Porady sprzętowe - Page 412 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Fotografia > Fotoforum

Fotoforum Sprzęt, porady, galerie

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old April 13th, 2019, 01:22 PM   #8221
este
Registered User

este's Avatar

Likes (Received): 12945

Quote:
Originally Posted by kwadracik View Post
Oto moje typy:
- (1 cal, 24-600mm, f/2.4-4, 1095g)
- Olympus OM-D E-M5 II + M.Zuiko Digital ED 12-200 (4/3, 24-400mm, f/3.5-6.3, 924g)
- Canon EOS 250D + Tamron 16-300 Di II VC PZD (APS-C, 26-480mm, f/3.5-6.3, 990g)
Olympus

GORZÓW OKOLICE > 22-05-2019 r...KOSTRZYN...

POLSKA > 15-12-2018 r. ELBLĄG_KONIEC

FACEBOOK, FLICKR
este está en línea ahora   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old April 15th, 2019, 03:08 AM   #8222
Jakub
3D

Jakub's Avatar

Quote:
kaspric, este

Aparat będzie używany podczas wycieczek rowerowych oraz wycieczek po miastach. Do tej pory miałem kompakt Olympus XZ-1 (1/1.63 cala, 28-112mm, f/1.8 - 2.5). Lecz zaczęło mi brakować ogniskowej z każdej strony, ale głównie dolnego zakresu.
Na nowy aparat mam 7500zł. Nie chcę zmieniać obiektywów. Jak aparat ze zmienną optyką to tylko z obiektywem, który będzie zamocowany na stałe. Oto moje typy:
- Sony RX10 IV (1 cal, 24-600mm, f/2.4-4, 1095g)
- Olympus OM-D E-M5 II + M.Zuiko Digital ED 12-200 (4/3, 24-400mm, f/3.5-6.3, 924g)
- Canon EOS 250D + Tamron 16-300 Di II VC PZD (APS-C, 26-480mm, f/3.5-6.3, 990g)

Ogólnie obawiam się, że w porównaniu z moim dotychczasowym Olympusem i jego jasnym obiektywem zdjęcia z aparatów, które zaproponowałem będą ciemne . Ważna jest dla mnie też waga - nie może przekraczać 1100g.
Canon jest fajny tylko Tamron w przeliczeniu ma więcej niż 24mm na szerokim kącie... Czyli albo Sony albo Olympus.
Jeśli dysponujesz takim budżetem, to osobiście od razu zawęziłbym do przynajmniej APS-C. Swoją drogą masakryczny masz ten rozdźwięk między ogniskowymi ;D Jak to zdjęcia będą ciemne? To światło w realu za to odpowiada przede wszystkim ;]

kwadracik, kaspric liked this post
Jakub no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 05:38 AM   #8223
kwadracik
Registered User

kwadracik's Avatar

Likes (Received): 42

Jakub

Myślałem oczywiście o APS-C, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego obiektywu (albo kiepsko szukam). Skoro mój obecny aparat ma ogniskową 28-112mm to chciałbym w kolejnym aparacie na pewno szerzej i też ciut dłużej czyli chociaż 24-135mm, jakby było to 24-150. I szukając to zawsze był problem z dolnym zakresem. Większość obiektywów zaczynała się od 28mm.

edycja

Poszukałem i bardzo mało jest takich obiektywów. Coś takiego: Canon EF-S 15-85mm f/3,5-5,6 IS USM. Załóżmy, że kosztuje 3000zł więc teraz jakiegoś małego Canona poszukam żeby wagowo to nie ciążyło. Nie muszę wykorzystać pełnej puli więc myślę, że body za 3000-3500zł w zupełności starczy.

