[Radom] Port Lotniczy Radom-Sadków [rozbudowa - tylko fakty; reszta=BRIG] - Page 193 - SkyscraperCity

forums map | news magazine | posting guidelines

Go Back   SkyscraperCity > European Forums > Forum Polskich Wieżowców > Infrastruktura i Technologia > Infrastruktura lotnicza

Infrastruktura lotnicza Wszystko, co dotyczy komunikacji lotniczej

Global Announcement

As a general reminder, please respect others and respect copyrights. Go here to familiarize yourself with our posting policy.

Reply

Thread Tools
Old May 24th, 2019, 09:18 AM   #3841
MateYahu
Registered User

Likes (Received): 124

Quote:
Originally Posted by bikerby View Post
To po części też pokazuje jak wiele lotnisku brakowało pod względem infrastrukturalnym, co z kolei powodowało, że więksi przewoźnicy (w tym mój pracodawca) nie skłaniali się z niego operować.
Hejterom nie przetłumaczysz. Dla nich jeśli nikt nie latał z RDO (przez nikt = 10k rocznie) to znaczy że nikt nie chciał i teraz też nie będzie. Dziwnym trafem lotniska z mniejszym potencjałem (do 50km a więc lotnisko pierwszego wyboru) jak Szymany, Szczecin lub porównywanym jak Lublin wykręcają wyniki w setkach tysięcy rocznie ale Radomianie się uparli i nie będą latać.
Z drugiej strony zabawna jest ta hipokryzja zarówno mediów jak i komentujących. Wyrażają opinię że z RDO dalej nikt nie będzie latać ale jednocześnie boją się że RDO zabierze pasażerów pobliskim lotniskom. Niestety obie opinie są błędne.

Adien, komichal, Klimbert, mikielm liked this post
MateYahu no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old May 24th, 2019, 11:40 AM   #3842
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1157

A mam pytanie z innej beczki trochu - AirShow 2020 to się odbędzie na Sadkowie?
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 11:42 AM   #3843
Adien
Registered User

Likes (Received): 101

To się zazwyczaj rozstrzygało na pół roku przed imprezą dopiero. Kwestia negocjacji wojska z miastem a teraz pewnie też z PPLem
angielski, niemiecki, hiszpański, japoński, norweski, francuski i inne

Latam z Radomia
www.facebook.com/latamzradomia
Adien no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 11:45 AM   #3844
komichal
Registered User

Likes (Received): 136

Quote:
Originally Posted by TETA View Post
A mam pytanie z innej beczki trochu - AirShow 2020 to się odbędzie na Sadkowie?
Z wypowiedzi pana Skurkiewicza wynikało, że na pewno będzie brane to pod uwagę bo istnienie portu lotniczego nie wyklucza Air Show. Dla przykładu w Ostrawie odbywają się Nato Days przy normalnej pracy portu lotniczego. Pojawiają się okienka na odlot-przylot samolotów cywilnych.

Adien liked this post
komichal no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 11:50 AM   #3845
TETA
N 51° 23' E 21° 09'

TETA's Avatar

Likes (Received): 1157

Ok, ale prace przy drogach, płycie i pasie będą na ukończeniu wtedy. Chyba trzeba to jeszcze odebrać i pieczątkę postawić... Obawiam się, że to duże ryzyko liczyć, że uda się skończyć wcześniej budowę.
TETA no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 12:18 PM   #3846
mayers
LHC

mayers's Avatar

Likes (Received): 3439

Logika. Zbudujmy infrastrukturę to pojawią się przewoźnicy i pasażerowie

Ale zostawmy ekspertów tych niechętnych i tych robiących analizy za pieniądze PPL.

1.Podział ruchu jest niemożliwy dopóki PL jest w UE. Przykłady-Amsterdam
2.Wszyscy LC zgodnie potwierdzili zagrożenie oraz oficjalnie brak zainteresowania lotami z portu.-FR,W6, E4, . Konsultacje MI.

RDO jest budowane na ok. 3mln.

