[Lubuskie] Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old September 9th, 2009, 10:03 AM   #81
baronmokotowa
Registered User

Likes (Received): 0

Czy ktos wie jak z frekwencja na tym polaczeniu do / z Drezna?
baronmokotowa no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 9th, 2009, 12:44 PM   #82
nsolak
Guest

Likes (Received):

1 osoba wykupiła bilet. Reszta to oficjele.
  Reply With Quote
Old September 9th, 2009, 12:47 PM   #83
ursjan
Registered User

Likes (Received): 78

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
1 osoba wykupiła bilet. Reszta to oficjele.
Temu wyżej chodziło zapewne o cywilnych pasażerów i nie non-vip
ursjan no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old September 9th, 2009, 04:47 PM   #84
Michał Ch.
Moderator

Michał Ch.'s Avatar

Likes (Received): 17429

A co napisał nsolak ?
Michał Ch. no está en línea   Reply With Quote
Old October 24th, 2009, 02:20 PM   #85
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Likes (Received): 3647

Od kilku tygodni w centrum wisi reklama nowego połączenia do Drezna:

[IMG]http://i37.************/2e0jj9h.jpg[/IMG]

"nie czekaj na autostrady i szybką kolej
Warszawa 80min od 149
Drezno 40min od 199"

Trochę mało widoczne, bo z auta i komórką
Falubaz no está en línea   Reply With Quote
Old March 4th, 2010, 07:24 PM   #86
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Likes (Received): 896

Quote:
Lotnisko Babimost, czyli jak rodzi się spółka

Już za dwa tygodnie ma powstać samorządowa spółka zarządzająca babimojskim lotniskiem. Dziś ostatnie, konieczne zmiany w dokumentach ma wprowadzić Ministerstwo Obrony Narodowej.

- Dokonaliśmy już ostatnich uzgodnień. Mamy umowę, statut i wszystkie dokumenty potrzebne do powołania spółki. Chcemy, żeby powstała w połowie marca. W kwietniu będzie już normalnie działać - mówi Tomasz Hałas, członek zarządu województwa odpowiedzialny za port w Babimoście.

W skład spółki ma wejść Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", marszałek województwa, miasto Zielona Góra i gmina Babimost. To oni będą odpowiadać za najważniejsze inwestycje, np. finansować rozbudowę lotniska. Na razie przyszli udziałowcy nie ustalili jeszcze, kto i co do niej wniesie. - Na pewno największym z akcjonariuszy będzie Urząd Marszałkowski. Wniesie przeważający kapitał - grunt, pas startowy, płyty postojowe, hangary - wymienia Hałas. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie prezesem.

Lotnisko w Babimoście

- Na razie pracujemy nad przetargiem na sporządzenie strategii rozwoju lotniska wraz z biznesplanem. Spotykamy się jednak dość często, tak aby za dwa tygodnie wszystko było gotowe - dodaje Hałas.

Tymczasem grunt pod portem lotniczym w Babimoście wciąż należy do Agencji Mienia Wojskowego. We wrześniu Tomasz Hałas odebrał z rąk ministrów akt wyrażający zgodę na przekazanie nieruchomości. Do tej pory tak się jednak nie stało. Na przeszkodzie stanęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Marszałek czeka na zmiany w dokumencie MON o warunkach, na jakich ziemia zostanie przekazana. - Te niekorzystne dla nas zapisy mają być dziś zmienione. Gdy tylko tak się stanie, od razu marszałek województwa i wojewoda lubuski podpiszą akt notarialny u notariusza - mówi Hałas.

Przypomnijmy. Marszałek lubuski przejmie 385 ha, na których znajdują się: pas startowy, płyta postojowa, 16 magazynów oraz tereny zielone. Ziemi samorząd nie będzie mógł wykorzystywać w innym celu niż na transport lotniczy. W przeciwnym wypadku teren wróci do skarbu państwa. Przekazanie gruntów ma być wolne od podatków i opłat.

