[Bratislava] Rekonštrukcia SNG | Reconstruction of Slovak National Gallery - Page 15 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Euroscrapers > Local discussions > Slovakia > City Development > Bratislava

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools Rating: Thread Rating: 1 votes, 5.00 average.
Old March 18th, 2019, 11:35 PM   #281
Amrafel
YIM.BA

Amrafel's Avatar

Likes (Received): 6897

Quote:
Originally Posted by michaelis View Post
Ten predok vyzerá skoro takisto ako pred rekonštrukciou. Má to podobnú patinu. To tam fakt nemohli dať niečo krajšie? Či bola snaha o rekonštrukciu, ktorá vlastne ani nebude vidieť?
Asi to bol pokus o iróniu, ale áno, presne to bol zámer. Budova je rekonštruovaná tak, aby mohla byť vyhlásená za NKP v zmysle pôvodnej architektúry.

YIM.BA.

Janci1982 liked this post
Amrafel no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 19th, 2019, 12:16 PM   #282
nymc
Registered User

Likes (Received): 30

Tu je vysvetlenie preco ta fasada ma byt taka ake je a preco nema byt presklenna, cas 5:08 https://www.stream.cz/gebrianvs/1000...arodni-galerie
nymc no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2019, 12:44 PM   #283
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Likes (Received): 4488

Veľa som tu počúval, aká je tá budova kvalitnou architektúrou, len sú na nej použité nekvalitné komunistické materiály. No, myslím, že toto dokazuje, že v materiáloch ten problém rozhodne nie je.

Ondro, aquila, :Huncut, adamanek, petzav, nikopol liked this post
Qwert no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old March 19th, 2019, 01:17 PM   #284
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

Likes (Received): 888

kvalitna architektura to je a nekvalitne materialy tam pouzite naozaj boli, ale je naivne si mysliet, ze zmena materialov zmeni zasadne vzhlad, a ked sa niekomu ta budova nepacila pred tym, tak sa pravdepodobne nezacne ani po rekonstrukcii. ta rekonstrukcia je hlavne sanca, ze tie budovy sa konecne zacnu vyuzivat a ak si tam najde cestu aj sirsia verejnost, tak sa casom mozno aj zacne menit nazor ludi na tu budovu

Krumpi, Amrafel, Janci1982 liked this post
J1mbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2019, 01:39 PM   #285
KLEPETO
Registered User

KLEPETO's Avatar

Likes (Received): 4728

Podľa mňa je blbosť rekonštruovať niečo do rovnakej podoby bez možnosti vylepšienia vzhľadu danej budovy, len preto aby sa to mohlo vyhlásiť za NKP. Hlavne ak by vylepšená konštrukcia priniesla lepšie využitie výstavného priestoru a zároveň by zjemnila ten efekt brutálneho zasadenia do okolitého priestoru ulice. Pokiaľ chcú mať z toho NKP, tak to mali vyhlásiť pred tým ako sa pustili do rekonštrukcie. No dúfam, že obmedzenia NKP ich nedonútili použiť opäť rovnako nekvalitné materiály.

michaelis liked this post
KLEPETO no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2019, 02:54 PM   #286
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1211

Vyhlásenie tohoto za NKP je veľký prstredník všetkým ozajstným NKP. Že to má byť na tej istej úrovni, ako napr. Jurkovičove stavby, tak to musí mať v hrobe takú vrtuľu, že sa prekope do Číny...

Endstand, Qwert, petzav, alchstuip liked this post
Ondro no está en línea   Reply With Quote
Old March 19th, 2019, 10:11 PM   #287
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by J1mbo View Post
kvalitna architektura to je a nekvalitne materialy tam pouzite naozaj boli, ale je naivne si mysliet, ze zmena materialov zmeni zasadne vzhlad, a ked sa niekomu ta budova nepacila pred tym, tak sa pravdepodobne nezacne ani po rekonstrukcii. ta rekonstrukcia je hlavne sanca, ze tie budovy sa konecne zacnu vyuzivat a ak si tam najde cestu aj sirsia verejnost, tak sa casom mozno aj zacne menit nazor ludi na tu budovu
Tak ja som si určite nemyslel, že tá budova sa mi po rekonštrukcii bude páčiť. Jediná rekonštrukcia, ktorá by sa mi na tomto mieste páčila, by bolo rozbitie a rozpálenie tej opachy a jej prevoz do kovošrotu.