1.Brak podziału adm. Linie charter mogą skutecznie ominąć regulacje WAW poprzez wprowadzenie regularnych lotów.
2. Powstaje problem-brak przewoźników poza LO i ITAKA
3.Charter 2018. WAW 2,2 KTW 1,9mlnpax
Pozostaje przeniesienie z WAW. Hipotetycznie więc gdyby przenieść cały charter z WAW to 2mlnpax, jest max ruchem w RDO (oczywiście niezakładający migracji pax do WMI czy LCJ)

Gdzie to zadziała poza KRLD?

ABWera, Jw_23, Promozet1, escaton001 liked this post

Last edited by mayers; May 24th, 2019 at 12:32 PM.
mayers no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 12:46 PM   #3847
MateYahu
Registered User

Quote:
Originally Posted by mayers View Post
Chciałbyś najpierw na gołym polu gromadzić pasażerów i bazować samoloty a potem budować lotnisko? To jest dopiero absurd. Lotniska buduje się tam gdzie jest POTENCJAŁ wyrażony choćby w ilości mieszkańców w rozsądnej odległości od planowanego portu. Wielokrotnie tu już linkowałem te liczby.
Quote:
2.Wszyscy LC zgodnie potwierdzili zagrożenie oraz oficjalnie brak zainteresowania lotami z portu.-FR,W6, E4, . Konsultacje MI.
Podział ruchu wokoł Amsterdamu jeszcze sie nie zakończył, holendrom bardzo zależy na tym i będą próbowali ponownie. Osobiście uważam, że podział ruchu nie jest RDO specjalnie potrzebny. Co do wypowiedzi linii lotniczych to oczywiste że będą bronić się rękami i nogami przed przenosinami. Taki sam jazgot był gdy podejmowany był temat przenosin czarterów z Okęcia. A teraz proszę, wszyscy grzecznie latają z modlina a Itaka wyraża chęci latania z Radomia. Wizzair również wspominał, że bierze RDO pod uwagę.
Quote:

1.Brak podziału adm. Linie charter mogą skutecznie ominąć regulacje WAW poprzez wprowadzenie regularnych lotów.
Pozostaje przeniesienie z WAW. 2mlnpax,To jest max ruch w RDO oczywiście niezakładający migracji pax do WMI czy LCJ.
Żaden z was nie bierze pod uwagę ciągle rosnącego rynku lotniczego. Polska ma jeden z najniższych współczynników mobilności, więc ten wzrost w Polsce będzie jeszcze bardziej dynamiczny niż na zachodzie. Słyszałem też tu opinie, że na złość RDO ta tendencja może się odwrócić, ale już bardziej prawdopodobne jest że Modlin zacznie być rentowny.

komichal, Klimbert, Adien liked this post
Old May 24th, 2019, 01:00 PM   #3848
bikerby
Registered User

Likes (Received): 29

Quote:

Ale zostawmy ekspertów tych niechętnych i tych robiących analizy za pieniądze PPL.

Pozostaje przeniesienie z WAW. Hipotetycznie więc gdyby przenieść cały charter z WAW to 2mlnpax, jest max ruchem w RDO (oczywiście niezakładający migracji pax do WMI czy LCJ)

Gdzie to zadziała poza KRLD?

że tak zapytam, gdzie Ty widzisz tu jakąś niezgodność? Chodzi mi o to sformułowanie:

"Zbudujmy infrastrukturę to pojawią się przewoźnicy i pasażerowie"

może jeszcze nie wiesz, ale tak to właśnie działa. Jeśli przy wcześniejszych parametrach drogi startowej nie mogły z niej operować B738/A320 z pełną masą startową, to, żeby obniżyć wagę samolotu (i tym samym umożliwić mu start z krótkiego pasa) musiałaby zostać ograniczona liczba sprzedanych foteli. Czyli pojemność samolotu musiałaby zostać zredukowana o ok. 10-20% co oznacza straty i w zasadzie nieopłacalność otwierania poszczególnych tras. Do tego dochodzi brak pomocy nawigacyjnych (ILS) i potencjalne przekierowania przy braku możliwości lądowania z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych.

Jeśli się pojawi infrastruktura do obsługi najpopularniejszych wąskokadłubowych samolotów pasażerskich to nie będzie przeciwwskazań, żeby one latały w RDO. Pasażerowie też się znajdą, co najwyżej zmieni się volumen przewozów z poszczególnych portów.