Wartość planowanych inwestycji na lotnisku szacowana jest na 38 mln zł. Pieniądze spłyną z kont budżetu PPL Porty Lotnicze oraz z lubuskiego samorządu. Spore dotacje, bo 17,8 mln zł na modernizację portu zapisano na tzw. liście projektów kluczowych województwa, finansowanych z unijnego LRPO. W tej chwili wszystkie inwestycje finansuje jednak Polskie Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, bo to ono na razie zarządza lotniskiem.

W poniedziałek port zaczyna budowę ogrodzenia. - Właśnie wprowadzam wykonawcę na teren budowy - mówi Ryszard Dobrowolski, dyrektor lotniska. Natomiast już za dwa tygodnie ruszy budowa punktu kontroli bezpieczeństwa. To budynek, z którego będą korzystać pracownicy lotniska. Wkrótce zacznie się także budowa zbiornika na paliwo lotnicze o pojemności 100 tys. litrów za 950 tys. zł. - Czekamy też na pozwolenie na budowę oznaczenia pionowego dróg startowych i kołowania, chodzi o specjalistyczne tablice świetlne. Przystępujemy też do modernizacji centralnej płyty postojowej [leży przed terminalem pasażerskim - red.]. Inwestycja warta ok. 500 tys. zł ma posłużyć podczas Euro 2012. W opracowaniu jest także koncepcja powiększenia drugiej płyty, tzw. przeddworcowej. Znajduje się ona po przeciwległej stronie lotniska. Chodzi o to, aby jednorazowo można było ustawić na niej dwa samoloty typu airbus czy boeing - wymienia dyrektor Dobrowolski.

Babimost, okropne statystyki

Co roku samorząd województwa i zielonogórski magistrat, pod szyldem "promowania połączeń we wszystkich rozkładach lotów na świecie" wykupuje od przewoźnika część biletów na trasie Zielona Góra - Warszawa. Płacą za to ok. 1,9 mln zł.

Mimo to, według statystyk Urzędu Lotnictwa Cywilnego ruch na lotnisku w Babimoście systematycznie spada. Według danych za ostatni rok liczba pasażerów zmalała aż o 43,5 proc. Przy podobnej liczbie startów i lądowań - ok. 620 w 2008 r. - z połączeń skorzystało 5,2 tys. osób, a w ub. r. tylko 2,9 tys. Podobnie było w poprzednich latach. W latach 2007/2008 chętnych do latania ubyło o 22 proc., a rok wcześniej o 19 proc.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
sebastianzb no está en línea   Reply With Quote
Old March 23rd, 2010, 09:24 PM   #87
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Quote:
Lotniska: Berlin kontra Babimost

Niemcy kończą już budowę megalotniska pod Berlinem. Tymczasem w poniedziałek radni sejmiku powołają własną spółkę lotniczą w Babimoście. Na początek marszałek włoży do niej 380 tys. zł. Warto?

W maju zawiśnie wiecha na budowie nowego lotniska dla Berlina, które zacznie działać jesienią 2011 r. To dziś jeden z dziesięciu największych placów budowy w Europie. Kosztem ponad 3,2 mld euro lotnisko powstaje na obszarze blisko 1,5 tys. ha. Kolejne setki milionów wydadzą koleje Deutsche Bahn na nowy dworzec i tory. Rząd federalny zbudował już w okolicy nowe drogi, m.in. sześciopasmową autostradę do berlińskiej obwodnicy.

Lotnisko z dwoma pasami startowymi będzie początkowo obsługiwać 21-22 mln pasażerów rocznie, z możliwością wzrostu nawet do 45 mln. To cztery razy więcej niż może obsłużyć warszawskie Okęcie. Dziś z Berlina ponad 80 przewoźników lata do ponad 170 portów lotniczych na kilku kontynentach. Berlin ma ambicję stać się bramą na wschód, już oferuje loty do Pekinu i Bangkoku. Już dziś co dziesiąty pasażer z 21 mln odprawianych na berlińskich lotniskach Tegel i Schönefeld pochodzi z Polski. Dla wielu osób, zwłaszcza z zachodniej Polski, to najbliższe miejsce, z którego można polecieć na inny kontynent.

