[Zamość] Remont Starego Miasta - Page 4 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Architektura i Urbanistyka > Zabytki

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 8th, 2008, 11:35 AM   #61
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

Likes (Received): 2

Remont Bramy Szczebrzeskiej z murem kurtyny i galerią strzelniczą oraz Wartownią. Zadanie obejmuje: remont i modernizację obiektów z rekonstrukcją fragmentów murów obronnych z galerią strzelniczą i wałem ziemnym, wprowadzenie nowej kubatury, schowanej pod wałem ziemnym. Zespół fortyfikacji Bramy Szczebrzeskiej będzie przeznaczony na cele ekspozycyjne i punkt informacji kulturalno – turystycznej oraz na punkt nadzoru monitorującego Starówki.
Trochę historii:
Dawna Brama Szczebrzeska (zwana także Floriańską) powstała na początku XVII wieku, kiedy rozbudowywano Zamość, jako jedna z trzech ówczesnych bram, położona przy południowej linii murów miasta, przy drodze w kierunku zachodnim (obecnie przy ul. Szczebrzeskiej). Przebudowy tej manierystycznej bramy z attykami dokonano w II poł. XVIII wieku, ozdobiono ją wówczas attykami w stylu rokoko oraz rzeźbami, m.in. św. Floriana (zniszczona w czasie II wojny światowej) i św. Michała Archanioła, jaka obecnie znajduje się przy jednej z ulic Nowego Miasta (na osiedlu Świętego Piątka).
Kolejne zmiany przeprowadzono w okresie zaborów, w I poł. XIX wieku, kiedy zmieniono jej wygląd na styl klasycystyczny, jaki pozostał do dziś.
Nie był to wówczas jedyny obiekt, jaki przebudowywano i pozbawiano pierwotnego, bogatszego wyglądu, podczas rozbudowy twierdzy. Przejazd przez tę bramę był możliwy do roku 1866, kiedy został zamurowany; nie wybudowano już nowej bramy Szczebrzeskiej tak, jak w przypadku nowych bram Lubelskiej i Lwowskiej, jakie powstały w latach 20. XIX stulecia. W tym okresie mieściło się tu dodatkowo więzienie, w którym w niewoli przebywał Walerian Łukasiński (przez ponad rok również w innej celi, przy nadszańcu bastionu VII, obok starej Bramy Lwowskiej). Do niedawna mieścił się tu komisariat policji, obecnie budynek jest nieużywany.

Tak wyglądała w latach 70-tych Autor: Jerzy Filcek

Źródło:
wikipedia.pl
eog.zamosc.pl
http://www.archiwum.zam.pl/galeria/d...lbum=44&pos=17
KostaZmc no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 9th, 2008, 11:28 AM   #62
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

Zamość nie składa się tylko z fortyfikacji, czas na pokazanie piękniejszej strony, czyli kamienic.
Rewitalizację Starego Miasta podzielono na kilka etapów.
Do I zaliczono:

1. kamienice południowej pierzei Rynku Wielkiego zgrupowane w bloki: Blok XVIII i Blok XIX
płytę Rynku Wielkiego
3. część ul. Grodzkiej (od Rynku Wielkiego do ul. Łukasińskiego)
4. część ul. Staszica (od Rynku Wielkiego do ul. Bazyliańskiej)
5. ul. Moranda.
( zaznaczone na mapce kolorem fioletowym)

Polecam oficjalną stronę projektu - rewelacja
http://www.zamosc.um.gov.pl/zporr_re...?i=lokalizacja

Zacznę od bloku XIX kamienic, zdjęcia ze stanu przed renowacją w linku powyżej

Wchodzimy na Rynek Wielki

Od lewej: Kamienica z poł. XVII wieku ;Kamienica Kinasta, XVI/XVII wiek, rozbudowana w I poł. XVII wieku.

Od lewej: Kamienica Bernego, XVI/XVII wiek, przebudowana w I poł. XVII wieku; kamienica Telanowska (Zamoyskich), koniec XVI wieku, przebudowana pod koniec XIX wieku.