Last edited by kwadracik; April 15th, 2019 at 06:54 AM.
kwadracik no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 06:59 AM   #8224
aleph_null
¾

aleph_null's Avatar

Z "obiektywow do wszystkiego" masz przeciesz 18-200 w wersji Canona, Nikona, Sony, Sigma...
aleph_null no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 07:05 AM   #8225
kwadracik
Registered User

kwadracik's Avatar

Quote:
Originally Posted by aleph_null View Post
Z "obiektywow do wszystkiego" masz przeciesz 18-200 w wersji Canona, Nikona, Sony, Sigma...
Tylko po przemnożeniu przez cropa to wtedy wychodzi 28mm...
Old April 15th, 2019, 10:59 AM   #8226
capo_di_tutti_capi
Trollius europaeus

capo_di_tutti_capi's Avatar

Likes (Received): 1317

Cóż, wychodzi Huawei P30Pro

TUMW
capo_di_tutti_capi no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 11:06 AM   #8227
kwadracik
Registered User

kwadracik's Avatar

Nieee .
Old April 15th, 2019, 11:21 AM   #8228
skansen
wartości

skansen's Avatar

Likes (Received): 2507

Quote:
Originally Posted by capo_di_tutti_capi View Post

Cóż, wychodzi Huawei P30Pro
Chyba jednak iPhone:

Old April 15th, 2019, 02:08 PM   #8229
aleph_null
¾

aleph_null's Avatar

Quote:
Tylko po przemnożeniu przez cropa to wtedy wychodzi 28mm...
W Canonie tak, ale w Nikonie I Sony jest to juz 24mm, czyli dokladnie to czego wymagales jako minimum.
Old April 15th, 2019, 04:39 PM   #8230
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3522

Quote:
Jakub

Myślałem oczywiście o APS-C, ale nie mogę znaleźć odpowiedniego obiektywu (albo kiepsko szukam). Skoro mój obecny aparat ma ogniskową 28-112mm to chciałbym w kolejnym aparacie na pewno szerzej i też ciut dłużej czyli chociaż 24-135mm, jakby było to 24-150. I szukając to zawsze był problem z dolnym zakresem. Większość obiektywów zaczynała się od 28mm.
Fujik + https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/...56-r-lm-ois-wr

Dobra, wiem, wychodzi 27mm w przemnożeniu, ale z takim budżetem to jakoś żal by mi było kupować coś z 1 calem czy nawet micro 4/3. Może poczekać do jesieni, gdy Fuji wypuści 16-80 F4.

Chociaż pytanie, na ile potrzebujesz długiej ogniskowej, co robisz z tymi zdjęciami? Ile tych zdjęć (na długiej) robisz? Czy jeśli kilka, to czy nie lepiej kupić aparat z APS-C, obiektywem z lepszym światłem ( https://www.cyfrowe.pl/aparaty/obiek...8-r-lm-wr.html ), i te kilka zdjęć po prostu skadrować cyfrowo?

Jeśli dobrze liczę, to jak weźmiesz APS-C z 24,3mpx i porównasz do dotychczasowego 10mpx z XZ-1, to tak, jakbyś miał ekwiwalent 1,5x. Co do dolnego zakresu faktycznie mam 18mm na APS-C i czasem przydałoby się szerzej.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old April 15th, 2019, 05:04 PM   #8231
kwadracik
Registered User

kwadracik's Avatar

kaspric

Mam totalny mętlik w głowie. Ostatnio patrzyłem i 80-85% zdjęć robiłem na ogniskowej 28mm (gdybym miał 24mm to bym wtedy te 80-85% zrobił na 24mm).
Boję się, że jak wezmę APS-C to podczas 8-godzinnej wędrówki po tatrzańskich szlakach będzie mnie ciężar garbić do ziemi ;-).
Old April 15th, 2019, 10:58 PM   #8232
kaspric
and we flew away

kaspric's Avatar

Likes (Received): 3522

no właśnie dlatego pytam. Jeśli chodzi o strzały "wycieczkowe" to z długą ogniskową często jest tak, że "skoro mamy, to jeszcze walnę zbliżenie". Długie lata korzystałem z zakresu 24-350 i ok, zdarzały się zdjęcia z zakresu 200-350, ale raczej tylko "na fotorelację", "dokumentacyjne" i "z góry wieżowca" "bo mogę". Jeśli nie miałbym takiej ogniskowej, pewnie tych zdjęć by nie było i bym nie płakał.
Dla codziennego aparatu jednak zdecydowanie istotniejsza jest krótka ogniskowa i tutaj rozumiem chęć 24-ki. Dlatego tylko zwracam uwagę, czy warto się skupiać na długiej ogniskowej, skoro zazwyczaj niesie to za sobą dużo wad (ciemniejszy obiektyw w całym zakresie, wady optyki, wielkość i masa), które znowu uwierają przy tych 80-85% zdjęć, które robisz? A zawsze na długą ogniskową masz możliwość skadrowania. Przy takiej 55-tce na APS-C 24mpix dla zdjęcia obciętego do 10mpix, jeśli dobrze liczę wyjdzie ekwiwalent ok 120mm.