- Z lotniskiem w Berlinie rywalizować nie możemy, ale traktujemy je jak szansę dla nas - mówi Tomasz Hałas, członek zarządu województwa odpowiedzialny za sprawy portu (PO). - Chcemy być lotniskiem pomocniczym powstającego portu do przewozów towarowych i nocnych. W Berlinie nie można latać w nocy. Babimost takich ograniczeń nie ma. Prowadzimy na ten temat wiele rozmów - dodaje.

Konkurencji boją się jednak nawet większe lotniska. - Boimy się, że oprócz kosztów, pasażer szacuje też czas. Dziś z Poznania można dolecieć do wielu miejsc z przesiadką w Warszawie. Ale jeśli pasażerowi wyjdzie, że jadąc do Berlina samochodem autostradą i startując stamtąd dotrze do tego samego celu podróży szybciej, to pewnie wybierze taką opcję. Druga sprawa to oferta czarterowa i wakacyjna, którą Niemcy mają bardzo dobrą - mówi Grzegorz Bykowski, członek zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica. Jego zdaniem warto więc pomyśleć o połączeniu lotniczym do Berlina. Poznański port już zamierza je stworzyć. - Niemcy pomagają nam w rozmowach z jedną z linii - zapowiada.

Lubuski Urząd Marszałkowski także zastanawia się nad taką ofertą. Na razie jednak to odległa perspektywa. - Są takie plany, ale rozszerzenie oferty lotów pasażerskich to skomplikowana sprawa - przekonuje Hałas. Jego zdaniem powstanie portu w Berlinie niewiele zmienia dla Babimostu. - Aż 90 proc. pasażerów lata do Warszawy w celach biznesowych. Niewielu się przesiada. Swoje sprawy załatwiają na miejscu - uważa.

Tymczasem na najbliższej, poniedziałkowej sesji w sejmiku radni zagłosują nad powołaniem nowej spółki lotniczej w Babimoście. Docelowo w jej skład ma wejść także Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze", miasto Zielona Góra i gmina Babimost. Ostatnio zainteresowało się nią także zielonogórskie starostwo powiatowe. To oni będą odpowiadać za najważniejsze inwestycje, np. finansować rozbudowę lotniska. Na razie do spółki wejdzie tylko marszałek, który na początek wniesie 380 tys. zł. Wkrótce dołoży do tego grunt. Chodzi o pas startowy, płyty postojowe, hangary (na razie nie sfinalizowano umowy z Agencją Mienia Wojskowego). - Spółka zacznie działać 1 kwietnia. Stopniowo będą do niej dołączać kolejni udziałowcy. Wchodzimy jako pierwsi m.in. po to, aby przygotować biznesplan. Bez niego PP "PL" do spółki nie dołączy - wyjaśnia Hałas.

Projekt uchwały może liczyć na poparcie nie tylko koalicji PO-SLD, ale także opozycji. - Zastanawiam się, czy np. mieszkańcom Gorzowa będzie opłacało się latać z Babimostu. Nie ma jednak wyjścia. Pewne decyzje już podjęliśmy i trzeba się ich trzymać. Nie warto mówić o wycofaniu się ze spółki. Nie ma też sensu kopać się z koniem, czyli megaportem w Berlinie. Trzeba z nim iść w szeregu - ocenia Robert Paluch, radny PiS w sejmiku.
Źródło: Gazeta Wyborcza Zielona Góra
Old March 23rd, 2010, 09:46 PM   #88
zasieki1
Registered User