Rzut od strony rynku.

Dochodzimy do południowej strony Bloku XIX…

Widok od strony Rynku Wodnego, który wkrótce zmieni swoje oblicze…

ale o tym za jakiś czas.

Dochodzimy do końca Bloku.

A teraz to co najlepsze – dziedziniec Bloku.

Do niedawna…

I teraz

Źródła:
wikipedia.pl
zamosc.pl
Old April 9th, 2008, 07:55 PM   #63
stefansk
Registered User

stefansk's Avatar

Likes (Received): 3

Loool... spory kawal roboty odwalili od czasu kiedy tam bylem (wtedy dopieru zaczynali). Kilka uwag/pytan:

1) Na boga, czy te wyremontowane kamienice sa oblozone styropianem?

2) Troszeczke przesadzili z tym mietowym zielonym

3) dlaczego nie odtworzyli kamienic na rynku z przed XIX w przebudowy

Ale, tak pozatym to super wyglada! Dziekujemy urzednikom, konserwatorom, robotnikom, wszystkim uczstnikom renowacji i.... Uni Europejskiej za pieniadze
Advertisement

Old April 11th, 2008, 03:36 PM   #64
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

1) Spokojnie, takiej zbrodni nie popełnili, ale rzeczywiście mogą sprawiać takie wrażenie
2) Widocznie taki miętowy zielony był wcześniej
3) Tego nie wiem, być może nie mają odpowiedniej dokumentacji. Też jestem zwolennikiem przywrócenia pierwotnego stanu kamienic, a Pałac Zamoyskich albo kościół Franciszkanów, które były przepiękne, mogły by stać się nowymi symbolami Zamościa.
Old April 12th, 2008, 07:18 AM   #65
stefansk
Registered User

stefansk's Avatar

Likes (Received): 3

No, to przynajmniej z tym styropianem sie uspokoilem - tak rowno otynkowali, ze hej... -

hmm... a argument "bo taki byl wczniej' ... no nie wiem - W wawie uzyli wlasnie taki argument zeby pomalowac palac w wilanowie na kolor jajecznicy - i dosyc sredniawo to wyszlo... No ale ok ok - nie chce byc malkontentem
Old April 12th, 2008, 11:02 AM   #66
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

http://www.zamosc.um.gov.pl/zporr_re...g/g_02_02d.jpg
Odsyłam do linku powyżej , czasami pewne rzeczy wychodzą gorzej niż były wcześniej, ja jednak patrzę na wartość historyczną i możliwość ukazania tego co było w przeszłości. Parę lat temu Kabaret Koń Polski zastanawiał się dlaczego kamienice w Zamościu są pomalowane na tak wiele kolorów - ustalili, że pewnie Zamoyskiemu zabrakło farby
Stefansk, dziękuję za zainteresowanie tematem
Old April 12th, 2008, 01:02 PM   #67
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Likes (Received): 1447

Witam. Jestem nowy na skyscraper ale śledziłem tę stronę od dłuższego czasu. Nie byłem jeszcze w Zamościu ale kiedyś na pewno się tam wybiorę i mam pytanie odnośnie pałacu. Co z nim ludzie?! Jest jakiś plan dotyczący rewaloryzacji tej "glowy" całego założenia urbanistycznego? Niestety jak na siedzibę jednego z najpotężniejszych ludzi XVI w to ów "pałac" wygląda żałośnie po tych wszystkich przebudowach. Na rycinach wygląda o wiele lepiej. Te schody...super. Czy w środku zachowało się cokolwiek z dawnego wystroju czy to juz tylko szpitalne ściany? Czy jest pewność, że gdzieś pod tynkiem nic nie zostało? Czy są jakieś ryciny pokazujące wnętrze pałacu?
Na rynku jest pięknie i szczęka opada. Ale czy nie powinno być tak, że wychodząc z rynku i widząc pałac szczęka powina sięgnąć ziemi? A tym czasem...Ten "pałac" pasuje do tego renesansowego założenia tylko umiejscowieniem. Jestem za przywracaniem również attyk na kamienicach o ile wiemy jak one wyglądały. Z kosmosu attyk nie trzeba.
Podobny problem mam z pałacem w Puławach. Pałac należał do najbogatszej prywatnej rodziny w Europie...a po wyglądzie zewnętrzym nie dojdziesz... To już pałac Potockich w Radzyniu jest sto razy piękniejszy, a Potoccy, z tego co pamiętam, to przy Czartoryskich biedaki byli.
Pozdrawiam.
Old April 12th, 2008, 02:46 PM   #68
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