Co do Sony - fajny aparat, ale po prostu no z 1 calowej matrycy nie wyciśniesz tak wiele... jak dla mnie taka cena za taki aparat to jednak 2-3x za dużo. Zwłaszcza, że nie ma zalety zwykłych kompaktów - rozmiaru,

Z X-T30, który wysłałeś mi na privie - ten zestaw miał jednak 2 obiektywy. Czy jednak dopuszczasz wymianę obiektywów?
Przy czym z tym systemem musiałbyś skoczyć do jakiegoś sklepu i się nim pobawić. Zobacz też obiektywy. XC są plastikowe i jak dla mnie wyglądają dość "biednie", chociaż akurat XC 15-45 chętnie bym przygarnął - przy jego wszystkich wadach optycznych ma stabilizację, jest bardzo lekki i mały, ale musiałbyś ocenić, czy Ci ten plastik odpowiada.

Ja obecnie fotografuję X-e3 + XF 18-55. Myślę, że mogłem mieć bardzo podobne potrzeby do Twoich - chciałem mieć maksymalnie uniwersalny sprzęt bez zmiany obiektywów w terenie + możliwie mały. I tak - aparat jest bardzo lekki (oidp ok 700-800g z obiektywem), jakość wykonania i fotek świetna. Jednak - po czasie nieco tęsknię do mniejszego rozmiaru aparatu kompaktowego, z chowanym w korpusie obiektywem. Możliwe, że XC 15-45 nieco rozwiązałby mój problem, ale poczekam, może Fujik jednak zdecyduje się na podobny obiektyw XF

W międzyczasie jeszcze korzystałem z kompaktowego XT-20 - oh co za cudowny aparat, dla mnie ideał pod względem ergonomii, prawie wielkości (no bo w kieszeń spodni już go nie wsadzę), prawie ogniskowych... ale niestety tylko z matrycą 2/3 cala (co nie zmienia faktu, że kilka świetnych fotek udało się nim zrobić)

I tu stwierdzam, że na rynku jest obecnie ogromna luka w postaci braku aparatu kompaktowego z APS-C i wbudowanym obiektywem zmiennoogniskowym, w większości chowanym w korpusie. Patrząc na rozmiar XC15-45 myślę, że jako obiektyw wbudowany udałoby się inżynierom osiągnąć rozmiar zbliżony do XT-20. Fuji + inni poszli w tej chwili w kompaktach w obiektywy stałoogniskowe i w zasadzie aparatu zmiennoogniskowego obecnie na rynku nie ma (a dla mnie byłby ideałem nawet biorąc pod uwagę wady optyczne, które przy kompaktowości na pewno by się pojawiły).

Last edited by kaspric; April 16th, 2019 at 09:48 AM.
kaspric no está en línea   Reply With Quote
Old April 16th, 2019, 07:03 AM   #8233
kwadracik
Registered User

kwadracik's Avatar

Poczekam jeszcze na ruch Canona i zobaczę co pokaże w tych kompaktach, które mają pojawić się w tym roku.
Dziękuję za podpowiedzi .
Old April 25th, 2019, 11:52 AM   #8234
paul86
Registered User