Likes (Received): 104

Quote:
Aż 90 proc. pasażerów lata do Warszawy w celach biznesowych. Niewielu się przesiada. Swoje sprawy załatwiają na miejscu - uważa Hałas
A pozostałe 10 % lata do Shanghaju, Bombaju i Buenos Aires, ponieważ Jetair ma wyśmienite umowy codeshare z przewoźnikami z całego świata... Większej hipokryzji w życiu nie słyszałem. Aż się cały trzęsę. 90 % lata do Warszawy w celach biznesowych? Od kiedy to 3 urzędników dziennie latających do Warszawy to pasażerowie biznesowi???!!
zasieki1 no está en línea   Reply With Quote
Old March 24th, 2010, 02:33 AM   #89
nsolak
Guest

Likes (Received):

Nie 3, a co najmniej 10 pasażerów poza urzędnikami. Co nie zmienia faktu, że lotnisko działa na jakieś 1% możliwości.
  Reply With Quote
Old March 24th, 2010, 05:22 PM   #90
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Quote:
Originally Posted by zasieki1 View Post
A pozostałe 10 % lata do Shanghaju, Bombaju i Buenos Aires, ponieważ Jetair ma wyśmienite umowy codeshare z przewoźnikami z całego świata... Większej hipokryzji w życiu nie słyszałem. Aż się cały trzęsę. 90 % lata do Warszawy w celach biznesowych? Od kiedy to 3 urzędników dziennie latających do Warszawy to pasażerowie biznesowi???!!
Nie rozumiem sarkazmu.
Sam leciałem z IEG do Salt Lake City.
Old March 24th, 2010, 05:35 PM   #91
zasieki1
Registered User

Quote:
Originally Posted by nsolak View Post
Nie 3, a co najmniej 10 pasażerów poza urzędnikami. Co nie zmienia faktu, że lotnisko działa na jakieś 1% możliwości.
Zapraszam do lektury: http://www.ulc.gov.pl/_download/regu...at2009_all.pdf

W skrócie, w Babimoście na samolot przypada 4,6 pasażera. Zatem pomyliłem się - 90 % pasażerów to 4 osoby na lot, a nie 3. Za błąd przepraszam - podawałem informacje z pamięci.
Old March 24th, 2010, 05:58 PM   #92
zasieki1
Registered User

Quote:
Originally Posted by Falubaz View Post
Nie rozumiem sarkazmu.
Gratuluję. Ja też leciałem w kilka miejsc w Europie z Babimostu, dopóki latał jeszcze LOT. Skąd sarkazm? Znajdź mi proszę połączenie z Babimostu do Salt Lake City dziś. OK, nie musi być do Salt Lake City. Znajdź mi na expedia.com (jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek biletów na świecie) połączenie IEG-WAW. No dobrze, może nie ma po co kierować oferty dla ludzi z całego świata. Sprawdźmy zatem na polskiej, popularnej wyszukiwarce np. aero.pl to samo połączenie IEG-WAW. Nie ma? Dziwne. Już wiesz skąd sarkazm?

Wkurza mnie, że politycy będą zaklinać rzeczywistość, tak że tłuszcza uwierzy, że potrzebne jest nam połączenie do Warszawy, którym lata przecież 90 % pasażerów z lotniska w Babimoście. A tak naprawdę dbają tylko i wyłącznie o swoją wygodę, bo nie chce im się jechać na lotniska we Wrocławiu i Poznaniu lub, co gorsza, tłuc się pociągiem przez Czerwieńsk.

PS. Tak sobie przejrzałem ostatnich kilka postów w tym wątku. W poście nr 86 jest piękne zdanie w artykule z GW: Co roku samorząd województwa i zielonogórski magistrat, pod szyldem "promowania połączeń we wszystkich rozkładach lotów na świecie" wykupuje od przewoźnika część biletów na trasie Zielona Góra - Warszawa. Płacą za to ok. 1,9 mln zł. No cudo po prostu.