Niestety XVIII w. Dla Zamościa nie był szczęśliwy, gdyż wiele zabytków zostało „unowocześnionych”. W 1821 sprzedano go Skarbowi Państwa. A jego wyposażenie zostało w dużej mierze zniszczone w 1831, od kiedy mieścił się tu szpital wojskowy. Po uzyskaniu niepodległości w 1918 mieszczą się tu instytucje sądowe oraz mieszkania, całość liczy aż 180 pomieszczeń.
Na chwilę obecną pomimo, że Sąd Rejonowy dysponuje planami remontu nic nie wskazuje na to aby inwestycja mogła by w przyszłości być zrealizowana(w linku poniżej mówiło się o tym w 2002 mamy 2008 i nic się nie zmieniło).
Moim zdaniem ważniejszym zadaniem było by przeniesienie sądu i mieszkańców w inne miejsce i przywrócenie stanu pierwotnego, niż hucznie ogłaszane plany całkowitej odbudowy wszystkich fortyfikacji Twierdzy Zamość(W Zamojskiej Telewizji mówili, że to ma kosztować 100 mln!!!). Mógłby tu powstać również luksusowy hotel, gdyż Zamość posiada tylko jeden o standardzie 4 gwiazdkowym. Odnośnie rycin wnętrza nie jestem w posiadanu informacji na ten temat.
http://www.roztocze.net/newsroom.php...C3%B3wki_.html

Kiedyś:

Autor: KarolinaZdeb

Rekonstrukcja i plan fasady pałacu(bez attyk).
Żródło: Domy pańskie na lubelszczyźnie Irena Rolska – Boruch, KUL 2003

Makieta przestawiająca pałac(z attykami).
Obecny wygląd:

Autor: MaKa data 12-2006 link do źródła: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%8..._Zamo%C5%9Bciu

A tutaj widok od tyłu - tutaj mieszkają ludzie.
http://zamki.res.pl/zamosc.htm

Last edited by KostaZmc; April 12th, 2008 at 02:51 PM.
Old April 12th, 2008, 03:55 PM   #69
Filip01
Pilanin

Filip01's Avatar

Likes (Received): 87

Quote:
Originally Posted by stefansk View Post
No, to przynajmniej z tym styropianem sie uspokoilem - tak rowno otynkowali, ze hej... -

hmm... a argument "bo taki byl wczniej' ... no nie wiem - W wawie uzyli wlasnie taki argument zeby pomalowac palac w wilanowie na kolor jajecznicy - i dosyc sredniawo to wyszlo... No ale ok ok - nie chce byc malkontentem
Akurat Pałac w Wilanowie był taki wcześniej. Po wojnie pomalowano go na jakiś bezpciowy beżowo-kremowy. Wraz z ostatnim remontem przywrócono kolory widoczne na obrazie Canaletta. Można pomyśleć, że są zbyt ostre, jaskrawe, ale trochę naprawde spłowieją, poza tym, Pałac w końcu będzie wyrazisty.