Trochę mnie śmieszą te twierdzenia, że nikt nie chciał latać z Radomia itp. Nie chciał latać bo to lotnisko się do tego nie nadawało. Sprint Air na Saabie mógł sobie tam lądować, ale odrzutowce przewożące po 200 pax to już inna kategoria i inne wymagania.

komichal, MateYahu, Klimbert liked this post
bikerby no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 01:06 PM   #3849
mayers
LHC

mayers's Avatar

Quote:
Originally Posted by MateYahu View Post
Chciałbyś najpierw na gołym polu gromadzić pasażerów i bazować samoloty a potem budować lotnisko? To jest dopiero absurd. Lotniska buduje się tam gdzie jest POTENCJAŁ wyrażony choćby w ilości mieszkańców w rozsądnej odległości od planowanego portu. Wielokrotnie tu już linkowałem te liczby.
Chwileczkę. Przecież RDO było czynnym portem . Po co więc budować nowy terminal. Nie wystarczy samo wydłużenie DS?

Quote:
Podział ruchu wokoł Amsterdamu jeszcze sie nie zakończył, holendrom bardzo zależy na tym i będą próbowali ponownie. Osobiście uważam, że podział ruchu nie jest RDO specjalnie potrzebny. Co do wypowiedzi linii lotniczych to oczywiste że będą bronić się rękami i nogami przed przenosinami. Taki sam jazgot był gdy podejmowany był temat przenosin czarterów z Okęcia. A teraz proszę, wszyscy grzecznie latają z modlina a Itaka wyraża chęci latania z Radomia. Wizzair również wspominał, że bierze RDO pod uwagę.
Nic nie wspomniał. Oficjalnie w konsultacjach wykonanych przez Ministerstwo Infrastruktury WSZYSCY zgodnie potwierdzili brak zainteresowania.
Proszę o konkrety bo sami opieracie się na swoich opiniach a nie na faktach. Tak nawiasem to w tym roku 04.19 ponownie złożono wniosek o podział ruchu w AMS/LEY.

Quote:
Żaden z was nie bierze pod uwagę ciągle rosnącego rynku lotniczego. Polska ma jeden z najniższych współczynników mobilności, więc ten wzrost w Polsce będzie jeszcze bardziej dynamiczny niż na zachodzie. Słyszałem też tu opinie, że na złość RDO ta tendencja może się odwrócić, ale już bardziej prawdopodobne jest że Modlin zacznie być rentowny.
Ale tutaj nie chodzi o żadne opinie, polityczne gierki i pokrzykiwania city vs. city. Przedsiębiorstwo, które jest majątkiem nas wszystkich na złość chce odmrozić sobie uszy.
Po prostu pytam. Skoro chcą przeciwdziałać niewydolności WAW, dlaczego już teraz nie kierują tam innych przewoźników?Po co za setki mln rozbudowa?
Co z nią jak jednak ilość pax będzie przeszacowana?
Old May 24th, 2019, 01:25 PM   #3850
MateYahu
Registered User

Quote:
Chwileczkę. Przecież RDO było czynnym portem . Po co więc budować nowy terminal. Nie wystarczy samo wydłużenie DS?
Zgadzam się że wydłużenie pasa mogło wystarczyć. Ale widać PPL uznał że bez rozbudowy terminala za kilka lat znajdzie się dokładnie w tej samej sytuacji co teraz Modlin. Poza tym łatwiej i szybciej budować terminal oraz przedłużać pas na nieczynnym lotnisku niż pod ruchem.
Quote:
Nic nie wspomniał.
https://www.fly4free.pl/wizz-air-lot...radomia-lodzi/
Quote:
Przedsiębiorstwo, które jest majątkiem nas wszystkich na złość chce odmrozić sobie uszy.
Po prostu pytam. Skoro chcą przeciwdziałać niewydolności WAW, dlaczego już teraz nie kierują tam innych przewoźników?Po co za setki mln rozbudowa?
Co z nią jak jednak ilość pax będzie przeszacowana?
Ryzyko zawsze jest. IMO PPL ogranicza ryzyko niewypału właśnie podchodząc do sprawy profesjonalnie i robiąc wszystko na tiptop, bez fuszerek i tymczasowych rozwiązań. Jak to wygląda kiedy port budowany jest na łapucapu można zobaczyć 40km na północ od Warszawy.
Druga sprawa że modernizacja DO do 3 milionów pasażerów to koszt ok. 425 milionów złotych, z czego miasto Radom zobowiązało się oddać 350 milionów PPLowi. Tak więc za jakieś 75 milionów (Przy rocznych zyskach rzędu 300-400 milionów) PPL buduje sobie na własność nowy port lotniczy ze sporym potencjałem. Można bardziej ograniczyć ryzyko? Jakie są szansę że to nie wypali przy rosnącym ruchu, poprawiającej się komunikacji i ponad 5 milionom mieszkańców w promieniu 100km? Przekonamy się za 2 lata :-)