Last edited by zasieki1; March 24th, 2010 at 06:05 PM.
Old March 24th, 2010, 06:00 PM   #93
sebastianzb
Registered User

sebastianzb's Avatar

Quote:
Originally Posted by Falubaz View Post
Nie rozumiem sarkazmu.
A ja do Toronto. Ale nie chcieli sprzedać mi powrotnego na IEG, bo przyszłość lotniska była niepewna, a ja leciałem na długo

Ale poczekajmy, co wyniknie z tego eksperymentu z lotniskiem. Sam jestem ciekaw.
Old March 24th, 2010, 11:59 PM   #94
Falubaz
BANNED

Falubaz's Avatar

Quote:
Gratuluję. Ja też leciałem w kilka miejsc w Europie z Babimostu, dopóki latał jeszcze LOT. Skąd sarkazm? Znajdź mi proszę połączenie z Babimostu do Salt Lake City dziś. OK, nie musi być do Salt Lake City. Znajdź mi na expedia.com (jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek biletów na świecie) połączenie IEG-WAW. No dobrze, może nie ma po co kierować oferty dla ludzi z całego świata. Sprawdźmy zatem na polskiej, popularnej wyszukiwarce np. aero.pl to samo połączenie IEG-WAW. Nie ma? Dziwne. Już wiesz skąd sarkazm?

...
Na: www.lataj.pl tak na szybkiego, znajdziesz połączenia nie tylko do Warszawy czy innych miast Europy jak do Madrytu, Moskwy czy Frankfurtu/M ale też do Nowego Jorku, Toronto, ba nawet Teheran.

Fakt, nie wszystkie destynacje wchodzą, ale nie jest tak, że IEG nie ma w systemie.
Old March 25th, 2010, 12:17 AM   #95
nsolak
Guest

Likes (Received):

S3 źle, remont linii 273 źle, A2 z 5 węzłami zamiast 1 źle, Babimost źle i tak dalej, lubuskie jako skansen i miejsce wypoczynku Niemców jak się zaznacza w strategiach rozwoju kraju-dobrze. Konsekwencja zachowana.
  Reply With Quote
Old March 25th, 2010, 10:13 AM   #96
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Likes (Received): 1

Całe szczęście, że szczekanie oszołomów nie ma juz wiekszego znaczenia. Prawda jest taka, że gdyby nie te dotowane połącznenia, to nie bylibysmy dzis tylko kila dni od utworzenia spółki zarządzajacej lotniskiem, a durne wojsko wciąż torpedowałoby to przedsiewziecie.

Tak jak to juz dawno temu napisałem: dajmy temu lotnisku szanse funkcjonowania na normalnych, uczciwych zasadach. To bedzie możliwe juz za kilka dni. Ale jesli po kilku latach okaze sie, że to tylko pozeracz publicznych pieniedzy, to wtedy bede przeciw dalszemu jego dotowaniu. Ale jesli odniesie sukces? Jesli okaze sie, ze zacznie generowac miejsca pracy w regionie i stanie się dodatkowa zacheta dla inwestorów planujacych lokalizacje przy A2 i S3?

Narzekamy na słaby poziom infrastruktury w Polsce, a zadniebujemy te je fragmenty, które juz są i prosza sie o mądre wykorzystanie...

IEG: Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
MiguelWawa no está en línea   Reply With Quote
Old March 25th, 2010, 01:43 PM   #97
nsolak
Guest

Likes (Received):

Quote:
Czyja konsekwencja? O czy piszesz, bo za bardzo nie rozumiem? Podałeś nieprawdziwe dane dotyczące ilości pasażerów w samolotach, to je poprawiłem. Nic nie pisałem o S3, A2 itp.
Nic osobistego, tendencję forumową wskazuje.

A co do ilości pasażerów-liczyłem wg. danych z 2008 roku. Co do ilości, to nie ma się co oszukiwać, jest dramatycznie.
  Reply With Quote
Old March 25th, 2010, 07:57 PM   #98
zasieki1
Registered User

Quote:
Na: www.lataj.pl tak na szybkiego, znajdziesz połączenia nie tylko do Warszawy czy innych miast Europy jak do Madrytu, Moskwy czy Frankfurtu/M ale też do Nowego Jorku, Toronto, ba nawet Teheran.