A co do remontów w Zamościu. Wielkie brawa! Tynk położony równo jak powierzchnia stołu i to wyląda moim zdaniem dobrze, nie styropianowo. Niektóre kolory na pojedynczych kamienicach się trochę gryzą, ale efekt całościowy jest bardzo dobry, bo przynajmniej widać, że wszystko jest zadbane.
Filip01 no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2008, 09:17 PM   #70
van czyz
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
Witam. Jestem nowy na skyscraper ale śledziłem tę stronę od dłuższego czasu. Nie byłem jeszcze w Zamościu ale kiedyś na pewno się tam wybiorę i mam pytanie odnośnie pałacu. Co z nim ludzie?! Jest jakiś plan dotyczący rewaloryzacji tej "glowy" całego założenia urbanistycznego? Niestety jak na siedzibę jednego z najpotężniejszych ludzi XVI w to ów "pałac" wygląda żałośnie po tych wszystkich przebudowach. Na rycinach wygląda o wiele lepiej. Te schody...super. Czy w środku zachowało się cokolwiek z dawnego wystroju czy to juz tylko szpitalne ściany? Czy jest pewność, że gdzieś pod tynkiem nic nie zostało? Czy są jakieś ryciny pokazujące wnętrze pałacu?
Na rynku jest pięknie i szczęka opada. Ale czy nie powinno być tak, że wychodząc z rynku i widząc pałac szczęka powina sięgnąć ziemi? A tym czasem...Ten "pałac" pasuje do tego renesansowego założenia tylko umiejscowieniem. Jestem za przywracaniem również attyk na kamienicach o ile wiemy jak one wyglądały. Z kosmosu attyk nie trzeba.
Podobny problem mam z pałacem w Puławach. Pałac należał do najbogatszej prywatnej rodziny w Europie...a po wyglądzie zewnętrzym nie dojdziesz... To już pałac Potockich w Radzyniu jest sto razy piękniejszy, a Potoccy, z tego co pamiętam, to przy Czartoryskich biedaki byli.
Pozdrawiam.
Zgadzam się.
Lepiej byłoby gdyby zamiast od umocnień zaczęli od pałacu, to jest głowa miasta. Pytanie tylko czy konserwator wyraziłby zgodę na częściowe wyburzenie, bo z tego co widzę, to nieobyłoby się. No i też problem ludzi...
Pozatym franciszkanie, ech... tragedia.
Ale i tak Zamość w porównaniu ze Strzelinem, Koszalinem i setkami zniszczonych miast w Polsce, jest poprostu piękny.

Co do kolorów: w Lublinie wiele secesyjnych, neostylowych kamienic odnawia się na ,,jeden kolor'', i powiem szczerze, ta ,,prawda historyczna'' w tym wypadku to, znów użyję tego słowa, tragedia. Ale to jest szerszy problem.

Wierzę, że kiedyś pałac Zamoyskich będzie wyglądał jak za Zamoyskiego, tylko czy ja tego doczekam
van czyz no está en línea   Reply With Quote
Old April 12th, 2008, 09:47 PM   #71
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

No tak. Tutaj potrzeba kogos mądrego. Ten klocek niczym nie przypomina starego pałacyku. Patrząc na niego można stwierdzić, że hetman megalomanem jednak nie był. Miał umiar. Przynajmniej pasuje do założenia. Te schody...
Sądze, że konserwator będzie większym problemem w ostatecznym rachunku niż ludzie. Ja byłbym za wyburzaniem...dla mnie myśl jest trwalsza niż kamień. To co widzimy to jednak mimo wszystko zabytek jeszcze niezmaterializowany... ten zmaterializowany przedstawia mniejszą wartość pod każdym wzlędem...
Old April 12th, 2008, 10:00 PM   #72
van czyz
Registered User

