[Polska] Dworce kolejowe - Page 5 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura kolejowa

Infrastruktura kolejowa Koleje

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old January 22nd, 2005, 11:24 PM   #81
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2603

A mnie dręczy pytanie: co za POJEBY zabierały się za przerabianie dworców w XX wieq w Polsce - przecież efekty ich pracy wołają o pomste do nieba...

Co się stało z dworcem głównym w Poznaniu? dlaczego wyglada tak jak wygląda?
Balsen está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 22nd, 2005, 11:27 PM   #82
Schroedinger's Cat
Krakus rodowity

Schroedinger's Cat's Avatar

Likes (Received): 7

Świetny wątek; mam sentyment do koleji, do PKP, mimo, że to waląca się instytucja z walącą się infrastrukturą.
Old January 22nd, 2005, 11:52 PM   #83
bb78
Fook eet!

bb78's Avatar

Likes (Received): 13983

Quote:
Originally Posted by Balsen
A mnie dr?czy pytanie: co za POJEBY zabiera?y si? za przerabianie dworców w XX wieq w Polsce - przecie? efekty ich pracy wo?aj? o pomste do nieba...

Co si? sta?o z dworcem g?ównym w Poznaniu? dlaczego wyglada tak jak wygl?da?
Jesli chodzi o Poznan, to ja osobiscie jestem zdania, ze budowniczowie PRLu okaleczyli to miasto bardziej niz II Wojna Swiatowa.

Dworzec Glowny pocz. XX wieku:

Dworzec Glowny, 1916r:

Dworzec Glowny, 1939r:

Dworzec Glowny, 2004r:

'Poznan od A do Z':
Gmach dworcowy w formach neoromanskich oddano do uzytku w 1879r. Zniszczony w 1945r. budynek zostal odbudowany w 1949r. W okresie pozniejszym sukcesywnie modernizowano zarowno jego wnetrze jak i szate zewnetrzna. Obecna - nowoczesna postac zawdziecza dworzec przebudowie zakonczonej w 1976 r.

ZTCW to stare mury dworcowe sa ukryte pod ta nowoczesna elewacja i zostana odsloniete przy przebudowie, bo domaga sie tego Miejski Konserwator Zabytkow. Wiec moze kiedys dworzec znow bedzie ladny...
bb78 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old January 22nd, 2005, 11:52 PM   #84
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23568

Dobry temat. Wiec wrzucam foty z dosc ciekawym legncikim dworcem:

W skrócie: Data wybudowania 1927 z okazji Sporych targów ogrodniczych jakie sie w Legnicy odbywaly. Odwiedzilo Legnice wtedy bodajze 2 mln ludzi z tej okazji. Taki miniaturowy wroclawski dworzec, choc mlodszy o przeszlo 40 lat, tez posiada zadaszona hale peronowa.

5 peronow, 4 zadaszone pod hala.

Zdjecie hali z boku z krancow peronow

i na koniec budynek starego dworca, stojacy jakies 200 metrow na zachod od obecnego.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old January 22nd, 2005, 11:59 PM   #85
rafael
- -

Likes (Received): 21

@filosss
Ha, właśnie Legnicy szukałem, tylko nigdzie nie mogłem znaleźć! Fajna jest tamtejsza hala, jedna z dwóch w Polsce!

HYDROprofil.pl - hydrolog / hydrotechnik
rafael no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 12:12 AM   #86
Balsen
:.:::.:.:::.:.:::.:.:::.:

Balsen's Avatar

Likes (Received): 2603

Quote:
Originally Posted by rafael
@filosss
Ha, właśnie Legnicy szukałem, tylko nigdzie nie mogłem znaleźć! Fajna jest tamtejsza hala, jedna z dwóch w Polsce!
To tak mało jest dworców z halami w Polsce? ciekawe ile dworców straciło te zadaszenia...
W Krakowie była hala nad peronami, ale ją zdemontowali niestety za komuny...
Balsen está en línea ahora   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 12:20 AM   #87
filosss
Semper Invicta

filosss's Avatar

Likes (Received): 23568

Quote:
@filosss
To masz panie kolego jeszcze kilka starych fotek legnickiego dworca

Ech tramwaje w Legnicy. Zlikwidowane w 1968

Jeszcze pare lat temu bylo wiadomo ze ten dworzec miesci sie w Legnicy teraz paradoks na dworcu nie ma zadnego napisu symbolu miasta.