Klimbert, Adien liked this post
Old May 24th, 2019, 01:30 PM   #3851
Marius_Leitdorf
Registered User

Likes (Received): 512

Quote:
Originally Posted by bikerby View Post
może jeszcze nie wiesz, ale tak to właśnie działa. Jeśli przy wcześniejszych parametrach drogi startowej nie mogły z niej operować B738/A320 z pełną masą startową, to, żeby obniżyć wagę samolotu (i tym samym umożliwić mu start z krótkiego pasa) musiałaby zostać ograniczona liczba sprzedanych foteli. Czyli pojemność samolotu musiałaby zostać zredukowana o ok. 10-20% co oznacza straty i w zasadzie nieopłacalność otwierania poszczególnych tras. Do tego dochodzi brak pomocy nawigacyjnych (ILS) i potencjalne przekierowania przy braku możliwości lądowania z powodu niekorzystnych warunków meteorologicznych.

Jeśli się pojawi infrastruktura do obsługi najpopularniejszych wąskokadłubowych samolotów pasażerskich to nie będzie przeciwwskazań, żeby one latały w RDO. Pasażerowie też się znajdą, co najwyżej zmieni się volumen przewozów z poszczególnych portów.

Trochę mnie śmieszą te twierdzenia, że nikt nie chciał latać z Radomia itp. Nie chciał latać bo to lotnisko się do tego nie nadawało. Sprint Air na Saabie mógł sobie tam lądować, ale odrzutowce przewożące po 200 pax to już inna kategoria i inne wymagania.
Ten temat pojawia się jak bumernag, a wciąż nie udało mi się uzyskać wiarygodniej informacji - jeśli się gdzieś pojawiła, uprzejmie proszę o link. Przypomnę: rzadko kiedy potrzeba maksymalnej masy startowej, zwłaszcza na trasy europejskie! Co za tym idzie, ograniczenie masy startowej niekoniecznie ogranicza konieczność redukcji liczby sprzedanych foteli.

Moje pytania:
1. Czy wiesz, na jaką maksymalnie odległość może polecieć w pełni załadowany 737-800 Ryana, bądź A320-200 Wizza z Radomia (przy takim stanie pasa, jaki występował w czasie działania portu lotniczego)?
2. Z Aberdeen (pas startowy 1953 m) Ryanair lata do Alicante. To jest 1138 mil (Great Circle Mapper). Z Radomia do Londyny Stansted jest 782 mile. Czy masz wiarygodne informacje, jakoby Ryanair blokował część siedzeń na tym locie? Ja nigdzie na nic takiego nie trafiłem.

Nie bedę dyskutował z punktem dotyczącym ILS, natomiast kwestię osiągów przy starcie z radomskiego pasa miło byłoby wreszcie zakończyć.
Marius_Leitdorf está en línea ahora   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 03:02 PM   #3852
Klimbert
Registered User

Likes (Received): 1142

O ile mnie pamięć nie myli to z jednej strony "punkt lądowania" był przesunięty o 200 metrów z powodu zbyt blisko położonej chałupy w osi pasa, w związku z czym realnie pas wynosił 1800 metrów.

