naprawdę nie dzieje się nic.

Dziś nic się nie działo na:

WD-356
WA-357
WD-358
MA-359
WA-360
WD-361
WD-362 (nie widziałem z drogi żadnej aktywności)
WA-366

We poniedziałek nic się nie działo na:
WA-370
MA-371
WA-372
WA-375

Na tych obiektach absolutnie nic się nie działo. Niektóre widziałem 10x - te z poniedziałku tylko 2x. Jak ktoś pisze o aktywności to niech jedzie do bazy w Białej i pokaże co tam się dzieje. Sprzęt stoi, nawet Ukraińców przepuszczających samochody nie ma - bo po co? Może mam pecha i akurat wszyscy pracownicy się chowają na mój widok ....

EDIT: Jeszcze dopiszę, że mieszkańcy gminy Mykanów są mega wq.... na budowniczych WA357, przez których nadrabiają co dzień po 3km w jedną stronę. Droga miała być otwarta zaraz jak na 2-3 dni zrobi się powyżej zera i co? Wójt naopowiadał, a Salini i tak wszystko olało. Narozrabiali na Antoniowie i nie poczuwają się do odpowiedzialności.

VYX-5 liked this post
Szymon_Zy no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 02:51 PM   #3852
IgorSel
Registered User

IgorSel's Avatar

Likes (Received): 1792

Quote:
Originally Posted by kubazie88 View Post

Pytanie: jeśli ziściłby się czarny scenariusz to na ile jest możliwe, żeby GDDKiA ze względu na "nadzwyczajne okoliczności pla pla" dokończyła sama budowę z podwykonawcami, którzy obecnie budują? Bez inwentaryzacji i przetargu na nowego lidera? Czy jest to możliwe? Coś mi po głowie chodzi, że już był podobny przypadek?
Nie było jeszcze takiego przypadku, bez przetargu wybrano tylko wykonawców na A2 przed euro jak Chińczycy zeszli, ale i tak to nie było kończenie samymi podwykonawcami
IgorSel no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 04:35 PM   #3853
kubazie88
traveler

kubazie88's Avatar

Quote:
Originally Posted by A1budowniczy View Post
Co za bzdury. Aż założyłem konto na te okoliczność.
Wszelkie prace są na ten moment wstrzymane. Oczywiście nieformalne. Formalny nakaz wstrzymania prac dostało dwóch podwykonawców. Reszta tylko ustnie. Realizowane jest to poprzez brak transportu i dostaw materiałów o ile były po stronie Salini. Cała baza w białej stoi. Nie ma dostaw betonu i nie będzie. Dlubia trochę mostów y ale tylko rzeczy które nie wymagają współdziałania Salini i nie objęte są inwentaryzacja i geodezyjnymi. Cała zwierzchnosc lokalna na urlopach. Zarówno włoska jak i polska łącznie z dyrektorem kontraktu.
Zaległości w płatnościach są w niektórych przypadkach spore zarówno w czasie jak i w kasie. Gdaka wstrzymała ostatnie faktury dla Salini.

Nie pisać jak się nie wie wszystkiego.
To dlaczego Ty piszesz? Opisałem mój konkretny przypadek, nie wszystkich. Czytaj ze zrozumieniem, a nie to co chcesz zrozumieć.

Quote:
Wszelkie prace są na ten moment wstrzymane.
Quote:
. Dlubia trochę mostów y ale tylko rzeczy które nie wymagają współdziałania Salini i nie objęte są inwentaryzacja i geodezyjnymi.
Czyli nie wszelkie a moich zdjęć jednak nie podrobiłem w photoshopie

Quote:
Cała zwierzchnosc lokalna na urlopach. Zarówno włoska jak i polska łącznie z dyrektorem kontraktu.
Nieprawda. Nadzór cały czas działa. Samochody jeżdżą po budowie, biuro otwarte. Włochów nie widziałem w tym tygodniu, ale w zeszłym na 100% byli, a w piątek spotkałem ich w restauracji, w której się stołują. Zresztą póki Stalbet w 2017 się nie wysypał to też ich nie było za bardzo na placu budowy widać.

Quote:
Quote:
(Salini) Podpisując umowę brał pod uwagę ewentualne ryzyko kosztów pracy, czy materiałów. Teraz to ryzyko musi zrealizować - dodaje. Zdaniem rzecznika, żądania zagranicznych koncernów mogą być próbą testowania strony polskiej.
Jeśli to jest prawda to jestem jak najbardziej za wyrzuceniem ich z budowy/Polski. Parę lat do tyłu współpracowałem z firmą z Austrii, która miała kontrakt w Chile. Nie wzięli pod uwagę wielu warunków tam panujących (duży social, trzęsienia ziemi, zmowy cenowej lokalnych firm). Na kontrakcie na 100 mln euro mieli wyjść ok. 30% na plus, a wyszli 70% do tyłu, ale ukończyli.