I przyjemny widoczek ze sterowcem w tle. Sporo ich kiedys nad Legnica latalo. Lotnisko legnickie obslugiwalo ten rodzaj komunikacji stare dzieje.

Last edited by filosss; January 23rd, 2005 at 12:46 AM.
filosss no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 12:40 AM   #88
eosendil
nec temere nec timide

eosendil's Avatar

Likes (Received): 25

nie no, przestańcie...

Many da camper wants to buy some white - fish

gallery
eosendil no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 01:09 AM   #89
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Fajny dworzec jest w Bialej Podlaskiej:

Krzycho no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 02:51 AM   #90
rafael
- -

Quote:
Originally Posted by Balsen
To tak mało jest dworców z halami w Polsce? ciekawe ile dworców straciło te zadaszenia...
W Krakowie była hala nad peronami, ale ją zdemontowali niestety za komuny...
Tylko Wrocław i Legnica mają takie hale niestety.

Old January 23rd, 2005, 03:57 AM   #91
Szabo

Likes (Received): 0

Quote:
Tylko Wrocław i Legnica mają takie hale niestety.
Ma i Warszawa, na Wileńskim, z tym, że porównanie żadne, nie mówiąc już o estetyce, a na górze supermarket.
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 04:15 AM   #92
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Ma ktos dokladne zdiecia tej wilenskiej? Z zewnatrz to chyba nie wyglada jak dworzec, jak jest w srodku? Perony, kasy, poczekalnie itd...
Old January 23rd, 2005, 05:48 AM   #93
Szabo

Quote:
Originally Posted by Krzycho
Ma ktos dokladne zdiecia tej wilenskiej? Z zewnatrz to chyba nie wyglada jak dworzec, jak jest w srodku? Perony, kasy, poczekalnie itd...
Mam zdjęcia z zewnątrz, w środku jest mała poczekalnia (bez awek i krzeseł!) z kasami, nawet jest to zadbane i ostatnio trochę mniej śmierdzi (ciekawe czy sprząta PKP czy CH), a potem są perony a obok peronów punkty usługowo-handlowe, które na parterze funkcjonują, ale na piętrze juz nie. Z tej "poczekalni" jest wejście do centrum handlowego. Niemal całe perony są przykryte zadaszeniem w postaci supermarketu i jego wielkeigo magazynu (czy zaplecza).

blez bliska:

ble w nocy:

i zdjęcie peronów wklejone przez Kubsteraz Przegubowca:

te wystające spod dachu perony już nie istnieją, zostało tylko to co jest pod carrefourem, same perony wyglądają mocno kiepsko, bo pkp miało sobie samo je wykończyć (poczekalnię/kasy załatwiło centrum handlowe, bo jest to jedno z wejść do centrum), więc wszystko zostało tak jak je PKP zastało, poprzywiercali tylko zegary i tablice z rozkładami. Zawsze zresztą miałem wrażenie, że Warszawę pod względem dworców się dyskryminuje i nie wydaje się tutaj niemal nic na utrzymanie obiektów, inna sprawa, że Wschodni i Centralny to kiepskie budynki i do utrzymania całkowicie niepraktyczne, ale w tym przypadku oczekiwałbym jednak od pkp chociaż minimalnego zaangażowania i nawet jakichś obleśnie tanich materiałów wykończeniowych, ale jakichś...
Szabo no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 06:03 AM   #94
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Dzieki za zdiecia, na ostatnim z nich wyglada to naprawde powaznie. Ale skoro mowisz, ze w srodku czar pryska...
Old January 23rd, 2005, 12:21 PM   #95
MIKI

Quote:
Originally Posted by Krzycho
Z najwiekszych polskich miast to jedynie Gdansk, Wroclaw, Krakow i Warszawa maja dobre dworce, ktorych to po generalnym remoncie nie musielibysmy sie wstydzic na EE.