Zapraszam na darmowy, internetowy kurs angielskiego online / Englisch lernen online / Aprendizaje Curso Inglés
Klimbert no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 03:24 PM   #3853
bikerby
Registered User

Likes (Received): 29

Quote:
Originally Posted by Marius_Leitdorf View Post
Ten temat pojawia się jak bumernag, a wciąż nie udało mi się uzyskać wiarygodniej informacji - jeśli się gdzieś pojawiła, uprzejmie proszę o link. Przypomnę: rzadko kiedy potrzeba maksymalnej masy startowej, zwłaszcza na trasy europejskie! Co za tym idzie, ograniczenie masy startowej niekoniecznie ogranicza konieczność redukcji liczby sprzedanych foteli.

Moje pytania:
1. Czy wiesz, na jaką maksymalnie odległość może polecieć w pełni załadowany 737-800 Ryana, bądź A320-200 Wizza z Radomia (przy takim stanie pasa, jaki występował w czasie działania portu lotniczego)?
2. Z Aberdeen (pas startowy 1953 m) Ryanair lata do Alicante. To jest 1138 mil (Great Circle Mapper). Z Radomia do Londyny Stansted jest 782 mile. Czy masz wiarygodne informacje, jakoby Ryanair blokował część siedzeń na tym locie? Ja nigdzie na nic takiego nie trafiłem.

Nie bedę dyskutował z punktem dotyczącym ILS, natomiast kwestię osiągów przy starcie z radomskiego pasa miło byłoby wreszcie zakończyć.

Loty z Radomia liczyliśmy, ale dokładnych wyliczeń już nie pamiętam bo to było dwa-trzy lata temu. W każdym razie niektóre krótsze trasy były do zrobienia, ale dłuższe już z ograniczeniami.

Jest jeszcze jedna kwestia, której tu nikt nie poruszał, czyli lądowania na pas 07 gdy jest mokry. Długość z tego kierunku była ograniczona do 1800 m i po deszczu lądowanie z MLW lub zbliżoną masą nie było możliwe. Chyba, że był silny wiatr czołowy to wtedy mogło być na styk

Co do Ryanair to nie znam dokładnie ich instrukcji operacyjnej. W każdym razie samoloty RYR są masowo podzielone na trzy kategorie i te najcięższe mają MTOW 79 ton. I te zapewnie musiałby by mieć ograniczenia. Kwestia też po jakich masach liczą pasażerów i bagaż na dane kierunki. Paliwem raczej nie żonglują i pewnie latają na minimum block fuel bez żadnych tankeringów, żeby minimalizować masę samolotu i jego spalanie.

Pas w Aberdeen to jedno, a drugie czy na ścieżce podejścia i wznoszenia są też przeszkody bo to też ogranicza masę samolotu, z jaką może wystartować. Jeśli jest wokół płasko to nie ma problemu. Jeśli są wieżowce, góry itp. to już osiągi się zmieniają na niekorzyść.

MateYahu, Klimbert liked this post
bikerby no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 03:41 PM   #3854
potwo-or
Registered User

potwo-or's Avatar

Likes (Received): 17232

Dlaczego patrzysz na MTOW? Podaj mi jedną normalną europejską (emitaty i katary z paliwem u siebie za pół darmo pomijam) która zabiera na krótki lot paliwa pod korek. Jedną.

Bo ja się zgadzam że A320 braknie pasa przy MTOW (czyli np. jakby chcieć lecieć A320 Wizza do Indii, które OIDP na styk mieszczą się w zasięgu). Ale w Radomiu nikt nie oczekiwał lotów do Indii tylko do Londynu, a nawet bliżej - do zachodnich Niemiec czy Mediolanu.
potwo-or no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 04:19 PM   #3855
redoxygene
Czerwonytlen

redoxygene's Avatar

Likes (Received): 2197

Quote:
to koszt ok. 425 milionów złotych, z czego miasto Radom zobowiązało się oddać 350 milionów PPLowi. Tak więc za jakieś 75 milionów (Przy rocznych zyskach rzędu 300-400 milionów) PPL buduje sobie na własność nowy port lotniczy
Nie do konca. To nie PPL buduje sobie na wlasnosc, tylko miasto buduje sobie na wlasnosc. Koszt naniesien pokrywa miasto, a jest on pomniejszony o amortyzacje w okresie do 2040, stad roznica, dlatego nie da sie powiedziec, ze PPL za 75 baniek buduje, tym bardziej nie sobie. PPL po prostu bierze na siebie ryzyko prowadzenia tego portu - pokryje koszty funkcjonowania calosci do 2040, ale za koszty budowy odda miasto. Bedzie tego ok 350 mln w jedna strone i ok. 80 mln w druga (wplywy za dzierzawe od PPLu). W sumie dla miasta to ok. 270 baniek.