Likes (Received): 1

Quote:
Originally Posted by D.J. View Post
No tak. Tutaj potrzeba kogos mądrego. Ten klocek niczym nie przypomina starego pałacyku. Patrząc na niego można stwierdzić, że hetman megalomanem jednak nie był. Miał umiar. Przynajmniej pasuje do założenia. Te schody...
Sądze, że konserwator będzie większym problemem w ostatecznym rachunku niż ludzie. Ja byłbym za wyburzaniem...dla mnie myśl jest trwalsza niż kamień. To co widzimy to jednak mimo wszystko zabytek jeszcze niezmaterializowany... ten zmaterializowany przedstawia mniejszą wartość pod każdym wzlędem...
,,Dla mnie myśl jest trwalsza niż kamień''. Piękne zdanie. Mnie za takie zdanie odsądzono od czci i wiary na pewnym forum o architekturze współczesnej, tak więc uważaj na pewnych tzw. specjalistów''
van czyz no está en línea   Reply With Quote
Old April 13th, 2008, 12:01 AM   #73
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Pewnie wszyscy tak zwani "postępowi". "Postęp" nie istnieje w sztuce, filozofii czy gdzie indziej.
Dzieje naszej cywilizacji bardziej przypominają cebulę, którą rozłupujemy warstwa po warstwie, szukając Prawdy (historycznej?) i roniąc łzy przy każdej kolejnej warstwie, aż w końcu cebula się rozpadła (z hukiem). I zostaliśmy z ręką w nocniku. Okazało się, że Prawdy obiektywnej niby nie ma! Wartości są względne. Ale Prawdą obiektywną była sama cebula...
Nasza architektura to architektura ludzi pustych, anorektycznych i zarazem megalomanów myślących co to nie ja. JA ROZUM. JA NAUKA. Przeszklone wysokie biurowce pokazują, że...w środku nic nie ma. Pustka. Szkielety ociągnięte skórką szkła, które o ironio, odbija nas samych. Ostatecznie nasza architektura odeszła od wyrażania naszych wartości metafizycznych, do oglądania siebie i podziwiania siebie. Upadła w materializm, przez zniszczenie metafizki. I to tyle przekażemy potomnym. Czyli NIC. Będą się sami w niej przyglądać, a że będzie to nudny widok (dziwne jak szybko się nudzi) to w końcu szlag ich trafi i popadną w paranoję. Przesadzam? Zobaczymy Narazie wygląda na to, że w Ameryce paranoja ma się już nieźle.

Tutaj trzeba zdecydować co jest w danym przypadku ważniejsze. Zamość jako całość, czy ten "pałac". Jeśli zadaniem sztuki jest również upiększanie świata, to powinno się zburzyć "pałac". Jego jedyna wartość to, to że stoi 200 lat. Nic więcej. Tak jak koszary na Wawelu. Dla mnie to nie najwyższa instancja.
Old April 13th, 2008, 11:34 AM   #74
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

Rewitalizacja kamienic Bloku XVIII
Prezentuję kolejną porcję zdjęć z I etapu rewitalizacji Starego Miasta, jest to Blok XVIII, którego lokalizację zaznaczyłem na mapce (post 62 tego tematu). Niestety zdjęcia robione były w pochmurny dzień i mogą nieoddawać uroku kamienic.

http://www.zamosc.um.gov.pl/zporr_re....php?i=galeria
Jak zwykle polecam oficjalną stronę projektu – tam zdjęcia przed i w czasie remontu.

Z perspektywy Ratusza, nie dziwcie się, że nie ma ludzi zdjęcia są z 8 rano
Od lewej:
Kamienica Morandowska II (Fołtynowiczowska) z dekoracyjnymi fryzami, XVI/XVII wiek
Kamienica Szczebrzeska, początek XVII wieku
Kamienica Bystrzyckiego, początek XVII wieku
Kamienica Turobińska, początek XVII wieku

Idziemy w stronę Rynku Wodnego, widzimy jeszcze bok Kamienicy Morandowskiej II.

Wzdłuż ulicy Żeromskiego, te plamy na kamienicy to pozostałość po balach, które „prostowały” budynek, jak widać nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem.

Następnie napotykamy na wejście do dziedzińca...

...i już jesteśmy wewnątrz, w oddali widzimy zniszczoną kamienicę, jak narazie nie przewiduje się jej odnowy.

dziedziniec...

dziedziniec...

dziedziniec...

dziedziniec...