Natomiast w Poznaniu, Szczecinie, Katowicach jedynym wyjsciem jest zrownanie z ziemia i postawienie od nowa.

A Lodz? Jaki jest glowny dworzec w Lodzi? Fabryczna? Zreszta co za roznica, i tak zaden lodzki dworzec nie wyglada powaznie jak na ponad 800tysieczna metropolie

Łódź Kaliska

Kiedyś:

Obecnie:

Łódź Fabryczna:

MIKI no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 12:28 PM   #96
zakrzemarski
d. marian1989

zakrzemarski's Avatar

Likes (Received): 1523

Nigdy na wileńskim po remoncie nie byłem. z zewnątrz wygląda b. ciekawie, szczególnie na ostatnim zdjęciu, ale szkoda, że pkp nie chciało się nic zrobić w środku...
jeszcze warszawa gdańska całkiem przyzwoicie wygląda (hala) i nawet nie śmierdzi i jest całkiem czysto
zakrzemarski no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 04:58 PM   #97
ChrisPL
Registered User

ChrisPL's Avatar

Likes (Received): 7809

jeszcze dwa zdjecia z Wilenskiego:

Flickr | UrbFoto | Wykorzystanie moich zdjęć poza SSC => zapytaj
ChrisPL no está en línea   Reply With Quote
Old January 23rd, 2005, 05:45 PM   #98
rafael
- -

Jakiś czas temu, stojąc na światłach w Al. Solidarności, zwróciłem uwagę, że płyty piaskowcowe wykańczające dół Warszawy Wileńskiej są w strasznym stanie, brudne, widać pęknięcia, niektóre są jakoś wepchnięte do środka a innych już nie ma. Zaczyna to wszystko wyglądać strasznie kiepsko i dotyczy to zarówno części sklepowej jak i dworcowej. Nigdy nie podobał mi się ten budynek, ale jeszcze trochę, a zacznie to być koszmarne. Zapewne oczywiście większość zniszczeń czynionych jest przez "elitarną" społeczność tej okolicy, nie zmienia to jednak faktu, że widać trochę brak nadzoru tego obiektu. Tak niestety sprawy się mają, gdy jest kilku właścicieli, a zwłaszcza gdy jednym z nich jest PKP.

Trochę z innej beczki, wewnątrz obiektu byłem raz, kilka tygodni po otwarciu. Z ciekawości przeszedłem się też do części dworcowej. Nie wiem jak to wygląda teraz, ale wówczas dworzec mi się nawet podobał, a surowy klimat nie przeszkadzał.

EDIT: Jeszcze coś z wnętrza:

Last edited by rafael; January 23rd, 2005 at 05:52 PM.
Old January 23rd, 2005, 06:05 PM   #99
rafael
- -

Wspominałem o Wrocławskiej hali, więc kilka zdjęć nie zaszkodzi:

Old January 23rd, 2005, 08:47 PM   #100
Krzycho
Registered User

Krzycho's Avatar

Wroclaw to zdecydowanie najlepszy dworzec w kraju. Prawdziwy kolejowy klimat, rewelacja. Widzialem ten dworzec kilka razy z pociagu i wydawal mi sie troche zaniedbany ale nie wplynelo to na moje ogolne bardzo dobre wrazenie co do dworca.

A tu dworzec a ktorym spedzilem troche czasu podczas podrozy do Krakowa. Calkiem przyjemny dworzec jak na polskie warunki
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
łęczyca, łódź, bytom, czechowice-dziedzice, dworce, dworzec, głowno, infrastruktura kolejowa, kolej, kutno, modlin, olecko, pabianice, piotrków trybunalski, pkp, radom, remonty, sieradz, skierniewice, stryków, toruń, torun, transport, zawiercie, zgierz

Thread Tools

Posting Rules