Quote:
Wykonawca w 07 tygodniu wykonał następujące roboty:
Roboty Drogowe:
Transport i hałdowanie kruszyw
Na początku zeszłego tygodnia na pewno jeździły jeszcze wanny z nowym kruszywem i część wywrotek z bazy Białej, które transportowały kruszywo z likwidowanego hałdowiska na MOPie Wierzchowisko w rejon nowego hałdowiska przy węźle z DK-43. Wychodzi na to, że nie odwilż tylko przejęcie Astaldi spowodowało, że grają vabank.

VYX-5 liked this post
Old Today, 05:32 PM   #3854
bezdomny
Łoś i tyle

Likes (Received): 31

Quote:
Originally Posted by bezdomny View Post
można teraz tylko się domyślać jak "wzrośnie siła przebicia/nacisku/rażenia" na rządzących przez Salini/Astaldi
hehe
a nie mówiłem
tylko żeby to nie był śmiech przez łzy

kubazie88 liked this post
bezdomny no está en línea   Reply With Quote
Old Today, 05:34 PM   #3855
Maya83
Registered User

Quote:
Originally Posted by Szymon_Zy View Post
Kolego, co dzień jeżdżę przez wiele obiektów na odcinku F i tak naprawdę nie dzieje się nic.

Dziś nic się nie działo na:

WD-356
WA-357
WD-358
MA-359
WA-360
WD-361
WD-362 (nie widziałem z drogi żadnej aktywności)
WA-366

We poniedziałek nic się nie działo na:
WA-370
MA-371
WA-372
WA-375

Na tych obiektach absolutnie nic się nie działo. Niektóre widziałem 10x - te z poniedziałku tylko 2x. Jak ktoś pisze o aktywności to niech jedzie do bazy w Białej i pokaże co tam się dzieje. Sprzęt stoi, nawet Ukraińców przepuszczających samochody nie ma - bo po co? Może mam pecha i akurat wszyscy pracownicy się chowają na mój widok ....

EDIT: Jeszcze dopiszę, że mieszkańcy gminy Mykanów są mega wq.... na budowniczych WA357, przez których nadrabiają co dzień po 3km w jedną stronę. Droga miała być otwarta zaraz jak na 2-3 dni zrobi się powyżej zera i co? Wójt naopowiadał, a Salini i tak wszystko olało. Narozrabiali na Antoniowie i nie poczuwają się do odpowiedzialności.
Dostałeś informację na których obiektach prowadzone są prace. Dlaczego więc twierdzisz, że nic się nie dzieje?
Old Today, 06:33 PM   #3856
kubazie88
traveler

kubazie88's Avatar

To już chyba i tak nie ma znaczenia. Stanowisko GDDKiA jest jasne i bardzo stanowcze:

Quote:
Wszyscy muszą być równo traktowani. Nie może mieć na to wpływu to, że niektóre podmioty wygrywały przetargi dużo poniżej kosztorysu inwestorskiego. Wówczas deklarowały w ramach wyjaśnień rażąco niskiej ceny swoje tzw. „know-how”, zaangażowanie sił własnych z czego niektóre obecnie się nie wywiązują.
Cały artykuł:

https://www.gddkia.gov.pl/pl/a/32349...ich-wykonawcow

Wydaje się, że piłeczka jest znowu po stronie Salini. Przejęcie Astaldi i zmowa z innymi włoskimi liderami nic raczej im nie pomogła. Jeśli nie wznowią prac, to GDDKiA będzie chciała ich jak najszybciej wykopać z placów budowy by jak najszybciej ruszyć z przetargami i budowami z nowymi liderami. Tak aby smród dawno opadł przed kolejnymi wyborami.

VYX-5 liked this post
Old Today, 07:07 PM   #3857
mat99
Registered User

Likes (Received): 18

To było do przewidzenia. Pobieżna, lecz systematyczna lektura serwisów internetowych uzmysławia tylko, że na inwestycje obecna władza wydaje miliony. Na socjal oraz propagandę, miliardy. To nie mogło się udać. Zamiast ograniczyć ilość robót na rzecz tych najważniejszych, kontynuuje się wszystkie oraz zaczyna się następne, prawdopodobnie żeby nie zdenerwować jakiejś lokalnej/regionalnej społeczności, co groziłoby utratą paru głosów w wyborach. Poza tym, projektowana sieć dróg S jest za gęsta jak na możliwości takiego kraju, np. S61 mam być praktycznie równoległa do projektowanej S19. Do tego przekop Mierzi Wiślane, a zwłaszcza projekt CPK w szczerym polu, przewyższający rozmachem centrum lotów kosmicznych na Florydzie (USA), nie licząc nawet potrzeby wybudowania setek/tysięcy km torów kolejowych, żeby można było w sensownym czasie tam dojechać. Kolej to jeszcze inna bajka. Niedługo będzie można zacząć pisać historie modernizacji linii Wa-wa - Białystok, czy Poznań - Wrocław (wystarczyłoby dorzucić parę groszy, które poszły np. na program "mama+"). Widzieliście wizkę nowej siedziby TVP (dez)Info? Jajk zobaczycie, to dowiecie się na co idą publiczne pieniądze.
mat99 está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
śląskie, autostrada a1, częstochowa, pyrzowice

Thread Tools

Posting Rules