A nie, nie je to podľa mňa kvalitná architektúra. Pri tejto budove sa mi žiada zakričať, že cisár je nahý. Rozsypaná hromada plechov na nábreží, ktorej jediným zmyslom je byť samoúčelnou brutalistickou päsťou na oko, jednoducho podľa mňa kritéria kvalitnej architektúry nespĺňa.

Ondro, Prenajomcakany, Endstand, alchstuip liked this post
Old March 19th, 2019, 10:20 PM   #288
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

tvoj nazor ti samozrejme nikto neberie, ale ja som celkom rad, ze na nazory ako tvoj nikto kompetentny nedba
Old March 19th, 2019, 10:44 PM   #289
jozefst
Registered User

Likes (Received): 445

Premostenie SNG, jedna z najlepších dedečkových realizáci, vlastne celá prístavba SNG. Len škoda toho plechového prevedenia premostenia SNG, ktoré z neho urobilo montážnu halu, alebo tribúnu pre potreby osláv 1, alebo 9. mája v komunistickom období. Malo sa realizovať z pohľadového betónu, tak ako napríklad pamätník SNP v Banskej bystrici, alebo mohlo mať mramorový, alebo iný kamenný obklad. Plechové prevedenie a jeho farebné riešenie ešte znesie ostatná časť galérie na riečnej a mohla byť v kontraste k betónovému premosteniu.

Edit: Priznám sa, že až teraz som si všimol a začal registrovať to nové presklenné riešenie premostenia. Sklenené okná sú tam, kde pred tým neboli a tým to to "dokašľali". Tam kde boli okná zas nie sú. Takto to vyzerá ako nejaká žaba. Už len vyplaziť jazyk. To už tam môžu radšej nechať to lešenie natrvalo a máme Centre Pompidou na bratislavský spôsob.

Last edited by jozefst; March 20th, 2019 at 12:48 AM.
jozefst no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2019, 01:25 PM   #290
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Quote:
Originally Posted by J1mbo View Post
tvoj nazor ti samozrejme nikto neberie, ale ja som celkom rad, ze na nazory ako tvoj nikto kompetentny nedba
No to si ma teda argumentačne odrovnal.

A mimochodom, neviem, či sa tu dá baviť o nejakej kompetencii ľudí, čo stoja za touto rekonštrukciou. Tu nikdy žiaden reálny plán zbaviť sa tej opachy nebol. V rozpočte sa našlo trocha peňazí, tak sa to začalo rekonštruovať a keďže nikomu sa nič vymýšľať nechcelo, tak to zrekonštruovali do viac menej pôvodnej podoby, akurát na to samotné premostenie dali trochu iný plech, aby sa nepovedalo. Úžasná kompetentnosť.

Last edited by Qwert; March 20th, 2019 at 01:46 PM.
Old March 20th, 2019, 03:37 PM   #291
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
No to si ma teda argumentačne odrovnal.
ja som od teba tiez ziaden argument necital cital som len tvoje nazory, to niesu ziadne argumenty... a myslim, ze tvoj nazor by aj tak nic nezmenilo, tak naco sa snazit ale to je v pohode, vizualna stranka architektury je velmi subjektivna zalezitost, kazdemu sa paci nieco ine

Quote:
Originally Posted by Qwert View Post
A mimochodom, neviem, či sa tu dá baviť o nejakej kompetencii ľudí, čo stoja za touto rekonštrukciou. Tu nikdy žiadne reálny plán zbaviť sa tej opachy nebol. V rozpočte sa našlo trocha peňazí, tak sa to začalo rekonštruovať a keďže nikomu sa nič vymýšľať nechcelo, tak to zrekonštruovali do viac menej pôvodnej podoby, akurát na to samotné premostenie dali trochu iný plech, aby sa nepovedalo. Úžasná kompetentnosť.
kompetentnost sa posudzuje podla toho, ci ma niekto rovnaky nazor ako ty? na rekonstrukciu boli 2 architektonicke sutaze a realizuje sa navrh od vitazov druhej sutaze. neviem ako boli postavene podmienky sutaze, ci bolo mozne zburat tu "opachu", ale asi by si nenasiel vela architektov, co by sa na nieco take podujali. a sutaz riesila hlavne to, ako to cele bude fungovat po prevadzkovej stranke. premostenie je len mala cast galerie, rekonstruuje sa cely komplex.

Amrafel, Slak ma trafi, Janci1982, dezeen liked this post
J1mbo no está en línea   Reply With Quote
Old March 20th, 2019, 07:01 PM   #292
Michal.B.Kovac
Registered User

Michal.B.Kovac's Avatar

Likes (Received): 244

Podmienkov sutaze bolo ze premostenie sa zachova.