Ostatnie zdjęcie dziedzińca, w oddali Kolegiata Zamojska.

Wracamy na ulicę Zeromskiego (na zdjęciu róg ul. Zeromskiego i Kolegiackiej).

Drugi bok Bloku XVIII

Skręcamy w prawo i wracamy na Rynek Wielki (w oddali widać kamienice z pierwszego zdjęcia)

Wybaczcie moje kadrowanie i inne błędy fotograficzne, ale niestety w tak wąskich uliczkach, kompaktową cyfrówką niewiele da się zrobić
Old April 13th, 2008, 07:21 PM   #75
D.J.
Registered User

D.J.'s Avatar

Bardzo ładnie. Mnie ciekawi jeszcze tylko jedna rzecz. Czy te wszystkie inne kamienice nie miały kiedyś jakiś malowideł albo innych zdobień? Zwłaszcza te XVII i XVIII?
Old April 13th, 2008, 08:49 PM   #76
PiesNaKomuchow
Jędruch

PiesNaKomuchow's Avatar

Likes (Received): 192

Pewnie miały... Wszystkie w Rynku, a wiec podejrzewam ze poza nim tez sporo mialy attyki... Co z tego wszystkiego zostało to widzimy... Nawet Ratusz był oszpecony przez zadnych "nowoczesnosci" naszych przodkow... Mam nadzieje, że jeszcze uda sie to odtworzyc! Ale to juz pewnie nie za naszego zycia...
Old April 15th, 2008, 12:27 AM   #77
pa*pi
Registered User

Likes (Received): 154

piekne jest stare miasto, ale czy w zamosciu jest cos poza nim? czy sa jakies nowe inwestycje w srodmiesciu? w miastach porownywalnej wielkosci jak nowy sacz, krosno mozna poczytac ze sporo dzieje sie a co w Zamosciu?
pa*pi no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2008, 09:21 AM   #78
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

wg Wikipedii Zamość jest drugim ośrodkiem "administracyjno - usługowym" w województwie lubelskim, jednak poza starymi zakładami nie planuje się większych inwestycji w tej dziedzinie. Zamość stawia na turystykę, Gmina i Miasto Zamość zamówiły teraz projekt przebudowy lotniska, aby dostosować je do możliwości lądowania tzw. taxówek powietrznych, co może spowodować napływ inwestorów i bogatych turystów, myślę że patrząc na niedogodne położenie, niesprzyjające powstawaniu dużych zakładów produkcyjnych idziemy w dobrym kierunku. W koncu myślę, że lepiej mieszkać w pięknym mieście pełnym zabytków, niż w pełnym fabryk, hut i spalin.
Old April 15th, 2008, 06:49 PM   #79
pa*pi
Registered User

Likes (Received): 154

nie chodzilo mi o inwestycje przemyslowe, tylko np. jakas fajna galeria handlowa, biurowce w srodmiesciu, apartamentowce, chodzilo mi o nowczesna architekture, ktora stanowialby uzupelnienie i alternatywe dla starego miasta.
pa*pi no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2008, 07:02 PM   #80
KostaZmc
Registered User

KostaZmc's Avatar

Przykro mi to mówić, ale galerii handlowej z prawdziwego zdarzenia nie ma, lepsze sklepy znajdują się na Starym Mieście. Apartamentowców nie ma również, ale w Lublinie jest tylko jeden i to w budowie... Na obiekty tego typu nie ma zapotrzebowania niestety, choć ludzie bardzo zamożni w tym mieście mieszkają jeździ kilka Porsche prosto z salonu i Ferrari, którym rozbił się Zientarski było również człowieka z Zamościa. Poza "starówką" znajdują się tyko osiedla z przełomu lat 80 i 90 niestety... Ale za to jest ZOO - jedyne po tej stronie Wisły
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
fortress, fortyfikacje, lubelskie, stare miasto, twierdza, unesco, zabytki, zamość, zamosc

Thread Tools

Posting Rules