komichal liked this post
redoxygene no está en línea   Reply With Quote
Old May 24th, 2019, 04:32 PM   #3856
mayers
LHC

mayers's Avatar

Quote:
Zgadzam się że wydłużenie pasa mogło wystarczyć. Ale widać PPL uznał że bez rozbudowy terminala za kilka lat znajdzie się dokładnie w tej samej sytuacji co teraz Modlin. Poza tym łatwiej i szybciej budować terminal oraz przedłużać pas na nieczynnym lotnisku niż pod ruchem.
Ale dlaczego buduje się infrastrukturę na wyrost, skoro nie do końca wiadomo jaki będzie ruch?
Analizy zlecone na zamówienie nie są obiektywne. Równie dobrze można przeciwstawić oponentów.
Luźna rozmowa. Pójdą tam gdzie dostaną lepsze warunki.Ja opieram się na oficjalnych konsultacjach Ministerstwa Infrastruktury.
Hipotecznie. Radom został zbudowany na 3mln. a Modlin po zmianie politycznej rozbudowany+łącznik kolejowy WAW+WMI. Czyli po wygaśnięciu niekorzystnej umowy z FR., pojawi się nie tylko W6 a także U2, itd.
Po co rozbudowa nad wyrost?Budowa terminala przeciez nie będzie ograniczała operacji.
Zacząć należy od przenosin charter a nie budować od razu Bizancjum.
Quote:
Ryzyko zawsze jest. IMO PPL ogranicza ryzyko niewypału właśnie podchodząc do sprawy profesjonalnie i robiąc wszystko na tiptop, bez fuszerek i tymczasowych rozwiązań. Jak to wygląda kiedy port budowany jest na łapucapu można zobaczyć 40km na północ od Warszawy.
Druga sprawa że modernizacja DO do 3 milionów pasażerów to koszt ok. 425 milionów złotych, z czego miasto Radom zobowiązało się oddać 350 milionów PPLowi. Tak więc za jakieś 75 milionów (Przy rocznych zyskach rzędu 300-400 milionów) PPL buduje sobie na własność nowy port lotniczy ze sporym potencjałem. Można bardziej ograniczyć ryzyko? Jakie są szansę że to nie wypali przy rosnącym ruchu, poprawiającej się komunikacji i ponad 5 milionom mieszkańców w promieniu 100km? Przekonamy się za 2 lata :-)
Nie do końca. Dlaczego zakładasz scenariusz optymistyczny a nie realistyczny. Dodaj też że te pieniądze Miasto nie odda w ciągu roku a lat, co istotnie wpływa min.na amortyzację inwestycji.
Old May 24th, 2019, 11:11 PM   #3857
mlodyy1985
Registered User

Likes (Received): 28388

Quote:
Wyniki raportu Warszawskiego Forum Samorządowego nie pozostawiają wątpliwości,co do zasadności rozbudowy lotniska w Radomiu. Aż 81 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej chce podróżować tanimi liniami z lotniska w Modlinie, z Radomia - jedynie 6 proc.

Mieszkańcy aglomeracji warszawskiej sprzeciwiają się rozbudowie lotniska w Radomiu.
Negatywnie oceniają też możliwość administracyjnego przeniesienia tanich lotów z Okęcia do Radomia.

Zdaniem Warszawskiego Forum Samorządowego 52 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej, którzy słyszeli o projekcie CPK, negatywnie ocenia plan rozbudowy lotniska w Radomiu. Pozytywnie do inwestycji podchodzi jedynie 28 proc. badanych, a 20 nie ma zdania.