Qwert liked this post
Michal.B.Kovac está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 20th, 2019, 10:37 PM   #293
Qwert
Moderator

Qwert's Avatar

Myslím, že zopár argumentov som tu napísal, či už o pár postov vyššie alebo ešte viac na predošlých stranách, ale v poriadku, nechajme to tak.

K tej kompetentnosti - hovoril som, že myšlienka nahradiť tú opachu niečim iným na stole vôbec nebola, takže sa rekonštruuje iba to, čo je dané. Neudial sa žiaden hrdinský čin záchrany tej budovy "kompetentnými" ľuďmi. Udialo sa iba to že, existujúca budova sa rekonštruuje spôsobom čo najviac rešpektujúcim jej pôvodný vzhľad.
Old March 22nd, 2019, 12:40 PM   #294
Ondro
Veteran of the meme war

Ondro's Avatar

Likes (Received): 1211

Staré známe "každému sa páči niečo iné". Zaujímavé, že to, čo my považujeme v prírode za pekné, ako napríklad farebné kvetinky, vôbec nebolo vytvorené pre nás, ale pre nižšie organizmy, ktoré dokážu rozoznať, čo je pekné.

Kresliť obdĺžničky podľa pravítka dokáže každý. Ale nakresliť tým obdĺžničkom komplexné ornamenty a premeniť funkčné prvky na vizuálne lichotivé dokáže len majster. A tak isto ich len majster môže skutočne postaviť. Čokoľvek, čoho stavba alebo návrh si nevyžaduje talent, či už je to vnútorný alebo zovňajší návrh a stavba, ale iba technické znalosti, nie je kvalitná architektúra.
Old March 22nd, 2019, 04:48 PM   #295
jakub_ba
Registered User

Likes (Received): 759

Zopár fotiek z Aupark veže: https://m.imgur.com/a/Fk6an8m

greed liked this post
jakub_ba no está en línea   Reply With Quote
Old March 27th, 2019, 10:51 PM   #296
ado.prvy
Registered User

Likes (Received): 1482

https://www.facebook.com/bratislava2...07294632658134

Ta diskusia hovori za vsetko

jozefst liked this post
ado.prvy no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2019, 10:55 AM   #297
Endstand
Registered User

Likes (Received): 145

Aspoň vidieť diametrálne rozdielny pohľad tu na SSC a pre obyčajných ľudí. A architektúra by mala byť aj per obyčajných ľudí...preto toto nie je dobrá stavba pre mňa
Endstand no está en línea   Reply With Quote
Old March 28th, 2019, 11:58 AM   #298
yale99
Registered User

Likes (Received): 2578

Otázkou je, aká časť diskutérov z facebooku vôbec galérie navštevuje. Časť z nich možno má pocit, že galéria je taká tá chodba s dobovými obrazmi ktorú videli minulý rok na nejakom hrade. Práve nový koncept galérie môže tento pohľad zmeniť, keď začne fungovať, keďže priestor pod premostením by mal byť prakticky permanentne prístupný ako námestie, teda aj priaznivci Vodných kasární si kedykoľvek môžu prísť na svoje.

J1mbo, baleadasena, jozefst, norway.today liked this post
yale99 está en línea ahora   Reply With Quote
Old March 28th, 2019, 12:10 PM   #299
J1mbo
Registered User

J1mbo's Avatar

Quote:
Originally Posted by Endstand View Post
Aspoň vidieť diametrálne rozdielny pohľad tu na SSC a pre obyčajných ľudí. A architektúra by mala byť aj per obyčajných ľudí...preto toto nie je dobrá stavba pre mňa
90% obycajnych ludi v tej galerii nikdy nebolo a su to ti obycajni ludia, co nemaju problem si postavit ten najnechutnejsi katalogovy dom, natret ho najhnusnejsou farbou, popripade odhlasovat tu najdebilnejsiu farebnu schemu na zateplenie panelaku a co si o tom myslia ludia, co okolo toho potom chodia, ich absolutne nezaujima... keby tam ta pristavba nie je, tak 90% tych ludi ani netusi, ze tam daka galeria je
Old March 30th, 2019, 07:38 PM   #300
stanley-SK
Registered User

Likes (Received): 2261

30.3.2019

IMG_3818 by Stanley SK, on Flickr

Reply

Thread Tools
Rate This Thread
Rate This Thread:

Posting Rules