Fakt, nie wszystkie destynacje wchodzą, ale nie jest tak, że IEG nie ma w systemie.
Obawiam się, że poza Polską serwis lataj.pl może być słabo znany. Jak ktoś mówi, że płaci 1,9 mln rocznie za to, że jest obecny we wszystkich rozkładach lotniczych świata, to chciałbym, aby tak było.

Quote:
S3 źle, remont linii 273 źle, A2 z 5 węzłami zamiast 1 źle, Babimost źle i tak dalej, lubuskie jako skansen i miejsce wypoczynku Niemców jak się zaznacza w strategiach rozwoju kraju-dobrze. Konsekwencja zachowana.
Czyja konsekwencja? O czy piszesz, bo za bardzo nie rozumiem? Podałeś nieprawdziwe dane dotyczące ilości pasażerów w samolotach, to je poprawiłem. Nic nie pisałem o S3, A2 itp.

Quote:
(...)szczekanie oszołomów(...)
Kogo masz na myśli?

Quote:
Prawda jest taka, że gdyby nie te dotowane połącznenia, to nie bylibysmy dzis tylko kila dni od utworzenia spółki zarządzajacej lotniskiem, a durne wojsko wciąż torpedowałoby to przedsiewziecie.
A co ma wspólnego dotowanie prywatnej firmy z utworzeniem spółki lotniskowej i wojskiem? Wytłumacz mi proszę tę zależność.
Old March 26th, 2010, 10:04 AM   #99
MiguelWawa
Registered User

MiguelWawa's Avatar

Likes (Received): 1

Quote:

Kogo masz na myśli?
Uderz w stół...

Quote:
A co ma wspólnego dotowanie prywatnej firmy z utworzeniem spółki lotniskowej i wojskiem? Wytłumacz mi proszę tę zależność
Proszę bardzo. Lotnisko przez ostatnie lata było pacjentem podtrzymywanym sztucznie przy życiu. Tylko dzięki obecności tam przynajmniej jednego przewoźnika pacjent przeżył. Teraz pacjent zostanie wybudzony ze śpiączki. Na początku bedzie musiał stanac na nogi dzieki zewnetrznemu wsparciu finansowemu. Czy przezyje później, zleżec juz bedzie tylko od niego.

IEG: Port Lotniczy Zielona Góra - Babimost
MiguelWawa no está en línea   Reply With Quote
Old March 26th, 2010, 12:15 PM   #100
zasieki1
Registered User

Quote:
Uderz w stół...
Właśnie wystawiłeś sobie świadectwo. A ja w myśl znanego przysłowia ustąpię.

Quote:
Proszę bardzo. Lotnisko przez ostatnie lata było pacjentem podtrzymywanym sztucznie przy życiu. Tylko dzięki obecności tam przynajmniej jednego przewoźnika pacjent przeżył. Teraz pacjent zostanie wybudzony ze śpiączki. Na początku bedzie musiał stanac na nogi dzieki zewnetrznemu wsparciu finansowemu. Czy przezyje później, zleżec juz bedzie tylko od niego.
Bzdura. Lotniska w Szymanach czy Modlinie istnieją mimo, że nie lata tam żadna regularna linia. Babimost w 15 latach też miał dłuższe lub krótsze okresy, podczas których nie operował żaden regularny przewoźnik.

Połączenie Jetairem do Warszawy od początku nie miało najmniejszego sensu i statystyki ruchowe pokazują to od lat. Mimo, że podczas kiedy było otwierane, to lokalni politycy zapewniali, że dofinansowanie zostanie utrzymane tylko w celu wsparcia przewoźnika w pierwszych miesiącach operowania. Już wtedy mówiłem, że to bzdura. Dziś to się potwierdza. Istnienie regularnego połączenia nie ma nic wspólnego z faktem powoływania spółki lub wyjściem wojska z Babimostu. Co więcej, twierdzę, że powołanie tej spółki niewiele lotnisku pomorze, ale to już inna dyskusja.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
ieg, lotnisko, lubuskie, port lotniczy, zielona góra

Thread Tools

Posting Rules