Likes (Received): 966

Jestem o krok od zamiany dotychczasowego EOS 600D na 80D. Czemu 80 a nie 77? Po pierwsze mikrokalibracja-z braku tej funkcji używając obiektywu Sigma (czyli podstawowego) w istocie częściej ostrzyłem ręcznie niż AF. Po drugie-uszczelnienie korpusu, po doświadczeniu z zamoczeniem 600 lepiej już dmuchać na zimne. Z obiektywów samych w sobie jestem zadowolony, więc nie chcę zmieniać systemu a chcę iść nieco wyżej.
Ktoś ma lepsze powody a może uważa że po co przepłacać?
Old April 25th, 2019, 09:02 PM   #8235
este
Registered User

este's Avatar

W tej chili to najlepszy korpus APSC Canona więc jeśli ma to być lustrzanka to nie masz się chyba co zastanawiać
Nie liczyłbym jednak tak mocno na te uszczelnienia - chronią przed kurzem i wilgocią a nie kąpielami czy moczeniem pod kranem - to jednak nie Pentax

FACEBOOK, FLICKR
Old May 6th, 2019, 09:53 PM   #8236
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

Likes (Received): 467

Cholera, od dłuższego czasu zdjęcia które robię są nieostre od prawej strony. Myślałem że to przez światło, ale niezależnie od rzeczonego, strony którą fotografuje - WSZYSTKIE mają rozmazaną lewą stronę (powiedzmy 1/20 kadru).

Spotkaliście się z czymś takim?
Triglav no está en línea   Reply With Quote
Old May 6th, 2019, 10:18 PM   #8237
este
Registered User

este's Avatar

Quote:
Originally Posted by Triglav View Post
Cholera, od dłuższego czasu zdjęcia które robię są nieostre od prawej strony. Myślałem że to przez światło, ale niezależnie od rzeczonego, strony którą fotografuje - WSZYSTKIE mają rozmazaną lewą stronę (powiedzmy 1/20 kadru).

Spotkaliście się z czymś takim?
Ale to jest rzeczywiście rozmazanie czy różnica w ostrości między stronami kadru? Ten drugi przypadek miałem w starym Tamronie 28-75.
Było to widoczne przy ustawieniu przysłon ok f8 wzwyż i ostrzeniu na odległy plan.
Przy przesłonach 2.8-5.6 lub ostrzeniu na bliższe plany efekt znikał bo i tak tło było rozmazane
Pokaż jakiś przykład może

FACEBOOK, FLICKR
Old May 7th, 2019, 12:00 AM   #8238
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

Quote:
Originally Posted by este View Post
Ale to jest rzeczywiście rozmazanie czy różnica w ostrości między stronami kadru? Ten drugi przypadek miałem w starym Tamronie 28-75.
Było to widoczne przy ustawieniu przysłon ok f8 wzwyż i ostrzeniu na odległy plan.
Przy przesłonach 2.8-5.6 lub ostrzeniu na bliższe plany efekt znikał bo i tak tło było rozmazane
Pokaż jakiś przykład może

...robi się tak ciągle, niżej przykłady - prawy bok zawsze rozmazany (widać przy powiększeniu):

To jest Nikon Coolpix, przedtem pstrykałem prostym aparatem sony, przed nim miałem też coś podobnego - i nie miałem takich wtop. KAŻDE ZDJECIE JAKIE NIM ZROBILEM MA TE WADĘ.

Old May 7th, 2019, 12:51 AM   #8239
aleph_null
¾

aleph_null's Avatar

Wyglada na przestawiona soczewke. Skoro to malkpka, to serwisowanie tego jest kompletnie nieoplacalne, bo raczej bedzie Cie to kosztowalo wiecej niz kumpno nowego aparatu.

Triglav liked this post
Old May 7th, 2019, 03:11 AM   #8240
Triglav
Registered User

Triglav's Avatar

edit:

Przyszedł dziś Canon IXUS 185.
Mam mieszanie uczucia.
Nikon Coolpix wydaje się lepszym sprzętem, ale to przyjdzie orzec po testach.

EDIT2: pieniadze wyrzucone w błoto, Canon IXUS 185 robi zdjęcia niewyraźne, rozmazane, z kaszą. Tańszy NIKON COOLPIX (wyjąwszy to że miał wadę) robił zdjęcia w dobrym standardzie, takim do jakiego przyzwczaił mnie sony cyber-shot.

Last edited by Triglav; May 14th, 2019 at 01:32 AM.
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Thread Tools

Posting Rules