Dodatkowo, konsekwencją modernizacji Portu Lotniczego Radom będzie administracyjne przejęcie przez to lotnisko obsługi tanich i czarterowych linii lotniczych, które obecnie korzystają z infrastruktury Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tymczasem pomysł przeniesienia niskobudżetowych połączeń lotniczych z Okęcia do Radomia popiera tylko 22 proc. mieszkańców aglomeracji warszawskiej, a większość (66 proc.) jest temu przeciwna.
"Nie chcą lotniczej rewolucji"

W opinii Grzegorza Gruchalskiego, przewodniczącego Warszawskiego Forum Samorządowego, głosy podróżnych, którzy oceniają projekt rozbudowy lotniska w Radomiu jako niepotrzebny, są ignorowane.

– Mieszkańcy nie chcą lotniczej rewolucji, a jedynie modernizacji istniejącej infrastruktury. To lotniska pierwszego wyboru: Okęcie i Modlin, powinny być rozwijane i modernizowane. Ich przepustowość powinna być rozszerzana wzorem Portu Lotniczego Londyn-Gatwick, który dysponując jednym pasem startowym obsługuje ponad 40 mln pasażerów rocznie – tłumaczy Gruchalski.

Badanie „Barometr lotniczy, czyli co mieszkańcy Mazowsza sądzą o CPK i lotnisku w Radomiu” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS w ramach współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym na reprezentatywnej próbie 1000 respondentów (500 – Warszawa i okolice, 500 – pozostała część Mazowsza).
https://www.wnp.pl/wiadomosci/warsza...237_1_0_0.html

Uszczęśliwianie na siłę, no ale zobaczymy jesienią po wyborach co będzie z tego.
Wczoraj tramwaje były najsprawniejszym środkiem lokomocji po Olsztynie.Gdy na Sikorskiego korek sięgał w najgorszym momencie ronda na os. Generałów, tramwaje spokojnie jeździły.O godz. 8 rozmawialiśmy z rodzicem uczennicy ze szkoły na Nagórkach, który widząc sytuację, zostawił samochód na parkingu koło przystanku "Płoskiego" i przesiadł się na tramwaj.Córka wysiadła koło szkoły, a ja za chwile pojechałem dalej. Nie planowałem tego.Zobaczyłem, co się dzieje i zamiast w kierunku centrum skręciłem na pierwszy przystanek. Samochód na mnie poczeka.

Leming Lubelski, MicM liked this post
mlodyy1985 no está en línea   Reply With Quote
Old Yesterday, 12:00 AM   #3858
Majestic91
Registered User

Likes (Received): 1223

Jakbym czytał tylko ogólnokrajowe, warszawskie media z ciągłymi tekstami w stylu "dojazd samochodem w 2,5h" itp. i znał tylko taki punkt widzenia to też pewnie byłbym przeciwko radomskiemu lotnisku (choć i tak widzę, że pozytywnie do tej rozbudowy podchodzi 28% badanych, a 20% nie ma zdania).
Poza tym to lotnisko nie dla "tanich linii" tylko dla linii czarterowych - to 6% z początku artykułu dotyczyło właśnie podróżowania z Radomia samolotami tanich linii przez mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Jest tu też pewna manipulacja, bo pytanie brzmiało "gdybyś miał wybrać się w podróż samolotem tanich linii, to z którego lotniska wylatywałbyś najchętniej?" (wiadomo że ludzie wybiorą wtedy lotnisko które już znają i które jest najbliżej), a w treści można przeczytać, że "z Radomia chce podróżować jedynie 6% mieszkańców aglomeracji warszawskiej". Wybór w tym samym pytaniu proponowanej tu często na forum Łodzi to jeszcze mniej, bo 2%. Sam pomysł przeniesienia niskobudżetowych lotów z Okęcia do Radomia popiera 22% mieszkańców aglomeracji warszawskiej, a 12% nie ma zdania.
BTW ciekawe jakie są wyniki tego sondażu jeśli chodzi o resztę województwa (poza aglomeracją warszawską), bo nie napisali o tym.

redoxygene, Klimbert, Adien, mikielm, KY8 liked this post
Majestic91 no está en línea   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Reply

Tags
airport, lotnisko, mazowieckie, port lotniczy, radom

Thread Tools

Posting Rules